پزشکی

اختلال استرس پس از ضربه ( PTSD ) - تشخیص و درمان

اختلال استرس پس از ضربهاختلال استرس پس از سانحه ( PTSD )، سندرم خستگی جنگ، یک بیماری جدی که یک فرد تجربه کرده و یا شاهد یک واقعه آسیب زا یا وحشتناک که در آن آسیب جسمی جدی رخ داده یا تهدید شده است. PTSD در نتیجه ماندگاری مصائب پس از سانحه که باعث ترس شدید، درماندگی، وحشت، مانند تجاوز جنسی یا جسمی، مرگ غیر منتظره از یک دوست، یک تصادف و یا بلایای طبیعی است.

اگر شما نشانه های اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) و یا در معرض خطر این بیماری هستید با یک متخصص روان درمانی که دارای تجربه درمان بیماران مبتلا به PTSD باشد مشورت نموده تا بررسی های لازم انجام شود.
طبقه بندی PTSD شامل:
علائم PTSD چیست؟
چه کسی PTSD می شود؟
چگونه PTSD تشخیص داده می شود؟
چگونه PTSD درمان می شود؟
چشم انداز برای افراد مبتلا به PTSD چیست؟

طبقه بندی PTSD شامل:

اختلال استرس حاد: علائم تا چهار هفته پس از تروما رخ می دهد.
PTSD حاد: علائم به مدت سه ماه یا کمتر رخ می دهد.
PTSD شروع با تاخیر: علائم شش ماه پس از تروما ظاهر می شود.
PTSD مزمن: علائم به مدت بیش از سه ماه باقی می ماند.
سایر اختلالات که اغلب همراه با PTSD هستند عبارتند از افسردگی، اختلالات اضطرابی، الکل و یا سوء استفاده های دارویی می باشد. که شما ممکن است برای این شرایط نیز مورد بررسی قرار گیرید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم PTSD چیست؟

علائم PTSD اغلب ظرف سه ماه از رویداد آغاز خواهد شد. در برخی موارد، با این حال، بیماری تا چند سال بعد شروع نمی شود. شدت و طول مدت بیماری متفاوت است. برخی از افراد در ظرف شش ماه بهبود می یابند در حالی که دیگران مدت بسیار طولانی رنج می برند.
علائم PTSD اغلب به سه دسته اصلی زیر دسته بندی شده، از جمله:
یادآوری: افراد مبتلا به PTSD بارها و بارها بطور منظم از طریق افکار و خاطرات حادثه احساس مصیبت می کند. این ممکن است شامل نگاهی به گذشته، توهم و کابوس باشد. آنها همچنین ممکن است زمانی که چیزهای خاصی از تروما مانند تاریخ سالگرد رویداد را یادآوری می کنند ناراحتی زیادی را احساس می کنند.
اجتناب: فرد ممکن است از افراد، مکان ها، افکار و یا موقعیت هایی که ممکن است واقعه را به یاد او اندازد اجتناب کنند. این می تواند سبب احساس جدا شدن از خانواده و دوستان و همچنین از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که فرد یک بار از آن لذت برده منجر شود.
افزایش انگیختگی: این شامل احساسات بیش از حد، مشکلات مربوط به دیگران، از جمله احساس یا نشان دادن محبت، مشکل در حال سقوط و یا در خواب ماندن، تحریک پذیری، طغیان خشم، اشکال در تمرکز، متلاطم بودن و یا به راحتی مبهوت شدن می باشد و فرد ممکن است از علایم فیزیکی، مانند افزایش فشار خون و ضربان قلب، تنفس سریع، تنش عضلانی، تهوع و اسهال رنج ببرد.
کودکان با PTSD ممکن است از تاخیر در توسعه از جمله آموزش توالت، مهارت های حرکتی و زبان رنج ببرند.

چه کسی PTSD می شود؟

هر کس به حوادث پس از سانحه واکنش متفاوت نشان می دهد. هر فرد دارای توانایی منحصر به خود برای مدیریت ترس و استرس و مقابله با تهدید ناشی از یک واقعه آسیب زا و یا وضعیت است. نوع کمک و حمایت به یک فرد از دوستان، اعضای خانواده و حرفه ی پس از تروما ممکن است سبب توسعه PTSD یا شدت علائم را تحت تاثیر قرار دهد.
PTSD برای اولین بار توسط جانبازان به جامعه پزشکی آورده شد از این رو نام سندرم شوک و نبرد خستگی پیدا کرد. با این حال، PTSD می تواند در هر کسی که با تجربه یک واقعه آسیب زا رخ دهد. افرادی مانند کودکان که مورد آزار قرار گرفته اند و یا بارها و بارها در معرض بوده اند در معرض خطر بالایی برای ابتلا به PTSD هستند. قربانیان تروما ( مربوط به حمله فیزیکی و جنسی ) با بزرگترین خطر برای ابتلا به PTSD روبرو هستند.
PTSD می تواند در هر سنی، از جمله دوران کودکی ایجاد شود. زنان نسبت به مردان بیشتر احتمال ابتلا به PTSD دارند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که زنان بیشتر احتمال دارد به قربانیان خشونت خانوادگی، سوء استفاده و تجاوز گرفتار شوند.

