1. ساناز
  2. عمومی
  3. دوشنبه, 29 آبان 1391

ورزش به شما کمک خواهد کرد تا چربي از دست داده و لاغر شويد. اما بايد دلايل مهم بيشتري براي ورزش کردن وجود داشته باشد. شما نه تنها براي کسب و حفظ سلامتي، بلکه براي زندگي و زندگي کردن ورزش مي‌کنيد.

فوايد دال بر صحت و سلامتی ورزش
نقطه چربي بدن را دوباره تنظيم مي‌کند(کاهش وزن)
فيزيولوژيست ها معتقدند که يک نوع از آمونيوآلکائيل ها که در جايي از مغز ذخيره شده اند زمان و مقدار خون را تنظيم مي‌کند. اين ماده"نقطه چربي" (همچنين به عنوان"نقطه تنظيم" نيز شناخته شده است) را کنترل مي‌نمايد و سطح چربي که بدن شما سابقا کسب نموده را مشخص مي‌کند.
بدن شما مي‌داند براي محافظت از شما در مقابل اوقاتي که ممکن است غذاي کافي به بدنتان نرسد که فقط نياز به اين سطح چربي نياز دارد. اعتقاد بر اين است که اين سطح چربي براي حفظ سلامتي بسيار مهم است و بدن شما سعي خواهد کرد تا آن را بدست آورده و حفظ نمايد.
بنابراين بدن شما در برابر هر کوششي که براي کم کردن وزن و پايين آوردن اين نقطه چربي بکنيد مقاومت خواهد کرد و اين يکي از دلايلي است که وقتي افراد وزن کم مي‌کنند تمايل به دوباره جايگزين کردن و بدست آوردن آن دارند.
اگر شما ناگهان شروع به کم خوردن کنيد بدنتان فکر خواهد کرد که حتما قحطي شده بنابراين دستور به حفظ چربي بدن مي‌دهد. ميزان سوخت و ساز بدن شما کم خواهد شد و اشتهايتان افزايش مي‌يابد.
شما ممکن است تقلا کنيد تا سر رژيم خود بمانيد و به آن ادامه دهيد اما نقطه چربي شما اصرار در ذخيره کردن دارد.
سوزاندن چربي و در نتيجه کم کردن وزن خيلي سخت مي‌شود. اگر شما از اشتهاي خود تبعيت کرده و بيشتر بخوريد ممکن است نقطه چربي خود را بالاتر هم ببريد.
آنچه شما بايد انجام دهيد نوعي کلک زدن به نقطه چربي بدنتان مي‌باشد. يعني با کم کردن کالري روزانه خود به تدريج چربي را مجبور به پايين آمدن نماييد.
نقطه چربي بتدريج کم شده و آمونيوآلکائيل با فکر و ايده سوزاندن ذخائر چربي راحت‌تر عمل مي‌کند. زيرا به اندازه کافي غذا به بدن رسيده و فکر قحطي زدگي سلول هاي بدن منتفي مي‌شود. زمانيکه بدن شما به گرفتن کالري کمتر عادت کرد، استفاده بيشتر از انرژي به جاي ذخيره سازي آن موثر تر خواهد شد.
نکته: کليد اصلي لاغر شدن و لاغر ماندن تنظيم نقطه چربي مي‌باشد. يعني بدن شما بيشتر چربي سوز شود تا ذخيره ساز چربي. چطور؟ با درست خوردن و بيشتر ورزش کردن.
ورزش نقش مهمي را در تنظيم دوباره ميزان آمينوآلکائيل ايفا مي‌کند. اگر شما به طور مداوم در حال رژيم گرفتن و از دست دادن وزن بوده ايد اما به يک نقطه رکود و سکون رسيده ايد احتمالا بدن شما تصميم گرفته تا تعادل نقطه چربي در بدنتان حفظ شود. با افزايش ميزان ورزش شما مي‌توانيد بدن را دوباره به حالت چربي سوزي برگردانده و به کم کردن وزن ادامه دهيد.
خطر و شدت ابتلا به بيماري ديابت غير ارثي را کاهش مي‌دهد
ورزش ملايم و آرام که فقط 200 کالري در روز مي‌سوزاند مانند يک پياده روي 30 دقيقه اي مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت غير ارثي را بکاهد. ورزش تاثير انسولين را با کمک در رفع قند از خون قبل از اينکه به عنوان چربي ذخيره شود افزايش مي‌دهد.
انسولين از تغيير و بازگشت چربي به گلوکز هم ممانعت مي‌کند. تاثير بيشتر انسولين با ميزان پايين فشارخون، ميزان بالاي کلسترول خوب(بي ضرر) و احتمال کم ابتلا به بيماري هاي قلبي نيز ارتباط دارد.

