پزشکی

انسداد خروجی معده

انسداد خروجی معده هر بیماری مکانیکی مانع تخلیه معده را شامل می شود. انسداد کانال از پیلور و اثنی عشر که از طریق آن به معده خالی است. انسداد خروجی معده (GOO)، همچنین به عنوان انسداد پیلور شناخته می شود آن نتیجه بالینی و پاتوفیزیولوژیک از هر گونه فرایند بیماری می باشد که تولید یک مانع مکانیکی در تخلیه معده باشد.

علل بالینی که می تواند به طور کلی سبب GOO شود به دو نوع خوش خیم و بدخیم طبقه بندی شده است این طبقه بندی بحث مدیریت و درمان را تسهیل می کند در گذشته، هنگامی که بیماری زخم پپتیک (PUD) بیشتر شایع بود علل خوش خیم شایع ترین بودند با این حال، بررسی نشان داد که تنها 37 درصد از بیماران مبتلا به GOO بیماری خوش خیم و بقیه بیماران انسدادی ثانویه به بدخیمی داشتند. سرطان لوزالمعده شایع ترین بدخیمی است که باعث انسداد مسیر خروجی معده می شود. علل خوش خیم از انسداد مسیر خروجی معده شامل زخم پیلور و پولیپ معده در بزرگسالان، تنگی پیلور و شبکه مادرزادی دوازدهه در کودکان و آسیب با مواد سوزاننده در تمامی محدوده های سنی می باشد.
انسداد خروجی معده می تواند یک معضل تشخیصی و درمانی باشد با وجود پیشرفت های پزشکی در مکانیزم سرکوب اسید، بروز GOO در PUD یک مشکل شایع خوش خیم باقی مانده است همچنین، افزایش در تعداد موارد GOO به نظر می رسد که ثانویه به بدخیمی باشد.
به عنوان بخشی از بررسی های اولیه، امکان حذف علل غیر مکانیکی کاربردی از انسداد، مانند گاستروپارزی دیابتی وجود دارد هنگامی که یک انسداد مکانیکی تایید شده است تمایز بین فرآیندهای خوش خیم و بدخیم لازم است چرا که درمان قطعی به تشخیص علت زمینه ای خاص بستگی دارد.
انجام تشخیص و درمان سریع، لازم است تاخیر نیز بیشتر سبب پیچیده کردن مداخله جراحی است مطالعات بلع باریوم و آندوسکوپی فوقانی آزمون اصلی است که برای کمک به تشخیص استفاده می شود.
اتیولوژی
انسداد خروجی معده می تواند با توجه به علل بدخیم یا خوش خیم تقسیم بندی شود.

علل بدخیم انسداد خروجی معده

سرطان در داخل و اطراف معده از دلایل اصلی برای انسداد خروجی معده پس از بیماری زخم پپتیک (PUD) می باشد. این شامل :
سرطان لوزالمعده. نوع اصلی از بدخیمی که باعث انسداد خروجی معده می شود.
سرطان آمپول واتر. سرطان در بخشی از مجرای صفراوی مشترک که صفرا را به داخل اثنی عشر حمل می کند تشکیل می شود.
کلانژیوکارسینوما. نوعی بدخیمی در هر بخشی از سیستم مجرای صفراوی است.
سرطان معده. به خصوص زمانی که بدخیمی در پیلور معده باشد.
سرطان متاستاتیک. که از محل های دیگر به معده یا اثنی عشر گسترش یافته و منجر به انسداد می شود.
لنفوم ( از سایر علل بدخیمی شیوع کمتری دارد و به عنوان " تومور نرم" شناخته می شود)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل خوش خیم انسداد خروجی معده

