پزشکی

علل سوزش در سر چیست؟

سوزش در سربسیاری از چیزهایی که می‌تواند سبب احساس سوزن سوزن شدن در سر شود می تواند به علت یک بیماری زمینه ای و یا به سادگی نشانه ای از اضطراب باشد. یاد بگیرید زمانی که نگران هستید پارستزی اشاره به یک احساس سنجاق و  سوزن در هر بخشی از بدن است. هنگامی که شما تجربه احساس سوزن سوزن شدن در سر دارید آن پارستزی سر نامیده می شود.

این نیز ممکن است با احساس سوزش، خزنده روی سر یا بی حسی جزئی همراه باشد. شما ممکن است احساس سوزش در قسمت های مختلف سر را تجربه کنید. برخی می گویند که احساس می کنند پوست سر شان  سوزن سوزن می شود. احساس همچنین می‌تواند روی گوش، صورت، زبان، دهان، گردن و دیگر قسمت های بدن نیز تاثیر بگذارد. این معمولا اتفاق می افتد به علت آسیب عصبی به دلیل عصب گیرافتاده و یا آسیب دیده که ممکن است تاخیر و یا اشتباه سیگنال به و از مغز باشد. شما نیاز دارید به دکتر خود مراجعه کنید اگر وضعیت برای یک زمان طولانی همچنان ادامه دارد.

چه عواملی باعث سوزش در سر می شود؟

عوامل اساسی بسیاری می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن در سر شود اما رایج ترین عوامل میگرن، دیابت و سرماخوردگی سر می باشد. سوزن سوزن شدن وقتی در اثر دیابت باشد معمولا کاملا ثابت است. این معمولا به دلیل آسیب عصب ناشی از دیابت اتفاق می افتد. احساس موقتی است هر چند زمانی که توسط میگرن و یا عفونت های تنفسی ایجاد می شود. توضیحات بیشتر در مورد این علل عبارتند از:
۱. سرماخوردگی یا سینوس: شما ممکن است پارستزی سر  را در اثر  سرماخوردگی بد یا عفونت های شدید سینوس تجربه کنید. این اتفاق می افتد زمانی که گذرگاه های هوا در قسمت بالایی صورت شما مسدود یا ملتهب است. این سبب فشرده شدن اعصاب در آن منطقه و باعث سوزش می شود.
۲. دیابت: دیابت از جمله شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. این امر باعث پارستزی مداوم سر می شود زیرا در بیماران مبتلا برای سال ها قند خون کنترل نشده و در نهایت سبب آسیب به اعصاب شما می شود. این اعصاب آسیب دیده در نتیجه سبب درد، خارش و یا سوزش می شود.
۳. میگرن و عدم تعادل فشار در مغز: افراد مبتلا به میگرن تجربه پارستزی سر را برای مدت پایدار تر دارند. این حالت معمولا به دلیل تغییر در جریان خون در طی یک حمله میگرنی اتفاق می افتد. به طور مشابه، تجمع مایع نیز ممکن است سبب احساس سوزن سوزن شدن در سر شود. این اتفاق می افتد زمانی که کیسه کوچکی از مایع مغزی یا خون در کانال داخلی مغز گرفتار شده است.
۴. آسیب: هر نوع صدمه به گردن ممکن است به احساس سوزن سوزن شدن در سر با احساس بی حسی منجر شود. این در افرادی که از شلاق زدن رنج می برند و دچار ضربه مغزی جدی شده‌اند شایع تر است.
۵. اثر برخی داروها: پارستزی سر می تواند یک عارضه جانبی از دارو باشد. از دکتر خود بپرسید اگر شما فکر می کنید تجربه یک احساس سوزن سوزن شدن در سر را پس از آغاز مصرف داروی خاص داشته اید. این ممکن است هنگام استفاده از مواد مخدر رخ دهد به ویژه کسانی که در خانواده از مواد مخدر استفاده می کنید. این داروها سبب آسیب عصبی طولانی مدت می شود.
۶. موقعیت نامناسب باشد. باقی ماندن در یک موقعیت برای مدت طولانی سبب کاهش جریان خون به مناطق خاصی آن اندام شده و سبب به خواب رفتن عضو می شود وقتی که شما گردن خود را در یک موقعیت مستقیم برای مدت طولانی نگه دارید این ممکن است باعث به خواب رفتن و سوزن سوزن شدن شود.

