پزشکی

10 عادتی که ممکن است سلامت شما را خراب کند

عادتی که ممکن است سلامت شما را خراب کند

سلامتی شما بزرگترین هدیه شماست. در پایان روز، چیزی که واقعا مهم است این است که شما شاد و سالم باشید. حتی کوچکترین مشکلات سلامتی می تواند کیفیت زندگی شما را مختل کند. مهم است که به انتخاب های زندگی سالم متعهد باشید.

عادات بد سلامتی می تواند باعث استرس و عوارض سلامتی شود. مشکلات سلامتی می تواند کارهای روزانه شما را چالش برانگیزتر کند و حتی توانایی شما برای لذت بردن از زندگی را به خطر بیندازد.
کارشناسان توضیح می دهند که چگونه مراقبت از خود بخش مهمی از داشتن یک زندگی شاد و متعادل است. عدم مراقبت از خود می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به عزت نفس ضعیف، اختلالات خواب، خستگی و حتی افسردگی شود.
مهم است که به یاد داشته باشید که مراقبت نکردن از خودتان نه تنها بر شما بلکه اطرافیانتان از جمله خانواده و دوستانتان نیز تأثیر می گذارد.

عاداتی که سلامتی را به خطر می اندازند

در اینجا مواردی وجود دارد که انجام می‌دهید و نمی دانید که سلامت شما را خراب می‌کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. عادات بد خوابیدن

یک زندگی پرمشغله می تواند بر میزان خواب شما در هر شب تأثیر بگذارد. بنیاد ملی خواب میزان خواب مورد نیاز شما را مشخص می کند:
بزرگسالان باید حداقل 7 تا 8 ساعت هر شب بخوابند. کودکان و نوجوانان باید 9 تا 11 ساعت بخوابند.
توجه: بنیاد ملی خواب همچنین یک چرت سریع 20 تا 30 دقیقه ای را برای بهبود هوشیاری و عملکرد توصیه می کند.
کیفیت پایین خواب باعث می شود که سیستم ایمنی ضعیف و همچنین بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر داشته باشید. کم خوابی می تواند شما را در معرض خطرات زیر قرار دهد:
مشکلات قلبی
سکته مغزی
دیابت
چاقی 
عفونت ها
افسردگی
اضطراب
قوانین طلایی خواب
خواب خوب بخش مهمی از مدیریت بیماری های مزمن مانند مشکلات سلامت روان، دیابت و فشار خون بالا است. برای اطمینان از استراحت با کیفیت، چند قانون طلایی وجود دارد که باید رعایت کنید:
ابتدا سعی کنید یک برنامه منظم برای خواب ایجاد کنید. حتی اگر فوراً به خواب نمی‌روید، مطمئن شوید که هر شب ساعت خواب یکسانی دارید.
دوم، اگر متوجه شدید که در رختخواب دراز کشیده اید و نمی توانید بخوابید، سعی کنید بلند شوید و به اتاق دیگری بروید تا زمانی که دوباره احساس خواب آلودگی کنید. این می تواند به شکستن الگوهای بی خوابی کمک کند.
سوم، از سیگار کشیدن قبل از خواب اجتناب کنید، زیرا می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی برای مردان و زنان شود. در عوض، تمرینات تنفس عمیق را برای آرام کردن بدن و ذهن خود انجام دهید.
در نهایت، تمام وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خود بردارید. این به محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور آبی کمک می کند، که می تواند چرخه طبیعی خواب شما را مختل کند.

