پزشکی

راش، جوش، قرمزی و خارش بدن

بسیاری از بیماری های دوران کودکی علل باکتریایی یا ویروسی دارند و شامل ( راش ) هستند راش از هر نوع که باشد باید جدی گرفته شود برای ارزیابی یک ویزیت پزشک نیاز است. هر کودک با تب و پتشی باید توسط یک دکتر بلافاصله معاینه شود پتشی نقطه های قرمز بر روی پوست است که با فشار روی آن محو نمی شود. پتشی به طور کامل بدون هیچ درمانی ممکن است خوب شود با این حال، یک پزشک باید کودک شما را برای تعیین عدم وجود یک بیماری جدی، ارزیابی کند.

ممکن است نیاز به آزمایش خون و اشعه ایکس برای پیدا کردن علت پتشی و تب در فرزند شما باشد گاهی اوقات، نیز نیاز به سوراخ کردن کمر ( نخاع ) و گرفتن مایع نخاع برای اطمینان از عدم مننژیت در کودکان می باشد.راش ها علل زیادی دارند که عبارتند از درماتیت تماسی با آنچه که در پوست لمس می شود مانند ( مواد شیمیایی در الاستیک، لاتکس و محصولات لاستیکی، آرایشی و بهداشتی، صابون و مواد شوینده، رنگ و مواد شیمیایی دیگر در لباس، پیچک سمی، بلوط و یا سماق ) ایجاد می شود. درماتیت سبورئیک راش پوستی با تکه های از قرمزی و پوسته پوسته شدن اطراف ابرو، پلک ها، دهان، بینی، تنه و پشت گوش می باشد. سن، استرس، خستگی، آب و هوا، پوست چرب، شامپو ها و لوسیون های حاوی الکل باعث تشدید این بیماری بی خطر اما پر دردسر می شود.
اگزما یا درماتیت آتوپیک با بثورات ( قرمز، خارش دار و پوسته پوسته )، پسوریازیس ( رنگ قرمز، پوسته پوسته، تکه های خارش دار بر روی مفاصل و در امتداد پوست سر )، زرد زخم شایع در کودکان توسط باکتری هایی در لایه های فوقانی پوست دارای ( زخم های قرمز تاول دار، تراوش و سپس پوسته دار )، زونا با پوست دردناک ناشی از همان ویروس آبله مرغان، بیماری های دوران کودکی مانند ( آبله مرغان، سرخک، سرخجه، بیماری دست و پا، دهان، بیماری پنجم و مخملک )، داروها و نیش حشرات، بسیاری از وضعیت های پزشکی مانند ( لوپوس اریتماتوی، آرتریت روماتوئید به خصوص نوع نوجوانان، بیماری کاوازاکی ) می توانند سبب بثوراتی بر روی پوست شوند. در این مقاله تعدادی از بیماری ها که با تب، راش، قرمزی و خارش همراه است بررسی می شود.

آبله مرغان
سرخک
سرخجه
تب مخملک
بیماری پنجم
روزئولا اینفانتوم
کوکساکی ویروس و آنتروویروس های دیگر
زرد زخم
مننگوکوکسمی
تب کوه های راکی
بیماری کاوازاکی
سندرم شوک سمی
راش قارچی و انگلی
عفونت قارچی
کچلی پا پای ورزشکاران
میلیا
درماتیت سبورئیک
آکنه کودکانه
اریتم توکسیکوم
میلاریای گرمای سوزان
راش کاندیدیاز عفونت قارچی
آبله مرغان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ویروسی به نام واریسلا زوستر باعث بیماری (Chickenpox (varicella بسیار مسری  می شود اگر چه این یک بیماری جدی در کودکان سالم نیست ولی این علائم در حدود 2 هفته وجود دارد و می تواند برای کودک بسیار ناراحت کننده باشد علاوه بر این، آبله مرغان می تواند یک بیماری جدی در افراد با سیستم ایمنی ضعیف مانند ( نوزادان، افراد در شیمی درمانی برای سرطان، در افرادی که از استروئیدها، زنان باردار و یا افراد با  HIV ) است  واکسن بی خطر و موثر در حال حاضر برای کودکان در سن 1 سال یا مسن تر برای جلوگیری از آبله مرغان دسترس است بعد از اینکه این ویروس از طریق استنشاق قطرات و یا تماس با ضایعات در فرد مبتلا ( آلوده ) وارد شد برای توسعه آبله مرغان 10 - 20 روز طول می کشد.
علائم آبله مرغان
علائم آبله مرغان اغلب راش های خارش دار هستند که برای اولین بار بر روی پوست سر، زیر بغل یا کشاله ران ظاهر می شود و پیشرفت می کنند و به بیش از کل بدن گسترش می یابد.
این بثورات به عنوان یک منطقه قرمز با تاول های سطحی کوچک در مرکز آغاز می شود. تاول در نهایت پاره  و ضایعه پوسته را تشکیل می دهد دیگر علائم شامل ( تب، ضعف، درد گلو و چشم های قرمز ) تب و ضعف ممکن است قبل از راش ایجاد می شود.
درمان
این ویروس عمدتا از طریق بینی و دهان کودک پخش می شود کودک مسری است  و تا آخرین ضایعه نمی تواند به مدرسه برود و نیاز به مراقبت دارد تا به طور کامل پوسته از بین برود آبله مرغان بدون درمان خوب می شود اما دکتر می تواند مشاوره و نسخه ای برای کمک به ناراحتی و خارش بنویسد.
هرگز آسپرین به کودک مبتلا به آبله مرغان ندهید زیرا با یک بیماری کشنده سندرم ری در کودکان همراه است
آبله مرغان گاهی اوقات می تواند روی قرنیه قسمت شفاف جلو چشم تاثیر بگذارد اگر کودک شما آبله مرغان بر روی نوک بینی و یا در چشم دارد نیاز به معاینه پزشک می باشد.

سرخک

پاراویروس باعث سرخک Measles می شود که واکسن بی خطر و موثر برای جلوگیری از این بیماری در دسترس است اما شیوع بیماری در افرادی که به اندازه کافی واکسن نگرفته اند هنوز هم اتفاق می افتد.
نشانه های سرخک
این بیماری معمولا با ( احتقان بینی، قرمزی چشم، تورم، ترشح اشک، سرفه، ضعف و تب بالا ) آغاز می شود.
در روز سوم و یا چهارم بیماری، دانه های قرمزی روی صورت کودک پیدا شده که به سرعت گسترش می یابد و در حدود 7 روز طول می کشد. ممکن است نقاط سفید رنگ بر روی لثه در دهان دیده شود.
درمان سرخک
این بیماری بدون دارو هم درمان می شود با این حال، دکتر شما ممکن است درمان برای مراقبت از سرفه، علائم چشم و تب را شروع کند آسپرین و محصولات مانند آسپرین می تواند سبب یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام سندرم ری شود.
برخی از کودکان به عفونت های ثانویه باکتریایی ( گوش میانی، سینوس، ریه و غدد لنفاوی گردن ) گرفتار می شوند که با آنتی بیوتیک درمان می شود.
کودکان مبتلا به سرخک به نظر می رسد بسیار بد حال باشند اما این بیماری ظرف 7 – 10 روز معمولا بهتر می شود.
توصیه می شود فرزند خود را برای جلوگیری از سرخک واکسن بزنید واکسن سرخک بخشی  از ) MMR سرخک، اوریون ، سرخجه ) است واکسن در سن 12- 15 ماه و تکرار آن در سن 4-6 و 11-12 سال است.

