درمان های خانگی

9 درمان خانگی برای کاهش سطح کراتینین بالا

درمان خانگی برای کاهش سطح کراتینین

کراتینین اساساً یک ماده زائد طبیعی است که توسط ماهیچه ها تولید می شود. کلیه ها آن را از بدن خارج می کنند و در خون و ادرار وجود دارد.

اگر فردی مشکل کلیوی داشته باشد، کراتینین می تواند در خون جمع شود، اما می تواند ناشی از مصرف زیاد پروتئین، ورزش سنگین و استفاده از برخی داروها یا مکمل ها باشد.
کراتینین از کراتین به دست می آید که یک ترکیب تولید شده در کبد است که توسط عضلات برای انرژی مصرف می شود. کراتین استفاده نشده به نوبه خود به کراتینین تبدیل می شود. این مواد زائد شیمیایی موجود در خون محصول جانبی متابولیسم عضلانی یا انقباضات معمول عضلانی است.
کراتینین از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود، که خون را فیلتر کرده و کراتینین را خارج می کند تا به صورت ادرار دفع شود. سطح کراتینین یک فرد منعکس کننده دو عامل است:
عملکرد کلیه
توده عضلانی
سطوح بالای کراتینین به طور مداوم نشان می دهد که ممکن است کلیه ها به دلیل آسیب یا بیماری کلیه به درستی کار نکنند. مردان تمایل به داشتن سطوح بالاتر کراتینین نسبت به زنان به دلیل نسبی بیش از حد عضلات بدن دارند.
محدوده طبیعی کراتینین در خون عبارت است از:
0.6 تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر (یا 53 تا 106 میکرومول در لیتر) برای مردان
0.5 تا 1.1 میلی گرم در دسی لیتر (یا 44 تا 97 میکرومول در لیتر) برای زنان
مقادیر ممکن است بسته به آزمایشگاه های مختلف و تکنیک های آنها کمی متفاوت باشد.

گزینه های درمانی طبیعی برای سطوح بالای کراتینین

در اینجا چند درمان خانگی برای کاهش سطح بالای کراتینین آورده شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. روزانه چای بابونه بنوشید

چای بابونه علاوه بر آرامبخشی ملایمی که به ایجاد آرامش کمک می کند، سطح کراتینین را کاهش می دهد.
یک مطالعه در سال 2012 منتشر شده در مجله سعودی بیماری کلیه و پیوند گزارش می دهد که مصرف همزمان بابونه آلمانی با سیس پلاتین اثر محافظتی بر عملکرد کلیه داشته و با کاهش سطح اوره، اثرات سمی سیس پلاتین در کلیه ها را کاهش می دهد. کراتینین و غیره
نحوه استفاده:
۲ یا ۳ قاشق چایخوری گل بابونه خشک را در ۱ فنجان آب داغ بریزید.
بگذارید 3 تا 5 دقیقه دم بکشد.
چای را صاف کرده و بنوشید.
روزانه چند فنجان از این دمنوش بابونه بنوشید.

2. یک فنجان چای گزنه را میل کنید

گزنه می تواند به حذف ضایعات متابولیک و افزایش دفع کلیوی به دلیل خاصیت ادرار آور کمک کند. به علاوه، خون را تصفیه می کند و ایمنی را بهبود می بخشد.
مطالعه‌ ای در سال 2015 که در مجله آسیایی اقیانوسیه زیست پزشکی استوایی منتشر شد، نشان داد که عصاره گزنه خرگوش‌ها را در برابر تغییر در سطح نیتروژن اوره خون و کراتینین سرم هنگامی که پس از القای سمیت کلیوی جنتامایسین تجویز می ‌شود، محافظت می ‌کند.
نحوه استفاده:
۲ تا ۳ قاشق چایخوری برگ خشک گزنه را به ۱ فنجان آب داغ اضافه کنید.
اجازه دهید 10 دقیقه دم بکشد.
صاف کرده و بنوشید.
این چای گزنه را یک یا دو بار در روز بنوشید.
توجه: این دارو باید در حد اعتدال استفاده شود، زیرا دوزهای بالاتر ممکن است سمی باشد. این دارو می تواند با داروهای رقیق کننده خون، فشار خون بالا، ادرارآور و داروهای دیابت تداخل داشته باشد. قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورت بارداری یا شیردهی باید از مصرف چای گزنه خودداری کنید.