ورزش ايمنی و مصونيت بدن را افزايش می دهد
ورزش مرتب و ملايم تعداد سلولهاي گلبول سفيد را افزايش مي‌دهد تا توانايي بدن در برابر عفونت ها بيشتر شود.
ورزش همچنين تعداد سلول هاي کشنده (سلولهاي بخصوصي که براي جنگ با بيمارهاي جدي و خطرناک تجهيز مي‌شوند) را افزايش مي‌دهد و توليد پادزهرها را در بدن مي‌افزايد.
راه ديگري که ورزش توسط آن ايمني بدن را افزايش مي‌دهد کاستن استرس و نگراني است. زيرا استرس به خودي خود مي‌تواند سيستم ايمني بدن را تحت فشار و تاثير منفي خود قرار دهد.

کاهش میزان کلسترول خون با ورزش
ورزش همراه با يک رژيم کم چربي مي‌تواند ميزان کلسترول بد(مضر) را دوبرابر بيشتر از رژيم تنها کم کند.
ورزش ميزان کلسترول خوب خون را افزايش مي‌دهد. ورزش يکي از معدود چيزهايي است شما را به هر دو هدف مي‌رساند. زندگي زناشويي را بهتر مي‌کند. ورزش تاثير غيرقابل انکاري در تحکيم بخشيدن به زندگي زناشويي و حفظ سلامت رواني افراد دارد.

تقویت بنیه با ورزش
افرادي که يک برنامه مرتب ورزشي را دنبال مي‌کنند معتقدند که انرژي خيلي زيادي دارند. در سطح عضلاني، ورزش کارايي ماهيچه را با استفاده بيشتر از اکسيژن مي‌افزايد.
ورزش همچنين به بدن شما کمک مي‌کند تا اکسيژن بيشتري به ديگر اندام هاي مهم بدن مانند شش ها، مغز، قلب و عضلات برساند. به طورخلاصه ورزش در انتقال اکسيژن در سرتاسر بدن و به درون سلولها تاثير به سزايي دارد.
قلبي سالم براي شما مي‌سازد
ورزش ماهيچه را ساخته و محکم مي‌کند و وقتي که شما ورزش مي‌کنيد در واقع در حال ساختن و محکم کردن عضلات قلب خود هستيد. يک قلب قويتر خون بيشتري را در هر بار(ضربه) پمپاژ مي‌کند و بنابراين همين قلب با ضربات کمتر همان ميزان خون را مي‌تواند پمپاژ نمايد.
براساس تحقيقاتي که روي 13000 زن و مرد انجام شده احتمال بروز حمله قلبي يا ابتلا به سرطان در افرادي که در هفته 3 تا 4 بار روزانه 30 دقيقه پياده روي مي‌کنند تا 50 درصد کاهش مي‌يابد.
در افرادي که فشار خون بالا دارند ورزش مداوم و مستمر در پايين آوردن فشار خون به طور متوسط ده برابر موثرتر مي‌باشد.
ورزش همچنين ميل به لخته شدن سلول هاي خون را ضعيف کرده و بنابراين از لخته شدن خون جلوگيري مي‌کند. ورزش با اين عمل از بروز سکته يا حملات قلبي جلوگيري مي‌کند.

ورزش روند پيری را کند مي‌نمايد
تقريبا تمام تغييرات فيزيولوژيکي که به پير شدن کمک مي‌کند باضافه حجم عضلاني تحليل يافته، چربي ذخيره شده بالا، ضعف عضلاني بالا، حجم استخواني کاهش يافته، ميزان متابوليسم که باعث افزايش ميل به ذخيره سازي چربي مي‌شود، سلامت قلبي تضعيف شده، مشکلات خواب، مشکلات جنسي، کاربرد و بهره برداري درست از اکسيژن که در ماهيچه تقليل يافته، هوشياري و تيزي روحي رواني ضعيف شده با ورزش بهبود مي‌يابند. ورزش مانند يک تقويت کننده بسياري از علائم پيري را مرتفع مي‌نمايد.

ورزش طول عمر را افزايش می دهد
افرادي که ورزش را به طور مرتب و منظم انجام مي‌دهند عمر طولاني تري نسبت به افرادي که ورزش نمي کنند دارند.
آمار مرگ با افزايش تعداد کالري که در ورزش مي‌سوزد کاهش مي‌يابد. تحقيقات نشان داده که کاستن ميزان کالري ورودي به بدن نيز مي‌تواند طول عمر شخص را افزايش دهيد. بنابراين ترکيب يک رژيم غذايي کم کالري با ورزش براي سوزاندن کالري ها، نتيجه را مضاعف مي‌کند. با بالا رفتن سن، حجم عضلات تحليل مي‌رود بنابراين شما بايد ورزش را با بالا رفتن سن خود افزايش دهيد.

