پزشکی

درمان گرفتگی عضلات کمر

اکثر مردم حداقل یک کمر درد در زندگی خود داشته اند اگر چه این درد و ناراحتی در هر نقطه از پشت می تواند رخ دهد ولی شایعترین آن در کمر است گاهی احساس کمر درد پس از بلند کردن یک جسم سنگین، حرکت ناگهانی، نشستن در یک حالت برای مدت طولانی و یا در اثر یک آسیب یا تصادف رخ می دهد. کمردرد اغلب در اثر یک مصدومیت ناگهانی به عضلات و رباط های حمایت از پشت کمر ایجاد می شود درد به علت اسپاسم عضلانی، کشیدگی یا پارگی در رباط ها و عضلات ایجاد می شود. اما عضله گاهی در هنگام خواب نیز دچار اسپاسم می شود که بیشتر در اثر کم آبی بدن، فعالیت یا عدم فعالیت طولانی مدت، کشیدگی عضلات یا استفاده مفرط از عضلات ایجاد می شود.

 

گرفتگی عضلات

اسپاسم عضلات کمری همان انقباضات غیر ارادی عضلات ناحیه کمر است اسپاسم عضلات اسکلتی شایعترین و اغلب به علت کم شدن آبی بدن و اختلالات الکترولیتی می باشد هر کدام از عضلات پشت می تواند زخمی یا تحریک شود این مشکل در اثر یک جنبش ناگهانی در یک مسابقه تنیس، یک بازی فوتبال دستی، سقوط، پیچ، بلند کردن نادرست اشیاء یا انقباض ناگهانی برای جلوگیری از سقوط بوجود می آید و به دنبال آن درد ناگهانی ایجاد می شود این درد گاهی ممکن است با تاخیر هم شروع شود. درد گرفتگی عضلات، کولیکی است یعنی مانند دردهای ( قاعدگی، سنگ کلیه، درد کیسه صفرا ) می باشد. گرفتگی عضلات ممکن است در اثر رژیم غذایی نادرست ایجاد شود کمبود مواد غذایی معدنی ( کلسیم، فسفر ) ممکن است سبب گرفتگی عضلات باشد. لذا مصرف مواد غذایی غنی از فسفر و کلسیم توصیه می شود. 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل کمر درد ناگهانی

شکستگی های ستون فقرات به علت پوکی استخوان
به علت سرطان ستون فقرات
شکستگی ستون فقرات
اسپاسم عضلانی
فتق دیسک
سیاتیک  
تنگی کانال نخاعی
انحنای ستون فقرات مانند ( اسکولیوز و کیفو ) که ممکن است به کودکان و نوجوانان به ارث رسیده باشد
فشار به عضلات و رباط های پشت
کمر درد نیز ممکن است به دلیل:
یک آنوریسم آئورت غیر طبیعی است که نشت داشته باشد.
انواع آرتروزمانند ( آرتروز، ورم مفاصل پسوریاتیک و آرتریت روماتوئید )
عفونت ستون فقرات ( استئومیلیت، التهاب دیسک، آبسه )
عفونت کلیه یا سنگ کلیه
مشکلات مربوط به بارداری
موارد پزشکی که اندام های تناسلی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد مانند ( اندومتریوز، کیست تخمدان، سرطان تخمدان، فیبروئیدهای رحمی )

درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات

48 – 72 ساعت اول بعد از گرفتگی عضلات ابتدا از یخ استفاده کنید به مدت 20 دقیقه یخ را بگذارید و سپس 1.5 ساعت استراحت دهید و دوباره به مدت 20 دقیقه بگذارید برای جلوگیری از یخ زدگی پوست از یک مانع نازک مانند ( حوله ) بین یخ و پوست استفاده کنید. یخ اسپاسم را کاهش می دهد و مصرف مسکن های خطرناک را کاهش می دهد. قبل از استفاده بسته های یخ را در یک پارچه مرطوب بپیچید
بعد از 72 ساعت شروع کنید به استفاده از حرارت مرطوب مانند ( پد حرارت مرطوب، وان آب گرم، دوش آب داغ ) زیرا گرما سبب شل شدن اعصاب و فیبر های عضلانی می شود. به حمام بروید و دوش آب گرم را به پشت خود در محل درد نگه دارید. تا درد فروکش کند.
مقدار زیادی مایعات بنوشید مخصوصا اگر در منطقه گرم زندگی می کنید زیرا بیشتر اسپاسم ها در اثر کاهش آب بدن و الکترولیت ها بوجود می آید.
تمرینات کششی ملایم را شروع کنید زیرا سبب کاهش اسپاسم کمر می شود.
لارم نیست در بستر استراحت طولانی داشته باشید ولی لازم است از هر گونه فعالیت هایی مانند ( بلند کردن اجسام سنگین و یا برخی ورزش ها ) اجتناب کنید بیشتر از 1 – 2 روز استراحت مطلق نداشته باشید استراحت طولانی مدت در رختخواب برای درمان اسپاسم عضلات کمر مضر است.
در صورتی که علت کمر درد گرفتگی عضلانی باشد تلاش برای استراحت بیشتر، مشکل درد کمر را بدتر می کند. اکثر کارشناسان معتقدند که ماندن در رختخواب، دراز کشیدن یا غیر فعال بودن برای مدت طولانی برای درد ماهیچه های پشت شما بد است. افرادی که فعالیت را شروع می کنند به احتمال زیاد سریع تر بهبود می یابند ممکن است در ابتدا درد شدید باشد ولی سعی به فعالیت داشته باشید و هر روز فعالیت را کمی بیشترکنید. ورزش منظم و فعال بودن روزانه عضلات پشت را قوی می کند ورزش شنا، پیاده روی و یوگا بهترین ورزش ها برای عضلات کمر هستند.
همانطوریکه به پشت خوابیده اید پاهای خود را با خم زانوی 90 درجه بر روی یک صندلی گذاشته و بالا نگه دارید تا احساس راحتی بیشتری پیدا کنید.
وضعیت خواب نیز در کاهش درد موثر است اگر شما به پهلو می خوابید پاهای خود را کمی به سمت قفسه سینه قرار داده و یک بالش بین پاهای خود قرار دهید اگر به پشت می خوابید یک پشتی را زیر زانوهای خود قرار دهید.
ماساژ می تواند در کوتاه مدت موثر باشد.
از داروی استامینوفن در صورتی که مشکل کبدی نداشته باشند استفاده کنند.
از داروهای غیر استروئیدی در صورتی که ناراحتی معده ندارید می توانید استفاده کنید.
از شل کننده های عضلانی می توانید استفاده کنید.
ضد درد های Percodan و Demerol در موارد شدید استفاده می شود.
از مسکن های مخدر با نظر پزشک نیز می توانید استفاده کرد.
اگر چه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند ( آمی تریپتیلین ) در درمان افسردگی به کار می رود ولی برای درمان درد های مزمن کمر نیز موثر هستند.
کورتیزون و سایر داروهای استروئیدی گاهی برای یک دوره کوتاه مدت به منظور کاهش درد  و التهاب استفاده می شود.
مصرف چای بابونه به آرامش عضلات کمک می کند.
خوردن عسل از عود گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.
سرکه سیب به علت پتاسیم بالا سبب کاهش گرفتگی عضلات می شود یک قاشق چایخوری عسل را با دوقاشق چایخوری سرکه سیب  و آب گرم مخلوط نموده و مصرف کنید.
روش صحیح بلند کردن اشیاء را یاد بگیرید

در صورت داشتن کمردرد همراه با موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید

درد بعد از یک ضربه یا افتادن برگشت کند.
دفع ادرار همراه سوزش یا خون در ادرار باشد.
تاریخچه سرطان در خانواده باشد.
عدم کنترل ادرار یا مدفوع ( بی اختیاری ) داشته باشید.
دردی که به سمت پایین پاها در زیر زانو ها کشیده شود.
درد که با دراز کشیدن بدتر یا در شب شما را از خواب بیدار کند.
ایجاد قرمزی و تورم در پشت یا ستون فقرات وجود داشته باشد.
درد شدیدی که راحتی را از شما گرفته باشد.
همراه با کمر درد تب غیر قابل توجیح وجود داشته باشد.
ضعف یا بی حسی در ( باسن ، ران ، ساق پا و لگن ) وجود داشته باشد.
اگر وزن شما ناخواسته کم شود.
درد با استفاده از استروئیدها یا داروهای داخل وریدی برطرف نشود.
کمر درد شما بیش از 4 هفته طول بکشد.    
اگر کمر درد شما مداوم و بیش از 1 -2 هفته طول کشید با پزشک خود مشورت کنید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (70)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 8 رای

 1. درسا
 1. 5 / 5

سلام من 16سالمه چند روز بود کمرم بشدت گرفته بود اما بستم خداروشکر بهتر شد. ولی الان قسمت راست کمرم بشدت گرفته جوری که یک ‌‌شانه ام خم شده. لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
چون 16سالمه دخترم و واسه بیمارییم نیست حدود 1ماه هستش که درد میکنه ... ممنون...

