پزشکی

هموسیستئین - علت، علائم، تشخیص و درمان

هموسیستئین یک اسید آمینه است اسیدهای آمینه بلوک های ساختمان پروتئین هستند. ممکن نیست که هموسیستئین از رژیم غذایی بدست آید. آن باید از متیونین و دیگر اسید آمینه در محصولات گوشت، ماهی و فراورده های لبنی ساخته شود. ویتامین B6 ( پیریدوکسین )، B12 و اسید فولیک برای رخ دادن این واکنش مورد نیاز است. غذاهای حاوی متیونین در جریان خون به هموسیستئین تبدیل می شود.

هموسیستئین در بدن به سیستئین تبدیل می شود ویتامین B6 این واکنش را تسهیل می کند. هموسیستئین همچنین می تواند با استفاده از آنزیم های مرتبط با ویتامین B12 به متیونین تبدیل شود.
سیستئین یک پروتئین مهم در بدن است که نقش بسیاری دارد. سیستئین یک منبع سولفید است و بخشی از سوخت و ساز فلزات مختلف در بدن از جمله آهن، روی و مس است. سیستئین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.
اگر هموسیستئین نتواند به سیستئین و یا به فرم متیونین تبدیل شود سطح هموسیستئین افزایش می یابد. سطح هموسیستئین بالا با حمله قلبی، سکته مغزی، تشکیل لخته خون و شاید توسعه بیماری آلزایمر در ارتباط باشد.
چرا نظارت بر سطح هموسیستئین مهم است؟
عامل هموسیستئین بالا (هیپرهموسیستئینمیا) چیست؟
علائم و نشانه های سطح بالای هموسیستئین چیست؟
سطوح بالای هموسیستئین چه مقدار است؟
چگونه می توان سطح هموسیستئین را کاهش داد؟

چرا نظارت بر سطح هموسیستئین مهم است؟

سطح هموسیستئین با حمله قلبی، سکته مغزی و لخته شدن خون در ارتباط است. اگر یک فرد هر یک از این بیماری ها را داشته باشد و افزایش عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت را نداشته باشند سپس پزشک اغلب برای علل غیر معمول و خطرات، سطح هموسیستئین در خون را چک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عامل هموسیستئین بالا (هیپرهموسیستئینمیا) چیست؟

عوامل موثر در سطوح بالای هموسیستئین عبارتند از:
ناکافی بودن ( فولات ، ویتامین B6، ویتامین B12، بتائین، ویتامین B2 و منیزیم ).
استفاده از داروهای تجویزی ( از جمله کلستیرامین، colestipol، fenofibrate، لوودوپا، متفورمین، متوترکسات، نیاسین، اکسید نیتروژن، pemetrexed، فنی توئین، سولفاسالازین ).
رژیم غذایی پر متیونین ( از جمله گوشت قرمز و فراورده های لبنی ).
سیگار کشیدن.
قهوه.
مصرف الکل.
سن.
چاقی.
ژنتیک که باعث اختلال در توانایی سوخت و ساز فعال فولات از اسید فولیک می شود.
سطح هموسیستئین در بدن وقتی افزایش می یابد که سوخت و ساز سیستئین از متیونین به سیستئین خراب شود. این ممکن است به دلیل کمبودهای غذایی ویتامین B6، ویتامین B12 و اسید فولیک باشد.
الکل تمایل به سوء تغذیه و کاهش ویتامین B دارد الکل خود به طور مستقل ممکن است باعث افزایش سطح هموسیستئین در خون شود. اختلالات ژنتیکی نیز ممکن است روی توانایی بدن برای سوخت و ساز هموسیستئین به cytsteine اثر نماید و باعث افزایش سطح هموسیستئین در خون و ادرار شود. امروزه مشخص شده است که برخی از مردم یک نوع ژنتیکی رایج ( به نام ردوکتاز متیلن اتروهیدروفولات، به صورت مختصر MTHFR) که باعث اختلال در توانایی پردازش فولات می شود. این ژن معیوب در برخی از افراد که انواع MTHFR را از هر دو والدین به ارث برده اند منجر به سطوح بالای هموسیستئین می شود.
سطح بالای هموسیستئین نیز در افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، سطوح پایین هورمون تیروئید، پسوریازیس و یا داروهای خاص (مانند داروهای ضد صرع و متوترکسات) وجود داشته باشد.

