پزشکی

چگونه با انتخاب زندگی سالم از نقایص هنگام تولد جلوگیری کنیم؟

برای داشتن نوزاد سالم معاینه پزشک لازم استشرایطی وجود دارد که می تواند تقریباً هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. و کودک موقع تولد با نقص بدنیا می آید برخی بیماریها از قبیل شکاف لب می تواند به آسانی تشخیص داده شوند در حالی که برخی دیگر مانند ناشنوایی یا نقص قلب تنها ممکن است زیر تست تشخیصی کشف گردند. هر سال در ایالات متحده، در حدود 120000 نوزاد با نقایص مادرزادی به دنیا می آیند هر 4.5 دقیقه یک کودک با نقص بدنیا می آید. در مجموع، نقائص هنگام تولد از هر 33 نوزادان 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و علت 1 مورد مرگ و میر در هر 5 نوزاد در سال اول زندگی است.

نقائص هنگام تولد توسط عوامل مختلف، متفاوت است که می تواند به شرایط تشکیل شده در هر مرحله از حاملگی منجر شود. ارث، ژنتیک، رفتار فردی و محیط زیست عوامل هستند که همه می توانند با هم کار کنند که منجر به نقص هنگام تولد شود.
در زیر لیستی از 10 تا از شایع ترین نقایص هنگام تولد در ایالات متحده با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری (CDC) ارائه می شود.
سندرم داون - 6037 مورد در سال
شکاف لب ( با یا بدون شکاف کام ) - 4437 مورد در سال
شکاف کام بدون شکاف لب - 2651 مورد در سال
نقص سپتوم دهلیزی بطنی ( سوراخ در قلب ) - 1966 مورد در سال
عدم ناهنجاری از مقعد و یا روده بزرگ - 1952 مورد در سال
Gastroschisis ( سوراخ در دیواره شکم ) - 1871 مورد در سال
تترالوژی فالوت ( ترکیبی از نقص قلب ) - 1657 مورد در سال
اسپینا بیفیدا بدون آنانسفالی - 1460 مورد در سال
دفورمیته کوتاهی، اندام فوقانی - 1454 مورد در سال
معکوس دو شریان اصلی قلب - 1252 مورد در سال است.

پیشگیری از نقائص هنگام تولد

نقص تولد می تواند تاثیر جسمی و روحی جدی نه تنها در خود فرد بلکه در خانواده و جوامع خود ایجاد می کند Coleen بویل، مدیر مرکز ملی نقائص هنگام تولد و معلولیت رشدی می گوید. داشتن این نکات در ذهن، از نقائص هنگام تولد می تواند جلوگیری و اثر مثبت گسترده ای داشته باشد.
اگر چه نمی توان از همه نقائص هنگام تولد جلوگیری کرد اما مراقبت هایی وجود دارد که زنان می توانند شانس بچه دار شدن بدون نقص تولد را افزایش دهند که لسلی Beres، رئيس مرکز ملی شبکه پیشگیری از نقائص هنگام تولد (NBDPN) توضیح می دهد که مراحل کوچکی مانند مراجعه به مراکز مراقبت های بهداشتی به طور منظم و مصرف 400 میکروگرم ( میکروگرم ) روزانه از اسید فولیک، قبل و در دوران بارداری می تواند موثر باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