زخم های گوارشی دوازدهه یا معده (رایج ترین). این زخم های باز که در دیواره خروجی معده (پیلور) یا اثنی عشر تشکیل می شود تنگی در اثر زخم حاد باعث تورم منطقه آسیب دیده می شود. در موارد مزمن، بافت اسکار در منطقه آسیب دیده تشکیل و این باعث تنگی شده است.
پولیپ معده رشد در دیواره معده می باشد. پولیپ های کوچکتر، معمولاً خوش خیم هستند اما پولیپ های بزرگتر این پتانسیل را دارند که سرطانی شوند. این یک بیماری نادر است که در اثر گاستریت مزمن و استفاده طولانی مدت از داروهای سرکوب کننده اسید ایجاد شده و با مهارکننده های پمپ پروتون (PPI ها) مرتبط است.
کیست کاذب پانکراس.
واریس معده.
بیماری های گرانولوماتوز، به عنوان مثال، بیماری کرون، سارکوئیدوز، سل.
تنگی، به عنوان مثال، از مصرف ماده سوزاننده
حلقه آنترال معده: شبکه آنترال معده یک حلقه از مخاط در دیستال معده (آنتروم معده) که می تواند به انسداد خروجی معده منجر شود حلقه محیطی مخاط نیز "دیافراگم آنترال معده" نامیده شده است این بیماری با آندوسکوپی فوقانی قابل درمان است.
تنگی پیلور هیپرتروفیک (HPS): اشاره به ضخامت ایدیوپاتیک عضلات پیلور معده که پس از آن سبب انسداد پیشرونده خروجی معده می شود. این بیماری یک علت شایع تر از انسداد خروجی معده در نوزادان و کودکان است. عضلات پیلور غیر طبیعی ضخیم می شود در نتیجه سبب باریک شدن خروجی معده می شود. آن معمولاً یک مشکل مادرزادی است به این معنی که از بدو تولد وجود داشته است.
سنگ کیسه صفرا. انسداد سنگ صفرا (سندرم Bouveret) است که در آن یک سنگ صفرا در خروجی معده و یا قسمت اول دئودنوم گیرافتاده است. اغلب سنگ های کیسه صفرا از خروجی معده عبور می کنند اما یک سنگ بسیار بزرگ می تواند سبب انسداد شود. این نوع از انسداد نادر است.
Bezoars توده هایی که در خروجی معده گیر کرده است. که می تواند یک قطعه هضم نشده غذا، دارو، مو و یا اشیاء غیرقابل هضم خارجی بلع شده باشد. می توان آن را حذف و حرکت طبیعی از طریق معده شروع شود و پس از آن بلافاصله دوباره بازسازی می شود.

علائم انسداد خروجی معده

علائم اولیه که در آن انسداد نسبی قابل توجهی مانع حرکت مواد غذایی از معده باشد هیچ نشانه ندارد. علائم اولیه تا حد زیادی سبب به تعویق افتادن دلیل تخلیه معده می شود. با این حال، با پیشرفت انسداد اغلب با عوارض ناشی از انسداد خروجی معده در ارتباط است.
علائم اولیه انسداد خروجی معده
هنگامی که علائم آشکار شده، یک فرد با انسداد خروجی معده ممکن است با ارائه:
استفراغ بعد از غذا خوردن، معمولاً در عرض یک ساعت پس از مصرف یک وعده غذایی با غذاهای جامد است. استفراغ حاوی ذرات غذای هضم نشده است.
تهوع معمولاً وجود دارد اما ممکن است بدون هیچ استفراغی رخ دهد.
درد در ناحیه بالایی شکم میانه (منطقه اپی گاستر) که همیشه ممکن نیست به علت انسداد باشد.
نفخ یا احساس پری در ناحیه فوقانی شکم.
سیری زودرس که در آن فرد احساس سیری پس از خوردن فقط مقدار کمی از مواد غذایی دارد.
از دست دادن وزن متوسط که ممکن نیست سبب نگرانی باشد.
علائمی انسداد خروجی معده که دیرتر ظاهر می شوند
با بدتر شدن بیماری، سپس علائم اضافی ممکن است علاوه بر علائم اولیه رخ دهد که این علائم شامل:
استفراغ جهنده.
کاهش وزن شدید.
کم شدن آب بدن به علت استفراغ بیش از حد.
از دست دادن اشتها.
تغییرات در اجابت مزاج مانند یبوست.
اتساع شکم.
تغییرات در شیمی خون مانند هیپوکالمی و آلکالوز متابولیک به خاطر کم آبی شدید است.

تشخیص انسداد راه خروجی معده

تاریخچه و یافته های یک معاینه بالینی پزشکی بیمار ممکن است برای تشخیص اولیه انسداد خروجی معده کافی باشد. با این حال، آزمایش بیشتر برای تأیید تشخیص مورد نیاز است. مسیر اصلی برای تحقیقات شامل مطالعات تصویربرداری های مختلف مانند اشعه ایکس یا آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی است. آزمایش خون ممکن است به نظارت بر عوارض مانند تغییرات در شیمی خون کمک کند.
اشعه ایکس
اشعه ایکس که معمولاً نخستین بررسی های تصویربرداری است که ممکن است انسداد را نشان دهد معده متسع به نظر می رسد و غذا در آن تجمع یافته است و گاهی اوقات تنگی (تنگی) ممکن است قابل رویت باشد به خصوص اگر آن کلسیفیه باشد.
بلع باریم
با بلع سولفات باریم، معده، دوازدهه و انسداد می تواند با یک اشعه ایکس برجسته شود. و یکی از روش های ارجح قطعی شناسایی انسداد است.
آندوسکوپی
گوارش فوقانی (GI) آندوسکوپی روش ارجح برای تایید انسداد و حتی شناسایی علت احتمالی آن است. یک تیوپ نازک که دارای یک دوربین و منبع نور در انتها است از طریق دهان به پایین به مری وارد شده، و از طریق معده به محل انسداد می رود. این نه تنها برای شناسایی انسداد است بلکه یک نمونه (بیوپسی) از بافت برای تحلیل بیشتر می تواند انجام شود.

