درمان های خانگی

درمان گیاهی سندرم روده تحریک پذیر

درمان سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن است و درمانی ندارد. گزینه های مدیریتی از داروها گرفته تا درمان شناختی رفتاری تا هیپنوتیزم و به احتمال زیاد به مدیریت چند دارویی و مدیریت غیر دارویی نیاز دارند.

درمان ممکن است برای پزشک، بیمار و خانواده بیمار چالش برانگیز و حتی ناامید کننده باشد. مهمترین مؤلفه درمان ایجاد رابطه مؤثر درمانی با بیمار و خانواده وی است.
به کودک و والدین آموزش دهید که سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است که قابل درمان نیست. در عین حال به آنها اطمینان دهید که این یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست و منجر به اختلال جسمی نمی شود. به بیمار و خانواده بگویید که علائم واقعی است و به نگرانی ها و نگرانی های آنها پاسخ می دهد.
بیشتر بیماران علائم خفیف دارند و فعالیتهای روزمره و حضور منظم در مدرسه را حفظ می کنند. عوامل احتمالی رژیم غذایی و روانی اجتماعی را مورد بررسی قرار دهید. مشاوره، اصلاح رژیم و تغییر شیوه زندگی معمولاً برای درمان مناسب و کافی است.
بخش کمتری از بیماران دارای برخی از علائم متوسط تا شدید با اختلال در فعالیت و عملکرد مدرسه هستند. این گروه از بیماران ممکن است از دارو و معالجه رفتاری مانند هیپنوتیزم درمانی روده (HT) بهره مند شوند. HT یک نوع خاص از هیپنوتیزم است و یک درمان خوب برای IBS است. Vlieger و همکاران اثرات طولانی مدت HT را در مقایسه با درمان استاندارد پزشکی به علاوه درمان پزشکی حمایتی مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که HT دارای اثرات مفید طولانی مدت (به عنوان مثال، کاهش شدت درد و فرکانس) در کودکان مبتلا به IBS است. همچنین ممکن است نیاز به مراجعه به روانشناس باشد.
یک ارتباط شناخته شده بین ایجاد سندرم روده تحریک پذیر (درد شکمی) و عفونت شدید دستگاه گوارش وجود دارد. یک مطالعه نشان داده است که تجویز لاکتوباسیلوس رامنوزوس GG (LGG) بطور قابل توجهی باعث کاهش فراوانی و شدت درد شکم در کودکان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می شود.
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری هضم شایع است که می تواند بر کیفیت زندگی شخص تأثیر بسزایی داشته باشد.
افرادی که IBS دارند معمولاً علائم گوارشی مانند اسهال، یبوست و گرفتگی شکم را گزارش می کنند. برخی از افراد علائم دیگری مانند درد عمومی بدن و عملکرد ضعیف اجتماعی را تجربه می کنند.
پزشکان هنوز دقیقاً مطمئن نیستند که چه عاملی باعث ابتلا به IBS می شود اما آنها معتقدند که عوامل زیادی احتمالاً نقش دارند.
برای مبتلایان به IBS ممکن است لازم باشد داروهای مختلف، رژیمهای غذایی یا استراتژیهای شیوه زندگی را امتحان کنید تا علائم خود را به طور موثر مدیریت کنید. برخی از راهکارهای درمانی ممکن است برای بعضی از افراد عمل کند اما برای سایر افراد موثر نیست.
خواندن را ادامه دهید تا در مورد روشهای درمانی و داروهای IBS، از جمله داروها، داروهای طبیعی و تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی بیشتر بدانید.

داروهای پزشکی برای سندرم روده تحریک پذیر

درمان IBS بستگی به نوع این اختلال دارد. سه نوع اصلی وجود دارد:
IBS با یبوست
IBS با اسهال
IBS با عادات روده مختلط، که افراد ممکن است از آن به عنوان IBS مختلط یاد کنند.
پزشکان ممکن است داروهای زیر را برای IBS با اسهال توصیه کنند:
لوپرامید (Imodium)
ریفاکسیمین (Xifaxan)
الوکسادولین (Viberzi)
افراد مبتلا به IBS و یبوست ممکن است درمان های زیر را دریافت کنند:
مکمل فیبر، در مواردی که مصرف فیبر در رژیم غذایی ناکافی است.
ملین ها
lubiprostone (Amitiza)
linaclotide (Linzess)
plecanatide (Trulance)
داروهای دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به درمان درد شکم در مبتلایان به IBS کمک کند. این شامل:
ضد اسپاسم، که عضله صاف را در روده کوچک و بزرگ شل می کنند در نتیجه اسپاسم و گرفتگی شکم را کاهش می دهند.
ضد افسردگی های سه حلقه ای با دوز پایین
مهارکننده های برگشت مجدد سروتونین با دوز کم (SSRIs)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تغییر رژیم و سبک زندگی