ورزش عضلات را می سازد
ورزش عضلات را مي‌سازد و عضلات بزرگترين منبع چربي سوز بدن مي‌باشند. عضلات کالري ها را مصرف مي‌کنند البته نه تنها در طي زمان ورزش کردن بلکه وقتي که در حال استراحت کردن هستيد، عضلات به طور اتوماتيک کالري ها را مي‌سوزانند.
هر قدر حجم عضلاني بيشتري داشته باشيد کالري بيشتري (چربي بيشتر) نيز مي‌سوزانيد حتي هنگاميکه خواب هستيد. با ورزش ملايم شما مي‌توانيد حجم عضلاني خود را براي سوزاندن اتوماتيک صد کالري اضافه در روز که همان سوزاندن اتوماتيک چربي حدود نيم کيلو در يک ماه مي‌باشد افزايش دهيد.
بنابراين هنگامي که لاغر شديد شما شانس لاغر ماندن خود را افزايش مي‌دهيد. بهترين ورزش براي ساختن عضلات آموزش مقاومت و ايستادگي است که ماهيچه ها در برابر وزن سنگيني انجام مي‌دهند. مانند تعليم وزنه برداري. ورزش به اندازه کافي عضله و ماهيچه مي‌سازد و آنها را حفظ مي‌کند و براي لاغر ماندن آنها را هميشه آماده نگه مي‌دارد. ورزش سرعت متابوليسم را زياد مي‌کند.
شما هنگام ورزش کردن نه تنها چربي مي‌سوزانيد بلکه ميزان متابوليکي افزايش يافته شما بين 6 الي 12 ساعت پس از ورزش هم باقي مي‌ماند.

ورزش همچنين استخوان سازي هم می کند
فضانوردان که در جاذبه صفر فضا کار مي‌کنند حجم استخواني خود را از دست مي‌دهند. ورزش وزنه برداري در روي زمين استخوان هارا محکم تر مي‌کنند.
ورزش وزنه برداري روش خوبي براي جلوگيري از پوکي استخوان يا نرمي استخوان مي‌باشد. يک دليل اينکه ورزش به ساخت استخوان در بدن کمک مي‌کند اين است که هنگام ورزش کردن بدن شما تمايل کمتري به از دست دادن کلسيم از کليه ها دارد تا هنگاميکه ساکن و بي تحرک هستيد.
نکته: عضله (ماهيچه) بسازيد و چربي بسوزانيد
بهترين داد و ستد تغذيه اي در بدن شما اين است که هر چه ماهيچه بيشتري بسازيد، چربي بيشتري هم از دست مي‌دهيد.
دليل اين است بافت هاي ماهيچه حتي هنگاميکه شما در حال استراحت هستيد کالري بيشتري نسبت به بافت هاي چربي مي‌سوزانند. هر کيلو ماهيچه اضافي که شما مي‌سازيد بطور اتوماتيک روزانه 100- 200 کالري مي‌سوزاند.
پس با تنها ساختن يک کيلو ماهيچه شما مي‌توانيد ساليانه 5 کيلو چربي بسوزانيد. پايه سلولي براي اصطلاح"پروار" اين است که ورزش باعث افزايش آنزيمهاي چربي سوز در عضلات مي‌شود بنابراين"پروار شدن" واقعا به معني افزايش توانايي بدن در سوزاند چربي مي‌باشد.

ورزش حوصله و اخلاق شما را بهبود می بخشد
ورزش مواد شيميايي ضد درد را در بدن آزاد مي‌کند اين مواد شيميايي هورمونهاي آرام بخش درد، روحيه بخش و مسکن و خواب آور دروني خود بدن هستند. ورزش کشش و تنش هاي روحي شما را آرام کرده و استرس و نگراني را در شما مرتفع مي‌سازد. آرام بخش ها و مسکن ها حتي جلوي اشتها و اشتياق شما به غذا را مي‌گيرند.
مواد شيميايي اعصاب که در طي ورزش کردن ترشح مي‌شوند نه تنها شخص نگران و مضطرب را آرام مي‌سازد بلکه آنها شما را از افسردگي نيز نجات مي‌دهند.
مطالعات و تحقيقات نشان داده اند که علائم بيماري افسردگي در زناني که مرتب ورزش مي‌کنند مانند پياده روي تند، بالا و پايين پريدن و دويدن، بلند کردن وزنه يا رقص 3 تا 4 بار در هفته به مدت 8 الي 10 هفته، کاهش مي‌يابد. روانشناسان اغلب براي مبارزه با افسردگي ورزش را تجويز مي‌کنند. اين روش ارزان، فوائد و محاسن بسياري بر روي فرد افسرده باقي مي‌گذارد.
مغز را به فعاليت وامي دارد
چون ورزش جريان خون را به سمت مغز افزايش مي‌دهد، ورزش براي مغز و سر شما به اندازه بدن شما مفيد مي‌باشد. ورزش مي‌تواند به تمرکز حواس شما و همچنين استراحت و آرامش مغز شما حتي در هنگام خواب کمک کند.
وضعيت مزاجي شما را بهبود مي‌بخشد
ورزش وضعيت گوارشي را بهبود بخشيده و عبور غذا از روده ها را تسريع مي‌کند. افرادي که دچار يبوست هستند اغلب پس از ورزش، شاهد بازگشت روده ها به حالت عادي خود هستند. بنابراين مرتب ورزش کنيد تا وضع مزاجي و گوارشي و دفع مواد زائد بدن شما مرتب انجام شود.

