پزشکی

کم خونی

آنمی یا کم خونی یک بیماری است که در آن تعداد یا اندازه گلبولهای قرمز یا هموگلبولین موجود در خون کمتر از حالت نرمال است. در مردان سطح هموگلوبین کمتر از 13.5 و در زنان کمتر از 12 گرم در 100 میلی لیتر را آنمی می گویند در افراد دارای آنمی تعویض اکسیژن با دی اکسید کربن به خوبی انجام نمی شود. وقتی سلول های قرمز خون و هموگلوبین کاهش یابد سلول ها در بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند و فرد دچار علائمی مانند خستگی، رنگ پریدگی، تنگی نفس و بدتر شدن مشکلات قلبی می شود ولی برخی از بیماران مبتلا به کم خونی هیچ نشانه ای از بیماری ندارند.

اگر به طور ناگهانی روی دهان یا زبانتان زخم هایی ایجاد شد یا اگر خانم هستید و به ناگهان دچار قطع قاعدگی شدید ممکن است دچار کم خونی باشید که باید به پزشک برای درمان مراجعه کنید درمان کم خونی به علت آن بیماری بستگی دارد. هرگز قرص آهن را خودسرانه مصرف نکنید زیرا ممکن است کم خونی شما فقر آهن نباشد و یا اصلاً کم خونی نداشته باشید لذا اگر آهن را خودسرانه مصرف کنید دچار مسمومیت با آهن می شوید.

کم خونی
علل کم خونی
کم خونی به علت از دست دادن خون
کم خونی ناشی از کاهش و یا تولید معیوب سلول های قرمز خون
کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز
علائم کم خونی
تشخیص کم خونی
درمان کم خونی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تفسیر نتایج RDW

کم خونی

کم خونی یک بیماری است که در آن تعداد سلول های قرمز خون کمتر از حد طبیعی است. اگر سلول های قرمز خون به اندازه کافی هموگلوبین نداشته باشد کم خونی رخ دهد. هموگلوبین پروتئین غنی از آهن است که به خون رنگ قرمز می دهد این پروتئین کمک می کند تا سلول های قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به سایر نقاط بدن برساند. اگر شما کم خونی داشته باشید بدنتان به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن ندارد در نتیجه، شما ممکن است احساس خستگی یا ضعف، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد داشته باشد. کم خونی شدید یا طولانی مدت می تواند به قلب، مغز و دیگر اندام ها در بدن شما آسیب برساند کم خونی بسیار شدید حتی ممکن است باعث مرگ شود. خون از سلول های قرمز خون ، سلول های سفید خون، پلاکت ها و پلاسما ( بخش مایع خون ) تشکیل شده است. سلول های قرمز خون دیسکی شکل هستند و در مرکز سوراخ ندارند این سلول ها اکسیژن را به بدن حمل و دی اکسید کربن (محصول زائد ) را از بدن خارج می کنند. سلول های سفید خون و پلاکت نیز در مغز استخوان ساخته می شوند. سلول های سفید خون در مبارزه با عفونت به بدن کمک می کند پلاکت ها هم در دیواره رگهای خونی سبب متوقف کردن خونریزی می شوند . کم خونی دارای سه علت ( از دست دادن خون ، عدم تولید سلول های قرمز خون و میزان بالای تخریب سلول های قرمز خون ) است که این علل ممکن است به علت بیماری ، شرایط  و یا عوامل دیگرایجاد شود بسیاری از انواع کم خونی می تواند خفیف ، کوتاه مدت  و به آسانی درمان شود. حتی می توانید با یک رژیم لاغری سالم از برخی از انواع جلوگیری کنید. انواع دیگر را می توان با مکمل رژیم غذایی درمان می شود. با این حال، انواع خاصی از کم خونی وجود دارد که اگر تشخیص داده نشده و درمان نشود می تواند شدید، طولانی مدت و حتی زندگی را تهدید کند.

علل کم خونی

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون فرد به اندازه کافی سلول های قرمز خون ندارد هر فرایندی که بتواند سبب اختلال در طول عمر طبیعی گلبولهای قرمز شود سبب کم خونی می شود عمر معمول گلبول های قرمز 120 روز است. از دست دادن خون شایعترین علت کم خونی است.
 زنان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن در معرض خطر ابتلا به کم خونی هستند.
اشکال خاصی از کم خونی ارثی وجود دارد که کودکان از زمان تولد با آن موجه هستند.
زنان در سال های باروری به خصوص مستعد ابتلا به کم خونی فقرآهن به دلیل از دست دادن خون در قاعدگی و افزایش نیاز به خون در دوران بارداری است.
افراد بزرگسال به علت رژیم غذای فقیر و سایر شرایط پزشکی ممکن است دچار کم خونی شوند.
کم خونی ممکن است ژنتیکی باشد اختلالات ارثی می تواند طول عمر سلول های قرمز خون را کاهش دهد و منجر به کم خونی ( کم خونی سلول داسی ) و یا باعث آسیب به تولید هموگلوبین مانند ( کم خونی آلفا و بتا تالاسمی ) شود. کم خونی ارثی بسته به درجه اختلال ژنتیکی به نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.
بسیاری از انواع کم خونی وجود دارد که درمان آنها متفاوت است کم خونی فقر آهن شایعترین نوع کم خونی و با تغییر در رژیم غذایی و مکمل آهن  قابل درمان است برخی از کم خونی ها مشکلات سلامتی برای مادام العمر ایجاد می کنند. بیش از 400 نوع کم خونی وجود دارد که به سه گروه تقسیم می شوند
کم خونی به علت از دست دادن خون
کم خونی ناشی از کاهش و یا تولید معیوب سلول های قرمز خون
 کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز خون

کم خونی به علت از دست دادن خون

سلول های قرمز خون در اثر خونریزی کاهش یافته است و شرایطی مانند ( زخم معده، هموروئید، گاستریت ( التهاب معده )، سرطان، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن ( عامل زخم و التهاب معده )، قاعدگی، زایمان مخصوصاً چند قلویی ) سبب کم خونی می شود.

