پزشکی

نشانه های تستوسترون پایین در مردان

تستوسترون در سنین مختلفتستوسترون یک هورمون مورد نیاز برای رشد مردان است که در درجه اول در بیضه ها تولید می شود. و مسئول ساخت ماهیچه، توده استخوان، همچنین تولید اسپرم و میل جنسی است. این هورمون الگوی مردانه را در توزیع چاقی، تراکم استخوان و تولید سلول های قرمز خون تحت تاثیر قرار می دهد. فقدان و یا تولید ناکافی تستوسترون به طور مستقیم به دلیل کاهش تولید در بیضه و یا به طور غیر مستقیم به علت عدم تحریک بیضه ها برای تولید تستوسترون توسط غده هیپوفیز که هیپوگنادیسم نام دارد و بیماری نیازمند درمان و معالجه است.

در حالت عادی، تستوسترون در اوایل دوران بلوغ در اوج و با رسیدن به سن 30 سالگی، میزان تستوسترون به آرامی در حدود 1٪ در سال کاهش می یابد این کاهش با افزایش سن طبیعی است. حد پایین سطح تستوسترون در مردان در حدود 300 نانوگرم در هر دسی لیتراست و حد نرمال حدود 1000 - 1200 در هر دسی لیتراست برخی از شرایط ( چاقی، دیابت نوع 2، شرایط پزشکی مزمن ( به ویژه کبد و یا بیماری های کلیوی )، اختلالات هورمونی و عفونت ) می تواند به سطح پایین تستوسترون منجر شود. علائم تستوسترون پایین عبارتند از:

کاهش میل جنسی
مشکل در دستیابی به ارکشن
کم شدن حجم مایع منی
ریزش مو
خستگی و کمبود انرژی
از دست دادن توده عضلانی
افزایش چربی بدن
کاهش در تراکم استخوان
تغییرات خلقی
تغییر در الگوی خواب

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کاهش میل جنسی

تستوسترون نقش مهمی در میل جنسی یک مرد را بازی می کند بسیاری از مردان تجربه کاهش میل جنسی به درجات مختلف دارند با این حال، کسانیکه که تستوسترون پایین دارند کاهش شدید در داشتن تمایل به رابطه جنسی دارند و در طول رابطه جنسی، کمبود تستوسترون رسیدن به اوج لذت جنسی را دشوار می کند.

مشکل در دستیابی به ارکشن

تستوسترون در تحریک جنس مرد و دستیابی به نعوظ کمک می کند تستوسترون به تنهایی سبب ایجاد نعوظ نمی شود اما با تحریک مغز سبب تولید یک مولکول اکسید نیتریک شده که به تحریک نعوظ کمک می کند تستوسترون پایین با بسیاری از شرایط عامل اختلال در نعوظ از جمله ( چاقی، دیابت، تصلب شرایین ) مرتبط است.

کم شدن حجم مایع منی

تستوسترون نقش مهمی در تولید مایع منی دارد مایعی که به تحرک اسپرم کمک می کند. مردان با تستوسترون پایین کاهش در حجم اسپرم خود را در طی انزال اطلاع می دهند.

ریزش مو

تستوسترون در چند عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش ایفا می کند مو یک بخش طبیعی پیری برای بسیاری از مردان است با این حال، مردان با تستوسترون پایین ممکن است از دست دادن موهای بدن و صورت را تجربه کنند.

خستگی و کمبود انرژی

در مردان با تستوسترون پایین خستگی شدید و کاهش قابل توجه در میزان انرژی گزارش شده است اگر شما با وجود داشتن مقدار زیادی خواب، در همه زمان ها خسته هستید و یا اگر رفتن به سالن ورزش یا ورزش برای شما سخت تر شده است شما ممکن است دچار علائمی از کاهش تستوسترون باشید.

از دست دادن توده عضلانی

از آنجا که هورمون تستوسترون نقش مهمی در ساختمان و تقویت عضلات ایفا می کند مردان با تستوسترون پایین ممکن است متوجه کاهش در توده عضلانی و قدرت بدنی، به ویژه در ( بازوها، پاها و یا قفسه سینه ) خود شوند.

افزایش چربی بدن

اگر از دست دادن عضلات به اندازه کافی بد نباشد مردان با تستوسترون پایین افزایش چربی بدن را تجربه کنند اگر چه دلایل این کاملا روشن نیست، تحقیقات نشان داده است که ژن هایی که کنترل درصد چربی بدن را به عهده دارند نیز مسئول گردش سطح هورمون تستوسترون در مردان می باشد.

کاهش در استخوان

تضعیف استخوان به نام پوکی استخوان است که اغلب به عنوان یک بیماری که در زنان اتفاق می افتد  با این حال، مردان با تستوسترون پایین به دلیل نبود کمک های تستوسترون در تولید و تقویت استخوان، به پوکی استخوان، گرفتار می شوند مردان با تستوسترون پایین به خصوص سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به شکستگی استخوان معمولا در ران، پاها، دنده ها و مچ دست هستند.

