1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. سه شنبه, 04 خرداد 1395

وقتی شما سرفه می کنید از اعماق ریه های شما یک ماده ژل مانند، شناخته شده به عنوان خلط بالا می آید در حالی که شما ممکن است به آن هیچ فکر نکنید ولی آن به سادگی با بیماری شما ارتباط دارد رنگ مخاط می تواند در مورد برخی از عوامل بیماری زای حمله  کننده به بدن چیزهایی به شما بگویید.
بدن یک ماشین ساخت موکوس است و در حدود 1 تا  1.5 لیتر خلط در هر روز، حتی در زمان سلامت تولید می کند در سلامت، خلط یا مخاط غالباً شفاف است وقتی شما سرفه می کنید مقدار قابل توجهی از خلط شما می تواند در اثر یک عفونت یا آلرژی باشد.

رنگ خلط نشانه چه بیماری است

خلط سفید یا خاکستری

بالا آوردن خلط سفید یا خاکستری اغلب نشانگر یک عفونت دستگاه تنفسی یا احتقان سینوس است این نوع از خلط از سینوس ها ترشح می شود به طور معمول، سینوس ترشح نمی کند اما زمانی که التهاب ویروسی یا باکتریایی وجود دارد می تواند یک قطره از سینوس ها به گلو بریزد.
شما ممکن است شنیده باشید که مصرف محصولات لبنی می تواند باعث توسعه مخاط سفید شود این درست نیست با این حال، لبنیات می تواند آن را ضخیم تر کند و در نتیجه سخت تر از بدن تخلیه می شود در همین حال، بالا آوردن خلط خاکستری ممکن است نشانه آن باشد که بدن در تلاش است تا از رزین ها یا تارس های ناشی از سیگار کشیدن بیش از حد یا استنشاق مقادیر زیادی از آلاینده های هوا مانند مه دود یا گرد و غبار انباشته خلاص شود.

خلط زرد تیره یا سبز

خلط زرد ضخیم و تیره ممکن است نشانه ای از یک عفونت ویروسی یا باکتریایی، عفونت سینوس یا عفونت دستگاه تنفسی تحتانی باشد این به طور معمول، زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سلول های سفید خون، شناخته شده به عنوان نوتروفیل ها را به این منطقه ای از عفونت می فرستد این سلول ها حاوی پروتئین سبز می باشند که، در مقادیر زیاد، مخاط را به یک رنگ مایل به سبز در می آورد.
در سال 2011 در مطالعه ای که در مجله تنفسی اروپا منتشر شده است نشان داد که خلط سبز یا زرد همیشه دلالت بر یک عفونت نمی کند پس از چند آزمایش، محققان دریافتند که تنها 59 تا از هر 100 نمونه از خلط سبز باکتری دارد در حالی که تنها در 46 تا از هر 100 نمونه خلط زرد دارای باکتری است خلاف باور عموم، داشتن مخاط مایل به سبز لزوماً به این معنی نیست که شما دارای یک عفونت باکتریایی باشید.

خلط قهوه ای

افراد سیگاری بیشتر تمایل به تولید خلط قهوه ای دارند که اغلب همراه با بزاق با یک بافت دانه دار ترکیب شده است سیگار کشیدن بیش از حد می تواند باعث خلط قهوه ای روشن به دلیل تمام رزین، قیر، و سایر ذرات موجود در سیگار است که بدن سعی می کند با سرفه خارج کند.
هنگامی که سیگار عامل نباشد اگر در حال خوردن مواد غذایی از جمله شکلات، قهوه و شراب قرمز باشید ممکن است سرفه با خلط قهوه ای به دلیل این مواد غذایی باشد.

خلط صورتی

بالا آوردن خلط صورتی یک شاخص از ادم ریوی است همچنین به عنوان مایع در ریه ها شناخته شده است همچنین زمانی که در مقادیر کم، به صورت یک لکه یا خط دیده می شود می تواند نشانه ای از خونریزی باشد این نوع از خلط همچنین می توانید یک بافت پر از کف باشد که معمولاً در افراد با مشکلات قلبی از پیش رخ دهد.

خلط خونین

وجود خون در خلط به عنوان هموپتیزی شناخته شده است در حالی که رگه هایی از خون در خلط نشانه های برونشیت خوش خیم است سرفه همراه با مقدار قابل توجهی از خون نیز می تواند نشانه ای از بیماری سل، ذات الریه، سرطان و یا آمبولی ریوی باشد اگر شما خونریزی بیش از حد دارید ویا خون بیشتر از خلط باشد و یا آن متوقف نمی شود شما باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید و به دنبال دلیل آن باشید.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search