کم خونی ناشی از کاهش و یا تولید معیوب سلول های قرمز خون

در این نوع کم خونی ممکن است سلول های خونی تولید شده به درستی عمل نکنند و سلول های قرمز خون معیوب و یا کاهش یافته باشد کم خونی سلول داسی شکل، کم خونی فقر آهن، کمبود ویتامین، مشکلات سلول های بنیادی و مغز استخوان ، شرایط بهداشت و سلامتی دیگر سبب این نوع کم خونی می شوند کم خونی سلول داسی شکل یک بیماری ارثی است و در آن سلول های قرمز خون به دلیل نقص ژنتیکی هلالی شکل می شوند این سلول ها به سرعت در حال شکستن هستند و با گیر کردن در عروق خونی کوچک سبب درد می شوند.
کم خونی فقر آهن به دلیل کمبود آهن معدنی در بدن رخ می دهد مغز استخوان برای ساختن هموگلوبین نیاز به آهن دارد. هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز است که اکسیژن را به اعضای مختلف بدن می رساند بدون مقدار آهن کافی بدن نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین سلول های قرمز را تولید کند این نوع از کم خونی در اثر ( رژیم غذایی فقیر از آهن به ویژه در ( نوزادان، کودکان، نوجوانان، گیاهخواران )، کاهش ذخیره آهن در اثر بارداری و شیردهی زنان، قاعدگی زنان، اهدای خون مکرر، تمرین استقامتی، شرایط گوارشی مانند بیماری کرون و یا عمل جراحی برای برداشتن بخشی از معده یا روده کوچک، برخی داروها، مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار ایجاد می شود.
کم خونی ناشی از فقر ویتامین در اثر کمبود دو نوع ویتامین ( اسید فولیک و B12 ) رخ می دهد زیرا این دو ویتامین برای ساخت گلبول های قرمز مورد نیاز است.
کم خونی مگالوبلاستیک در اثر کمبود ویتامین B12 یا فولات و یا کمبود هر دو ویتامین ایجاد می شود.
کمبود رژیم غذایی در اثر نخوردن گوشت کافی و پختن بیش از حد سبزیجات ایجاد می شود.
بارداری، برخی از داروها، سوء مصرف الکل، بیماریهای روده مانند سلیاک نیز سبب کم خونی می شود.
مغز استخوان و سلول های بنیادی ممکن است از تولید سلول های قرمز خون جلوگیری کند اگر سلولهای بنیادی بیش از حد یا ناقص تولید شود و یا با سلول های دیگری جایگزین شوند سبب کم خونی متاستاتیک می شوند کم خونی ناشی از مشکلات مغز استخوان یا سلول های بنیادی عبارتند از
 آنمی آپلاستیک : این آنمی وقتی رخ می دهد که سلول های بنیادی کاهش و یا وجود نداشته باشند این آنمی می تواند ارثی باشد و بدون هیچ آسیبی رخ دهد و یا در اثر داروها، اشعه، شیمی درمانی یا عفونت رخ دهد.
تالاسمی زمانی اتفاق می افتد که سلول های قرمز نمی توانند به بلوغ و رشد مناسب برسند و یک بیماری ارثی است که در مدیترانه ، آفریقا، و جنوب شرقی آسیا دیده می شود این بیماری از خفیف تا نوع به شدت تهدید کننده حیات وجود دارد و شدیدترین شکل آن آنمی کولی است.
قرار گرفتن در معرض سرب سبب می شود مغز استخوان، سلول های خونی کمتری تولید کند.
کم خونی در بیماری پیشرفته کلیه، کم کاری تیروئید و سایر بیماری های مزمن مانند ( سرطان، عفونت، لوپوس، دیابت، آرتریت روماتوئید و پیری ) ایجاد می شود.

کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز

گلبول های قرمز در اثر استرس روزمره ممکن است دچار پارگی زودرس شده و سبب کم خونی همولیتیک شوند که گاهی بدون علت است ولی علل شناخته شده این نوع کم خونی عبارتند از
شرایط به ارث رسیده مانند ( کم خونی سلول داسی شکل و تالاسمی )
عوامل استرس زا مانند ( عفونتها، داروها، زهر مار یا عنکبوت یا غذاهای خاص )
 سموم در اثر بیماری کبد پیشرفته یا  کلیوی
حمله نامناسب سیستم ایمنی بدن ( بیماری همولیتیک نوزاد تازه متولد شده که در جنین یک زن باردار رخ می دهد )
گرافت عروقی، دریچه های مصنوعی قلب، تومورها، سوختگی های شدید، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، فشار خون شدید و اختلالات خونی و در موارد نادر، طحال بزرگ می تواند سلول های قرمز خون را به دام انداخته و آنها را قبل ازورود به گردش خون نابود کند.

علائم کم خونی

برخی از بیماران هیچ نشانه ای ندارند ولی برخی دارای علائمی مانند ( خستگی، رنگ پریدگی، ضربان قلب سریع و نامنظم، درد قفسه سینه، سرگیجه، مشکلات شناختی، دست و پاهای سرد، سردرد، تنگی نفس، ریزش مو، تحریک پذیری، کسالت ( احساس ناخوشی )، بدتر شدن مشکلات قلبی ) می باشند.

