پزشکی

از دست دادن طعم و مزه

ار دست دادن طعم و مزهاز دست دادن طعم، مزه و بوی می تواند تاثیر قابل توجهی در کیفیت زندگی داشته باشند و اغلب منجر به کاهش اشتها و سوء تغذیه می شود و گاهی اوقات به افسردگی کمک می کند همچنین ممکن است شما را دچار وسوسه به استفاده از نمک یا شکر بیش از حد در مواد غذایی به منظور افزایش طعم و مزه نماید که می تواند یک مشکل برای افراد دارای فشار خون بالا یا دیابت باشد. لذا ضروری است که علت مشکل تعیین شود تا درمان مناسب انجام شود زیرا از دست دادن حس چشایی یک اثر منفی بر سلامت و کیفیت کلی زندگی دارد.

تقریبا 15٪ از بزرگسالان یک مشکل با طعم و یا بوی غذا دارند بیش از 200،000 نفر در هر سال برای ناتوانی در طعم و یا بوی غذا کمک های پزشکی می گیرند. با این حال، شما ممکن است تعجب کند که چرا این مشکل رخ داده است و چگونه می توان شما را به عقب ( به حالت عادی ) بر گرداند و برای مقابله با از دست دادن طعم و مزه غذا چه کار می توانید انجام دهید. از دست دادن طعم و مزه علائم شایع بیماری ریفلاکس ( GERD )، عفونت غدد بزاقی، سینوزیت، بهداشت ضعیف دهان و دندان و یا حتی برخی از داروها است. اصطلاح پزشکی برای از دست دادن کامل طعم و مزه ageusia است. از دست دادن بخشی از طعم و مزه که به نام dysgeusia می باشد سوزش سر دل یا رفلاکس معده یک علت شایع از دست دادن طعم و مزه است. برگشت اسید معده به دهان سبب تولید طعم و مزه اسید یا فلز در دهان می شود. از دست دادن طعم و مزه می تواند بسیار ناراحت کننده باشد زیرا ممکن است برخی از مسائل مربوط به سلامت را در بلند مدت مطرح نماید.
چه عواملی باعث از دست دادن طعم غذا می شوند؟
چه علائم دیگری ممکن است همراه با از دست دادن طعم و مزه باشد؟
علائم که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد
برخی از علل شایع از دست دادن طعم و مزه ممکن است شامل:
علل شایع از دست دادن طعم و مزه
علل جدی یا تهدید کننده زندگی از دست دادن طعم و مزه
آیا از دست دادن طعم درمان می شود؟
چه هنگام باید به پزشک مراجعه نمایید
عوارض بالقوه از دست دادن طعم و مزه چیست؟

چه عواملی باعث از دست دادن طعم غذا می شوند؟

از دست دادن طعم و مزه بسته به علت آن می تواند موقت یا دائم باشد. دلایل بسیاری برای از دست دادن طعم و مزه وجود دارد داروها و بیماری باعث از دست دادن طعم و مزه می شود. وقتی انتقال احساس طعم به مغز قطع شود و یا تفسیر احساس طعم های مغز مختل شود از دست دادن طعم و مزه رخ می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه علائم دیگری ممکن است همراه با از دست دادن طعم و مزه باشد؟

از دست دادن طعم و مزه ممکن است با سایر علائم مؤثر بر دستگاه گوارش از جمله ( درد شکم، نفخ، سرفه، سوزش سر دل و سوء هاضمه ) همراه باشد.
از دست دادن طعم و مزه ممکن است باعلائم مربوط به بیماری های غدد بزاقی از جمله ( کاهش توانایی در باز کردن دهان، خشکی دهان، تب، درد در صورت یا دهان، قرمزی زیاد در کنار صورت یا بالای گردن، گلو درد، ورم صورت یا گردن ) همراه باشد.
از دست دادن طعم و مزه ممکن است باعلائم مربوط به بینی و سینوس از جمله ( تب، سردرد، درد، حساسیت به لمس، تورم و فشار ( اطراف چشم ها، گونه ها، بینی یا پیشانی )، ترشح پشت حلق، گلو درد، گرفتگی بینی یا احتقان بینی ) همراه باشد.
از دست دادن طعم و مزه ممکن است با علائم مربوط به کمبود مواد مغذی از جمله ( ناخن های شکننده، اسهال، خستگی، ریزش مو، از دست دادن اشتها، راش و تغییرات زبان ) همراه باشد.

