پزشکی

خارش چشم

آلرژی چشم بیشتر در ملتحمه پوشش بافت ( غشاء مخاطی ) که شامل سطح سفید کره چشم و چین های داخلی پلک است ایجاد می شود. غدد اشکی در قسمت فوقانی و بیرونی چشم واقع شده است و مسئول تولید جزء آبکی اشک که چشم را مرطوب نگه می دارد اشک نیز حاوی اجزای مهم دفاع ایمنی از جمله ایمونوگلوبولین ها ( آنتی بادی )، لنفوسیت ها ( سلول های سفید خون ) و آنزیم ها می باشد. قرنیه یک غلاف شفاف در مقابل لنز چشم است قرنیه عروق خونی ندارد و فعالیت سیستم ایمنی کمی دارد

حدود 54 میلیون نفر ( 20 % ) از جمعیت آمریکا آلرژی دارند که نیمی از آنها دچار آلرژی چشمی هستند افرادی که سابقه رنیت آلرژیک و درماتیت آتوپیک و یا کسانیکه سابقه خانوادگی یا شخصی قوی از آلرژی دارند بیشتر گرفتار آلرژی چشمی می شوند و علائم معمولا قبل از سن 30 سالگی ظاهر می شود. آلرژی چشم یا ورم ملتحمه سبب قرمزی، چشمان پف کرده و متورم، آبکی و خارش دار می شود ملتحمه آلرژیک ممکن است سبب زخم قرنیه و مشکلات شدید بینایی شود و کمپرس سرد به طور موقت می تواند سبب تخفیف علائم شود ولی برای درمان دراز مدت نیاز به شناسایی عامل محرک و درمان علائم می باشد.

علائم آلرژی چشم

مواد آلرژن سبب التهاب شده و التهاب باعث بزرگ شدن رگهای خونی در ملتحمه و قرمزی در سفیدی چشم یا پلک داخلی می شود و علائم دیگر شامل ( خارش چشم، اشک، تاری دید، سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور ) است آلرژی در چشم می تواند به تنهایی رخ دهد و یا همراه با آلرژی بینی و آلرژی های پوستی مانند اگزما باشد. ورم ملتحمه ( rinoconjuctivitis ) از شایعترین اختلالات در چشم است این بیماری فصلی و با تب یونجه همراه است و علت اصلی آن گرده است هر چند آلرژن های داخلی مانند ( غبار، قارچ و شوره حیوانات خانگی مانند ( گربه و سگ ها ) ممکن است سبب این مشکل شود و شکایات اصلی مانند ( قرمزی، خارش، ترشح اشک، سوزش، ترشحات آبکی،  تورم پلک و تا حد زیادی علائم حاد ( اولیه )  به نظر می رسد ممکن است علائم  آبریزش از بینی، سرفه، عطسه، خارش ( بینی، دهان و گلو ) و سردرد در اثر گرفتگی سینوس وجود داشته باشد این علائم و نشانه های ظاهر شده مربوط به آزاد شدن هیستامین است در صورت داشتن آلرژی چشم به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علت آلرژی چشم چیست؟

هنگامی که چشم در معرض آلرژن ( شوره حیوانات خانگی، گرده ) قرار گیرد ماست سل ها هیستامین و دیگر مواد شیمیایی را آزاد کرده و سبب خارش، قرمزی، چشم های آلرژیک آبکی می شود. آلرژی چشمی معمولاً با سایر بیماریهای حساسیتی، بویژه تب یونجه ( رینیت آلرژیک )، اگزمای اتوپیک ( درماتیت ) همراه است. داروها و مواد آرایشی می تواند نقش مهمی در آیجاد آلرژی چشمی داشته باشند.