درمان انسداد خروجی معده

انسداد خروجی معده اگر در عرض چند روز حل و فصل نشود معمولاً نیاز به درمان جراحی دارد.
دارو
دارو سود کمی در انسداد خروجی معده ارائه می دهد مواد دارویی برای سرعت بخشیدن به حرکت از طریق روده فوقانی، که به عنوان پروکینتیک شناخته شده نباید استفاده شوند. داروهای سرکوب کننده اسید مانند مهارکننده های پمپ پروتون و H2 بلاکرها ممکن است در کاهش التهاب به معده و اثنی عشر مفید باشد. این به کاهش تورم در منطقه کمک خواهد کرد و سبب درمان بیماری زخم پپتیک می شود درمان حمایتی در موارد شدید بسیار مهم است. سرم می تواند به کم آبی کمک کند و یک لوله معده به حذف محتویات معده کمک خواهد کرد.
جراحی
چندین عمل جراحی بسته به شدت انسداد، علت و عوارض ممکن است در نظر گرفته شود این روش ها عبارتند از:
اتساع با بالون برای انسداد خروجی معده تنها وقتی مفید است که علت زمینه ای نیز به طور همزمان درمان شود.
آنترکتومی که در آن بخشی از قسمت پایین معده (آنتروم) با جراحی برداشته می شود. این است که معمولاً همراه با یک واگوتومی و گاهی اوقات در ترکیب با یک گاستروژنوستومی انجام می شود.
پیلوپلاستی یک روشی است که سبب گشاد کردن خروجی معده (پیلور) می شود. این ممکن است خود به تنهایی یا با یگ واگوتومی انجام می شود. واگوتومی که در آن بخشی از عصب واگ با جراحی قطع می شود و این به کاهش ترشح اسید معده کمک می کند. این ممکن است خود به تنهایی یا با آنترکتومی و یا با یک پیلوروپلاستی انجام شود و به ندرت از روش درمانی با بالون به دلیل خطر عوارض جانبی انجام می شود.
گاستروژوژنستومی (بازسازی Biliroth II) که در آن معده به قسمت دوم از روده کوچک ( ژژنوم) متصل می شود. آن می تواند با آنترکتومی و واگوتومی برای بهترین نتایج انجام شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (28)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. مسعود از شهرستان بم

سلام آقای دکتر اول تشکر میکنم از راهنمائیتون من 10سال هسته تنگی دهنه خروجی معده دارمGOOهرچند سال یکبار. حالت تهوع خیلی بد میگیرم قبلاً با دارو یعنی نولپازا 40 استفاده میکردم چندماه پیش دوباره تکرار شد به دکترم مراجعه کردم میگه جراحی باید انجام...

سلام آقای دکتر اول تشکر میکنم از راهنمائیتون من 10سال هسته تنگی دهنه خروجی معده دارمGOOهرچند سال یکبار. حالت تهوع خیلی بد میگیرم قبلاً با دارو یعنی نولپازا 40 استفاده میکردم چندماه پیش دوباره تکرار شد به دکترم مراجعه کردم میگه جراحی باید انجام بدی آیا فقط راه حلش جراحی هسته

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پرناز

سلام آقای دکتر، بهمن ماه عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم و جراح گفتند حین عمل معده بسیار دیلاته بود گفتن احتمالا تنگی خروجی معده دارین که یکماه بعد اندوسکوپی انجام دادم رفلاکس گرید B گزارش شد ولی مشکل با دارو حل نشده و جراحم گفتند که باید...

سلام آقای دکتر، بهمن ماه عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم و جراح گفتند حین عمل معده بسیار دیلاته بود گفتن احتمالا تنگی خروجی معده دارین که یکماه بعد اندوسکوپی انجام دادم رفلاکس گرید B گزارش شد ولی مشکل با دارو حل نشده و جراحم گفتند که باید عکس رنگی باریم میل جهت تشخیص تنگی پیلور انجام بدید ، سوال من این هست مگر لاپاراسکوپی روش تشخیصی دقیق در تنگی پیلور نیست ؟با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پرناز
 1. 5 / 5

تنگی پیلوریک یک اختلال نادر در بزرگسالان است که به دلیل ضخیم شدن غیرطبیعی عضله اسفنکتر پیلوریک ایجاد می شود و در نتیجه باعث تنگی خروج معده می شود.
تنگی پیلوریک یک اختلال نادر دستگاه گوارش در بزرگسالان است که به دلیل ضخیم شدن غیر طبیعی عضله...

