پزشکی

ورم پا

ادم یا تورم ساق پا در تمام سنین و در مرد و زن می تواند ایجاد شود تورم پا می تواند در هر بخشی از پاها از جمله ( مچ پا، ساق پا و یا ران رخ دهد تورم ساق پا می تواند ناشی از احتباس مایع، التهاب در بافت ها یا مفاصل آسیب دیده باشد بسیاری از علل پا که در اثر ایستادن  طولانی مدت، نشستن و یا آسیب پا هستند بی ضرر هستند گاهی تورم ساق پا نشانه ای از یک اختلال جدی مانند ( بیماری های قلبی یا لخته خون ) است لذا زمانی که تورم پا بدون هیچ دلیل روشنی  با علائم ظاهراً نامربوط مانند ( مشکلات تنفسی یا درد قفسه سینه همراه باشد ) باید به دنبال تشخیص و درمان سریع باشید.

ورم پا به طور کلی تجمع غیر طبیعی مایع در بافت های اندام تحتانی است اگر این تورم با فشار انگشت فرو رود ادم گوده گذار می گویند علل کمتر شایع تورم پا بیماریهایی هستند که سبب ضخامت پوست می شوند مانند ( اسکلرودرمی و درد و تورم ائوزینوفیلیک ) این بیماری سبب تورم ساق پا ادم غیر گوده گذار می شود. ادم محیطی معمولاً هر دو پا را فرا می گیرد ادم اگر مربوط به یک پا باشد ممکن است یک مشکل انسداد در پا یا کشاله ران همان طرف باشد.
التهاب ممکن است یک واکنش طبیعی به جراحت و یا بیماری باشد یا ناشی از یک اختلال التهابی مانند ( آرتریت روماتوئید ) باشد که اگر تورم مربوط به التهاب باشد معمولا با درد همراه است. عواملی که می تواند به التهاب در پا کمک کند مانند ( پارگی تاندون آشیل، آسیب ACL ( پارگی رباط متقاطع قدامی در زانو )، کیست بیکر، شکستن مچ پا ، پای شکسته، نقرس ( آرتریت مربوط به اسید اوریک بیش از حد )، عفونت یا زخم در پا، بورسیت زانو ( التهاب کیسه های پر از مایع در مفصل زانو )، استئوآرتریت ( بیماری که سبب شکستن مفاصل )، آرتریت روماتوئید ( بیماری التهابی مفاصل ) و مچ پای رگ به رگ شده می باشند.

علل ورم پا

اضافه وزن
ایستادن طولانی مدت
محدود شدن برای مدت طولانی در پرواز ها و ماشین های سواری
تغییرات طبیعی در چرخه قاعدگی زنان
مصرف استروژن و تستوسترون

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بارداری

در اثر فشار بر روی ورید اجوف ادم در پاها ایجاد می شود.

پره اکلامپسی

پر فشار ی خون ناشی از بارداری را پره اکلامپسی می گویند و به افزایش فشار خون و پروتئین در ادرار مادر مرتبط است. فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد پره کلامپسی معمولا پس از هفته 20 بارداری شروع می شود و مربوط به افزایش فشار خون و پروتئین در ادرار مادر است علائم پراکلامپسی عبارتند از ( سردرد های مداوم، تاری دید، درد شکم ) است فشار خون بالا می تواند به کلیه های مادر و سایر اندام ها آسیب برساند و می تواند سبب زایمان زودریس و وزن کم موقع تولد نوزاد شود و می تواند زندگی مادر و جنین را تهدید کند سطح پایین پروتئین خون در اثر بیماری سوء تغذیه، بیماری کبد و کلیه می تواند باعث ادم شود پروتئین سبب نگه داشتن آب و نمک در درون رگها خونی می شود لذا در کاهش پروتئین، مایع به بافت نشت پیدا می کند اگر آلبومین بیش از حد پایین آید سبب ادم در مچ پا، پاها و پایین ساق پا می شود.

کیست بیکر در پشت زانو

این کیست مربوط به پشت زانو است و تورم به علت بیرون زدن مایه مفصلی به پشت زانو ایجاد می شود. این کیست ممکن است علائمی نداشته باشد و یا اینکه با درد زانو و یا سفتی پشت زانو همراه باشد مخصوضاً وقتی زانو به طور کامل خم می شود این کیست با داروهای کورتون و عمل جراحی آرتروسکوپی قابل درمان است.