تغییرات خلقی

زنان اغلب تغییرات خلق و خوی را ( در زمان افت سطح استروژن ) در دوران یائسگی تجربه می کنند مردان با سطوح پایین هورمون تستوسترون می تواند علائم مشابه را تجربه کنند تستوسترون اغلب به عنوان سوخت برای مردان توصیف شده است و در بسیاری از فرایندهای فیزیکی در بدن و افزایش خلق و خوی و ظرفیت ذهنی نقش دارد تحقیقات نشان داده است که مردان با تستوسترون پایین با احتمال بیشتری به افسردگی، تحریک پذیری و یا عدم تمرکز گرفتار می شوند.

تغییر در الگوی خواب

( بی خوابی یا اختلال در خواب )
بدتر شدن نارسایی احتقانی قلب
بدتر شدن آپنه خواب

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (15)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. ACXXXXX

سلام پسری ۱۹ ساله هستم دارای میل جنسی فوق بالایی بودم اما از دوسال پیش میل جنسیم رو ناگهانی از دست دادم و به سختی به نعوظ دست پیدا میکنم و مدت کمی میتونم نگهش دارم.ریزش موی سر شدید پیدا کردم و همچنین عدم تمرکز و حواس پرتی.دو بار آزمایش خون دادم...

سلام پسری ۱۹ ساله هستم دارای میل جنسی فوق بالایی بودم اما از دوسال پیش میل جنسیم رو ناگهانی از دست دادم و به سختی به نعوظ دست پیدا میکنم و مدت کمی میتونم نگهش دارم.ریزش موی سر شدید پیدا کردم و همچنین عدم تمرکز و حواس پرتی.دو بار آزمایش خون دادم میزان تستسترون پایین تر از زمانی بود که مشکلی نداشتم اما در محدوده طبیعی بود و پزشک گفتند ک مشکلی نیست.هیچ مشکل روانی ندارم سیگار نمیکشم الکل مصرف نمیکنم افسردگی ندارم. دکتر تشخیص شما چیه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صمد رهنما

سلام من مردی هستم ۳۹ ساله چند وقتیه نعوذم کم شد به دکتر مراجعه کردم ولی خوب نشده دکتر گفت احتمالان عصبی باشد و الان سه ماه به روانپزشک مراجعه کردم ولی ان داروها نیز اثر نکرده لطفا مرا راهنمای کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صمد رهنما
 1. 5 / 5

علل مشکل نغوذ
نعوظ طبیعی می تواند با مشکلات هر یک از سیستم های زیر تحت تاثیر قرار گیرد:
جریان خون
توان عصب
هورمون ها
علل فیزیکی
لیست زیر به اختصار بسیاری از رایج ترین علل جسمی یا ارگانیک ED است:
بیماری قلبی و تنگ شدن عروق خونی
دیابت
فشار خون بالا
...

علل مشکل نغوذ
نعوظ طبیعی می تواند با مشکلات هر یک از سیستم های زیر تحت تاثیر قرار گیرد:
جریان خون
توان عصب
هورمون ها
علل فیزیکی
لیست زیر به اختصار بسیاری از رایج ترین علل جسمی یا ارگانیک ED است:
بیماری قلبی و تنگ شدن عروق خونی
دیابت
فشار خون بالا
کلسترول بالا
چاقی و سندرم متابولیک
بیماری پارکینسون
مولتیپل اسکلروزیس
اختلالات هورمونی از جمله بیماری تیروئید و کمبود تستوسترون
اختلال ساختاری یا آناتومی آلت تناسلی، مانند بیماری Peyronie
سیگار کشیدن، مشروبات الکلی و سوء مصرف مواد، از جمله مصرف کوکائین
درمان برای بیماری پروستات
عوارض جراحی
جراحات در ناحیه لگن یا نخاع
پرتو درمانی به ناحیه لگن
آترواسکلروز یک علت شایع در مشکلات جریان خون است. Atherosclerosis باعث تنگ شدن یا مسدود شدن عروق در آلت تناسلی مرد، جلوگیری از جریان خون لازم برای آلت تناسلی برای تولید نعوظ می شود.
داروهای تجویزی متعدد نیز می توانند ED از جمله موارد زیر را ایجاد کنند. هر کسی که داروهای تجویزی مصرف می کند قبل از متوقف کردن یا تغییر داروها باید با پزشک خود مشورت کند.
داروهای کنترل فشار خون بالا
داروهای قلب مانند دیگوکسین
برخی از دیورتیک ها
داروهایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند از جمله برخی از قرص های خواب آور و آمفتامین
درمان اضطراب
داروهای ضد افسردگی، از جمله مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
داروهای ضد افسردگی
برخی داروهای سرطان، از جمله داروهای شیمی درمانی
داروهای درمان پروستات
آنتی کولینرژیک
داروهای هورمونی
دارو زخم معده cimetidine
علل فیزیکی 90 درصد از پرونده های ED را تشکیل می دهند علل روانشناختی بسیار کمتر است.
علل روانشناختی
در موارد نادر، یک مرد ممکن است همیشه ED داشته باشد و ممکن است هرگز نعوظ نداشته باشد. این ED اولیه نامیده می شود و علت آن تقریباً همیشه روان شناختی است در صورتی که هیچ گونه تغییر شکل پذیری آناتومی یا مسئله فیزیولوژیکی وجود ندارد. چنین عوامل روانی می تواند شامل موارد زیر باشد:
گناه
ترس از صمیمیت
افسردگی
اضطراب شدید
اکثر موارد ED ثانویه است. این به این معنی است که عملکرد نعوظ طبیعی بوده است اما مشکل ساز است. علل یک مشکل جدید و ماندگار معمولاً فیزیکی است.
مهم است که توجه داشته باشیم که بین علل پزشکی و روانی اجتماعی ممکن است همپوشانی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک مرد چاق است تغییرات جریان خون می تواند بر توانایی او در حفظ نعوظ اثر بگذارد که یک علت فیزیکی است. با این حال، او همچنین ممکن است عزت نفس پایین داشته باشد که می تواند بر عملکرد نعوظ تأثیر بگذارد و یک علت روانی و اجتماعی است.
برای درمان به پزشک مراجعه نمایید تا پس از بررسی داروی لازم برایتان نسخه شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام آقای دکتر من تقریبا هیچکدوم از موارد بالا رو ندارم ولی موی صورتم کمە دلیلش چیە؟

