پزشکی

درد شکم در سمت چپ و پایین

علل درد شکممنطقه شکم در پایین و سمت چپ، محل معمول درد، به خصوص در میان زنان و افراد مسن است این منطقه شامل ساختاری واقع در سمت چپ با یک خط فرضی که به صورت عمودی در سطح ناف، و یک خط افقی فرضی در زیر دنده های تحتانی چپ است

اندام ها و ساختارهای که ممکن است درد را در این منطقه ایجاد کند شامل بخش هایی از روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، بخش هایی از روده کوچک، تخمدان و لوله فالوپ چپ و حالب چپ می باشد علائم درد پایین سمت چپ شکم ممکن است به عنوان یک نوع حاد یا مزمن از درد باشد درد ممکن است مبهم یا تیز، شبیه چاقوکشی یا سوزشی باشد درد ممکن است متناوب، خود به خود و یا مداوم باشد علاوه بر این، دردهای شکمی پایین سمت چپ ممکن است با علائم دیگری از جمله از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، حساسیت به لمس، تب، سنگینی و یا احساس پری و غیره همراه است بعضی از علل ممکن است بی ضرر باشد در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به توجه فوری پزشکی باشد همانطور که گفته شد شکم به چهار قسمت تقسیم می شود. ربع پایین و چپ شکم حاوی مقاطع عرضی، نزولی و سیگموئید روده بزرگ، حالب از کلیه چپ، بخشی از روده کوچک و حفره ایلیاک (بخشی از استخوان لگن و هیپ) است كه دروازه ای به اندام های تولید مثل در مردان و زنان است.
با توجه به پیچیدگی آن، پایین شکم سمت چپ حساس به شرایط متعدد است که می تواند درد ایجاد کند. درد ممکن است کانونی باشد و در ربع پایین چپ باقی بماند یا به قسمت های دیگر شکم منتقل شود. درد ممکن است تیز و ناگهانی یا کسل کننده باشد.
علائمی که به درد در پایین شکم و سمت چپ اضافه می شود
توجه داشته باشید که این ویژگی ها و علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
نفخ شکم یا اروغ زدن
تهوع و استفراغ
ورم در شکم
یبوست و یا اسهال
باد کردن
تغییر رنگ ادرار
علائم اضافی در زنان در سن باروری
اگر این توصیف را در نظر بگیرید ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:
درد در طی رابطه جنسی
حرکت روده دردناک
دوره های قاعدگی سنگین تر و یا لکه بینی بین دوره ها
خونریزی واژینال
چرخه قاعدگی نامنظم
هنگامی که هر یک از این علائم همراه با درد در پایین شکم و سمت چپ را مشاهده می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

علل درد شکم در سمت چپ

دلایل مختلفی از درد شکم همراه (LAP) و نفخ وجود دارد. برخی از دلایل نسبتاً بی ضرر یا خوش خیم عبارتند از:
مصرف غذاهای پرچرب
بلع زیاد هوا
استرس
در برخی موارد، LAP و نفخ ممکن است در نتیجه یک وضعیت پزشکی اساسی رخ دهد مانند:
یبوست
عدم تحمل مواد غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز یا گلوتن
بیماری ریفلاکس معده مری (GERD)، اگرچه این بیماری بیشتر باعث درد شکم فوقانی شکم، که التهاب دستگاه گوارش (GI) است و باعث استفراغ و اسهال می شود.
دیورتیکولیت، که التهاب یا عفونت بخشی از روده بزرگ است.
ایلئوس، که شرایطی است که عملکرد روده کوچک و بزرگ را کند می کند
تاخیر در خالی شدن معده یا گاستروپارزی که از عوارض دیابت است
انسداد روده
بیماری التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)
سایر شرایطی که می تواند باعث LAP و نفخ شود مختص خانم ها است. این شامل:
درد قاعدگی
آندومتریوز
کیست های تخمدان
بیماری التهابی لگن (PID)
بارداری
حاملگی خارج رحمی
LAP و نفخ همچنین می تواند به دلیل شرایطی باشد که لزوماً بر معده، روده ها یا اندام های تولید مثل تأثیر نمی گذارد. این شرایط شامل موارد زیر است:
آلرژی به دارو
عوارض جانبی داروهای خاص
فتق
سیستیت یا عفونت مجاری ادراری
آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس
سنگ کلیه (1)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل درد در ناحیه پایین شکم و چپ

از آنجا که ربع پایین چپ شکم، یک درهم آمیختگی پیچیده ساختاری دارد التهاب، انسداد یا آسیب به هر یک از اجزای آن می تواند درد شدید را ایجاد کند. برای دریافت تشخیص و درمان مناسب به پزشک خود مراجعه کنید.

علل شكمی

علل درد در ناحیه پایین شکم و چپ به طور مستقیم در ارتباط با شکم ممکن است شامل موارد زیر باشد.
ناراحتی گوارشی: اسید معده که باعث هضم غذا می شود می تواند اجزای دستگاه گوارش، از جمله پایین شکم را تحریک کند. علاوه بر این، همچنین گاز موجود در سراسر دستگاه گوارش می تواند باعث درد و ناراحتی گذرا در شکم سمت چپ نیز شود.
ضعف شکمی: کولون (همچنین به عنوان روده بزرگ شناخته می شود) یک اندام بسیار طولانی است که بر روی خود در بدن انسان چین خورده است. به عنوان یک نتیجه، هر قسمت به خصوص قسمت ضعیف از روده بزرگ می تواند در معرض فشار شدید قرار گیرد. سایر قسمتهای کولون می توانند از این نقاط ضعیف و از طریق عضله و بافت اطراف آن عبور کنند. این وضعیت فتق نام دارد. این فرایند می تواند بسیار دردناک باشد.
انسدادی: کلیه مستعد ابتلا به سنگهایی از مواد سخت شده است که می توانند سبب انسداد در حالب شود از آنجا که حالب داخل ربع پایین سمت چپ عبور می کند هر تحریک از انسداد منجر به درد خواهد شد.

علل التهابی

علل التهابی درد در شکم پایین و چپ ممکن است شامل موارد زیر باشد.
عفونی: گاهی اوقات کیسه های به نام دیورتیکول در داخل روده بزرگ بوجود می آیند. این کیسه ها زمانی که نقاط ضعیف در بالون روده بیرون می شوند تشکیل می شوند. عفونت دیورتیکولا می تواند درد و ناراحتی خاصی در شکم پایین و چپ به نام دیورتیکولیت ایجاد کند.
درماتولوژی: برخی از بیماریهای التهابی پوستی روی سطح كادرهای خاص بدن رخ می دهند. به عنوان مثال، زونا، یک بثورات دردناک ناشی از یک ویروس، می تواند به قسمت پایین شکم سمت چپ متصل شود و باعث درد شدید، خارش و حساسیت شود.

علل تولید مثل در مردان

 اندام های تولید مثل در مردان در داخل یا بسیار نزدیک به پایین شکم سمت چپ قرار دارند. مشکلات این ارگان ها اغلب باعث درد در ربع پایین چپ می شوند. در مردان، این ممکن است شامل یک وضعیت چرخش بیضه باشد. بیضه ها می توانند در اطراف خود چرخش داشته و مانع جریان خون شوند. فقدان جریان خون سبب درد ناگهانی و شدید اسکروتال و تورم است که اغلب شامل ربع پایین و سمت چپ و سایر قسمتهای شکم است.