سلولیت

یک عفونت باکتریایی که در بافت پوست و زیر پوست گسترش می یابد معمولا استاف اورئوس و استرپتوکوک سبب سلولیت هستند سلولیت یک منطقه کوچک که به لمس کردن حساس و تورم و قرمزی همراه است و فرد ممکن است تب و لرز، تعریق و تورم غدد لنفاوی در نزدیک منطقه پوست آلوده داشته باشد. سلولیت با آنتی بیوتیک های خوراکی و یا داخل وریدی درمان می شود.

سیروز کبد

یک بیماری است که در آن سلول های کبدی نرمال در اثر مواد شیمیایی مانند (الکل، چربی، برخی داروها)، ویروس ها، فلرات سمی ( آهن، مس )، و بیماریهای کبدی اتوایمون ) به بافت اسکار تبدیل می شود.
نارسایی احتقانی قلب: اگر توانای پمپ خون در یکی از حفره های پایینی قلب کاهش یابد سبب برگشت خون به عقب شده و اگر این نارسایی مربوط به قلب راست باشد ادم اندام تحتانی و اگر شدید باشد سبب تجمع مایع در شکم می شود . ولی اگر در سمت چپ قلب باشد منجر به تنگی نفس در هنگام فعالیت که با دراز کشیدن روی تخت تنگی نفس بیشتر می شود.

بیماریهای مزمن ریوی

بیماریهای ریوی مزمن ( طولانی مدت ) شدید از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن سبب افزایش فشار در رگهای خون که از قلب به ریه ها می روند می شود و این فشار به پشت قلب برمی گردد و سبب تورم در پاها و مچ پا می شوند.

هماتوم

اجتماعی از خون است که در خارج ازرگ های خونی است و در اثر آسیب جدار عروق، شریان، ورید و یا مویرگها دیده می شود هماتوم اگر بزرگ باشد سبب تورم می شود.

سندرم باند ایلیاتیبیال

استفاده بیش از حد از قسمت بیرونی  ران و زانو سبب این سندرم می شود. که سبب درد و حساسیت به لمس در این مناطق بخصوص درست در بالای مفصل زانو می شود این سندرم در دوندگان و دوچرخه سواران بیشتر شایع است.

نارسایی کلیه

آسیب به گلومرول های کلیه سبب احتباس سدیم، افزایش پروتئین در ادرار، و سطح آلبومین غیر طبیعی در خون، تجمع مایع در سطح آلبومین پایین ممکن است سبب ادم محیطی و تورم در کل بدن می شود.

نارسایی های مزمن وریدی

وقتی رگهای ریز داخل پاها ضعیف شوند سبب مشکل شایع نارسایی وریدی می شود و این مشکل سبب می شود رگها نتواند خون را به طرف قلب خوب پمپ کنند و منجر به واریس رگها و تجمع مایع می شوند کلیه در تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیت ها و تولید سلول های قرمز خون در بدن نقش دارد  علل متعددی از نارسایی کلیه وجود دارد و درمان بیماری زمینه ای ممکن است در اصلاح ناهنجاری کلیه موثر باشد برخی از علل نارسایی کلیه قابل درمان است و عملکرد کلیه ممکن است به حالت عادی برگردد در نارسایی کلیه فرد دچار علائمی مانند ( ضعف، تنگی نفس، بی حالی و سردرگمی داشته باشد ناتوانی در حذف پتاسیم از جریان خون ممکن است منجر به ریتم غیر طبیعی قلب و مرگ ناگهانی شود.

انسداد سیستم لنفاوی

صدمه به گره های لنفاوی ناحیه کشاله ران در اثر سرطان و یا جراحی می تواند سبب مشکل در درناژ لنفاوی شده و ادم ایجاد می شود بندرت تومور های لگن سبب ادم می شوند.

