درمان های خانگی

درمان های خانگی ناخن های زرد و نکات پیشگیری

درمان های خانگی ناخن های زرد

استفاده بیش از حد از لاک ناخن یا عفونت های قارچی محتمل ترین دلایل ایجاد زردی در انگشتان پا است. با این حال، ناخن های پای زرد گاهی اوقات می توانند نشانه یک بیماری زمینه ای جدی تر باشند.

ناخن ها به طور معمول شفاف هستند و گوشت صورتی مایل به قرمز آن در زیر کاملاً مشخص است. با این حال، ممکن است که ناخن های پا سایه زرد پیدا کنند. این می تواند به چندین دلیل مختلف اتفاق بیفتد.
ناخن های سالم نه تنها ظاهر دست ها را تقویت می کنند بلکه نشان دهنده سلامتی هستند. به طور معمول، ناخن ها قوی و شفاف هستند و می توانید گوشت صورتی رنگ را در زیر آنها ببینید.
با این حال، بسیاری از عوامل می توانند ناخن های شما را زرد و شکننده کنند که اغلب نشانه عدم رعایت بهداشت و بیماری زمینه ای است.
در این مقاله دلایل مختلفی که ممکن است پشت زرد شدن ناخن انگشتان دست و پا شما باشد و چگونگی غلبه بر این مشکل را بیان می کند.

دلایل ناخن زرد

ناخن های شما به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر ممکن است زرد شوند
استفاده طولانی مدت از لاک ناخن. استفاده مکرر از لاک های ناخن، به ویژه آنهایی که دارای لکه تیره یا لاک ناخن بر پایه ژل هستند همراه با استفاده مکرر از پاک کننده های لاک ناخن قوی استن، می توانند صفحه ناخن شما را به رنگ زرد کم رنگ تبدیل کنند. این امر همچنین می تواند در صورتی که لاک ناخن خود را برای مدت طولانی روشن نگه دارید اتفاق بیفتد زیرا رنگهای موجود در لاک ناخن شما روی کراتین ناخن شما تأثیر می گذارد که اغلب منجر به شکنندگی می شود.
استفاده از ژل ناخن. ژل های ناخن به افراد کمک می کند تا ناخن های بلند و طبیعی داشته باشند. اینها از یک ژل سخت ساخته می شوند که در زیر نور UV یا LED قرار می گیرند تا قوی تر شوند. استفاده مکرر یا طولانی مدت از پوشش های ژل UV می تواند از تنفس یا دریافت نور طبیعی ناخن های شما جلوگیری کند بنابراین از رشد سالم جلوگیری کرده و منجر به زرد شدن ناخن ها می شود.
پوشیدن اکستنشن روی ناخن. اکستنشن ناخن به ناخن های مصنوعی گفته می شود که روی ناخن های طبیعی متصل شده و با هنر ناخن رنگ آمیزی شده اند. روشن نگه داشتن این ناخن های مصنوعی برای مدت طولانی یا قرار نگرفتن صحیح آنها می تواند به بستر ناخن آسیب برساند. ناخن های مصنوعی همچنین مانع رسیدن هوا و نور طبیعی به ناخن ها می شوند و خطر عفونت های قارچی و در نتیجه زرد شدن ناخن ها را افزایش می دهند.
سیگار کشیدن. هنگام سیگار کشیدن، ناخن های شما در معرض سموم مضر دود سیگار مانند نیکوتین و قطران هستند که می توانند ناخن های شما را زرد کنند.
عفونت های قارچی. تغییر رنگ ناخن ها نیز می تواند نشان دهنده عفونت قارچی باشد به خصوص اگر زردی همراه با ضخیم شدن صفحه ناخن در ناخن های پا وجود داشته باشد. زردی ممکن است بعد از آسیب دیدگی ناخن یا کفش های نامناسب برجسته شود. شایع ترین عفونت های قارچی که باعث زردی ناخن ها می شوند عفونت های ناشی از قارچ های تریکوفیتون هستند. عفونت های قارچی همچنین می توانند صفحه ناخن شما را ضخیم و تغییر شکل دهند.
برخی شرایط خاص مشکلات پزشکی مانند اونیکولیز، پسوریازیس، دیابت و تیروئید، کبد و بیماری های ریوی می تواند باعث زردی ناخن ها شود.
سندرم ناخن زرد. سندرم ناخن زرد یک بیماری سیستمیک نادر است که باعث تغییر رنگ ناخن ها و انگشتان پا به همراه مشکلات تنفسی و تورم در پاها می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان ناخن های زرد