3. چای ریشه قاصدک را امتحان کنید

چای ریشه قاصدک همچنین به عنوان یک ادرارآور طبیعی برای دفع سموم و کاهش سطح کراتینین عمل می کند. همچنین به بهبود عملکرد کلیه و تسکین ادم یا تورم ناشی از احتباس آب کمک می کند.
نحوه استفاده:
۱ قاشق غذاخوری پودر ریشه خشک شده قاصدک را در ۱ فنجان آب داغ بریزید.
اجازه دهید حدود 10 دقیقه دم بکشد.
صاف کرده و بنوشید.
این چای را دو یا سه بار در روز به مدت چند روز یا چند هفته بنوشید.
توجه: قاصدک ممکن است با داروهای دیابت و فشار خون بالا تداخل داشته باشد، بنابراین، قبل از گنجاندن آن در رژیم غذایی خود، مشورت پزشک ضروری است.

4. دارچین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

دارچین به دلیل خاصیت ادرار آور برای کسانی که از سطح کراتینین بالا و مشکلات کلیوی رنج می برند مفید است. این به افزایش برون ده کلیه کمک می کند و توانایی فیلتراسیون کلیه را تقویت می کند. همچنین به تنظیم سطح قند خون کمک می کند، بنابراین از آسیب بیشتر کلیوی جلوگیری می کند.
یک مطالعه در سال 2014 منتشر شده در گزارش سم شناسی نشان داد که پیش تیمار عصاره آبی دارچین 2 ساعت قبل از تجویز بیسفنول A (BPA) یا اکتیل فنل (OP) اثرات نفروتوکسیک آنها را بهبود می بخشد، همانطور که با کاهش قابل توجه سطح اوره و کراتینین سرم در مقایسه با سطوح سرمی نشان داد. به ترتیب گروه های تحت درمان با BPA و OP
دارچین را با افزودن آن به نوشیدنی های گرم، اسموتی ها، محصولات پخته شده، غلات و سایر غذاها در رژیم غذایی خود بگنجانید.
توجه: در مصرف این گیاه زیاده روی نکنید زیرا ممکن است منجر به آسیب کبد و کلیه شود. اگرچه هنوز دوز مشخصی وجود ندارد، مقدار مصرف توصیه شده به طور کلی ½ تا 1 قاشق چایخوری دارچین در روز است.

5. جینسینگ سیبری را در رژیم غذایی خود بگنجانید

جینسینگ سیبری که حاوی ترکیبات الوتروسید است، بیشتر به عنوان یک مکمل سلامتی به دلیل خواص افزایش انرژی آن استفاده می شود. همچنین یک درمان موثر برای خلاص شدن از شر کراتینین اضافی است زیرا کلیه ها را احیا می کند و گردش خون کلیوی را تقویت می کند. بعلاوه، مزایای ضد خستگی و ضد استرس آن نیز مزیت هایی را به همراه دارد.
یک مطالعه در سال 2012 منتشر شده در مجله تحقیقات جینسنگ گزارش می دهد که جینسینگ سیبری به طور قابل توجهی سطوح نیتروژن اوره و کراتینین را در سرم کاهش می دهد که نشان دهنده بهبود عملکرد کلیه است. علاوه بر این، به طور قابل توجهی دفع ادراری اوره و کراتینین را افزایش داد.
دوز کلی توصیه شده برای این گیاه 300 تا 600 میلی گرم در روز است. برای دوز مناسب و تناسب با شرایط خود، با پزشک خود مشورت کنید. می توان آن را با دارچین نیز مصرف کرد.
نکته: جینسینگ سیبری را با انواع دیگر جینسنگ به خصوص جینسینگ آسیایی که خاصیت ضد ادراری دارد اشتباه نگیرید. قبل از مصرف جینسینگ سیبری با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است با انواع داروهای تجویزی تداخل داشته باشد.