تشخیص کم خونی

در طی یک معاینه فیزیکی پزشک قلب و تنفس را گوش داده بزرگی کبد و طحال را بررسی می کند و یک تست تشخیصی CBC برای شما می نویسد کم خونی با یک آزمایش ساده CBC شناسایی می شود. از روی این آزمایش تعداد گلبول های قرمز خون، هماتوکریت و هموگلوبین مشخص می شود مقادیر نرمال هموگلوبین برای مردان ( بین 13.5 -17.5 ) و در زنان بین ( 12 – 15.5 ) گرم در هر دسی لیترمی باشد اندازه، شکل و رنگ سلول های قرمز خون بررسی می شود  در کم خونی ناشی از فقر آهن گلبول های قرمز خون کوچکتر و رنگ پریده تر از نرمال است  و در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین سلول های قرمز بزرگ و تعداد کمتر دارد نگاه به هر کدام از اجزاء CBC مخصوصاً MCV ( حجم متوسط سلول های قرمز خون ) می تواند تشخیص کم خونی را برای پزشک مشخص کند اگر MCV کمتر از 80 باشد کم خونی میکروسیتیک است و اگر بین 80 – 100 باشد کم خونی نورموسیتیک است و اگر بالای 80 باشد یک کم خونی ماکروسیتیک مطرح است اگر کم خونی میکروسیتیک همرا با کاهش هموگلوبین باشد فقرآهن وجود دارد. گاهی برای تشخیص یک نمونه از مغز استخوان نیز گرفته می شود. اگر آزمایش CBC با دستگاه کولترکانتر انجام شود به تشخیص کمک بیشتری می شود وقتی نمونه خون به این دستگاه داده می شود دستگاه علاوه بر اندازه گیری هموگلوبین و شمارش ( رتیکولوسیت ها، گلبول های قرمز و سفید ) یک سری پارامترهای MCV, MCHC, MCH, RDW را نیز گزارش می کند که این پارامترها در تشخیص کم خونی فقر آهن از تالاسمی کمک می کند. اگر MCV کمتر از 80 باشد آنمی فقر آهن یا تالاسمی مطرح است و برای تشخیص باید به این پارامتر ها نگاه کرد اگر مقدار MCV, MCH, MCHC پایین باشد ولی مقدار RDW ( دامنه پراکندگی حجم گلبول های قرمز ) بالاتر از عدد 14 باشد و مقدار RBC کمتر از 5 میلیون باشد تشخیص فقر آهن داده می شود ولی اگر مقدار  MCV, MCH پایین و مقدار MCHC نرمال یا پایین ولی RDW کمتر از 14 باشد و مقدار RBC ( شمارش گلبول قرمز ) بالاتر از 5 میلیون باشد تالاسمی مطرح است. برای تشخیص تالاسمی تست تکمیلی الکتروفورز هموگلوبین نیز انجام می شود و از روی میزان بالای HB A2 تالاسمی تشخیص داده می شود. رنگ پوست خیلی مهم است رنگ تیره پوست ناشی از پیگمانتاسیون آهن است.
ایکتر به نفع آنمی همولیتیک است.
در داشتن لنفادنوپاتی باید به فکر لنفوم و لوکمیا ( سرطان خون ) باشید.
سابقه کاهش آنزیم G6PD پرسیده شود آیا بیمار باقلا مصرف کرده ممکن است بیماری فاویسم داشته باشد.
اگر کم خونی همراه لکه های زیر پوستی ( پتشی و پورپورا ) باشد آنمی اپلاستیک مطرح است.

درمان کم خونی

درمان کم خونی تا حد زیادی متفاوت است ابتدا باید علت کم خونی تشخیص داده شود  و علت را درمان کنیم گاهی برای اصلاح کم خونی مکمل های آهن نیز مورد نیاز است و در کم خونی شدید تزریق خون نیز لازم می شود در بیماران مبتلا به کم خونی B12 نیاز به تزریق این ویتامین می باشد.
در برخی از بیماران با بیماری مغز استخوان، شیمی درمانی، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه epoetin alfa ( Procrit, Epogen ) ممکن است برای تحریک مغز استخوان استفاده شود.
کم خونی ناشی از فقر آهن با تغییر در رژیم غذایی و مصرف مکمل های آهن درمان می شود.
کم خونی ناشی از کمبود ویتامین اسید فولیک و ویتامین سی با مصرف این ویتامین ها همراه با مکمل های غذایی درمان می شود اگر دستگاه گوارش در جذب ویتامین B12 مشکل دارد کمبود این ویتامین به صورت تزریقی اصلاح می شود.
در کم خونی ناشی از بیماری مزمن هیچ درمان خاصی ندارد پزشکان بیماری زمینه ای را درمان و اگر علائم شدید است انتقال خون یا تزریق اریتروپویتین مصنوعی ( که بطور نرمال در کلیه ها تولید می شود ) به درمان کمک می کنند.
درمان کم خونی آپلاستیک شامل انتقال خون برای افزایش سطح سلول های قرمز خون انجام می شود و گاهی پیوند مغز استخوان انجام می شود.
در کم خونی همولیتیک اجتناب از داروهای مشکوک، درمان عفونت های مرتبط، دوره های کوتاه مدت درمان با استروئید یا داروهای سرکوب کننده ایمنی ممکن است موثر باشد.
در درمان کم خونی داسی شکل از اکسیژن، داروهای مخدر ضد درد، مایعات خوراکی و داخل وریدی برای جلوگیری از عوارض و کاهش درد، تزریق خون، مکمل های اسید فولیک ، آنتی بیوتیک و پیوند مغز استخوان ممکن است در درمان موثر باشد داروی ضد سرطان هیدروکسی اوره برای درمان کم خونی سلول داسی شکل استفاده می شود.
در درمان تالاسمی مصرف اسید فولیک، تزریق خون، برداشتن طحال ( اسپلنکتومی )، پیوند مغز استخوان و یا از یک داروی ضد سرطان استفاده می شود .

