پزشکی

تزریق داخل زانو یا تعویض زانو: کدام گزینه مناسب است؟

تزریق داخل مفصلطبق نظر بنیاد آرتروز، بیش از 50 میلیون آمریکایی دارای آرتریت هستند رایج ترین شکل آرتریت استئوارتریت است که یک بیماری دژنراتیو مفصل می باشد و اگر چه می تواند در افراد جوان رخ دهد اغلب مردم 50 سال سن و مسن تر را گرفتار می کند. استئوآرتریت (OA) یک بیماری مزمن است که باعث شکستن غضروف بین مفاصل می شود.

غضروف به عنوان یک لایه برای مفاصل عمل کرده و سطح استخوان را محافظت می کند بدون این لایه، استخوان ها به همدیگر مالش و سایش پیدا می کنند و باعث درد، سفتی و تورم می شوند.
پزشکان ممکن است فیزیوتراپی، زانوبند یا دیگر اقدامات مراقبت از شما را برای کمک به درد و ناراحتی از استئوآرتریت توصیه کنند برای برخی افراد، داروهای خوراکی نیز ممکن است درد زانو را کاهش دهد.
اگر بیمار همچنان احساس ناراحتی، تورم و یا آسیب گسترده مفصل دارد پزشک شما ممکن است گزینه های دیگر را نشان دهد آنها ممکن است تزریق در زانو و یا حتی تعویض کامل مفصل زانو باشد.

درمان با تزریق داخل زانو چیست؟

پزشکان معمولاً قبل از معرفی به جراحی درمان با تزریق داخل زانو را توصیه می کند. انواع تزریق های مختلف در دسترس وجود دارد. برای برخی افراد، تزریق سبب کاهش درد زانو است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مکمل های اسید هیالورونیک

این نیز به عنوان تزریق ژل شناخته شده است در طول درمان، ماده ای به نام اسید هیالورونیک به طور مستقیم به مفصل زانو تزریق می شود این اسید هیالورونیک را که بدن به طور طبیعی می سازد اضافه می کند.
در مفاصل سالم، این مایع به عنوان یک روان کننده یا کمک فنر عمل می کند و به مفاصل کمک می کند تا به درستی کار کند.
افراد مبتلا به OA به نظر می رسد یک تجربه شکست در اسید هیالورونیک را داشته باشند تزریق هیالورونیک اسید می تواند به کاهش درد مفاصل و همچنین التهاب کمک کند.
مقدار کمی از مایع مفصلی قبل از تزریق برداشته می شود تا اتاقی برای مایع هیالورونیک ایجاد شود بیماران در هفته یک تزریق برای 1 تا 5 هفته بسته به نوع محصول مورد استفاده دریافت خواهند کرد. مکمل به صورت محلول و یا ژل در دسترس است.
مکمل های اسید هیالورونیک می تواند شکل موثر از درمان باشد اما انجام آنها برخی از عوارض جانبی دارد عوارض جانبی شایع شامل التهاب در محل تزریق، درد، تورم، سفتی و تجمع مایع در اطراف زانو می باشد.
عوارض جانبی کمتر شایع عبارتند از:
خون ریزی.
تاول.
سوزش.
راش.
خارش.
تحریک پوست اطراف زانو.
سردرد.
حالت تهوع.
درد عضلانی.
بیماران باید از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشند این یا هر مشکل دیگری را بلافاصله به یک پزشک گزارش دهید ممکن است قطع استفاده لازم باشد و یا یک مکمل دیگر استفاده شود.

تزریق کورتیکواستروئید داخل مفصل

تزریق کورتیکواستروئید یکی از گزینه های تزریق مشترک است پزشکان کورتیکواستروئیدها را به طور مستقیم به مفصل زانو برای کمک به تسکین سریع درد و التهاب زانو تزریق می کنند.
کورتیکواستروئیدها یک کلاس از داروهای مربوط به کورتیزون استروئیدی هستند آنها به طور معمول برای کاهش التهاب استفاده می شوند کورتیکواستروئیدها شبیه به اثرات ماده ای به نام کورتیزول است که به طور طبیعی توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود.
در دوزهای بالا، کورتیکواستروئیدها می تواند التهاب را کاهش دهند آنها همچنین در سرکوب سیستم ایمنی بدن مفید هستند این می تواند در کنترل وضعیت مانند آرتریت روماتوئید که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت خود حمله می کند مفید باشد.
کورتیکواستروئید به سرعت به جریان خون جذب و به محل التهاب سفر می کند درمان با تزریق کمک های بسیار سریعتر به منطقه ملتهب فراهم می کند و قوی تر از داروهای سنتی ضد التهابی خوراکی است.
علاوه بر ارائه تسکین سریع، تزریق بسیاری از عوارض جانبی داروهای کورتیکواستروئید خوراکی را ندارد.
پزشکان می توانند از تزریق در مطب خود استفاده کنند آنها ممکن است منطقه زانو را قبل از تزریق  بیحس و سپس داروی کورتیکواستروئید را به طور مستقیم به مفصل تزریق می کنند برخی از افراد تقریباً بلافاصله احساس آرامش دارند در حالی که دیگران این اثر را چند روز بعد احساس می کنند.
بسته به شرایط زانو، مزایای آن می تواند از چند روز تا بیش از 6 ماه طول بکشد عواملی از قبیل وسعت التهاب و سلامت کلی نقش مهمی در مدت اثرات تزریق استروئید بازی کند این مهم است که توجه داشته باشید اثرات تزریق موقتی هستند و تزریق کورتیزون اضافی ممکن است لازم باشد.
بسیاری از مردم هیچ عوارض جانبی با تزریق استروئید علاوه بر درد کم و یا سوزن سوزن شدن در محل تزریق ندارند با این حال، در برخی از موارد کورتیکواستروئیدها می تواند سبب عوارض جانبی خطرناک شوند به ویژه هنگامی اکثر مواقع دریافت شوند.
این اثرات جانبی عبارتند از:
مرگ اطراف استخوان (استئونکروز).
عفونت مفصل.
آسیب عصبی.
نازک شدن پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق.
شعله ور شدن موقت درد و التهاب در مفصل.
نازک شدن اطراف استخوان (پوکی استخوان.(
سفید یا روشن شدن پوست اطراف محل تزریق.
بیماران مبتلا به دیابت می تواند قند خون را تجربه کنند.
واکنش آلرژیک.
قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از کورتیزول در طی یک دوره طولانی خطر هیپرکورتیزولیسم و یا سندرم کوشینگ را افزایش می دهد این سبب چاقی بالاتنه، صورت گرد شکل، افزایش کبودی، ترمیم مشکل، استخوان های ضعیف، رشد بیش از حد مو، قاعدگی های نامنظم در زنان و مشکلات باروری در مردان است.
این اثر جانبی به تدریج با کاهش میزان استفاده کورتیزون یا تنظیم دوز درمان می شود.