تنگی پیلوریک یک اختلال نادر در بزرگسالان است که به دلیل ضخیم شدن غیرطبیعی عضله اسفنکتر پیلوریک ایجاد می شود و در نتیجه باعث تنگی خروج معده می شود.
تنگی پیلوریک یک اختلال نادر دستگاه گوارش در بزرگسالان است که به دلیل ضخیم شدن غیر طبیعی عضله اسفنکتر پیلوریک ایجاد می شود. این عضله ای است که قسمت انتهایی معده را احاطه کرده و به روده منتهی می شود. بنابراین، در تنگی پیلوریک، خروجی معده باریک شده و عبور غذا به روده ها مسدود می شود.
تنگی پیلور در نوزادان بیشتر از بزرگسالان است. این معمولاً نتیجه نقص مادرزادی است.
در بیشتر موارد در بزرگسالان، تنگی پیلور در نتیجه زخم های مزمن یا فیبروز در مجرای خروجی معده رخ می دهد.
علائم به دلیل عدم توانایی غذا به راحتی از معده به روده ها منتقل می شود. بیمار پس از خوردن غذا استفراغ پرتابه غذای نیمه هضم را تجربه می کند. استفراغ شامل صفرا نیست. علاوه بر این بیمار همچنین از درد مکرر در قسمت فوقانی شکم، سیری زودرس، حالت تهوع، کاهش اشتها و کاهش وزن شکایت دارد. در بعضی مواقع، استفراغ غیر پرتابه و زردی ممکن است اتفاق بیفتد. برخی از علائم شبیه سرطان معده است که باید در این بیماران رد شود.
این بیماری با استفاده از مطالعات تصویربرداری و آندوسکوپی تشخیص داده می شود. با جراحی درمان می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صادق

سلام دکتر . من سمت چپ شکمم قرمز میشه به طوری که روی شکم یا پهلوی سمت چپ نمیتونم بخوابم و وقتی به صورت ۹۰ درجه می شینم متورم میشه انگار چیزی به دنده ها گیر کرده و متورم هست. نفخ شدید دارم و گهگاهی یبوست . ولی این حالت تورم و گرفتگی فوقانی معده و...

سلام دکتر . من سمت چپ شکمم قرمز میشه به طوری که روی شکم یا پهلوی سمت چپ نمیتونم بخوابم و وقتی به صورت ۹۰ درجه می شینم متورم میشه انگار چیزی به دنده ها گیر کرده و متورم هست. نفخ شدید دارم و گهگاهی یبوست . ولی این حالت تورم و گرفتگی فوقانی معده و زیر دنده همیشگی هست یعنی چه یبوست داشته باشم چه نداشته باشم . سی تی گرفتم سونو گرفتم ازمایش دادم کولونوسکپی کردم همه سالم در اومده ولی مشکل من برطرف نشده یه سری داروی ضد اسپاسم روده بهم میدن مال روده تحریک پذیر پنج سال دارم داروهاش رو میخورم خوب نشدم که هیچ بدتر هم شدم . هیچ دکتری نیومد معده ام رو بررسی کنه در حالی که من همه این مشکلات رو از معده میدونم .خودم بدنم رو از هر دکتری بهتر می شناسم . چکار باید بکنم راهی علاجی برای این مشکل وجود داره. چون همیشه باید یا دراز بکشم یا ایستاده باشم .نمیتونم بشینم نه میتونم خم بشم چون گفتم زیر دنده چپ و دیافراگم و ... متورم میشه و به دنده از داخل میخوره. به نظرتون اندوسکپی بگیرم .بهتر از سی تی هست . چون سی تی گرفتم سالم بود. اگر دکتر خوب برام معرفی کنید ممنون میشم چون خسته شدم از بس رفتم دکترای اهواز .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صادق
 1. 5 / 5

سلام یک اندوسکوپی برای معده و فتق دیافراگم انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. شهاب

درود جناب دکتر من 1 سال پیش به التهاب مهده در قسسمت انتهای معده دچار شدم تمامی ازمایشهارو انجام دادم وهیچگونه میکروبی نبود و گفتند التهاب اسیدی بوده احتمالا و به توصیه داروخانه از داروهای گیاهی استفاده کردم مثل شیرین بیان ولی تاثیری نداشت و درد...