روش درمانی برای به دست آوردن ظاهر نیمه شفاف ناخن ها بستگی زیادی به علت زرد شدن دارد. بهتر است برای تشخیص صحیح و درمان مناسب ناخن های زرد خود با پزشک خود مشورت کنید.
پزشک بسته به علت زمینه ای ممکن است مداخلات را پیشنهاد کند که معمولاً شامل موارد زیر است:
داروهای ضد قارچ: اگر ناخن های زرد شما ناشی از عفونت قارچی باشد ممکن است داروی ضد قارچ خوراکی یا موضعی برای شما تجویز شود. درمان عفونت قارچی ممکن است هفته ها یا حتی یک سال طول بکشد.
لیزر درمانی: در موارد شدید عفونت های قارچی، پزشک ممکن است لیزر درمانی را برای درمان مشکل پیشنهاد کند.
استفاده محدود از لاک ناخن: اگر تغییر رنگ ناخن های شما به دلیل استفاده بیش از حد از لاک ناخن باشد ممکن است پزشک پیشنهاد کند که ناخن هایتان را حداقل به مدت یک هفته برهنه نگه دارید تا آنها نفس بکشند و سلامتی را بدست آورید.
سایر درمانها: اگر ناخن های زرد شما ناشی از موارد اساسی زمینه سلامتی مانند تیروئید و دیابت است درمان این موارد می تواند سلامت ناخن شما را با گذشت زمان بهبود بخشد.
درمان های خانگی برای درمان ناخن های زرد
شما می توانید طیف گسترده ای از درمان های خانگی را با استفاده از مواد خانگی برای بهبود وضعیت ناخن های خود امتحان کنید.
توجه: قبل از استفاده از این روش های درمانی اگر پوست حساسی دارید حتماً تست پچ را انجام دهید. بعلاوه، همیشه مرطوب کننده بخورید تا رطوبت ناخن ها و پوست اطراف شما حفظ شود.

1. لیمو را به ناخن های خود بمالید

لیمو یک ماده سفید کننده طبیعی است بنابراین می تواند به سفید شدن ناخن ها کمک کند. این خاصیت ضد قارچی و ضد باکتری دارد که می تواند با عفونت های قارچی که در درجه اول باعث تغییر رنگ ناخن می شوند مبارزه کند.
نحوه استفاده:
1 قاشق چایخوری روغن زیتون را با 1 قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و این مخلوط را به کوتیکول های خود بمالید. سپس یک لیمو را فشرده کنید تا آب تازه خارج شود و آب آن را به ناخن های خود بمالید. ناخن های خود را پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید تا از شکنندگی جلوگیری کنید.
در عوض، ناخن های خود را به مدت 10-15 دقیقه در آب لیموی رقیق خیس کنید و سپس با استفاده از یک مسواک نرم آنها را به آرامی مالش دهید. ناخن های خود را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید. همچنین می توانید به جای آبلیمو از روغن اساسی لیمو استفاده کنید.

2. ناخن های خود را در محلول پراکسید هیدروژن فرو ببرید

پراکسید هیدروژن هم یک عامل سفید کننده و ضد عفونی کننده است و بنابراین می تواند ناخن های زرد را درمان کند. که به طور معمول در سفید کردن خمیر دندان استفاده می شود پراکسید هیدروژن می تواند به ناخن های شما نفوذ کند و از درون عمل کند.
اطمینان حاصل کنید که از پراکسید هیدروژن با غلظت 3٪ یا کمتر استفاده می کنید.
نحوه استفاده:
3 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 1½ فنجان آب ولرم مخلوط کنید. دستان خود را به مدت 15 دقیقه در محلول رقیق هیدروژن فرو کنید. ناخن های خود را به آرامی با استفاده از مسواک نرم مسواک بزنید و سپس آنها را با آب ولرم بشویید.
روش دیگر، 1 قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن، 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 125 میلی لیتر آب گرم را مخلوط کنید. پس از حل شدن پودر، ناخن های خود را به مدت 10 دقیقه در محلول قرار دهید. دستان خود را با آب و صابون بشویید و مرطوب کنید.
اگر نمی توانید به پراکسید هیدروژن دسترسی پیدا کنید خمیر دندان سفید کننده را به ناخن های خود بمالید. بعد از 5-10 دقیقه با استفاده از یک برس نرم، خمیر دندان را بشویید و سپس دستان خود را با استفاده از آب گرم بشویید.