6. چای گون بخورید

گون یک داروی گیاهی سنتی چینی است که به کند کردن پیشرفت بیماری مزمن کلیوی کمک می کند. به عنوان یک ادرار آور خفیف عمل می کند و به بهبود سطح کراتینین کمک می کند. این ماده حاوی یک ترکیب ادرارآور به نام آسپاراژین است که به دفع مایع از طریق کلیه ها کمک می کند. این گیاه همچنین سوخت و ساز بدن را تقویت کرده و هضم را بهبود می بخشد.
مطالعه ای در سال 2012 که در مجله نفرولوژی هنگ کنگ منتشر شد نشان داد که گون باعث بهبود کلیرانس کراتینین می شود و می تواند شروع درمان جایگزینی کلیه را حداقل یک سال در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی پیشرونده به تاخیر بیندازد.
نحوه استفاده:
یک مشت برش های ریشه خشک شده گون را در 1 لیتر آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید.
چای را صاف کرده و بنوشید.
این چای را روزانه بین وعده های غذایی بنوشید.
توجه: کسانی که بیماری های خود ایمنی دارند باید قبل از مصرف این گیاه با پزشک مشورت کنند زیرا ممکن است سیستم ایمنی بدن را تحریک کند. همچنین، زنان باردار باید از این دارو خودداری کنند زیرا گون می تواند برای مادر و جنین سمی باشد.

7. از مزایای چای ابریشم ذرت بهره ببرید

مصرف چای ابریشم ذرت می تواند به حذف کراتینین اضافی کمک کند
ابریشم ذرت به عنوان یک عامل ادرارآور و ضد التهاب طبیعی عمل می کند. این به افزایش خروجی ادرار کمک می کند، بنابراین به حذف کراتینین اضافی کمک می کند. همچنین ادم را کاهش می دهد و فشار خون بالا را کاهش می دهد.
یک مطالعه در سال 2012 منتشر شده در Molecules نشان داد که مصرف عصاره متانولی ابریشم ذرت در ترکیب با درمان جنتامایسین به میزان زیادی سطح کراتینین سرم را کاهش داد و در نتیجه سمیت کلیوی ناشی از جنتامایسین یا تغییرات عملکردی یا ساختاری نامطلوب در کلیه را کاهش داد.
نحوه استفاده:
2 قاشق چایخوری ابریشم ذرت خشک را در یک فنجان بریزید.
روی آن آب جوش بریزید.
روی آن را بپوشانید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه دم بکشد.
این چای را صاف کرده و سه بار در روز بنوشید.
توجه: اگر به ذرت حساسیت دارید یا سابقه بیماری کبدی یا کلیوی دارید از این دارو استفاده نکنید. همچنین ممکن است سطح قند و پتاسیم خون را کاهش دهد. زنان باردار باید از مصرف بیش از حد این چای خودداری کنند زیرا ابریشم ذرت می تواند رحم را تحریک کرده و منجر به سقط جنین شود.

