درمان های خانگی

پاهای خود را قبل از رفتن به رختخواب ماساژ دهید

ماساژ پاها قبل از خواب

به گفته رفلکسولوژیست ها، پای انسان حاوی چندین نقطه بازتابی است که مربوط به اندام ها و سیستم های مختلف داخل بدن است. در واقع، آناتومی پای شما به عنوان یک نقشه کوچک برای کل بدن شما عمل می کند.

با ماساژ پاهای خود هر شب قبل از خواب، نه تنها می توانید درد یک جفت پا را پس از یک روز طولانی تسکین دهید، بلکه با تحریک نقاط فشار، سلامتی را برای کل بدن خود به ارمغان بیاورید. ماساژ دادن این نقاط رفلکس می تواند ناحیه ای را که به آن متصل هستند تحریک و تسکین دهد. از این مکانیسم می توان برای کاهش انواع دردها، و ناراحتی های رایج بدون استفاده از دارو استفاده کرد.
به علاوه، ماساژ شبانه پا می تواند به تنهایی ناراحتی های روحی و جسمی شما را کاهش دهد و خوابی آرام را القا کند که پیش نیاز سلامتی است.
این مداخله غیردارویی مدت‌هاست که در آیورودا نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد، که ادعا می ‌کند ماساژ پا می ‌تواند به رفع انسداد جریان انرژی در سراسر بدن برای جلوگیری از بیماری‌های مختلف و ارتقای رفاه کلی کمک کند.

دلایلی که باید ماساژ پا را در برنامه خواب خود قرار دهید

ماساژ پاها قبل از رفتن به رختخواب به روش های زیر می تواند درمانی باشد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. گردش خون را بهبود می بخشد

خون اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمت‌های بدن حمل می‌کند و هرگونه انسداد در جریان آن می‌تواند به ایجاد مشکلات مختلف سلامتی مانند بد خوابی، اضطراب، درد بدن، تورم و مشکلات قلبی کمک کند.
پاها پایین ترین نقاط بدن هستند و دائماً تحت فشار وزن خود قرار دارند و بنابراین می توانند از جریان خون ضعیف رنج ببرند.
ماساژ پا باعث تحریک گردش خون در زیر پوست می شود و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری را به آن ناحیه می رساند. این به ترمیم و جوانسازی بافت فرسوده، اعصاب و ماهیچه های داخل پاهای پرکار شما کمک می کند.
تحریک موضعی همچنین به تسکین تنش عضلانی، درد و تورم در پاها کمک می کند که به طور ناخواسته تأثیر آرامش بخشی بر کل بدن دارد و در نتیجه خواب بهتر را تسهیل می کند.

2. خستگی و استرس را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ پا با روغن‌های معطر برای کاهش استرس روحی و جسمی مؤثرتر از ماساژ معمولی است. اسانس ها اساساً روغن های گیاهی هستند که دارای خواص درمانی متعددی هستند. علاوه بر این، تنفس در بخارات معطر آنها می تواند به آرامش ذهن و بدن شما کمک کند.
علاوه بر این، پاهای شما حاوی نقاط رفلکس مختلفی هستند که مستقیماً به اندام ها و سیستم های مختلف متصل هستند. ماساژ دادن این نقاط اثر محرک و درمانی بر روی قسمت مربوطه بدن دارد.
بنابراین، ماساژ پا با رایحه مزیت مضاعف رایحه درمانی و تحریک موضعی نقاط فشار را ارائه می دهد که عضلات دردناک را در قسمت های مختلف بدن تسکین می دهد و استرس، خستگی و اضطراب را از بین می برد.
مطالعات تحقیقاتی همچنین نشان می دهد که ماساژ درمانی به دلیل اثرات آرام بخش درمانی آن با تسکین فشار خون بالا و حفظ فشار خون و ضربان قلب شناخته شده است.
انجام این کار درست قبل از خواب می تواند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند و این مداخله غیردارویی به ویژه برای افراد مسن و افراد مبتلا به اختلالات خواب مفید است.

3. یبوست را برطرف می کند

یبوست باعث می شود احساس سنگینی و ناراحتی کنید، که می تواند شما را از داشتن خواب آرام در شب باز دارد. در واقع، مشکلات گوارشی مانند این می تواند بر سلامت کلی شما، از جمله سلامت روانی شما تأثیر منفی بگذارد.
اما چیزی به سادگی ماساژ پا می تواند به شما در غلبه بر این مشکل کمک کند. همانطور که قبلا ذکر شد، پاهای شما دارای نقاط فشار خاصی هستند. تحریک این نقاط از طریق ماساژ می تواند حرکات روده و دفع مواد زائد را تسهیل کند و در نتیجه باعث تسکین گوارشی شود.
این مداخله برای بیماران مسن که مکرراً از یبوست رنج می برند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته است.

4. درد کمر را کاهش می دهد

برخی از نقاط بازتابی در لبه قوس پایینی پا مستقیماً به ناحیه کمری ستون فقرات متصل هستند. ماساژ دادن این نقاط باعث تحریک جریان خون در کمر می شود، درد و التهاب عضلانی را تسکین می دهد و همچنین باعث ترمیم بافت پس از آسیب می شود.