علل باروری در زنان

 اندام های تولید مثل در زنان نیز در داخل یا بسیار نزدیک به پایین شکم سمت چپ قرار دارند. مشکلات این ارگان ها اغلب باعث درد اشاره شده به ربع پایین چپ می شوند.
پیچ خوردگی تخمدان: تخمدانها اغلب در قسمتهای پایین شکم قرار دارند. تخمدان ها همچنین می توانند در اطراف خود مانند بیضه ها (وضعیتی که به نام پیچش تخمدان شناخته می شوند) چرخانده شوند و باعث درد شوند. علاوه بر این، تخمدان ها می توانند کیست هایی ایجاد کنند که می توانند باعث درد فشارنده شوند.
الگوهای سیکل قاعدگی یا بی نظمی: این ممکن است باعث کاهش درد شکم سمت چپ شود. و در نهایت، عوارض مربوط به بارداری می تواند درد در شکم سمت چپ پایین تر را ایجاد کند.

علل مرتبط با تروما

 تروما به پایین شکم از طریق ضربه مستقیم یا حادثه وسایل نقلیه موتوری می تواند درد ایجاد کند که ممکن است با کبودی یا خونریزی داخلی همراه باشد.

برخی از علل احتمالی درد در سمت چپ پایین شکم

دیورتیکولیت
یبوست
انسداد روده
سندرم روده تحریک پذیر
بیماری التهابی روده
میتل اشمیتز ( mittelschmerz )
کیست تخمدان چپ
سنگ کلیه چپ
عفونت کلیه چپ
بارداری خارج از رحم
خلاصه شایع ترین علل درد قسمت تحتانی شکم در سمت چپ
علل کمتر شایع درد سمت چپ شکم
تشخیص گرفتگی پایین شکم
درمان گرفتگی ها در ناحیه شکم

دیورتیکولیت

در میان افراد مسن دیورتیکولیت شایع ترین درد در سمت چپ شکم است. و هنگامی رخ میدهد که یک برآمدگی در دیواره روده سمت چپ، به شکل انگشت مانند و باعث درد آزار دهنده در پایین شکم شود. درد اغلب شدید و ناگهانی، اما معمولا کمتر خفیف شروع و در طول زمان بدتر می شود به طور بالقوه در شدت نوسان است.
علائم همراه شامل ( تغییرات در اجابت مزاج، اسهال یا یبوست، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب، معمولا نفخ شکم کمتر، خونریزی از مقعد ) می باشد. موارد خفیف ممکن است با استراحت، تغییر در رژیم غذایی و آنتی بیوتیک درمان می شود. با این حال، موارد جدی تر ممکن است عمل جراحی نیاز داشته باشد.

یبوست

یبوست مزمن و یا حاد می تواند سبب درد در ناحیه سمت چپ شکم شود این به عنوان یک ناتوانی در دفع مدفوع به طور منظم شناخته شده است و معمولا با اجابت مزاج، رها می شوند یبوست وقتی رخ می دهد که عبور مدفوع، که معمولا سخت است، کمتر از3  بار در هفته باشد سایر علائم شامل نفخ و احساس پری یا فشار در رکتوم است داروهای مسهل و یک رژیم غذایی با فیبر بالا و مصرف مقدار زیادی مایعات معمولا مشکل را حل می کند.

انسداد روده

هر بیماری با انسداد در قسمت سمت چپ روده کوچک و یا بزرگ می تواند سبب درد سمت چپ پایین شکم می شود این ممکن است شامل ( ولولوس یا پیچش روده بزرگ، فتق اینگوئینال استرانگوله، تومور یا چسبندگی ها ( باند فیبری بافت در شکم ) و انسداد روده مانع از عبور طبیعی غذا و مایعات از پایین روده و می تواند سبب التهاب و درد می شود.
درد در قسمت تحتانی شکم در سمت چپ مانند درد گرفتگی عضلات متناوب است تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست همراه آن است با بدتر شدن انسداد ممکن است با عدم دفع گاز یا مدفوع یک تورم در شکم ایجاد شود این درد نیز ممکن است گسترش یافته و عمومی شود.
نیاز به مشاوره پزشکی فوری برای جلوگیری از خطر مرگ بافت روده که می تواند منجر به عوارضی مانند عفونت شدید و شوک سپتیک شود وجود دارد.

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن دستگاه گوارش است. علت آن ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد.
IBS همراه با سایر علائم می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم شود از جمله:
گرفتگی شکم
اسهال
یبوست
نفخ شکم
گاز

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) به گروهی از بیماری ها گفته می شود که بر سیستم هضم تأثیر می گذارد.
کولیت اولسراتیو و بیماری کرون هر دو باعث التهاب روده می شوند و بیشتر موارد IBD را تشکیل می دهند. آنها می توانند باعث ایجاد درد در زیر شکم به علاوه:
کاهش سریع وزن
خستگی
نفخ شکم
اسهال مداوم، اغلب همراه با خون
فقط زن

میتل اشمیتز ( mittelschmerz  )

درد تخمک گذاری و یا میتل اشمیتز مربوط به تخمدان چپ که دو هفته قبل از دوره قاعدگی رخ می دهد و ممکن است باعث ناراحتی خفیف تا متوسط در منطقه تحتانی شکم در سمت چپ شده و ممکن است به صورت درد شدید و ناگهانی مانند مانند گرفتگی عضلات باشد و ممکن است با لکه بینی همراه باشد درد تخمک گذاری سمت چپ شایع است و اغلب درد با استراحت و مسکن برطرف می شود.

کیست تخمدان چپ

کیست تخمدان کیسه پر از مایع بر روی سطح تخمدان که ممکن است رشد کرده و با بزرگ شدن در ناحیه شکم تولید ناراحتی نماید آنها معمولا بی ضرر هستند و دلیلی برای نگرانی نیست اما گاهی اوقات ممکن است رشد کرده و بسیار بزرگ شده و پیچ و تاب پیدا کند و سبب تولید درد مبهم در ناحیه شکم به سمت چپ نماید این درد ممکن است ثابت و یا متناوب باشد درد ممکن است به کمر انتشار پیدا کند درد لگنی ممکن است در نزدیکی ابتدا یا انتهای یک دوره قاعدگی رخ دهد زنان همچنین ممکن است دچار تهوع، استفراغ، احساس پری یا سنگینی در شکم، بی نظمی قاعدگی و فشار در راست روده یا مثانه را تجربه کنند.
بیشتر کیست ها بدون درمان پزشکی برطرف می شوند اما باید در هنگام تجربه درد شدید و ناگهانی در ناحیه شکم همراه با تب و استفراغ با یک پزشک مشورت کنید.

سنگ کلیه چپ

سنگ های کلیه معمولا کوچک هستند مواد بلوری که در داخل کلیه ها رسوب و اغلب سبب متمرکز شدن ادرار است هنگامی که سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری از کلیه به مثانه عبور می کند درد شدید و ناگهانی می تواند در سمت چپ شکم در زیر دنده ها رخ دهد درد ممکن است به سمت کنار چپ انتشار و برگشت کند و به قسمت تحتانی شکم سمت چپ و کشاله ران انتشار یابد درد معمولا کرامپی و به شدت در نوسان است سایر علائم همراه شامل ( تهوع، استفراغ، تب و لرز، درد به هنگام ادرار، ادرار ( قرمز، صورتی، بد بو و یا ابری ) و تکرر ادرار می باشد.
مصرف داروهای ضد درد و نوشیدن مقدار زیادی آب ممکن است درد ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد با این حال، اگر درد شدید است مشاوره پزشکی ممکن است لازم باشد و عمل جراحی برای برداشتن سنگ ممکن است انجام شود.

عفونت کلیه چپ

عفونت دستگاه ادراری می توانند به کلیه چپ گسترش یافته و باعث درد شکم سمت چپ شود که می تواند به پشت، پهلو و کشاله ران گسترش یابد درد بر خلاف سنگ کلیه ناگهانی نیست و بیمار معمولا احساس ناخوشی، و علائمی مانند تب و استفراغ، ادرار کردن دردناک و مکرر دارند خون یا چرک در ادرار دیده می شود.
عفونت کلیه باید فورا با آنتی بیوتیک درمان شود زیرا عفونت می تواند گسترده شده و به کلیه ها آسیب برساند.