8. مصرف چای مریم گلی ممکن است کمک کند

مریم گلی، که معمولا به عنوان مریم گلی شناخته می شود، در افزایش سرعت حذف کراتینین در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه مفید است. این به فیلتر کردن و حذف کراتینین از بدن کمک می کند. همچنین به بهبود گردش خون کلیوی کمک می کند. جدا از این که مریم گلی فواید سلامتی، مواد مغذی و مصارف آشپزی زیادی دارد.
یک مطالعه در سال 2018 منتشر شده در Archives of Physiology and Biochemistry گزارش می دهد که درمان با مریم گلی به جبران آسیب کلیوی ناشی از وانادیوم کمک کرده و کنترل سطوح اوره پلاسما بالا، اسید اوریک، کراتینین و نیتروژن اوره خون را در مدل های موش ویستار بازیابی می کند. این اثر محافظتی به دلیل وجود ترکیبات مفیدی مانند β-کاریوفیلن، لیمونن، کارواکرول، کاریوفیلن، بورنئول، α-پینن و α-توژن در عصاره مریم گلی است.
مطالعه دیگری در سال 2017 که در مجله بین‌المللی پیشگیری و درمان منتشر شد نشان داد که عصاره‌های اتانولی برگ S. officinalis و Ruta graveolens به طور قابل ‌توجهی سطوح بالای کراتینین، اوره و اسید اوریک را به سمت سطوح طبیعی در موش‌های صحرایی دریافت‌شده با کلرپیریفوس و متومیل بهبود می ‌بخشند.
1 قاشق چایخوری مریم گلی خشک یا 10 برگ تازه را به 1 فنجان آب داغ اضافه کنید.
بگذارید 5 تا 10 دقیقه دم بکشد.
این چای را یک تا سه بار در روز صاف کرده و بنوشید.
توجه: اگر باردار یا دیابتی هستید از مصرف این دارو خودداری کنید. همچنین اگر سابقه بیماری کبدی یا کلیوی دارید.

9. چای ریواس چینی ارزش امتحان کردن را دارد

ریواس چینی باعث سم زدایی روده و افزایش خروجی ادرار می شود. با افزایش دفع مواد زائد متابولیک از جمله کراتینین، سطح کراتینین را کاهش می دهد. بنابراین، این گیاه به طور گسترده ای به دلیل خواصی که به بهبود عملکرد کلیه کمک می کند، شناخته شده است.
مطالعه‌ای که در سال 2009 در مجله Ethnopharmacology منتشر شد نشان داد که ریواس تأثیر مثبتی در تسکین علائم اورمیک، کاهش کراتینین سرم، بهبود سطح هموگلوبین و تنظیم اختلال متابولیسم لیپید در 1322 بیمار مبتلا به بیماری مزمن کلیوی نشان داد.
نحوه استفاده:
یک ساقه ریواس چینی را خرد کنید.
آن را در 1 فنجان آب بجوشانید.
آن را صاف کرده و دو بار در روز تا یک هفته بنوشید.
توجه: اگر سابقه سنگ کلیه دارید از مصرف این گیاه خودداری کنید.

جلوگیری از کراتینین بالا

از ورزش بیش از اندازه شدید خودداری کنید زیرا متابولیسم ماهیچه ای را افزایش می دهد که منجر به تجزیه کراتین به کراتینین و در نتیجه افزایش سطح کراتینین می شود.
از مصرف مکمل های مبتنی بر کراتین و وانادیوم خودداری کنید.
مصرف پروتئین خود را کاهش دهید زیرا مصرف بیش از حد پروتئین می تواند سطح کراتینین را در افراد سالم افزایش دهد و سطح کراتینین را در افرادی که قبلاً از آن رنج می برند افزایش دهد. می توانید این کار را با اجتناب از منابع غذایی کراتین مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی انجام دهید.
با مصرف بیشتر سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل، مصرف فیبر را افزایش دهید.
کم آبی بدن و مصرف ناکافی مایعات اغلب شایع ترین دلایل افزایش کراتینین هستند. بنابراین نوشیدن مقادیر بهینه مایعات به طور منظم ضروری است. حتی می توانید مصرف مایعات خود را با گنجاندن چای گیاهی و چای سبز بیشتر در رژیم غذایی خود یا با اضافه کردن یک تکه لیمو یا خیار به آب مصرفی متنوع کنید و آن را خوش طعم تر کنید. علاوه بر این، مصرف کافئین خود را محدود کنید زیرا می تواند باعث کم آبی بدن شود.
خواب کافی برای عملکرد صحیح کلیه ها ضروری است که به نوبه خود به بدن کمک می کند تا از شر کراتینین اضافی خلاص شود.
مصرف سدیم خود را با پرهیز از غذاهای شور، بسته بندی شده و فرآوری شده محدود کنید، که همگی منجر به فشار خون بالا و احتباس مایعات در بدن می شوند.

