درمان های خانگی

نحوه استفاده از روغن های ضروری برای درمان تورم مچ پا و پا

روغن های ضروری برای درمان تورم مچ پا

احتمالاً وقتی به روغن‌های ضروری فکر می‌ کنید، شمع‌های ملایم، موسیقی آرامش‌بخش، حمام آرامش‌بخش و عطری الهی را در هوا تصور می‌کنید. اسانس‌ها که به‌خاطر اثرات آب‌رسانی‌شان بر بدن و ذهن شهرت دارند و مورد تحسین قرار می‌ گیرند، بیشتر از عوامل رایحه‌ درمانی به سرعت جذب می ‌شوند.
از روغن های ضروری برای درمان ورم مچ پا و کف پا استفاده کنید
این اکسیرهای طبیعی با پشتوانه تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات علمی، اکنون به دلیل کاربردهای دارویی، تغذیه‌ای و آرایشی، عمدتاً به دلیل فعالیت‌های قوی ضد میکروبی، آنتی‌اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد التهابی آن‌ها شناخته شده‌اند.
تعدادی از ناراحتی‌های بدنی و بیماری‌های جسمی وجود دارد که در محدوده کاربردهای دارویی اسانس قرار می ‌گیرد. به عنوان مثال، روغن‌های ضروری در تسکین ورم مچ پا و پاها و بازگرداندن آن‌ها به حالت طبیعی خود معجزه می‌کنند.
پاهای ما ضربان منظمی را انجام می دهند و بار سنگین وزن بدن را در طول روز تحمل می کنند. این فشار بیش از حد مداوم، به نوبه خود، پرزحمت‌ترین قسمت‌های بدن ما را در برابر انواع ساییدگی‌های داخلی و خارجی آسیب‌پذیر می ‌کند. پس جای تعجب نیست که پاها و مچ پاهای متورم یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی است که مردم در سراسر جهان را آزار می دهد.
در حالی که تورم ممکن است از دلایل متعددی مانند فشار بی مورد، عدم تحرک طولانی مدت و آسیب ناشی شود، اما اساساً نشان دهنده انقباض جریان خون به و از پاها است که منجر به احتباس مایع در پا یا مچ پا می شود که اغلب بسیار دردناک است.

نحوه استفاده از روغن های ضروری برای درمان ورم مچ پا و پا

در اینجا نحوه استفاده از روغن های ضروری برای درمان ورم مچ پا و پا آورده شده است.