7. اضطراب. اضطراب و  احساس اضطراب می تواند سبب مسائل جدی شود. داشتن اضطراب در مورد چیزی یک پاسخ استرس است که شما را با مشکلات مختلف، از جمله سوزش و خارش در سر مواجه می کند. نکته خوب این است که اگر احساس سوزن سوزن شدن شما  در سر به خاطر اضطراب باشد شما لازم نیست که در مورد داشتن سایر شرایط اساسی نگران باشید. شما فقط نیاز به مدیریت اضطراب خود برای از بین بردن علائم دارید.
8. (مولتیپل اسکلروزیس) MS. این بیماری خود ایمنی مغز  و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که غلاف های محافظ اطراف عصب آسیب دیده باشد شما تجربه علائم مختلف را دارید این ممکن است سبب مشکلات روده و مثانه شود ممکن است با مسائلی مانند بی حسی، از دست دادن مشکلات تعادل، سوزن سوزن شدن، فلج، لرزش، ضعف و مشکلات بینایی همراه باشد. فیزیوتراپی همراه با درمان های پزشکی کمک می کند تا این علائم قابل کنترل باشد.
9. تومور. تومور مغزی ممکن است باعث سوزش در سر شود. این حالت معمولا به عنوان یک توده کوچکی از سلول شروع می شود و رشد می کند اضافه کاری تومور موجب نشانه هایی مانند عملکرد مختل مغز با افزایش فشار در داخل سر می شود دیگر علائم شایع تومور سیستم عصبی، تهوع، سردرد، استفراغ، بی حالی و سردرگمی است. بیماران همچنین ممکن است مشکلات گفتار و زبان و همچنین تشنج و مشکلات بینایی را تجربه کنند.
در حدود 20٪ از مردم  سردرد اولین علامت تومور مغزی است اما حدود 70 درصد از بیماران در نهایت تجربه سردرد را دارند. سردرد ممکن است تنها در کنار تومور باشد یا در هر نقطه بر روی سر رخ دهد. بیشتر سردردهای ناشی از تومورهای مغزی معمولا در صبح بدتر می شود و در اثر افزایش فشار در مغز می باشد.

10. دیگر علل:

علاوه بر این، احساس سوزن سوزن شدن در سر ممکن است توسط برخی از شرایط پزشکی دیگر مانند سکته مغزی، سندرم تونل مچ دست، تشنج، تیروئید، حمله ایسکمیک گذرا و کمبود ویتامین B12 ایجاد می شود. برخی از افراد احساس سطوح غیر طبیعی پتاسیم، کلسیم، سدیم را در بدن تجربه می کنند. سمی فعال بر روی اعصاب مانند تنباکو، الکل یا سرب همچنین می تواند سبب همان علاپم شود.

یک نمونه بیمار می گوید

من به تازگی تجربه سوزش در سر و بر روی صورت را دارم. من فکر کردم آن یک سکته مغزی است و با عجله به اورژانس رفتم اما هیچ کار به جز یک سری از آزمایش‌ها از جمله سی تی اسکن، اشعه X قفسه سینه، خون و برخی از تست های دیگر انجام نشد من چند روز پیش با یک متخصص مغز و اعصاب ملاقات داشتم و در مورد آزمایش خون و MRI سؤال کردم برخورد جدی با اضطراب برای مدتی خواسته شد یکی از دوستان من پیشنهاد  کرد با یک روانشناس برای درمان اضطراب به کمک هیپنوتیزم مراجعه کنم .

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

شما معمولا نباید خیلی نگران سوزن سوزن شدن باشید زیرا آن به احتمال زیاد به علت سرماخوردگی سر است که می ابد و می رود. شما باید وقتی به دنبال کمک های پزشکی باشید که سوزن سوزن شدن مداوم و ممکن است یک بیماری زمینه ای علت آن باشد.
یک معاینه نورولوژیک برای ارزیابی کامل از سیستم عصبی و توابع مانند حس، رفلکس ها، هماهنگی، تعادل، شنوایی و بینایی مورد نیاز است. دکتر شما ممکن است آزمایش الکترومیوگرافی (EMG) برای تست فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب رادرخواست نماید..

مطالب مرتبط

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (15)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. الهام

سلام من دو روزه که صبح ها سوزش در سمت چپ پیشانی دارم چندثانیه بیشتر نیست و با مالش دست برطرف میشه درهرحال نگرانم .ادم خودخور و استرسیم و خانم 26 ساله ای هستم لطفا راهنمایی کنین

  پیوست ها
 

 1. مریم جلائیان

سلام 20 روز زایمان کردم سزارین بی حسی نخایی و الان سرم از وقتی زایمان کردم کاسه سرم می سوزه به شدت با استراحت کمی بهتر میشه ولی شبها خواب کافی ندارم و مجبورم سرم دائم پایین باشه برای شیر دادن چند روز پس از زایمان سر درد شدیدی گرفتم که احساس...