بارداری خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم وقتی رخ می دهد که تخمک بارور شده در تخمدان چپ، لوله فالوپ، و یا در هر نقطه از حفره شکم در خارج از رحم کاشته شود همانطور که جنین رشد می کند سبب درد شدید در سمت چپ پایین شکم می شود این مشکل معمولا با علائم اوایل حاملگی، تاخیر دوره قاعدگی و خونریزی واژینال همراه است.
از آنجا که حاملگی خارج رحمی نمی تواند مانند یک حاملگی طبیعی ادامه پیدا کند مشاوره فوری پزشکی نیاز است چرا که لوله فالوپ ممکن است پاره شود و خونریزی تهدید کننده زندگی باشد.

به طور خلاصه شایع ترین علل درد قسمت تحتانی شکم در سمت چپ

علت

مشخصات درد

علائم همراه

درمان

دیورتیکولیت

درد ناگهانی و شدید و یا خفیف، اما با شیوع کمتر بدتر شدن

تغییر در عادات روده، اسهال یا یبوست، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب، تورم و خونریزی از مقعد

استراحت، تغییر در رژیم غذایی و آنتی بیوتیک ها تجویز می شوند

درمان جراحی، در صورت شدید

یبوست

درد مبهم شکمی ناشی از عدم عبور مدفوع

حرکت کند روده، مدفوع سخت، زور زدن، نفخ و فشار در رکتوم

تسکین علایم با عبور مدفوع، استفاده از مسهل ها، تغییر رژیم غذایی، هیدراتاسیون

انسداد روده ( ولولوس، فتق،تومور، چسبندگی )

درد نوع گرفتگی عضلات است که می آید و می رود

تهوع، استفراغ و اسهال یا یبوست، ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع، شکم برآمده

درمان جراحی

Mittelschmerz

درد تخمک گذاری

نوع کسل کننده و گرفتگی عضلات مانند درد تیز، درد ناگهانی

2 هفته قبل از قاعدگی، با یا بدون لکه بینی واژینال رخ می دهد

استراحت، ضد درد

کیست های تخمدان

مبهم، درد، درد لگن که ممکن است به کمر و ران کشیده شود.

دوره های نامنظم، سنگینی، لکه بینی، تهوع، استفراغ، فشار و گاهی اوقات هیچ کدام

درد خفیف - هیچ کدام، یا مسکن

در موارد شدید - جراحی امکان پذیر است

سنگ کلیه

درد تیز پهلو، مواج و دارای نوسان، ممکن است به پشت و کشاله ران گسترش یابد

تکرر ادرار، ادرار دردناک، صورتی، قرمز یا قهوه ای، ادرار ابری با بوی بد ، تهوع، استفراغ، تب و لرز

در موارد خفیف - هیچ کدام و یا مسکن

موارد شدید - جراحی

عفونت کلیه

درد در ناحیه شکم، درد پشت، درد پهلو و یا درد کشاله ران

ادرار کردن دردناک، میل مداوم به دفع ادرار، وجود خون در ادرار، تب

درمان آنتی بیوتیکی

بارداری خارج از رحم

درد شدید در ناحیه شکم یا لگن

پرید فراموش شده، نشانه های حاملگی، خونریزی واژینال

عمل جراحی

علل کمتر شایع درد سمت چپ شکم

بیماری کرون - یک بیماری التهابی روده است و با درد شدید شکم، اسهال شدید و سوء تغذیه مشخص می شود. این وضعیت می تواند ناتوان کننده و حتی ممکن است به عوارض کشنده منجر شود.
کولیت اولسراتیو - یکی دیگر از بیماری التهابی روده است که مزمن و ناتوان کننده است که با علائمی مانند گرفتگی عضلات، درد شدید و اسهال خونی مشخص می شود که منجر به از دست دادن وزن می شود.
آنوریسم آئورت شکمی - هنگامی رخ می دهد که بخش پایین تر آئورت بزرگترین رگ خونی تضعیف و برجسته شود که باعث درد شکم و پشت می شود.
اندومتریوز - هنگامی رخ میدهد که بافت رحمی در خارج از رحم رشد می کند از جمله در تخمدان چپ، لوله های فالوپ یا روده و باعث درد شدید که معمولا با قاعدگی منطبق است.

زونا

زونا زخم توسط همان ویروسی ایجاد می شود که آبله مرغان را ایجاد می کند. هنگامی که فرد مبتلا به آبله مرغان شد ویروس در کل زندگی خود در بدن خفته باقی می ماند. بعضی اوقات، ویروس دوباره ظاهر می شود و باعث درد و بثوراتی می شود که در یک طرف شکم پنهان می شود.
واکسن هایی برای کمک به کاهش خطر ابتلای فرد به بیماری در زندگی در دسترس هستند.
علائم زونا شامل:
درد هنگام لمس
خارش
تندرنس روی پوست
راش
تاول هایی که ممکن است باز و زخم شوند
قبل از بروز بثورات ممکن است فرد در یک ناحیه از پوست حساسیت و خارش داشته باشد. همچنین ممکن است تب یا ضعف عمومی را تجربه کنند. به محض ظاهر شدن بثورات، درد می تواند شدید باشد

تشخیص گرفتگی پایین شکم

از آنجا که درد شکم پایین راست ممکن است به دلیل مشکلات سیستم گوارشی، سیستم ادراری یا اندام های تولید مثل باشد برای دستیابی به تشخیص ممکن است طیف وسیعی از رویکردها لازم باشد.
این موارد شامل منبع معتبر:
تصویربرداری با سونوگرافی
سی تی اسکن
اسکن MRI
معاینه ی جسمی
آندوسکوپی، که در آن پزشک یک لوله با نور متصل شده و دوربین را به پایین گلو و داخل معده وارد می کند و تصویری از شکم پایین ایجاد می کند
آزمایش خون، برای تشخیص علائم عفونت، مانند افزایش تعداد گلبول های سفید خون
یک پزشک مراقبت های اولیه ممکن است فردی را که از پایین شکم درد دارد به یک متخصص ارجاع دهد از جمله:
یک متخصص گوارش، برای مشکلات مربوط به سیستم گوارش
متخصص ارولوژی، برای دردی که در نتیجه مشکلات مثانه یا کلیه رخ می دهد
یک متخصص زنان، برای مسائل مربوط به رحم، تخمدان ها یا حاملگی خارج رحمی

درمان گرفتگی ها در ناحیه شکم

بسیاری از مردم دل درد قسمت تحتانی شکم  دارند که برخی از علائم خفیف هستند با چند درمان خانگی از بین می رود.
استراحت
مصرف مایعات به اندازه کافی
رفتن برای پیاده روی
استفاده از حرارت در پایین شکم
تمرین های آرامش بخش و تنفس عمیق
انجام یوگا
مصرف بیش از حد داروها مانند داروهای ضد درد، آنتی اسیدها یا ملین ها
مصرف چای گیاهی
خوردن برنج، موز، سیب، بیسکویت ساده
اجتناب از ورزش های شدید در ناحیه شکم
اجتناب از قهوه، الکل، نوشابه های گازدار
اجتناب از خوردن غذاهای جامد برای مدتی
هنگامی که به دنبال توصیه های پزشکی حتی پس از مصرف برخی از داروهای خانگی علایم بدتر شوند یا باقی بماند. شما باید بلافاصله یک دکتر را ببینید اگر شما علائم متوسط تا شدید مانند استفراغ مداوم، اسهال، خونریزی و تب بالا دارید. یا برخی از این شرایط مانند حاملگی خارج از رحم، طحال پاره شده و یا آنوریسم آئورت شکمی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد و باید به صورت اضطراری درمان می شود.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری مزمن است که در دستگاه گوارش رخ می دهد زمانی که یک فرد نمی تواند هضم گلوتن را انجام دهد. گلوتن پروتئین موجود در گندم است و در غذاهای مختلف و محصولات سلامت موجود است.
هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک باشد سیستم ایمنی بدن آنها به بخش های روده حمله می کند و موجب مشکلات زیادی در زمینه های گوارشی و کمبود ویتامین می شود.
علائم بیماری سلیاک ممکن است شامل موارد زیر باشد:
فشار و گاز
نفخ
درد در شکم
خستگی
کاهش وزن
اسهال
کودکان مبتلا به بیماری های سلیاک ناشناخته نیز ممکن است از ناراحتی در معرض سوء تغذیه و موانع رشد در اثر این بیماری رنج ببرند.