پریکاردیت 

در اثر پریکاردیت ( تورم غشای اطراف قلب ) غشاء نازک پوشاننده قلب ملتهب می شود و این بیماری در اغلب موارد خود محدود شونده است و در عرص چند هفته خوب می شود با این حال گاهی ممکن است عود نموده و به صورت مزمن باقی بماند در صورتی که علائم برای بیش از 6 – 12 ماه باقی بماند ممکن است در برخی افراد سبب تجمع مایع در اطراف قلب ( تجمع مایع در پریکارد ) و یا فشرده سازی قلب ( انقباض پریکارد ) می شود که نیاز به اورژانس و یا مداخلات جراحی پیدا می شود شایعترین علائم پریکاردیت درد قفسه سینه است درد خاصیت تیز دارد و به پشت و شانه چپ تیر می کشد و با خم شدن به جلو کاهش می یابد و با نفس عمیق بدتر می شود

داروها

داروهایی که برای افسردگی خاص مانند ( سه حلقه ای و مهار کننده های MAO )، دیابت و فشار خون بالا بکار می رود گاهی اوقات ادم محیطی است و در اثر عوارض داروهایی مانند مهارکننده های کانال کلسیم، کورتیکواستروئید، داروهای غیر استروئیدی ضد تشنج ها ( گاباپنتین )، داروهای خاص، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( ایبوپروفن ) ممکن است سبب ورم پا شوند.

فلبیت

التهاب ورید است ترومبوفلبیت وقتی ایجاد می شود که یک لخته خون سبب التهاب شود. فلبیت علل زیادی دارد برخی از علل شایع فلبیت مانند ( تروما یا آسیب به رگ، عدم فعالیت طولانی مدت مانند رانندگی های طولانی و یا ماندن به مدت طولانی در هواپیما، گذاشتن کاتتر های وریدی در بیمارستان ها پس از عمل جراحی ها مخصوصا اعمال جراحی ارتوپدی، عدم تحرک طولانی مدت به علت بستری در بیمارستان ها، اختلال در سیستم وریدی نرمال به علت برداشت غدد لنفاوی، استفاده از مواد مخدر داخل وریدی، بیماران مبتلا به سوختگی، اختلالات انعقادی یا سرطان های زمینه ای) می باشد.

اسکلرودرما

اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی از بافت همبند است که سبب ضخیم شدن پوست می شود این بیماری سبب تشکیل اسکار در جای زخم می شود. و می تواند سبب مشکلات رگهای خونی یا درجات مختلفی از التهاب و یک سیستم ایمنی بیش از حد فعال شود در این بیماران آنتی بادی ANA در خون آنها بالا است.
علل کمتر شایع :عبارتند از ( ادم ایدیوپاتیک، انسداد عروق پا، نارسایی کبد، دارو ها، سندرم نفروتیک، احتباس نمک، آسیب هایی در اثر تروما )

ادم ایدیوپاتیک

تورم مایع در بافتهای اطراف بدون علت مشخص را را ادم ادیوپاتیک گویند.

تشخیص ورم پا

ورم بافت نرم به علت گسترش حجم مایع بین بافتی است ادم  بر دو نوع است ادم لوکالیزه که به یک عضو محدود است مثلا ادم اندام در یک طرف که به علت انسداد ورید یا لنفاتیک همانطرف در اثر تومور یا ترومبوز وریدی می باشد گاهی ادم در دو طرف اندام تحتانی هم ادم لوکالیزه است زیرا ممکن است به علت ( انسداد ورید اجوف تحتانی، فشار در اثر آسیت، توده شکمی، کهیر و انسداد لنفاتیک ) باشد
ورم ژنرالیزه که بیشتر در همه ی قسمتهای بدن وجود دارد و در اثر ( هیپوتیروئیدی، ایدیوپاتیک، افزایش وزن سریع، داروهای ( استروژن، استروئید و وازودیلاتور )، حاملگی و شروع مجدد تغذیه بعد از یک دوره گرسنگی ) ایجاد می شود اگر ادم ژنرالیزه به صورت گوده گذار باشد بیشتر در اثر بیماریهای ( کبدی، قلبی و کلیوی ) است.
اختلال در سیستم لنفاتیک سبب ادم غیر گوده گذار می شود
وقتی شخص به مدت طولانی روی پای خود ایستاده باشد گاهی به طور نرمال پای او ورم  پیدا می کند که در اثر استراحت و بالا گرفتن پاها برطرف می شود.
نارسایی کلیه با ازتمی و آزمایش ادرار غیر طبیعی همراه است.
نارسایی قلبی با jvp برجسته در گردن همراه است.
سیروز و سوء تغذیه شدید با میزان آلبومین کمتر از 2.5 گرم در دسی لیتر همراه است در سیروز کاهش آلبومین سرم و افزایش فشار شکم در اثر ( آسیت ) بر اندام تحتانی سبب ادم می شود.