سلام 20 روز زایمان کردم سزارین بی حسی نخایی و الان سرم از وقتی زایمان کردم کاسه سرم می سوزه به شدت با استراحت کمی بهتر میشه ولی شبها خواب کافی ندارم و مجبورم سرم دائم پایین باشه برای شیر دادن چند روز پس از زایمان سر درد شدیدی گرفتم که احساس انفجار داشتم از اون شب به بد سوزش سرم بیشتر شد چکار باید بکنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم جلائیان
 1. 4.5 / 5

با سلام برای پاسخ به سوال شما یک مقاله در سایت آورده شد مطالعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. SEDI

با سلام من حدود یک ماهه که اجساس گزگز و سوزن سوزن شدن در کل بدنم و همینطور سر و صورتم دارم و گاهی مث برق گرفتگیه این سوزن سوزن شدن ها. دست و پای چپم هم احساس ضعف میکنم. به متخصص داخلی مغز و اعصاب مراجعه کردم و نگران ام اس بودم معانه کردم و ام ار...

با سلام من حدود یک ماهه که اجساس گزگز و سوزن سوزن شدن در کل بدنم و همینطور سر و صورتم دارم و گاهی مث برق گرفتگیه این سوزن سوزن شدن ها. دست و پای چپم هم احساس ضعف میکنم. به متخصص داخلی مغز و اعصاب مراجعه کردم و نگران ام اس بودم معانه کردم و ام ار آی دادن چیزی مشاهده نشد ولی چون نگران بودم گفتن سه ماه دیه هم محدد ام ار ای بده. به یک متخصص داخلی مراجعه کردم ازمایش خون هم انجام دادم کم خونی نداشتم و دکترم میگن کمبود ویتامین ب 12 هست ولی ازمایش کمبود ویتامین رو برام ننوشتن میگن از همینه قطعا. ولی من هنوز نگرانم. یعنی ممکنه ام اس باشه ولی تو ام ار آی نشون نداده باشه؟ ضمن اینکه من شدیدا ادم استرسی و حساسی هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. هستی

سلام وخسته نباشیدمن یه مدت به خاطرضربه ای که سرم خورده وسط سرم کمی سوزش داره ونصف سرم سمت راست کمی دردمیکند واحساس گیجی میکنم خیلی ترس دارم برم دکترازشماخواهش میکنم راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    هستی

با سلام
نزد پزشک داخلی مغز و اعصاب بروید تا یک سی تی اسکن از سرتان درخواست نماید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام،۲۹ساله هستم،چند ماهیه یهو احساس میکنم به یه بخشی از سرم برق وصل میکنن بعدش گز گز میکنه،راستش تازگیا نگرانم کرده به مظرتون باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنم؟کلا آدم استرسی هم هستم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام

با سلام
به متخصص داخلی مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا یک نوار مغز انجام شود و بررسی لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. همتی

سلام چند روزه احساس میکنم یه قسمت سمت چپ سرم حالت خیس شدندلره علت چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. نگین

سلام من ۱۴سالمه یه هفته ای بود هست که رگ های گردنم در میکرد ولی الان دوروزه که احساس سوزش میکنم در هر دوطرف سرم

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

دکتر نظرات رو پاسخ بدین لطفا خیلی نگرانم

  پیوست ها
 

 1. fateme

سلام دختری بیست ساله هستم گاهی اوقات احساس درد در قسمت بالای سرم سمت راست احساس میکنم ،احساس میکنم برای چند ثانیه فشار ب سر وارد میشه و بعد آروم میشه و دوباره ...
علت چی میتونه باشه ?ب چ پزشکی مراجعه کنم ?آزمایش خاصی لازمه?
اگر مقدور هست جواب ب...

سلام دختری بیست ساله هستم گاهی اوقات احساس درد در قسمت بالای سرم سمت راست احساس میکنم ،احساس میکنم برای چند ثانیه فشار ب سر وارد میشه و بعد آروم میشه و دوباره ...
علت چی میتونه باشه ?ب چ پزشکی مراجعه کنم ?آزمایش خاصی لازمه?
اگر مقدور هست جواب ب ايميلم بفرستين ،تشکر از مطالب مفيدتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    fateme

با سلام
به متخصص داخلی متخصص داخلی مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا یک معاینه سیستم عصبی انجام شود و در صورت ممکن یک نوار مغزی گرفته شود.

  پیوست ها
 

 1. صبا

دختری ۲۸ ساله هستم که فقط احساس سوزش در کف سر و سمت راست سرم دارم که اصلا نمیتوانم شب ها بخوابم و خیلی اضطرا و دلهره دارم حالت تهوع استفراغ و سر درد ندارم مسگیشه راهنمایی کنید آیا دچار تومور مغزی شده ام؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صبا

با سلام
پاسخ سوال شما در مقاله آورده شده است به روانشناس برای درمان اضطراب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search