علائم و نشانه های سطح بالای هموسیستئین چیست؟

هموسیستئین منجر به آسیب دیواره داخلی شریان ( اندوتلیوم ) و به بسیاری از بیماری ها مانند ( بیماریهای قلب و عروق، نارسایی احتقانی قلب، سکته مغزی، میگرن، دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، از دست دادن شنوایی، آتروفی مغز و بیماری آلزایمر ) کمک می کند.
هموسیستئین بالا در بدن هیچ علامتی ایجاد نمی کند.
هموسیستئین بالا پوشش داخلی عروق خونی در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب افزایش خطر ابتلا به آترواسکلروز و یا باریک شدن رگهای خونی می شود. این می تواند سبب حمله قلبی و سکته مغزی در سنین پایین شود.
یک رابطه بین سطح هموسیستئین در بدن و اندازه شریان های کاروتید عرضه کننده خون به مغز وجود دارد. در سطح هموسیستئین بالاتر، شریان کاروتید تنگ تر و باریک تر است.
خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی نیز ممکن است به هموسیستئین بالا در بدن مرتبط باشد.
ممکن است یک رابطه بین هموسیستئین بالا و شکستگی استخوان به خصوص در افراد مسن وجود داشته باشد.
بیماری آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل ممکن است اغلب در بیماران با افزایش سطح هموسیستئین در خون دیده شود.
در نوزادانی که بیماری هموسیستینوری ژنتیکی دارند این اختلالات به ارث رسیده، متابولیسم تبدیل هموسیستئین به سیستئین را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد. این ممکن است سبب دررفتگی لنز در چشم، قفسه سینه فرورفته، ظاهر نوع مارفان، عقب ماندگی ذهنی و تشنج منجر شود. سکته مغزی نوزادان نیز ممکن است در سطوح بالای هموسیستئین دیده می شود.
در دوران بارداری، سطح هموسیستئین تمایل به کاهش دارد. هموسیستئین بالا ممکن است با برخی از اختلالات جنینی و با مشکلات عروق خونی بالقوه در جفت ( جداشدن جفت ) همراه باشد. همچنین ممکن است یک ارتباط با پره اکلامپسی داشته باشد. هموسیستئین بالا، غالباً در میان زنان با عوارض بارداری، از جمله پره اکلامپسی ( فشار خون بالا که می تواند به عواقب خطرناک منجر شود)، جداشدن جفت ( که در آن جفت از رحم جدا می شود )، سقط راجعه و زایمان زود هنگام ( بچه کوچک، کم وزن موقع تولد ( به نام محدودیت رشد داخل رحمی) مشاهده می شود. با این حال، تحقیقات پزشکی نشان می دهد که هموسیستئین بالا ممکن است در نتیجه عوارض این بیماریها باشد نه علت آنها.
هیپرهموسیستئینمیا معمولا در میان زنانی که یک کودک با نقص لوله عصبی ( یک اختلال ستون فقرات جنین یا مغز) دارند مشاهده شده است. نقص لوله عصبی شامل اسپینا بیفیدا ( باز بودن ستون فقرات جنین ) و آنانسفالی ( یک نقص مادرزادی شدید که در آن مغز و جمجمه به درستی تشکیل نمیشوند ). حدود 20٪ از زنانی که یک کودک با نقص لوله عصبی دارند متابولیسم غیر طبیعی هموسیستئین دارند.
وقتی یک پزشک به سلامت یک فرد در مورد ویتامین B12 و یا کمبود فولات مظنون شود. تست هموسیستئین را درخواست می کند علائم و نشانه ها در ابتدا ظریف و غیر اختصاصی است. افراد مبتلا به کمبود در اوایل ممکن است تشخیص داده شوند قبل از اینکه هر گونه علایم آشکاری را تجربه کنند دیگر افراد مبتلا ممکن است انواع خفیف تا شدید علائم را تجربه کنند که شامل:
اسهال.
سرگیجه.
خستگی، ضعف.
از دست دادن اشتها.
رنگ پریدگی.
ضربان قلب سریع.
تنگی نفس.
زخم زبان و دهان.
سوزن سوزن شدن، بی حسی، سوزش در پاها، دست ها، بازوها و ساق پاها ( با کمبود B12 )
تست هموسیستئین ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی خطر ابتلای فرد به بیماری های قلبی عروقی، بسته به سن فرد و عوامل خطر دیگر درخواست شود. همچنین ممکن است پس از یک حمله قلبی یا سکته برای کمک به راهنمای درمان دستور داده شود.

سطوح بالای هموسیستئین چه مقدار است؟

اغلب آزمایشگاه ها سطوح هموسیستئین طبیعی را در خون بین 4 و 15 میکرومول / لیتر گزارش می کنند. مقدار بالاتر از 15 سطح بالا در نظر گرفته می شود. سطح هموسیستئین بهینه زیر 10 - 12 می باشد.