علائم که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد

در برخی موارد، از دست دادن طعم و مزه ممکن است با علائم دیگری همراه باشد که نشان از یک بیماری جدی است که باید فوراً با مرکز اورژانس تماس بگیرید این علائم عبارت از ( تغییرات در بینایی و یا صحبت کردن، تب بالا ( بالاتر از 101 درجه فارنهایت )، بی حسی در یک طرف بدن، ضعف در یک طرف بدن ) می باشد.

برخی از علل شایع از دست دادن طعم و مزه ممکن است شامل:

داروها - داروها مانند آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین ها و آنزیم مهار کننده های تبدیل کننده آنژیوتانسین( ACE ) باعث طعم بد در دهان یا از دست دادن طعم و مزه می شود طعم تلخ یا شور در دهان برای مدتی که به آن dysgeusia می گویند و معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد این اتفاق به علت داروها و مشکلات بهداشتی دهان و دندان می افتد.
تابش اشعه به سر و گردن - افرادی که تابش در در منطقه اطراف بینی و دهان داشتند از بوی ناشی از عوارض جانبی و از دست دادن حس چشایی رنج می برند مردم مسنی که حنجره یا جعبه صدا را از دست می دهند از ناتوانی در حس بو یا طعم هر چیزی رنج می برند.
مواد شیمیایی خاص - وقتی افراد در معرض برخی از حشره کش ها یا حلال ها قرار می گیرند آنها می توانند از دست دادن طعم و مزه غذا را تجربه کنند گرفتن کمک های پزشکی در این شرایط ضروری است.
سیگار کشیدن - توتون و تنباکو رایج ترین شکل از آلودگی قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است. همچنین گزارش شده است که هنگامی که افراد سیگاری سیگار را ترک می کند آنها احساس بهتری از طعم و مزه پیدا می کنند.
عملیات خاص و آسیب - جراحی گوش، گلو و دندان می تواند سبب از دست دادن طعم و مزه شود به خصوص خارج کردن دندان عقل یا عمل جراحی گوش میانی می تواند به از دست دادن طعم و مزه منجر شود گاهی اوقات، آسیب به سر می تواند سبب از دست دادن طعم و مزه می شود.
عفونت های خاص-  عفونت گوش و عفونت زبان نیز می تواند از دست دادن طعم و مزه را به ارمغان بیاورد عفونت های تنفسی یا گوش میانی مانند آنفولانزا می تواند منجر به اختلالات طعم گردد عفونت های ناشی از قارچ ها، مانند برفک دهان، مخمر، کاندیدیازیس و گلوسیت ها می تواند سبب از دست دادن طعم و مزه شود.
پیری و یا ناتوانی در بو - انحطاط آهسته در اعصاب که کنترل حس چشایی و بویایی با افزایش سن کاهش می یابد این باعث کاهش احساس چشایی در افراد مسن تر می شود حس بویایی مادرزادی یک بیماری است که در آن مردم با عدم توانایی در حس بویایی به دنیا می آیند و این باعث از دست دادن طعم و مزه در آینده می شود.

علل شایع از دست دادن طعم و مزه

بیماری ریفلاکس معده و مری ( GERD )
عفونت و یا آبسه دهان  
بهداشت ضعیف دهان و دندان
پرتو درمانی
عفونت غدد بزاقی
عفونت سینوس
سندرم شوگرن ( یک اختلال خود ایمنی است که با خشکی دهان و چشم ها )  همراه است
استفاده از توتون و تنباکو
Glossitis یک بیماری است که در آن زبان متورم و تغییر رنگ  می دهد
کاندیدیاز دهان و دندان ( عفونت در غشای مخاطی دهان )
کمبود ویتامین B12
کمبود روی
بیماری آلزایمر
بیماری پارکینسون

علل جدی یا تهدید کننده زندگی از دست دادن طعم و مزه

در برخی موارد، از دست دادن طعم و مزه ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی یا تهدید کننده زندگی باشد که باید فوراً ارزیابی صورت گیرد این علل عبارتند از:
تومور مغز
ضربه به سر
سرطان دهان
سکته مغزی
حمله ایسکمی گذرا ( علائم مانند سکته مغزی که به طور موقت که ممکن است یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی قریب الوقوع باشد )

