درمان های خانگی

شش فواید روغن گلرنگ برای سلامتی

فواید روغن گلرنگ

گلرنگ گیاهی است. از گل و روغن دانه ها به عنوان دارو استفاده می شود. روغن دانه گلرنگ برای پیشگیری از بیماری های قلبی، از جمله "سخت شدن عروق" (آترواسکلروز) و سکته مغزی استفاده می شود.

همچنین برای درمان تب، تومورها، سرفه، مشکلات تنفسی، شرایط لخته شدن خون، درد، بیماری قلبی، درد قفسه سینه و صدمات تروماتیک استفاده می شود. برخی افراد از آن برای القای تعریق و به عنوان ملین، محرک، ضد تعریق و خلط آور برای کمک به شل شدن خلط استفاده می کنند.
در تولید از گلرنگ برای رنگ آمیزی لوازم آرایشی و رنگرزی پارچه استفاده می شود. روغن دانه گلرنگ به عنوان حلال رنگ استفاده می شود.
تحقیقات نشان می دهد که روغن گلرنگ ممکن است فوایدی برای سلامتی به ویژه برای قند خون، کلسترول و التهاب پوست داشته باشد.
روغن گلرنگ یک روغن پخت و پز محبوب است که از دانه های گیاه گلرنگ به دست می آید. برخی از تحقیقات نشان می دهد که ممکن است زمانی که افراد از آن در رژیم غذایی و روی پوست استفاده می کنند، فوایدی برای سلامتی داشته باشد.
روغن گلرنگ ممکن است به دلیل نقطه دود بالا و طعم خنثی آن، گزینه سالم تری نسبت به روغن زیتون هنگام پخت در دمای بالا باشد.
در این مقاله بهترین فواید روغن گلرنگ برای سلامتی را فهرست می کنیم. همچنین در مورد اثرات روغن گلرنگ برای کاهش وزن صحبت می کنیم.

شش فواید روغن گلرنگ برای سلامتی

روغن گلرنگ دارای فواید بالقوه مختلفی است. در زیر، شواهدی را که در پشت شش مزیت کلیدی روغن گلرنگ وجود دارد را مورد بحث قرار می دهیم:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. منبع سالم اسیدهای چرب

روغن گلرنگ منبع غنی از اسیدهای چرب غیراشباع از جمله چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع است.
بدن برای عملکرد به این چربی ها نیاز دارد. متخصصان به طور کلی اسیدهای چرب غیراشباع منبع مطمئن را سالم تر از چربی های اشباع می دانند.
چربی های موجود در رژیم غذایی، مانند آنهایی که در روغن گلرنگ یافت می شوند، برای تنظیم هورمون ها و حافظه ضروری هستند. آنها برای جذب ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K به بدن حیاتی هستند. خوردن مقداری چربی همراه با وعده های غذایی ممکن است به فرد کمک کند تا احساس سیری بیشتری کند.
روغن گلرنگ نسبت به روغن زیتون، روغن آووکادو و روغن آفتابگردان منبع قابل اعتماد کمتری در چربی های اشباع شده است، که اغلب چربی های "بد" در نظر گرفته می شوند.
رژیم غذایی سرشار از چربی های «خوب» و پایین در چربی های «بد» فواید بسیاری از جمله کاهش التهاب و بهبود سلامت قلب برای سلامتی دارد.
دو نوع روغن گلرنگ وجود دارد: اولئیک بالا و لینولئیک بالا. هر دو حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع هستند.
مانند روغن زیتون، نوع روغن گلرنگ با اولئیک بالا حاوی چربی های تک غیراشباع است و گزینه خوبی برای پخت و پز در دمای بالا است.
روغن گلرنگ با لینولئیک بالا حاوی مقادیر بیشتری چربی غیراشباع چندگانه است. برای گرم کردن مناسب نیست اما برای استفاده در سس سالاد ایده آل است.