سلام من 16سالمه چند روز بود کمرم بشدت گرفته بود اما بستم خداروشکر بهتر شد. ولی الان قسمت راست کمرم بشدت گرفته جوری که یک ‌‌شانه ام خم شده. لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
چون 16سالمه دخترم و واسه بیمارییم نیست حدود 1ماه هستش که درد میکنه ... ممنون میشم راهنماییم کنید.. فقط چطوری این پیامی که دادم رو پیدا کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    درسا
 1. 5 / 5

سلام درد شما می تواند عضلانی باشد محل را گرم نگه دارید و از داروهای مسکن استفاده کنید

  پیوست ها
 

 1. رضایی

عرض سلام واحترام
تقریبا یکسالی هست که درد در ناحیه عضلات کمر دارم . درد در پشت قفسه سینه م هست . موقع راه رفتن یا کار انجام دادن ، حتی زمانی که دستهام رو بالا میگیرم درد ندارم . اما هنگامی که درازمیکشم هنگام بلند شدن درد شدیدی دارم یا پهلو به...

عرض سلام واحترام
تقریبا یکسالی هست که درد در ناحیه عضلات کمر دارم . درد در پشت قفسه سینه م هست . موقع راه رفتن یا کار انجام دادن ، حتی زمانی که دستهام رو بالا میگیرم درد ندارم . اما هنگامی که درازمیکشم هنگام بلند شدن درد شدیدی دارم یا پهلو به پهلو نمیتونم بچرخم . لطفا راهنمایی کنید . پوکی استخوان هم ندارم . دکتر هم فقط برام مسکن نوشتن که اثر موقتی داره . ممنون میشم پاسخ بدید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بهاره

سلام خسته نباشین من ورزش تی آر ایکس انجام دادم اما اصولی انجام ندادم که باعث شده عضلات کمرم گرفته بشه و گاهی اوقات باعث بی حسی بدنم میشود لطفا راهکاری را ارایه دهید

  پیوست ها
 

 1. پ.ن

سلام آقای دکتر همسر من حدود ۱ ماه هست کمر درد دارد علتش هم خانه تکانی بود و بلند کردن اجسام سنگین بعد از اون کمر درد دارد طوری که نمیتواند بالاتنش را صاف نگه دارد چون سمت راست بدنش اذیتش میکند این درد به پاهاش هم زده بود دکتر رفت براش امپول عضله...

سلام آقای دکتر همسر من حدود ۱ ماه هست کمر درد دارد علتش هم خانه تکانی بود و بلند کردن اجسام سنگین بعد از اون کمر درد دارد طوری که نمیتواند بالاتنش را صاف نگه دارد چون سمت راست بدنش اذیتش میکند این درد به پاهاش هم زده بود دکتر رفت براش امپول عضله شل کن ودگزا و مسکن بهتر شده بود اما فرداش ۱۳بدر بود تو هوای سرد بودیم بعد از اون دوباره کجی بدنش برگشت و اذیتش کرد و دیگه بخاطر کرونا دکتر نمیره و این درد باهاش الان باید چیکار کنه فعلا داده دارو استفاده میکنه کمر دردش از چیه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. اسماعیل

دکتر سلام
من چند سال است که هر چند ماه در میان با توجه به شرایط مختلف از جمله بعد خم کردن کمر, بدون اینکه بار سنکینی بلند کنم , کمرم میگیرد که با استفاده از آمپول های شل کنده و قرص های مسکن و استراحت به مدت سه چهار روز خوب میشه, می خواستم علتش...

دکتر سلام
من چند سال است که هر چند ماه در میان با توجه به شرایط مختلف از جمله بعد خم کردن کمر, بدون اینکه بار سنکینی بلند کنم , کمرم میگیرد که با استفاده از آمپول های شل کنده و قرص های مسکن و استراحت به مدت سه چهار روز خوب میشه, می خواستم علتش را بدونم و اینکه چکار کنم کمتر مبتلا بشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسماعیل
 1. 5 / 5

سلام یک سری تست ازمایشگاهی برای کمبود ویتامین د، پتاسیم، کلسیم ویتامین ب و منیزیم انجام دهید اگر مشکل داشتید درمان کنید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام من گودی کمرم خیلی درد میکنه درحدی ک نمیتونم کمرمو صاف کنم یا خم بشم میگن گرفتگی رگ هس امپول بزنی خوب میشه میترسم ضررنداشته باشه