سرخجه ( سرخک آلمانی )

سرخجه ( Rubella ( German measles یک بیماری بسیار خفیف با یک ویروس ( Rubivirus ) در کودکان  ایجاد می شود علایم ممکن است 14- 21 روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس آغاز شود سرخجه یک بیماری بسیار جدی تر در طول بارداری است و باعث ناشنوایی، اختلالات قلبی، مشکلات چشم، عقب ماندگی و مشکلات دیگر در نوزاد می شود.
علائم در کودکان
سرخجه با بثورات قرمز رنگ صورتی در صورت شروع می شود و سپس به سایر نقاط بدن گسترش می یابد و در حدود 4 روز بهتر می شود .
فرزند شما ممکن است بد حال نباشد اما ممکن است تورم غدد لنفاوی در گردن به خصوص در پشت گوش ایجاد شود .
درمان سرخجه
سرخجه نیز به راحتی با یک واکسن موثر ( MMR ) جلوگیری می شود.

تب مخملک

تب مخملک ( Scarlet fever ( scarlatina یک عفونت استرپ گلو با بثورات جلدی است عفونت گلو که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود و اغلب در کودکان در سنین مدرسه، در زمستان و اوایل بهار دیده می شود اما می تواند در افراد در هر سنی و در هر فصل رخ می دهد. بسیار مسری است و خطر انتقال را می توان با شستن خوب دست کاهش داد.
این بثورات جدی و خطرناک نیست اما عوارض جدی می تواند در اثر عفونت گلو درد رخ دهد نگران کننده ترین این نوع گلو درد، یک بیماری جدی به نام تب روماتیسمی است که می تواند سبب آسیب به دریچه های قلب و باعث بیماری های قلبی در دراز مدت شود.
نشانه های تب مخملک
علائم کودک با گلو درد ( که می تواند خفیف باشد )، تب، سردرد، درد شکم و تورم غدد در گردن آغاز خواهد شد.
1-2 روز پس از این علائم، سبب خارش پوست بدن کودک که قرمز و دارای بافت کاغذ سنباده است و بعد از 7-14 روز راش بیرون می ریزد. چهره ممکن است بسیار برافروخته، اما پوست اطراف دهان طبیعی به نظر می رسد.
درمان تب مخملک
باکتری استرپتوکوک را می توان با آنتی بیوتیک درمان می شود.
اگر شما حدس گلودرد میکروبی و یا تب مخملک دارید بلافاصله کودک شما توسط پزشک خود معاینه شود. کودک شما یک دوره کامل آنتی بیوتیک ها را مصرف کند حتی اگر فرزند شما قبل از اتمام دارو بهتر شود نیاز به درمان کامل دارد. ممکن است فرزند شما 24 ساعت بعد از درمان، اگر تب بر طرف شود احساس بهتری داشته و به مدرسه برود.

بیماری پنجم

بیماری پنجم Fifth disease دارای اریتم ( گونه سیلی خورده ) و توسط یک ویروس پاروویروس ( B19 ) ایجاد می شود این بیماری در فصل زمستان و بهار رخ می دهد اما می تواند در طول سال نیز رخ دهد.
نشانه ها بیماری پنجم
کودک در ابتدا احساس بیماری و خستگی دارد و پس از آن بثورات پوستی ظاهر می شود این لکه پوستی است که روی گونه به رنگ قرمز روشن ( علامت الهام بخش به نام گونه سیلی خورده ) مشخص می شود این بثورات گرم، حساس  و گاهی خارش دار است .
در 1 - 2 روز راش در سراسر بدن پخش می شود این بثورات زمانی که پوست سرد است محو می شود اما با یک حمام آب گرم یا با فعالیت، راش ها برجسته تر می شود پس از ظاهر شدن جوش ها، بیماری کودک مسری است .
درمان بیماری پنجم
بیماری پنجم است در کودکان سالم جدی نیست اما می تواند یک مشکل جدی برای کودکان مبتلا به کم خونی سلول داسی شکل، سرطان خون یا AIDS است. این بیماری همچنین می تواند مشکلاتی را برای زنان باردار ایجاد کند.

روزئولا اینفانتوم

Roseola infantum سوبیتوم گزانتم نیز نامیده می شود ویروس شایع دوران کودکی ناشی از هرپس ویروس انسانی 6 یا 7 است این بیماری معمولا در کودکان کمتر از 4 سال اتفاق می افتد.
نشانه ها
تب تا 8 روز پس از شروع بثورات جلدی بالا می رود.
این بثورات ضایعات کوچک، صورتی و صاف که بر روی تنه ظاهر می شود و به اندام گسترش می یابد.
درمان روزئولا اینفانتوم
تب نگران کننده است این بیماری مضر نیست تب را می توان با استامینوفن درمان کرد آسپرین و محصولات مانند آسپرین نباید در کودکان مصرف شود زیرا سبب سندرم ری می شود اگر تب به سرعت بالا رود ممکن است در کودکان مستعد، منجر به تشنج شود.

کوکساکی ویروس و آنتروویروس های دیگر

آنتروویروس ها شامل کوکساکی ویروس از علل بسیار شایع تب و راش در کودکان هستند. سبب دو بیماری به نام بیماری دست، پا و دهان و بیماری هرپانژیا می شود. عفونت کوکساکی ویروس در تابستان و پاییز شایع تر می باشد.
نشانه ها
کودکان در بیماری دست، پا و دهان  دچار تب و راش می شوند راش شامل تاول در دهان، زبان، دست و پا است.
بیماری هرپانژیا در کودکان باعث تب، گلو درد و تاول های دردناک یا زخم در پشت دهان که باعث اشکال در بلع می شود و همچنین ممکن است سبب از دست دادن اشتها، درد شکمی، سردرد و درد مفاصل شود.
درمان
بدون درمان خاصی ( به جز استامینوفن ) بهبودی حاصل می شود آسپرین و محصولات مانند آسپرین باید همیشه در کودکان اجتناب شود.

زرد زخم

یک عفونت سطحی پوست با باکتری استرپتوکوکی یا استافیلوکوکی است اغلب در اطراف بینی و دهان یافت می شود اما در هر جایی می تواند رخ دهد این بثورات در ماه های گرم شایع تر است همچنین می تواند یک عفونت ثانویه پوست بعد از آسیب های ناشی از ( گال، پیچک سمی ، اگزما و یا واکنش های دارویی ) باشد .
نشانه ها
زرد زخم به صورت تاول های سطحی کوچک که به سرعت می ترکد و زخمی زرد رنگ ایجاد می شود و پوسته های عسلی شکل و خارش دار ایجاد می شود زرد زخم بسیار مسری است یک کودک می تواند بیماری را به دیگر قسمت های بدن یا به افراد دیگر منتقل کند.
درمان زرد زخم
عفونت پوست به راحتی با آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی و شستن پوست با صابون ضد باکتری درمان می شود.
کودک شما معمولا 2 - 3 روز پس از شروع درمان، دیگر مسری نیست و بثورات 3 - 5 روز پس از شروع به درمان بهبود می یابد.