گاز

گاز اغلب در دستگاه گوارش در هنگام غذا خوردن به دام می افتد و همچنین از طریق فرایندهای هضم طبیعی بلعیده می شود.
به طور معمول، گاز چیزی است که نگران نباشید و از طریق رکتوم یا مری عبور می کند. گاز که به طور موقت در دستگاه گوارش جا به جا می شود می تواند درد و ناراحتی ایجاد کند تا از سیستم خارج شود.
گاز می تواند ناشی از:
هضم غذاهایی که گاز تولید می کند
بلع هوا
سیگار کشیدن
آدامس
بیش از حد خوردن
غذاهای هضم نشده
باکتری ها
اگر درد گاز مکرر یا همراه با علائم اضافی باشد ممکن است شخص با پزشک صحبت کند. سایر علائم عبارتند از:
کاهش وزن غیر قابل توضیح
یبوست
خون در مدفوع یا هنگام پاک کردن خود
استفراغ یا اسهال
سوزش سر دل

عدم تحمل لاکتوز

کسی که لاکتوز را تحمل نمی کند مشکلاتی در هضم شیر و محصولات وابسته به شیر مانند پنیر و ماست دارند. این به این دلیل است که فرد دارای مقدار کافی آنزیمی به نام لاکتاز ندارد.
لاکتاز، لاکتوز را در شیر تجزیه می کند که شامل قند گلوکز ساده و گالاکتوز می باشد.
محصولات لبنی مختلف
عدم تحمل لاکتوز ممکن است باعث کاهش درد شکم چپ شود.
هنگامی که یک فرد سطح بالای لاکتوز را در جریان خون خود دارد ممکن است علائم مرتبط با عدم تحمل لاکتوز را تجربه کند. این علائم عبارتند از:
مدفوع شل یا اسهال
درد در شکم
نفخ
درد گاز
حالت تهوع
صدای غرش معده

سوء هاضمه

سوء هاضمه ناشی از افزایش اسید پس از غذا است. برای اکثر افراد درد شکم در قسمت فوقانی شکم رخ می دهد. در حالی که نادر است، سوء هاضمه در قسمت پایین شکم رخ می دهد.
به طور معمول، اغلب موارد سوء هاضمه خفیف است. نشانه های سوء هاضمه عبارتند از: احساس سوزش، درد و یا ناراحتی جزئی، سوزش سر دل، التهاب و یا گاز.

فتق

فتق وقتی اتفاق می افتد که یک عضو یا قسمت دیگر بدن به دیواره شکم هل داده شود. گاهی اوقات ممکن است یک توده در قسمت میانی یا نزدیک کشاله ران ظاهر شود.
انواع مختلف فتق وجود دارد که با توجه به علت اصلی آن متفاوت است. از آنجایی که فتق ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود ضروری است که در اسرع وقت دکتر را ببینید.
بعضی علائم اضافی عوارض فتق وجود دارد:
درد هنگام بلند کردن اجسام
فشار
افزایش درد
افزایش اندازه برآمدگی
احساس عمومی سیری

عفونت ویروسی (روتا ویروس)

عفونت روتاویروس یک ویروس گوارشی مسری است که اغلب نوزادان، کودکان نوپا و کودکان جوان را تحت تاثیر قرار می دهد. این باعث اسهال آبدار شدید، گاهی اوقات با استفراغ و تب می شود.
بزرگسالان ممکن است آلوده باشند هرچند معمولاً دارای علائم خفیف تر هستند.
روتاویروس به سرعت در حال گسترش است در حالیکه هر نشانه ای از مدفوع کودک آلوده در غذا یا نوشیدنی، یا بر روی هر سطح ایجاد شود اگر کودک دیگری غذا یا نوشیدنی مصرف کند یا سطح و سپس دهانش را لمس کند کودک آلوده می شود.
روتاویروس در بزرگسالان به طور معمول نیازی به رفتن به اورژانس ندارد مگر این که میزان کم آبی بدن شدید باشد اما کمبود آب می تواند به سرعت در کودکان ایجاد شود و یک اورژانس پزشکی است. کودک اگر بلافاصله درمان نشود می تواند بمیرد. کودک را به اورژانس مرکز درمانی ببرید تا درمان شود درمان شامل نوشیدن مایعات یا در موارد شدید مایعات IV و مراقبت حمایتی، معمولاً در یک بیمارستان است. آنتی بیوتیک ها به روتاویروس کمک نمی کنند، زیرا فقط در مقابل باکتری ها عمل می کنند.
بهترین راه پیشگیری، شستن کامل و مکرر دست ها و همچنین شستشوی اسباب بازی و سطوح در صورت امکان است. در حال حاضر یک واکسن وجود دارد که از عفونت روتا ویروسی جلوگیری می کند یا علائم را کاهش می دهد اگر کودک هنوز ویروس را دریافت نکرده باشد.
نادر بودن: فوق العاده نادر است
علائم برجسته: اسهال، استفراغ یا حالت تهوع، تهوع، خستگی، درد شکم (درد معده)، سردرد
نشانه هایی که همیشه با عفونت ویروسی (روتا ویروس) رخ می دهند: اسهال، استفراغ یا تهوع
علائمی که هرگز با عفونت ویروسی (روتا ویروس) رخ نمی دهد: یبوست، مدفوع قیری
اقدامات فوری: خود درمانی

کرامپ های قاعدگی

گرفتگی قاعدگی، همچنین دیسمنوره نامیده می شود در واقع انقباض رحم است زیرا آن در طول دوره ی ماهانه ی زن از بین می برد.
مقدار معینی از گرفتگی خفیف طبیعی است که توسط مواد هورمون مانند پروستاگلاندین ها ایجاد می شود. با این حال، گرفتگی دردناک ممکن است ناشی از شرایط زمینه ای مانند اندومتریوز، فیبروئید های رحم، سطح پروستاگلاندین بالا یا بیماری التهابی لگنی (PID) باشد.
گرفتگی شدید ممکن است وجود داشته باشد همچنین حالت تهوع، سردرد و درد مبهم است که به کمر و ران منتشر می شود. این شایع ترین در زنان زیر 30 سال است که سیگار می کشند دوره های سنگین و نامنظم دارند و هرگز تولد نداشته اند.
متخصص زنان و زایمان (متخصص زنان) می تواند آزمایش هایی برای شرایط اساسی مانند موارد ذکر شده در بالا انجام دهد. زنان بالای 25 سال که به طور ناگهانی شروع به گرفتگی شدید می کنند باید یک دکتر را برای رد کردن ناگهانی یک نگرانی جدی تر ببینند.
درمان کمردرد خفیف با استفاده از پدهای گرم کننده به شکم و داروهای بدون نسخه ضد درد مانند ایبوپروفن انجام می شود. قرص های کنترل تولد، که تنظیم چرخه قاعدگی را دارند اغلب در کاهش گرفتگی های رحمی موثرند.
نایابی: شایع
علائم بالا: درد شکم (درد معده)، گرفتگی شکمی (گرفتگی معده)، دوره های دردناک، کمر درد، درد شکمی که به پشت کشیده می شود.
علائم که همیشه با گرفتگی قاعدگی رخ می دهد: درد شکم (درد معده)
علائمی که هرگز با گرفتگی عضلات قاعدگی رخ نمی دهند: بیمار بودن شدید، ناپدید شدن دوره ها بیش از یک سال است
اقدامات فوری: خود درمانی

علل دیگر

گاهی اوقات بسیاری از شرایط دیگر می توانند سبب درد ناگهانی، تیز در پایین و سمت چپ شکم ایجاد کنند. به عنوان مثال، کبودی یا هماتوم عضلات دیواره شکم در ناحیه می تواند باعث درد و حساسیت شود.
ممکن است مشکلات سیستم گردش خون همچون آنوریسم آئورت شکمی نیز سبب درد شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که ضعف آئورت، شریان بزرگی که خون غنی از اکسیژن را از قلب حمل می کند پارگی پیدا کند. یک لخته خون یا التهاب عروق خونی در طرف چپ شکم و پایین نیز ممکن است موجب درد ناگهانی در ناحیه شود.