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام من حدود دوسال هست بدنسازی کار میکنم در هفته شش روز رو به باشگاه میرم دارم یه دوره ده تایی تستسترون۲۵۰ رفتم هفته ای یکی میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد ۲۲ سالمه وزنمم ۸۰ قدمم ۱۸۰ ممنون

  پیوست ها
 

 1. میرزا

سلام.دکتر من با مشکل در نیامدن ریش و سیبیلروبه رو هستم این میتواند مربوط به کمبود تستوسترون باشد؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    میرزا

با سلام
این به هورمون های شما، به خصوص تستوسترون و دی هیدروتستوسترون یا DHT وابسته است تستوسترون منظم به هورمون آندروژن قوی DHT تبدیل می شود.
مقدار DHT شما در سیستم تولید مثل شما به طور مستقیم بر الگوهای ریش و مو شما تاثیر می گذارد
به طور خلاصه،...

با سلام
این به هورمون های شما، به خصوص تستوسترون و دی هیدروتستوسترون یا DHT وابسته است تستوسترون منظم به هورمون آندروژن قوی DHT تبدیل می شود.
مقدار DHT شما در سیستم تولید مثل شما به طور مستقیم بر الگوهای ریش و مو شما تاثیر می گذارد
به طور خلاصه، DHT یک هورمون جنسی است که به رشد مو، افزایش عضله، باروری و غیره کمک می کند. همه مردان این هورمون را تا حدودی به عنوان طبیعی تولید می کنند.
مردان با سطوح بالاتر تستوسترون و DHT معمولاً دارای موهای صورت بیشتری نسبت به مردان با سطوح پایین تر هستند
داشتن سطح بالایی از DHT می تواند منجر به ریش قوی و سالم شود اما حساسیت به هورمون می تواند در واقع منجر به طاس شدن الگوی مردان شود
نداشتن ریش لزوماً به این معنی نیست که سطح هورمون کم است اگر بدن شما نسبت به اثرات تستوسترون و DHT کمتر حساس باشد الگوهای ریزش مو بیشتر خواهد شد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام دکتر من بی خوابی خستگی و ریزش مو و تغییر خلق رو دارم و از سن 10 سالگی چاق شدم قبلش پوست و استخوان بودم و دیگه نمیتونم هیچ کاری انجام بدم چون زود خسته میشم حتی ورزش نرم

  پیوست ها
 

 1. محمد کوکبی فر

سلام من تقریبا همه علا‌یم را دارم

  پیوست ها
 

 1. محمد خسروی

سلام
من چند روزی هست که گر گرفتگی از ناحیه سر و تعریق دارم ممنون میشم که مرا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد خسروی

با سلام
تست های تیروئید را انجام دهید ممکن پر کاری تیروئید داشته باشید

  پیوست ها
 

 1. ابوالفضل

سلام. به همه این عوامل دچار شدم. ممنون از مطلبتان که باعث شد بفهمم مشکلی دارم و باید به دکتر مراجعه کنم

  پیوست ها
 

 1. حسن کرامتی

چه دارویی برآی تستسترون پایین وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسن کرامتی

با سلام
این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. امیر

تشکر

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search