2. هیدراتاسیون ضعیف

امروزه جایگزین کردن لیوان آب با یک قوطی نوشابه برای رفع تشنگی رایج است. نوشیدنی های نوشابه شیرین شما را در معرض خطر چاقی، دیابت و بیماری های قلبی قرار می دهد.
نوشابه ها همچنین به عنوان تحریک کننده میل به شکر و افزایش اشتهای شما شناخته شده اند. آنها معمولاً حاوی کافئین هستند که به کم آبی بدن کمک می کند.
بنابراین، هر زمان که احساس تشنگی کردید، یک لیوان آب قدیمی و خوب را انتخاب کنید. آب یک ماده مغذی حیاتی است که مصرف نکردن آب برای چند روز می تواند منجر به عواقب تهدید کننده زندگی شود.
3. استفاده بیش از حد از ابزار
امروزه استفاده از وسایل الکترونیکی برای همه چیز از ارتباطات گرفته تا سرگرمی به شدت افزایش یافته است. این فقط به دلیل راحتی و سهولت استفاده با این دستگاه ها است.
استفاده از چنین وسایلی موضوعی نگران کننده است زیرا نور ساطع شده توسط آنها ریتم شبانه روزی انسان را مختل می کند و بنابراین در تداوم کمبود خواب در هنگام استفاده قبل از خواب نقش دارد.
اختلال در ریتم شبانه روزی به دلیل استفاده بیش از حد از این وسایل، هوشیاری صبحگاهی را کاهش می دهد و میزان خواب حرکت سریع چشم (REM) را کاهش می دهد که مرحله مهمی از چرخه خواب برای رشد مغز است.
یک مطالعه ارتباط بین افزایش استفاده از تلفن همراه و استرس، اختلالات خواب و علائم افسردگی را نشان داد. علاوه بر این، افزایش زمان تماشای تلویزیون یا صفحه نمایش می تواند با افزایش مرگ و میر و خطر بیماری قلبی عروقی مرتبط باشد. بنابراین، مطمئن شوید که برای اطمینان از سلامتی، زمان زیادی را برای استفاده از تلفن یا تماشای تلویزیون صرف نمی‌کنید.
هر 2 ساعت افزایش در زمان تماشای تلویزیون نشان دهنده افزایش 23 درصدی چاقی و افزایش 14 درصدی در دیابت نوع 2 است. افزایش مصرف گرایی و استفاده از فناوری تأثیرات منفی بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان داشته است.
رسانه‌های اجتماعی و تلفن‌های هوشمند حواس‌پرتی عمده‌ای را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کنند و زمان ارزشمند مطالعه را از بین می‌برند و خلاء عاطفی ایجاد می‌کنند. این امر به ویژه در مورد کودکان خردسال که در برخی موارد به آنها دستگاه های تلفن همراه داده می شود تا از گریه یا غذا خوردن جلوگیری کنند، صادق است.
استفاده بیش از حد از فناوری همچنین پیامدهای گسترده تری مانند پرخاشگری و مسائل رفتاری، مشکلات حافظه و اختلالات خواب دارد. برای کمک به مبارزه با این مشکل، برای والدین، معلمان و خود دانش آموزان مهم است که به ویژه در صبح ها و عصرها استفاده از فناوری را محدود کنند.
دانش‌آموزان به‌جای پیمایش تلفن‌هایشان هنگام بیدار شدن، باید چیزهای مثبتی بخوانند، مدیتیشن کنند یا پیاده‌روی کنند. قبل از رفتن به رختخواب، آنها باید مطمئن شوند که دستگاه های خود را خاموش کرده و چند دقیقه ای آرام باشند.
با چنین تغییرات کوچکی می توان کیفیت زندگی دانش آموزان را به شدت بهبود بخشید و اطمینان حاصل کرد که عملکرد تحصیلی آنها تأثیر منفی نمی گذارد.

4. افزایش سطح استرس

استرس ذهن و بدن شما را سنگین می کند. تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی، رفتار و سلامتی شما دارد.
استرس می تواند باعث پاسخ هایی شود که عموماً با عفونت و آسیب بافتی همراه است. همچنین می تواند پاسخ های التهابی را در بدن القا کند.
مطالعات نشان می‌دهد که استرس مزمن می‌تواند باعث عدم تعادل عصبی و سیستم ایمنی شود که منجر به توسعه بیماری و افزایش خطر ابتلا به موارد زیر می‌شود:
اختلالات قلبی عروقی
دیابت
سرطان
اختلالات خود ایمنی
بیماری های روانی مانند افسردگی و اضطراب
به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید چگونه با استرس به روشی خوب کنار بیایید تا اجازه ندهید که روی سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.