درمان ورم پا

روش هایی که شما می توانید در خانه انجام دهید.
در موقع دراز کشیدن پای خود را بالا ببرید و در موقعیتی بالاتر از قلب قرار دهید مثلا یک بالش زیر پای خود قرار دهید فعالیت داشته باشید و بر روی ورزش های پا تمرکز بیشتر داشته باشید مصرف نمک را کاهش دهید. وزن خود را در حد نرمال حفظ کنید لباس راحت که اطراف پا آزاد باشد بپوشید. در طول مسافرت سعی کنید به طور منظم بایستید و کمی راه بروید از بند جوراب استفاده نکنید و زمانی تورم پا و مچ پا همراه با یکی از علائم ( درد و فشار یا سفتی در ناحیه سینه، سرگیجه، گیجی، احساس غش، مشکل تنفس یا تنگی نفس ) همراه باشد به مراقبت های اورژانس پزشکی مراجعه کنید.
اگر شما هر کدام از موارد زیر را داشتید باید با پزشک خانواده خود را در اسرع وقت در میان بگذارید.
اگر بیماری قلبی یا کلیوی دارید و ورم پای شما بیشتر شده است .
مناطق متورم در لمس احساس گرمی دارد.
مناطق متورم، قرمز رنگ می باشد.
درجه حرارت بدن شما بالاتر از حد طبیعی است.
شما در حال حاضر باردارهستید و تورم شدید یا ناگهانی دارید.
شما بیماری کبدی همراه با تورم پاها دارید.
شما برای مراقبت از پا در خانه تلاش کرده اید اما موفق نبوده است.
تورم پای شما در حال بدتر شدن است.
وقتی شما به پزشک مراجعه کنید پزشک یک معاینه بالینی انجام می دهد و سپس یکسری آزمایش مانند ( آزمایش خون، ازمایش ادرار، اشعه ایکس از قفسه سینه، نوار قلب برای ارزیابی عملکرد قلب آزمایش سونوگرافی شریانی و یا وریدی ممکن است انجام شود ) و اگر علت بیماری مشخص است بیماری زمینه ای را درمان می کند ولی اگرتورم غیر جدی است ممکن است شما را به تغییر در شیوه زندگی و توصیه به کاهش مصرف نمک نماید. در برخی موارد پزشکان از دیورتیک برای کمک به کاهش تورم استفاده می کنند ولی این داروها چون عوارض دارند تنها در صورتی استفاده می شوند که درمان های خانگی موثر نباشد.

رژیم غذایی مناسب برای ورم پا

تغذیه و فعالیت ورزشی منظم در کاهش ورم موثر است یکی از علل ورم پا نداشتن تغذیه مناسب است اولین قدم در درمان ادم کاهش مصرف نمک است مصرف نمک را به کمتر از 2100 میلی گرم سدیم در روز محدود کنید خوردن غذاهای شور ادم را بیشتر می کند و مقدار زیادی آب در روز بنوشید روزانه حداقل 6 – 10 لیوان آب مصرف کنید زیرا به پاکسازی سیستم بدنی کمک می کند  از مصرف غذاهای فراوری شده اجتناب کنید از نوشیدن نوشابه های کافئین دار و گاز دار خودداری کنید در عوض از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.
رژیم های غذایی وجود دارند که از احتباس مایع جلوگیری می کنند شما روزانه تا یک گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارید 100 گرم گوشت مرغ وقتی پخته می شود 25 گرم  و 100 گرم گوشت ماهی بعد از پخته شدن 20 گرم پروتئین دارد شما اگر 50 کیلو باشید روزانه به 50 گرم پروتئین نیاز دارید و اگر به اندازه کافی پروتئین نخورید آب درون بافت تجمع می کند و دچار ورم می شوید. دانه انگور، بادام، گردو و ماهی‌ های آب‌ های سرد منابع غنی از ويتامين E هستند و بدن برای محافظت از عروق خونی و کاهش نفوذپذیری عروق نیاز به ویتامین  های E ,D دارد. در صورتی که بعضعی مواد مانند ( کازئین، گلوتن و افزودنیهای امولیانت سبب احتباس آب می شوند که باید مصرف آنها را کاهش دهید. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (32)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. ملینا وارطان