تشخیص

اگر درد پایین شکم به اندازه کافی شدید یا طولانی شود پزشک می تواند از روشهای مختلفی برای بررسی علل احتمالی استفاده کند و یک دوره درمان را شناسایی کند.
این شامل:
سی تی اسکن
تصویربرداری سونوگرافی
اسکن MRI
از معاینه فیزیکی، از جمله فشار دادن بر روی منطقه برای شناسایی توده مشکوک و محل درد استفاده می کنند.
آندوسکوپی، که در آن دکتر یک لوله با یک لامپ متصل و دوربین را به داخل گلو و به معده وارد می کند و تصویری از داخل معده را می بیند.
شناسایی مشکلات شکمی خاص ممکن است نیاز به بازدیدهای تکراری داشته و پیگیری نزدیک را داشته باشد.
هنگامی که یک پزشک مراقبت اولیه تشخیص خاصی را مشخص می کند اغلب افراد را به یک متخصص، مانند یک متخصص گوارش ارجاع می دهند که می توانند مراقبت متمرکز تر را فراهم کنند.
اگر پزشک نشانه هایی از سرطان را در پایین شکم پیدا کند فرد را به یک متخصص انکولوژیست برای انجام یک طرح درمان معرفی می کند.

درمان

نوع درمان بستگی دارد به وضعیت یا بیماری که باعث درد می شود.
درد پایین شکم به علت عفونت، مانند دیورتیکولیت، اغلب به آنتی بیوتیک نیاز دارد و برای درمان به استراحت نیاز دارد.
دیگر، مشکلات ساختاری، مانند فتق و انسداد روده، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.
درمان برای یبوست و گاز اغلب شامل تنظیمات غذایی اولیه و در موارد شدید استفاده از ملین ها است. برای درد مزمن پایین شکم، مانند درد در IBS یا کرون، مدیریت مراقبت های دقیق تر و طولانی مدت می تواند به مدیریت علائم کمک کند.
درمان عدم تحمل غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز، اغلب شامل حذف این غذا از رژیم غذایی است.
چه وقت برای دیدن یک دکتر برویم
دیدن یک دکتر برای درد شکم مهم است هر وقت که درد ناشناخته باشد یا علائم اضافی همراه باشد.
یک پزشک باید درد مزمن یا مداوم را برای از بین بردن علل جدی اساسی در نظر بگیرد.
یک پزشک می تواند علت درد را تشخیص دهد و یک برنامه درمان را که به علت درد پایین سمت چپ شکم است ایجاد کند.

چه هنگامی به دیدن یک دکتر برویم

اگر چه درد شدید در شکم سمت چپ و پایین ممکن است به دلیل چیزی به نام یبوست باشد اما این علائم نباید نادیده گرفته شود. با طیف گسترده ای از شرایط که ممکن است باعث درد در این محل شود تنها یک متخصص پزشکی می تواند علت اصلی و درمان مناسب را برای کمک به احساس بهتر شما تعیین کند.
در برخی موارد، درد تیز شکم در سمت چپ و پایین به یک اورژانس پزشکی اشاره می کند. در صورت درد شدید و یا بدتر شدن درد همراه با نشانه های زیر شما به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارید این نشانه ها عبارتند از:
خونریزی واژینال.
تب بالا، لرز یا پوست سرد.
تهوع و استفراغ.
ناتوانی در انتقال گاز یا مدفوع.
حساسیت شکم.
سرگیجه یا غش.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (227)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 9 رای

 1. ثمین

من ۳۲ سالمه و تقریبا از شش سال پیش سمت چپ شکمم هرماه به مدت ده روز به شدت درد میگیره و این درد انشعاب پیدا میکنه به مقعد واژن و پای چپم و کمرم معمولا هر یک تا دو ساعت به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت این درد ادامه داره و با هیچ مسکنی اروم نمیشه ....

من ۳۲ سالمه و تقریبا از شش سال پیش سمت چپ شکمم هرماه به مدت ده روز به شدت درد میگیره و این درد انشعاب پیدا میکنه به مقعد واژن و پای چپم و کمرم معمولا هر یک تا دو ساعت به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت این درد ادامه داره و با هیچ مسکنی اروم نمیشه . درد معمولا یک روز بعد از تمام شدن تخمک‌گذاریم شروع میشه و سه چهار روز قبل از پریودیم خوب میشه وقتی دردم شروع میشه از درد شدید دچار تپش قلب ، اضطراب و تهوع میشم طوری که فکر میکنم هر لحظه امکان داره نتونم این درد رو تحمل کنم و سکته کنم
کلونوسکوپی انجام دادم و همه چی نرمال بود هر سه ماه از کل شکم سونوگرافی انجام میدادم و همه چی نرماله ازمایشای خون نرمالن ، با نوار مغز یه علائم خفیف از شبه تشنج دیدن گفتن شاید دچار تشنج یا صرع شکمی ام ولی بعد از ام ار ای مغز رد کردن این تشخیص و چون مغز نرمال بود عکسهای رنگی از کلیه ها و مثانه هم نرمال بودن ...
پس من چمه دیگه نمیتونم این درد و تحمل کنم زندگیم انرمال شده

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ثمین
 1. 5 / 5

سلام این مشکل مربوط رحم و ضمائم است نزد متخصص زنان بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. باران
 1. 5 / 5

سلام ناحیه تحتانی سمت چپ شکمم درد داری ولی زیاد شدید نیست یه حالت مبهمیه مثل سنگینی همیشه اتفاق نمیوفته یه وقتای خاصیه لطفا راهنماییم کنید خیلی میترسم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باران
 1. 5 / 5

سلام درد سمت چپ می تواند در اثر مشکلات کلون یا تخمدان ها باشد معاینه نیاز دارد نزد متخصص جراح بروید تا بررسی شود.