5. ورزش نکردن کافی

طبق گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، کاهش فعالیت بدنی روزانه علت بسیاری از عوامل خطر است که منجر به بیماری‌های مزمن مانند دیابت و مشکلات قلبی می‌شود.
امروزه استفاده از وسایل نقلیه موتوری مانند تاکسی یا آسانسور به جای پیاده روی یا رفتن از پله ها رایج شده است. سبک زندگی بی تحرک از طریق مکانیسم های مختلف بر بدن انسان تأثیر می گذارد.
فقدان ورزش می تواند برون ده قلبی و جریان خون سیستمیک را کاهش دهد. رفتار بی تحرک تأثیر منفی بر سلامت شما دارد و می تواند خطرات زیر را افزایش دهد.
بیماری های قلبی عروقی
سرطان
دیابت شیرین
فشار خون
پوکی استخوان
افسردگی
به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که زمانی را صرف انجام ورزش یا برداشتن گام‌های کوچک مانند انتخاب پله‌ها به جای آسانسور کنید.
یک مطالعه اخیر توسط مطالعه قلب فرامینگهام دانشگاه هاروارد، تأثیر قلبی شش عامل خطر اصلی بیماری های قلبی عروقی را در مردان ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد که داشتن دو یا چند مورد از این عوامل خطر به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در مردان افزایش می دهد. در واقع، مردی با دو یا چند عامل خطر 69 درصد احتمال دارد تا سن 95 سالگی به بیماری های قلبی عروقی مبتلا شود، در حالی که این میزان برای مردی که فاقد هر شش عامل خطر است، تنها 5 درصد است. این مطالعه همچنین نشان داد که یک مرد بدون خطر می تواند انتظار داشته باشد که 11 سال بیشتر از یک مرد با دو یا چند عامل خطر زندگی کند.
عوامل خطر ارزیابی شده در این مطالعه شامل سطح کلسترول تام بالا، سطح کلسترول HDL ("خوب") پایین، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و سیگار کشیدن است. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مردان باید اقداماتی را برای مقابله با هر یک از این عوامل خطر که ممکن است داشته باشند، مانند ترک سیگار، مدیریت فشار خون و حفظ وزن مناسب انجام دهند. خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش منظم می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و بهبود سلامت کلی کمک کند.

6. نشستن برای ساعات طولانی

امروزه با تغییر ماهیت مشاغل از فعال به بی تحرکی، محل کار تغییر جهت داده است که باعث افزایش ساعات طولانی نشستن می شود. یکی از دلایل این امر گذر از کار مبتنی بر کاغذ به کار آنلاین و بدون کاغذ است.
نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که به ازای هر 2 ساعت افزایش زمان نشستن، خطر ابتلا به بیماری های مختلف افزایش می یابد. این بیماری ها شامل:
چاقی
دیابت
درد کمر
سرطان
تحقیقات نشان داده است افرادی که بیشتر وقت خود را در حالت نشسته می گذرانند، 1.4 برابر بیشتر از افرادی که مدت زمان کمتری می نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس پس از 12 سال قرار دارند.

7. جویدن ناخن

جویدن ناخن یا اونیکوفاژی یک مشکل پزشکی شناخته شده اما حل نشده در بسیاری از افراد است. جویدن ناخن ممکن است باعث عوارضی مانند:
تحلیل ریشه دندان
عفونت های انگلی روده ای
عفونت های باکتریایی
تخریب آلوئول
همچنین، تحقیقات نشان داده است که جویدن ناخن ممکن است خطر اختلالات عاطفی یا اختلالات روانپزشکی را افزایش دهد:
اختلال نقص توجه - بیش فعالی (ADHD)
اختلال اضطراب جدایی
افسردگی
عقب ماندگی ذهنی

8. نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه به یک تمرین روزمره تبدیل شده است، به ویژه در بین دانش آموزان، و مشخص شده است که خطرات زیر را به شدت افزایش می دهد:
اضافه وزن
دیابت نوع 2
بیماری قلبی
ادراک منفی بدن
رفتار غذایی ناسالم
علاوه بر این، نخوردن صبحانه ممکن است باعث مشکلات سلامت روانی شود از جمله:
استرس
پریشانی روانی
خلق و خوی افسردگی
شادی کمتر
رفتار خودکشی
کیفیت خواب ضعیف
نخوردن صبحانه با مصرف موادی مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز مرتبط است. سایر اثرات شامل بهداشت ضعیف دهان بود.
متخصصان توضیح می دهند که حفظ یک رژیم غذایی متعادل برای ارتقای سلامتی و جلوگیری از چاقی مهم است. این به معنای مصرف مقدار مناسب کالری در وعده های غذایی مختلف است که 700 کالری در صبحانه، 250 کالری در ناهار و 50 کالری در وعده شام، اگر هدف 1000 کالری باشد. علاوه بر این، مهم است که بین گرسنگی واقعی و احساسی تفاوت قائل شویم، زیرا گرسنگی عاطفی اغلب با مصرف بیش از حد غذا مرتبط است.