درود بر شما آقای دکتر فتحی همسر من دچار بیماری دیابت نوع ۲ است ساق پای راستش ادم گوده گذار دارد درد هم ندارد چه کاری میتوانم برایش انجام دهم در ضمن خواهش میکنم اگر مطب دارید یا در بیمارستان مستقر هستید آدرس بدهید ایشان را بیاورم.بسیار متشکرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ملینا وارطان

ادم گوده گذار: تورم قابل مشاهده بافت های بدن به دلیل تجمع مایع است که ممکن است با فشار دادن به ناحیه تورم نشان داده شود (مانند فشردن پوست با انگشت) این نوع ادم می تواند به علت بیماری های سیستمیک (بیماری هایی که بر سیستم های چندگانه تأثیر می...

ادم گوده گذار: تورم قابل مشاهده بافت های بدن به دلیل تجمع مایع است که ممکن است با فشار دادن به ناحیه تورم نشان داده شود (مانند فشردن پوست با انگشت) این نوع ادم می تواند به علت بیماری های سیستمیک (بیماری هایی که بر سیستم های چندگانه تأثیر می گذارد) و یا شرایط محلی که شامل فقط اندام های آسیب دیده است، ایجاد شود در بیماری های سیستمیک که باعث ایجاد ادم می شود تجمع مایع در درجه اول به علت حفظ مقدار زیاد نمک (کلرید سدیم) بدن است و باعث می شود که بدن آب را حفظ کند. این مایع اضافی می تواند منجر به افزایش سریع وزن در طی یک دوره کوتاه مدت (روز تا هفته) شود. تورم در سراسر بدن (عمومی) و یا فقط در یک قسمت از بدن (محلی) رخ می دهد شایع ترین بیماری های سیستمیک مرتبط با ادم شامل قلب، کبد و کلیه می شود در این بیماری ها، ادم در درجه اول به علت حفظ بیش از حد نمک (کلرید سدیم) بدن رخ می دهد نمک اضافی باعث می شود که بدن آب را حفظ کند و پس از آن به فضاهای بینابینی که در آن به عنوان ادم ظاهر می شود، نشت می کند داروها همچنین می توانند باعث بروز ادم شود. لذا با توجه به دیابت و داشتن ادم گوده گذار لازم است برای بررسی همسر خود را نزد پزشک متخصص نفرولوژی ببرید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. یگانه

با سلام. ممنون از توضیحاتتون بسیار جامع و علمی بودند. سپاس

  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام پدرم چند ماه پیش که برای عمل چشم رفته بود دکتر گفت مشکل قلبی داره ولی میتونه عمل کنه . ایشون جدی نگرفت !
الان پای چپش ورم گوده گذار داره و رگهای روی پای چپ و راستش ظاهره مخدوش هست
ورم پائین قوزک پای چپ
زیر شکم و بالای کشاله ران کمی بزرگ شده...

سلام پدرم چند ماه پیش که برای عمل چشم رفته بود دکتر گفت مشکل قلبی داره ولی میتونه عمل کنه . ایشون جدی نگرفت !
الان پای چپش ورم گوده گذار داره و رگهای روی پای چپ و راستش ظاهره مخدوش هست
ورم پائین قوزک پای چپ
زیر شکم و بالای کشاله ران کمی بزرگ شده خودش میگه باد فتق است و باید عمل کنم
74 ساله و چندین سال هست که آرتروز دارند و یک ماهی هست که زانوبند روی پای چپ بسته
واقعیت الان که دکتر متخصص به خاطر تعطیلات عید نیست .
نظر شما چیست و بعد تعطیلات پیش چه متخصصی بریم.
خیلی خیلی ممنون و سپاسگذارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعید

با سلام
نزد پزشک متخصص قلب یا داخلی بروید تا مشکل پدرتان پیدا شود ورم پا می تواند مربوط به قلب، کلیه، غدد لنفاوی کشاله ران باشد در ضمن بزرگی کشاله ران می تواند مربوط به فتق باشد.

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام حدود ۱ ماه است که یکی از پاهای پدرم در ناحیه ساق و مچ ورم کرده و قرمز است و این ورم جابجا می شود و گاهی روی پا و گاهی ساق پا بیشتر متور است و هراز گاهی لرز هم دارند و یکبار حالت سرگیجه گرفتند ..سونو گرافی از رگ ها انجام شده و مشکلی نبوده و...