آیا از دست دادن طعم درمان می شود؟

تشخیص برای از دست دادن طعم و مزه باید توسط متخصص گوش وحلق پس از تشخیص علت انجام شود. هنگامی که علت زمینه ای درمان و یا حل و فصل می شود حس چشایی را به حالت عادی باز می گردد. اگر شما آلرژی ها دارید حس چشایی پس از درمان بیماری های تنفسی برطرف می شود. اگر مشکل به علت مصرف داروهای خاص باشد توقف یا تغییر دارو نیز مشکل را حل می کند. با این حال، دارو باید تنها پس از تایید پزشک قطع شود. بهداشت دهان و دندان برای داشتن درک خوبی از حس طعم و مزه بسیار مهم است.
اگر حس چشایی را نمی توان برگرداند شما ممکن است برای تغییرات در رژیم غذایی که سبب طعم بهتر و اشتها آور شود با یک پزشک ملاقات داشته باشید.

چه هنگام باید به پزشک مراجعه نمایید

زمانی که از دست دادن طعم و مزه برای مدت زمان طولانی و یا علائم دیگری همراه با از دست دادن طعم و مزه وجود دارد باید با دکتر مشورت کنید اگر علت مشکل زمینه ای می باشد دکتر داروها را مجدداً تنظیم کرده تا عوارض جانبی از بین برود. و برای تشخیص بیماری شما سوالاتی مربوط به از دست دادن طعم و مزه  از شما می پرسد. که عبارتند از:
چه مدت طعم و مزه را از دست داده اید ؟
چه دارو استفاده می کنید؟
چه علائم دیگری دارید؟
آخرین بار کی به یک دندانپزشک مراجعه نمودید؟
آیا شما سیگار می کشید؟

عوارض بالقوه از دست دادن طعم و مزه چیست؟

از آنجا که از دست دادن طعم و مزه می تواند به علت بیماری های جدی باشد لذا شکست به دنبال درمان می تواند به عوارض جدی و آسیب دائمی منجر شود هنگامی که علت زمینه ای تشخیص داده می شود مهم است که برای کاهش عوارض طرح و برنامه ای داشته باشید عوارض طعم و مزه بد عبارتند از:
کم شدن آب بدن
از دست دادن بیش از حد وزن
سوء تغذیه
فلج
گسترش سرطان
گسترش عفونت

مطالب مرتبط

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (40)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 12 رای

 1. فرشته

سلام من بعد واکسن حس بویایی چشایم از دست دادم هیچ غذای جز سبزیجات لبنیات نمیتونم بخورم دل درد میشم همه غذا بوی بدی میدن برام گوشت برنج مرغ ارد قارچ یه بوی کیدن مدفوعم هم همون بو رو میده سیاه سفت قیری ماننده دکترم دوبار رفتم عفونت شدید معد هم ...

سلام من بعد واکسن حس بویایی چشایم از دست دادم هیچ غذای جز سبزیجات لبنیات نمیتونم بخورم دل درد میشم همه غذا بوی بدی میدن برام گوشت برنج مرغ ارد قارچ یه بوی کیدن مدفوعم هم همون بو رو میده سیاه سفت قیری ماننده دکترم دوبار رفتم عفونت شدید معد هم گرفتم قبلا از واکسن سالم بودم ترو خدا کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. خانم فضلی

سلام.وقت تون بخیر.
من مدتی هستش حدود یک ماه که مزه ی همه غذاهابرام مثل هم شدن و همه ی غذاهایی که میخورم یه طعم دارن و هیچ تفاوتی ندارن. آب دهانم هم زود به زود خشک میشه ومدام دلم ( اطراف معده ام) درد میکنه. میلی به غذا دیگه ندارم و کم‌اشتهاو فوق...