9. قرار گرفتن در معرض آفتاب ناکافی

قرار گرفتن در معرض آفتاب ناکافی می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود
متخصصان بهداشت در تلاش بوده اند تا جامعه پزشکی و مقامات سلامتی را در مورد مزایای سلامتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید به درستی آموزش دهند زیرا قرار گرفتن در معرض ناکافی نور خورشید یک موضوع مهم سلامت عمومی است.
تولید ویتامین D وابسته به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است و این ویتامین مسئول تمام اثرات مفید نور خورشید است.
کمبود این ویتامین به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب ناکافی مورد مطالعه قرار گرفته است که منجر به افزایش خطرات زیر می شود:
سرطان پستان
سرطان روده بزرگ
فشار خون
بیماری قلب و عروقی
اسکلروز چندگانه
بیماری آلزایمر
اوتیسم
آسم
دیابت نوع 1
برای رفع مشکلات سلامتی ناشی از کمبود نور خورشید، حداکثر 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض محافظت نشده توصیه می شود.

10. استفاده بیش از حد از مسکن ها

درد در زندگی روزمره اغلب با داروهای مسکن یا مسکن های بدون نسخه کنترل می شود. این داروها فوق العاده ایمن هستند، اما در صورت استفاده بیش از حد یا سوء استفاده از آنها، عوارض جانبی جدی ایجاد می شود.
به عنوان مثال، تحقیقات و مطالعات متعدد در چند سال اخیر نشان داده است که برخی از داروهای بدون نسخه و نسخه ای معروف به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs؛ داروهایی که به عنوان مسکن استفاده می شوند)، مانند دیکلوفناک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند. هنگامی که دوزهای افزایش یافته در دوره های طولانی مصرف شود.
علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از مسکن ها می تواند اثرات مضری بر کلیه ها داشته باشد. NSAID ها معمولا برای درمان سردرد، درد، تب و سرماخوردگی استفاده می شوند. با این حال، در صورت مصرف طولانی مدت یا زمانی که فرد دچار کم آبی یا فشار خون پایین است، این داروها می توانند به کلیه ها آسیب بزنند یا منجر به آسیب حاد کلیه شوند.
برای کاهش خطر آسیب کلیه و سایر عوارض جانبی، مهم است که NSAID ها را با احتیاط مصرف کنید و دستورالعمل های دوز ارائه شده توسط پزشک را دنبال کنید.
سوالات پرطرفدار
فاصله زمانی مناسب بین وعده های غذایی چقدر است؟
محققان پیشنهاد کرده‌اند که فاصله طولانی‌تر بین وعده‌های غذایی به بدن اجازه می‌دهد تا غذا را به طور مؤثرتری پردازش کند. همچنین برخی تحقیقات در مورد روزه متناوب وجود دارد که برای کمک به کاهش وزن پیشنهاد می شود.
آیا میان وعده آخر شب اشکالی ندارد؟
باید از خوردن تنقلات در اواخر شب پرهیز کرد زیرا طبق مطالعات، مصرف میان وعده های آخر شب شما را در معرض خطر ابتلا به سندرم متابولیک و چاقی قرار می دهد.
چقدر فعالیت برای یک سبک زندگی سالم کافی است؟
شما باید هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع یا آهسته دویدن با چند روز فعالیت های تقویت کننده عضلات را هدف قرار دهید.
کارشناسان همچنین پیشنهاد می کنند که افراد چاق باید روزانه 2000 قدم راه بروند. آنها می توانند با 200 قدم شروع کنند و به آرامی افزایش دهند.
کلمه پایانی
سلامتی لازم است تا زندگی خود را به بهترین شکل انجام دهید. هنگامی که یک فرد شروع به زندگی سالم می کند، بدن او سالم می ماند و ذهن در جای خوبی قرار می گیرد.
گفته می شود که سلامتی از اهمیت اساسی در خوشبختی انسان برخوردار است. بنابراین، عادات روزانه خود را هر چند وقت یکبار بررسی کنید، بدون اینکه بدانید، ممکن است در نهایت کارهایی انجام دهید که برای سلامتی شما مضر است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search