پزشکی

پیچ خوردن بند ناف به دور گردن جنین

بند ناف به دور گردنارتباط بین مادر و جنین توسط بند ناف است که مسئول توسعه جنین است بند ناف منبع خون است و همچنین اکسیژن را برای کودک فراهم می کند بند ناف نیز تمام مواد مغذی، کالری، پروتئین، چربی و ویتامین را برای جنین تامین می کند هیچ کس عوارضی که در طول تولد نوزاد رخ می دهد را دوست ندارد با این حال، بند ناف به دور گردن اتفاق می افتد ولی آیا باید یک نگران باشید؟

هنگامی که بند ناف 360 درجه در اطراف گردن نوزاد پیچیده شده است آن به عنوان پیچیدن بند ناف به دور گردن شناخته شده است بند ناف به دور گردن کاملاً رایج و بین 6٪ و 37٪ از نوزادان بند ناف به دور گردن را در برخی از نقاط در طول زمان در رحم مادر تجربه می کنند هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد بسیاری از آنها خود به خود تا قبل از تولد نوزاد حل و فصل خواهد شد بند ناف به دور گردن می تواند به یکی از دو راه رخ می دهد نوعA  بند ناف به دور گردن وقتی رخ می دهد که بند ناف360  درجه در اطراف گردن کودک تاب بخورد نوع B بند ناف به دور گردن، وقتی است که پیچیدن بند ناف به دور گردن قادر به بازگشت نباشد و در نتیجه مانند یک گره باشد و برای جنین خطرناک است.

بند ناف به دور گردن: آیا باید نگران باشیم؟

به طور معمول، بند ناف به دور گردن نوزاد تا زمانی که کودک به دنیا آید تشخیص داده نمی شود مگر اینکه قبل از تولد کودک از یک سونوگرافی رنگی تخصصی برای تشخیص استفاده شده باشد بنابر این، هیچ راهی برای پیش بینی و یا شک به یک بند ناف گره خورده به دور گردن جنین وجود ندارد با این وجود، بسیاری از ایده ها که کودک شما ممکن است در اثر گره خوردن بند ناف "خفه" شود می تواند سبب مقدار بسیار زیاد از استرس و نگرانی شود. خوشبختانه، یک بند ناف سالم و طبیعی در برابر فشار رگ های خونی محافظت می شود بند ناف هر دو مواد مغذی و اکسیژن را به کودک ارائه می دهد به طوری نوزادان به تنفس از طریق بینی و دهان نیاز ندارند البته، این بدان معنی نیست که نوزادان به گردن خود برای نفس کشیدن نیاز ندارند بنابر این شانس بند ناف به دور گردن باعث آسیب های جدی به نوزاد می شود که در واقع بسیار نازک است.
در اکثر اوقات با وجود بند ناف به دور گردن هنگام تولد کودک بدون مشکل سپری خواهد شد اگر مامای شما اتفاقی متوجه پیچیدن بند ناف به دور گردن کودک شود وضعیت برای او جهت رفع مشکل آسان است او به سادگی بند ناف را شل خواهد کرد به طوری که شانه کودک بتوانند از طریق آن عبور کند یا او فقط طناب را بر سر او لغزش خواهد داد.
تنها دو مورد نادر است که در آن پیچیدن بند ناف به دور گردن می تواند دلیلی برای نگرانی باشد که عبارتند از:
اگر بند ناف بسیار محکم دور گردن کودک پیچیده باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اگر چیزی مانع جریان خون از طریق بند ناف باشد.

پچیدن بند ناف به دور گردناگر بند ناف به دور گردن کودک شما شدیداً پیچیده شده است مامای شما می تواند تصمیم به گیره زدن و قطع بند ناف قبل از تولد شانه های کودک نماید که این وضعیت بسیار غیر معمول است ضربان قلب کودک شما قادر است به مامای شما بگویید که آیا مشکلاتی با جریان خون موجود در بند ناف وجود خواهد داشت گاهی اوقات در طول یک انقباض، ممکن است بند ناف فشرده شود که می تواند برای یک لحظه به کاهش ضربان قلب نوزاد منجر شود اگر مامای شما مشکوک به این وضعیت است او اغلب از نزدیک ضربان قلب کودک شما را مانیتور خواهد کرد تا زمانی که هیچ مشکل دیگری رخ ندهد او زایمان را بدون دخالت ادامه خواهد داد.
نگران نباشید عوارضی مانند این بسیار نادر است ماما کل فرایند را به شما و شریک زندگی شما توضیح خواهد داد.

اگر مشکل در زایمان وجود دارد

اگر زایمان شما طوری طولانی است که آن به سلامت، ایمنی و یا حتی زندگی کودک شما را تهدید کند سزارین اورژانس انجام خواهد شد. به تاخیر انداختن سزارین اورژانس ممکن است به شدت اثرات زیان آور ایسکمی و هیپوکسی  را تشدید کرده که می تواند سبب آسیب های مغزی جدی شود.
پزشک و تیم پزشکی شما باید در دست زدن به هر گونه مسائل که ممکن است در طول زایمان بوجود آیند بسیار آگاه و ماهر باشد زیرا بسیاری از مسایل سبب محروم کردن کودک شما از اکسیژن و خون می شود. این ضروری است که تیم پزشکی توانایی به سرعت عمل کردن را داشته باشد اگر آنها موفق به نظارت درست بر مادر و نوزاد در درمان دوران بارداری و یا زایمان نباشند آنها مرتکب جرم سهل انگاری شده اند.