3. ناخن های خود را در سرکه سیب خیس کنید

سرکه سیب (ACV) حاوی اسید مالیک و اسید استیک است که ممکن است باعث تغییر رنگ ناخن ها شود. ACV همچنین به عنوان یک عامل ضد قارچ و ضد باکتری برای دفع عفونت هایی که باعث زردی ناخن ها می شوند عمل می کند.
نحوه استفاده:
سرکه سیب را به نسبت 1: 1 با آب گرم رقیق کنید.
دستان خود را حدود 20 دقیقه در محلول قرار دهید و سپس آنها را با آب سرد بشویید.
دستان خود را خشک کرده و روغن زیتون را روی کوتیکول های خود بمالید.
این روش را دو بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

4. پوست نارنج را به ناخن های خود بمالید

پوست پرتقال دارای مقدار زیادی اسید سیتریک و ویتامین C است که به پاکسازی لکه ها و لکه های ناخن کمک می کند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در پوست پرتقال ناخن های شما را تغذیه می کنند سلامتی و قدرت آنها را بهبود می بخشند.
نحوه استفاده:
روزانه حدود 10 دقیقه یک پوست تازه پرتقال به ناخن های خود بمالید.
همچنین می توانید پودر پوست پرتقال را با گلاب مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. خمیر را به ناخن های خود بمالید و بعد از 10 دقیقه آن را با استفاده از برس پاک کنید.

5. از پاک کننده دندان مصنوعی استفاده کنید

پاک کننده های دندان مصنوعی عمدتا حاوی هیپوکلریت سدیم رقیق شده هستند که یک ماده سفید کننده ملایم است. پاک کننده های دندان مصنوعی می توانند لکه ها را از روی هر سطح سختی از جمله ناخن های شما پاک کنند.
نحوه استفاده:
2-3 قرص پاک کننده دندان مصنوعی را در یک کاسه آب گرم حل کنید.
ناخن های خود را به مدت 5 دقیقه در مایع خیس کنید.
دستان خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید.
این روش درمانی را دو بار در هفته تکرار کنید تا زمانی که شاهد بهبودی باشید.

6. روغن درخت چای را به ناخن های خود بمالید

روغن درخت چای یک ماده ضد عفونی کننده، ضد قارچ و ضد باکتری عالی است و می تواند در درمان زردی ناخن های ناشی از عفونت مفید باشد.
نحوه استفاده:
با استفاده از قطره چکان روغن درخت چای را به روی ناخن بمالید. چند دقیقه صبر کنید و سپس روغن را با آب ولرم بشویید. این روش را دو بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
در روش دیگر، چند قطره روغن درخت چای را با 1 قاشق غذاخوری روغن مغذی مانند آووکادو، بادام، جوجوبا یا روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط برای ماساژ ناخن های خود استفاده کنید. پس از چند دقیقه روغن را بشویید. این دارو را دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که شاهد بهبودی باشید.

7. مقداری روغن پونه کوهی ماساژ دهید

مشابه روغن درخت چای، روغن پونه کوهی دارای خواص ضد میکروبی است که می تواند با عفونت های باکتریایی و قارچی که باعث زردی ناخن ها می شود مقابله کند.
نحوه استفاده:
چند قطره روغن پونه کوهی را با 1 قاشق غذاخوری روغن حامل مانند جوجوبا، نارگیل یا روغن زیتون رقیق کنید. از این مخلوط برای ماساژ ناخن های خود استفاده کنید.
بعد از چند دقیقه آن را بشویید.
درمان را دو بار در روز تکرار کنید تا عفونت درمان شود.

8. از توت سرو کوهی استفاده کنید

توت سرو کوهی دارای خواص ضدعفونی کننده قوی است که می تواند در درمان زردی ناخن های ناشی از عفونت های قارچی کمک کند.
نحوه استفاده:
مقداری توت درخت سرو کوهی را خرد کرده و 1 قاشق چایخوری از آن را با 1 قاشق چایخوری گلاب مخلوط کنید.
این مخلوط را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و ناخن های خود را در آن خیس کنید.
دستان خود را بعد از 10 دقیقه خیساندن بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.
چند ماه این روش را روزانه قبل از خواب تکرار کنید.

چگونه از زرد شدن ناخن جلوگیری کنیم

ناخن های زرد یک دردسر رایج است که به راحتی با درمان های خانگی و داروهای OTC قابل درمان است. اما در درجه اول جلوگیری از زرد شدن ناخن ها کاملاً آسان است مگر اینکه به دلیل یک مسئله پزشکی زمینه ای ایجاد شود.
نکات زیر برای جلوگیری از تغییر رنگ ناخن ها مفید است:

1. ناخن های خود را مرتب نگه دارید

کوتاه نگه داشتن ناخن به جلوگیری از ضربه به ناخن کمک می کند. علاوه بر این، ناخن های بلند به راحتی آلودگی زیر آنها را به دام می اندازند و منجر به مشکلاتی مانند عفونت می شوند.

