پزشکی

بیماری ام اس و درمان آن

ممکن است شما با شنیدن این خبر که ام اس دارید احساس غم و اندوه، ناامیدی، حتی وحشت در زندگی شما و از همه بیشتر، امید به زندگی را از دست بدهید علائم ام اس فوق العاده ترسناک، دردناک و مایوس کننده برای میلیون ها نفر مثل شما می باشد اما توجه داشته باشید که داروها ممکن است حملات حاد بدون علامت را کاهش دهد اما داروها فقط این کار را نمی کند بلکه در درمان بیماری MS نیز موثر هستند دکتر لوین ادعا می کند که بیماری MS یک بیماری خود ایمنی است زیرا نقش سیستم ایمنی در درمان آن بسیار مهم است دکتر لوین حتی جلوتر رفته و ادعا کرد که با درمان های مناسب، سلامت کلی بیمار را می توان افزایش داد.

بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس  ( MS ) یک اختلال در مغز و نخاع است مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری است که در آن تکه ای از التهاب، در قسمت هایی از مغز و  یا نخاع ایجاد می شود آسیب به غلاف میلین، ماده ی ( محافظ سلولهای عصبی ) سبب بلوک پیام های بین مغز و بدن می شود و منجر بروز به علائم MS ( اختلالات بینایی، ضعف عضلانی، مشکلات تفکر و حافظه، مشکل در هماهنگی و تعادل، احساس مثل بی حسی، سوزن و سوزن ) می شود اسکلروز چندگانه در زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد و اغلب بین سنین 20 و 40 سال آغاز می شود معمولا بیماری خفیف است اما برخی از افراد توانایی نوشتن، صحبت کردن و یا راه رفتن را از دست می دهند. هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث  MS می شود ممکن است یک بیماری خود ایمنی باشد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های سالم بدن حمله کند هنگامی که بیماری فعال است، بخش هایی از سیستم ایمنی بدن ( به طور عمده سلول T ) به غلاف میلین که  رشته های عصبی در مغز و نخاع را احاطه کرده است حمله می کند این امر منجر به تکه های کوچکی از التهاب می شود. این تکه ها ممکن است همچنین پلاک نامیده شود.
این التهاب در اطراف غلاف میلین سبب می شود رشته های عصبی آسیب دیده سبب بروز علایم شود هنگامی که التهاب اطراف غلاف میلین پاک  شود ممکن است آسیب غلاف میلین التیام  و تعمیر شود و رشته های عصبی دوباره شروع به کار کند. علائم بیماری MS معمولا غیر قابل پیش بینی است دوره های زمانی که نشانه های شما را بدتر می کند عود نامیده می شود و دوره های زمانی که علائم شما بهبود می یابد ( و یا حتی به کلی ناپدید می شوند ) دوره خاموش است .
عود بیماری می تواند در هر زمان رخ دهد و نشانه های شما ممکن است در هر عود، متفاوت باشد. اگرچه عود بیماری معمولا بدون هیچ دلیل روشنی رخ می دهد ولی عفونت، ورزش و حتی آب و هوای گرم می تواند سبب عود شود. بیماری ام اس با  MRI تشخیص داده می شود.

علائم بیماری ام اس

اولین نشانه از MS برای حدود یک چهارم از افراد مبتلا به MS یک اختلال بینایی می باشد التهاب ( تورم ) در عصب بینایی می تواند رخ دهد این اختلال عصب بینایی نامیده می شود که می تواند سبب درد پشت چشم و همچنین از دست دادن بینایی که معمولا یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد نشانه های چشم دیگر ممکن است شامل تاری دید و یا داشتن دو بینی باشد.
لرزش و یا اسپاسم در برخی از ماهیچه های ممکن است رخ دهد.
خستگی بیش از حد یکی از علائم شایع MS است این خستگی می تواند روی تعادل و تمرکز شما تاثیر بگذارد.
بسیاری از افراد مبتلا به MS با علائم افسردگی و اضطراب در برخی از مراحل مراجعه می کنند. شما ممکن است حتی بدون هیچ دلیلی به آسانی خنده یا گریه کنید.
حس سوزش در بخش هایی از پوست وجود دارد.
بی حسی یا سوزش در قسمت هایی از پوست که شایعترین علامت عود اول است.
ضعف یا فلج عضلات، مشکل در تمرکز و توجه، لرزش و یا اسپاسم برخی از ماهیچه ها، سرگیجه، مشکل در دفع ادرار، ناتوانی مردان در نعوظ، مشکل در صحبت کردن ممکن است وجود داشته باشد.
علائم ثانویه شامل ( انقباض، عفونت ادراری، پوکی استخوان ( نازک شدن استخوان ها )، هدر رفتن عضله و کاهش تحرک می باشد. به هر حال همه این علائم ممکن است با بیماری های دیگر نیز رخ دهد لذا تشخیص ام اس مشکل است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان ام اس