سلام.وقت تون بخیر.
من مدتی هستش حدود یک ماه که مزه ی همه غذاهابرام مثل هم شدن و همه ی غذاهایی که میخورم یه طعم دارن و هیچ تفاوتی ندارن. آب دهانم هم زود به زود خشک میشه ومدام دلم ( اطراف معده ام) درد میکنه. میلی به غذا دیگه ندارم و کم‌اشتهاو فوق العاده لاغر شدم . ممنون میشم راهنمایی کنید که چه مشکلی دارم و راه حلش چی هست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ارغوان

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر،من یه مدته که گوشت و مرغ و تخم مرغ و ماهی و یسری چیزای دیگه برام طعم و بوی فلز میده،و عرق بدنمم برام همون بو رو میده،خیلی جاها همون بو ب مشامم میخوره،مشکلم چی ممکنه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ارغوان
 1. 5 / 5

گاهی اوقات آلرژی های غذایی می توانند طعم های فلزی در دهان شما ایجاد کنند. اما گاهی اوقات، حتی غذاهایی که در موارد روزمره می خوریم می توانند باعث ایجاد آن طعم تلخ شوند.
طعم فلزی می تواند به دلیل شرایط مختلف سلامتی مانند اختلالات CNS، درمان های...

گاهی اوقات آلرژی های غذایی می توانند طعم های فلزی در دهان شما ایجاد کنند. اما گاهی اوقات، حتی غذاهایی که در موارد روزمره می خوریم می توانند باعث ایجاد آن طعم تلخ شوند.
طعم فلزی می تواند به دلیل شرایط مختلف سلامتی مانند اختلالات CNS، درمان های سرطان، داروها و موارد دیگر ایجاد شود.
برخی از علل طعم فلز در دهان عبارتند از:
1. بیماری کلیه و کبد
2. داروهای تجویز شده یا داروها
3. درمان سرطان
4. عفونت: سرماخوردگی، عفونت سینوس ها و دستگاه تنفسی فوقانی می توانند طعم فلزی در دهان شما ایجاد کند.
5. بارداری
6. آلرژی های غذایی
7. بهداشت دهان و دندان ضعیف یا بد
8. کمبود روی
9. مسمومیت با جیوه
چگونه از شر طعم فلزی خلاص شویم؟
هنگامی که برای اولین بار این طعم فلزی را در دهان خود شروع می کنید ممکن است در ابتدا نگران کننده به نظر برسد اما به خاطر داشته باشید که علت آن عوامل مختلفی است و نه فقط عوامل جدی.
اگر از برخی داروها مانند ویتامین های قبل از تولد، برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی یا برخی از داروهای فشار خون، سنگ کلیه یا داروهای آرتریت روماتوئید استفاده می کنید می توانند دلیل طعم وحشتناک باشند.
با این حال، حتی اگر این طعم ناخوشایند بسیار ناخوشایند باشد می تواند از شر آن خلاص شود زیرا به بیماری های جدی مرتبط نباشد.
می توانید با مکیدن قطره های لیمو، جویدن آدامس، لیسیدن آبنبات های سفت، شستشوی دهان با چای، نوشابه کلوب، گل زنجبیل یا آب میوه درست قبل از خوردن غذا، طعم آن را کاهش دهید.
در مواردی که طعم فلزی برای مدتی باقی بماند به خصوص هنگامی که در نتیجه شیمی درمانی یا چالش های کلیوی، ممکن است مجبور شوید رژیم پروتئین خود را به کره بادام زمینی، لوبیا و لبنیات تغییر دهید. اگر طعم فلزی شما بعد از غذا خوردن همچنان ادامه دارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت زمینه ای را تشخیص دهد و راه حلی پیدا کند که برای شما مفید باشد. همچنین یک سری تست مانند اندازه گیری مقدار جیوه و روی، تست حاملگی، تست های عملکرد و کلیه و کبد انجام شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ریحانه

سلام آقای دکتر. 5روزپیش ازقطره دنتول 10درصداستفاده کردم برای درد دندادن ولی ازآنجای که مقداری هوا داخلش بود به یکباره نصف بسته خالی شد و سوزش شدیدی زبانم داشت وزبانم سوخت و الان 5روزاست حس چشایی نوک زبانم مختل شده. دوسه روزاول بی حس هم بود الان...