چه وقت جایگزینی زانو تنها گزینه است؟

هر چند مکمل های اسید هیالورونیک و کورتیکواستروئید می تواند درد و التهاب را بطور موثر کنترل کنند اما اغلب تسکین فقط موقت است و استئوآرتریت پیشرفت می کند تحرک و کیفیت زندگی ممکن است بدتر شود و جایگزینی زانو به عنوان تنها گزینه است.
یک پزشک هنگامی که تمام گزینه های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی و تزریق سعی شده و موثر نباشد به احتمال زیاد توصیه به عمل جراحی جایگزینی زانو می کند جایگزینی زانو نیز به عنوان تعویض مفصل زانو است که جراح یک مفصل مصنوعی را جایگزین می کند.
در طول یک جایگزین کامل زانو، مفصل آسیب دیده زانو خارج و با پروتز ساخته شده از فلز، سرامیک و یا پلاستیک و قطعات پلیمری با کیفیت بالا جایگزین می شود.
چهار مرحله اساسی وجود دارد:
آماده سازی استخوان - سطوح غضروف که در پایان ساق و ران پیدا هستند همراه با مقدار کمی از استخوان زیرین برداشته می شود.
موقعیت ایمپلنت فلزی -  غضروف و استخوان که حذف شده اند سپس با اجزای فلزی جایگزین می شوند
کشکک – زیر سطح کشکک زانو ممکن است بریده و یک دکمه پلاستیکی قرار داده شود.
وارد کردن یک فضا - فضای پلاستیکی بین اجزای فلزی برای ایجاد یک سطح صاف لغزنده برای راه رفتن ساده تر و نرم قرار داده می شود.
قبل از عمل، بیماران در کنار پزشک خود برای  توضیح در مورد طراحی زانو مصنوعی قدم می زنند عواملی مانند سن، وزن، میزان فعالیت و سلامت کلی در نظر گرفته می شود

به تاخیر انداختن عمل جراحی چه مشکلاتی ایجاد می کند

خطرات مرتبط با به تاخیر انداختن عمل جراحی جایگزینی زانو وجود دارد خطرات اصلی زوال زانو، افزایش درد مفاصل و عدم تحرک است.
دیگر عوامل خطر عبارتند از:
خطر ناهنجاری های در حال توسعه در داخل و خارج مفصل
خطر ضعف عضلات، رباط ها و سازه های دیگر و از دست دادن عملکرد
افزایش درد یا ناتوانی در مدیریت درد
افزایش ناتوانی و یا عدم تحرک
مشکل در فعالیت های عادی روزانه

خطرات تعویض زانو چیست؟

هر چند عمل جراحی جایگزینی زانو اغلب دشوار نیست آن مانند هر عمل جراحی دیگر دارای خطراتی است.
این خطرات عبارتند از:
عفونت.
لخته شدن خون در رگ های پا و ریه.
سکته قلبی.
سکته مغزی.
آسیب عصبی.
اگر جراحی برای مدت زمان طولانی به تعویق افتد خطرات دیگر ممکن است بوجود می آیند تغییر شکل توسعه یافته ممکن است روش جایگزینی زانو را بسیار پیچیده تر کند و جراحی ممکن است بیشتر طول بکشد و گزینه های جایگزینی زانو ممکن است محدود شوند.

دوباره به دست آوردن تحرک

هر دو روش درمان زانو و جایگزینی زانو، بسته به شدت انحطاط مفصل گزینه های درمانی مناسب هستند.
درمان های فیزیکی و داروهای خوراکی اولین درمان هایی هستند که ارائه می شوند اگر داروی خوراکی ناموفق است درمان تزریقی اغلب در مراحل بعدی است برای برخی، تزریق در مفصل با تغییر در شیوه زندگی مانند ورزش به کنترل استئوآرتریت کمک می کند.
هرچند که ممکن نیست برای همیشه موثر باشد لذا وقتی که درد و عدم تحرک بیش از حد است به طور کلی یک درمان جایگزین زانو گزینه نهایی است به طور کلی جراحی زمانی توصیه می شود که درد زانو شدید یا سفتی مفصل توانایی حرکت را محدود کرده باشد.
این که آیا یک بیمار تحت درمان تزریق یا جایگزینی کامل زانو قرار گیرد پزشک شما می تواند جوانب مثبت و منفی مورد بحث را در نظر بگیرد و بهترین تصمیم توصیه کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. Alireza.n

سلام خسته نباشید .هزینه تزریق غضروف چقدر میشه؟؟؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search