تفسیر نتایح RDW  

اگر هر دو سطح RDW و MCV افزایش یابد چندین علل احتمالی وجود دارد یک علت احتمالی بیماری کبدی است.
یکی دیگر از علل میزان بالای RDW و MCV آنمی همولیتیک و کم خونی مگالوبلاستیک است.
سطح  RDW بالا و MCV پایین: آنمی فقر آهن، تالاسمی متوسط.
سطح RDW بالا و MCV نرمال: شروع مراحل کمبود ویتامین B12 و یا اسید فولیک و شروع مراحل کم خونی فقر آهن.
در کم خونی فقر آهن بدون عارضه ( RDW بالا، MCV نرمال و پایین ) و در تالاسمی هتروزیگوت بدون عارضه (RDW نرمال، MCV پایین )
همچنین در تمایز بین کم خونی مگالوبلاستیک مانند فولات یا کم خونی ویتامین ب 12  (RDW بالا) و در سایر علل ماکروسیتوز اغلب (RDW نرمال) است.
RDW طبیعی و MCV  پایین با شرایط زیر همراه است:
کم خونی ناشی از بیماری های مزمن
تالاسمی هتروزیگوت
هموگلوبین با صفت E
افزایش RDW و MCV پایین با شرایط زیر همراه است:
فقر آهن
داسی شکل سلول β تالاسمی
RDW نرمال وMCV  بالا با شرایط زیر همراه است:
آنمی آپلاستیک
بیماری مزمن کبدی
شیمی درمانی یا ضد ویروس یا الکل
افزایش RDW و MCV بالا با شرایط زیر همراه است:
کمبود فولات یا ویتامین B12
کم خونی همولیتیک ایمنی
شیمی درمانی Cytoxic
بیماری مزمن کبدی
سندرم میلودیسپلاستیک
RDW نرمال و MCV نرمال با شرایط زیر همراه است:
کم خونی ناشی از بیماری های مزمن
همولیز  یا از دست دادن حاد خون
کم خونی ناشی از بیماری کلیوی
افزایش RDW و MCV نرمال با شرایط زیر همراه است:
 فقر آهن زودرس، ویتامین B12 و یا کمبود فولات
کم خونی دیسمورفیک برای مثال، فقر آهن و فولات
بیماری سیکل سل
بیماری مزمن کبدی
سندرم میلودیسپلاستیک

علل RDW پایین
 RDW پایین (زیر10.2  ٪) بدان معنی است که سلول های قرمز خون در اندازه کوچک هستند یک دلیل برای سطح RDW پایین کم خونی ماکروسیتیک است یکی دیگر از علت سطح پایین RDW کم خونی میکروسیتیک است به این دو دلیل سلول های قرمز خون در اندازه متفاوت نیستند زیرا یا همه کوچک و یا همه بزرگ هست 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (59)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. باران

سلام و درود آقای دکتر
اگر RDW طی چهار یا پنج سال 10.8 یا 10.9 یا 10.6 باشه مشکلی هست؟؟ و ما بین این سالها بوده یک سالی که RDW 11 هم داشتم
بنده خانم هستم و 22 سال دارم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باران
 1. 5 / 5

پایین بودن این فاکتور خونی معمولا نشان‌ دهنده مشکل خاصی نیست. RDW معمولا همراه با سایر فاکتورهای خونی بررسی می ‌شود به همین دلیل بهتر است آزمایش خود را به یک پزشک نشان دهید.

  پیوست ها
 

 1. نیما

سلام آقای دکتر خسته نباشید نتایج آزمایش من به این صورت هست :
RBC | 5.89
HGB | 15.8
HCT | 46.8%
MCV | 79.4
MCH | 26.8
MCHC | 33.8
RDW-CV | 11.3%
RDW-SD | 34.2
PLT | 252
MPV | 8.1
PDW | 15.7
PCT |...

سلام آقای دکتر خسته نباشید نتایج آزمایش من به این صورت هست :
RBC | 5.89
HGB | 15.8
HCT | 46.8%
MCV | 79.4
MCH | 26.8
MCHC | 33.8
RDW-CV | 11.3%
RDW-SD | 34.2
PLT | 252
MPV | 8.1
PDW | 15.7
PCT | 0.204%
P-LCC | 57
P-LCR | 22.6
آیا من کم خونی دارم یا تالاسمی ؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ساسان

سلام آقای دکتر وبت بخیر...من پسر هستم ۲۳ سالمه هموگولوبینم ۱۵/۵ هستش و mcv ۷۶/۵ هست یه ماه دیگه ازدواج میکنم چه دارویی مصرف کنم که mcvیم بالا بره؟ آیا کم خون هستم یا نه ممنونم جواب بدین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ساسان
 1. 4.5 / 5

سلام برای نظر باید پارامترهای دیگری همچون تعداد گلبول قرمز و غیره نیز مشخص باشد آزمایش خود را به یک پزشک نشان دهید

  پیوست ها
 

 1. محمدی

بسیار کامل و مفید

  پیوست ها
 

 1. مهتاب

با سلام و سپاس. من دختر ۲۷ ساله هستم. ازمایش دادم هموگلوبین و mcv و mch پایین بودن. فرییتینمم خیلی کم بود. یک ماه قرص اهن خوردم. هموگلوبینم ۱۲ شده و mcv ۸۱.۵ اما mch ۲۵. ایا تالاسمی دارم؟

  پیوست ها
 

 1. pouya

دلیل بالابودن بودن فرتین خون؟؟از هیچ گوشتی و حبوباتی و غلاتی استفاده نمیکنم؟
پهلو سمت چپم احساس ورم میکنم؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    pouya
 1. 4.5 / 5

علل سطح بالای فریتین
میزان فریتین خیلی زیاد می تواند شرایط خاصی را نشان دهد.
یک مثال هموکروماتوز است یعنی زمانی که بدن شما آهن زیادی را جذب می کند.
سایر شرایطی که باعث افزایش زیاد آهن می شود عبارتند از:
روماتیسم مفصلی
پرکاری تیروئید
بیماری...

