درمان های خانگی

درمان های خانگی برای جلوگیری از لب های تیره و درمان آنها

درمان های خانگی برای پیشگیری از تیرگی لب

رنگدانه سازی پوست یک تظاهرات رایج است که با شدت های مختلف بر روی قسمت های مختلف پوست از جمله لب ها تأثیر می گذارد.

در حالی که با افزایش سن لب های شما به طور طبیعی تیره می شوند عوامل مختلف دیگری مانند اشعه ماورا بنفش می توانند منجر به افزایش رنگدانه روی لب شوند. این امر همچنین می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون، کک مک و ملاسمای لب شود.
این مقاله در مورد اقدامات پیشگیرانه و درمان های خانگی مختلفی است که می تواند به مدیریت تیرگی لب کمک کند.

درمان های خانگی برای روشن کردن لب های تیره

تیرگی لب ها که به دلیل عوامل محیطی یا عادت مانند سیگار کشیدن، مصرف کافئین و قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شود با درمان های خانگی زیر قابل درمان است:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. ویتامین C استفاده کنید

از ویتامین C به عنوان یک ماده روشن کننده پوست استفاده می شود زیرا به مهار تولید ملانین کمک می کند. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان در برابر رادیکال های آزاد تولید شده در اثر اشعه ماورای بنفش UV عمل می کند.(1
نحوه استفاده: می توانید آب لیمو یا آهک تازه را پس از رقیق شدن به لب های خود بمالید. بگذارید به مدت 15-20 دقیقه روی آن بماند و بشویید. بعد از خشک شدن لب ها از مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین می توانید آب لیمو را به هر ماسک لب اضافه کنید.

2. از اسکراب یا ماسک عسل استفاده کنید

عسل برای روشن شدن لکه های تیره و کک و مک، هم در طب سنتی و هم در محصولات آرایشی، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، حاوی پلی فنول است که تیروزیناز را مهار می کند بنابراین تولید ملانین را کاهش می دهد.
می توانید عسل را با مخلوط کردن با مواد مختلف مانند شکر یا دانه های برنج برای تهیه اسکراب یا با لیمو، ماست یا شیر برای تهیه ماسک استفاده کنید.
روش استفاده: مقدار کمی اسکراب عسل را به لبهای خود بمالید و به آرامی مالش دهید. لب های خود را بعد از 5 دقیقه بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. روش دیگر، یک اسکراب عسل روی لب های خود قرار دهید آن را به مدت 15-20 دقیقه بگذارید و بشویید.

3. اسیدهای آلفا هیدروکسی استفاده کنید

دیده می شود که اسیدهای آلفا-هیدروکسی مانند اسید مالیک و اسید لاکتیک در درمان لنتیژین های خورشیدی، ملاسما و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب کمک می کنند.(2
این اسیدها با مهار آنزیم تیروزیناز کار می کنند. از این نوع اسیدها معمولاً در لایه برداری شیمیایی در تنظیمات بالینی برای درمان هایپرپیگمانتاسیون نیز استفاده می شود.
در خانه می توانید از توت، انگور و لبنیات از جمله شیر و ماست به عنوان منبع اسیدهای آلفا هیدروکسی استفاده کنید.
روش استفاده: با مخلوط کردن عسل، لیمو و ماست یا مخلوط کردن شیر، زردچوبه و گلاب، ماسک لب درست کرده و آن را به لب ها بمالید. قبل از شستشو و استفاده از مرطوب کننده، ماسک را به مدت 20 دقیقه بگذارید. روش دیگر این است که می توانید چربی های شیر را مستقیماً روی لب ها بمالید.

4. روغنها را مالش دهید

روغن گل سرخ و روغن بادام با مهار فعالیت تیروزیناز برای روشن شدن پوست و کار مفید هستند.
روغن گل سرخ حاوی ویتامین C فعال است که به اثرات روشن کنندگی پوست کمک می کند. روغن بادام حاوی ویتامین E است که می تواند به روشن شدن لبهای تیره کمک کند.(3)

5. آب انار یا چغندر را مالش دهید

انارها به طور گسترده ای برای سفید شدن پوست استفاده می شوند زیرا به مهار تولید ملانوسیت ها و غیرفعال سازی آنزیم تیروزیناز کمک می کنند و در نتیجه باعث کاهش سنتز ملانین می شوند.
برای همین اثرات می توانید از چغندر نیز استفاده کنید. در حالی که استفاده از آن هنوز به طور علمی مورد مطالعه قرار نگرفته است اما شواهد حکایتی قابل توجهی در مورد آن وجود دارد. تصور می شود که آب چغندر حاوی پلی فنول است که می تواند به روشن شدن لب های تیره کمک کند.
روش استفاده: آب را مستقیماً روی لب های خود بمالید یا آن را به ماسک خود اضافه کنید.

6. ماسک عصاره گل رز بزنید

عصاره گل رز با مهار فعالیت تیروزیناز و کاهش محتوای ملانین در سفید شدن پوست کمک می کند. عصاره گل رز هنگام استفاده از الكل اتان موثرتر می باشد.
روش استفاده: گلبرگهای گل رز را به مدت یک ساعت در شیر خام خیس کرده و آسیاب کنید. عسل را به خمیر اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه و دو بار در روز روی لب های خود بمالید. همچنین می توانید به هر یک از ماسک های لب که در بالا صحبت کردیم گلاب اضافه کنید.
توجه: از تهیه الکل برای تهیه عصاره گل سرخ در خانه خودداری کنید زیرا می تواند باعث لک زدن لب ها شود. فقط از محصولات OTC برای عصاره گل سرخ مبتنی بر الکل استفاده کنید.