سلام حدود ۱ ماه است که یکی از پاهای پدرم در ناحیه ساق و مچ ورم کرده و قرمز است و این ورم جابجا می شود و گاهی روی پا و گاهی ساق پا بیشتر متور است و هراز گاهی لرز هم دارند و یکبار حالت سرگیجه گرفتند ..سونو گرافی از رگ ها انجام شده و مشکلی نبوده و فقط کمی غده لنفاوی کشاله بزرگ بوده و آنتی بیوتیک تجویز کرده اند ولی تآثیری نداشته لازم به ذکر است که این تورم از روزی که ایشان در باشگاه بدنسازی بدون گرم کردن ورزش سنگین پا انجام دادند شکل گرفت و شاید بدتر شد می خواستم از شما راهنمایی بگیرم خیلی نگرانم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا

با سلام
اگر بزرگی غدد لنفاوی کشاله ران همراه با تورم در ساق پا وجود دارد نزد پزشک انکولوژی بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. هاله

سلام پدر من 53ساله و مشکل سنگ کلیه دارن ویک کلیه ایشون نسبت ب سایز قبلیش کوچک شده و کارایی کلیه سالم رو نداره.و آزمایشات هیچ چیزی نشون نمیدن ب غیر غلظت خون.مشکل اصلی اینه ک شب سالم میخوابه صبح پاش ورم میکنه ونمیتونه زمین بزاره آمپول دیکنوفناک فقط...

سلام پدر من 53ساله و مشکل سنگ کلیه دارن ویک کلیه ایشون نسبت ب سایز قبلیش کوچک شده و کارایی کلیه سالم رو نداره.و آزمایشات هیچ چیزی نشون نمیدن ب غیر غلظت خون.مشکل اصلی اینه ک شب سالم میخوابه صبح پاش ورم میکنه ونمیتونه زمین بزاره آمپول دیکنوفناک فقط برای مدت کوتاهی ورمش رو میخوابونه .میشه لطف کنید نظرتونوبهم بگید .ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هاله

با سلام
علل ورم پا در مقاله آورده شده است و پدر شما باید تحت نظر پزشک نفرولوژی باشد ولی آنچه که مشکل پدر شما را بدتر می کند تزریق امپول دیکلوفناک است توجه داشته باشید که در بیماری کلیه نباید از دیلوفناک استفاده کرد و در صورت ضرورت با نظر پزشک و...

با سلام
علل ورم پا در مقاله آورده شده است و پدر شما باید تحت نظر پزشک نفرولوژی باشد ولی آنچه که مشکل پدر شما را بدتر می کند تزریق امپول دیکلوفناک است توجه داشته باشید که در بیماری کلیه نباید از دیلوفناک استفاده کرد و در صورت ضرورت با نظر پزشک و با حداقل دوز مصرف می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امیر

ازراهنمایی شما تشکر میکنم

  پیوست ها
 

 1. ابراهیم

سلام تشكر ميكنم مطالب برايم بسيار مفيد هستند

  پیوست ها
 

 1. طاهره صديقى

بيمارى داريم كه حدوددوسال قبل مبتلابهبيمارى ملانوم چشم شد وتحت نظر دكتر ناصرى پور دوبارپلاك گذارى انجام داد ولى هم اكنون كبددرگير شده وسرطان كبدازهمان نوع ملانوم مى باشد درحال حاضر يك دوره شيمى درمانى با قرص انجام داده ولى حال عمومى بيمارخوب نيست...

بيمارى داريم كه حدوددوسال قبل مبتلابهبيمارى ملانوم چشم شد وتحت نظر دكتر ناصرى پور دوبارپلاك گذارى انجام داد ولى هم اكنون كبددرگير شده وسرطان كبدازهمان نوع ملانوم مى باشد درحال حاضر يك دوره شيمى درمانى با قرص انجام داده ولى حال عمومى بيمارخوب نيست شكم هم ورم داردوهم درد پاهانيزورم زيادى دارد نظرتون را لطفا بيان بفرماييد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بی نام

ممنون از راهنمائی های خیلی عالیتون

  پیوست ها
 

 1. سیدمحمد

  پیوست ها
 

 1. نیکی

ممنون از توضیحات کامل وجامع

  پیوست ها
 

 1. علی

بسیار عالی وتخصصی خداوند شمارا در این راه کمکار وموفقتر بدارد ومدارج بالا تر سوق دهد دعای خیر بیماران جهت خود وخانواده مخترمتان باد

  پیوست ها
 

 1. شیواراستین

ممنون از راهنماییتون.بسیار ارزنده و قابل استفاده بود.