مننگوکوکسمی

مننگوکوکسمی تهاجم باکتریایی تهدید کننده زندگی در خون توسط باکتری به نام نایسریا مننژیتیدیس است این بیماری در درجه اول در زمستان و بهار در کودکان کمتر از 2 سال دیده می شود مننگوکوکسمی از بینی و دهان فرد انتقال می یابد بهداشت خوب و شستن دست ها می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کند کودکان در معرض افراد مبتلا به این بیماری باید توسط دکتر خود ارزیابی شوند سایر باکتری ها مانند هموفیلوس آنفلوآنزا، استرپتوکوک پنومونیه و استافیلوکوکوس اورئوس می تواند سبب سندرم های مشابه شود.
نشانه های مننگوکوکسمی
تب و راش وجود دارد سردرد، گرفتگی، تهوع، استفراغ، دردهای عضلانی نیز ممکن است رخ دهد .
این بثورات ممکن است به صورت برجستگی های کوچک و یا تاول شروع شود.
پتشی، مویرگهای شکسته در پوست است که باعث ایجاد نقطه های قرمز که با فشار به پوست ناپدید می شوند.
درمان مننگوکوکسمی
کودکان با علائم مننگوکوکسمی باید بلافاصله به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنند آزمایش خون از جمله کشت خون ممکن است لازم باشد مننگوکوکسمی در بیمارستان با آنتی بیوتیک وریدی درمان می شود درمان مراقبت های ویژه نیز ممکن است مورد نیاز باشد .
مننگوکوک حتی می تواند با درمان با آنتی بیوتیک مناسب، کشنده باشد لذا درمان فوری مورد نیاز است.

تب کوه های راکی

تب کوه های راکی Rocky Mountain spotted fever یک بیماری که با گزش کنه رخ می دهد کنه های حامل عفونت با باکتری ریکتزیا زیکتزی هستند در جنوب اقیانوس اطلس و جنوب شرقی کوه های راکی رخ داده و تمایل دارد تا در ماه های گرم از آوریل تا سپتامبر رخ دهد. زمانی که کنه ها فعال تر هستند و قرار گرفتن در معرض فضای باز به احتمال زیاد رخ می دهد تب کوه های راکی  می تواند کشنده باشد اما با استفاده زود هنگام از آنتی بیوتیک ها مرگ کمتر شایع است.
نشانه ها
کودک در حدود 2 - 14 روز پس از گزش کنه بطور ناگهانی درجه حرارت بالا ( 103 ° F یا بیشتر )، سردرد، درد عضلانی و راش ایجاد می شود. این بثورات به عنوان لکه های قرمز بر روی مچ دست و مچ پا شروع می شود و به سمت داخل تنه گسترش می یابد .ممکن است کف دست ها و کف پاها را درگیر کند اما معمولا صورت را درگیر نمی کند .
درمان
اگر شما مشکوک گزش کنه می باشید به بیمارستان مراجعه کنید. درمان باید زود شروع شود حتی قبل از آزمایش خون که ممکن است برای تایید تشخیص چند روز طول بکشد اکثر کودکان در بیمارستان بستری و با آنتی بیوتیک درمان می شوند.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی Kawasaki disease علت ناشناخته دارد و معمولا کودکان کمتر از 5 سال را تحت تاثیر قرار می دهد اگر این بیماری تشخیص داده نشوده می تواند بر روی قلب کودک شما اثرات جدی ایجاد کند با درمان، تنها 2 درصد از کودکان از این بیماری می میرند اگر شما مشکوک به بیماری کاوازاکی در فرزند خود هستید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید و یا به اورژانس بیمارستان بروید.
نشانه ها
این بیماری با 5 معیار تشخیصی زیر تعریف می شود.
تب بیش از 5 روز
قرمزی چشم ( احتقان بدون درد )
تورم غدد لنفاوی در گردن
سرخی گلو، زبان و یا لبهای ترک خورده
قرمزی یا تورم دست ها و پاها
راش با ضایعات مسطح به رنگ قرمز، تاول
کودک کاملا بدحال به نظر می رسد و ممکن است استفراغ، اسهال، سرفه و ورم مفاصل داشته باشد.
درمان
در بیمارستان بستری و با گاما گلوبولین  IV و دوز بالای آسپیرین  درمان می شوند.

سندرم شوک سمی

سندرم شوک سمی Toxic shock syndrome یک بیماری تهدید کننده زندگی است که در آن بسیاری از سیستم های بدن به شدت تحت تاثیر قرار دارد این می تواند شبیه به RMSF، سرخک و چندین بیماری دیگر باشد این بیماری به وسیله سم تولید شده از استافیلوکوک اورئوس و یا یک باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود هنگامی که ارگانیسم مسبب استرپتوکوک است بیماری سندرم شوک سمی استرپتوکوکی ( STSS ) نامیده می شود این بیماری می تواند حتی با درمان فشرده نیز کشنده باشد اگر فرزند شما مشکوک به داشتن  TSS و یا STSS باشد فورا به بخش اورژانس بیمارستان بروید.
نشانه ها
سندرم شوک سمی بسیار جدی است و با تب بالا، گلودرد و بدن درد شروع می شود و ممکن است شامل اسهال و استفراغ  شود.
فرزند شما نیز ممکن است افت فشار خون، سرگیجه نارسایی کلیه یا کبد داشته باشد.
این بثورات به نظر می رسد مثل یک آفتاب سوختگی خفیف باشد کودکان مبتلا به این بیماری به نظر می رسد بسیار بد حال باشند و این بیماری می تواند به سرعت پیشرفت و زندگی را تهدید کند .
درمان
منبع عفونت باید یافت شود و به اندازه کافی درمان انجام شود اما درمان اصلی شامل حمایت از گردش خون است
کودکان مبتلا به این بیماری اغلب برای مشاهده نزدیک و درمان در بیمارستان، در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند.

راش قارچی و انگلی

 راش انگل ها و عفونت های قارچی Fungal and Parasitic Rashes می تواند به سرعت از طریق فرزند شما در مدرسه پخش شود به خارش طولانی مدت و یا ریزش موی کودک توجه کنید.
گال
گال Scabies بثورات خارش دار است که اغلب با حمام کردن و یا در شب بدتر می شود این بیماری توسط کرم، حشرات بسیار کوچک ( جرب ) که در زیر لایه سطحی پوست نقب میزند ایجاد می شود این بیماری توسط تماس نزدیک بدن مانند خواب با هم و یا به اشتراک گذاری لباس ها پخش شده است همچنین می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود کنه ها می توانند برای چندین روز در لباس، ملافه، گرد و غبار زنده بماند.
نشانه ها
این بثورات در حدود 2 هفته پس از تماس فرزند شما با انگل شروع می شود.
این بثورات خارش دار گال، بین انگشتان، در زیر بغل و بر روی قسمت های داخلی مچ دست ها و بازوها یافت می شود این بثورات در سر، کف دست  و پا ( جز هجوم شدید در نوزادان ) وجود ندارد. گاهی اوقات شما می توانید الگوی موجی که در آن کرم های پنهان شده است را ببینید.
درمان
برای جلوگیری از گال ( بهداشت خوب، شستن مرتب دست ها و عدم اشتراک گذاری لباس ها با دوستان ) موثر است.
اگر بثورات خارش دار بیش از 2 - 3 روز طول بکشید فرزند شما باید توسط یک دکتر بررسی شود.
داروهای نسخه ای در دسترس برای کشتن انگل ها و کاهش واکنش های آلرژیک پوستی از تورم و خارش می باشد.
هنگامی که برای فردی در خانواده تشخیص گال داده شد هر کسی در خانه است باید برای آلودگی با کنه درمان شود.
تمام لباس ها و ملافه باید در آب داغ شسته و تشک ها جاروبرقی شود .