سلام آقای دکتر. 5روزپیش ازقطره دنتول 10درصداستفاده کردم برای درد دندادن ولی ازآنجای که مقداری هوا داخلش بود به یکباره نصف بسته خالی شد و سوزش شدیدی زبانم داشت وزبانم سوخت و الان 5روزاست حس چشایی نوک زبانم مختل شده. دوسه روزاول بی حس هم بود الان بی حس نیست ولی چشایی نداره نوک زبانم و همه طعم هابرام کمرنگ شده. نگرانم به صورت دائنی این کمی چشایی بمونه برام. به دکترعمومی مراحعه کردم گفتن خوب میشی ولی زبانم هنوز چشاییش کمه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام آقای دکتر خسته نباشید من اسفند ماه عمل پلیپ و زیبایی انجام دادم و مشکلی نداشتم تیر ماه تا به امروز به علت سرماخوردگی و حساسیت فصلی حس بویایی و حسِ طعم غذا رو از دست دادم باید چیکار کنم ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زینب
 1. 4.5 / 5

سلام یک تست کووید 19 انجام دهید اگر منفی بود می تواند در اثر سینوزیت باشد

  پیوست ها
 

 1. هانیه اسدی

سلام وعرض ادب
من اصلا طعم هیچ غذایی رو نمیدونم وخیلی نگرانم.میشه راه حل رو مطرح کنین.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هانیه اسدی
 1. 5 / 5

سلام از دست دادن طعم اگر همراه علائم آبریزش بین تب و سردرد و سرفه باشد می تواند کرونا باشد ولی اگر به تنهایی باشد احتمال سینوزیت نی مطرح است نزد پزشک بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. مرمر

سلام اقای دکتر .همسر من 52 ساله هستن 6ماه پیش دچار سکته ی مغزی شدن والان 3 ماه هست که طعم غذا هارو متوجه نمیشن.و روی زبونشون هم سفید میشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرمر
 1. 4.5 / 5

نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید کمبود برخی از ویتامین ها نیز می تواند عامل باشد

  پیوست ها
 

 1. abolfazl mosavidehmordi

باسلام چند سال است که الرژی دارم وعطسه زیاد میکردم بعدا شد نفس تنگی وسرفه،پیش متخصص ازاسپری سیمبیکورت استفاده میکنم الان احساس کیپ بودن صورت وبینی دارم طعم ومزه خوب نمیفهمم حس خوب ندارم ؛ حمام که میرم لذتی ندارم کلاکم احساس واشتها شدم خیلی...

باسلام چند سال است که الرژی دارم وعطسه زیاد میکردم بعدا شد نفس تنگی وسرفه،پیش متخصص ازاسپری سیمبیکورت استفاده میکنم الان احساس کیپ بودن صورت وبینی دارم طعم ومزه خوب نمیفهمم حس خوب ندارم ؛ حمام که میرم لذتی ندارم کلاکم احساس واشتها شدم خیلی ممنون ازراهنماییتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    abolfazl mosavidehmordi
 1. 5 / 5

سلام شما احتمالا پولیپ بینی دارید و پولیپ سبب سینوزیت شده است باید نزد پزشک بروید تا پولیپ درمان شود و همزمان درمان مناسب سینوزیت انجام شود

  پیوست ها
 

 1. میثم

سلام و عرض ادب
جناب دکتر من اوایل اسفند نشانه های سرماخوردگی رو داشتم که بعد اون از دست دادن کامل حس بویایی هم بهش اضافه شد.که بعد از گذشت زمان و بهبود متوجه شدم ممکنه کرونا بوده باشه.حالا یه مشکل دیگه دارم اونم احساس یه طعم همیشگی موقع خوردن...

سلام و عرض ادب
جناب دکتر من اوایل اسفند نشانه های سرماخوردگی رو داشتم که بعد اون از دست دادن کامل حس بویایی هم بهش اضافه شد.که بعد از گذشت زمان و بهبود متوجه شدم ممکنه کرونا بوده باشه.حالا یه مشکل دیگه دارم اونم احساس یه طعم همیشگی موقع خوردن غذا هاست شبیه طعم کهنگی و طعم خمیر دندون های نعنایی هم برام کامل عوض شده و به چیزی شبیه آویشن خیلی تند تبدیل شده...واقعا ممنون میشم راهنماییم کنین

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آسو

سلام خسته نباشید من حدود یه هفته پیش سرم احساس سنگینی میکرد و عطسه مکرر و یه بینی درد کوچیک داشتم بعد به بیمارستان مراجعه کردم ۴ تا آمپول بهم زدن و داروی دیگه ای ندادن یک روز بعدش بینی دردم خیلی شدید شد درد بینیم طوریه که وقتی باد میخوره بهش خیلی...