1. ماساژ درمانی ترکیبی

ماساژ درمانی ترکیبی با استفاده از روغن های ضروری برای کاهش تورم
استفاده از روغن‌های ضروری به‌طور جداگانه فوایدی دارد، اما روغن‌ها زمانی که با هم ترکیب شوند بهترین عملکرد را دارند. خواص هر اسانس مکمل دیگری است و در نتیجه ترکیبی درمانی را تشکیل می دهد که دارای توانایی های شفابخش باورنکردنی است.
احتیاط: اسانس های خالص را مستقیماً روی پوست نمالید. همیشه آنها را با نوعی روغن حامل مخلوط کنید که این روغن های ضروری را برای استفاده پوست ایمن کند و ظرفیت آنها را برای نفوذ به مناطق آسیب دیده به خوبی افزایش دهد.
در اینجا چند ترکیب اسانس وجود دارد که می توانید امتحان کنید.
آ. ترکیب علف لیمو، گریپ فروت و سرو
هر سه این اسانس ها دارای خواص ضد التهابی هستند و در عرض چند دقیقه روی ناحیه متورم اثر می کنند.
مطالعه ای در سال 2014 که در مجله بین المللی پزشکی مولکولی منتشر شد، نشان داد که اسانس علف لیمو، با ترکیبات سیترال و شمعدانی آن، به دلیل اثر مهاری آن بر پاسخ های التهابی، یک کاندید درمانی برای بیماری های آلرژیک و التهابی است.
نحوه استفاده:
1 اونس (2 قاشق غذاخوری) روغن نارگیل ذوب شده (ترجیحاً تکه تکه شده) را در یک شیشه کوچک بریزید.
2 یا 3 قطره اسانس بادرنجبویه، گریپ فروت و سرو را اضافه کنید. در صورت تمایل، می توانید 10 قطره هر یک از این اسانس ها را در یک بطری یا کاسه جداگانه بریزید و آن را به خوبی تکان دهید یا مخلوط کنید. با استفاده از قطره چکان، 6 تا 8 قطره از روغن های مخلوط شده را به روغن نارگیل حامل اضافه کنید.
مواد را با خلال دندان با هم مخلوط کنید.
مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید.
2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.
نکات اضافی:
در حالی که این سه اسانس فوق‌العاده عمل می ‌کنند، می‌ توانید 10 قطره از اسانس‌های شمعدانی، رازیانه و توت عرعر را نیز در صورت دستی‌تان اضافه کنید.
می توانید روغن نارگیل تکه تکه شده را با روغن حامل آفتابگردان یا کانولا جایگزین کنید.
پاها را بالا بگذارید! به یاد داشته باشید که ورم پا و مچ پا اغلب به دلیل جریان خون ضعیف است. هنگام استفاده از این روغن درمانی، هر بار پاهای خود را بالا نگه دارید
ب مخلوط اکالیپتوس، نعناع و لیمو
این یک ترکیب موثر برای کسانی است که نه تنها تورم دارند، بلکه درد زیادی هم دارند. همه این اسانس ها ضد التهاب و مسکن های فوق العاده ای هستند.
یک مطالعه در سال 2003 منتشر شده در مجله Ethnopharmacology گزارش داد که اسانس اکالیپتوس اثرات ضد درد مرکزی و محیطی و همچنین فعالیت های ضد التهابی مستقل و وابسته به نوتروفیل را نشان می دهد.
یک مطالعه در سال 2014 منتشر شده در PLOS One گزارش داد که اسانس منتول دارای فعالیت ضد التهابی قوی در مدل ادم گوش موش ناشی از روغن کروتون است و فعالیت آنتی اکسیدانی متوسطی را نشان می دهد.
به طور مشابه، مطالعه دیگری در سال 2014 منتشر شده در PLOS One گزارش داد که اسانس های به دست آمده از مرکبات لیمو و لیمونیا نیز اثر ضد التهابی قابل توجهی را نشان می دهند.
این روغن‌ها به دلیل خواص آرامش‌بخش فوق‌العاده‌شان، به زیبایی در کنار هم قرار می‌گیرند و یک معجون آرام‌بخش ایجاد می‌کنند.
طبق یک مطالعه در سال 2013 که در طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شد، اسانس اکالیپتوس در کاهش التهاب، درد و تورم در بیمارانی که تحت عمل تعویض زانو قرار گرفته‌اند، موثر است.
علاوه بر این، خواص تسکین دهنده درد و کاهش تورم اسانس نعناع فلفلی برای درمان آرتریت به طور گسترده ای مورد تایید قرار گرفته است.
لیمو یکی از قوی‌ترین اسانس‌های ضدالتهابی به حساب می‌آید و برای درمان تورم ناشی از آرتروز نیز استفاده می‌شود.
نحوه استفاده:
1 اونس (2 قاشق غذاخوری) روغن نارگیل ذوب شده (ترجیحاً تکه تکه شده) را در یک شیشه کوچک بریزید.
2 یا 3 قطره اسانس اکالیپتوس، نعناع فلفلی و لیمو را به آن اضافه کنید.
مواد را با خلال دندان با هم مخلوط کنید.
مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید.
2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.
نکات اضافی:
2 یا 3 قطره اسانس اسطوخودوس را برای افزایش عطر و آرامش اضافه کنید.
شما می توانید اکالیپتوس را با روغن درخت چای، یکی دیگر از عوامل ضد التهابی قوی جایگزین کنید. اگر مشکوک به عفونت هستید، روغن درخت چای به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آن بسیار موثر خواهد بود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. حمام پا

برای از بین بردن تورم مچ پا و پا از روغن های ضروری در حمام پا استفاده کنید
برای تسکین تورم پا و مچ پا می توانید از این خیس کننده های پا استفاده کنید.
آ. اسانس بابونه را خیس کنید
اسانس بابونه به دلیل خواص دارویی آن شناخته شده است. در کاهش التهاب، تسکین اعصاب، تسکین درد و خم شدن عضلات دردناک موثر است. علاوه بر این، در مطالعه‌ای که در سال 2011 در گزارش پزشکی مولکولی منتشر شد، این روغن در کاهش تورم خارجی مفید بود.
اسانس بابونه انواع مختلفی دارد. مطمئن شوید که از اسانس بابونه آلمانی برای حمام پا برای کاهش تورم استفاده می کنید. حاوی ترکیبی به نام آزولن است که بیشترین قدرت را برای کاهش تورم دارد.
نحوه استفاده:
یک وان کوچک یا متوسط را با آب گرم پر کنید.
5 تا 10 قطره اسانس بابونه را به آن اضافه کنید.
پاهای خود را به مدت 10 دقیقه خیس کنید
حداقل 2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.
ب خیساندن در اسانس ضروری وینترگرین
Wintergreen یک اسانس کمتر شناخته شده اما بسیار قوی برای کاهش تورم و آرام کردن مچ پا و درد است. این یک مسکن فوق‌العاده است و به طور گسترده برای درمان انواع بیماری‌ها مانند سردرد، درد عضلانی و مچ پا یا پا دردناک استفاده می‌شود.
می توان آن را با سایر روغن های ضروری مانند سرو، نعناع، بادرنجبویه، شمعدانی و اسطوخودوس برای فواید بیشتر همراه کرد.
نحوه استفاده:
یک وان کوچک یا متوسط را با آب گرم پر کنید.
2 یا 3 قطره اسانس وینترگرین را به آن اضافه کنید. از آنجایی که روغن وینترگرین دارای قدرت قوی است، مقدار کمی کافی است. مهم است که از استفاده بیش از حد اجتناب کنید.
5 تا 8 قطره اسانس اسطوخودوس، سرو، نعناع، لیموترش یا اسانس شمعدانی را به آن اضافه کنید.
پاهای خود را به مدت 10 دقیقه یا تا زمانی که آب گرم است خیس کنید.
حداقل 2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.
نکات اضافی:
اگر مچ پاهای شما متورم شده است، می توانید سنگ ریزه ها یا سنگ ها را در انتهای وان قرار دهید و کف پای خود را برای آرامش بیشتر روی آن ها بمالید. اگر پاهایتان متورم است این کار را انجام ندهید زیرا می تواند درد را تشدید کند.
می‌توانید پاهای خود را خشک کنید، آن‌ها را بالا بیاورید و سپس ناحیه آسیب‌دیده را با هر یک از ترکیب‌های اسانسی که در بالا توضیح داده شد، ماساژ دهید و برای تسکین بیشتر در روغن حامل مخلوط کنید.