درمان خارش چشم

چشمان خود را نمالید. مالش چشم ها ممکن است وسوسه انگیز باشد و سبب بدتر شدن علائم شود مالش ممکن است سبب آزادی بیشتر مواد شیمیایی از سلول های ماست سل شود
از آرایش کردن چشم ها اجتناب کنید و از کمپرس سرد استفاده کرده و دست های خود را بیشتر بشوئید.
اگر گرد و غبار باعث آبریزش از بینی، چشمان آبکی شود ملافه تشک و بالش ها را شسته و در خارج خشک نموده و توسط چوبی که بر سر آن کهنه مرطوبی وجود دارد با کشیدن به کف اطاق رطوبت را بین 30 % - 50 % برسانید.
حمام، آشپزخانه و زیر زمین را بطور مرتب تمیز کنید.
با اشک مصنوعی چشمان خود را رقیق نگه دارید.
از قطره های چشمی که در درمان آلرژی های بینی استفاده می شود کمک بگیرید از آنتی هیستامین، ضد احتقان، تثبیت کننده های ماست سل ها استفاده کنید تثبیت کننده های ماست سل ها با جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی مانند ( هیستامین از ماست سل ها ) سبب کاهش التهاب می شوند.
از داروهای خوراکی آنتی هیستامین و ضد احتقان استفاده کنید زیرا ممکن است علائم آلرژی چشم را کنترل کند آنتی هیستامین ها سبب خشک کردن چشم و ممکن است سبب خواب آلودگی شود برخی از ضد احتقان هایotc  سبب سرگیجه یا تحریک پذیری می شوند.
قطره های چشمی آنتی هیستامین سبب کاهش تورم، قرمزی و خارش چشم می شوند بعضی از قطره های آنتی هیستامین سبب تثبیت ماست سل ها می شوند از قطره های جشمی ضد التهابی غیر استروئیدی  و استروئیدی نیز استفاده می شود.
آنتی هیستامین های جدید مانند (emedastine difumarate (Emadine) and levocabastine (Livostin می باشد که عوارض جانبی آنها سوزش خفیف چشم، سردرد و خواب آلودگی می باشد ولی بیشتر ترجیح داده می شود از آنتی هیستامی های خوراکی استفاده شود.
ضد احتقان ها با کوچک کردن رگهای خونی در ملتحمه به درمان کمک می کنند و شامل داروهای oxymetazdine (Visine LR) and tetrahydrozoline hydrochloride (Visine Original) این داروها در کسانیکه مبتلا به بیماری چشمی گلوکوم با زاویه بسته ( افزایش فشار داخل چشم ) هستند نباید استفاده شود.
ترکیب آنتی هیستامین و ضد احتقان ها می تواند سبب تسکین سریع شوند آنها خارش، قرمزی و تورم را کاهش می دهند (pheniramine with naphcyoline hydrochloride (Naphcon-A or Opcon-A و antazoline with naphazoline (Vasocon-A این داروها دارای عوارض جانبی حداقل هستند اما ممکن است قطره اگر به مدت طولانی استفاده شود اثرش کم شود ولی در افراد با گلوکوم با زاویه بسته استفاده نشود.
تثبیت کننده های ماست سل مانند کرومولین سدیم که به صورت موضعی در درمان ملتحمه بهاری ( رینوکونژکتیویت آلرژیک ) خفیف موثر است . و عارضه جانبی قابل توجهی ندارد. قطره (ketotifen ( Zaditor به طور چشمگیری خارش و قرمزی را در مدت چند دقیقه کاهش می دهد. دارای اثر دوگانه ماست سل و آنتی هیستامین است.
داروهای ضد التهاب موضعی شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است  که در درمان آلرژی های چشمی بسیار موثر است این داروها مانند ( Ketorolac ( Acular قرمزی و تورم را در کمترین مدت کاهش می دهند
قطرهای چشمی و ضد التهاب استروئیدی در درمان های آلرژی چشمی بسیار موثر هستند و استفاده از آنها باید با نسخه پزشک باشد و در کسانیکه خطر خونریزی دارند با احتیاط مصرف شود زیرا خطر خونریزی را افزایش می دهند ولی به علت عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت مانند ( فشار بالا در چشم و آب مروارید ) که فشار بالا در چشم ها می تواند تبدیل به گلوکوم و منجر به آسیب عصب بینایی شده و سبب از دست رفتن چشم می شود. حدود 500 قطره از استروئید های موضعی می تواند سبب آب مروارید شود ( Loteprednol etabonate ( Alrex یک استروئید کوتاه اثر با عوارض جانبی کمتر است. از استروئید ها با قدرت کمتر و در مدت زمان کوتاه استفاده کنید.
هر چند درمان خوراکی آنتی هیستامین هایی مانند لوراتادین و یا ستیریزین در درمان ورم ملتحمه اثر کمی دارند ولی معمولاً در درمان رنیت آرژیک همراه با ورم ملتحمه استفاده می شود.
اگر درمان ها معمول در کاهش درد چشم، قرمزی و ترشحات سنگین چشم موثر نیستند باید دنبال توصیه ها و درمان های پزشکی باشید اگر درمان موثری انجام نگیرد ممکن است منجر به کوری شود.

 مطالب مرتبط

آلرژی بهاره

سینوزیت

آلرژی غذایی

تغذیه در آلرژی

حساسیت غذایی و کودکان

 

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (17)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. معصومع مدحدی

بسیار خوب و مدثر بود
چند روزی هست به شدت خارش چشم دارم و خیلی اذیت میشم ممنون که راهنمایی کردید

  پیوست ها
 

 1. $$$

عالی بود هر کس اینارو نوشته دستش درد نکنه به خارچشمم کمک کرد

  پیوست ها
 

 1. سارا حسنی

سپاسگزارم اقای دکتر بسیار مطالب مفید ی ذکر نمودید

  پیوست ها
 

 1. سعید

من خدا را در قلب کسانی دیدم که بوون توقع نیکی میکنند.
با سپاس از مطالب بسیار مفیدتون.