سلام خسته نباشید من حدود یه هفته پیش سرم احساس سنگینی میکرد و عطسه مکرر و یه بینی درد کوچیک داشتم بعد به بیمارستان مراجعه کردم ۴ تا آمپول بهم زدن و داروی دیگه ای ندادن یک روز بعدش بینی دردم خیلی شدید شد درد بینیم طوریه که وقتی باد میخوره بهش خیلی زیاد میشه و همزمان حس بویایی و چشاییم رو کامل از دست دادن توروخدا اگه میشه یه کمکی بکنید از وقتی اینطوری شدم خیلی ناراحتم میترسمم برم دکتر آخه کرونا تو شهر ما داره روز به روز بیشتر میشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آسو
 1. 5 / 5

سلام التهاب بینی و سینوس ها می تواند عامل باشد ولی دست دادن حس بویایی اگر همراه علایم دیگر باشد احتمال کرپنا هم وجود دارد برای تشخیص کرونا از نرم افزار تشخیص کرونا استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. مریم
 1. 3 / 5

سلام خسته نباشید لطفا جوابه منو بدید من اوایل اسفند ۹۸سرما خوردم و بعد از اون دیگه بو و مزه ایی رو حس نکردم نه اینکه کلا قطع بشه بعضی بوهارو به درستی حس میکنم ولی بعضی هارو نه طعمه غذاهم همینطور درمانهای خانگی هم امتحان کردم در این وضعیته کرونا...

سلام خسته نباشید لطفا جوابه منو بدید من اوایل اسفند ۹۸سرما خوردم و بعد از اون دیگه بو و مزه ایی رو حس نکردم نه اینکه کلا قطع بشه بعضی بوهارو به درستی حس میکنم ولی بعضی هارو نه طعمه غذاهم همینطور درمانهای خانگی هم امتحان کردم در این وضعیته کرونا هم نمیتونم به پزشک مراجعه کنم لطفا جوابه منو بدید که واقعا افسرده شدم از این بابت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 5 / 5

سلام احتمالا مخاط شما دارای التهاب است و ممکن است سینوزیت نز داشته باشید
از سرم نمکی برای شستشوی بینی استفاده کنید
یک دوره آنتی بیوتیک با نسخه پزشک مصرف کنید بهبودی حاصل می شود

  پیوست ها
 

 1. رامان

سلام
من 10 ساله هستم. تقریبا 4 روز قبل استباهی به جای یک قطره دنتول دو قطره دنتول در دهانم ریختم.
و از همان روز زبانم هیچ چیزی را حس نمیکند حتی طعم نوشیدنی و تازه حس لامسه اش را از دست داده است مثلا : وقتی دستم را به زبانم میزنم حس نمیکنم.
میخواه...

سلام
من 10 ساله هستم. تقریبا 4 روز قبل استباهی به جای یک قطره دنتول دو قطره دنتول در دهانم ریختم.
و از همان روز زبانم هیچ چیزی را حس نمیکند حتی طعم نوشیدنی و تازه حس لامسه اش را از دست داده است مثلا : وقتی دستم را به زبانم میزنم حس نمیکنم.
میخواهم از مطالب مفید اقای دکتر بهرمند شوم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام خسته نباشی من 15 روزه حس بویایی چشایی ندارم خیلی درعذابم چیکارکنم

  پیوست ها
 

 1. فاطمع

من الان 15 روزه حس بویایی چشلیی ندارم بایدچیکارکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمع
 1. 4.5 / 5

سلام. نزد پزشک بروید احتمال عفونت سینوس وجود دارد نزد پزشک بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. باقر مقيمي

با سلام و احترام
مدتي است احساس میکنم حس چشایی ام را از دست دادم اصلا شوری یا بی نمکی غذا را نمیفهمم چه بايد بکنم؟ داروي خاصي هم مصرف نمي كنم فقط چون تري گليسريدم بالاست دكتر برايم فنوفيبرات 200 تجويز كرده و روزي يك عدد بعد از شام مي خورم. اگر...