ورزش خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد
ورزش نه تنها خطر و احتمال ابتلا به سرطان روده را مي‌کاهد بلکه با تحقيقاتي که دانشمندان انجام داده اند متوجه شدند که کلا بروز همه انواع سرطان ها کاهش مي‌يابد.
ورزش و يک رژيم غذايي کم چرب همراهان خوبي در بدست آوردن سلامتي شما هستند. رژيم غذايي بدون ورزش مقدار کمي چربي از شما مي‌سوزاند و احتمالا دوباره چربي را بدست خواهيد آورد.
ورزش بدون تغذيه خوب معادل لاغري کم و يا از دست ندادن چربي است. رژيم غذايي خوب باضافه ورزش برابر است با از دست دادن مقدار زيادي چربي. هنگاميکه ورزش مي‌کنيد شما چربي زيادي نمي سوزانيد.
شما در ورزش کردن بيشتر قند مي‌سوزانيد. جريان چربي سوزاندن در طي دوازده ساعت پس از ورزش کردن که ميزان متابوليسم شما افزايش يافته شروع مي‌شود. به همين دليل است که در ورزش صبحگاهي ميزان بيشتري مي‌سوزد تا ورزش هنگام غروب يا قبل از خواب. خواب ميزان متابوليسم شما را دچار رکود و سکون مي‌کند.
بنابراين، بهترين زمان براي ورزش هنگام صبح مي‌باشد. اواخر بعداز ظهر قبل از شام نيز اوقات خوبي براي ورزش کردن است. هنگام شام کمتر خواهيد خورد و کالري هاي بدست آمده در تمام غروب و بعد از ظهر را مي‌سوزانيد. اين تسريع متابوليسم براي افراد 40 سال يا بالاتر بسيار مهم مي‌باشد. چون متابوليسم در ميان سالي آرام مي‌شود و ورزش به اين رکود طبيعي متابوليسم سرعت دوباره مي‌بخشد.

ورزش کمک مي کند که بهتر و راحت تر بخوابيد
تحقيقات نشان داده است که به طور ميانگين 20 الي 30 دقيقه ورزش براي سه تا چهار روز در هفته کمک مي کند که خواب راحت تري داشته باشيد. هر چند، بهتر است که روزها يا بعد از ظهرها ورزش کنيد نه شب ها قبل از خواب چون در اينصورت خيلي پرانرژي خواهيد شد و به سادگي خوابتان نخواهد برد.
ورزش کردن کمک مي کند راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابيد و ساعت خوابتان را هم بيشتر خواهد کرد. همچنين کيفيت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب مي شود که خواب عميق تري داشته باشيد.

ورزش حافظه را قوي تر خواهد کرد
تحقيقات بسياري نشان داده است که افرادي که روي قاعده اي منظم ورزش مي کنند حافظه و قدرت تمرکز بهتري دارند. پياده روي سه روز در هفته به مدت 45 دقيقه براي بالا بردن زيرکي و هوش شما کافي است. ورزش هاي هوازي قسمت هاي جلويي و جداره هاي بالايي مغز که به تمرکز مرتبط است را تحريک مي کند.

ورزش فشارهاي عصبی، افسردگي و اضطراب را کاهش می  دهد
ورزش باعث مي شود که اضطراب و استرس شما به پائين ترين حد خود برسد. در اين حالت بدن شما بعد از يک يا دو ساعت بعد از اتمام تمريناتتان اندورفين بيشتري توليد خواهد کرد که اعصاب شما را تسکين داده و آسودگي خيالتان را افزايش خواهد داد. فايده ديگر فعاليت بدني اين است که شما را به داشتن رژيم غذايي مناسب تشويق مي کند و تغذيه مناسب هم استرس را کاهش مي دهد. حتي بعضي تحقيقات نشان داده است که از ورزش مي توانيم به عنوان درماني براي افسردگي نيز استفاده کنيم.
----------------------------------------------------------------------------

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search