2. سطح قند خون را بهبود می بخشد

یک بررسی سیستماتیک از مطالعات انجام شده در سال 2016 نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی های غیراشباع می تواند کنترل گلوکز خون فرد را بهبود بخشد.
این مطالعه نشان داد که جایگزینی برخی منابع کربوهیدرات یا چربی های اشباع شده با اسیدهای چرب غیراشباع، به ویژه چربی های اشباع نشده چندگانه، تأثیر مفیدی بر سطح قند خون و همچنین مقاومت به انسولین و ترشح انسولین دارد.
یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که مصرف روزانه 8 گرم (گرم) روغن گلرنگ به مدت 4 ماه ممکن است التهاب را کاهش دهد و در عین حال قند خون را در برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود بخشد.
ذکر این نکته ضروری است که شرکت کنندگان در این مطالعه زنان مبتلا به دیابت نوع 2 بودند که چاقی نیز داشتند و از مرحله یائسگی گذشته بودند.
محققان پیشنهاد می کنند که افراد ممکن است از چربی های غذایی با کیفیت در کنار درمان های دیابت برای کاهش عوارض مرتبط با این بیماری استفاده کنند.

3. کاهش کلسترول، افزایش سلامت قلب

همان مطالعه 2011 همچنین گزارش داد که سطح کلسترول خون شرکت کنندگان پس از 4 ماه استفاده از روغن گلرنگ بهبود یافته است.
این یافته‌ها از پیشنهاد منبع مورد اعتماد انجمن قلب آمریکا حمایت می ‌کند که چربی‌های غیراشباع ممکن است لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول «بد» را در خون کاهش دهند. کلسترول بالا یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.
روغن گلرنگ ممکن است از طرق دیگری نیز به سلامت قلب کمک کند.
چربی های غیر اشباع موجود در روغن گلرنگ می تواند خون را رقیق کرده و پلاکت ها را کمتر چسبنده کند. این ممکن است به جلوگیری از لخته شدن خون که می تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود، کمک کند. روغن گلرنگ همچنین ممکن است با شل کردن عروق خونی و کاهش فشار خون بر رگ‌های خونی تأثیر بگذارد.

4. با التهاب مبارزه می کند

روغن گلرنگ ممکن است خواص ضد التهابی نیز داشته باشد.
طبق مطالعه ای در Clinical Nutrition، روغن گلرنگ و اسیدهای چرب غیراشباع موجود در روغن گلرنگ نشانگرهای التهاب را بهبود می بخشد. این ممکن است به چندین بیماری از جمله دیابت و بیماری قلبی کمک کند.

5. پوست خشک را تسکین می دهد

استفاده موضعی از روغن گلرنگ روی پوست خشک یا ملتهب ممکن است به تسکین آن کمک کند و ظاهری نرم و صاف به پوست بدهد. اگرچه بیشتر تحقیقات در مورد روغن گلرنگ برای پوست حکایتی است، اما این یک عنصر رایج در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست است.
روغن گلرنگ حاوی ویتامین E است که ممکن است مسئول برخی از فواید پوستی آن باشد. ویتامین E برای چندین دهه یک عنصر مهم در محصولات پوستی بوده است.
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین E از پوست در برابر اثرات نور خورشید و رادیکال‌های آزاد محافظت می‌ کند، که مولکول‌های مضری هستند که به سلول‌های بدن آسیب می‌ رسانند و به بیماری کمک می ‌کنند.
قبل از استفاده از روغن گلرنگ روی پوست، آزمایش پچ انجام دهید. یک قطره از روغن را به بازو بمالید و 24 ساعت صبر کنید. اگر هیچ واکنشی ایجاد نشد، احتمالاً استفاده از آن بی خطر است.