با سلام و احترام
مدتي است احساس میکنم حس چشایی ام را از دست دادم اصلا شوری یا بی نمکی غذا را نمیفهمم چه بايد بکنم؟ داروي خاصي هم مصرف نمي كنم فقط چون تري گليسريدم بالاست دكتر برايم فنوفيبرات 200 تجويز كرده و روزي يك عدد بعد از شام مي خورم. اگر امكان دارد راهنمايي ام بفرمائيد كه به چه پزشكي مراجعه كنم؟ يا چه اقدامي انجام دهم.
با تشكر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باقر مقيمي
 1. 5 / 5

با سلام نزد متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. نونا

سلام آقاي دكتر
بلخشيد من حدود سه تا چهار ماهه كه حس چشايي و بويايي خودم رو تا ٩٠ درصد از دست دادم. و موقع خوردن غذا فقط شيريني يا شوري وو بطور كم حس ميكنم ولي هيچ طعم و مزه از غذا حس نميكنم! ودر اين چهار ماه چند كيلو اضافه وزن و تجمع چربي در...

سلام آقاي دكتر
بلخشيد من حدود سه تا چهار ماهه كه حس چشايي و بويايي خودم رو تا ٩٠ درصد از دست دادم. و موقع خوردن غذا فقط شيريني يا شوري وو بطور كم حس ميكنم ولي هيچ طعم و مزه از غذا حس نميكنم! ودر اين چهار ماه چند كيلو اضافه وزن و تجمع چربي در ناحيه شكم داشتم كه بي سابقه بوده! و اصلا بي اشتها نيستم و بلكه برعكس. بيماري ديگه اي هم ندارم . آزمايش خون كامل هم دادم و همه چيز نرمال بوده! فكر ميكنين دليلش چي ميتونه باشه؟
ممنونم???

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پیمان فرد
 1. 5 / 5

با سلام دو ماه پیش دندان عقل فک پایینم که نیمه نهفته بود را جراحی کردم ولی متاسفانه بعد از ان حس چشایی سمت چپ زبانم را کامل از دست دادمو همچنین باعث بیحسی کامل سمت چپ زبانم شده است و خیلی مشکل در خوردن قرص و غذا دارم باید چه کار کنم برای برگشت حس...

با سلام دو ماه پیش دندان عقل فک پایینم که نیمه نهفته بود را جراحی کردم ولی متاسفانه بعد از ان حس چشایی سمت چپ زبانم را کامل از دست دادمو همچنین باعث بیحسی کامل سمت چپ زبانم شده است و خیلی مشکل در خوردن قرص و غذا دارم باید چه کار کنم برای برگشت حس زبانم و مزه ها؟ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. طناز

سلام من مرتب چند وقت یه بار دچار بی اشتهایی مفرط میشم به طوری که هیچی نمی تونم بخورم و با استشمام خیلی بوها حالت تهوع بهم دست میده. البته این رو هم اضافه کنم که من به شدت ازدوری کسی رنج می برم و یک مسایلی تمام زندگیم رو ریخته بهم به طوری که اصلا...

سلام من مرتب چند وقت یه بار دچار بی اشتهایی مفرط میشم به طوری که هیچی نمی تونم بخورم و با استشمام خیلی بوها حالت تهوع بهم دست میده. البته این رو هم اضافه کنم که من به شدت ازدوری کسی رنج می برم و یک مسایلی تمام زندگیم رو ریخته بهم به طوری که اصلا دلم نمی خواد ازخواب بیدارشم.یه مدت سر خود آلپروزولام و هر قرصی که بتونم باهاش بخوابم می خوردم مثل پروفن، استامینوفن، دیکلوفناک، هیوسین، پوکساید به تعداد بالا، شربت دیفن هیدرامین و... و گاهی از هرکدوم 5 شش تا 5 شش تا طوری که توی دوتا دستام پرمیشد از قرص می خوردم الان هم درصورت نداشتن آرامبخش استفاده می کنم. یکی دوتا. بی خوابم تا 4و 5 خوابم نمی بره.می خواستم بدونم این بی اشتهایی عصبیه یا نشانه ی سرطانی چیزیه؟ ممنون میشم زود جواب بدید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طناز
 1. 5 / 5

با سلام. مصرف خود سرانه داروها می تواند عوارض زیادی را برای شما به همراه داشته باشد احتمالا بلی اشتهایی شما مربوط مشکل عصبی می باشد در این زمینه با کارشناس ارشد مشاوره روان شناسی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. طناز    دکتر فتحی

سلام سپاس.