  پیوست ها
 

 1. Fariba

سلام آقای دکتر فتحی ،
حدود دو سال است که من درد سمت چب زیر شکم دارم و در هلند هر گونه آزمایشی کردن ولی دلیل رو بیدا نکردن.
از شما خواهش می‌کنم منو کمک کنید. اگر شماره تلفن شما رو داشته باشم ، تماس تلفنی بهتر هست.
خیلی از شما متشکرم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    Fariba
 1. 5 / 5

سلام این درد می تواند مربوط تخمدان ها باشد یک سونوگرافی انجام دهید تا علت مشخص شود اگر ترشحات هم دارید نزد متخصص زنان بروید تا دارو برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. الهام

باسلام من سوال داشتم لطفآ میشه جوابم وبدین من عادت ماهیانه ام وزیرشکمم سمته چپم مثه نبض حسه پرش دارم؟

  پیوست ها
 

 1. رحیمه

پسرمن بلای مثانه اشدردمیکند شکایت اصلی او گرفتگی پایین ناف است

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام آقای دکترمن 3روزه زیرشکمم سمت چپ دردمیکنه،گاهی اوقات دردش کمه ولی گاهی اوقات دردش زیاده طوری که نمیتونم بلندبشم،لطفاراهنمایی کنید،باتشکر

  پیوست ها
 

 1. A.A

سلام... 3،4 روزه دردی تو قسمت پایین نافم سمت چپ احساس میکنم...وقتی درد میگیره که راه میرم یا به عضله های اون ناحیه فشار وارد میشه.. هیچ گونه علائم یبوست و استفراغ و... هم ندارم..ممنون میشم راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    A.A
 1. 5 / 5

با سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا بررسی شود این گونه درد ها ممکن است یک اسپاسم ساده باشد که با گرم نگه داشتن محل برطرف می شود و همچنین می تواند مشکلات پیچده تری را نیز شامل شود که نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 

 1. علی ابدان
 1. 5 / 5

سلام .دو سه روزه قسمت سمت چپ شکمم درد میکنه . دردش شبیه درد عضلانیه در حالت عادی هیچ دردی ندارم .فقط موقع راه رفتن یا کشش یا موقع چرخش گاز معده درد میگیره موقعی که با دست اون ناحیه رو کمی فشار میدم درد احساس میکنم .هیچ علائمی مثل استفراغ .حالت...

سلام .دو سه روزه قسمت سمت چپ شکمم درد میکنه . دردش شبیه درد عضلانیه در حالت عادی هیچ دردی ندارم .فقط موقع راه رفتن یا کشش یا موقع چرخش گاز معده درد میگیره موقعی که با دست اون ناحیه رو کمی فشار میدم درد احساس میکنم .هیچ علائمی مثل استفراغ .حالت تهوع ندارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی ابدان
 1. 4.5 / 5

با سلام. درد می تواند عضلانی باشد ولی نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 

 1. zhra

سلام من حدود١٠روز پيش قرص اورژانس استفاده كردم و بعد سه روز دوباره ي لونژيل ١.٥الان زير دلم سمت چپ درد ميكنه از عوارض قرص يااينكه ممكن حامله باشم؟
از عوارض مصرف قرص تاخير قاعدگي هست؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    zhra
 1. 5 / 5

سلام. می تواند به علت قرص هم باشد

  پیوست ها
 

 1. یلد

درد خیلی شدیدی دارم تو قسمت زیر شکمم بیشتر سمت چپ 3تا قرص خوردم ولی هنوزم درد خیلی شدیدی دارم اگه میشه راهنمایی کنید 14ساعته این درد قطع نمیشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یلد
 1. 5 / 5

با سلام تشخیص این گونه درد ها نیاز به معاینه بالینی می باشد در صورتی که درد شما ادامه دارد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام.آقای دکتر.
یک مدتی هستش که بعد از خوردن غذا یا حتی آب...نفخ میکنم و درد شدیدی توی قسمت رودم ایجاد میشه...و بعضی اوقات انگار یک چاقو توی سمت چپ رودم میره ... من از بچگی یبوست داشتم... ولی درداش اینقدر شدید و با فاصله ی کم از هم نبودش...دکتر...

سلام.آقای دکتر.
یک مدتی هستش که بعد از خوردن غذا یا حتی آب...نفخ میکنم و درد شدیدی توی قسمت رودم ایجاد میشه...و بعضی اوقات انگار یک چاقو توی سمت چپ رودم میره ... من از بچگی یبوست داشتم... ولی درداش اینقدر شدید و با فاصله ی کم از هم نبودش...دکتر هم تنها کاری که کرد بهم هیوسین داد...تا دوساعت بعد مصرفش خوبم....ولی تا چیزی بخورم دوباره دل درد میگیرم...چیکار کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. malihe

باسلام
خانمي ٣٠ ساله هستم كه چهار سال پيش عمل ابدو مينو پلاستي انجام دادم ، مدتيه كه قسمت چپ نافم خيلي سفت شده و درد دارم مشكل گاز معده دارم و در روز چندين بار به دفعات شكمم كار ميكنه ، ممنون ميشم راهنماييم كنيد آقاي دكتر ، سپاس

  پیوست ها
 

 1. سعیده

سلام قسمت سمت چون درد دارم حامله ام یعنی

  پیوست ها
 

 1. لیلا گلیج

سلام عذر میخوام بستن کمربند سفت هم میتونه دلیل این درد باشه?چون من احساس میکنم خیلی سفت میبستم خیلی تند راه میرم,میتونه این هم دلیلی باشه?

  پیوست ها
 

 1. نجف طهماسبی

با سلام خدمت اقای دکتر مادرم دو ماه پیش سمت چپ شکمش درد شدید داره هر
ا جا میبرمش دکتر میگن سالمه ولی درد شدید داره شکمش ورم کرده اشتهاش کم کم شده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نجف طهماسبی

با سلام
اگر درد شکم و تورم دارد نزد متخصص داخلی ببرید تا یک سی تی اسکن شکم درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. نگین

باسلام....بنده چندسالی هست درقسمت پایین شکم سمت چپ دربعضی اوقات احساس دردشدیدمیکنم وباسرمابیشترمیشه ولی تاحالادکترنرفتم چندساعت دردمیکنه بهبودپیدا میکنه...ممنون میشم پاسخ بدین علتش چیه...تاحالاسونوگرافی وهیچ آزمایشی نداده ام...

  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام من سمت پایین شکمم سمت چپ درد خیلی کمی احساس میکنم گاهی اوقات
وقتی دستشویی میرم و کمی فشار میاد احساس میکنم
یکمم مشکل در دفع گاز معده دارم
سونوگرافی رفتم گفتم چیزی نیست
ولی درد یا سوزش خفیف احساس میکنم
و احساس میکنم یک مقدار باد در اون...

سلام من سمت پایین شکمم سمت چپ درد خیلی کمی احساس میکنم گاهی اوقات
وقتی دستشویی میرم و کمی فشار میاد احساس میکنم
یکمم مشکل در دفع گاز معده دارم
سونوگرافی رفتم گفتم چیزی نیست
ولی درد یا سوزش خفیف احساس میکنم
و احساس میکنم یک مقدار باد در اون قسمت قفل شده

آزمایش هام فتق و این چیرا نبود
نمیدونم ممنون میشم کمکم کنید
من ورزش میکنم
ی دوره مکمل پروتین خورد بعد دو هفته بعدش این اتفاق افتاد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. معصومه

سلام. من حدود یک ماه پیش دچار مشکل در دفع شدم که بعد از سه تشخیص اشتباه که منجر به مصرف کوتریموکسازول و سفیکسیم و آزیترومایسین شد در نهایت تشخیص روده تحریک پذیر داده شد و سیپرو فلوکساسین تجویز شد. اما بلافاصله دچار سرماخوردگی شدم و مجبور به مصرف...

سلام. من حدود یک ماه پیش دچار مشکل در دفع شدم که بعد از سه تشخیص اشتباه که منجر به مصرف کوتریموکسازول و سفیکسیم و آزیترومایسین شد در نهایت تشخیص روده تحریک پذیر داده شد و سیپرو فلوکساسین تجویز شد. اما بلافاصله دچار سرماخوردگی شدم و مجبور به مصرف کلداکس. و بعد از اون درد درد خفیف در پهلوی چپ که تا کمرم میکشید و باعث خشکی کمرم میشد. دیروز ناگهان درد شدیدی در پهلوی چپم حس کردم که دیگه قطع نمیشه. تشخیص شما چی هست؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معصومه

با سلام درد برای تشخیص نیاز به معاینه فیزیکی می باشد درد پهلوی چپ علل زیادی دارد برخی علل سنگ کلیه یا عفونت های ادراری است که باید ابتدا یک تست کامل ادرار و در صورت نیاز سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام شود.