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام
دو سال درد کمر دارم و بعد ام آر آی چند تا فیزیوتراپ‌گفتن که مشکل دیسک ندارین اسپاسم عضله کمر و داخل باسن مزمن دارم
میخواستم ببینم یا فیزیوتراپی حل میشه یا نه ؟

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا
 1. 5 / 5

سلام،من نزدیک دو ماه پیش به صورت غیر آماده در یک روز کار کشاورزی سنگین انجام دادم که بعد از آن در قسمت پایینی کمرم درد شدیدی گرفت که با استراحت درد کم تر شد ولی الان بعد از دو ماه به فوتبال رفتم و درد شدیدی دوباره به سراغم آمد.
لطفا رهنمایی ام...

سلام،من نزدیک دو ماه پیش به صورت غیر آماده در یک روز کار کشاورزی سنگین انجام دادم که بعد از آن در قسمت پایینی کمرم درد شدیدی گرفت که با استراحت درد کم تر شد ولی الان بعد از دو ماه به فوتبال رفتم و درد شدیدی دوباره به سراغم آمد.
لطفا رهنمایی ام کنید که این درد چه دردی است و راه چاره چیست با سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدرضا
 1. 5 / 5

با سلام .این درد می تواند کشیدگی عضلانی باشد که برای ترمیم مدت ها زمان می برد ولی نزد پزشک بروید تا یک معاینه انجام شود زیرا احتمال دیسک کمر نیز وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. ابوالفضل

سلام وقتتون بخیر . من روز جمعه که از خواب بیدار شدم احساس درد شدیدی تو کمرم یعنی به لگن سمت راست بدن که نشستن بلند شدن راه رفتن و تو دستشویی نشستنم هم خیلی سخته بزور این کارارو انجام میدم، یک سال پیش هم همین اتفاق برام افتاد که بعد از یک هفته...

سلام وقتتون بخیر . من روز جمعه که از خواب بیدار شدم احساس درد شدیدی تو کمرم یعنی به لگن سمت راست بدن که نشستن بلند شدن راه رفتن و تو دستشویی نشستنم هم خیلی سخته بزور این کارارو انجام میدم، یک سال پیش هم همین اتفاق برام افتاد که بعد از یک هفته پماد زدنو چسب زدن خوب شد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ابوالفضل
 1. 5 / 5

با سلام این می تواند یک اسپاسم عضلانی باشد یک تست ویتامین د و کلسیم انجام دهید تا اگر مشکل داشتید درمان لازم انجام شد و در حال حاضر موضع را گرم نگه دارید و از پماد روزماری در محل استفاده کنید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام
من کمرم وقتی که خم میشم موقعی که میخوام بلند شم درد میگیره دلیلش چیه ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

با سلام
اسپاسم عضلانی می تواند مطرح باشد موضع را گرم نگه دارید و در صورت عدم بهبودی برای تشخیص نزد پزشک بروید تا بررسی شوید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. حمید
 1. 5 / 5

سلام من هفته پیش شنبه کمرم تو باشگاه درد گرفت اما خیلی جدی نبود فرداش دردش جدی شد من یخ گذاشتم ودوش اب گرم گرفتم دردش کمتر بود تا دیروز که رفتم باشگاه دوبارهدردش بیشتر شد

  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام اقای دکتر من تازه رفتم به ورزش کشتی و کمرم کمی درد میکنه ونمیتونم زیاد بایستم ویا بنشینم

  پیوست ها
 

 1. آستانه

سلام آقای دکتر من درساعت3 بعد از ظهر خم شدم و یکهو کمرم گرفت .درد کمربه قسمت های زیر دلم و ران پا وتنگی نفس هم دارم و مجبور میشوم که نفس های عمیق بکشم.
لطفا کمکم کنید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آستانه

با سلام
اقدامات گفته شده در مقاله را انجام دهید و در صورتی عدم بهبودی جهت معاینه و دریافت نسخه داروهای مسکن و شل کننده عضلات نزد پزشک بروید

  پیوست ها
 

 1. علی قلیزاده

باسلام وعرض ادب- چند سالی است که مشکل ریه دارم بطوریکه 30درصد کار میکند هر موقع مقداری هرچند ناچیز خلط از سینه ام میاید خیلی نفسم ازادتر میشود،ایا میشود ریه را شستشو داد یا داروهای قوی که بتوانند ریه را پاکسازی کنند.بعضی مواقع موقع خروج خلط ...