  پیوست ها
 

 1. سما

با سلام خدمت جناب دکتر فتحی
پدر من 85 سال سن دارند و پاهاشون طوری ورم میکنه که تعادلشونو از دست میدن البته بیماریهای مختلفی دارن که کنترل شده مثل قتد وفشارخون و پارکینسون 2 سال پیش هم بر اثر شکستگی لگن جراحی شدن و با واکر راه میرن البته خیلی کم...

با سلام خدمت جناب دکتر فتحی
پدر من 85 سال سن دارند و پاهاشون طوری ورم میکنه که تعادلشونو از دست میدن البته بیماریهای مختلفی دارن که کنترل شده مثل قتد وفشارخون و پارکینسون 2 سال پیش هم بر اثر شکستگی لگن جراحی شدن و با واکر راه میرن البته خیلی کم راه میرن آب زیاد می خورن تست قلب و ریه هم دادن مشکلی نبوده و همچنین ناخن های پا کلفت میشه و زرد رنگ و پا بشدت سیاه میشه
ممنونم ار سایت خوبتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. طاهره

با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب جامع و ارزنده جنابعالی . من 51 سال دارم و چند سال است که مچ پاهایم ورم میکند که به تناوب کم یا زیاد میشود . به دکترهای زیادی مراجعه کردم و آزمایشات مختلف و سونوگرافی و معاینات قلب داشتم اما همگی سالم...

با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب جامع و ارزنده جنابعالی . من 51 سال دارم و چند سال است که مچ پاهایم ورم میکند که به تناوب کم یا زیاد میشود . به دکترهای زیادی مراجعه کردم و آزمایشات مختلف و سونوگرافی و معاینات قلب داشتم اما همگی سالم بودند و متاسفانه هیچگونه توضیحی برای تورم مشخص نشده . در چند هفته اخیر ورم آن بیشتر شده و اصلا قطع نگردیده و چند روزیست که کمی قرمزی دور مچ پا قابل مشاهده ست . لطفا راهنمایی فرمایید که آیا میتواند بر اثر بیماری در غدد فوق کلیوی یا کبد یا بالا / پایین رفتن قند باشد ؟
از پاسخ شما پیشاپیش سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طاهره

با سلام
نیاز به معاینه می باشد ولی شما باید یک سری ازمایش برای نداشتن بیماریهای کلیوی ( پروتئین در ادرار )، بیماریهای سیسنمیک ( آزمایشهای لازم ) و بیماریهای قلبی ( درخواست اکو ) را انجام دهید تا علت ورم پای شما مشخص شود لذا نزد متخصص بیماریهای...

با سلام
نیاز به معاینه می باشد ولی شما باید یک سری ازمایش برای نداشتن بیماریهای کلیوی ( پروتئین در ادرار )، بیماریهای سیسنمیک ( آزمایشهای لازم ) و بیماریهای قلبی ( درخواست اکو ) را انجام دهید تا علت ورم پای شما مشخص شود لذا نزد متخصص بیماریهای داخلی رفته تا بررسی های لازم انجام شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زهرا

چندمدتی است که درد وورم درپای راست دارم باتوجه به اینکه شغلم ارایشگری است میتواندعلتش سرپاایستادنهای طولانی باشد

  پیوست ها
 

 1. لیلی

سلام خسته نباشید مدت زیادی است که شوهرم در ساق پایش قرمزی وورم دیده میشود تنگی نفس هم دارد تورو خدا راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی

با سلام
برای درمان باید نزد متخصص داخلی یا قلب و عروق بروید برای تشخیص نیاز به یک سری آزمایش برای بیماری کلیه و قلب می باشد

  پیوست ها
 

 1. مینا

سلام,در ران پام ورمی ایجاد شده ک میترسم دکتر برم البته روی ران پام ی لک با خال مادرزادی دارم لطفا توضیح دهید چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. نرگس

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده اتون. مادرم مشکل حاد کلیه داره و مدت چهار ماه است که رژیم غذایی بدون نمک رو برای ایشون اجرا می کنم و فقط گوشت بوقلمون و مرغ به ایشون می دم اما مدتی است که ورم در پاها بخصوص در قوزک پا ایجاد شده و از شدت درد دستها...