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام.خسته نباشید.من ۲۳ سالمه چندوقت پیش عفونت شدیدگلوگرفتم.بعدازاون واوایل بهبودیم مزه تند روتشخیص نمیدادم وبجاش حس خنک شدن گلوروداشتم.حسی مثل ادامس اوکالیپتوس.الان یکم بهترشده ولی همچنان هست این مشکل.اگه میشه بهم توضیح بدین مشکل ازکجاست.ممنون

  پیوست ها
 

 1. عثمان

عرض سلام دارم و بعد پرابلم من ای است که یک ماه قبل تکلیف سرمایه خورده‌ای گوش وسطی داشتم در شفاخانه دو هفته بستری بودم حالا که خوب شدم مزه دهن خراب شده مزه غذا را را خوب حس نمیکنم میدانم که علت آن همان مریضی گوش بود لطف کرده بگویید چه باید کرد ؟

  پیوست ها
 

 1. معصومه سنجابى masom

سلام خسته نباشين من خيلى از نمك استفاده ميكنم و هر غذايى رو هم نميتونم بخورم حس بوياى خوبى ندارم خيلى وقت اين جورى شدم شايد چند سال و بايد بگم كه من خيلى وقت كه صرع دارم اما چون داروهام رو عوض كردم فك نميكنم به داروهام مربوط بشه نميدونم اصلا حس...

سلام خسته نباشين من خيلى از نمك استفاده ميكنم و هر غذايى رو هم نميتونم بخورم حس بوياى خوبى ندارم خيلى وقت اين جورى شدم شايد چند سال و بايد بگم كه من خيلى وقت كه صرع دارم اما چون داروهام رو عوض كردم فك نميكنم به داروهام مربوط بشه نميدونم اصلا حس چشاييم ضعيف هست يا نه لطفا كمكم كنيد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. جواداکبری

سلام.آقای دکتر با عرض معذرت سوالی که داشتم اینه در مورد از،دست دادن حس چشایی و بویایی باید به چه دکتری مراجعه کنیم؟
تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    جواداکبری

با سلام به دکتر گوش و حلق و بینی یا داخلی مغز و اعصاب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. مریم

با سلام و ادب من چند روز سرماخورپم و الان مدت سه روز که حس بویایی . چشایی رو از دست دادم چه کار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
احتمالا مشکل شما مربوط به سینوزیت باشد به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. ایدا

سلام من چند روزه که حس چشاییمو از دست دادم،صبح که بیدار شدم احساس خشکی خیلی زیادی تو دهنم حس کردم یه حسی مثل سوختگی بعد از خوردن غذای داغ!الان چند روزه حتی شکلات هم ک میخورم حس میکنم دارم خمیر بی مزه میخورم البته از ناحیه ی زبان هم احساس سوزش...

سلام من چند روزه که حس چشاییمو از دست دادم،صبح که بیدار شدم احساس خشکی خیلی زیادی تو دهنم حس کردم یه حسی مثل سوختگی بعد از خوردن غذای داغ!الان چند روزه حتی شکلات هم ک میخورم حس میکنم دارم خمیر بی مزه میخورم البته از ناحیه ی زبان هم احساس سوزش دارم!!الان من باید به پزشک مراجعه کنم ؟یا خوب میشه!؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ایدا

سلام
به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا معاینه و بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه حسنی

سلام بنده به مدت یک ماهه که از داروی بتازونیت به همراه یک محلول که بوی سرکه میدهد استفاده میکنم البته با تجویز دکتر (به خاطر عفونت گوشم)دیشب که ابتدا بتازونیت اسفاده کردم سپس اون محلول بعد از استفاده محلول احساس کردم ته حلقم خلط دارم و کمی بعد...

سلام بنده به مدت یک ماهه که از داروی بتازونیت به همراه یک محلول که بوی سرکه میدهد استفاده میکنم البته با تجویز دکتر (به خاطر عفونت گوشم)دیشب که ابتدا بتازونیت اسفاده کردم سپس اون محلول بعد از استفاده محلول احساس کردم ته حلقم خلط دارم و کمی بعد احساس کردم مزه دهنم تغییر کرده
آیا به استفاده دارو ادامه بدهم ؟البته دکترم گفته این داروها را تا سه ماه استفاده کنم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه حسنی

با سلام
لازم است نزد متخصص گوش بروید تا یگ معاینه از نظر سالم بودن پرده گوش انجام شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search