باسلام وعرض ادب- چند سالی است که مشکل ریه دارم بطوریکه 30درصد کار میکند هر موقع مقداری هرچند ناچیز خلط از سینه ام میاید خیلی نفسم ازادتر میشود،ایا میشود ریه را شستشو داد یا داروهای قوی که بتوانند ریه را پاکسازی کنند.بعضی مواقع موقع خروج خلط رگهای گردنم حالت سفت شدن ودرد میگیرد تا زمانی که خلط ار سینه ام بیرون بیاید. خواهشمنم راهنمایی ام نمایید در ضمن داروهای :سیمبیکرت-آترونت-سالبوتامول استفاده میکنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام آقای دکتر من چهار سال پیش در تصادف کمرم از وسط درد داشت به دکتر رفتم عکس انداختن کفتن چیزی نشده اما الان چهار سال میگذرد وقتی کار میکنم دردش زیاد تر میشود. خواهشن راهنمای کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین

با سلام نیاز به معاینه می باشد یک mri از کمر انجام دهید تا مطمئن شوید

  پیوست ها
 

 1. آرش

سلام دکتر من کمرم قسمت تهدانی دقیقا جایی که کمر بند بسته میشه درد میکنه حدود یک ماه هست که این درد با من هست شغلم با موتوره ولی تا بحال همچین دردی نداشتم وزنه سنگینیم بلند نکرد ولی ب تازگی منزلمونو عوض کردیم حدود دوماهی میشود که تو زمستان روی...

سلام دکتر من کمرم قسمت تهدانی دقیقا جایی که کمر بند بسته میشه درد میکنه حدود یک ماه هست که این درد با من هست شغلم با موتوره ولی تا بحال همچین دردی نداشتم وزنه سنگینیم بلند نکرد ولی ب تازگی منزلمونو عوض کردیم حدود دوماهی میشود که تو زمستان روی زمین سرد میخوابیدیم لازم ب ذکر هست که باید بگویم وقتی چسب داغ میزنم کمر دردم خوب میشه الان تازگی فیله سمت راست کمرمم درد میکنه و وقتی رو تخت میخوابم راحتم رو زمین میخوابم کمر درد دارم علت این درد چیست لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرش

سلام
از پماد فلفل در موضع استفاده نمایید و محل را گرم نگه دارید اگز خوب نشد باید عکس mri از کمر انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. بهزاد

با عرض سلام خدمت جناب دکتر

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام در فوتبال به دلیل گرم نبودن یه حرکت ناگهانی باعث شد تا کمرم عضله هایش بگیرد وقتی که میروم دستشویی نمیتوانم خم شوم چون اینقدر دردم میگیرد ک دردش به ران ووسط رانم میزند چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. ترنم

سلام.مطالبتون واقعا مفید بود.

  پیوست ها
 

 1. داریوش

ممنون از راهنمایی هاتون دکتر خیلی تو بهتر شدنم خیلی کمکم کرد

  پیوست ها
 

 1. farshad

سلام دکتر! من چند سال پیش تو باشگاه یک احساس کمر دردی داشتم که الان هنوز که هنوزه ادامه داره. البته مداوم نیست ولی وقتی فعالیت ورزشی میکنم یا پیاده روی طولانی مدت میکنم باز هم شروع میشه. به نظر نمیاد از مهره های کمرم باشه! ماهیچه ی کمرم هست (بالا...

سلام دکتر! من چند سال پیش تو باشگاه یک احساس کمر دردی داشتم که الان هنوز که هنوزه ادامه داره. البته مداوم نیست ولی وقتی فعالیت ورزشی میکنم یا پیاده روی طولانی مدت میکنم باز هم شروع میشه. به نظر نمیاد از مهره های کمرم باشه! ماهیچه ی کمرم هست (بالا کمر سمت راست). چون یک مدت زیادی هست که بهتر نشده خواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه؟ دردش شدید نیست ولی خب اذیت میکنه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    farshad

با سلام
درد شما عضلانی نیست و احتمال دیسک کمر وجود دارد به پزشک جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. پرى

سلام من داشتم جارو ميزدم كه كمرم گرفت و نميتونم الان حتى بايستم هيچكسي هم بيشم نيس براى كمك چه كنمممم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پرى

با سلام
توصیه های موجود در مقاله را رعایت کنید

  پیوست ها
 

 1. علی اکبر

با سلام و تشکر
همسر من حدود چهل روز پیش یک روز صبح مشکل دفع ادرار و تکرر ادرار داشت که همراه با درد پهلو بود به متخصص مجاری ادراری مراجعه کردیم اما نه در آزمایش عفونت داشت و نه سونوگرافی سنگ نشون میداد
مدتی دارو مصرف کرد ولی هنوز درد کمر داره و...