دیگر عوارض احتمالی بند ناف به دور گردن

برخی از مسائل دیگر در بند ناف به دور گردن که ممکن است سبب عوارض شود این مسائل عبارت از پرولاپس بند ناف و فشرده سازی بند ناف می باشد.
پرولاپس بند ناف زمانی اتفاق می افتد که بند ناف وارد واژن (مجرای زایمان) شده و نوزاد در پشت آن است این می تواند به سرعت به وضعیت اضطراری منجر شود زیرا بند ناف بین بدن و سر نوزاد فشرده شده است و جریان خون بند ناف قطع شده است یک کودک که پرولاپس بند ناف را تجربه می کند معمولاً نیاز به سزارین اورژانس دارد.
فشرده سازی بند ناف وقتی رخ می دهد که بند ناف بین نوزاد و لگن به حدی فشرده شود که سبب شروع اختلالات شود. این می تواند گاهی اوقات با تغییر موقعیت مادر حتی فقط غلطیدن مادر از سمت چپ به سمت راست کاهش یابد گاهی اوقات، ممکن است مداخلات دیگر مثل اکسیژن برای مادر و یا آمنیوفیوژن ( القای مایع به داخل حفره آمنیوتیک ) لازم باشد . اگر نوسانات در ضربان قلب جنین به خصوص شدید یا به به درمان پاسخ نمی دهد به احتمال زیاد سزارین اورژانس لازم است.
آیا من می توانم از پیچیدن بند ناف به دور گردن جلوگیری کنم؟
هیچ راهی وجود ندارد که در آن شما بتوانید از پیچیدن بند ناف در اطراف گردن کودک خود جلوگیری نمایید کودک شما در رحم حرکت بسیاری دارد در دوران بارداری بند ناف چندین بار پیچیده و باز خواهد شد این "حوادث بند ناف" زمانی اتفاق می افتد که بند ناف در اطراف کودک شما بیش از حد پیچیده باشد و بسیار نادر است.

عوامل خطر برای پیچیدن بند ناف به دور گردن:

وضعیت غیر طبیعی هنگام تولد ( به عنوان مثال بریچ یا اول شانه ).
هیدرآمینیوس ( مایع آمنیوتیک بیش از حد در اطراف نوزاد ).
کمبودهای تغذیه ای که ساختار و سد حفاظتی بند ناف را تحت تاثیر قرار می دهد.
چند نوزادان در رحم مادر.
سن حاملگی زیاد.
یک بند ناف طولانی مخصوص.

تجربه های دیگران از بند ناف به دور گردن

بسیاری از نوزادان با بند ناف به دور گردن یا دیگر قسمت های بدن خود به دنیا می آید تعداد زیادی ازپزشکان سزارین را انتخاب می کنند از آن ها بپرسید چرا سزارین به جای یک تولد طبیعی؟ اگر هر نوع از خطر فوری برای نوزاد وجود دارد او به احتمال زیاد به بیمارستان ارجاع داده شود و باید علت سزارین توضیح داده شود.
مادری می گوید فرزند دوم من، بند ناف 3 بار در اطراف گردنش او پیچیده بود. من او را زایمان واژینال کردم اما پزشکان نمی دانستند بند ناف به دور گردن او است. اگر آنها به می دانستند ممکن بود سزارین را پیشنهاد کنند. پسر من خوب بود اما او به مدت یک دقیقه گریه کرد نوزادان با بند ناف به دور گردن می تواند زایمان طبیعی داشته باشند.
من یک زن باردار در حال حاضر 37 هفته هستم. در طول اسکن، دکتر من متوجه شدکه بند ناف کودک من دو بار به دور گردن او پیچیده شده است. او هشدار داد که اگر احساس کردم حرکت بچه من کمتر از معمول شده است با او بلافاصله مشورت کنم.
توصیه من این است که بر کودک خود با دقت بسیار نظارت کنید. به توصیه های دکتر خود گوش دهید اگر تشخیص سزارین به جای زایمان طبیعی دادند به خود بیش از حد سخت نگیرید ایمنی کودک شما مهم ترین چیز است.
خانمی با یک حاملگی کامل می گوید 2 روز قبل از تاریخ، به دلیل احساس توقف حرکت جنین به پزشک مراجعه کردم پزشک مرا برای چند ساعت تحت نظارت گرفت و سپس تصمیم گیری کرد که من نیاز به یک  سزارین اورژانس دارم بند ناف کودک من 3 بار به دور گردن او پیچیده بود دختر من بعد از تولد نیاز به CPR پیدا کرد او یک کلاپس ریه و چندین تشنج در روز تولد داشت او می گوید من نمی خواهم شما را بترسانم من فقط می خواهم اهمیت پیگیری از حرکات کودک و اعتماد به پزشکان خود را به شما انتقال دهم او می گوید پس از دو هفته در NICU دختر بچه من در حال حاضر کاملا سالم است اما قطعاً آن یک تجربه ترسناک بود!

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search