عفونت قارچی

عفونت قارچی Ringworm عفونت محلی از پوست را با یک قارچ، معمولا میکروسپروم کانیس، میکروسپروم ادواینی یا ترایکوفایتون تانسورانس است پزشکان به این عفونت به عنوان  کچلی  با اشکال مختلف مانند کچلی corporis (  عفونت قارچی در بدن ) و کچلی سر ( عفونت قارچی پوست سر ) نام می برند عفونت قارچی را می توان از دوستان با (تبادل شانه ، برس  و یا کلاه ) و یا از حیوانات خانگی گرفت اگر شما فکر می کنید فرزندتان ممکن است عفونت قارچی داشته باشد، باید به دکتر مراجعه کنید .
نشانه ها
با کچلی corporis ضایعه بیضی قرمز، کمی پوسته دار که به مرور زمان بزرگتر می شود.
راش ممکن است کمی خارش دار باشد مرکز راش ممکن است روشن و پوست طبیعی به نظر می رسد.
کچلی قارچی سر، معمولا منطقه بیضی شکل بر روی پوست سر است که موهای خود را از دست می دهد.       
گاهی اوقات این منطقه از پوست سر متورم می شود و ممکن است تراوش کنند به این تراوش  kerion و واکنش بدن به قارچ کچلی است.
درمان
کچلی corporis به راحتی با داروهای موضعی در دسترس درمان می شود.
اگر عوارض مانند عفونت پوستی باکتریایی ثانویه رخ دهد و یا پس از چهار هفته عدم بهبودی با دکتر خود تماس بگیرید گاهی کچلی قارچی سر نیاز به درمان خوراکی دارد.

کچلی پا پای ورزشکاران

قارچ انگشتان پای ورزشکاران ( کچلی پا )  Athlete's foot نیز توسط یک عفونت قارچی پوست ایجاد می شود.
نشانه ها
خارش بین انگشتان پا معمولا با پای ورزشکاران ایجاد می شود.
درمان
بهترین کار این است که کودک شما توسط پزشک بررسی شود.

میلیا

نشانه ها
میلیا Milia زرد کوچک و نقطه های سفید بر روی صورت و لثه ها که در نوزادان ایجاد می شود.
علت آن کیست های کوچکی از سلول های پوست است .
درمان

Milia نیاز به هیچ درمان ندارد این نقاط مسری نیست.

درماتیت سبورئیک

Seborrheic dermatitis
نشانه ها
پوسته پوسته، قرمز، بثورات جلدی پر از دست انداز است که می تواند بر روی پوست سر، پشت گوش، در زیر بغل و نواحی پوشک اتفاق بیافتد.
درمان
این بثورات مضر نیست و می تواند به راحتی درمان شود.

آکنه کودکانه

Infantile acne آکنه نوزادی، اختلالی است که به خودی خود در نوزادان پسر در 6 هفته اول زندگی است اگر چه درمان نیاز نمی باشد شما می توانید با دکتر خود صحبت کنید.

اریتم توکسیکوم

Erythema toxicum در حدود نیمی از نوزادان رخ می دهد.
نشانه ها
این بثورات با تاول های کوچک بر یک زمینه قرمز شروع می شود.
گاهی اوقات فقط پایه قرمز رنگ در پوست و گاهی تاول دارای مواد سفید یا زرد در داخل آن دیده می شود.
این بثورات در روز دوم یا سوم زندگی شروع می شود و معمولاً تا 1 - 2 هفته بهتر می شود .
درمان
این بثورات جدی و مسری نیست و نیاز به درمان ندارند .

میلاریای گرمای سوزان

میلاریا prickly heat بثورات کوچک، تاول های روشن، معمولا در بینی است توسط عرق کردن در یک محیط گرم ایجاد می شود و به غدد عرق وصل شده است این بثورات زمانی که کودک بیش از حد لباس گرم می پوشد شایع تر است.

راش کاندیدیاز عفونت قارچی

Candidal rash ) yeast infection ) بثورات پوشک قارچی یا عفونت قارچی پوست توسط کاندیدا آلبیکنس است این ارگانیسم که باعث ایجاد برفک، پلاک های سفید در دهان نوزاد است ترکیبی از محیط زیست، پوشک مرطوب و حضور C آلبیکانس در دستگاه گوارش طبیعی کودکان باعث خارش کاندیدیاز می شود .
نشانه ها
راش به شدت قرمز، اطراف منطقه اصلی راش ممکن است ضایعات کوچکتری، به نام زخم های ماهواره ای، که مشخصه ای از بثورات پوشک کاندیدیاز است .
این بثورات تمایل به درگیر کردن چین ها به دلیل محیط گرم و مرطوب است
درمان
این بثورات به آسانی با داروهای موجود درمان می شود.

مراقبت از راش های پوستی در منزل

بیشتر بثورات ساده با مراقبت ملایم از پوست و اجتناب از مواد تحریک کننده بهبود خواهد یافت.
از شستشوی پوست خود اجتناب کنید.
از صابون ملایم به عنوان پاک کننده ها استفاده کنید.
از مالیدن لوسیون ها و لوازم آرایشی و پماد به طور مستقیم در راش اجتناب کنید.
از آب گرم ( نه داغ ) برای تمیز کردن استفاده  کنید ومالش ندهید.
هر گونه لوازم آرایشی و بهداشتی و یا لوسیون را که به تازگی اضافه شده پاک کنید.
منطقه آلوده را ترک  کنید و به منطقه با هوای مناسب بروید.
سعی کنید داروی لوسیون کالامین برای پیچک سمی، بلوط و یا سماق و همچنین انواع دیگری از درماتیت تماسی استفاده کنید.
کرم هیدروکورتیزون ( 1 ٪ ) بدون نسخه در دسترس است و ممکن است بسیاری از بثورات را برطرف کند در صورتی که اگزما دارید از مرطوب کنندها بر روی  پوست  استفاده کنید. سعی کنید محصولات حمام بلغور جو دوسر را از داروخانه تهیه  و برای از بین بردن علائم ( اگزما، پسوریازیس و یا زونا ) استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (51)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. سلدا

سلام جناب دکتر.چند وقت پیش چند تا دونه قرمز کوچیک که چرکی بودن روی شکمم ایجادشد.بعد کم کم اینبیشتر شدن و حالا تقریبا همه ی تنم دوستان رو گرفتن.خیلی سوزش و خارش دارن چرک هم میدن.خصوصا وقتی عرق میکنم خیلی میسوزن.اگه آب بزنم بهشون بدتر میشن.پیش چند...

