زیبایی

رگهای عنکبوتی و واریسی: علل، تشخیص و درمان

رگهای عنکبوتی و وریدهای واریسی شرایط مشترک دارند که بر بسیاری از بزرگسالان تاثیر می گذارد. این عروق بزرگ غیر عادی که بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می دهد اغلب بر روی پاها ظاهر می شود و با سن بیشتر شایع می شود.

رگهای عنکبوتی و وریدهای واریسی تا 50٪ از جمعیت بالغ را تحت تاثیر قرار می دهد. نمایش اسلاید های زیر حقایق مهم مربوط به ورید های عنکبوتی و وریدهای واریسی را با تصاویر همراه می سازد تا بهتر درک شود که آنها شبیه چه چیزی است و چگونه آنها را درمان کنیم.

رگه های عنکبوتی چیست؟

رگهای عنکبوتی (همچنین telangiectasias نامیده می شوند) خوشه هایی از رگ های خونی کوچک هستند که به سطح پوست نزدیک می شوند. آنها اغلب قرمز، آبی یا بنفش هستند. و آنها ظاهر یک تار عنکبوت دارند. آنها معمولاً روی صورت و پاها یافت می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رگهای واریسی چیست؟

رگهای واریسی رگهای غیر طبیعی بزرگ هستند که اغلب بر روی پاها ظاهر می شوند. آنها معمولا آبی، بنفش یا رنگ پوست هستند و ظاهر عروق دیلاته، پیچ خورده و برآمده دارند که ممکن است از سطح پوست بالا بیایند.

علت رگهای عنکبوتی و واریسی چیست؟

تصویر برداری نشان می دهد که جریان خون وریدی طبیعی و رگهایی که در آن خون برگشت می کند رگهای واریسی را ایجاد می کند. رگ های عنکبوتی و وریدهای واریسی ناشی از اختلالات ساختاری عروق خونی هستند. رگهایی که خون را از قسمت های دیگر بدن به قلب حمل می کنند. آنها از یک سوپاپ یک طرفه برای جلوگیری از برگشت خون استفاده می کنند. به دلایل مختلف، این دریچه ها می توانند معیوب شوند بعد از آن جمع شدن خون و فشار در داخل ورید و دیواره رگ خونی ضعیف می شود. رگهای عنکبوتی و رگهای واریسی توسعه پیدا می کنند و بزرگ می شوند.

چه کسانی رگ های عنکبوتی و واریسی پیدا می کنند؟

رگهای عنکبوتی و وریدهای واریسی در بزرگسالان بسیار رایج هستند هرچند زنان تمایل دارند که آنها را بیشتر از مردان تشکیل دهند. عوامل خطر مختلف وجود دارد که شانس ابتلا به عروق و ورید واریسی را افزایش می دهد. عوامل خطر عبارتند از: پیشرفت سن ، نشستن یا ایستادن طولانی مدت، چاقی، بارداری، هورمون درمانی (HT)، قرص های کنترل تولد، آسیب، جراحی عروق قبلی، سابقه لخته شدن خون و سابقه خانوادگی.

علائم وریدهای عنکبوتی یا واریس

رگهای عنکبوتی و وریدهای واریسی اغلب علایم و نشانه های دیگری از ظاهر آرایش نامطلوب خود را نشان نمی دهند. با این حال، افراد خاص ممکن است علائم گیج کننده از وریدهای واریسی داشته باشند. علائم ممکن است شامل تورم، تیرکشیدن، درد، سوزش، خارش، سنگینی، سوزن سوزن شدن یا گرفتگی پاها باشد. این علائم اغلب پس از مدت زمان طولانی نشسته یا ایستاده بدتر می شوند. افراد نیز می توانند تغییر رنگ قهوه ای پوست و زخم های پوست را داشته باشند.