درود جناب دکتر من 1 سال پیش به التهاب مهده در قسسمت انتهای معده دچار شدم تمامی ازمایشهارو انجام دادم وهیچگونه میکروبی نبود و گفتند التهاب اسیدی بوده احتمالا و به توصیه داروخانه از داروهای گیاهی استفاده کردم مثل شیرین بیان ولی تاثیری نداشت و درد رو بیشتر کرد طوری که از ته معده حالت درد و مچاله شدن عظله معده تا بالای معده ادامه داشت وبرای بار دوم اندوسکپی کردم التهاب از بین رفته بود والی این درد هنوز ادامه داره طوری که وقتی چیزی میخورم احساس مینم غذا از سمت راست گلو پایین میره و سمت چپ بی حسه و حتی درد به سمت چپ شکم هم میزنه هردارمیی که برای کمک به تخلیه معده دادن با خوردنش درد شدیدی در انتهای معده بوجود میاد فکر مینم اشکال از دریچه پیلور هست غذا خیلی رعایت مینم اب زیاد میخورم و انتی اسید دلی بهتر نمیشم چیکار باید کرد لطفا راهنمایی کنید من ایران نیسنتم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ramezan ali ranjbar

سلام دکتر.
من مردی چهل ساله هستم. در سن ۲۲ سالگی در اثر حرکتی ناگهانی با معده پر. دچار دردی در ناحیه انتهای معده و زیر دنده ها شدم ... این درد مادامی که مواد غذایی با طبع سرد بخورم مجددا عارض میشه مثلا خیار. ماست. هندوانه. و.... ودر پاره از موارد...

سلام دکتر.
من مردی چهل ساله هستم. در سن ۲۲ سالگی در اثر حرکتی ناگهانی با معده پر. دچار دردی در ناحیه انتهای معده و زیر دنده ها شدم ... این درد مادامی که مواد غذایی با طبع سرد بخورم مجددا عارض میشه مثلا خیار. ماست. هندوانه. و.... ودر پاره از موارد به قدری شدید میشه که تحملش بسیار سخت میشه ... گاهی هم با بستن دریچه خروج غذا چند ساعت معده من برجسته و درد ناک میشه ... اگر رعایت کنم گاهی تا یک سال هم از دردش خبری نیست ... سونو گرافی چیزی نشون نداده اما درمان جدی تا الان نداشتم . و دارویی هم مصرف نمیکنم .گاهی با بروز درد رانیتیدین یک دوز فقط ....چه پیشنهادی و نظری دارین ...

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ramezan ali ranjbar
 1. 5 / 5

سلام شما احتمالا زخم معده دارید یک تست برای میکروب معده انجام دهید و اگر مثبت بود باید دارو مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام اقای دکتر همسرم مشکل اروغ زدن داره کمی بالای ناف احساس درد داره مخصوصا نصفه شبا زود خسته میشه پاهاش سسته وزن کم کرده اندوسکوپی دادگفتن فتق معده ومیکروب داره اموکسی سیلین پنتوپرازول بیسموت مترونیدازول لیبراکیم متروماکس مصرف کرده تاثیرنداشته...

سلام اقای دکتر همسرم مشکل اروغ زدن داره کمی بالای ناف احساس درد داره مخصوصا نصفه شبا زود خسته میشه پاهاش سسته وزن کم کرده اندوسکوپی دادگفتن فتق معده ومیکروب داره اموکسی سیلین پنتوپرازول بیسموت مترونیدازول لیبراکیم متروماکس مصرف کرده تاثیرنداشته ممنون میشم کمک کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. arash    زهرا

الف) درود بر شما.دکتر گرامی این نتیجه ازمایش معنی و مفهومش چیه،من ۴۳ سال دارم مذکر و کلا دفع مدفوع ندارم و با روش های غیر معمول اون هم ناقص در دفعات مکرر باید بروم دستشویی تا شاید یه مقداری بشه دفع ناقص انجام بدم الان این نتیجه اندوسکومی که گرفتم...