برنامه ریزی قبل از بارداری

P در PACT مخفف برنامه ریزی است. اگر یک مادر آرزوی داشتن یک نوزاد سالم را دارد بهتر است قبل از حاملگی، شروع به آمادگی نماید. اکثر نقائص هنگام تولد در طول 3 ماه اول بارداری، زمانی که اندام کودک در حال شکل گیری است رخ می دهد به طوری که آمادگی برای رفتن به این مرحله می تواند شانس سلامت نوزاد را بهبود بخشد.
با توجه به CDC، حدود نیمی از حاملگی ها ناخواسته می باشد. در نتیجه، به تمام زنانی که در سن باروری هستند توصیه می شود به دنبال مشاوره برای اطمینان از بهترین مراقبت های ممکن برای سلامت نوزاد باشند.
متخصصین مراقبت از سلامتی دریافتند که اسید فولیک ( فولات ) برای سلامت نوزادان فوق العاده مهم است. اسید فولیک یک ویتامین B که خطر نقص لوله عصبی محرک مغز و مهره نوزادان را کاهش می دهد. اگر همه زنان باردار 400 میکروگرم فولیک اسید در هر روز در طی مراحل اولیه بارداری مصرف نمایند 70 درصد از نقایص لوله عصبی در این زمان، قابل پیشگیری است. اهمیت آن چنین است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1996 اظهار داشت که تمام محصولات دانه ها با اسید فولیک غنی و برچسب "غنی شده" با اسید فولیک داشته باشد.
از وقتی حکم غنی سازی اسید فولیک تصویب شد کاهش 36٪ در موارد اسپینا بیفیدا و کاهش 17٪ در موارد آنانسفالی ( تشکیل نقائص در مغز، جمجمه و پوست سر) ثبت شده است.
مشاوره ژنتیک نیز می تواند بخش مهمی از آماده شدن برای بارداری سالم باشد. ژنتیک به مردم در مورد یادگیری شرایط ژنتیکی و پیدا کردن آنچه که احتمال یک نقص مادرزادی ژنتیکی کودک کمک می کند و همچنین غربالگری برای شرایط ژنتیکی توصیه می شود.

اجتناب از مواد مضر

A در PACT مخفف اجتناب از مواد مضر است. مواد مضر شامل داروهایی از قبیل الکل و تنباکو و همچنین مواد که می تواند در محیط زیست، محل کار و یا منزل یافت شود.
سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند باعث نوزادان با شکاف لب و کام دهان، یکی از شایع ترین نقص هنگام تولد شود.
همانطور که قبلا گفته شد تقریباً نیمی از حاملگی ها در ایالات متحده برنامه ریزی نشده است به این معنی که نوزادان می تواند سهواً در معرض مواد مضر، قبل از باردار شدن مادر قرار گیرند.
علاوه بر ایجاد نقائص هنگام تولد، مواد مضر می تواند عواقب شدید دیگری از جمله تولد نوزاد نارس، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و سقط جنین داشته باشد. آنها همچنین می توانند روی سلامت زن و توانایی باردار شدن تاثیر بگذارد.
با توجه به ماه مارس DIMES، سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث 20 درصد از شکاف لب و کام دهان (لب و کام) می شود. حتی اگر یک زن قبل از تحقق بارداری، سیگار را ترک کند می تواند شانس ابتلا نوزاد خود به مشکلات بهداشتی خاص، مانند وزن کم هنگام تولد را بهبود بخشد. برخی از مشاغل مانند قرار گرفتن در معرض دود یا فلزات سمی می تواند برای سلامت کودکان متولد نشده خطرناک باشد. که باید اجتناب شود. حتی اگر بارداری رخ ندهد اجتناب از مواد مضر به اندازه کافی برای سلامت کلی سودمند است.

انتخاب یک شیوه زندگی سالم

"C" در PACT برای انتخاب یک شیوه زندگی سالم است. سلامت مادر در دوران بارداری تاثیر مستقیم بر سلامت نوزاد دارد بسیاری از چیزهایی هستند که یک زن می تواند برای سالم به دنیا آوردن نوزاد خود انجام دهد.
بسیاری از چیزهای دیگر که زنان می توانند برای یک زندگی سالم و کاهش خطر ابتلا نوزاد به نقص مادرزادی انجام دهند. کلید آن، انتخاب یک شیوه زندگی سالم با یک رژیم غذایی سالم، حفظ وزن سالم و درمان شرایط طولانی مدت مانند دیابت است.
نوزادان زنانی که اضافه وزن دارند در معرض خطر نقص تولد هستند. مادران چاق نیز خطر افزایش عوارض سقط جنین دارند.
پس از دستیابی به یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن سالم، بسیار مهم است که رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، پروتئین بدون چربی و چربی ها و روغن های سالم توصیه شده توسط NBDPN داشته باشیم.
دیابت اگر به درستی کنترل نشود می تواند شانس ابتلا یک نوزاد با یک نقص مادرزادی موقع تولد را تحت تاثیر قرار دهد. قند خون باید در یک سطح سالم نگه داشته شود. همانطور که بسیاری از مردم بی اطلاع هستند و نمی دانند که آیا بیماری متابولیک دارند به دنبال درخواست تست ممکن است یک ایده خوب برای آن ها باشد.
دیابت حاملگی نوعی از دیابت که روی 10 - 2 درصد از زنان باردار تاثیر می گذارد و هنگامی رخ می دهد که بدن قادر به تولید انسولین کافی برای مقابله با افزایش مطالبات بارداری نباشد. یک زندگی سالم می تواند این خطر به نصف برساند.
عفونت بسیاری در مادر می تواند می تواند خطر نقص تولد را افزایش می دهد. این مواردعبارتند از:
بیماری های مقاربتی ( کلامیدیا، سوزاک، سفلیس )
بیماری های قابل پیشگیری با واکسن ( سرخجه، آنفلوآنزا )
عفونت های غذا منتقل شده از ( لیستریا، سالمونلا ).
خطر ابتلا به این عفونت می تواند به راحتی با بهداشت شخصی، انتخاب شیوه زندگی معقول و تزریق واکسن مناسب کاهش یابد.
خوردن یک رژیم غذایی سالم و حرکت به سمت داشتن یک وزن سالم، تحت کنترل نگه داشتن دیابت ، ترک سیگار، اجتناب از دود دست دوم و اجتناب از الکل همه می توانند به افزایش شانس داشتن یک نوزاد سالم کمک کند.

