پزشکی

زود انزالی - علائم، تشخیص و درمان

داروی زود انزالیانزال زودرس (زود) شایعترین اختلال جنسی در مردان جوانتر از 40 سال است از نظر تاریخی، یک بیماری روانی بدون علت ارگانیگ در نظر گرفته شده است. اکثر موارد با انزال زودرس، یک علت مشخص ندارند در تجربه جنسی با افزایش سن، مردان اغلب یاد می گیرند که چگونه ارگاسم جنسی را به تاخیر اندازند انزال زودرس ممکن است با یک شریک جدید فقط در شرایط خاص جنسی و یا اگر مدت زیادی از آخرین انزال گذشته باشد رخ می دهد

عوامل روانی مانند اضطراب، احساس گناه یا افسردگی می تواند سبب انزال زودرس شود در برخی موارد، انزال زودرس ممکن است با یک علت پزشکی مانند مشکلات هورمونی، آسیب یا یک عارضه جانبی برخی از داروها مرتبط باشد.
انزال زودرس چیست؟
علائم و نشانه های زود انزالی
تشخیص زود انزالی چیست؟
داروی زود انزالی

انزال زودرس چیست؟

انزال زودرس، انزال کنترل نشده ای می باشد که قبل یا مدت کوتاهی پس از نفوذ جنسی، با تحریک جنسی حداقل و قبل از اینکه فرد بخواهد رخ می دهد و ممکن است منجر به یک تجربه جنسی غیر رضایتبخش برای هر دو طرف شود این می تواند اضطراب را که ممکن است به این مشکل کمک کند افزایش دهد یکی از شایع ترین انواع انزال زودرس اختلال عملکرد جنسی مرد است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های زود انزالی

انزال زودرس می تواند مادام العمر و یا اکتسابی باشد. با انزال زودرس مادام العمر، بیمار انزال زودرس را پس از شروع اولین مقاربت تجربه کرده است.
ویژگی های بیمار در انزال زودرس مادام العمر، می تواند شامل موارد زیر باشد:
مشکلات روانی
اضطراب عمیق در مورد رابطه جنسی که مربوط به مواجه با 1 یا بیشتر تجربیات آسیب زا می باشد.
در بیماران مبتلا به انزال زودرس مادام العمر، در مورد مسایل زیر پرس و جو می شود.
مشکلات روانی قبلی
تجربیات جنسی زود هنگام
روابط خانوادگی در دوران کودکی و نوجوانی
ارتباط با همسالان
محل کار یا مدرسه
نگرش عمومی نسبت به جنس
نگرش و پاسخ از شریک جنسی زن
جنبه غیر جنسی از رابطه فعلی
میزان مشارکت شریک جنسی در درمان

تشخیص زود انزالی چیست؟

در مردان مبتلا به انزال زودرس (زود) و بدون مشکلات پزشکی دیگر، هیچ تست متعارف خاص آزمایشگاهی و یا تاثیر درمانی وجود ندارد. چک کردن سطوح تستوسترون سرم ( آزاد و کل ) و پرولاکتین بیمار ممکن است مناسب باشد اگر انزال زودرس وجود دارد مشکلاتی با ناتوانی جنسی مشاهده می شود. اگر افسردگی و یا شرایط دیگر همزیستی وجود دارد مطالعات آزمایشگاهی خاص برای افسردگی یا مشکلات پزشکی دیگر و یا مشکلات روانی مناسب است.
دیگر شرایط که باید در تشخیص انزال زودرس در نظر گرفته شود به شرح زیر است:
تاخیر ارگاسم جنسی شدید در شریک زندگی ( زن )
عوارض جانبی از یک داروی روان گردان
اختلال نعوظ