چگونه PTSD تشخیص داده می شود؟

PTSD تا حداقل یک ماه از زمانی که حادثه ناگوار رخ داده است تشخیص داده نمی شود اگر علائم PTSD وجود دارد، دکتر یک ارزیابی با انجام شرح حال طبی کامل و معاینه فیزیکی انجام می دهد. اگر چه هیچ آزمایش به طور خاص برای تشخیص PTSD وجود ندارد دکتر ممکن است آزمایشات مختلف را برای رد کردن بیماری جسمی استفاده کند.
اگر هیچ بیماری جسمی یافت نشد شما ممکن است به یک روانپزشک، روانشناس برای تشخیص و درمان بیماری های روانی ارجاع داده شوید. روانپزشکان و روانشناسان با استفاده از طراحی مصاحبه ی خاص و ابزار ارزیابی برای یک اختلال اضطرابی، فرد را ارزیابی نماید.

چگونه PTSD درمان می شود؟

هدف از درمان PTSD کاهش علائم روحی و جسمی، بهبود عملکرد روزانه و کمک به فرد برای بهتر کنار آمدن با رویدادی که سبب این اختلال شده می باشد. درمان PTSD ممکن است روان درمانی ( یک نوع از مشاوره )، دارو و یا هر دو باشد.
دارو - پزشکان از داروهای ضد افسردگی برای درمان PTSD و کنترل احساسات اضطرابی و علائم مرتبط با آن استفاده می کنند - داروهایی از جمله مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها) مانند Paxil، Celexa، Luvox، پروزاک و Zoloft. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند Elavil و دوکسپین. آرام بخش ها مانند آتیوان و Klonopin. تثبیت کننده خلق و خوی مانند والپوریک و Lamictal. و داروهای نورولپتیک مانند Seroquel و Abilify را گاهی اوقات استفاده می کنند. گاهی اوقات داروهای فشار خون در برخی افراد نیز برای کنترل علائم خاص مورد استفاده است. به عنوان مثال پرازوسین ممکن است برای کابوس استفاده شود و یا پروپرانولول ممکن است برای به حداقل رساندن تشکیل خاطرات آسیب زا مورد استفاده قرار گیرد.
روان درمانی - روان درمانی برای کمک به فرد PTSD شامل یادگیری مهارت هایی برای مدیریت علائم و توسعه راه های مقابله می باشد. درمان نیز با هدف آموزش فرد و خانواده او در مورد اختلال، و کمک به کار فرد از طریق ترس در ارتباط با رویداد آسیب زا می باشد. انواع روش های روان درمانی برای درمان افراد مبتلا به PTSD، از جمله استفاده:
رفتار درمانی شناختی - که شامل یادگیری به رسمیت شناختن و تغییر الگوهای فکری که منجر به احساسات سخت، احساسات و رفتار می شود.
قرار گرفتن در معرض درمان - نوعی درمان شناختی رفتاری است که شامل تجربه دوباره زندگی آسیب زا و یا قرار دادن شخص با اشیاء یا موقعیت هایی که باعث اضطراب او می شود. این در یک محیط کنترل شده و ایمن انجام می شود. قرار گرفتن در معرض، کمک می کند تا فرد با ترس و به تدریج راحت تر با موقعیت هایی که ترسناک هستند و باعث اضطراب می شوند مقابله کند. این در درمان PTSD بسیار موفق بوده است.
درمان خانواده - رفتار فرد مبتلا به PTSD می تواند در دیگر اعضای خانواده تاثیر بگذارد. لذا درمان خانواده ممکن است مفید باشد.
گروه درمانی ممکن است با اجازه دادن به فرد برای به اشتراک گذاشتن افکار، ترس ها و احساسات با سایر افرادی که حوادث را تجربه کرده اند مفید باشد.
(EMDR) جنبش چشم حساسیت زدایی و پردازش مجدد - فرم پیچیده ای از روان درمانی است که در ابتدا طراحی شده برای کاهش اضطراب مرتبط با خاطرات آسیب زا اما در حال حاضر نیز برای درمان انواع هراسها استفاده می شود.

چشم انداز برای افراد مبتلا به PTSD چیست؟

بازیابی از PTSD یک فرایند تدریجی و مداوم است. علائم PTSD به ندرت به طور کامل ناپدید می شوند اما درمان برای کمک به افراد مبتلا، برای مقابله با PTSD می تواند موثرتر باشد.
تحقیقات برای عواملی که منجر به PTSD می شود در حال انجام و به پیدا درمان های جدید رهبری می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search