علل سطح بالای فریتین
میزان فریتین خیلی زیاد می تواند شرایط خاصی را نشان دهد.
یک مثال هموکروماتوز است یعنی زمانی که بدن شما آهن زیادی را جذب می کند.
سایر شرایطی که باعث افزایش زیاد آهن می شود عبارتند از:
روماتیسم مفصلی
پرکاری تیروئید
بیماری adult-onset Still’s
دیابت نوع 2
لوسمی
لنفوم هوچکین
مسمومیت با آهن
انتقال مکرر خون
بیماری کبد مانند هپاتیت مزمن C
سندرم پای بی قرار
فریتین همان چیزی است که به عنوان یک واکنش دهنده فاز حاد شناخته می شود. این بدان معناست که وقتی بدن التهاب را تجربه کند سطح فریتین بالا می رود. به همین دلیل سطح فریتین در افرادی که به بیماری کبد یا انواع سرطان مانند لنفوم هوچکین مبتلا هستند می تواند زیاد باشد.
به عنوان مثال سلولهای کبدی فریتین را ذخیره کرده اند. هنگامی که کبد فرد آسیب دیده باشد فریتین درون سلول ها شروع به نشت می کند. پزشک انتظار فریتین بالاتر از حد طبیعی در افراد مبتلا به این و سایر شرایط التهابی را دارد.
شایع ترین دلایل افزایش سطح فریتین چاقی، التهاب و مصرف روزانه الکل است. شایع ترین علل افزایش سطح فریتین مرتبط با ژنتیک، بیماری هموکروماتوز است.
اگر نتایج آزمایش فریتین شما زیاد باشد پزشک شما احتمالاً آزمایشات دیگری را انجام می دهد که می توانند بینش بیشتری از میزان آهن موجود در بدن شما ارائه دهند. این آزمایشات شامل موارد زیر است:
آزمایش آهن که میزان آهن موجود در بدن شما را اندازه گیری می کند.
یک تست ظرفیت اتصال کل آهن (TIBC)، که میزان ترانسفرین را در بدن شما اندازه گیری می کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. F.H

با سلام لطفا در صورت امکان با توجه به نتایج آزمایش الکتروفورز هموگلوبین راهنماییم کنید که تالاسمی من و نامزدم از چه نوعی هست؟لازم به ذکر است در هردو تالاسمی تایید شده فقط میخوام نوعش(آلفا یا بتا)رو بدونم و اینکه چقدر ممکنه برای بچه دارشدن به مشکل...

با سلام لطفا در صورت امکان با توجه به نتایج آزمایش الکتروفورز هموگلوبین راهنماییم کنید که تالاسمی من و نامزدم از چه نوعی هست؟لازم به ذکر است در هردو تالاسمی تایید شده فقط میخوام نوعش(آلفا یا بتا)رو بدونم و اینکه چقدر ممکنه برای بچه دارشدن به مشکل بربخوریم.باتشکر
WBC 10.09
RBC 5.53
Hb 14.3
MCV 76.1
MCH 25.9
MCHC 34.0
RDW-CV 12.6
Ferritin 109.4
Hb A 96.9
Hb F 0.5
Hb A2 2.6
آزمایش آقا
WBC 5.00
RBC 8.50
Hb 15.7
MCV 59.5
MCH 18.5
MCHC 31
RDW-CV 18
Hb A 92.9
Hb F 1.4
Hb A2 5.7

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    F.H
 1. 5 / 5

با سلام اقای شما تالاسمی دارد ولی شما مشکوک هستید چون الکتروفورز هموگلوبین شما در محدوده نرمال است در این زمینه با پزشک متخصص خون مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. ali

سلام خداقوت من میخوام ازدواج کنم ازمایش که دادم به شرح زیر است
R.B.C=6.73
W.B.C=6.5
HB=14.1
H.C.T=43.6
M.C.V=65
M.C.H=21
M.C.H.C=32
PLATELETS=151
R.D.W=19.2
سنم ۲۸ سال است بنظرتون من فقر آهن دارم یا تالاسمی ایا برا ازدواج مشولی پیش میاد اگر...

سلام خداقوت من میخوام ازدواج کنم ازمایش که دادم به شرح زیر است
R.B.C=6.73
W.B.C=6.5
HB=14.1
H.C.T=43.6
M.C.V=65
M.C.H=21
M.C.H.C=32
PLATELETS=151
R.D.W=19.2
سنم ۲۸ سال است بنظرتون من فقر آهن دارم یا تالاسمی ایا برا ازدواج مشولی پیش میاد اگر خانمم هم کم خونی داشته باشه میتونیم ازدواج کنیم یا نه ممنون میشم جواب بدین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ali
 1. 5 / 5

با سلام شما احتمالا تالاسمی مینور دارید یک تست الکتروفورز هموگلوبین انجام دهید تا مشخص شود اگر شما این کم خونی را داشته باشید شوهرتان نباید تالاسمی مینور باشد

  پیوست ها
 

 1. نازی

بسیار عالی و مفصل?

