پزشکی

اوتیسم، تشخیص و درمان

کودک مبتلا به اوتیسماختلال طیف اوتیسم (ASD) یک گروه از ناتوانی های رشدی است که می تواند علت مهم اجتماعی، ارتباطات و چالش های رفتاری باشد. اوتیسم ممکن است خفیف یا شدید باشد. همه کودکان مبتلا به اوتیسم مشکلات یکسانی ندارد. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است در بر داشت از مهارت های اجتماعی و ارتباطی رفتارهای مشترک داشته باشند.

افراد مبتلا به اوتیسم در دیدن، شنیدن و احساس جهان راه های مختلف از دیگر افراد دارند. اغلب افراد مبتلا به اوتیسم یک جنبه اساسی از هویت خود دارند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم نیز ناتوانی هایی در یادگیری و دیگر شرایط دارند این افراد نیاز به سطوح مختلف پشتیبانی دارند. سندرم اسپرگر یک شکل دیگری از اوتیسم است. افراد مبتلا به سندرم اسپرگر هوش متوسط یا بالاتر از متوسط دارند. آنها مشکلات کمتری با گفتار دارند اما ممکن است هنوز هم مشکلات با درک و پردازش زبان داشته باشند. اوتیسم یک بیماری نیست و نمی تواند درمان شود اما شروع آموزش زود هنگام می تواند موجب بهبودی رشد اجتماعی و کاهش رفتارهای نامطلوب گردد. اوتیسم در حدود چهار برابر در پسران نسبت به دختران شایع تر است. هیچ دو نفری در طیف اوتیسم به طور یکسان نیستند. به همین دلیل است که کشف علل آن و اثبات آن بسیار دشوار است. تئوری های مختلفی در مورد ریشه های اوتیسم وجود دارد که هیچ کدام به اثبات نرسیده است اما در سال های اخیر پذیرش اینکه ژن افراد ممکن است حتی قبل از لقاح توسط چیزی در محیط تحت تاثیر قرار گرفته باشد افزایش یافته است.

چگونه اوتیسم Autism تشخیص داده می شود؟

خصوصیات اوتیسم از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما یک فرد اوتیسم در حال تجربه مشکلات در سه حوزه اصلی است که عبارتند از:
مشکل با ارتباطات اجتماعی.
مشکل با تعامل اجتماعی.
علاقه و رفتارهای محدود و تکراری.
اطلاعات در مورد هر سه حوزه در زیر آورده می شود

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مشکل با ارتباطات اجتماعی

افراد مبتلا به اوتیسم در تفسیر زبان هر دو کلامی و غیر کلامی مانند حرکات و یا لحن صدا مشکلات دارند. بسیاری از درک بسیار تحت اللفظی از زبان،مشکل دارند و فکر می کنند مردم دقیقاً همیشه چه می گویند
برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است صحبت نکنند و یا گفتاری محدود دارند افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً بیشتر آنچه که مردم دیگر به آنها می گویند درک نمی کنند آنها قادر به بیان و در عین حال ممکن است با ابهام و یا مفاهیم انتزاعی مبارزه کنند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ترجیح می دهند از وسایل جایگزین ارتباط، مانند زبان اشاره یا علامت بصری استفاده کنند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم قادر به برقراری ارتباط بسیار موثر بدون گفتار هستند.
در برخی دیگر مهارت های زبان خوب است اما آنها هنوز هم ممکن است انتظارات دیگران در مکالمات را سخت پیدا کنند شاید آنچه که فرد دیگری فقط می گوید تکرار می کنند ( این است که به ان اکولالیا می گویند ) و یا در طول منافع خود صحبت می کنند.

مشکل با تعامل اجتماعی

افراد مبتلا به اوتیسم اغلب در شناخت، درک عواطف و احساسات افراد دیگر یا ابراز بیان خود مشکل دارند. این مشکلات می تواند حرکت در جهان اجتماعی افراد مبتلا به اوتیسم را بسیار سخت کند.
به نظر غیر حساس می رسد  زیرا مشخص نمی شود که چگونه شخص دیگری احساس می کند.
ممکن است تنها زمانی که توسط افراد دیگر بیش از حد شود تشخیص داده شود.
به راحتی از دیگر افراد تشخیص داده نمی شوند.
به نظر می رسد رفتار، به طرز عجیب و یا از نظر اجتماعی نامناسب باشد.
مشکلات با تعامل اجتماعی می تواند به این معنی باشد که افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است بسختی دوستی پیدا کنند برخی ممکن است بخواهید با افراد دیگر و دوستان تعامل کنند اما ممکن است مطمئن نباشند که چگونه این کاررا انجام دهند.