رژیم غذایی و ورزش عوامل کلیدی در مدیریت موفق IBS هستند.
رژیم غذایی
برخی از غذاها می توانند به کاهش علائم IBS کمک کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث شروع IBS شوند. یک متخصص تغذیه می تواند نکاتی را در مورد غذاهایی که می توانید بخورید و غذاهایی که باید از آنها جلوگیری کنید شما را راهنمایی می کند. لازم است افراد حداقل چند هفته استراتژی رژیم غذایی را امتحان کنند تا مشخص شود آیا این کمک می کند یا خیر.
در زیر راهکارهایی وجود دارد كه یك متخصص تغذیه یا پزشك برای مدیریت علائم IBS توصیه می كند.
نگه داشتن دفتر خاطرات غذایی
برخی از افراد مبتلا به IBS ممکن است بعد از خوردن غذاهای خاص متوجه وخیم تر شدن علائم خود شوند. این افراد ممکن است از نادیده گرفتن غذاهایی که در طول روز می خورند به همراه علائم IBS که تجربه می کنند سود ببرند. انجام این کار به آنها کمک می کند تا غذاهایی را که باعث ابتلا به IBS می شوند شناسایی کنند تا بتوانند آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
خوردن فیبر بیشتر
فیبر می تواند به تسکین یبوست مرتبط با IBS کمک کند. دستورالعملهای غذایی 2015-2020 برای آمریکایی ها توصیه می کند بزرگسالان روزانه بین 22.4 تا 33.6 گرم فیبر مصرف کنند. مقدار دقیق آن به سن و جنس فرد بستگی دارد.
فیبر محلول به ویژه برای تسکین علائم IBS مفید است. این نوع فیبر با آب مخلوط می شود تا ماده ای مانند ژل ایجاد شود که به هضم غذا کمک می کند. منابع فیبر محلول عبارتند از:
لوبیا
میوه ها
محصولات جو دوسر
افراد باید به آرامی فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنند زیرا مصرف فیبر زیاد می تواند باعث یبوست شود. متخصصان رژیم غذایی توصیه می کنند هر روز به تدریج مقداری فیبر اضافه کنید تا فرد به مقدار توصیه شده خود برسد. عوارض جانبی احتمالی افزایش فیبر در رژیم غذایی شامل گاز و نفخ است.
جلوگیری از گلوتن
برخی افراد ممکن است بعد از خوردن غذاهایی که حاوی گلوتن هستند متوجه شوند که علائم آنها بدتر می شود. گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد. محدود کردن یا پرهیز از غذاهای غنی از گلوتن ممکن است به کاهش علائم IBS در برخی از افراد کمک کند:
غلات
دانه ها
ماکارونی
نان
بیشتر غذاهای فرآوری شده، به ویژه غذاهای حاوی مواد غلیظ کننده، طعم دهنده ها یا رنگ ها
رژیم غذایی کم FODMAP را دنبال کنید
برخی از افراد همچنین در هضم غذاهای حاوی کربوهیدرات های قابل تخمیر به نام های الیگو- ، دی- ، مونو ساکاریدها و پلی یول ها یا FODMAPs، دارای مشکل هستند. رژیم های کم FODMAP غذاهایی را که حاوی این کربوهیدراتهای دارای مشکل در هضم را حذف می کند و یا آن را محدود می کند.
نمونه هایی از چنین غذاهایی عبارتند از:
میوه های خاصی مانند سیب، گیلاس و گلابی
برخی از سبزیجات، از جمله کنگر فرنگی، لوبیا و کلم
محصولات لبنی
محصولات گندم و چاودار
عسل و شربت ذرت فروکتوز بالا
آب نبات و آدامس

ورزش

نویسندگان یک بررسی در مورد IBS در سال 2014 اظهار داشتند که ورزش به کاهش استرس و حفظ عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. بنابراین، ورزش باید در کاهش برخی از علائم سندرم روده چشم (IBS) کمک کند.
طبق بررسی، دوچرخه سواری و یوگا ممکن است بسیار مفید باشند. یک مطالعه نشان داد که تمرین یوگا پارانایاما دو بار در روز به مدت 2 ماه، همان میزان تسکین IBS را به عنوان 2-6 میلی گرم لوپرامید در روز فراهم می کند.

داروهای طبیعی برای درمان سندرم روده تحریک پذیر

بسیاری از افراد برای تسکین علائم IBS، داروهای طبیعی را امتحان می کنند. این روشهای درمانی شامل موارد زیر است.