اعضای تیم مراقبت از MS شامل ( یک متخصص مغز و اعصاب، یک فیزیوتراپیست، یک درمانگر گفتار و زبان، متخصص کار درمانی، مشاور بی اختیاری، یک روانشناس، یک مددکار اجتماعی، یک داروساز، یک متخصص در پرستاری MS ) است
هیچ درمانی برای MS وجود ندارد با این حال، درمان های موجود می تواند نشانه ها و عود بیماری را کاهش دهد و ممکن است پیشرفت بیماری را کند نماید. درمان MS را می توان به سه دسته اصلی تقسیم نمود:
1 - درمان عود علائم MS ( استروئید )
اگر علائم شما به علت عود باشد ممکن است یک دوره سه تا پنج روز از استروئید ( متیل پردنیزولون ) با دوز بالا برای کمک به سرعت بخشیدن بهبودی داده شود این دارو را می توان به صورت خوراکی، قرص یا به صورت داخل وریدی داده می شود.
2 - درمان برای علائم خاص MS
3 - درمان برای آهسته کردن پیشرفت MS ( داروهای اصلاح کننده بیماری )
اگر شما MS عودکننده دارید، دکتر اول شما را با یکی از داروهای اصلاح کننده بیماری درمان می کنند آنها داروهای اصلاح کننده بیماری هستند چرا که در واقع می توانند سرعت پیشرفت MS را کاهش و از عود آن جلوگیری کنند این داروها سیستم ایمنی بدن را سرکوب، ولی به پوشش محافظ میلین در اطراف اعصاب حمله نمی کند.
داروهای اصلاح کننده بیماری که تعداد عود را کاهش دهد عبارتند از:
اینترفرون بتا یک B ( بتاسرون، Extavia ) و داروی استات ( Copaxone )
داروهای اصلاح کننده بیماری که به منظور کاهش شعله ور شدن و کند کردن پیشرفت MS استفاده می شودعبارتند از:
اینترفرون بتا 1A ( آونکس، Rebif )
تریفلونامید ( Aubagio )
فینگولیمد ( Gilenya )
میتوکسانترون ( Novantrone )
دی متیل فومارات ( Tecfidera)
ناتالیزوماب ( Tysabri )
هر دو دارو اینترفرون و Copaxone بسیار ایمن هستند بسیاری از عوارض جانبی از جمله ( قرمزی، گرمی، خارش یا فرورفتگی بر روی پوست در محل تزریق ) ناشی از تزریق می باشد با داروهای اینترفرون، علائمی شبیه سرماخوردگی ( درد، خستگی ، تب و لرز ) رخ می دهد اما این علائم باید در عرض چند ماه محو شود. داروهای اینترفرون با کاهش تعداد سلول های سفید خون، خطر ابتلا به عفونت های واقعی را افزایش می دهد با کمک به سیستم ایمنی بدن، مبارزه با بیماری ها را افزایش می دهد.
سه داروهای خوراکی برای درمان فرم عود کننده MS وجود دارد یک قرص Aubagio یک بار در روز است شایع ترین عوارض جانبی Aubagio  شامل ( اسهال، آزمایش های کبدی غیر طبیعی، تهوع و ریزش مو ) جدی ترین هشدار FDA به دلیل مشکلات کبدی و نواقص مادرزادی است پزشکان باید به صورت دوره ای تست های عملکرد کبدی را در کسانی که دارو مصرف می کنند انجام دهند دارو نباید در زنان باردار مصرف شود.
قرص Gilenya یک بار در روز برای MS عود کننده است اگر شما قبلا آبله مرغان نگرفته اید قبل از مصرف این دارو نیاز به تزریق یک واکسن آبله مرغان می باشد دلیلش این است که در طی یک مطالعه بالینی یک نفر با آبله مرغان فوت کرده است شایع ترین عوارض جانبی Gilenya شامل ( سردرد، اسهال، درد پشت، سرفه و تست های کبدی غیر طبیعی ) است. اگر چه هیچ درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد ولی این بیماری کشنده نیست و همانند افراد عمومی علت اصلی مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری ام اس همان بیماری قلبی و سرطان است.