با سلام و تشکر
همسر من حدود چهل روز پیش یک روز صبح مشکل دفع ادرار و تکرر ادرار داشت که همراه با درد پهلو بود به متخصص مجاری ادراری مراجعه کردیم اما نه در آزمایش عفونت داشت و نه سونوگرافی سنگ نشون میداد
مدتی دارو مصرف کرد ولی هنوز درد کمر داره و گاهی تا کشاله ران هم میزنه اوایل با خوابیدن بهتر میشد و لی الان نه!
چه کنیم دکتر؟!

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی اکبر

با سلام
احتمال سنگ ادراری وجود دارد سونوگرافی مجدد انجام دهید و با پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. بابكً يوسف خاني

سلام و خسته نباشيد
من امروز در باشگاه بدن سازي دچاره گرفتگي عضلات گردن و كمر شدم
در صورتي كه نميتوانم سرم را بچرخونم و به سمت چپ كه سرم را ميچرخونم هم كمرم و هم گردنم بسيار درد ميكند
ميخواستم اگه امكانش هست كمكم كنيد

  پیوست ها
 


با سلام
نزد پزشک بروید تا از داروهای شل کننده عضلات برایتان نسخه نماید

  پیوست ها
 

 1. yas

سلام
من حدود چهار سال هست که درد کمر شدید دارم که با فعالیت زیاد به قدری درد دارم که به پای راستم میزنه و نمیتونم پامو زمین بزارم
درد کمرم در انتهای ستون فقرات سمت راست هست و ام ار ای هم گرفتم چند سال پیش که مشخص شد دیسک کمر ندارم و دکتر گفت...

سلام
من حدود چهار سال هست که درد کمر شدید دارم که با فعالیت زیاد به قدری درد دارم که به پای راستم میزنه و نمیتونم پامو زمین بزارم
درد کمرم در انتهای ستون فقرات سمت راست هست و ام ار ای هم گرفتم چند سال پیش که مشخص شد دیسک کمر ندارم و دکتر گفت اسپاسم هست ...یک دوره زیر نظر دکتر فیزیوتراپی شدم و خیلی خوب شدم و فاصله دردها کم شد و با فعالیتهای معمولی دردی سراغم نمیومد
اما به تازگی دوباره شدت گرفته و با یک جارو برقی کشیدن هم درد شدید دارم و زانو پای راستم هم درد داره .
از اونجاییکه مشکل دفع هم دارم و گاهی اوقات نیازمند کمک خارجی برای دفع هستم خواستم راهنمایی کنید که احتمال داره عفونت در ناحیه لگن داشته باشم و یا مشکل مشابه این که به جز اسپاسم در درد کمرم تاثیر بزاره ؟
سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    yas

با سلام
احتمال دیسک کمر بالا است
مجدا mri انجام دهید و جواب آن را به جراح مغز و اعصاب نشان دهید

  پیوست ها
 

 1. ستوده

سلام
من از صبح پایین کمرم درد زیدد داشت و امپول متوکاربامول ودگزا هم زدم با پماد رزماری م چهل گیاه هم.چرب کردم ولی همچنان ددد می کند دیگه نمیدونم چکار کنم
البته به گمان خودم گرفتگی عضلات است بر اثر بلند کردن وسیله سنگین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ستوده

با سلام
محل را گرم نگه دارید و از پماد پیروکسیکام در موضع بمالید و از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوبروفن اگر ناراحتی معده ندارید استفاده نمایید بهبودی حاصل می شود اگر درد به پای شما نیز کشده می شود و اقدامات درمانی انجام شده موثر نیست به...

با سلام
محل را گرم نگه دارید و از پماد پیروکسیکام در موضع بمالید و از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوبروفن اگر ناراحتی معده ندارید استفاده نمایید بهبودی حاصل می شود اگر درد به پای شما نیز کشده می شود و اقدامات درمانی انجام شده موثر نیست به پزشک مراجعه نمایید تا مجددا معاینه انجام شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. مریم

باسلام من هم یکسالی هست که عضلات کمرم میگیره وهر دکتری هم رفتم گفتن سالمه یکی میگه اسپاسم عضلانیه یکی میگه اعصابه کیست خفیفی هم تو رحمم دارم بعضیا میگن از اونه واسه کیستم هم دارو خوردم ولی باز کمرم همونطور میگیره فقط یه دکتر داخلی بهم قرص...