الف) درود بر شما.دکتر گرامی این نتیجه ازمایش معنی و مفهومش چیه،من ۴۳ سال دارم مذکر و کلا دفع مدفوع ندارم و با روش های غیر معمول اون هم ناقص در دفعات مکرر باید بروم دستشویی تا شاید یه مقداری بشه دفع ناقص انجام بدم الان این نتیجه اندوسکومی که گرفتم هنوز پیش دکتر نبردم.ممنون میشم برام به توضیح از بیماریم بفرمایید.سپاس.(((مخاط آنترال معده ، بیوپسی: - گاستریت MILD CHRONIC ACTIVE 1 - - منفی برای متاپلازی داخلی ، دیسپلازی و آتروفی - مثبت برای H.PYLORI BACILLI B) مخاط آنترال ، بیوپسیستی دیسپلازی و آتروفی - مثبت برای H.PYLORI BACILLI

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد صالحی

سلام دکترچند سالی است عمل اثنی عشر کردم چون سوراخ شده بود وقتی سرما میخورم تنگی درهمان قسمت اتفاق می افته با خوردن قرص دمپریدون خوب میشه چند روز میتونم به خورن قرص ادامه بدم که مشکلی از بابت عوارض قرص نداشته باشم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد صالحی
 1. 5 / 5

با سلام
درمان با دامپریدون به مدت یک هفته است و درمان طولانی مدت آن توصیه نمی شود برای حل مشکل خود با متخصص گوارش مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. هما

سلام وقت بخیر
من 32 سالمه گرفتگی شدید اثنی عشر دارم و پزشک تشخیص جراحی داده و بعد انجام بالن که فایده نداد الان میخوام جراحی کنم اما از عوارض بعد از جراحی میترسم میخوام ببینم این عمل برای باردار شدن خطرناکه یا نه؟ و اینکه جراح گفته یه قسمت از...

سلام وقت بخیر
من 32 سالمه گرفتگی شدید اثنی عشر دارم و پزشک تشخیص جراحی داده و بعد انجام بالن که فایده نداد الان میخوام جراحی کنم اما از عوارض بعد از جراحی میترسم میخوام ببینم این عمل برای باردار شدن خطرناکه یا نه؟ و اینکه جراح گفته یه قسمت از معده برداشته میشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ابراهیم

باسلام چند سال پیش درد عجیب معده داشتم.بعدا به وسیله آندوسکوپی، پزشک تشخیص زخم عثنی عشر حاد دادن.برام پنتو پرازول۴۰ تجویز کردن.بعد یکی دوسال دوباره معده دردم شروع شد.بازم رفتم آندوسکوپی.دکتر گفت تنگی پیلور گرفتی و برام قرص بیسموت واموکسی سیلین...

باسلام چند سال پیش درد عجیب معده داشتم.بعدا به وسیله آندوسکوپی، پزشک تشخیص زخم عثنی عشر حاد دادن.برام پنتو پرازول۴۰ تجویز کردن.بعد یکی دوسال دوباره معده دردم شروع شد.بازم رفتم آندوسکوپی.دکتر گفت تنگی پیلور گرفتی و برام قرص بیسموت واموکسی سیلین ولانزو تجویز کرد.ولی بازم معده درد دارم.همش احساس پری معده دارم و حالت تهوع دارم ولی بالا نمیارم.به نظر شما،دیگه معده من به مرز عمل رسیده یا بازم دارویی هست که باید مصرف کنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

برادرم حالت تهوع واستفراغ بعد از خوردن غذا پیدا میکنه وغذا هضم نمیشه یبوستم پیدا کرده جدیدا نظریه تون لطفا بگید شاید کمکی شدتو سنوگرافی هم چیزی نبوده امکان داره از خروجی معده باشه با تجربه شما چه نظری داره

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام اقای دکتر ۲۰ روزه جراحی تعویض مفضل زانو شده ۲۰ روز بی اشتهاس در این مدت ام به خاطر درد زانوش ۲۰ نو قرص که اکثرا مسکن بوده مصرف کرده مثلا اسپرین،استامینوفن کدیین ، گاباپتین ، ......بعد از مصرف ایندوماسین استفراغ گرفت ،بردیم سونگرافی که نشون...

سلام اقای دکتر ۲۰ روزه جراحی تعویض مفضل زانو شده ۲۰ روز بی اشتهاس در این مدت ام به خاطر درد زانوش ۲۰ نو قرص که اکثرا مسکن بوده مصرف کرده مثلا اسپرین،استامینوفن کدیین ، گاباپتین ، ......بعد از مصرف ایندوماسین استفراغ گرفت ،بردیم سونگرافی که نشون میده قسمت انتر ضخامت دیده میشه ،الان قرص پنتپروزل ۴۰ و فاموتیدن مصرف میکنه دردش خوب شده ولی به اشتهاس چیکار کنیم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. اکبر

با سلام خدمت شما و تمامی پزشکان عزیزی که سلامتی بیمار و جامعه برایشان دغدغه می باشد
آقای دکتر جسارتا عوارض بعد از جراحی چه علائمی هست و راه حلهای پیشگیری چیست
چه کارهایی یا غذاهایی و یا .. بعد از جراحی برای بیمار خطرناک می باشد
آیا راهی برای...