داروی زود انزالی

درمان پزشکی برای انزال زودرس (زود) شامل گزینه های مختلف است. هر بیماری جدی اولیه پزشکی (به عنوان مثال، آنژین صدری) باید درمان شود برای رسیدن به بهترین نتیجه، شریک زن باید به طور کامل در جلسات مشاوره و درمان جای داده شود.
در بسیاری از موارد انزال زودرس در طول زمان بدون نیاز به درمان پزشکی خود به خود برطرف می شود. تمرین تکنیک های تمدد اعصاب و یا استفاده از روش انحراف فکر ممکن است به شما در به تاخیر انداختن انزال کمک کند. برای برخی از مردان، توقف در استفاده از الکل، تنباکو و یا مواد مخدر ممکن است توانایی کنترل انزال را بهبود بخشد.
دکتر شما ممکن است که شما و شریک زندگی تان را به تکنیک های خاصی برای کمک به تاخیر انزال توصیه کنند. این تکنیک ممکن است شامل شناسایی و کنترل احساسات منجر به انزال، به منظور کاهش سرعت یا توقف تحریک می باشد.
روش توقف و شروع
این تکنیک شامل تحریک جنسی مرد تا زمانی که احساس رسیدن به ارگاسم می کند سپس توقف تحریک برای حدود 30 ثانیه و سپس دوباره آن را شروع کند و تکرار این الگو تا زمانی که مرد می خواهد به انزال برسد و آخرین بار، ادامه دادن تحریک تا زمانیکه مرد به اوج لذت جنسی برسد.
گزینه های دیگر شامل استفاده از کاندوم به منظور کاهش احساس برای مرد و یا تلاش در موقعیت های مختلف ( مانند خوابیدن به پشت ) در طول مقاربت است.
مشاوره و رفتاردرمانی ممکن است به کاهش اضطراب مربوط به انزال زودرس کمک کند.
تکنیک فشار
این تکنیک شامل تحریک جنسی مرد تا زمانی که او زمان انزال را تشخیص دهد در این موقع، مرد و یا شریک زندگی او به آرامی فشاری به سر آلت تناسلی برای چند ثانیه وارد می کند و سپس توقف تحریک جنسی برای حدود 30 ثانیه، و سپس دوباره شروع نماید شخص یا زوج ممکن است این الگو را تا زمانی که مرد می خواهد به انزال برسد تکرار کند و در آخر، ادامه تحریک تا مرد به اوج لذت جنسی برسد.
درمان دارویی ممکن است شامل موارد زیر است:
بی حسی موضعی و کاندوم
استفاده از بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکایین یا پریلوکائین می تواند مفید باشد ولی می تواند به مهبل ( واژن ) منتقل شده و جذب شود و باعث کاهش احساس شود. کاندوم نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد و نیز موثر می باشد به خصوص هنگامی که با بی حسی موضعی ترکیب شود
درمان با مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI). مانند ( به عنوان مثال، سرترالین، پاروکستین، فلوکستین، سیتالوپرام یا  داپوگزتین ) و متناوب از یک عامل SSRI با اثرات مشابه استفاده شود.
عوارض جانبی شایع SSRI ها عبارتند از:
خستگی، احساس بیماری و بیمار بودن، اسهال، تعریق بیش از حد
داپوگزتین
داپوگزتین Dapoxetine بسیار سریع تر ازSSRI ها عمل می کند اگر برای شما داپوگزتین تجویز شده، معمولا توصیه می شود آن را یک تا سه ساعت قبل از رابطه جنسی و حداکثر یک بار در روز استفاده کنید.
داپوگزتین برای تمام مردان مبتلا به انزال زودرس مناسب تشخیص داده نشده است به عنوان مثال، برای برخی از مردان با مشکلات قلب، کلیه و کبد توصیه نمی شود.
داپوگزتین همچنین می تواند با داروهای ضد افسردگی دیگر تداخل نماید.
عوارض جانبی شایع داپوگزتین شامل سردرد، سرگیجه و احساس بیماری است.
درمان با مهارکننده های نوع فسفودی استراز 5 (PDE5). به عنوان مثال، سیلدنافیل، تادالافیل و یا احتمالاً واردنافیل
عوامل دیگر ( به عنوان مثال، پیندولول یا ترامادول )
درمان جراحی توصیه نمی شود.
ارزیابی توسط یک درمانگر جنسی، روانشناس، روانپزشک ممکن است به برخی از زوج ها کمک کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search