1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. سه شنبه, 04 خرداد 1395

هر بیماری عفونی علائم خاص خود را دارد علائم عمومی و علائم رایج در تعدادی از بیماری های عفونی عبارتند از:
تب
اسهال
خستگی
دردهای عضلانی
سرفه
هنگامی که به یک دکتر مراجعه می کنید
پزشک در مورد علائم زیر از شما می پرسد
آیا توسط یک حیوان گاز گرفته شده اید؟
آیا مشکل تنفس دارید؟
آیا بیش از یک هفته سرفه داشته اید؟
سردرد شدید همراه با تب داشته اید؟
تجربه یک راش یا تورم داشته اید؟
تب با علت ناشناخته و یا طولانی مدت داشته اید؟
آیا مشکلات ناگهانی بینایی دارید؟

علل بیماریهای عفونی چیست؟

بیماری های عفونی می تواند به علل زیر ایجاد شود:
باکتری ها. این موجودات تک سلولی مسئول بیماری ها یی مانند استرپ گلو، عفونت های دستگاه ادراری و سل می باشد.
ویروس ها.کوچکتر از باکتری ها هستند ویروس باعث بسیاری از بیماری ها اعم از سرماخوردگی تا ایدز است.
قارچ. بسیاری از بیماری های پوستی، مانند عفونت قارچی و پای ورزشکاران، توسط قارچ ایجاد می شود انواع دیگر از قارچ ها می توانند ریه های شما را و یا سیستم عصبی را آلوده کند.
انگل. مالاریا به وسیله یک انگل کوچک رخ می دهد که توسط نیش پشه منتقل می شود انگل های دیگر ممکن است از مدفوع حیوانات به انسان منتقل شوند

راه های انتقال بیماری های عفونی

تماس مستقیم

یک راه آسان برای گرفتن بیماری های عفونی است که در تماس با شخص یا حیوانی دارای عفونت ایجاد می شود بیماری های عفونی می تواند از طریق تماس مستقیم با سه راه گسترش یابند که عبارتند از:
شخص به شخص. یک راه معمول برای برای گسترش بیماری های عفونی است که از طریق انتقال مستقیم از باکتری ها، ویروس ها و یا دیگر میکروب ها از فردی به فرد دیگر می باشد این می تواند رخ دهد هنگامی که فرد مبتلا به باکتری و یا ویروس از طریق لمس، بوسه، سرفه یا عطسه به کسی که آلوده نیست انتقال دهد.
این میکروب همچنین می توانید از طریق تبادل مایعات بدن با تماس جنسی منتقل شود کسی که میکروب را انتقال می دهد ممکن است هیچ علائمی از بیماری را نداشته باشد اما ممکن است به سادگی یک حامل باشد.
از حیوانات به فرد. گاز گرفته شدن یا خراشیده شده توسط حیوان آلوده - حتی یک حیوان خانگی می تواند بیمارتان کند و در شرایط شدید می تواند کشنده باشد سیستم های انتقال مواد ضایعات حیوانی می تواند خطرناک باشد عنوان مثال، شما می توانید یک عفونت توکسوپلاسموزیس را با گرفتن جعبه گربه خود به دست آورید.
از مادر به فرزند متولد نشده منتقل می شود. یک زن باردار ممکن است میکروب عامل بیماری های عفونی را به نوزاد متولد نشده خودش منتقل کند برخی میکروب ها می توانید از طریق جفت منتقل شوند میکروب واژن در هنگام تولد می تواند به کودک منتقل شود.

تماس غیر مستقیم

موجودات بیماری زا نیز می تواند از طریق تماس غیر مستقیم منتقل شود بسیاری از میکروب ها می تواند بر روی یک شی بی جان مانند میز، دستگیره در و یا دسته شیر آب منتظر باشند.
هنگامی که شما دستگیره ی به کار گرفته شده توسط  فردی با بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی را لمس کنید مبتلا می شوید اگر شما چشم، دهان و بینی را قبل از شستن دست های خود لمس کنید شما ممکن است آلوده شوید.
نیش حشرات
برخی از میکروب ها با حشرات حمل می شود مانند پشه، کک، شپش و یا کنه که عامل را از میزبان به میزبان دیگر حرکت می دهد پشه ها می توانند انگل مالاریا و یا ویروس نیل غربی را حمل کنند و کنه ممکن است باکتری که باعث بیماری لایم است را حمل کند.
آلودگی مواد غذایی
راه دیگر که میکروب های بیماری زا می توانند شما را آلوده کنند از طریق غذا و آب آلوده است این مکانیسم انتقال اجازه می دهد تا میکروب به بسیاری از مردم از طریق یک منبع واحد گسترش یابد به عنوان مثال، یک باکتری در یا بر روی برخی مواد غذایی خاص موجود است مانند همبرگر نپخته یا آب میوه پاستوریزه نشده که اشریشیا کلی را انتقال می دهد.

عوامل خطر برای بیماریهای عفونی چیست؟

در حالی که هر کسی می تواند بیماری های عفونی را بگیرد اگر سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار نکند شما ممکن است با احتمال بیشتری بیماری را دریافت کنید همچنین ممکن است رخ دهد اگر:
شما در حال مصرف استروئید یا داروهای دیگر سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن مانند داروهای ضد رد عضو پیوندی هستید.
شما HIV یا ایدز داشته باشید.
شما انواع خاصی از سرطان یا اختلالات دیگری دارید که روی سیستم ایمنی بدن شما تاثیر می گذارد.
علاوه بر این، برخی دیگر از شرایط پزشکی از جمله دستگاه های پزشکی کاشت، سوء تغذیه و زیاد بودن سن ممکن است شما را به عفونت مستعد کند.

عوارض یماریهای عفونی چیست؟

بیشتر بیماری های عفونی تنها عوارض جزئی دارند اما برخی از عفونت ها مانند ذات الریه، مننژیت ایدز می تواند تهدید کننده زندگی باشند چند نوع از عفونت که در بلند مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است:
ویروس پاپیلومای انسانی با سرطان دهانه رحم مرتبط است.
هلیکوباکترپیلوری با سرطان معده و زخم های گوارشی مرتبط است.
هپاتیت B و C با سرطان کبد در ارتباط است.
علاوه بر این، برخی از بیماریهای عفونی ممکن است ساکت و آروم باشند فقط به نظر می رسد در آینده گاهی اوقات حتی دهه بعد سبب بیماری شوند به عنوان مثال، کسی یک عفونت آبله مرغان داشته است در طول زندگی ممکن زونا پیدا کند.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search