  پیوست ها
 

 1. میلاد    نازی

سلام راستی من یبار ازمایش کاریوتایپ دادم ک گفت سالمی اگر تالاسمی مینور داشته باشم داخل اون معلومه؟

  پیوست ها
 

 1. علی
 1. 0.5 / 5

سلام آقای دکتر ممنون.HTC54.3-MCV78.6-MCH24.6-MCHC31.3-RDV-CV13.5-RDW-SD43.6

  پیوست ها
 

 1. میشا

باسلام..من همیشه ازمایش میدم هموگلوبینم ۱۱۰۵هست بقیه مواردنرماله..الان دوماه باردارم ازمایش دادم
Hb 10.4
hematocrit 31.4
M.C.V 77
M.C.H 25.5
کمخونی من چه نوعی هست؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام ازمایش هزدواجم همه ی گزینه ها در حد نرمال بودفقط mch من ونامزدم ۲۴.۵و۲۶.۷میخواستم ببینم کم خونی فقر اهن هستیم

  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام
میزان pdw من روی 18 هست و طبق راهنما برگه باید بین 9 تا 17 باشد و p-lcr روی46.7 است و طبق راهنما باید بین 13 تا 43 باشد
لطفا راهنمایی کنید این موارد نشانه چیست

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام ، ببخشید می خواستم بپرسم که آیا برای درمان کم خونی از شیمی درمانی استفاده میکنند یا شیمی درمانی فقط در مورد سرطان خون انجام میگیرد ؟

  پیوست ها
 

 1. رامين

با سلام و عرض ادب مقاديرRBC=6.25وMCV=78.9 وMch=26.2وmchc=33.3وrdwcv=11.2 مي باشد لطفا علت كم خوني و راه حل جهت رفع ان را لطف فرماييد

  پیوست ها
 

 1. تبسم

سلام آقای دکتر
در جواب آزمایشم
RBC=3.99 کمتر از حد نرمال و
RDW-SD=45.5 خیلی بیشتر از نرمال
آیا نشانه کم خونی و فقر آهن هست یا کمبود ویتامینB12؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. ثمینه

با سلام
جواب آزمایش همسرم که آقایی 36 ساله هستند به شرح زیر است:
WBC=7
RBC=5.69
Hemoglobin=16.3
MCV=79.8
MCH=28.6
MCHC=35.9
RDW-CV=13.8
PDW=12.2
MPV=9.8
میدونم که غلظت خون دارند ولی برام سواله که آیا مشکل تالاسمی هم دارند؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ثمینه

با سلام
چون تعداد گلبول قرمز بالا است برای تشخیص دقیق یک تست الکتروز هموگلوبین انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. فرجاد

سلام
تشکر از اطلاعاتتون.
سوالم در مورد mcv mch پایین خون هست که باید با چه رزیم غذایی جرانشون کرد.

  پیوست ها
 

 1. مصطفی

سلام مقدار RDW روی ۱۰ هست
چنبارم ازمایش دادم
بقیه مواردم مشکل نداره
چیکار کنم بره بالا؟

  پیوست ها
 

 1. هادی

باسلام من آزمایش دادم تو اینترنت زیاد جستجو کردم ولی جواب نهایی را درست دریافت نکردم اگر میشه پاسخی دهید که باید چیکار کنم
نتیجه آزامایش
WBC4.2
RBC 4.4
HCT 15.5
M.C.V 101.1
M.C.H 34.9
M.C.H.C 34.5
در ضمن بنده 31 سالم هست
و آب مصرفی کمتر هست...

باسلام من آزمایش دادم تو اینترنت زیاد جستجو کردم ولی جواب نهایی را درست دریافت نکردم اگر میشه پاسخی دهید که باید چیکار کنم
نتیجه آزامایش
WBC4.2
RBC 4.4
HCT 15.5
M.C.V 101.1
M.C.H 34.9
M.C.H.C 34.5
در ضمن بنده 31 سالم هست
و آب مصرفی کمتر هست شاید بین 4 الی 5 لیوان در روز می باشد و محل کارم خیلی کم پیش میاد که آب بخورم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مرتضی

جناب دکتر سلام
بنده 27 سال دارم و نتایج به شرح ذیل است :
WBC 6
RBC 7.06
HGB 14.1
HCT 47
MCV 66.6
MCH 20
MCHC 30
Platelets 261
لطفا بررسی میفرمایید میزان این تعداد بالا هموگلوبین و حجم های پایین مشکل خاصی وجود دارد ؟ سپاس

  پیوست ها
 

 1. Elsa

سلام ببخشید من ۱۷سالمه هموگلوبین خونم ۶ .۱۱هست و فریتین ۲.۵میخواستم ببینم واسه کم خونیم میتونم‌ آمپول کم خونی بزنم ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Elsa

با سلام
نیازی نیست با همان قرص درمان می شود ولی اگر نیاز شد می توانید با نظر پزشک مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. Talari

سلام خسته نباشید.من ازبچگی کم خونی داشتم.بعداذدواج تو۲سال۲تازایمان پشت سرهم داشتم .توحاملگی دوم‌بخاطرکم خونی شدیدبه دکترخون معرفی کردن اونم اسیدفولیک و فرفورت دادن.بعدزایمانم کم خونیم ادامه داشت تالان که۱ سال گذاشته و هموگلوبینم ۱۳.۲وویتامینD3روی...

سلام خسته نباشید.من ازبچگی کم خونی داشتم.بعداذدواج تو۲سال۲تازایمان پشت سرهم داشتم .توحاملگی دوم‌بخاطرکم خونی شدیدبه دکترخون معرفی کردن اونم اسیدفولیک و فرفورت دادن.بعدزایمانم کم خونیم ادامه داشت تالان که۱ سال گذاشته و هموگلوبینم ۱۳.۲وویتامینD3روی ۳۳ هست.الان هماتینیک میخورم.راه حلی دارین؟!تشخیص دکترخون هموگلوبینDبود .گفت هرجابستری شدی بگو.ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Talari

سلام فعلا خوب است ولی برای تشخیص نوع کم خونی آزمایش لازم است

  پیوست ها
 

 1. سمیه

با سلام ، من هر زمان که آزمایش خون میدم(معمولا سالی یک بار) در بیشتر اوقات MCV,MCH,MCHC خونم پایینه گاهی نزدیک حداقل و گاهی پایینتر، و مقدار RDWهم گاهی بالاتر از14 (مثلا14.2)و گاهی پایینتر(مثلا12.5) وهیچ پزشکی به من نگفته تالاسمی دارم ، با این...