5. درد پا را کاهش می دهد

پاهای شما بار بدن را حمل می کنند و روزانه سایش و پارگی زیادی را متحمل می شوند. این فشار و آسیب مداوم باعث درد و التهاب در داخل پا می شود.
ماساژ دادن پاهای خسته می تواند به شل شدن عضلات و مفاصل زیرین کمک کند تا کمتر آسیب ببینند و انعطاف پذیری آنها را بهبود بخشد. به علاوه، جریان خون را در این ناحیه افزایش می دهد و باعث ترمیم سریعتر بافت می شود.
نوازش پاهای خود به این ترتیب اثر تسکین دهنده ای بر کل بدن شما خواهد داشت و در نتیجه خوابی با کیفیت ایجاد می کند.

6. سردرد و میگرن را بهبود می بخشد

سردردهای مزمن و میگرن می توانند شما را به داروهای مسکن وابسته کنند، که باعث افزایش بار سمی روی کلیه ها و تشدید برخی از مشکلات جدی سلامتی می شود. بنابراین، مهم است که به دنبال جایگزین های امن تر برای تسکین درد باشید.
ماساژ پا یکی از روش هایی است که در آن اعمال فشار مداوم بر روی نقاط خاص پا می تواند سردرد شما را تا حد زیادی تسکین دهد.

7. برای صافی کف پا مفید است

کف پا دارای قوس طبیعی است که باعث تعادل و توزیع مناسب وزن بدن می شود. اما رباط‌های شل می‌توانند باعث فروپاشی این قوس شده و باعث صافی کف پا شوند به طوری که وقتی می‌ایستید کل کف پا به زمین فشار می‌آورد. این تغییر شکل می تواند منجر به درد مزمن پاشنه پا، تورم در بافت نرم و خستگی پا حتی پس از فعالیت بدنی خفیف شود.
خوشبختانه، تمرینات خاص پا و ماساژ بافت عمیق پا که به طور منظم انجام می شود می تواند به کاهش قابل توجه درد کمک کند. هنگام ماساژ پا، مطمئن شوید که در ناحیه قوس پا فشار بیشتری وارد کنید.

8. سندرم پیش از قاعدگی و علائم یائسگی را تسکین می دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) با نوسانات هورمونی مشخص می شود که ترکیبی از علائم فیزیکی و روانی مانند خلق و خوی ضعیف، تحریک پذیری، حالت تهوع، اضطراب، بی حالی و سردرد را ایجاد می کند که همگی می توانند خواب شما را مختل کنند. کمبود خواب و استراحت به طور ناخواسته وضعیت را بدتر می کند.
ماساژ دادن روزانه پاها در این دوره می‌تواند به کاهش بسیاری از این ناراحتی‌های علامتی کمک کند و در نتیجه سلامت کلی شما را بهبود بخشد و خوابی آرام را القا کند.
یائسگی نیز با علائم مشابهی همراه است که با ماساژ منظم پا می توان آن را به حداقل رساند. در واقع، یک مطالعه نشان داد که این مداخله غیردارویی در بهبود کیفیت زندگی زنان یائسه کاملاً مفید بود.

9. برای زندگی جنسی شما مفید است

ماساژ پا می تواند به افزایش میل جنسی کمک کند و یک هدیه عالی برای دادن به همسرتان بعد از یک روز طولانی خسته کننده است. یک مطالعه همچنین نشان داد که در اصلاح جنبه های خاصی از اختلال عملکرد جنسی در بیماران مرد تحت همودیالیز موثر است.

چگونه پاهای خود را ماساژ دهید

مراحل:
پاهای خود را بشویید و خشک کنید.
مقداری روغن، ترجیحاً یک اسانس معطر مانند روغن جوجوبا را در یک کاسه بریزید.
تمام پاهای خود را با مقدار کمی روغن بپوشانید.
مقداری روغن دیگر بردارید و با انگشتان خود با حرکات دایره ای و در امتداد استخوان های بلند با حرکت خطی آن را در اطراف مچ پا ماساژ دهید.
انگشتانتان را به روغن آغشته کنید و آن را روی قسمت بالایی پاهایتان بمالید و از انگشتان پا تا مچ پا به جلو و عقب حرکت کنید.
انگشتان پای خود را یکی یکی نیشگون بگیرید و ماساژ دهید.
کف پاهای خود را با تمرکز ویژه روی پاشنه ماساژ دهید.
انگشتان یک دست را بین انگشتان پای مخالف قرار دهید و مچ پا را در هر دو جهت بچرخانید.
جوراب بپوشید تا از لکه های روغن روی ملحفه های تخت خود و حوادث سر خوردن جلوگیری کنید.
کلمه پایانی
یک ماساژ ساده پا در شب می تواند به آرامش ذهن و بدن شما کمک کند و در نتیجه خواب باکیفیت را تقویت کند تا روز بعد سرحال و شاداب از خواب بیدار شوید.
این یک راه ایمن و ارزان برای تسکین طیف گسترده ای از ناراحتی های جسمی است و در عین حال یک کاهش دهنده استرس عالی است. این یک اثر تسکین دهنده بر روی مغز و بدن شما دارد که می تواند منجر به خواب بهتر شود.
با این حال، شما باید تکنیک ماساژ مناسب را با توجه به رفلکسولوژی پا یاد بگیرید تا به نتایج دلخواه برسید. خوشبختانه، همانطور که در مقاله توضیح داده شد، بسیار ساده و سرراست است. اگر سوال یا نگرانی در مورد ماساژ پا دارید، با یک متخصص مشورت کنید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search