  پیوست ها
 

 1. شادی

سلام خسته نباشید من الان نزدیک به ۳هفته اس که سمت چپ زیر شکمم درد میکنه و احساس میکنم شکمم همون قسمت سفت شده دردش فقط شب موقع خواب یا وقتی درازکشیدم خوب میشه علت چیه تورو خدا جواب بدید نگرانم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شادی

با سلام احتمال فتق اینگواینال چپ وجود دارد به پزشک مراحعه نمایید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. یاسر

باسلام خدمت دکتر
من چند سالی که در قسمت چپ شکم احساس درد می کنم درد من بیشتر زمانی که تحرک کمتری دارم شروع میشه بیشتر صبح ها بااین درد از خواب بیدار میشم که بعد از بلند شدن و کمی راه رفتن این درد کمتر میشه یا فراموشش میکنم در دو نقطه احساسش...

باسلام خدمت دکتر
من چند سالی که در قسمت چپ شکم احساس درد می کنم درد من بیشتر زمانی که تحرک کمتری دارم شروع میشه بیشتر صبح ها بااین درد از خواب بیدار میشم که بعد از بلند شدن و کمی راه رفتن این درد کمتر میشه یا فراموشش میکنم در دو نقطه احساسش میکنم یکی پایین تر از ناف یکی هم بالاتر بعضی وقتها با هم هستند در برخی موارد این علایم تکی خودش نشون میده رفتم سونا هم انجام دادم مشکلی دیده نشده تشکر میکنم راهنمایم کنید سنم ۳۷ سال

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یاسر

یا سلام احتمال ناراحتی معده وجود دارد نیاز به معاینه می باشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. Amin

با سلام و درود من 2 روز که ناحیه چپ روده یعنی یک وجب از ناف به سمت چپ وقتی بلند میشم تکون میخورم یا اون ناحیه رو فشار میدم درد میکنه میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم ؟ از دکتر رفتن میترسم ممنون

  پیوست ها
 

 1. سید قاسم

با سلام من 39 ساله هستم. الان دو سه ماهی می شه برخی مواقع درد جزیی در سمت چپ شکم دارم که بعد از یک مدت خوب می شه. بیشتر قبل و بعد از غذا روی می ده.

  پیوست ها
 

 1. پردیس

با سلام و خسته نباشید
حدود چند ماه هست که بعد از اتمام دوران قاعدگی درد ناحیه شکم سمت چپ دارم فقط با مسکن خوب میشم این درد از چی هست؟میشه لطفا راهنماییم کنین

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام دختری 17ساله هستم هر روز تقریبا به صورت مداوم احساس سفتی شکم دارم که با دستشویی رفتنم حل نمی شه بی اختیار دفع گاز روده دارم بعضی اوقات هم بعد از درد پایین شکم پاهایم و لگنم هم درد میگیرند ممنون میشم جوابمو بدید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
شما بیماری التهابی روده دارید به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید در ضمن اسن مقاله را در مورد فودمپ بخوانید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام خسته نباشین من امشب دچار دردشدیدی زیر نافم شدم تا سمت پهلوی چپم تیر میکشید اصن ن میتونستم راه برم ن بشینم فقط از درد بخودم میپیچیدم علت چیه
سنگ کلیه نیس اخه قبلش دیر رفتم دستشویی وبعد ک رفتم درد شدید گرف شکمم سفت شده بود بالا اومده بود

  پیوست ها
 

 1. هانی

سلام.من در شکم سمت چپ پایین درد دارم گاهی وقت تیر می کشه یا نمیتونم پای سمت چپم را باز و بسته کنم احتمال کیست تخمدان وجود دارد.
آخه من قبلا در سمت راست پایین یکبار کیست تخمدان داشتم و با کمک دکتر و دارو رفع شد.
توروخدا خواهش میکنم پاسخ بدهید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هانی

با سلام
میتواند مربوط به کیست تخمدان باشد

  پیوست ها
 

 1. حسین

با سلام مدتی است در ناحیه زیر شکم سمت چپ بشدت بادپیچ و نفخ دارم لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام.من سه روز در قسمت چپ شکمم نزدیک ناف درد دارم دچار سوزش ادار و حالت تهوع خفیف و همچنین یبوست هستم ممنون میشم راهنمایم کنید.

  پیوست ها
 

 1. جلیل

سلام من ورزشکار حرفه ای بودم چندسال دور از ورزش بودم دو ماه گاهی وقتا ورزش دراز ونشست شکم کار میکنم دیشب فشار زیادی به خودم آوردم بعد از یک ساعت دردی در قسمت پایین نافم سمت چپ شروع شده انگار که روده هام ترکیدن لطف میکنی اگه راهنمایی کنی چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. رضوان هاشمی

سلام دکتر. من امروز چهارمین جلسه کلاس پیلاتس بودم که از وسطش درد نقطای سمت چپ پایین شکمم شروع شد که نتونستم ادامه بدم و خوبم نشده و فقط وقتی کشش هر چند کم تو اون ناحیه ایجاد بشه حسش می کنم. به نظر شما مشکلم چیه؟ در ضمن یک روزه که پریودم تمام شده

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام من چند روز پیش که کلاس رزمی رفتم کمرم به شدت درد گرفت و بعد هم سمت چپ شکمم تیر میکشه علت چیه و چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. ترانه

سلام دکتر من سمت چپ مثانم و پهلوم درد شدیدی دارم ک ب کشاله ران و کمرم میزنه بعد دفع ادراد درد شدیدی میگیرم علتش چیه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ترانه

با سلام
ممکن سنگ کلیه داشته باشید یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. فریبا

سلام من تقریبا دو سه روز قبل از عادت ماهانه شکمم در قسمت پایینی سمت چپ درد میکند این علائم چه بیماری است

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام خیلی ممنون ازتون. من مدتی است که ورزش میکنم ولی دو روزه که سمت پهلو چپ
بدنم درد گرفته و فقط موقعی که راه میرم یا از زمین بلند میشم درد میکند ممنون میشم اگر راهنماییم بکنید

  پیوست ها
 

 1. جواد

سلام خیلی لطف دارید در میکرو خون در ادرارم بود همراه درد شدید پهلوی چپ اما چرا یبوست دارم چرا به سمت قلب نمیکشه چرا یکطرف چرا سوزش و درد ادرار ندارم فقط کمی تهوع و درد شدید پهلو قربان شما

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    جواد

سلام
احتمال سنگ کلیه وجود دارد سنگ در موقع حرکت سبب درد می شود

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

با سلام
احتمال فتق اینگوئینال وجود دارد به پزشک جراح مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام وقت بخیر
مادرم حدود ۱۵ روز پیش عمل هیسترکتومی انجام داده و حدود ۳ روز پیش درد در ناحیه چپ شکم دارد که آزمایش ادرار و خون انجام داده چیزی نبوده سونوگرافی هم تشخیص یبوست را داه است .دفع مدفوع دارد ولی درد همچنان ادامه دارد .علت چیست؟چیکار...

سلام وقت بخیر
مادرم حدود ۱۵ روز پیش عمل هیسترکتومی انجام داده و حدود ۳ روز پیش درد در ناحیه چپ شکم دارد که آزمایش ادرار و خون انجام داده چیزی نبوده سونوگرافی هم تشخیص یبوست را داه است .دفع مدفوع دارد ولی درد همچنان ادامه دارد .علت چیست؟چیکار باید انجام دهد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

سلام
به پزشکی که عمل را انجام داده است مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. مهدي

با سلام جناب دكتر. من سي سال سن دارم و از حدود يك سال هست كه در ناحيه پاييني سمت چپ شكمم احساس درد ميكنم. همراه با دردر احساس دل پيجه هم دارم و در قسمت پاييني بيضه چپم هم همومان احساس درد دارم. در هنگام درد وقتيكه با انگشتم فشار وارد ميكنم دردش...

