پزشکی

ریزش مو - علل و درمان آن

ریزش موطاسی یا ریزش مو چیزی است که معمولاً فقط در بزرگسالان رخ می دهند و آنها باید در مورد آن نگران باشند اما گاهی اوقات نوجوانان نیز موهای خود را بیش از حد از دست می دهند و آن ممکن است نشانه ی آن باشد که چیزی اتفاق افتاده است. ریزش مو در دوران بلوغ می تواند به معنای آن باشد که یک فرد ممکن است بیمار یا فقط غذا خوردن درستی ندارد

برخی داروها و یا درمان های پزشکی ( مانند شیمی درمانی ) نیز باعث ریزش مو می شود برخی مردم به علت نوارهایی که برای مدل، روی موهای خود برای مدت طولانی می زنند موهای خود را از دست می دهند
از دست دادن مو می تواند استرس زا باشد بیشتر مواقع از دست دادن مو در طول سال های نوجوانی موقت است در ریزش موی موقت، مو معمولاً پس از رفع مشکل اصلاح می شود.

آناتومی مو

مو از یک نوع پروتئین به نام کراتین ساخته شده است. مو دارای ( شفت مو )، قسمتی به نام  ریشه ) در زیر پوست و فولیکول است فولیکول جایی است که ریشه مو از آنجا رشد می کند در انتهای فولیکول پیاز مو است این جایی است که رنگدانه رنگ مو یا ملانین تولید می شود. هر مو به مدت 2 - 6 سال در مرحله ( آناژن ) رشد می کند و سپس یک دوره خواب کوتاه 2 - 4 هفته ای به نام مرحله ( کاتوژن ) دارد در این مرحله پیاز موی قدیمی ضعیف و رشد موها متوقف می شود و پس از آن می افتد و سپس موی جدید از فولیکول مرحله ( تلوژن) بیرون می آید این مرحله، 3 هفته طول می کشد هنگامی که موهای جدید جایگزین قدیمی نشود و یا زمانی که مو به صورت توده یا بخشی بیرون می آید علت قطعی برای نگرانی وجود دارد.
اکثر مردم حدود 100 تا 150 تار موی سر را در یک روز از دست می دهند این موهای از دست رفته جایگزین می شوند و دو مرتبه به حالت اول می رسد و این مقدار ریزش مو کاملا طبیعی و دلیلی برای نگرانی ندارد اگر شما بیشتر از 100 تا مو در روز از دست بدهید ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که باید بررسی شود. این درست است که مردان عمدتا به علت طاسی با الگوی مردانه با احتمال بیشتری موهای خود را نسبت به زنان از دست می دهند اما تنک شدن مو و ریزش مو نیز در زنان شایع ولی کمتر روحیه آنها را تضعیف می کند. ریزش مو یا کچلی، یک نگرانی برای مردان، زنان و کودکان است. درمان برای ریزش مو شامل استفاده از داروها مانند( Propecia , Rogaine )، جایگزین مو، و ترمیم مو است.
اگر شما ریزش مو دارید و علت آن را نمی دانید با دکتر خود مشورت کنید .دکتر می تواند تعیین کند که چرا مو در حال سقوط است و درمان را به شما نشان می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل ریزش مو چیست؟