عوارض رگ های عنکبوتی و واریسی

اگرچه ورید عنکبوتی و وریدهای واریسی به ندرت عوارض جدی ایجاد می کنند ممکن است در بعضی از افراد زخم های پوستی ایجاد شود. این زخم های باز معمولاً روی پایین پا ظاهر می شوند و گاهی ممکن است به عفونت های بافت نرم منجر شوند. بعضی افراد مبتلا به واریس نیز می توانند لخته های خون را درون رگ ها (ترومبوفلبیت سطحی) ایجاد کنند. خونریزی موضعی از وریدهای واریسی نیز ممکن است رخ دهد.

تشخیص ورید عنکبوتی و واریسی

پزشک مراقبت های سلامت شما می تواند با بررسی دقیق مناطق آسیب دیده، که معمولاً بر روی پاها است رگ های عنکبوتی و وریدهای واریسی را تشخیص دهد. امتحان شامل بازرسی بصری و لمس نواحی مورد نظر خواهد بود. توجه ویژه به مناطق قرمز، تورم، تغییر رنگ پوست و زخم های پوستی خواهد بود. اگر چه بیشتر موارد ورید عنکبوتی و وریدهای واریسی نیازی به درمان ندارند افرادی که عوارض ایجاد می کنند باید مراقبت های پزشکی و درمان را دنبال کنند. درمان رگ های عنکبوتی و وریدهای واریسی همچنین به دنبال دلایل زیبایی است. اقدامات مختلفی وجود دارد که می تواند در خانه برای کمک به تعدیل برخی از علائم در صورت توسعه آنها استفاده شود. این اقدامات محافظه کارانه همچنین می تواند به جلوگیری از هر گونه عوارض احتمالی کمک کند.

درمان: جوراب ساق بلند

جوراب ساق بلند پشتیبانی کننده، همچنین جوراب های ساق بلند فشاری نامیده می شود یک مداخله آسان برای استفاده در خانه برای کمک به کاهش علائم در پاها است. جوراب ساق بلند با افزایش فشار در پاها بهبود گردش خون را افزایش می دهد. این جوراب ساق بلند در سبک های مختلف و قدرت های فشرده سازی وجود دارند. متخصص مراقبت های سلامت می تواند نوع مناسب را برای شما توصیه کند. آنها به طور معمول در فروشگاه های مواد دارویی و پزشکی فروخته می شوند.

درمان: تغییرات شیوه زندگی

یک برنامه ورزشی منظم و کاهش وزن می تواند به کاهش علائم رگ های عنکبوتی و وریدهای واریسی کمک کند. افراد آسیب دیده باید از ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی اجتناب کنند و پاها را در حالی که نشسته یا خواب هستند برای بهبود گردش خون و کاهش تورم در پاها بالا ببرند.

درمان: اسکلروتراپی

گاهی اوقات مدیریت محافظه کارانه ورید عنکبوتی و وریدهای واریسی در خانه ممکن است نتایج مطلوب را به دست نیاورند. در این موارد، بسته به محل و اندازه رگ های غیر طبیعی، ممکن است روش های تخصصی پزشکی بیشتری در دسترس قرار گیرد. این روش های پزشکی اغلب به دلایل زیبایی صورت می گیرد. اسکلروتراپی یک روش معمول است که می تواند در دفتر پزشک شما انجام شود و در اکثر مواقع در از بین بردن ورید عنکبوتی و برخی از رگ های واریسی بسیار موثر است. در طی این روش که نیازی به هیچ بیهوشی ندارد پزشک شما یک محلول مایع را مستقیماً به ورید متورم تزریق می کند که موجب فرو ریختگی ورید و در نهایت محو شدن آن می شود. ممکن است چندین جلسه برای نتایج مطلوب مورد نیاز باشد. عوارض جانبی بالقوه شامل کبودی، تورم، خونریزی، عفونت و تغییر رنگ پوست می باشد.