6. ایمن برای پخت و پز در دمای بالا

استفاده از همه روغن ها برای سرخ کردن ایمن نیست. این به این دلیل است که گرم شدن بیش از حد روغن های ظریف می تواند رادیکال های آزاد ایجاد کند.
روغن گلرنگ با اولئیک بالا برای پختن در دمای بالا بی خطر است. در واقع، این روغن تک غیراشباع دارای نقطه دود بالاتری نسبت به بسیاری از روغن های دیگر است، از جمله:
روغن ذرت
روغن کانولا
روغن زیتون
روغن کنجد
همچنین گلرنگ نسبت به سایر روغن ها از جمله روغن زیتون و نارگیل طعم ملایم تری دارد که آن را به گزینه ای عالی برای سرخ کردن عمیق، سرخ کردن در تابه یا پخت تبدیل می کند.
با این حال، مردم نباید روغن گلرنگ غیراشباع چندگانه را حرارت دهند. آن را برای ریختن روی سبزیجات بخارپز و درست کردن وینیگرت ذخیره کنید. روغن را در یخچال نگهداری کنید تا از فاسد شدن آن جلوگیری شود.

روغن گلرنگ برای کاهش وزن

برخی افراد روغن گلرنگ را یک کمک کننده برای کاهش وزن می دانند، اما تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است.
برخی از مطالعات، از جمله مطالعه سال 2011، گزارش می دهند که روغن گلرنگ هیچ تاثیر قابل توجهی بر وزن یا چربی بدن ندارد.
با 120 کالری در هر قاشق غذاخوری، روغن گلرنگ یک غذای کم کالری نیست. خوردن بیش از حد کالری، صرف نظر از منبع آنها، می تواند بر تلاش های کاهش وزن تأثیر منفی بگذارد.
اما افزودن مقدار کمی از این روغن به غذا ممکن است طعم آن را بهبود بخشد، احساس سیری را افزایش دهد و قند خون را متعادل کند - همه اینها می توانند تأثیر مفیدی بر مدیریت وزن داشته باشند.
هنگام تلاش برای کاهش وزن، محدود کردن مصرف روغن ها به مقادیر توصیه شده و تمرکز بر خوردن غذاهای کامل مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و منابع پروتئین بدون چربی ممکن است مفید باشد.
ابتکار «بشقاب من را انتخاب کنید» توصیه می‌کند که هر روز یک قاشق چای ‌خوری (tsp) روغن‌های زیر را مصرف کنید:

سن

جنس

مقدار توصیه شده

زن

19 -30

6 قاشق چایخوری

زن

+ 30

5 قاشق چایخوری

مرد

19 -30

7 قاشق چایخوری

مرد

+ 30

6 قاشق چایخوری

با این حال، دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها 2015-2020 منبع معتبر بیان می کند که بیشتر روغن های مصرف شده در ایالات متحده به شکل غذاهای فرآوری شده هستند، مانند:
سس سالاد
مایونز
غذاهای آماده (فست فود) و تنقلات
ذرت و چیپس سیب زمینی
هنگام محاسبه میزان مصرف روزانه روغن، به یاد داشته باشید که این چربی ها و همچنین منابع سالم چربی مانند آنهایی که به طور طبیعی در مغزها، دانه ها و ماهی یافت می شوند را در نظر بگیرید.

عوارض جانبی روغن گلرنگ

اکثر مردم تا زمانی که روغن گلرنگ را در مقادیر توصیه شده روزانه مصرف کنند، هیچ واکنش نامطلوبی به روغن گلرنگ نخواهند داشت.
از آنجایی که گلرنگ می تواند خون را رقیق کند، ممکن است لخته شدن خون را کند کند، که ممکن است خطر خونریزی را در موارد زیر افزایش دهد:
افرادی که اختلالات خونریزی دارند
کسانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند

چشم انداز روغن گلرنگ

روغن گلرنگ حاوی چربی های مفیدی به نام اسیدهای چرب غیر اشباع است.
وقتی در حد اعتدال مصرف شود، ممکن است فواید سلامتی مانند کنترل قند خون، سلامت قلب بهتر و سطوح پایین ‌تر التهاب را ارائه دهد.
افراد می توانند از آن به صورت موضعی برای درمان پوست خشک استفاده کنند و استفاده از آن هنگام پخت و پز در دمای بالا بی خطر است.
مانند سایر روغن ها، گلرنگ نیز کالری بالایی دارد و از نظر بسیاری از مواد مغذی کم است. بنابراین، افراد باید از آن به میزان کم و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search