7. از ژل آلوئه ورا استفاده کنید

استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند در روشن شدن پوست کمک کند
مشخص شده است که آلوین، ماده فعال آلوئه ورا، دارای اثر روشن کنندگی پوست وابسته به دوز است. عصاره آلوئه ورا را می توان در محصولات مختلف بدون نسخه (OTC ) برای هایپر پیگمانتاسیون یافت.
روش استفاده: ژل آلوئه ورا که تازه استخراج شده است را روی لب های خود بمالید یا بالم لب حاوی آلوئین بخرید.
احتیاط: از بلعیدن ژل خودداری کنید زیرا باعث ناراحتی گوارشی می شود.

8. از کرم ها و مرهم های OTC استفاده کنید

همچنین می توانید از لوسیون ها، کرم ها و مومیایی های OTC برای کنترل بیش از حد رنگ آمیزی لب ها استفاده کنید. برای هر یک از مواد زیر برچسب ها را بررسی کنید:
Arbutin
سرم های ویتامین C
اسید کوجیک
نیاسین آمید
اسید سینامیک
عصاره های ریشه شیرین بیان
-Nاستیل گلوکزامین
فلاونوئید توت
سویا (4)

چگونه از تیرگی لب جلوگیری کنیم

نکات زیر می تواند از تیره شدن پوست جلوگیری کرده و لب های شما را سالم نگه دارد:
ضد آفتاب بزنید: متداول ترین عامل در تیرگی پوست، اشعه ماورا بنفش در نور خورشید است. بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده ای با SPF 30 یا بالاتر هر روز، ترجیحاً کرم ضد اکسید روی و اکسید تیتانیوم ضروری است. بالم لب حاوی ضد آفتاب نیز موجود است.
هیدراته بمانید: کم آبی بدن می تواند منجر به تغییر رنگ جزئی در لب شود.
یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید: ممکن است تیرگی یا پر رنگی لب در اثر کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین B12 باشد. (5)
از مواد آرایشی با کیفیت استفاده کنید: فقط لوازم آرایشی لب غیر حساسیت زا و مرغوب استفاده کنید زیرا مواد آرایشی درجه پایین باعث ایجاد حساسیت و افزایش بیش از حد رنگ آمیزی می شوند.
از مواد حساسیت زا پرهیز کنید: شناسایی موادی که به آنها حساسیت دارید و جلوگیری از چنین مواد آرایشی برای جلوگیری از التهاب های پوستی بسیار حیاتی است.
لب های خود را تمیز و مرطوب نگه دارید: برای از بین بردن سلول های مرده پوست، به طور مرتب لب های خود را لایه برداری کنید و از مرطوب کننده برای کمک به بهبود لب ها استفاده کنید.(6)
از مکیدن لب ها خودداری کنید: در حالی که به نظر می رسد لب های خود را با بزاق مرطوب نگه دارید آنها را خشک می کند.
پوست خشک روی لب خود را نکنید: برداشتن پوست خشک روی لب باعث آسیب بیشتر می شود زیرا ممکن است انتهای پوست مرده به لب متصل شود که در هنگام چیدن ممکن است پاره شود.
ترک سیگار و دخانیات: سیگار کشیدن یکی از دلایل عمده تیرگی لب است. (7)
مصرف کافئین و الکل خود را محدود کنید: هر دوی این نوشیدنی ها می توانند به طور قابل توجهی در رنگ آمیزی پوست کمک کنند. (8)
بیشترین سوالات درباره لب های تیره 

آیا چای سبز در روشن شدن لبهای تیره موثر است؟

چای سبز برای کمک به درمان ملاسما پیشنهاد می شود. با این حال، شواهد محدودی وجود دارد که اثرات آن را تأیید می کند. برای اثبات اثرات عصاره چای سبز در هایپرپیگمنتیشن به مطالعات بیشتری نیاز است.

آیا خیار می تواند به روشن شدن لبهای تیره کمک کند؟

در حالی که از خیار برای کمک به روشن شدن پوست استفاده می شود هیچ مدرک علمی برای حمایت از آن وجود ندارد. تنها اعتقاد بر این است که خیار به آبرسانی پوست کمک می کند.

آیا مالیدن سیب زمینی در روشن شدن لبهای تیره موثر است؟

سیب زمینی حاوی آنزیم کاتکولاز است که تصور می شود تولید ملانین را مهار می کند. با این حال، کاتکولاز خود در تولید ملانین نقش دارد. بنابراین، درست نیست که بگوییم سیب زمینی می تواند به روشن شدن پوست تیره کمک کند.

آیا می توان از سرکه سیب یا پراکسید هیدروژن برای کاهش بیش از حد رنگدانه لب استفاده کرد؟

برای درمان هایپرپیگمانتاسیون بهتر است از مصرف سرکه سیب و پراکسید هیدروژن خودداری کنید زیرا این مواد اسیدی هستند که می توانند پوست حساس لب را تحریک کنند.
حرف آخر
در حالی که موارد خفیف هایپرپیگمانتاسیون لب را می توان در خانه با استفاده از مواد طبیعی درمان کرد اما در صورت افزایش یا گسترش رنگدانه ها، تشخیص درست مهم است. برای جلوگیری از تیرگی لب بهتر است از لب های خود مراقبت مناسب داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search