تغذیه در بیماری ام اس

نیازی به اتخاذ یک رژیم غذایی سفت و سخت و یا به شدت محدود برای بیماری ام اس نیست دلایل قوی وجود دارد که رژیم غذایی می تواند روی علائم MS تاثیر گذاشته و به درمان آن کمک کند.
میزان پایین ویتامین D با علائم شدید MS مرتبط است ام اس در بخش هایی از جهان به علت دریافت کمتر نور مستقیم خورشید، شایع تر است.
خوردن مقدار زیادی از غذاهای مملو از نمک ممکن است علاوه بر افزایش فشار خون، بیماری های خود ایمنی را که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به برخی از قسمت های بدن حمله می کند را توسعه دهد.
سه مطالعه جدید نشان داده است که نمک ممکن است یک متهم اصلی در طیف گسترده ای از بیماری های خود ایمنی از جمله ( مولتیپل اسکلروزیس، پسوریازیس، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت انکیلوزان ( التهاب مفاصل ستون فقرات ) باشد.
در این مطالعات مشخص شد افرادی که مرتب در رستوران ها از فست فود ها استفاده می کنند به سطوح بالاتری از سلولهای التهابی گرفتار می شوند. یک رژیم های غذایی با نمک زیاد به موش ها دادند و یک فرم شدید بیماری MS به نام آنسفالومیلیت خود ایمن در موش ها ایجاد شد. محققان در حال بررسی هستند که آیا یک رژیم غذایی کم نمک ممکن است در درمان بیماری های خود ایمنی موثر باشد این مطالعه در حیوانات ثابت شده است ولی در انسان در حال بررسی است.

رژیم غذایی کم چرب با فیبر بالا به بیماران دارای ام اس کمک می کند.
شیر کم چرب، پنیر، ماست و دیگر محصولات لبنی ممکن است سلامت شما را بهبود بخشد.
یک رژیم غذایی فاقد گلوتن، شامل حذف ( گندم، چاودار و جو ) ممکن است موثر باشد ولی این برای همه صادق نیست تشخیص زود هنگام عدم تحمل گلوتن و درمان برای بیماران مبتلا به ام اس موثر است.
هیچ شواهد علمی وجود ندارد که قند تصفیه شده به عود بیماری ام اس مرتبط باشد. با این حال، غذاهای شیرین و پرکالری سبب اضافه وزن شده و می تواند خستگی ناشی از MS را افزایش دهد داشتن اضافه وزن نیز ممکن است سبب افزایش مشکلات حرکتی شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد لذا گهگاهی استفاده از برش هایی از کیک تولد خوب است اما به جای تنقلات و دسر بهتر است میوه را انتخاب کنید میوه های حاوی فیبر بالا به رفع یبوست کمک می کند و در رفع علائم دیگر بیماری ام اس نیز موثر است.
مصرف کافئین را محدود کنید.
وزن مناسب خود را از طریق تعادل مناسب در ( ورزش و غذا ) حفظ  کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. کاملیا عباسی

سلام
من خستگی زودرس و درد و گرفتگی در پاهام و تاری چشمهام هم چند وقتی اضافه شده هم اینکه حس میکنم دارم افسرده میشم ممکنه مبتلا به ام اس باشم؟!

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    کاملیا عباسی

با سلام
احتمال کمبود ویتامین د وجود دارد یک تست ویتامین د انحام دهید تا علت مشخص شوئ

  پیوست ها
 

  1. الهام

باسلام.من۳۴ سال دارم و حدود۵سال است که بهmsمبتلا هستم.داروی فینگولیمود مصرف میکنم واز اختلال در راه رفتن و عدم تعادل واقعا زجر میکشم.لطفا راهکاری برای من ارائه کنید.باسپاس

  پیوست ها
 

  1. باران

از مطالب خوبتون ممنون استفاده کردم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search