3. استفاده فردی

استفاده فردی از روغن های ضروری می تواند به کاهش تورم در پا کمک کند
اگر زمان برای تهیه حمام پا ندارید، ترکیبی در اختیار ندارید یا درد زیادی دارید و نیاز به تسکین سریع دارید، می توانید روغن های ضروری را روی نواحی آسیب دیده بمالید.
مجدداً به یاد داشته باشید که روغن‌های ضروری خالص را با روغن حامل رقیق کنید - مانند روغن نارگیل تکه تکه شده، روغن آفتابگردان، روغن گل همیشه بهار یا هر روغن گیاهی - زیرا استفاده مستقیم از روغن‌های ضروری خالص می‌ تواند خطرناک باشد.
شما می توانید از هر یک از روغن های ضروری ضد التهاب و مسکن محبوب مانند درخت چای، گریپ فروت، نعناع فلفلی، درخت عرعر، بابونه، اکالیپتوس، آویشن و رزماری استفاده کنید.
به سادگی 12 قطره از هر یک از این روغن های ضروری را به 2 قاشق غذاخوری روغن حامل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. ناحیه آسیب دیده را با مخلوط روغن به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید. حداقل 2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.
نکات اضافی:
پس از ماساژ با اسانس، یک کمپرس گرم روی پاها و مچ پاهای متورم خود اعمال کنید تا گردش خون را بهبود بخشید و تورم را کاهش دهید.
همچنین می توانید از کمپرس سرد برای کاهش درد شدید استفاده کنید.

عملکردهای دارویی اسانس ها

یک مطالعه در سال 2018 که در Evidence-based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، خواص ضد ادم و ضد التهابی قابل توجهی را به اسانس اسطوخودوس، چه زمانی که به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی مصرف شود، نشان می دهد.
به طور مشابه، مطالعه دیگری در سال 2005 که در مجله التهاب منتشر شد، نشان داد که استفاده پوستی از روغن های ضروری، به ویژه روغن شمعدانی می تواند علائم التهابی ناشی از تجمع نوتروفیل ها و ادم را کاهش دهد.

علل تورم مچ پا و پا

باعث تورم پشت مچ پا و پا می شود
دلایل زیادی برای تورم مچ پا و پا وجود دارد و اغلب آنها معمولاً جای نگرانی ندارند.
ممکن است صرفاً با راه رفتن در مسافت های طولانی یا نشستن با پاهای آویزان به گونه ای که جریان خون به پاها را مسدود می کند، ایجاد شود.
این وضعیت در دوران بارداری نیز رایج است، زیرا بدن مستعد تولید بیش از حد خون و مایعات بدن و همچنین احتباس بیش از حد مایعات است. علاوه بر این، تغییرات هورمونی و اضافه وزن رحم بر روی سیاهرگ ها می تواند این وضعیت را بدتر کند.
در برخی موارد، آسیب پا می تواند منجر به تورم در مچ پا و پا شود مانند پارگی تاندون آشیل، پارگی ACL، یا شکستگی و رگ به رگ شدن پا، پا یا مچ پا.
مصرف الکل همچنین می تواند به تورم پاها و مچ پا کمک کند زیرا منجر به احتباس بیشتر آب در بدن می شود. علاوه بر این، اگر هر بار که الکل مصرف می‌کنید تمایل به ایجاد این مشکل دارید، می ‌تواند نشانه‌ای از برخی مشکلات اساسی در کبد، قلب یا کلیه شما باشد.
افزایش دما اغلب باعث می شود افرادی که مشکلات گردش خون دارند دچار ورم پا و مچ پا شوند. رگها به طور طبیعی منبسط می شوند تا بدن را خنک کنند. این منجر به ریختن مایعات به بافت های مجاور و در برخی موارد، ناتوانی وریدها در حمل خون به قلب می شود. این به نوبه خود باعث تجمع مایعات در مچ پا و پا می شود.
اختلالات کلیوی تمایل به افزایش محتوای نمک در خون دارند که بدن شما را مستعد افزایش احتباس آب می کند.
لخته شدن خون در وریدهای پا می تواند جریان خون به قلب را مسدود کند و باعث تورم در پاها و مچ پا شود.