سلام جناب دکتر.چند وقت پیش چند تا دونه قرمز کوچیک که چرکی بودن روی شکمم ایجادشد.بعد کم کم اینبیشتر شدن و حالا تقریبا همه ی تنم دوستان رو گرفتن.خیلی سوزش و خارش دارن چرک هم میدن.خصوصا وقتی عرق میکنم خیلی میسوزن.اگه آب بزنم بهشون بدتر میشن.پیش چند دکتر رفتم راه درمانی نتونستم پیدا کنم.لطفا کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علیرضا

سلام جناب دکتر.حدود یک سال پیش روی شکنم یه سری دونه های قرمز وچرکی ایجاد شد که خیلی سوزش و خارش داشت.ولی کم کم پخش شد و حالا تقریبا همه جای بدنم رو گرفته.خصوصا وقتی که عرق بهشون بخوره به شدت میسوزه اگه هم آب بزنم بدتر میشه.

  پیوست ها
 

 1. شینا حیدریان

سلام دکتر خسته نباشید .من یه سوال داشتم مدتی هست که روی پوست دستم جوش های قرمز ایجاد میشه و خارش زیادی هم داره بعد دوباره ناپدید میشه بازم بعد مدتی برمیگرده .دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  پیوست ها
 

 1. عبد"امرالله"علی

‘ بسم الله الرحمن الرحیم ’
سلام اقای دکتر ضمن عرض تبریک برای حسن نیت و انسان دوستی شما و تلاشتان برای راهنمایی و درمان و رفع ابهامات که واقعا قابل تقدیر و تشکر و قدردانی میباشد و امیدوارم تمام جامعه پزشکی پزشکان امثال شما را الگوی و طرح راه خود...

‘ بسم الله الرحمن الرحیم ’
سلام اقای دکتر ضمن عرض تبریک برای حسن نیت و انسان دوستی شما و تلاشتان برای راهنمایی و درمان و رفع ابهامات که واقعا قابل تقدیر و تشکر و قدردانی میباشد و امیدوارم تمام جامعه پزشکی پزشکان امثال شما را الگوی و طرح راه خود در قرین انسان دوستی و همیاری، ارج به معیار مسیر خود مقرر سازند

سوالی از شما دارم اینکه دلیل خالهای کوچک به رنگ قهوه یی کمرنگ که حالتی خاص دارند (مانند اینکه از دور لایه یی نازک داشته باشند ولی اینگونه نیست) چیست ؟ بالاتر از مچ دست طرف داخلی چند تا از اینها تکثیر یافته اند و موجب نگرانی ام شده اند . همانطور که اشاره کردم خیلی ریز هستند و شکلی کک و مک مانند دارند . بسیار ممنون میشم توضیح بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


با سلام. علل متعددی برای لکه های قهوه ای در دست شما وجود دارد که در اثر می تواند کمبود ویتامین باشد لکه های قهوه ای ممکن است به دلیل کمبود ویتامین C و یا ویتامین B12، کم خونی، عملکرد ضعیف کبد یا آسیب تجمعی نور خورشید باشد لذا نیاز به معاینه و...

با سلام. علل متعددی برای لکه های قهوه ای در دست شما وجود دارد که در اثر می تواند کمبود ویتامین باشد لکه های قهوه ای ممکن است به دلیل کمبود ویتامین C و یا ویتامین B12، کم خونی، عملکرد ضعیف کبد یا آسیب تجمعی نور خورشید باشد لذا نیاز به معاینه و بررسی توسط دکتر می باشد اگر لکه های قهوه ای شما در اثر فقدان مواد مغذی ضروری ایجاد شده باشد با مصرف مکمل ویتامین و افزایش مقدار میوه ها و سبزیجات در غذا خوردن اصلاح می شود.
کبد شما مسئول جذب مواد مغذی از غذایی که می خورید و همچنین رها کردن سموم از بدن شما می باشد کبد به فیلتر کردن خون و از بین بردن مواد شیمیایی مضر حاوی رادیکال های آزاد (عامل آسیب پوست در سطح سلولی) کمک می کند اگر کبد شما کار خود را خوب انجام ندهد چند نشانه های خارجی در اطراف پوست شما مانند بثورات، خارش پوست و لکه های قهوه ای ایجاد می شود.
آنمی فانکونی
این یک نوع کم خونی ژنتیکی ارثی است این نوع کم خونی در اثر کاهش آهن نیست در این مورد، بدن نمی تواند به اندازه کافی سلول های قرمز خون، سلول های سفید خون و پلاکت ها را تولید کند علامت اصلی این بیماری لکه های قهوه ای بر روی پوست است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. یما آشنا

سلام و خسته نباشید
یما هستم 25 ساله از افغانستان

ممنون از مطلب خوب که نوشته بودید.
من حدود 5 سال میشود اکنه (جوش) بدن دارم که در پشت و سر سینه ام قرار دارند
چند بار داکتر رفتم اما هیچ تاثیر نکرد . اینجا در گوگل دنبال این مسئله میگشتم که سایت...

سلام و خسته نباشید
یما هستم 25 ساله از افغانستان

ممنون از مطلب خوب که نوشته بودید.
من حدود 5 سال میشود اکنه (جوش) بدن دارم که در پشت و سر سینه ام قرار دارند
چند بار داکتر رفتم اما هیچ تاثیر نکرد . اینجا در گوگل دنبال این مسئله میگشتم که سایت خوب شما را در یافتم . اگر ممکن باشد رهنمایی کنید.

گهی اوقات اندک درد داره . اما همیشه چرک و مواد سفید از آنها بیرون میشوند امید وارم کمکم کنید و اگر ممکن باشد اسم مرهم یا داروی برایم را...

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یما آشنا

کورک (furuncles) و کفگیرک توده آلوده پر از چرک بر روی پوست می باشد. آنها معمولاً در یک فرد سالم رخ می دهد. درمان معمولاً شامل تخلیه چرک و مصرف یک دوره آنتی بیوتیک است. اگر جوش شما در محدوده زمانی معین مکرر رخ می دهد یک آزمایش برای یک علت زمینه ای...

کورک (furuncles) و کفگیرک توده آلوده پر از چرک بر روی پوست می باشد. آنها معمولاً در یک فرد سالم رخ می دهد. درمان معمولاً شامل تخلیه چرک و مصرف یک دوره آنتی بیوتیک است. اگر جوش شما در محدوده زمانی معین مکرر رخ می دهد یک آزمایش برای یک علت زمینه ای توصیه می شود. کورک می تواند در هر منطقه مودار از پوست ایجاد شود. به عنوان مثال، آنها می توانند بر روی گردن، صورت، زیر بغل، بازوها، باسن و دور (مقعد) ظاهر می شود. کورک در کانال گوش ممکن است بسیار دردناک باشد. کفگیرک اغلب در پشت گردن یا بر روی ران ایجاد می شود.
کورک یا دمل می تواند در هر کسی در هر سنی رخ دهد. با این حال، آنها در کودکان غیر معمول هستند و اغلب در نوجوانان و بزرگسالان جوان اتفاق می افتد.
درمان جوش یا دمل چیست؟
کوچک جوش (furuncles) ممکن است بدون درمان فروکش کند. شما می توانید درد آن را با پوشش جامه آغشته به آب گرم تسکین دهید. این کار را برای 30 دقیقه، 3-4 بار در روز انجام دهید. (مراقبت آب بیش از حد گرم باشید که ممکن است بدن شما را بسوزاند.)
کورک و کفگیرک بزرگتر به بهترین نحو با خارج کردن مایع آلوده (چرک) درمان می شود. گاهی اوقات این چرک توسط یک دکتر با استفاده از یک سوزن و سرنگ تخلیه می شود. گاهی اوقات یک برش کوچک در پوست برای خروج چرک (برش و درناژ) مورد نیاز است زخم پانسمان می شود تا پوست بهبود یابد. پوست معمولاً به سرعت بهبود می یابد پس از آنچرک خشک می شود.
البته گاهی اوقات یک داروی آنتی بیوتیک، از جمل flucloxacillin فلوکلوگزاسیلین، علاوه بر تخلیه چرک برای کمک به پاک کردن عفونت از پوست تجویز می شود.
اگر بدن شما مکرر جوش می زند دکتر شما ممکن است برخی آزمایشات برای یک علت زمینه ای درخواست نماید. به عنوان مثال، بررسی برای یک سیستم ایمنی بدن ضعیف انجام می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ءاتفه