با دکتر خود صحبت کنید

"T" در PACT برای صحبت کردن با دکتر خود می باشد. تماس منظم با یک دکتر تا حد زیادی می تواند به برنامه ریزی، اجتناب از مواد مضر و انتخاب یک شیوه زندگی سالم کمک کند.
در مورد همه داروها، از جمله مصرف بیش از حد دارو و مکمل های غذایی و گیاهی باید قبل از مصرف با یک دکتر صحبت شود.
استفاده از مسکن های مبتنی بر مواد مخدر در اوایل حاملگی می تواند خطر به دنیا آمدن نوزادان با نقص قلبی جدی را دو برابر نماید و دیگر داروهای مسکن نیز می تواند به اسپینا بیفیدا یا gastroschisis - یک سوراخ در دیواره شکم منجر شود.
تاریخ واکسیناسیون باید با یک دکتر بحث شود. برخی از واکسیناسیون که باید به بهترین وجه قبل از باردار شدن دریافت شود مانند واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) می باشد. دیگر واکسن ها مانند Tdap - برای سیاه سرفه - باید در دوران بارداری دریافت می شود.
واکسن آنفولانزا در زمان های خاص داده می شود بسته به آن است که شروع حاملگی در فصل آنفولانزا باشد. محققان دریافته اند که واکسن داده شده در دوران بارداری می تواند هر دو مادر و نوزاد را ( تا 6 ماه ) از آنفلوآنزا محافظت می کند. زنان باردار بیشتر در معرض بیماری شدید ناشی از آنفلونزا هستند.
بخش مهمی از برنامه ریزی بارداری را می توان بررسی سابقه خانوادگی دانست. این فرایند از بهترین و با کمک یک دکتر انجام می شود. دکتر ممکن است مشاوره ژنتیک و یا غذایی خاصی با توجه به سابقه پزشکی خانواده توصیه کند.
زنان باردار باید به طور منظم توسط یک دکتر و یا ماما چک آپ داشته باشند این در نظارت بر سلامت مادر و نوزاد و شناسایی هر گونه خطرات بهداشتی که ممکن است در اسرع وقت بوجود می آیند حیاتی است.

مردان چه کاری باید انجام دهند؟

مردان نیز می تواند نقشی در جلوگیری از بخشی از نقایص سلامت داشته باشند حتی اگر بسیاری از این مسئولیت بر دوش زنان برای حفظ یک شیوه زندگی سالم باشد.
همانطور که برخی نقائص هنگام تولد می تواند در خانواده اجرا شود این مهم است که مردان به طور کامل در هر تحقیق در سابقه پزشکی خانواده هایی شرکت می کنند.
در سال های اخیر مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی پدر همچنین می تواند خطر نقص تولد در نوزادان را ایجاد کند.
این مطالعات نشان داده اند که در مردان باید اطمینان حاصل شود که آنها سطوح کافی از فولات را دریافت کرده اند و مردان شاغل در مشاغل خاص از جمله دانشمندان کامپیوتر، باغداری و آرایشگری با خطر بالاتر ابتلا به داشتن فرزند با نقائص هنگام تولد ارتباط دارند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search