علاقه و رفتارهای تکراری و محدود

جهان می تواند یک مکان بسیار غیر قابل پیش بینی و گیج کننده برای افراد مبتلا به اوتیسم باشد که اغلب ترجیح می دهند به صورت روتین زندگی کنند این روتین می تواند به همان شیوه سفر به مدرسه یا محل کار و یا خوردن دقیقاً همان غذا در صبحانه گسترش یابد.
علاقه گاهی اوقات ممکن است غیر معمول باشد. یک نفر مبتلا به اوتیسم ممکن است به جمع آوری زباله علاقه داشته باشد برای مثال؛ با تشویق، این علاقه، آنها را به بازیافت و محیط زیست هدایت می کند.
افراد مبتلا به اوتیسم اغلب گزارش می دهند که دستیابی به چنین منافع اساسی برای خوبی و شاد بودن آنها است.
پدر و مادر و یا پزشکان برای اولین بار ممکن است رفتارهای ASD را در نوزادان و کودکان نوپا تشخیص دهند. کارکنان مدرسه ممکن است این رفتارها در کودکان بزرگتر تشخیص دهند. همه این رفتارها در همه افراد مبتلا به ASD نشان داده نمی شود اما بیشتر چند رفتار را نشان می دهند. دو نوع اصلی از رفتارهایی که وجود دارد: رفتارهای تکراری یا محدود و رفتارهای ارتباطی اجتماعی یا تعامل.
رفتارهای تکراری یا محدود ممکن است شامل:
تکرار رفتارهای خاص و یا داشتن رفتارهای غیر معمول
داشتن علاقه بیش از حد متمرکز، از جمله با اجسام در حال حرکت و یا بخش هایی از اشیاء
یک مدت، داشتن علاقه شدید در موضوعات خاص، مانند اعداد، جزئیات و یا حقایق

رفتارهای ارتباطی اجتماعی یا تعامل ممکن است شامل:

ناراحت شدن با یک تغییر جزئی در روال روتین و یا در یک محیط جدید و یا بیش از حد تحریک کننده
برقراری تماس با چشم محدود و یا ناسازگار.
داشتن تمایل کمتر به نگاه و گوش دادن به افراد دیگر.
به ندرت در اشتراک گذاری اشیاء و یا فعالیت و یا نشان دادن همه چیز به دیگران لذت می برند.
پاسخ با یک روش غیر معمول که به دیگران خشم، پریشانی، یا محبت نشان می دهد.
عدم پاسخ و یا پاسخ کند، به کسی که خواستار ارتباط کلامی در به دست آوردن توجه او است.
داشتن مشکل در عقب و جلو مکالمات.
بدون توجه به اینکه علاقه مندی دیگران اغلب در طول یک موضوع مورد علاقه صحبت می کند و به دیگران فرصت پاسخ نمی دهد.
تکرار کلمات یا عباراتی می شوند یک رفتار echolalia.
استفاده از کلمات که به نظر عجیب و غریب می رسد.
داشتن حالات چهره، حرکات و حرکات که با هم مطابقت ندارند.
داشتن یک تن صدای غیرمعمولی که ممکن است مانند صدای آواز خواندن، آهنگ و یا ربات باشد.
داشتن مشکل در درک پیش بینی و یا درک اقدامات افراد دیگر.
افراد مبتلا به ASD ممکن است مشکلات دیگر، مانند بسیار حساس به نور، سر و صدا، لباس و یا درجه حرارت هستند. آنها همچنین ممکن است مشکلات خواب، مشکلات هضم غذا و تحریک پذیری را تجربه کنند.