با سلام ، من هر زمان که آزمایش خون میدم(معمولا سالی یک بار) در بیشتر اوقات MCV,MCH,MCHC خونم پایینه گاهی نزدیک حداقل و گاهی پایینتر، و مقدار RDWهم گاهی بالاتر از14 (مثلا14.2)و گاهی پایینتر(مثلا12.5) وهیچ پزشکی به من نگفته تالاسمی دارم ، با این اوصاف میخواستم بدونم آیا من تالاسمی دارم یا کمبود آهن. البته زمانی که قرص آهن مصرف میکنم مقادیر پایین خونم به حداقل نزدیکتر میشه. با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمیه

با سلام
یک تست الکتروفورز هموگلوبین انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

WBC 6.4
RBC 4.39
HB 12
MCT 36.7
MCV 83.6
MCH 27.3
MCHC 32.7
RDW 11.4

  پیوست ها
 

 1. لیدا

سلام ببخشید یعنی اگه نتیجه آزمایش نامزدمم همین باشه ما نمی تونیم ازدواج کنیم؟من 25 سالمه اگه تالاسمی دارم پس چرا تا الان که رفتم آزمایش متوجه نشدم؟خیلی نگرانم.چجوری بگم من تالاسمی دارم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیدا

با سلام
اگر هر دو تالاسمی مینور داشته باشید برای ازدواج نیاز به مشاوه ژنتیک پزشکی می باشد

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام آقای دکتر خسته نباشید
دختری بیست و چهار ساله هستم
نتایج آزمایش خونم بدین شرح هست

W.B.C: 5.2
R.B.C: 4.86
HB: 10.5
HCT: 35.6
M.C.V: 73.3
M.C.H: 21.6
M.C.H.C: 29.5
R.D.W: 16.2

Platelets :311

ممنون میشم اگر رهنمایی...

سلام آقای دکتر خسته نباشید
دختری بیست و چهار ساله هستم
نتایج آزمایش خونم بدین شرح هست

W.B.C: 5.2
R.B.C: 4.86
HB: 10.5
HCT: 35.6
M.C.V: 73.3
M.C.H: 21.6
M.C.H.C: 29.5
R.D.W: 16.2

Platelets :311

ممنون میشم اگر رهنمایی کنید
طبق چیزایی که بالا خوندم به این نتیجه رسیدم که کمبود آهن دارم درسته؟

تالاسمی ندارم که نه؟

ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
اگر نسبت MCV/RBC کمتر از 13 باشد تالاسمی و اگر بیش از 13 باشد فقر اهن یعنی 73.3/4.86 مساوی با 15.08 می شود پس شما فقر آهن دارید در فقر آهن RDW نیز بالای 15 است.

  پیوست ها
 

 1. رضا محمدی

با عرض سلام وتشکر از زحمات آقای دکتر.لطفا تست cbc بنده رو تفسیر بفرمایید. سن 53 سال.
WBC 5200-
RBC 3.99 -
Hemoglobin 14.3 -
Hematocrite 41.5 -
MCV 104.0 -
MCH 35.8 -
MCHC 34.5 -
Platelets 190 -
RDW-CV 12.3 -
PDW 10.3 -
MPV 8.8 -
P-LCR 15.7 -
از...

با عرض سلام وتشکر از زحمات آقای دکتر.لطفا تست cbc بنده رو تفسیر بفرمایید. سن 53 سال.
WBC 5200-
RBC 3.99 -
Hemoglobin 14.3 -
Hematocrite 41.5 -
MCV 104.0 -
MCH 35.8 -
MCHC 34.5 -
Platelets 190 -
RDW-CV 12.3 -
PDW 10.3 -
MPV 8.8 -
P-LCR 15.7 -
از اینکه وقت میگذارید سپاس گذارم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا محمدی

با سلام
مشکلی ندارد

  پیوست ها
 

 1. لیدا

با سلام.ببخشید آزمایش خون من واسه ازدواج به این شرحه و بهم گفتن طرف مقابل حتما باید چک بشه.میخواستم بپرسم که آیا من تالاسمی دارم
RBC=5.08
MCV=79.1
MCH=25
MCHC=31.6
NEUT=39
RDW-SD=39.7
RDW-CV=13
PDW=8.7
MPV=7.5
P-LCR=8.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیدا

با سلام
برای تشخیص دقیق باید تست الکتروفورز همگلوبین انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. گوزلی

باتشکرازمطالب بسیارسودمندشما مقادیر ازمایش خون فرزندم بشرح ذیل میباشد لطفاراهنمایی بفرمایید ممنونم ازلطف حضرتعالی
RBC 5'67
HG 11'1
MCV 64'1
MCH 19'5
MCHC 30'4
RDV 16'9
PLT 444
PCT 4'20
PLCC 110

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    گوزلی

با سلام
برای تشخیص تالاسمی مینور لازم است یک ازمایش الکتروفورز هموگلوبین انجام دهید اگر تالاسمی نبود فرزند شما کم خونی فقر اهن دارد که باید درمان شود.

  پیوست ها
 

 1. ماهک

با سلام و خسته نباشی با تشکر از سایتتون و مطالب ارزنده.خدا قوت

  پیوست ها
 

 1. مر مر

عالی ممنون

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام
وقت بخیر جناب دکتر برای ازدواج ازمایش cbc انجام دادم ک مواردی با حر نرمال اخلاف دارن ممنون میشم بررسی نمایید؟
mcv79 83_101
mch 26.4 27.0_32.0
rdw16.2 11.6_14.0
گفتن ک 1ماه قرص اهن مصرف کنم احتمالا رفع میشه.آیا درسته قابل رفع هست؟
و...