چگونه می توان سطح هموسیستئین را کاهش داد؟

هموسیستئین بالا را می توان کاهش داد. درمان هموسیستینوری ( سطوح بالای هموسیستئین در ادرار ) مصرف ویتامین پیریدوکسین ( ویتامین B6)، ویتامین B12 و اسید فولیک است. اثرات درمان با ویتامین ممکن است با آزمایش معمول خون و برنامه ریزی تحت نظارت باشد.
ما می دانیم که اسید فولیک، ویتامین B6 و ویتامین B12 در شکستن هموسیستئین در خون دخیل هستند. بنابراین، افزایش مصرف ویتامین B و اسید فولیک ممکن است سطح هموسیستئین را کاهش می دهد. منبع خوبی از فولات در میوه ها و سبزیجات ( به خصوص سبزیجات برگ سبز) پیدا شده است. دیگر منابع خوب فولات شامل نان های غنی شده، غلات و حبوبات، عدس، نخود، مارچوبه، اسفناج و بسیاری از دانه های قهوه می باشد.
اگر تنظیم رژیم غذایی برای کاهش سطح هموسیستئین کافی نیست ویتامین های خاص موثر هستند. مولتی ویتامین بدون نسخه که حاوی حداقل 250 میکروگرم ( 0.25 میلی گرم ) اسید فولیک، و همچنین ویتامین های B6 و B12 ( که معمولاً 2 تا 25 میلی گرم B6 و 5 تا 100 میکروگرم B12 دارد ) ممکن است موثر باشد. با این حال، آنها ممکن است کافی نباشند زیرا آنها تنها حاوی مقدار کمی از اسید فولیک، ویتامین B6 و ویتامین B12 هستند یک گزینه بهتر است خرید اسید فولیک، ویتامین B6، ویتامین B12 و به طور جداگانه است. این شامل گرفتن چندین قرص های مختلف در یک روز است اما یک روش نسبتا ارزان است.
قرص تکی: درمانی برای سطح بالای هموسیستئین

نام

اسید فولیک

B6

B12

تعداد قرص در روز

ویتامین B6

 

50 mg

 

1

ویتامین B12

 

 

1000 μg

1

اسید فولیک

0.8 mg =800 μg

 

 

3

دوز اسید فولیک و ویتامین های B6 و B12 می تواند گیج کننده باشد. دکتر شما می تواند داروهایی که حاوی سطوح بالاتری از اسید فولیک و ویتامین B هستند را تجویز کنند.
قرص ترکیبی: درمانی برای سطح بالای هموسیستئین

برند دارو

اسید فولیک

ویتامین B6

ویتامین B12

Folbee

2.5 میلی گرم

25 میلی گرم

1000 میکروگرم

Folgard Rx 2.2

2.2 میلی گرم

25 میلی گرم

500 میکروگرم

Foltx

2.5 میلی گرم

25 میلی گرم

1000 میکروگرم

برخی از بیماران به مصرف مکمل های ویتامین پاسخ نداده و در برابر پیریدوکسین مقاوم هستند لذا یک رژیم غذایی کم متیونین علاوه بر ویتامین B توصیه می شود. درمان برای کاهش سطح هموسیستئین مکمل ویتامین است.
چند تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی می تواند به کاهش التهاب مزمن کمک کند:
از غذاهای غنی از متیونین مانند گوشت قرمز و فراورده های لبنی اجتناب کنید.
ورزش، در برنامه های توانبخشی قلب سبب کاهش هموسیستئین می شود.
از الکل و سیگار کشیدن اجتناب نمایید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. علی

سلام خسته نباشید خدمت اقای دکتر هموسیسین من روی 32.9 هستش و خیلی بالاست و ۲ ماه پیش به پزشک مراجعه کردم و فقط برام ویتامین D50000تجویز کرد چون ویتامین دی و c.p.kپایین بود و بعدش گفتند حالا حالاها هموسیسنت پایین نمیاد از اون طرف خیلی استرس دارم...

سلام خسته نباشید خدمت اقای دکتر هموسیسین من روی 32.9 هستش و خیلی بالاست و ۲ ماه پیش به پزشک مراجعه کردم و فقط برام ویتامین D50000تجویز کرد چون ویتامین دی و c.p.kپایین بود و بعدش گفتند حالا حالاها هموسیسنت پایین نمیاد از اون طرف خیلی استرس دارم ترسیدم بی زحمت بگید چیکار‌کنم توروخدا ،یک دنیا ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. فرید امام

با عرض سلام خدمت آقای دکتر و تشکر از مطالب بسیار مفید و ارزشمند. می خواستم ببینم بیماری که همو سیستیین ۱۵۰۶ دارد و داروی کم کاری تیرویید نیز مصرف می کند با سن ۵۰ سال، آیا بدون آزمایش تعیین b۱۲ شروع به مصرف مکمل b12 بکند یا نه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    فرید امام
  1. 5 / 5

با سلام در بیماریها بدون نسخه پزشک هیچ دارویی را مصرف نکنید

  پیوست ها
 

  1. عبدالله لطفی

سلام من مطالبو و خوندم بسیار مفید بود ولی متوجه نشدم که جهت پایین آوردن هموسیسنین گوشت و لبنیات باید بخوریم یا نه؟لازم بذکر است که بنده سکته خفیفی کرده ام و همسیستین خونم 32میباشد.کم خون هم نیستم

  پیوست ها
 

  1. Shahlalatifi    عبدالله لطفی

هموسیستئین من 11.4ست.
چه میزان ویتامین B12. B6. و فولیک اسید باید مصرف کنم.

  پیوست ها
 

  1. عبدالله

سلام من از مقالتونو خوندم بسیار مفید بود ولی متوجه نشدم که جهت پایین آوردن هموسیسنین گوشت و لبنیات باید بخوریم یا نه؟لازم بذکر است که بنده سکته خفیفی کرده ام و همسیستین خونم 32میباشد.

  پیوست ها
 

  1. عابد

سلام جناب دکتر.یکی از منابع بی ۱۲ گوشت قرمز و لبنیات هست.آیا کاهش مصرف عوارض بیشتری ندارد؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search