  پیوست ها
 

 1. داود

سلام دکتر
من مدت دوهفتست خارش شدید گرفتم. اول پاهام بود ک اونقد خاروندم زخم شد بعد چند وقت آروم شد، ولی بعد ی مدت اومده رو دستامو سینم و پشتم و قرمز شده و میخاره. ممنون میشم راهنماییم کنین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    داود

با سلام
تشخیص بیماری شما نیاز به بررسی دارد ولی با علائمی که شما عنوان می کنید اختمال حساسیت بالا است از داروی ضد حساسیت استفاده نمایید و سعی کنید عامل حساسیت زا را پیدا نمایید

  پیوست ها
 

 1. سکینه. اعتمادی

سلام آقای دکتر.خسته نباشین.پسر ده ساله ای دارم که بر اثر حساسیت دارویی کل بدنش جوش های قرمزو رفته رفته کبودی رنگ شدن و در بیمارستان بستری کردیم.بعدا رفته رفته کل بدنش رو گرفت دزگه لکه نبود مثل پارچه رنگی.کل بدنش پوسته انداخت خشک میشد مدام کرم...

سلام آقای دکتر.خسته نباشین.پسر ده ساله ای دارم که بر اثر حساسیت دارویی کل بدنش جوش های قرمزو رفته رفته کبودی رنگ شدن و در بیمارستان بستری کردیم.بعدا رفته رفته کل بدنش رو گرفت دزگه لکه نبود مثل پارچه رنگی.کل بدنش پوسته انداخت خشک میشد مدام کرم میمالیدیم.بعداز ده روز بهتر شد. یهویی تو تونه رنگ و رخسارش زرد شد و بردیم بستری کردن و گفتن گلبول های قرمزش پایین اومدهخون تزریق کردن.الان بعد از یه ماه و نیم که خونه هست دوباره بدنش جوش های پهن و برجسته ای زده.گاه ناپدید میشن ولی خارش داره.البته دارو هم میخوره.چون به کبدش زده بود و آنزیم هاش بیشتر بودن.الان طبیعی هست اما سونو گفته کبدش چرب شده.تو رو خدا راهنمایی مون کنین..پیش چه دکتری بریم..ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سکینه. اعتمادی

با سلام
از متخصص پوست کمک بگیرید

  پیوست ها
 

 1. حسین

با سلام من یک پسربچه 5ساله دارم که چند وقت است که جوشهایی شبیه گزیدگی پشه ولی به صورت چرکی در ناحیه پاوشکمش میزنددلیلش چیست؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. Atefeh

سلام دکتر من یک زن ۳۷ ساله هستم که سه هفته است یک خارش شدید بر روی پوست تمام بدنم است و دانه های ریزی هم هست که جوش نیست لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Atefeh

با سلام
اگر تب ندارید احتمال حساسیت وجود دارد از داروهای ضد حساسیت با نسخه پزشک مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

عالی بود.دست شمادردنکنه.مرسی

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام.دکتر پدر من در میان ساعد و بازویش دانه های متعدد زده ک همراه با خارش است.دانه ها کوچک و زیاد اند و چرکی نیستند.

  پیوست ها
 

 1. السانا

باسلام و خسته نباشید
دختری 22ماهه دارم که در فصل گرما و بعد از حمام دانه های ریزی در سینه و کمرش ظاهر میشود و بعد ازمدنی ازبین میرود و خارش نیز دارد.ما درجنوب کشور زندگی میکنیم.خواستم لمرسم این چه بیماری است و راه درمانش چیه..از سایت بینظیرتان...

باسلام و خسته نباشید
دختری 22ماهه دارم که در فصل گرما و بعد از حمام دانه های ریزی در سینه و کمرش ظاهر میشود و بعد ازمدنی ازبین میرود و خارش نیز دارد.ما درجنوب کشور زندگی میکنیم.خواستم لمرسم این چه بیماری است و راه درمانش چیه..از سایت بینظیرتان سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    السانا

با سلام
کهیر آکواژنیک اورتیکاریا یک شکل نادر از کهیری فیزیکی است این وضعیت باعث خارش یا کهیر بعد از تماس با آب ایجاد می شود این وضعیت صرف نظر از شرایط و یا درجه حرارت آب ظاهر خواهد شد علائم آکواژنیک اورتیکاریا معمولاً پوستی است وقتی بیمار در معرض...

با سلام
کهیر آکواژنیک اورتیکاریا یک شکل نادر از کهیری فیزیکی است این وضعیت باعث خارش یا کهیر بعد از تماس با آب ایجاد می شود این وضعیت صرف نظر از شرایط و یا درجه حرارت آب ظاهر خواهد شد علائم آکواژنیک اورتیکاریا معمولاً پوستی است وقتی بیمار در معرض آب قرار گیرد پوست خارش پیدا خواهد کرد در عرض 1 تا 15 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض کهیر، خارش یا قرمزی ممکن است رخ دهد در عرض چند دقیقه 10 - 120ضایعه رخ می دهد که ممکن است بسیار دردناک شود در برخی از موارد اشکال در بلع، خس خس سینه یا دیسترس تنفسی ذهنی پس از آب آشامیدنی رخ خواهد داد. کودک خود را نزد متخصص آلرژی برده تا بررسی شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صلواتي

سلام من از امروز تمام بدنم خارش داره روي قسمت پاهام دونه هاي قرمز رنگ ديده ميشه با خارش زياد نميدونم چرا اينطوري شدم
لطفا راهنماييم كنيد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صلواتي

با سلام
اگر دانه ها فقط روی پاها است و خارش دارد احتمال گزش حشرات وجود دارد اگر همراه تب است باید به پزشک مراجعه نمایید از پماد کالامین - د استفاده نمایید اگر بهبودی پیدا نشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرامرز

سلام خدمت دگترعزیز من یک پسر بچه ای 3 ساله دارم که کف دستش دانه‌ها قرمز زده است :

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرامرز

با سلام
تشخیص نیاز به معاینه بالینی دارد کودک خود را نزد پزشک ببرید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. مجتبی قاسمیان

سلام پسری سیزده ساله دارم از یک هفته پیش حالت گلو در د وسرما خوردگی پیدا کرد بعد ازدو روز دانه های در بدن او نمایان شد الان که یک هفته میگذرد دانه های بدن او بسیار شده راه درمانش وبیماریش چیست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجتبی قاسمیان

با سلام
کودک خود را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا دانه ها و گلوی کودک بررسی شود مخملک، یک بیماری عفونی است که توسط میکروب های استرپتوکوک گروه A ایجاد می‌شود. این باکتری موجب گلودرد میکروبی و بیماری‌های دیگر نظیر تب‌روماتیسمی می‌شود. این باکتری سم...