نقاط قوت و توانایی افراد  ASD ممکن است شامل:

داشتن هوش بالاتر از متوسط - سی دی سی گزارش می دهد که 46 درصد از کودکان ASD هوش بالاتر از متوسط دارند.
قادر به یادگیری جزئیات چیزها، و برای مدت زمان طولانی به یاد می آورند.
در یادگیری بصری و شنوایی قوی هستند.
در ریاضیات، علوم، موسیقی و یا هنر عالی هستند.

درمان اوتیسم چیست؟

تشخیص زودهنگام و درمان کمک می کند تا کودکان خردسال مبتلا به اوتیسم پتانسیل کامل خود را توسعه دهند. هدف اصلی از درمان به منظور بهبود توانایی کلی کودک برای کار است.
ترکیب و شدت علائم و رفتارهای اوتیسم می تواند در بسیاری افراد متفاوت باشد. همچنین، علائم و رفتارهای فردی اغلب در طول زمان تغییر می کند. به این دلایل، استراتژی های درمان بسته به نیازهای فردی و منابع در دسترس خانواده طراحی شده است. اما به طور کلی در کودکان مبتلا به اوتیسم بهترین پاسخ به درمان بسیار تخصصی است. برنامه ای است که به پدر و مادر در بهبود ارتباطات، اجتماعی، رفتاری، تطبیقی و جنبه های زندگی در موفق ترین برنامه یادگیری یک کودک کمک خواهد کرد.
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) راهکارهای زیر را برای کمک به یک کودک در بهبود کلی عملکرد و رسیدن به پتانسیل خود توصیه می کند.
- آموزش رفتاری و مدیریت آموزش و رفتاری. آموزش و مدیریت رفتاری با استفاده از تقویت مثبت، برای کمک به کودک و آموزش مهارت های اجتماعی به منظور بهبود رفتار و ارتباط است بسیاری از درمانها انواع توسعه یافته اند از جمله تجزیه و تحلیل رفتار (ABA) کاربردی، درمان و آموزش اوتیسم و ارتباطات کودکان معلول (TEACCH) و یکپارچه سازی حسی است.
 -درمان های تخصصی عبارتند از درمان گفتار، شغلی و فیزیکی است این درمان ها از اجزای مهم مدیریت مبتلایان اوتیسم هستند و باید در همه جنبه های مختلف برنامه درمان کودک گنجانده شود گفتار درمانی می تواند به یک کودک مبتلا به اوتیسم در بهبود مهارت های زبان و اجتماعی به برقراری ارتباط  موثرتر کمک کند درمان شغلی و فیزیکی می تواند به بهبود هر گونه کمبود در مهارت های هماهنگی و موتور کمک کند کار درمانی نیز ممکن است به یک کودک مبتلا به اوتیسم در یادگیری برای پردازش اطلاعات از حواس (بینایی، شنوایی، شنوایی، لمسی، و بوی) جهت کنترل بیشتر کمک کند.
- درمان های دارویی. داروها اغلب برای درمان شرایط مربوط و رفتارهای مشکل، از جمله افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و وسواس استفاده می شود.
حمایت جامعه و حمایت انجمن آموزش پدر و مادر و آموزش پدر و مادر. با دکتر خود یا با یک گروه مدافع برای حمایت و آموزش گفتگو کنید.
بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم مشکلات خواب دارند. اینها معمولاً با اقامت روتین، از جمله خواب و زمان تنظیم شده درمان می شود دکتر شما ممکن است داروهایی را برای آخرین چاره امتحان کنید.
- در مورد درمان های جایگزین، مانند سکرتین و آموزش یک پارچگی شنوایی، در رسانه ها و سایر منابع اطلاعاتی منتشر شده است.
- کارشناسان  می گویند هنوز یک راه مشخص برای جلوگیری از اوتیسم نیست. نگرانی های عمومی در مورد ارتباط واکسن و اوتیسم وجود دارد اما در مطالعات زیادی شکست خورده است نشان دادن هر مدرکی در ارتباط بین اوتیسم و واکسن (MMR) سرخک، اوریون، سرخجه و اجتناب از نیاز فرزندان به  واکسینه کردن، کودک شما و کودکان دیگر در جامعه شما را در معرض ابتلا به بیماری های جدی قرار می دهد که می تواند آسیب جدی و یا حتی منجر به مرگ شود.

مقالات مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search