علائم مرتبط با تورم مچ پا و پا

سفتی یا محدودیت حرکت وجود دارد.
بافت زیر پوست متسع یا ملتهب به نظر می رسد.
پوست ناحیه آسیب دیده کشیده و براق به نظر می رسد.
ناحیه آسیب دیده تغییر رنگ داده است.
پوست پس از فشار دادن به مدت چند ثانیه به طور موقت گودی و اثر چاله را حفظ می کند.
نکاتی برای جلوگیری از تورم اطراف مچ پا و پا

نکات پیشگیرانه در برابر تورم مچ پا و پا

مصرف الکل خود را کاهش دهید.
اگر در سمت سنگین‌تر هستید، وزن خود را مدیریت کنید و سعی کنید آن را در حد بهینه نگه دارید.
از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید؛ برای کاهش فشار روی پاهایتان استراحت کنید.
هنگامی که برای مدت طولانی می نشینید، برخی ورزش های سبک پا، مچ پا و ساق پا انجام دهید و سعی کنید پاهای خود را بالا نگه دارید، به خصوص اگر باردار هستید.
هر از چند گاهی پاهای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا به گردش خون در بدن کمک کنید.
یک تمرین سبک وزن به شکل دوچرخه سواری، شنا یا پیاده روی سریع را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود بگنجانید.
با گذراندن وقت در استخر در ماه های گرم تابستان بدن خود را خنک نگه دارید.
اگر و زمانی که می خواهید یک ورزش فیزیکی سخت را شروع کنید، ضروری است ابتدا بدن خود را با گرم کردن سریع شروع کنید. این به جلوگیری از آسیب های پا و مچ پا کمک می کند.
کفش‌های راحت و حمایتی بپوشید که فضای کافی برای تنفس پاهای شما را فراهم کند و جریان خون را محدود نکند. بسته به نوع و شدت تمرین، کفش مناسب را برای تمرین خود انتخاب کنید. در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای باشید.
به یک رژیم کم سدیم که به کاهش احتباس آب در بدن کمک می کند، پایبند باشید.
در طول سال ها، اسانس ها توجه زیادی را در تحقیقات علمی به خود جلب کرده اند و به طور فزاینده ای در کاربردهای دارویی، تغذیه ای و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند. در درجه اول به دلیل فعالیت های ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد التهابی قوی آنها است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چه زمانی در مورد تورم مچ پا و پا با پزشک مشورت کنیم؟
اگر تورم نشانه‌ای از کاهش نشان نداد، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید، زیرا می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای جدی باشد. به عنوان مثال، در برخی موارد، پاهای متورم می‌تواند نشان‌دهنده عفونت و بیماری‌هایی مانند نارسایی کبد، آرتریت روماتوئید، فشار خون بالا و رگ‌های واریسی باشد.
تورم بیش از حد در ماه های آخر بارداری که اغلب با علائم دیگری مانند سردرد، حالت تهوع و درد شکم همراه است، باعث نگرانی است و نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.
علاوه بر این، برخی از روغن های ضروری نباید به هیچ وجه توسط زنان باردار استفاده شود. بنابراین، هنگامی که انتظار دارید، توصیه می شود که هر گونه درمانی را با استفاده از هر روغن ضروری تنها پس از استفاده توسط پزشک خود شروع کنید.
کلمه پایانی
لطفاً به خاطر داشته باشید که اگرچه روغن‌های ضروری به طور موثر تورم را کاهش می‌دهند و درد را کاهش می‌دهند، اما به تنهایی نمی‌توانند راه حلی دائمی و جامع برای وضعیت شما ارائه دهند.
در عوض، روغن‌های ضروری باید به‌عنوان کمک‌های مکمل در درمان استفاده شوند و اگر علائم فروکش نکردند یا عود کردند، ضروری است که از پزشک متخصص خود کمک بگیرید.

منبع:+

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search