زیبایی

موهای نازک و کم پشت، علل و درمان

موهای نازک و کم پشت

کم پشت مو به کاهش موها اشاره دارد. بر خلاف ریزش مو، کم پشت شدن مو لزوماً باعث طاسی نمی شود. با این وجود، ظاهر لکه های نازک مو روی سر شما ایجاد می کند. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد به این معنی است که شما وقت دارید که علل را دقیقاً مشخص کنید و بهترین روش های درمان را بیابید.

 

چه چیزی باعث موهای نازک و کم پشت می شود؟

موهای نازک و کم پشت ممکن است از عادت های شیوه زندگی، ژنتیک یا هر دو صورت بگیرد. برخی از شرایط پزشکی نیز ممکن است منجر به نازک شدن مو شود. به گفته آکادمی آمریکایی پوست (AAD)، این طبیعی است که روزانه 50 تا 100 مو را از دست بدهید.
عادت های زندگی یک کلیدی برای موهای نازک و کم پشت است. این شامل:
درمان بیش از حد مو. این شامل درمان های رنگ، فر دائم، شل کننده و موارد دیگر است.
استفاده از محصولات موهای خشک، از قبیل اسپری های مو و ژل های موی سر. رنگ موقت نیز می تواند برای موهای شما سخت باشد.
بیش از حد محکم بستن موها. این که آیا شما برای کار کردن موهای خود را به صورت آرایش دم اسبی در می آورید آن موهای شما را از فولیکول ها شکست می دهد و در طول زمان باعث ایجاد لکه های نازک می شود.
آهن، اسید فولیک و دیگر مواد معدنی را در رژیم غذایی خود به اندازه کافی دریافت نکنید. این همه کمک می کند تا فولیکول ها مو به طور طبیعی تولید شوند.
تجربه استرس کنترل نشده. استرس به هورمون هایی مانند کورتیزول مرتبط است. هورمون ها استرس بیش از حد ممکن است از موهای جدید که در حال تلاش برای رشد از فولیکول های مو هستند را از بین می برد.
موهای نازک نیز ممکن است ارثی باشند. ملاحظات پزشکی اصلی همچنین می تواند به این وضعیت منجر شود. شما ممکن است موهای نازک داشته باشید:
به تازگی یک کودک داشته اید.
خوردن قرصهای کنترل تولد را متوقف کرده اید.
در حال گذار از تغییرات هورمونی هستند.
در مدت کوتاهی بیش از 20 پوند وزن از دست داده اید.
برای درمان بیماری خود ایمنی درمان می شوید.
کمبود سیستم ایمنی بدن داشته باشید.
اختلال پوستی یا عفونت داشته اید.
به ندرت، نازک شدن موها ممکن است توسط:
کشیدن موهای خود
اختلالات اشتها
تب بالا
موهای نازک گاهی اوقات با آلوپسی ( ریزش موی فراوان) اشتباه می شوند. در حالی که نازک شدن مو در نهایت منجر به ریزش مو می شود این دو نهاد لزوماً یکسان نیستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان و درمان خانگی موهای نازک و کم پشت 

اغلب موارد نازک شدن مو در خانه قابل درمان است. 12 گزینه زیر را در نظر بگیرید و قبل از مصرف هر نوع مکمل، با پزشک خود صحبت کنید.

1. ماساژ پوستی

شاید ارزانترین روش موهای نازک ماساژ پوستی است. این هیچ هزینه ای ندارد و عوارض جانبی وجود ندارد.
هنگامی که موهای خود را شسته اید به آرامی با نوک انگشتان خود در اطراف پوست سر خود فشار دهید تا جریان خون را تشویق کنید. برای فواید حتی بیشتر، میتوانید یک ماساژور پوستی دستی را نیز آزمایش کنید تا سلولهای مرده پوست را نیز حذف کنید.