باسلام من هم یکسالی هست که عضلات کمرم میگیره وهر دکتری هم رفتم گفتن سالمه یکی میگه اسپاسم عضلانیه یکی میگه اعصابه کیست خفیفی هم تو رحمم دارم بعضیا میگن از اونه واسه کیستم هم دارو خوردم ولی باز کمرم همونطور میگیره فقط یه دکتر داخلی بهم قرص ایندومتاسین تجویز کرد که با خوردنش خوب میشم وقتی علامت درد شروع میشه از این قرص میخورم خیلی کار سازه واون لحظه خوب میشم ولی چون درد من مزمنه درمان قطعی پیدا نکردم واسش هر دکتری رفتم حتی طب سنتی ووسوزنی ولی اصلا اثرنداشت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. یه بنده خدا

با عرض سلام کمر من زیر کتفم عضلاتش گرفته چیکار کنم آقای دکتر

  پیوست ها
 

 1. نظام آبادی

بسیار مفید بود .
باتشکر

  پیوست ها
 

 1. قاسم کیهان

متشکرم. خیلی استفاده کردم.

  پیوست ها
 

 1. جلالی

باعرض سلام خدمت دکتر عزیز
پنج روز پیش در حال خم شدن و برداشتن جوراب خود بودم که ناگهان درد بسیار زیادی را درناحیه کمر احساس کردم بطوری که بعد از پنج روز استراحت و تزریق انواع داروهای مسکن والتهاب و کاربامول و... تازه توانستم سرپا بایستم باید چکار...

باعرض سلام خدمت دکتر عزیز
پنج روز پیش در حال خم شدن و برداشتن جوراب خود بودم که ناگهان درد بسیار زیادی را درناحیه کمر احساس کردم بطوری که بعد از پنج روز استراحت و تزریق انواع داروهای مسکن والتهاب و کاربامول و... تازه توانستم سرپا بایستم باید چکار کنم چون هر دکتری که آمد با لای سرم یه چیز گفت مثلا یکی گفت گرفتگی عضله است یکی گفت پارگی عضله است یکی گفت از رشته های عصبی بدنت است و...
در ضمن وقتی که افتادم (لحظه شروع درد) دوتا زانوی من هم خیلی درد میکرد وتیر میکشید
ممنونم از شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

با سلام
برای پاسخ به سوال شما نیاز به معاینه و بررسی پاراکلینیک می باشد ولی اگر مشکل شما عضلانی باشد با گرم نگه داشتن و مصرف داروهای شل کننده عضلات و ضد التهاب به مرور زمان بهبودی پیدا می کند.

  پیوست ها
 

 1. انیتا

من ۱۳ ساله هستم.چند وقت پیش تو مسابقه تکواندو کمرم ضربه بدی خورد از اون موقع که میشه خدودا یک ماه پیش مرتبا کمرم یا درد میکنه یا ناگهانی میگیره.با راهنمایی های اینجا هم خوب نشد.دکتر هم رفتیم گفت مشکلت همون گرفتگی عضله ست.من چکار کنم خیلی اذیتم میکنه

  پیوست ها
 

 1. علی

با سلام مدت بیست روز از به دنیا اومدن فرزندم میگذره ولی متاسفانه کمر همسرم از قسمت ماهیچه همچنان درد میکنه خواهش میکنم راهنماییمون کنید ممنونم.

  پیوست ها
 

 1. رایحه

سلام خسته نباشید
داروهای شل کننده عضلات در مورد گرفتگی کمر چیه؟
لطفا اگه داروهای سنتی هم هست معرفی کنین.

  پیوست ها
 

 1. هدیه

باسلام و خسته نباشید اقای دکتر من داشتم ورزش میکردم که یک دفعه کمرم شور کرد به درد شدید الان من باید چه کار کنم تا درد کمرم بهتر بشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هدیه

با سلام
مقاله را به دقت مطالعه نمایید و طبق آن عمل نمایید اگر بهبودی حاصل نشد به متخصص جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. باتوانی

با سلام
حدود یک 10 روز پیش در اثر بلند کردن لوازم منزل دچار کمردرد شدم و به پزشک عمومی مراجعه نمودم آمپول و دیکلوفناک و مسکن دادند مصرف نمودم ولی هنوز خوب نشده ام خواهشمندم مرا راهنمای نمائید باتشکر

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    باتوانی

با سلام
اگر با توصیه های گفته شده بهبودی حاصل نشد به متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. علی اصغر