  پیوست ها
 

 1. محسن شماخی

خیلی ممنون مطلب مفیدی بود
فقط راه کارهای درمان با داروهای گیاهی هم قرار میدادید بهتر میشد
با تشکر

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. علیرضا

سلام دکتر،حدود چند ماهی هست گوشه ی روی پلک چشم سمت راستم سفیدک زده،بعضی وقت ها هم خارش داره
ممکنه راهنمایی کنید ک ایا مشکلی به وجود میاد یا خیر

  پیوست ها
 

 1. رضا

سلام جناب دکتر و ممنون از زحمات شما
مدتی است پلک چشم راستم خارش داشته و قرمز شده این تورم منجر به سردرد و ضعف شده و به تازگی گونه سمت راستم متورم شده و دردناک.میتونه الرژی باشه و آیا خطرناکه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا

با سلام
برای تشخیص نیاز به معاینه فیزیکی می باشد مادر خود را به نزد چشم پزشک ببرید

  پیوست ها
 

 1. علیرضا

سلام
مدتی است که پلکام شدیدا به خارش افتاده دلیلش چیه؟
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علیرضا

با سلام
بلفاریت یک التهاب پلك بویژه در لبه آن است که باعث (خارش، اشكريزش، سوزش، احساس جسم خارجی، خشكی، پوسته پوسته شدن ( روی مژه ها،گوشه چشم و يا روی پلك) و قرمزی لبه های پلك در ) می شود این بیماری شایع بوده و ممكن است بر اثر یك عفونت میكروبی و...

با سلام
بلفاریت یک التهاب پلك بویژه در لبه آن است که باعث (خارش، اشكريزش، سوزش، احساس جسم خارجی، خشكی، پوسته پوسته شدن ( روی مژه ها،گوشه چشم و يا روی پلك) و قرمزی لبه های پلك در ) می شود این بیماری شایع بوده و ممكن است بر اثر یك عفونت میكروبی و یا بیماری پوستی منتشر ایجاد شود. بلفاریت دو نوع قدامی و خلفی دارد. در بلفاریت قدامی قسمت خارجی و جلویی پلك محل اتصال مژه ها گرفتار می شود. و دو علت شایع آن عفونت های میكروبی و شوره سر می باشد و بلفاریت خلفی كه در اثر مشكلات غدد چربی پلك رخ می دهد و قسمت داخل پلك مبتلا می شود و دو بیماری پوستی به نام آكنه روزاسه و شوره سر عامل آن است. در صورت وجود چنین مشکلی مراجعه به چشم پزشك لازم است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آذرذوالفقار

باسلام وتشکر جهت پاسخ دادن بلاعوض به پرسشهای کاربران من 53سال دارم 2سه روزی ست چشم چپم خارش دارد حس میکنم چیزی داخل چشمم رفته ولی جیزی نیست باشامپوبچه میشورم بهترمیشه ولی دوباره اذیت میشوم لطفا دارویی معرفی کنید ازداروخانه بگیرم ممنون میشوم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آذرذوالفقار

با سلام
اگر یک چشم شما دارای خارش و قرمز است و کمی هم ترشحات چرکی دارد احتمالا چشم شما عفونت دارد و باید آنتی بیوتیک چشمی مصرف کنید چشم شما لازم است توسط پزشک معاینه شود تا داروی لازم تجویز شود.

  پیوست ها
 

 1. میهمان

بعضی اوقات خارش شدید چشم دارم همراه با ابریزش بیننی به دکتر مراجع نکردم علت چیه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    میهمان

با سلام
احتمالاً شما آلرژی دارید باید علت آن را پیدا کنید و با حذف کردن علت علائم رفع می شود و برای درمان دارویی به پزشک داخلی مراجعه کنید. توصیه می شود مقاله آلرژی را در سایت بخوانید

  پیوست ها
 

 1. پری .ف

سلام من یه مدتی هست که گوشه چشمم خیلی شدید میخاره تا جایی که درد میگیره .هر از گاهی اینطوری میشم دلیلش چیه ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پری .ف

با سلام
شما حساسیت چشمی دارید و باید برای درمان به متخصص چشم مراجعه نمایید بهترین درمان پیدا کردن عامل آلرژن ( حساسیت زا ) است.

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

عالی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search