با سلام
کودک خود را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا دانه ها و گلوی کودک بررسی شود مخملک، یک بیماری عفونی است که توسط میکروب های استرپتوکوک گروه A ایجاد می‌شود. این باکتری موجب گلودرد میکروبی و بیماری‌های دیگر نظیر تب‌روماتیسمی می‌شود. این باکتری سم تولید می‌کند. سم باعث بروز بثورات پوستی قرمز رنگ می‌شود. بیماری مخملک بیشتر در کودکان 4 تا 8 ساله بروز می‌کند. در یک بیماری که عامل ان ویروس هرپس است می تواند دانه هایی بر روی بدن به همراه گلودرد ایجاد شود که این دانه ها بعد از فروکش کردن تب ایجاد می شوند دانه های قرمز پوستی معمولاً از قفسه سینه شروع شده و سپس در ناحیه شکم، پشت، گردن و بازوها دیده می شوند. این بثورات پوستی معمولاً خارش ندارند و چند ساعت تا چند روز بر روی بدن باقی می مانند و سپس محو می شوند. این بیماری بیشتر در کودکان زیر دو سال سن رخ می دهد ولی در بزرگسالان نیز دیده می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام اقای دکتر پسری یک سال و ده ماهه دارم ک تقریبا حدود 17 روز است ک متوجه قرمزی کف دست و کنار کف پایش شدم ابتدا توجه ای نداشتم چون نه خارش دارد نه دانه نه زبری فقط قرمز وکمی داغ است گاهی کمرنگ میشود گاهی پررنگ . تقریبا
5 روز پیش ب متخصص اطفال...

سلام اقای دکتر پسری یک سال و ده ماهه دارم ک تقریبا حدود 17 روز است ک متوجه قرمزی کف دست و کنار کف پایش شدم ابتدا توجه ای نداشتم چون نه خارش دارد نه دانه نه زبری فقط قرمز وکمی داغ است گاهی کمرنگ میشود گاهی پررنگ . تقریبا
5 روز پیش ب متخصص اطفال مراجعه کردم تشخیص بیماری ویروسی دست و پا و دهان دادند اما پسر من هیچ تاولی و دانه ای ندارد و باتوجه به اینکه این بیماری با تب و بیقراری نیز همراه است و پسر من هیچ کدام را نداشته آیا شما هم همین تشخیص را میدهید . پزشکی ک بردم گفتن خفیف گرفته .لطفا جواب من را بدهید خیلی خیلی نگرانم http://8pic.ir/images/gcmymz2war6gwuuw9p1c.jpg

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا

با سلام
اگر تب و خارش ندارد کودک خود را نزد متخصص پوست ببرید تا تشخیص داده شود.

  پیوست ها
 

 1. فاطمه حسینی

سلام من 5روی ساق پا دانه های قرمز مایل به صورتی میزنه خارش هم دارد دانه های بعضی از دانه هاش آبدار هست چه کار باید بکنم ممنون

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام خسته نباشید

من حدودا 10_12 روز پیش چندتا لکه ی نسبتا ریز روی پاهام دیدم (از مچ به پایین) که از دانه های ریز و قرمز و به صورت توده ای تشکیل شدن, تا 3_4 روز پیش فقط در همون مناطقی که دفعه ی اول دیدم بودن و گسترش پیدا نکرده بودن, هر چند هر بار...

سلام خسته نباشید

من حدودا 10_12 روز پیش چندتا لکه ی نسبتا ریز روی پاهام دیدم (از مچ به پایین) که از دانه های ریز و قرمز و به صورت توده ای تشکیل شدن, تا 3_4 روز پیش فقط در همون مناطقی که دفعه ی اول دیدم بودن و گسترش پیدا نکرده بودن, هر چند هر بار که میرفتم حموم تا چند ساعت بعدش خیلی واضح تر و پر رنگ تر میشدن. دیشب که حموم رفتم و بیرون اومدم بعد از 2_3 ساعت دیدم روی ساق پام هم از این دونه ها داره و علاوه بر اون قبلی ها که فقط از مچ به پایین بود الان روی ساق پای راستم هم در 2_3 ناحیه وجود داره, خوب که دقت کردم دیدم در اطراف این لکه ها ,دونه های خیلی ریزتر و کم رنگ تر و البته به شکل پراکنده وجود داره. چون الان در حال حاضر نمیتونم به پزشک مراجعه کنم خواستم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. خیلی نگرانم. با تشکر

http://8pic.ir/images/7sqriulwxtopjiax3pgk.jpg

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    علی

با سلام
تصاویر خیلی شفاف نیستند اما دانه ها چون در مناطق در معرض گزش رخ داده است احتمالا مربوط به گزیدیگی حشرات باشد در این مورد با پزشک متخصص پوست مشورت نمایید.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. راحله

سلام سمت چپ بدنم جوش های قرمز میزند وخاارش داره روغن بتامتازونم میزنم کم خوب می شود بد شروع میشودلطفا راهنمایی بفرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    راحله

چند علل شایع برای جوش های قرمز رنگ و خارش دار در بدن وجود دارد
محل برجستگی گاهی اوقات می تواند یک سرنخ برای علت باشد برجستگی خارش دار بر دستگاه تناسلی ممکن است لیکن پلان، مولوسکوم، شپش ناحیه تناسلی و یا گال را نشان دهد در حالی که بر روی پوست...

چند علل شایع برای جوش های قرمز رنگ و خارش دار در بدن وجود دارد
محل برجستگی گاهی اوقات می تواند یک سرنخ برای علت باشد برجستگی خارش دار بر دستگاه تناسلی ممکن است لیکن پلان، مولوسکوم، شپش ناحیه تناسلی و یا گال را نشان دهد در حالی که بر روی پوست سر ممکن است توسط شپش سر، فولیکولیت (التهاب فولیکول مو)، پسوریازیس و یا یک شکل از اگزما به نام سیمپلکس پلان ایجاد می شود آکنه معمولاً روی صورت، گردن، یا تنه است در حالی که انواع خاصی از اگزما )اگزما dyshidrotic و پسوریازیس) روی دست و پا تاثیر می گذارد گزش حشرات معمولاً فقط در مناطق که با لباس یا مو پوشیده نشده رخ می دهد. به متخصص پوست مراجعه نمایید تا داروی لازم پش از تشخیص نسخه شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ناهید

سلام خسته نباشید. پسر۷ساله دارم که دچار سرما خودگی شده دارو استامینوفن.سرماخوردگی وسفالکسیم با تجویز پزشک استفاده کردم از روز بعد کف پاها دونه های ریزقرمز با خارش دچارش شده میشه دلیلشو توضیح بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناهید

با سلام
اگر دانه ها فقط کف پا و همراه با خارش باشد احتمال گزش حشرات وجود دارد ولی اگر دانه ها به همه ی نقاط بدن گسترش باید نیاز به معاینه دارد

  پیوست ها
 

 1. skv

سلام آقای دکتر،
من همکار شما هستم و فقط خواستم از این حس خوب شما برای اطلاع رسانی به مردم تشکر کنم.
موفق باشید.