با سلام وخسته نباشید .دکتر من زیاد سر پا وایسم کمر درد میگیرم .جند سال پیش که رفتم دکتر گفتن که اسپاسم عضله کمر دارم .البته زمانی که نرمشهای کششی انجام میدم بهترم .ممکنه شما راهنمایی کنید ؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. منیمنیژه

رژیم برای لاغری

  پیوست ها
 

 1. مریم

باعرض سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتان. 40 ساله و 4ماهه باردار هستم.دوروز است دچار گرفتگی عضلات کمر شده ام.بهترین درمان برای من بدون ضرر برای جنین چیست؟

  پیوست ها
 

 1. زهرا

باب عرض سمانهم خانومى 38 ساله خانه گرفتگى عظلات سمانهم راست بدن داودی همراه دو روز ابى داودی لطفا مرا راهنماىى کنىد
.

  پیوست ها
 

 1. يحيي

ممنون از لطفتون

  پیوست ها
 

 1. Ahmad

باسلام. ممنون از پست مفیدتون
بنده بعد از یک پیادهروی 6-7 ساعته درد نسبتا متوسطی در ناحیه کمرم احساس کردم که این درد تو روزهای اول بیشتر از الان بود حدودا یک هفتس از این قضیه میگذره خودم احساس میکنم گرفتگی رگ سیاتیکه نیازی هست به پزشک مراجعه...

باسلام. ممنون از پست مفیدتون
بنده بعد از یک پیادهروی 6-7 ساعته درد نسبتا متوسطی در ناحیه کمرم احساس کردم که این درد تو روزهای اول بیشتر از الان بود حدودا یک هفتس از این قضیه میگذره خودم احساس میکنم گرفتگی رگ سیاتیکه نیازی هست به پزشک مراجعه کنم یا رفته رفته بهتر میشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. احسان

با سلام. تا جایی که من میدونم عضلات دچار اسپاسم را باید تحریک کرد تا شل شود (ماساژ و گرمادرمانی) ولی یخ تحریک نمیکنه و عضلات فرد را بیشتر دچار اسپاسم میکنه!

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    احسان

باسلام
در اسپاسم اغلب، عصلات زخمی می شوند و سرد کردن در ابتدا می تواند از خونریزی بیشتر جلوگیری می کند و لی اگر اسپاسم منجر به پارگی نشود می توان از گرم کردن نیز در ابتدا استفاده کرد.

  پیوست ها
 

 1. مهین

به خانمی که هر روز صبح ماهیچه پایش اسپاسم پیدا میکند بهتر است که کلسیوم و منیزیوم و پتاسیم و ویتامین د_ی خون اش را چک بکند .

  پیوست ها
 

 1. عارف

من هر 5-6 سال یبار این مشکل برام پیش میاد و اکثرا زمان خونه تکونی بخاطر بلند کردم اجسام سنگین البته در همون لحظه مشکل برام پیش نمیاد و نیمه های ضب درد کم کم ضروع ضده در نهایت با مراجعه با درمانگاه و تزریق چندتا امپول بعد از یک ساعت عذاب اور کم کم...

من هر 5-6 سال یبار این مشکل برام پیش میاد و اکثرا زمان خونه تکونی بخاطر بلند کردم اجسام سنگین البته در همون لحظه مشکل برام پیش نمیاد و نیمه های ضب درد کم کم ضروع ضده در نهایت با مراجعه با درمانگاه و تزریق چندتا امپول بعد از یک ساعت عذاب اور کم کم درد فروکض میکنه ولی تا یکی دو روز درد خفیفی رو تحمل میکنم
نمیدونم گرفتگی ماهیچه ساق پاهم جز همین اسپاسم هست یا نه ولی اکثرا در فصل تابستان اوایل صبح که هوا خنکتر میشه ماهیچه ساق پام بدجوری منقبض میشه و با مالش ماهیچه که فوق العاده هم دردناک میشه کم کم دردش اروم میشه البته این مشکل در تابستان هر ماه یک یا دوبار برام پیش میاد و دیگه بهش عادت کردم و تجربه نشون میده وقتی اوایل صبح که هواخنکتر میشه امکان اسن گرفتگی زیاد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهدي

خيلي خوب بود دکتر ممنون

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 10 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. فريده حبيبي

سلام.ممنونم.براي من كه سالهاست كمردرد دارم خيلي مفيده.من به اشتباه از اول گرم ميكردم.

  پیوست ها
 

 1. الهه

از راهنمايي ارزشمندتان بسيار سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. علی جون

ممنون از مطالب مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search