2. بهداشت پا را حفظ کنید

برای جلوگیری از عفونت ناخن در انگشتان پا، مانند پای ورزشکار، همیشه پاها را بشویید به خصوص پس از عرق ناشی از ورزش های بیش از حد. جوراب و کفش تمیز بپوشید. کفش هایی متناسب بخرید که به انگشتان شما فشار وارد نکند.

3. از استفاده مکرر از پاک کننده های لاک ناخن خودداری کنید

برای جلوگیری از شکنندگی و زردی ناخن ها، بیش از یک بار از استفاده از پاک کننده های لاک ناخن خودداری کنید.

4. از لاک ناخن تیره رنگ استفاده نکنید

لاک های ناخن رنگ تیره ممکن است مدت طولانی سایش داشته باشند اما ناخن های شما را نیز لکه دار می کنند و باعث تغییر رنگ می شوند. به شما توصیه می شود رنگ های روشن را نسبت به رنگ های تیره انتخاب کنید.

5- یک روکش پایه شفاف استفاده کنید

استفاده از روکش پایه از ناخن های شما در برابر رنگ های تیره رنگ لاک ناخن محافظت می کند بنابراین به جلوگیری از تغییر رنگ ناخن ها کمک می کند.

6. کیت های سالن تمیز را بخواهید

تماس با عفونت ناخن از آرایشگاه ناخن معمولاً معمول است در صورتی که از ابزار مشابهی برای افراد مختلف استفاده نکنند بدون اینکه ابتدا آنها را تمیز کنید. حتماً از تکنسین ناخن خود بخواهید که قبل از استفاده، کیت ناخن را تمیز کند یا از کیت جدید استفاده کند.

7. از تخته بافر استفاده کنید

با استفاده از یک تخته بافر می توانید لایه بالایی ناخن خود را همراه با تغییر رنگ از بین ببرید. با این حال، این فقط در صورتی جواب می دهد که ناخن های شما تازه شروع به زرد شدن کرده اند. برای حفظ استحکام ناخن ها از چرک زدن زیاد خودداری کنید.

8- رژیم خود را بهبود ببخشید

بهبود رژیم غذایی می تواند به بهبود ناخن و کوتیکول کمک کند
توصیه می شود برای سالم نگه داشتن ناخن ها و کوتیکول ها، غذاهای غنی از کراتین و بیوتین را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این غذاها شامل اسیدهای چرب امگا 3، تخم مرغ، بادام، بلوبری، گوشت قرمز، صدف و آووکادو هستند.
علاوه بر این، با مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، ویتامین های B و E، آهن، کلسیم و روی خود را افزایش دهید. همچنین، هر روز آب زیادی مصرف کنید.

9. به طور منظم ورزش کنید

حرکت منظم جسمی می تواند گردش خون در اندام ها را تحریک کرده و به حفظ سلامت ناخن کمک کند.

10. سیگار را ترک کنید

ترک سیگار برای جلوگیری از زردی ناخن ها و بهبود سلامت عمومی شما امری حیاتی است.
چه موقع به پزشک مراجعه کنیم
پزشک باید هرگونه درد یا تورم همراه با زردی انگشتان پا را ارزیابی کند.
تا زمانی که علت مشکوک آن استفاده بیش از حد از لاک ناخن نباشد فردی که ناخن های پا زرد دارد باید به پزشک مراجعه کند زیرا ممکن است برای درمان بیماری به نسخه ای نیاز داشته باشد.
این امر به ویژه برای افرادی که علائم دیگری را در کنار ناخن های زرد انگشتان پا خود تجربه می کنند بسیار مهم است. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد
خون ریزی
تغییر شکل یا ضخامت صفحه ناخن تورم
حرف آخر
ناخن های زرد می توانند باعث ایجاد نگرانی شوند چه از نظر شکل ظاهری و چه از نظر اینکه ممکن است نشان دهنده یک مشکل پزشکی باشد. بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه، تغییر رنگ ناخن تحت درمان قرار گیرد.
می توانید درمان های خانگی مختلفی را امتحان کنید یک مانیکور حرفه ای تهیه کنید عادات غذایی خود را بهبود ببخشید و از داروهای OTC برای عفونت قارچی استفاده کنید تا بسته به علت به حذف زردی ناخن ها کمک کند
با این حال، بهتر است برای تشخیص صحیح و درمان مناسب با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر با وجود مراقبت های مناسب و استفاده از داروهای خانگی، مشکل همچنان ادامه داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search