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده اتون. مادرم مشکل حاد کلیه داره و مدت چهار ماه است که رژیم غذایی بدون نمک رو برای ایشون اجرا می کنم و فقط گوشت بوقلمون و مرغ به ایشون می دم اما مدتی است که ورم در پاها بخصوص در قوزک پا ایجاد شده و از شدت درد دستها و پاها شبها تا صبح بیدار هستند و با توجه به کلیه ازمایشات و عکس هایی که پزشکان از او گرفته اند اما همچنان بدن درد می کند و خواب رو از ایشون گرفته. اگر لطف کنید و نظرتون و در این باره بفرمائید که چه میوه هایی یا غذاهایی به ایشون بدهم و یا راه درمان چیست و یا پیش چه متخصصی بروند ممنون می شوم. در صورت امکان جواب را برایم ایمیل فرمائید. با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نرگس

با سلام
با سلام
برای تغذیه، مادران را در شهر خودتان حضوری نزد متخصص تغذیه ببرید
برای بدن درد یک ازمایش 25 هیدروکسی ویتامین د برای نداشتن کمبود ویتامین د انجام دهید و جواب آزمایش را به متخصص نفرولوژی نشان دهید تا درمان لازم انجام شود
برای پیگیری...

با سلام
با سلام
برای تغذیه، مادران را در شهر خودتان حضوری نزد متخصص تغذیه ببرید
برای بدن درد یک ازمایش 25 هیدروکسی ویتامین د برای نداشتن کمبود ویتامین د انجام دهید و جواب آزمایش را به متخصص نفرولوژی نشان دهید تا درمان لازم انجام شود
برای پیگیری باید از متخصص نفرولوژی بزرگسالان کمک بگیرید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. کوروش

باسلام و احترام.ممنون از مطالب خوب شما.مورد استفاده قرارمی گیرد .

  پیوست ها
 

 1. ستاره

با سلام و خسته نباشید
من دختری ۲۷ ساله هستم و مدت دو سال از که از درد پشت زانو رنج می بردم با mri دکترم تشخیص داد که در پشت زانو کیستی دارم و همچنین التحاب مفصل دارم. قرصایی که تجویز کردند عبارتند از روزی ۳ بار متروکربامول روزی ۲ عدد ناپروکسین و...

با سلام و خسته نباشید
من دختری ۲۷ ساله هستم و مدت دو سال از که از درد پشت زانو رنج می بردم با mri دکترم تشخیص داد که در پشت زانو کیستی دارم و همچنین التحاب مفصل دارم. قرصایی که تجویز کردند عبارتند از روزی ۳ بار متروکربامول روزی ۲ عدد ناپروکسین و شبی ۱ عدد گاباپنتین.به نظر شما قرص ها زیاد نیستند؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مسعود

از مطالب خوبتان استفاده کردم متشکرم

  پیوست ها
 

 1. کوروش

با سلام و تشکر از راهنمایی و ارائه اطلاعات به افراد بویژه افرادی مانند بنده که در این زمینه هیچگونه اطلاعی نداشتم و با مطالعه مطالب بسیار خوب حضرتعالی تازه فهمیدم که بیمارم .انشاءلله خداوند اینگونه کمکهای شمارا بعنوان زکات علم قبول فرماید و ذخیره...

با سلام و تشکر از راهنمایی و ارائه اطلاعات به افراد بویژه افرادی مانند بنده که در این زمینه هیچگونه اطلاعی نداشتم و با مطالعه مطالب بسیار خوب حضرتعالی تازه فهمیدم که بیمارم .انشاءلله خداوند اینگونه کمکهای شمارا بعنوان زکات علم قبول فرماید و ذخیره آخرت شما قرار دهد .سوالی دارم که در قسمت سوالات اختصاصی مطرح میکنم .با تشکر و سپاس .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سولماز فغانی

سلام م ممنون از مطالب خوب شما

  پیوست ها
 

 1. زینب رحیمی

با سلام و احترام

من به مدت دو سال است دچار بیماری ورم ساق با هستم و جدیدا دچار گر گرفتی و احساس خفگی بهم دست می دهد و به طوری که گونه هام سرخ می شود و همین طور عادت ماهانه هم دو ماهه یا سه ماهه می شوم و 30 سال سن دارم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search