در اینجا برخی از چیزهایی است که می تواند سبب ریزش مو در نوجوانان شوند عبارتند از:
بیماری یا شرایط پزشکی. وضعیت غدد درون ریز ( هورمونی ) مانند دیابت کنترل نشده یا بیماری تیروئید، می تواند مانع تولید مو و علت ریزش مو باشد مردم مبتلا به لوپوس همچنین می توانند مو از دست بدهند عدم تعادل هورمونی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک اتفاق می افتد می تواند سبب ریزش مو در دختران نوجوان و همچنین زنان بالغ شود.
داروها. گاهی اوقات پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که دارای عوارض جانبی ریزش مو است داروهای شیمی درمانی برای سرطان، داروهای هستند که احتمالاً عامل ریزش مو شناخته شده اند اما ریزش مو نیز می تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروهای مورد استفاده در درمان آکنه، اختلال دو قطبی و ADHD باشد قرص لاغری که حاوی آمفتامین باشد همچنین می تواند سبب ریزش مو شود.
آلوپسی آره آتا. این بیماری پوست باعث از دست دادن مو در پوست سر و گاهی در جای دیگر در بدن است در حدود 1 در 50 نفر به این نوع ریزش مو در برخی از نقاط زندگی گرفتار می شوند دانشمندان فکر می کنند آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که فولیکول های مو توسط سیستم ایمنی بدن خود فرد آسیب دیده است.
کچلی منطقه ای معمولا با یک یا تعداد زیادی از تکه های طاس کوچک، در پوست سر شروع می شود این می تواند بزرگتر نیز باشد در تعداد کمی از موارد، فرد تمام موی سر خود را از دست می دهد هر دو پسرها و دختران می تواند آن را دریافت کند و آن اغلب و معمولاً نه همیشه در دوران کودکی آغاز می شود. موها ظرف یک سال رشد می کند اما گاهی اوقات افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا دوباره موهای خود را از دست می دهند.
تریکوتیلومانیا ( تلفظ trik-o-til-uh-MAY-nee-uh). تریکوتیلومانیا یک اختلال روانی است که در آن مردم بارها و بارها موهای خود را می کنند و اغلب تکه های طاس در موهای خود دارند مردم با تریکوتیلومانیا معمولا نیاز به کمک یک درمانگر یا سایر حرفه های سلامت روانی دارند.
درمان های طراحی شده برای ظاهر مو. درمان هایی که با استفاده از مواد شیمیایی، مانند ( رنگ مو، سفید کننده، صاف کننده های مو یا فرکردن ) می تواند سبب آسیب مو شود که موجب قطع و یا سقوط مو به طور موقت می شود همچنین استفاده از حرارت بیش از حد بر مو مانند ( استفاده از آهن داغ یا خشک کن های داغ ) سبب ریزش مو می شود.
نوع دیگری از طاسی می تواند دائمی باشد مانند کشیدن محکم و بیش از حد موها برای مدل دادن که سبب درد شود کشش و آلوپسی نام دارد کشش آلوپسی به طور دائم می تواند به فولیکول های مو صدمه برساند اگر برای مدت زمان طولانی ادامه یابد سبب آسیب دائمی می شود.
تغذیه نامناسب. به اندازه کافی نخوردن مواد غذایی سالم می تواند به ریزش مو کمک کند   برای همین دلیل است که افراد مبتلا به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی و پرخوری عصبی موهای خود را از دست می دهند.  بدن  برای رشد موها نیاز به گرفتن پروتئین به اندازه کافی، ویتامین ها و مواد معدنی دارد برخی از نوجوانانی که گیاهخوار هستند نیز اگر پروتئین به اندازه کافی از منابع غیر گوشتی نخورند موهای خود را از دست می دهند و برخی از ورزشکاران در معرض خطر بالاتری برای ریزش مو هستند زیرا ممکن است احتمال ابتلا به کم خونی فقر آهن در آنها بیشتر باشد.
اختلال در چرخه رشد مو.  برخی از رویدادهای مهم می تواند چرخه رشد مو را به طور موقت تغییر دهد به عنوان مثال، زایمان، داشتن عمل جراحی، گذر از یک رویداد آسیب زا، و یا ابتلا به یک بیماری جدی یا تب بالا به طور موقت می تواند باعث ریختن مقدار زیادی از موها شود این نوع از ریزش مو قابل اصلاح است.
ریزش موی آندروژنتیک. در میان بزرگسالان، شایع ترین علت ریزش مو، آلوپسی آندروژنیک است این است که گاهی اوقات کچلی با الگوی زنانه یا مردانه نامیده می شود. این بیماری توسط یک ترکیبی از همه چیز، از جمله ژنهای یک فرد و هورمونی به نام آندروژن ایجاد می شود این نوع از ریزش مو گاهی اوقات می تواند در اواسط نوجوانی شروع شود همچنین می تواند در افرادی که از استروئیدهایی مانند تستوسترون برای بدنسازی استفاده می کنند اتفاق افتد.