2. روغنهای اساسی

روغنهای اساسی مایعات هستند که از گیاهان خاصی استخراج می شوند و عمدتاً در آروماتراپی و دیگر انواع پزشکی جایگزین استفاده می شود. با توجه به درمانگاه Mayo، روغن اسطوخودوس با موفقیت در برخی از افراد مبتلا به طاسی مورد استفاده قرار گرفته است. این روغن اغلب با انواع دیگر رزماری و آویشن همراه است.
با این حال، شواهد کافی وجود ندارد که روغنهای ضروری بتوانند طاسی یا ریزش مو را درمان کنند. اگر تصمیم بگیرید که این درمان را انجام دهید، مطمئن شوید که مقدار کمی روغن را بر روی بازو تست کرده اید و 24 ساعت صبر کنید تا ببیند آیا واکنش نشان می دهد یا خیر. قرمزی، کهیر یا بثورات می تواند یک واکنش آلرژیک را نشان دهد.

3. شامپوی کم پشت شدن مو

شامپو برای موی کم پشت به دو صورت عمل می کند. اول، چنین محصولات برای موهای شما حجم فراهم می کنند به طوری که به نظر ضخیم تر برسد. این می تواند برای افرادی که دچار موی کم پشت یا موی طبیعی هستند مفید باشد.
شامپو برای موی نازک یا ریزش مو حاوی ویتامین ها و اسیدهای آمینه است که مناسب پوست سالم برای تولید موهای بیشتری در طول زمان می باشد. برای بدست آوردن بهترین نتایج، از محصولات هر روز استفاده کنید. شما همچنین می توانید از ارائه دهنده مراقبت های سلامتی خود در مورد یک نسخه از نسخه شامپو تجویزی قوی بپرسید.

4. مولتی ویتامین ها

موهای سالم به کلی به سلامت شما بستگی دارد. در موارد سوء تغذیه یا اختلالات خوردن خاص، موهای جدید ممکن است از فولیکول ها تولید نشوند. یک آزمایش خون می تواند کمک کند تا تعیین کنید که آیا در مواد مغذی کمبود دارید.
اگر در چندین حوزه کلیدی کم هستید ارائه دهنده خدمات سلامتی شما ممکن است یک مولتی ویتامین روزانه برای شما توصیه کند. موهای سالم نیاز به آهن، اسید فولیک و روی برای رشد و ضخامت و قوی شدن دارند.
با این حال، کلینیک Mayo توصیه می کند که هر گونه ویتامین اضافی را مصرف نکنید اگر شما در حال حاضر مواد مغذی مورد نیاز خود دریافت کرده اید. این به این دلیل است که هیچ مدرکی وجود ندارد که انجام این کار موجب کاهش ریزش مو شود. علاوه بر این، دریافت بیش از حد مواد مغذی خاص ممکن است در واقع آسیب بیشتری نسبت مفید بودن داشته باشد.

5. مکمل اسید فولیک

اسید فولیک نوعی از ویتامین B است که برای تولید سلول های جدید مهم است. از لحاظ ریزش مو، اسید فولیک به کمک فولیکول ها باعث ایجاد موهای جدید در مناطق شکسته می شود. با این حال، همانند مولتی ویتامین ها، شواهد کافی وجود ندارد که اسید فولیک تضمین کند تا موهای شما ضخیم تر شود.

6. بیوتین

بیوتین یا ویتامین B-7، مواد مغذی محلول در آب است که به طور طبیعی در غذاها مانند آجیل، عدس و کبد یافت می شود. اگر شما یک رژیم متعادل بخورید بعید است که کمبود بیوتین پیدا کنید. با این حال، فرم های مکمل بیوتین در سال های اخیر افزایش یافته است بخشی از آن به این معناست که بازاریابان امیدوارند انرژی بیشتری و رشد بهتر مو با چنین محصولاتی داشته باشید.
در حالی که بیوتین به تجزیه آنزیم ها در بدن شما کمک می کن، شواهد کمی وجود دارد که بتواند به ریزش مو کمک کند.
در صورت مصرف مکمل های ویتامین B-5 نباید بیوتین مصرف کنید در صورتی که با هم ترکیب شوند می توانند اثر بخشی یکدیگر را کاهش دهند.

7. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 اسیدهای چرب ضروری هستند. این به این دلیل است که آنها نمی توانند توسط بدن انسان ساخته شوند. امگا 3 به التهاب بدن (علت زمینه ای از شرایط متعدد) شما کمک می کند. ریزش مو ممکن است به التهاب مربوط باشد. از سوی دیگر، امگا 6 برای سلامتی کلی پوست مهم است که ممکن است برای پوست سر مفید باشد.
روغنهای گیاهی اساسا منبع امگا 6 هستند در حالی که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی یافت می شوند. اگر به طور معمول این غذاها را مصرف نمی کنید برای استفاده از مکمل آن با پزشک خود صحبت کنید.

8. مینوکسیدیل

Minoxidil با نام تجاری (Rogaine) بهترین روش شناخته شده یک درمان ریزش مو است که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است که در دسترس است. هنگامی که دوبار در روز به طور مستقیم به پوست سر اعمال می شود ممکن است به تدریج موهای ضخیم تر را مشاهده کنید. این محصول بسته به ترجیحات شما به صورت مایع یا فوم در دسترس است.
طبق گفته Clinic Mayo، Rogaine می تواند تا 16 هفته طول بکشد تا اثر کامل داشته باشد. مهم این است که شما از محصول به طور پیوسته استفاده کنید یا ممکن است شما نتیجه ای را مشاهده نکنید. تحریک پوست سر و رشد مو ناخواسته در صورت و گردن برخی از عوارض جانبی احتمالی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

9. اسپیرنولاکتون

(Aldactone) برای افرادی که ریزش موی انها مرتبط با تولید آندروژن باشد تجویز می شود. در حالی که از لحاظ فنی یک قرص آب است آلدکتون یک ضد آندروژن نیز است. در زنان، این دارو ممکن است به درمان ریزش مو و ریزش مو در ارتباط با نوسانات هورمونی کمک کند. برای تعیین این پیش تعیین شده، آزمایش خون لازم است.

10. فیناستراید

فیناستراید (Propecia) یک داروی ریزش مو است. این فقط برای مردان است بر خلاف درمان های موضعی مانند مینوکسیدیل، Propecia به عنوان یک قرص روزانه که مردان برای ریزش مو استفاده می کنند به علت عوارض جانبی جدی، زنان باید از این داروها اجتناب کنند مخصوصاً اگر حامله یا شیرده باشند.

11. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها درمان های نسخه ای هستند که برای شرایط مرتبط با التهاب زمینه ای استفاده می شوند. گاهی اوقات، شرایط التهابی می تواند علائم مختلفی از قبیل ریزش مو را ایجاد کند.

12. لیزر درمانی خانگی

لیزر درمانی معمولاً توسط متخصصین پوست استفاده می شود. در حال حاضر، FDA راه را برای برخی از محصولات در خانه استفاده کرده است. لیزر درمانی در خانه برای مو در نظر گرفته شده است تا به بهبود موهای شما کمک کند و ضخامت آن را نیز افزایش دهید. نتایج ممکن است چند ماه طول بکشد تا اثر بگذارد.
بزرگترین معایب لیزر درمانی در خانه هزینه است. برخی از ماشین ها برای صدها دلار فروخته می شوند و ممکن است کار نکنند. پیش از انجام چنین سرمایه ای بزرگ، با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود صحبت کنید.
نتیجه
در حالی که روند کم پشت شدن مو در ابتدا می تواند نگران کننده باشد احتمالاً قابل درمان است. طبق AAD، درمان می تواند 6 تا 9 ماه طول بکشد.
با این حال، اگر شما همچنان تجربه ریزش مو را دارید ممکن است زمان صحبت با ارائه دهنده خدمات سلامت شما باشد. به خصوص اگر شما شروع به رشد لکه های طاسی دارید. ارائه دهنده خدمات سلامت شما می تواند به شما در تشخیص هر گونه بیماری های در معرض خطر و همچنین هر گونه داروهای مرتبط را ارائه کند. پیوند مو ممکن است گزینه دیگری برای آلوپسی پیشرفته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search