با سلام جناب دكتر. من سي سال سن دارم و از حدود يك سال هست كه در ناحيه پاييني سمت چپ شكمم احساس درد ميكنم. همراه با دردر احساس دل پيجه هم دارم و در قسمت پاييني بيضه چپم هم همومان احساس درد دارم. در هنگام درد وقتيكه با انگشتم فشار وارد ميكنم دردش كمتر شده و احساس ميكنم انگار حباب هوا داخل شكمم جابجا شده و سرو صداي آن را ميشنوم. همچنين هنگام مدفوع هم بايد زياد زور بزنم و احساس ميكنم كه تمامي دل و روده ام داره خارج ميشه. من در حال حاضر در كشور آلمان هستم و اينجا بارها با پزشكان مراجعه كرده ام ولي چيز خاصي تشخيص داده نشد. ممنون ميشم راهنمايي بكنيد. با تشكر فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدي

سلام
شما احتمالا دچار سندرم روده تحریک پذیر هستید نزد پزشک گوارش بروید تا درمان لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. سید

سلام و عرض ادب
ضمن قبولی طاعات
دیشب افطاری تقریبا زیاد خوردم بعدش میوه و در خوردن شربت ( زعفرانی و تخم شربتی ) هم زیاده روی کردم
ساعت 2 و نیم به خواب رفتم حدودا ساعت 3 صبح در اثر درد شدید و ناگهانی در قسمت پایین شکم سمت چت پهلو از خواب پردیم...

سلام و عرض ادب
ضمن قبولی طاعات
دیشب افطاری تقریبا زیاد خوردم بعدش میوه و در خوردن شربت ( زعفرانی و تخم شربتی ) هم زیاده روی کردم
ساعت 2 و نیم به خواب رفتم حدودا ساعت 3 صبح در اثر درد شدید و ناگهانی در قسمت پایین شکم سمت چت پهلو از خواب پردیم آنچنان درد شدید بود که دچار افت فشار و لرزه شدم - این درد از سمت پهلو چپ به زیر شکم زیر ناف کشیده می شد اما بعد از گذشت حدودا یه رب یواش یواش ول کرد و آروم شدم - هنگامی که درد شدید گرفت ناحیه ای که درد گرفته بود احساس می کردم شکم سفت می شه
این اولین بار بود دچار این درد شدید شکمی می شم
35 سالمه
می خواستم بدونم علتش چی بوده ، امکان داره بخاطر پرخوری بوده یا ممکنه سنگ کلیه باشه و بعدها به سراغم بیاد
ممنون میشم پاسخ بنده را بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سید

با سلام
هر دو امکان می تواند مطرح باشد یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام خسته نباشید من امروز صبح یکم درد پهلو داشتم ولی از عصر خیلی شدید شده دقیقا هم تو ناحیه پهلو همراه با سر درد شدید علائم سرما خوردگی هستش ایا؟؟

  پیوست ها
 

 1. ممسین

سلام آقای دکتر خسته نباشید .مدتی است که درسمت چپم تقریباًجلوکلیه چپ ،حالتی مانند جوشش آب ازچشمه یاشبیه به ضربان بسیارشدیدیابه نوعی حالت پیچش یا دورانی یک عضوی رااحساس میکنم ،حتی بادست روی آن گذاشتن ضربان بخوبی وبافشارمضاعف احساس...

سلام آقای دکتر خسته نباشید .مدتی است که درسمت چپم تقریباًجلوکلیه چپ ،حالتی مانند جوشش آب ازچشمه یاشبیه به ضربان بسیارشدیدیابه نوعی حالت پیچش یا دورانی یک عضوی رااحساس میکنم ،حتی بادست روی آن گذاشتن ضربان بخوبی وبافشارمضاعف احساس میشود.لطفاًراهنمایی بفرمایید.متشکرم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ممسین

با سلام
نیاز به معاینه می باشد به پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. صادق

باسلام درد ازپهلوی چپم بصورت تیر شروع شده وبصورت مقطعی ادامه دارد سمت چپ شکم وکشالهران چپ ودرد به بیضه چپ هم میزنه و بعد ازدفع آرام تر میشم بعضی مواقع سوزش ادرار هم دارم معده ام درددارد درد در نافهم احساسم میکنم باعرض معذرت علت میتونه چی باشه...

باسلام درد ازپهلوی چپم بصورت تیر شروع شده وبصورت مقطعی ادامه دارد سمت چپ شکم وکشالهران چپ ودرد به بیضه چپ هم میزنه و بعد ازدفع آرام تر میشم بعضی مواقع سوزش ادرار هم دارم معده ام درددارد درد در نافهم احساسم میکنم باعرض معذرت علت میتونه چی باشه سونوگرافی چیزی نشون نمیده

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صادق

با سلام
نزد پزشک بروید تا معاینه و یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری درخواست شود ممکن است دارای سنگ مجاری ادراری باشید

  پیوست ها
 

 1. Hasti

عالی بود خیلی ممنونم بسیار موثر واقع شد

  پیوست ها
 

 1. سهراب حاجی زاده

سلام جناب دکتر من بغل قسمت ناف چپ هم درد دارد رفتم دکتر آزمایشی خون اکسری وادرار و سونوگرافی انجام دادم دکتر کفت مشکل نیست کلیه هایت مثانه پرستات سالم است بعد از ده روز دوباره درد داره لطفا منو رهنمایی کنید تشکر

  پیوست ها
 

 1. میخاییل

ممنون دکتر جان

  پیوست ها
 

 1. مريم

سلام دكتر
ممنون از راهنمايي هاى شما
مدتى است كه در ناحيه چپ شكم درد رگه اى دارم شبيه چاقو كشي،دكتر رفتم آزمايش و سونو دادم مشكلى نبود به نظر شما چه كار كنم؟! هنوز درد گاهى اوقات ادامه دارد

  پیوست ها
 

 1. شیما

سلام خسته نباشید
من خوب بودم ولی درد در قسمت لگن سمت چپ شروع شد
علتش چی هست
ممنون

  پیوست ها
 

 1. نازنین

عالی بود

  پیوست ها
 

 1. babak6964

با سلام اقای دکتر و خسته نباشید من یه مدتیه ک زیر شکمم کمی بالاتر از دستگاه تناسلی سمت چپ زیر نافم درد شدیدی دارم و درد معمولا چند دقیقه طول میکشه اشتها هم ندارم و احساس تهوع میکنم پس از خوردن هر غذایی به نظر شما مشکلم جدیه؟؟لطفا کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    babak6964

با سلام
تشخیص نیاز به معاینه و اقدامات پاراکلینیک دارد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    babak6964

با سلام
باید نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. کیانسه

باعرض سلام و خسته نباشید سوالی دارم از خدمتتون. من مدتیه در سمت چپ شکمم زیر رحم (تقریبا بالای مثانه) سوزش وحشتناکی رو احساس میکنم همیشگی نیست وقتی زیاد میشینم یا زمانیکه حالت نشستنمو تغییر میدم و.... یعنی تو بعضی پوزیشن ها درد و سوزش وحشتناکی حس...

باعرض سلام و خسته نباشید سوالی دارم از خدمتتون. من مدتیه در سمت چپ شکمم زیر رحم (تقریبا بالای مثانه) سوزش وحشتناکی رو احساس میکنم همیشگی نیست وقتی زیاد میشینم یا زمانیکه حالت نشستنمو تغییر میدم و.... یعنی تو بعضی پوزیشن ها درد و سوزش وحشتناکی حس میکنم انگار با چاقو خراش میخوره. تو این هفته این درد بیشتر شده حتی وقتی خم میشم هم گاهی همون درد رو حس میکنم. ممنون میشم راهنماییم کنین .
البته دو سه روزه کمی احساس فشار یا پری تو فضای شکمم احساس میکنم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search