پزشکان برای درمان چه کاری می تواند انجام دهند؟

اگر شما در مورد ریزش مو به یک دکتر مراجعه نمایید او سئوالاتی در مورد سلامت شما و بهداشت خانواده ( سابقه پزشکی شما ) می پرسد دکتر پوست سر شما را چک خواهد کرد و ممکن است نمونه موی شما را برای شرایط خاص پزشکی که می تواند موجب ریزش مو شود تست نماید.
اگر دارو باعث از دست دادن موی شما شده است از دکتر بپرسید که آیا شما می توانید داروی خود را تغییر دهید اگر ریزش مو با توجه به شرایط غدد درون ریز، مانند دیابت یا بیماری تیروئید یا کچلی با الگوی زنانه باشد درمان مناسب و کنترل بیماری زمینه ای مهم است.
دکتر شما ممکن است محصولی مانند مینوکسیدیل را برای رشد مو در طاسی با الگوی مردانه و زنانه تجویز نماید از مینوکسیدیل برای ریزش موی دائمی به علت وراثت استفاده می شود مینوکسیدیل برای درمان زنانی که نازک شدن مو در جلو سر دارند استفاده می شود لذا شما باید از خطرات سلامتی ناشی از مینوکسیدیل آگاه باشید و بلافاصله با داشتن هر یک از این عوارض جانبی ( ضربان قلب سریع یا نامنظم شدن، تورم پا یا پایین پاها، افزایش وزن سریع از بیش از 5 پوند ( 2 پوند در کودکان )، درد قفسه سینه،تنگی نفس،نفخ، فلاشینگ و یا قرمزی پوست ) ناشی از مصرف مینوکسیدیل باید با دکتر خود مشورت نمایید.

کچلی منطقه ای را می توان با درمان با کرم های کورتیکواستروئیدی و یا تزریق در پوست سر درمان کرد اگر دکتر شما فکر کند که کمبودهای تغذیه ای باعث از دست دادن موی شما شده است او ممکن است شما را به یک پزشک تغذیه معرفی نماید.

درمان های طبیعی برای ریزش مو

ممکن است دیدن بیشتر از حالت طبیعی مو، در روی برس به چند دلیل مانند ( کمبود ویتامین، مشکلات تیروئید و یائسگی ) باشد اگر یک وضعیت پزشکی باعث ریزش مو شما شده است نیاز به درمان دارد.
پروتئین برای تقویت و رشد مو مهم است مقدار توصیه شده روزانه در حدود دو تا سه وعده 3 اونس گوشت و یا ترکیبی از چهار تا پنج وعده لبنیات و حبوبات است.
بیماران دارای ریزش مو باید از آجیل و دانه ها، تخم مرغ و ماهی در رژیم غذایی خود داشته باشند همه منابع مهم اسیدهای چرب امگا3 که به کاهش التهاب و ایجاد یک پوست سر سالم کمک می کند.
بهتر است برای جلوگیری از خط شیار بر روی سر، هر روز از انواع و اقسام غذاها استفاده نمایید و خوردن روزانه 6 تا 10وعده از سبزیجات مختلف، 2 تا 4 عدد میوه و مجموعه ای از دانه، حبوبات و محصولات گوشت بدون چربی توصیه می شود.
آهن: کم خونی می تواند موجب ریزش مو می شود اما مکمل های آهن تنها در صورتی مصرف شود که تست کم خونی فقر آهن مثبت باشد.
روی و بیوتین: این مکمل ها برای کمک به رشد مو در افراد مبتلا به اختلالات متابولیک فاقد آنها با مو و ناخن نازک و یا شکننده در نظر گرفته می شوند.
بدانید مکمل شما
اگر شما قصد استفاده از مکمل هایی برای موهای خود دارید قبل از شروع به گرفتن آنها با دکتر خود مشورت نمایید

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، برای بسیاری از دلایل مهم است غذاهای سالم واقعاٌ می تواند به نفع موهای شما عمل نماید.
اگر شما ریزش مو دارید برخی از پزشکان شما را به استفاده از شامپو بچه و نشستن موها، بیش از یک بار در روز توصیه می کنند موهای خود را بیش از حد با یک حوله مالش ندهید بسیاری از کارشناسان مو پیشنهاد کنار گذاشتن خشک کن را دارند و می گویند موهای خود را در هوای آزاد خشک کنید و اگر شما نمی توانید بدون خشک کردن مو زندگی کنید از یک خشک کن با گرمای کم استفاده نمایید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search