  پیوست ها
 

 1. احمدرضا

خداوند حافظ همه دانشمندان و انسانهای ارزشمند برای بشریت باشد به خصوص جنابعالی

  پیوست ها
 

 1. زهرا

با عرض سلام ؛شوهرم چند روزه رو پوستش خطهای قرمز رنگ ایجاد میشه و طوریکه در عرض چند ثانیه خطها زیاد میشن و بعد از نیم ساعت محو میشن ،آمپول بتامتازون و دگزا زده تاثیری نداشته؛لطفا راهنمایی بفرمایید میتونه کهیر باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا

با سلام
موقع ظاهر شدن خطوط قرمز رنگ باید توسط پزشک معاینه شوید احتمال کهیر وجود دارد.

  پیوست ها
 

 1. mehdi

سلام آقای دکتر
من کف دستم چند تا نقطه قرمز شده و خارش زیاد داره البته با استخر رفتن هم بیشتر شد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    mehdi

با سلام
برای تشخیص نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 

 1. باب

خیلی ممنون خیلی ممنون خیلی ممنون

  پیوست ها
 

 1. آزاده.م

سلام و خسته نباشید.
من یک پسر ۱۱ماهه دارم.ازحدود ۶ماهگی متوجه یک لکه قرمز کوچک روی پوست پای پسرم شدم،درست زیر زانو.الان ک ۱۱ماه داره،لکه کمی بزرگتر شده.وقتی نور ب لکه نمیرسه کم رنگ و ب رنگ قهوه ای فوق العاده روشن میشه.اما درحالت عادی لکه قرمز و...

سلام و خسته نباشید.
من یک پسر ۱۱ماهه دارم.ازحدود ۶ماهگی متوجه یک لکه قرمز کوچک روی پوست پای پسرم شدم،درست زیر زانو.الان ک ۱۱ماه داره،لکه کمی بزرگتر شده.وقتی نور ب لکه نمیرسه کم رنگ و ب رنگ قهوه ای فوق العاده روشن میشه.اما درحالت عادی لکه قرمز و وقتی پوست اطرافش رو میکشم حالت پوست پرتقالی میشه،درضمن گاهی نقاط برجسته سفیدرنگی دروسط لکه پدیدار میشه و باز ناپدید میشه.لطفا راهنمایی بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آزاده.م

با سلام
برای تشخیص به متخصص پوست مراجعه نمایید اما همانطور که شما توضیح دادید این نقاط ممکن است لکه های منگولی با علت نامشخص که معمولا در هنگام تولد وجود و یا بلافاصله پس از آن ایجاد می شوند و در هر قسمت از بدن نوزادان، اما معمولاً، بر روی باسن،...

با سلام
برای تشخیص به متخصص پوست مراجعه نمایید اما همانطور که شما توضیح دادید این نقاط ممکن است لکه های منگولی با علت نامشخص که معمولا در هنگام تولد وجود و یا بلافاصله پس از آن ایجاد می شوند و در هر قسمت از بدن نوزادان، اما معمولاً، بر روی باسن، کمر و بندرت در بازوها یا تنه قرار دارند این لک ها صاف و با بافت طبیعی پوست هستند خاکستری مایل به آبی رنگ ( تقریبا شبیه کبودی ) و می تواند کوچک یا بزرگ باشند و زمانی که پوست نوزاد در حال تشکیل شدن است ایجاد می شود آنها بی ضرر هستند و معمولا در سن مدرسه محو می شوند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. reihane

سلام و ممنون از اطلاعات دقیق و مفیدتون.
من سه هفتست که بدنم شروع به خارش های ناگهانی کرده ، هفته ی اول فقط خارش بود اما طی دو هفته بعد دونه های خیلی ریز ظاهر شد که بر اثر خارش زیاد سر دونه ها زخم شده(بیشتر روی دستها). دوبار به پزشک مراجعه کردم...

سلام و ممنون از اطلاعات دقیق و مفیدتون.
من سه هفتست که بدنم شروع به خارش های ناگهانی کرده ، هفته ی اول فقط خارش بود اما طی دو هفته بعد دونه های خیلی ریز ظاهر شد که بر اثر خارش زیاد سر دونه ها زخم شده(بیشتر روی دستها). دوبار به پزشک مراجعه کردم ولی درمان افاقه نکرد.. و به تازگی هم قسمتی از ساق پا و کشاله ران به دلیل خارش زیاد مقداری کبود شده
ممنون میشم راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    reihane

با سلام
اگر همراه تب نباشد ممکن است حساسیت باشد بهتر است برای درمان قطعی به متخصص پوست مراجعه نمایید زیرا برای تشخیص نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 

 1. ع احمدیفرد

سلام وسپاس از اطلاعات خوبی که ارایه فرمودید
دکتر ما خانوادگی الرزی وحساسیت پوستی داریم سالهای قبل من خارش وقرمز شدن پوست درناحیه
سینه پشت ابروهام داشتم که نهایتا التیام یافت اما حدود چندماهی است که خارش شدید پوست ناحیه وسرشانه هام وجود دارد...

سلام وسپاس از اطلاعات خوبی که ارایه فرمودید
دکتر ما خانوادگی الرزی وحساسیت پوستی داریم سالهای قبل من خارش وقرمز شدن پوست درناحیه
سینه پشت ابروهام داشتم که نهایتا التیام یافت اما حدود چندماهی است که خارش شدید پوست ناحیه وسرشانه هام وجود دارد همراه باقرمز شدن والتهاب پوست بدون پوسته شدن یا هرگونه شوره فقط در پشت گردنم یک غده لنفاوی کوچک هست که بعضا محو ودوباره پیدا میشه ضمنا تست حساسیت دادم ظاهرا فقط خونم با پوستم درگیره وبا گرما وضعم بدتر میشه لطفا نطرتان را بگویید با تشکر مجدد
سر سینه و

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پوریا

مرسی از این همه اطلاعات کامل

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام و خسته نباشید.
روی پوست دست و پای و بدنم یه ۱۴ - ۱۵ تا لکه پر رنگ تر از پوست بدنم در امده که بیشتر نزدیک شکمم هست و تا حدی هم می خواره و کمی هم زبر ه البته که اول یکی بود و من توجهی بهش نداشتم , بعد که خواروندمش چند جای دیگه از بدنم هم همین...

سلام و خسته نباشید.
روی پوست دست و پای و بدنم یه ۱۴ - ۱۵ تا لکه پر رنگ تر از پوست بدنم در امده که بیشتر نزدیک شکمم هست و تا حدی هم می خواره و کمی هم زبر ه البته که اول یکی بود و من توجهی بهش نداشتم , بعد که خواروندمش چند جای دیگه از بدنم هم همین طوری شد, بعد روی بازو دستم هم ۳ تا زد , خودم فکر می کنم که با خواروندم به جا های دیگه بدنم انتقالش دادم , حالتش هم گرده و دورش تقریبا پوسته نازک سفیده حدودا گنده لاتشون ۱ cm بیشتر نیست؟
با تشکر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

آقای دکتر ممنون از اطلاعاتتون

  پیوست ها
 

 1. علی

عالی بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. بهاره

دکتر عالی بود ...
جامعه و کامل ...
متشکر از اطلاعاتتون )

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search