چه چیزی باعث افزایش سطح کراتینین می شود؟

عواملی که در افزایش سطح کراتینین نقش دارند عبارتند از:
کم آبی یا مصرف ناکافی آب
داروهایی مانند مهارکننده های ACE
NSAID ها مانند آسپرین و ایبوپروفن
داروهای شیمی درمانی و غیره
تمرین های ورزشی دشوار
بیماری های مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا
اختلالات تیروئید
اختلال عملکرد کلیه، چه حاد، مزمن یا مادرزادی
از دست دادن خون بیش از حد
عضله سازی
استفاده از مکمل غذایی کراتین
مصرف مقادیر زیاد پروتئین مانند گوشت
فشار خون پایین
سایر بیماری های مزمن پزشکی مانند لوپوس، نقرس، دیستروفی عضلانی و رابدومیولیز

علائم کراتینین بالا

برخی از علائم رایج کراتینین بالا به شرح زیر است:
مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ و کم اشتهایی
خستگی
تغییرات ادراری مانند تکرر ادرار در شب، کاهش خروجی ادرار و ادرار تیره رنگ
ادم
خارش پوست
تنگی نفس

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سطوح بالای کراتینین برای یک دوره طولانی می تواند به اورمی که یک بیماری تهدید کننده زندگی است تشدید شود، ضروری است که با پزشک خود مشورت کنید. تخصص یک پزشک برای پی بردن به علت زمینه ای و اقدامات درمانی برای سطوح بالای کراتینین ضروری است
آزمایش کراتینین خون معمولاً اولین مرحله ای است که پزشک برای ارزیابی مشکوک بودن به بیماری کلیوی دستور می دهد. علائم زیر رایج ترین عارضه آن است:
فرسودگی
خواب مختل شده
کم اشتها
صورت، مچ دست، مچ پا یا شکم متورم شده است
درد در ناحیه کمر، اطراف ناحیه کلیه
فشار خون بالا
تهوع و استفراغ
تغییر در فرکانس و برون ده ادرار
اگر از داروهای آمینوگلیکوزید مانند جنتامایسین استفاده می کنید، مستعد آسیب کلیه هستید. در این صورت، شما باید از نزدیک با پزشک خود همکاری کنید تا از طریق آزمایش‌های منظم کراتینین خون، سطح کراتینین خود را کنترل کنید. علاوه بر این، می ‌توانید برخی از درمان‌های خانگی و نکات غذایی را برای کمک به مدیریت مشکل امتحان کنید.
به عنوان مثال، نوشیدن آب فراوان هنگام مواجهه با این مشکل بسیار توصیه می شود. همچنین، برخی از گیاهان هستند که به عنوان ادرار آور طبیعی عمل می کنند و در نتیجه به تسکین کمک می کنند. شما می توانید روزانه یک یا چند مورد از این داروهای گیاهی را برای چند هفته یا تا زمانی که سطح کراتینین شما کاهش یابد، دنبال کنید.
توجه: مهم است که قبل از مصرف این گیاهان یا ترکیبات آنها با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید زیرا ممکن است با داروهای تجویزی خاصی تداخل داشته باشند یا برای برخی موارد مناسب نباشند. برخی از این درمان‌ها ممکن است برای کسانی که سابقه سنگ کلیه یا سایر بیماری‌های قبلی دارند نیز مناسب نباشند.
نکات اضافی
چای، قهوه یا نوشابه های معمولی خود را با چای گیاهی که کافئین کم یا بدون کافئین دارد جایگزین کنید.
از غذاهای با آرژنین بالا مانند غذاهای دریایی، شکلات، ژلاتین، آبجو، سویا، بادام زمینی، دانه کدو تنبل، دانه کنجد و سایر آجیل ها و دانه ها دوری کنید زیرا تمایل به افزایش تولید کراتین در کبد دارند.
مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم و فسفر را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
هویج، خیار، سیر، پیاز و غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search