با سلام خدمت شما و تمامی پزشکان عزیزی که سلامتی بیمار و جامعه برایشان دغدغه می باشد
آقای دکتر جسارتا عوارض بعد از جراحی چه علائمی هست و راه حلهای پیشگیری چیست
چه کارهایی یا غذاهایی و یا .. بعد از جراحی برای بیمار خطرناک می باشد
آیا راهی برای بهبود سریع و التیام زخمهای جراحی هست
بیماری که 5 روز هست عمل جراحی اورژانسی شده تا چند روز باید بستری باشند و بعد از ترخیص چه مراقبتهای ویژه ای باید انجام بشه
قبلا از زحمات شما و تمامی همکاران کمال تشکر و امتنان را دارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اکبر

عوارض بعد از جراحی بسته به نوع عمل جراحی متفاوت است ولی به طور کلی درد، واکنش به بی هوشی، مشکل تنفس، عفونت، تحلیل رفتن عضله و لخته خون از عوارض جراحی می باشد. مدت ماندگاری در بیمارستان بسته به نوع عمل جراحی دارد از بهترین غذاهایی که میتوانید بعد...

عوارض بعد از جراحی بسته به نوع عمل جراحی متفاوت است ولی به طور کلی درد، واکنش به بی هوشی، مشکل تنفس، عفونت، تحلیل رفتن عضله و لخته خون از عوارض جراحی می باشد. مدت ماندگاری در بیمارستان بسته به نوع عمل جراحی دارد از بهترین غذاهایی که میتوانید بعد از عمل جراحی مصرف نمایید عبارتند از پروتئین بدون چربی، لبنیات تخمیر شده، فیبر، میوه های رنگی، میوه ها و سبزیجات نارنجی، میوه مرکبات، قارچ، آجیل و دانه، آناناس و پاپایا می باشد البته بسته به نوع عمل جراحی نظر پزشک جراح را عمل نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. صبا

باسلام.ده ساله که معده درد شدید داشتم.حدود چند ماه که دردم ک خیلی وحشتناک شده بود.طوری که ماه گذشته اصلا قادر به غذاخوردن وحتی خواب شب نبودم.بامراجعه به پزشک و انجام آندوسکوپی مشخص شد که معدم تماما زخم شدید داره و دکتر فرمودند که انسداد معده...

باسلام.ده ساله که معده درد شدید داشتم.حدود چند ماه که دردم ک خیلی وحشتناک شده بود.طوری که ماه گذشته اصلا قادر به غذاخوردن وحتی خواب شب نبودم.بامراجعه به پزشک و انجام آندوسکوپی مشخص شد که معدم تماما زخم شدید داره و دکتر فرمودند که انسداد معده تقریبا پنجاه درصد اتفاق افتاده.الان بعدازدوهفته مصرف آنتی بیوتیک و قرصهای دیگه همچنان درد دارم و ب محض خوردن کمترین غذاشدیدا احساس سیری و درد سکم وتهوع و برگشت غذابه دهان دارم.این درحالیه ک رژیم غذایی پزشک که مصرف فقط مایعات بوده رو رعایت کردم.سوالم ازتون اینه که باتوجه به مشکلاتم نحوه درمان انسداد به چه صورته؟ومن چه باید بکنم.باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صبا

با سلام
بسته به مقدار انسداد و علت انسداد تصمیم گیری می شود با پزشک متخصص گوارش مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. صادق

اقای دکتر با عرض سلام.بنده دقیقا همین مشکل متین رو دارم .از شما خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید.ایا ممکن است به علت مصرف سیگار باشد؟

  پیوست ها
 

 1. متین

سلام اقای دکتر
34 ساله هستم و چند سالی است که مشکل عجیبی دارم
اگر کمی در خوردن زیاده روی کنم با مشکل هضم رو برو میشوم و نشانه اولیه آن آروغ بد بو با بوی سولفور است که چون نمی تونم تحملش کنم به استفراغ و اسهال منجر میشه
البته منظور من از زیاده...