اسکلروتراپی: قبل و بعد

درمان با اسکلروتراپی می تواند جلسات درمان چندگانه داشته باشد و زمان بهبودی ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد. به طور کلی، رگ های عنکبوتی در طی سه تا شش هفته پس از درمان، شروع به از بین رفتن می کنند در حالی که رگ های واریسی ممکن است چند ماه طول بکشد تا پاسخ دهند.

درمان: درمان لیزر

لیزر درمانی یکی دیگر از روش های پزشکی جایگزین است که همچنین می تواند در دفتر پزشک شما انجام شود. گاهی اوقات به عنوان مکمل اسکلروتراپی به منظور به حداکثر رساندن نتایج استفاده می شود. این برای رگهای عنکبوتی و رگهای واریس کوچک مؤثر است. برای افرادی که سوزن را دوست ندارند این یک گزینه جایگزین را فراهم می کند گرچه پزشک شما به شما در مورد اینکه بهترین روش درمان مناسب ترین وضعیت شما را به شما ارائه می دهد تضمین می کند. در لیزر درمانی از تمرکز یک پرتو از نور و گرما استفاده می شود و در نهایت آسیب رگ های خون از بین می رود. عوارض جانبی بالقوه شامل قرمزی جزئی یا تورم در اطراف محل درمان، تغییر رنگ پوست، تاول ها و به ندرت اسکار شدن است. درمان شدید با نور پالس (IPL) اخیرا برای ورید عنکبوتی است. IPL پالس های مختلف نوارهای روشن را به مناطق هدفمند ارائه می دهد.

لیزر درمانی: قبل و بعد

همانند اسکلروتراپی، چندین جلسه برای نتایج مطلوب با لیزر درمانی ضروری است. نتیجه می تواند از چندین هفته تا چند ماه پس از درمان به طول بینجامد.

درمان: جراحی ورید

جراحی گزینه ای برای موارد شدیدتر رگ های واریسی است. پزشک شما روش های مختلف جراحی در دسترس را برای شما بیان خواهد گرفت تا به شما کمک کند تا درمان مناسب برای وریدهای واریسی را تعیین کنید. یکی از روش های جراحی در دسترس بستن و تخلیه ورید است.

درمان: لیزر Endovenous

درمان لیزیک داخل وریدی یک روش جراحی حداقل تهاجمی است که شامل انتشار نور لیزر از طریق یک فیبر نازک داخل ورید آسیب دیده است و موجب می شود که ورید درگیر شود. درمان لیزیک داخل وریدی دارای 98٪ موفقیت ابتدایی است. این روش به عنوان یک روش سرپایی تحت بیهوشی موضعی یا با استفاده از آرام سازی سبک انجام می شود. بیماران با درمان لیزر داخل وریدی، درد کمتر و زمان بهبودی سریعتر در مقایسه با جراحی بستن و تخلیه ورید دارند.

درمان: تخریب رادیوفرکانس

دفع رادیویی داخل وریدی یک روش حداقل تهاجمی است که شبیه به درمان لیزر Endovenous است. به جای استفاده از نور لیزری، کاتتر به داخل ورید وارد می شود و با استفاده از انرژی رادیویی، ورید آسیب دیده گرم می شود. همانند درمان لیزر endovenous، بیماران درد کمتر و زمان بهبودی سریعتر نسبت به جراحی بستن و تخلیه ورید دارند.

پیشگیری از رگ های عنکبوتی و واریسی

اگرچه ورید های عنکبوتی و وریدهای واریسی ممکن است همیشه به طور کامل قابل پیشگیری نباشند اما می توانید اقدامات مختلفی برای کاهش شانس ابتلا به آنها را ایجاد کنید. نکات پیشگیرانه عبارتند از:
ورزش منظم.
حفظ وزن سالم با رژیم غذایی.
جلوگیری از نشستن یا ایستادن طولانی مدت.
اجتناب از حرکت روی پاهای خود در حالت نشسته.
هنگام استراحت پاهای خود را بالا ببرید و از پوشیدن لباس های تنگ دور کمر، کشاله ران و پاهای خود جلوگیری نمایید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search