سلام
وقت بخیر جناب دکتر برای ازدواج ازمایش cbc انجام دادم ک مواردی با حر نرمال اخلاف دارن ممنون میشم بررسی نمایید؟
mcv79 83_101
mch 26.4 27.0_32.0
rdw16.2 11.6_14.0
گفتن ک 1ماه قرص اهن مصرف کنم احتمالا رفع میشه.آیا درسته قابل رفع هست؟
و اینکه مصرف چ قرصی رو شما پیشنهاد میدی؟
تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سینا

با سلام و خسته نباشید.من 25 سال دارم.ازمایش خون دادم.کلیه تستهام نرماله.فقط میزان rdwپایینه.10.8.میشه راهنمایی کنید.ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا

علل RDW پایین
RDW پایین (زیر10.2 ٪) بدان معنی است که سلول های قرمز خون در اندازه کوچک هستند یک دلیل برای سطح RDW پایین کم خونی ماکروسیتیک است یکی دیگر از علت سطح پایین RDW کم خونی میکروسیتیک است به این دو دلیل سلول های قرمز خون در اندازه...

علل RDW پایین
RDW پایین (زیر10.2 ٪) بدان معنی است که سلول های قرمز خون در اندازه کوچک هستند یک دلیل برای سطح RDW پایین کم خونی ماکروسیتیک است یکی دیگر از علت سطح پایین RDW کم خونی میکروسیتیک است به این دو دلیل سلول های قرمز خون در اندازه متفاوت نیستند زیرا یا همه کوچک و یا همه بزرگ هستند

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. شبنم

سلام کودک 2.5 ساله ام mch پایین و حدود 26 و بقیه موارد نرمال است.ضمن اینکه مکمل فروگلوبین را دو روز در میان یک قاشق غذاخوری دریافت می کند.لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  پیوست ها
 

 1. الهه قپانوری

من ونا مزدم ازمایش خون دادیم که mchمن 25.1 بود و همسرم 26.3 است میخواستم بدانم اگر باهم ازدواج کنیم بچه ما دچار مشکل نمی شود .

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهه قپانوری

با سلام
شما باید آزمایش الکتروفورز هموگلوبین انجام دهید تا مشخص شود که تالاسمی دارید یا نه اگر یک نفر از شما تالاسمی داشت مشکل نیست ولی اگر هر دو تالاسمی داشته باشیدباید مشاوره ژنتیک انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. مریم. س

با سلام .من وهمسرم به دلیل کاهش mcv بمدت شش ماه قرص آهن مصرف کردیم و mcvمن به حد نرمال رسید و۸۰شد ولی این دو نوبت خونگیری ما در دو آزمایشگاه مختلف انجام شده ومن به دلیل اینکه امکان اختلاف در نتیجه ازمایشات در مراکز مختلف وجود داره نگران اشتباه در...

با سلام .من وهمسرم به دلیل کاهش mcv بمدت شش ماه قرص آهن مصرف کردیم و mcvمن به حد نرمال رسید و۸۰شد ولی این دو نوبت خونگیری ما در دو آزمایشگاه مختلف انجام شده ومن به دلیل اینکه امکان اختلاف در نتیجه ازمایشات در مراکز مختلف وجود داره نگران اشتباه در نتیجه هستم وچون قصد بارداری دارم از بابت ابتلا فرزندم به تالاسمی نگرانم,ایا میشه الکتروفورز hbرو بدون مصرف اهن انجام داد یا باید دوباره اهن مصرف کنم,چون ازمایش خون مربوط به سه سال گذشته هست
متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم. س

با سلام
بلی می توانید انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. امير

باسلام و تشكر از راهنمايي هاي بسيار عاليتون .
من در آزمايش قبل از بارداري كه دادم ميزان MCH. 32.20 بود .ميخاستم بدونم آيا اين مشكلي به وجود مياره.متشكرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امير

با سلام
برای پاسخ نیاز به دانستن بقیه پارامترهای cbc می باشد با یک پارامتر نمی توان پاسخ داد

  پیوست ها
 

 1. شهریار

مرسی دکتر کمک بزرگی بود.

  پیوست ها
 

 1. مهر

تشكر
شما زحمت كشيديد و همت كرديد اين مطالب را نوشتيد من با مراجعه به به اين صفحه
جواب پايين بودن mcv خونم را گرفتم مي دانيد اگر اين اطلاعات نبود تا روزي كه دوباره وقت از دكتر بكيرم
چند روز را در اضطراب داشتن تالاسمي مي كذراندم و نوشته شما باعث...

تشكر
شما زحمت كشيديد و همت كرديد اين مطالب را نوشتيد من با مراجعه به به اين صفحه
جواب پايين بودن mcv خونم را گرفتم مي دانيد اگر اين اطلاعات نبود تا روزي كه دوباره وقت از دكتر بكيرم
چند روز را در اضطراب داشتن تالاسمي مي كذراندم و نوشته شما باعث شد تا جند روز اضطراب كه خود سرطان زاست
در من تخفيف داده شود

اما الان اعصابم داغون شده تا براي چندمين بار متن بالا را بنويسم تا حدااقل تشكر كرده باشم
سرعت اينترنتم كم و ضعيف است سه بار كلا قفل شد و با چندين بار كشتي گرفتن با مودم تبلت مشت و لگد
صفحه برگشت اما هربار دوباره دانلود مي شد و نوشته هم پاك شده بود تازه غذام هم روي اجاق سوخت براي يه كامنت
حالا متوجه مي شوم مردم بي معرفت نيستندد كه بعد از خواندن مطالب تشكر نمي كنند
باكه اين سرعت اينترنت است كه ادم رو خسته و مستاصل و داغون مي كنه
اين مطالب را عمدا مي نويسم تا بدانيد كه خيلي ها متشكر هستند اما اين اينترنت نفتي اجازه بروز نمي دهد
درود برشما

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search