سلام اقای دکتر
34 ساله هستم و چند سالی است که مشکل عجیبی دارم
اگر کمی در خوردن زیاده روی کنم با مشکل هضم رو برو میشوم و نشانه اولیه آن آروغ بد بو با بوی سولفور است که چون نمی تونم تحملش کنم به استفراغ و اسهال منجر میشه
البته منظور من از زیاده روی در خوردن واقعا پرخوری نیست حتی یک لیوان آب میوه اضافی هم این حالت رو در من ایجاد میکنه و واقعا موقع غذا خوردن دچار استرس هستم
لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امیری

سلام
44سال دارم واز 18سالگی مشکل گوارش دارم ،گاهی به مدت چند روز دچار حالتی میشدم که انگار معده ام بزحمت خالی میشد و پس از مدتی بهبود می یافت که اغلب موقع امتحان یاکنکور ومطالعه بود ادامه یافت تا یکبار تشخیص زخم معده دادند 15سال قبل وداروهای...

سلام
44سال دارم واز 18سالگی مشکل گوارش دارم ،گاهی به مدت چند روز دچار حالتی میشدم که انگار معده ام بزحمت خالی میشد و پس از مدتی بهبود می یافت که اغلب موقع امتحان یاکنکور ومطالعه بود ادامه یافت تا یکبار تشخیص زخم معده دادند 15سال قبل وداروهای بیسموت وانتی بیوتیک مصرف کردم مدتی خوب شد تا 5سال قبل پس از یک هفته سفتی عضلات شکمی ناگهان معده ام سوراخ شد وارژانسی جراحی شدم ،الان هم گهگاهی همان بلای مشکل چند روزه به کندی تخلیه شدن معده سراغم می اید وگاه پس از چند روز خودبخود یا بعد از استفراغ وتخلیه محتویات معده خوب میشوم من چکار کنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیری

با سلام
شما باید یک تست هلیکوباکتر پیلوری انجام دهید و اگر میکروب معده بالا بود درمان لازم را با نسخه پزشک انجام دهید از خوردن داروهایی مانند بروفن پرهیز نمایید رژم غذایی مناسب زخم معده داشته باشید تا بهبودی حاصل شود.

  پیوست ها
 

 1. افشين

سلام آقاي دكتر.
ممنون از اطلاعات دقيقتون. من ٣٧ دارم و از سن ١٦ سالگي مشكل ترش كردن و أسيد زياد معده دارم.
اندوسكوپي هـم انجام شده. دكتر معالج تشخيص داد كه خروجيه معده تنگ شده. در ضمن باكتري هـليكو هـم داشتم كه در ٢ نوبت با بيسموت و انتي بيوتيك...

سلام آقاي دكتر.
ممنون از اطلاعات دقيقتون. من ٣٧ دارم و از سن ١٦ سالگي مشكل ترش كردن و أسيد زياد معده دارم.
اندوسكوپي هـم انجام شده. دكتر معالج تشخيص داد كه خروجيه معده تنگ شده. در ضمن باكتري هـليكو هـم داشتم كه در ٢ نوبت با بيسموت و انتي بيوتيك رفع شد. ولي هـنوز مشكلات هـضم غذا دارم. نفخ و ترش هـم ميكنم.در ضمن نه مشروب ميخورم و نه سيگار ميكشم
حقيقت من ألمان زندگي ميكنم و نميدونم بايد چه كار كنم.
ممنون ميشم از راهـنماييتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    افشين

با سلام
باید با اندوسکوپی و نمونه برداری علت تنگی خروجی معده مشحص شود اگر علت آن التهاب معده باشد با درمان میکروب معده و استفاده از انتی اسید ها و پرهیز غذایی، با رفع التهاب، تنگی هم برطرف می شود.

  پیوست ها
 

 1. فرشته

باسلام آقای دکتر خیلی ممنون از اطلاعاتی که به ما می دهید من مشکلم این است که همیشه یبوست دارم و گاهی کاملان دفع کامل دارم و همیشه چندین بار در روز عمل دفع دارم و همیشه اذیت هستم از این بابت قرص چربی و کلسیم و کلیدینیوم سی می خورم و اوایل چیزهای...

باسلام آقای دکتر خیلی ممنون از اطلاعاتی که به ما می دهید من مشکلم این است که همیشه یبوست دارم و گاهی کاملان دفع کامل دارم و همیشه چندین بار در روز عمل دفع دارم و همیشه اذیت هستم از این بابت قرص چربی و کلسیم و کلیدینیوم سی می خورم و اوایل چیزهای ملین می خوردم طبیعی می شد عمل دفع ولی حالا نه مقداری نگران هستم البته دکتر گفته که کلون اسکوپی انجام دهم که تا کنون انجام نداده ام خواهشمنداست مرا راهنمایی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرشته

با سلام
از فیبر های غذایی بیشتر مصرف نمایید و در صورتی که مشکلتان برطرف نشد از ملین ها نیز استفاده نمایید و انجام کلونوسکوپی هم پیشنهاد می شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search