پروبیوتیک

سه پروبیوتیک زیر تمرکز مطالعات بالینی بر درمان IBS دارند:
لاکتوباسیلی
ساکارومایسس بولاردی
بیفیدوباکتری ها
طبق بررسی سال 2014 در مورد IBS، مطالعات Lactobacillus نتایج متضاد یا متناقض به همراه داشته است. ساکارومایسس بولاردی و بیفیدوباکتری ها برخی از مزایای موجود در درمان IBS را نشان داده اند. با این حال، تحقیقات بیشتر برای اثبات تأثیرات آنها ضروری است.
طبق بررسی، نوعی Bifidobacteria به نام Bifido bacterium infantis 35624 قوی ترین اثرات را در برابر IBS نشان می دهد. مطالعات نشان می دهد وقتی فرد روزانه یك بار آن را مصرف كند ممكن است درد و نفخ IBS را كاهش دهد. برخی افراد همچنین گزارش می دهند که این ماده از پروبیوتیک به عبور مدفوع کمک می کند و عادات مدفوع آنها را عادی می کنند.
هیچ پروبیوتیکی دیگر بهبود علائم IBS را در مطالعات مناسب طراحی نکرده است. مطالعات بیشتر برای تأیید اثربخشی و ایمنی پروبیوتیک ها برای درمان علائم IBS ضروری است.
در هنگام انتخاب یک پروبیوتیک، افراد باید محصول دقیقی را که محققان در مطالعه بالینی از آن استفاده کرده اند انتخاب کنند. تمام محصولات پروبیوتیکی ترکیب و دوز آنها متفاوت است به این معنی که ممکن است برخی از محصولات اثر کمتری از سایر محصولات داشته باشند.
همچنین برای اطمینان از ایمنی محصول، افراد باید قبل از مصرف پروبیوتیک با پزشک مشورت کنند.

روغن نعناع

برخی از افرادی که IBS دارند داروهای ضد اسپاسم را مصرف می کنند. اینها به آرامش عضلات صاف در روده های کوچک و بزرگ کمک می کند که می تواند اسپاسم دردناک شکم را کاهش دهد.
طبق بررسی سال 2014، کارگروه آمریکایی متخصص گوارش در مورد IBS، روغن نعناع را به عنوان جایگزینی برای داروهای ضد اسپاسم توصیه می کند. در این بررسی، سه آزمایش کنترل شده با دارونما نشان داد که روغن نعناع باعث کاهش ناراحتی معده، درد و نفخ معده در مبتلایان به IBS می شود.
با این حال، هیچ آزمایشی در مورد ایمنی و کارایی روغن نعناع برای درمان طولانی مدت IBS صورت نگرفته است.

روشهای درمانی

محققان ارتباط بین پریشانی روانشناختی، استرس روزانه و بدتر شدن علائم دستگاه گوارش را مشخص کرده اند.
بنابراین برخی از پزشکان ممکن است روشهای درمانی ذهنی زیر را به عنوان یک درمان مکمل برای IBS توصیه کنند:
هیپنوتیزم روده
روان درمانی پویا
درمان شناختی رفتاری (CBT)
همانطور که نویسندگان یک یادداشت مروری در سال 2012، اکثر مطالعاتی که به بررسی کارآیی روشهای درمانی فوق برای IBS پرداخته اند دارای نقص بوده اند. این عدم کفایت ها باعث می شود محققان از نتیجه گیری های محکم درباره اثربخشی روش های درمانی مختلف نتیجه بگیرند. با این وجود، هر یک از روشهای درمانی پتانسیل مؤثرتر از درمانهای استاندارد IBS را نشان می دهد.
طبق تحقیقات دیگر، درمان آرامش بخش ممکن است به ویژه برای مبتلایان به IBS مفید باشد. به نظر می رسد این روش درمانی به همان اندازه درمان های استاندارد دارویی IBS باشد.

تحقیق در مورد درمان های آینده

در حال حاضر داروهایی برای هدف قرار دادن مکانیسم هایی که به IBS کمک می کنند وجود دارد. این مکانیسم ها شامل موارد زیر است:
التهاب
حرکت عضلات صاف در روده بزرگ
تغییرات در باکتری های روده
محققان همچنان به بررسی تأثیر داروهای IBS که بر روی دستگاه گوارش عمل می کنند پرداختند. تحقیقات جدیدتر نیز ارزیابی داروهای IBS است که سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می دهد.
در سال 2014، 16 داروی IBS بالقوه در کارآزمایی های بالینی فاز II یا III قرار داشتند. این آزمایشات نشان دهنده مراحل متوسط و پیشرفته آزمایش دارو است.

در ادامه بخوانید: سندرم روده تحریک پذیر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search