زیبایی

چه چیزی باعث خشکی پوست می شود و نحوه درمان آن چگونه است؟

درمان خشکی پوست

خشکی پوست، که به عنوان گزروزیس نیز شناخته می شود یک بیماری شایع پوستی است که می تواند در هر سنی بر افراد تأثیر بگذارد. اگر پوست خشک مداوم دارید می تواند به بیماری یا بیماری پوستی دیگری مربوط باشد.

با این حال، پوستی که خشک است معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست اگرچه می تواند دلخوری و درمان آن دشوار باشد. ما همیشه توصیه می کنیم پس از معاینه در مورد پوست، در مورد گزینه های درمان برای خشکی پوست با ارائه دهنده مراقبت سلامت خود صحبت کنید.
Xerosis نام پزشکی خشکی پوست است که می تواند عملکرد سد پوست را تضعیف و به خطر اندازد.
در هنگام زمستان هوا خیلی خشک است و به خصوص در هنگام بازگشت هوا شدید و مکرر است.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب، به ویژه آب گرم، ضد تولید است زیرا باعث کاهش رطوبت در پوست شما می شود.
خشکی پوست می تواند ناشی از چندین عامل مختلف باشد اما بیشتر موارد به راحتی از طریق مراقبت از خود یا در صورت لزوم با داروهای درمانی قابل کنترل است.
خشکی پوست می تواند ناشی از شرایط اساسی سیستمیک باشد که نیاز به مداخله پزشکی دارد.

گزروزیس چیست؟

گزروزیس معمولاً به عنوان خشکی پوست شناخته می شود. پوست بزرگترین عضو بدن است. این به عنوان اولین خط دفاع بین اندام های داخلی و جهان خارج عمل می کند.
پوست شما از آب و روغن ذاتی خود نرمی و لطافت را دریافت می کند. رطوبت موجود در جو اطراف باعث افزایش رطوبت پوست نیز می شود. خشکی پوست وقتی اتفاق می افتد که بالاترین لایه پوست یعنی اپیدرم این رطوبت را حفظ نمی کند.
افراد در هر سنی، از شیرخواران تا افراد مسن، می توانند از خشکی پوست رنج ببرند. خشکی می تواند از نظر جدی و میزان آن متفاوت باشد. اگرچه معمولاً مسئله جدی نیست اما مواقعی وجود دارد که خشکی پوست به یک چالش تبدیل می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل خشکی پوست

افرادی که به طور مرتب پوست خود را با یک نرم کننده مناسب مرطوب نمی کنند به دلایل واضح احتمال ابتلا به زخم را دارند.
علاوه بر این، پاکیزگی بیش از حد پوست می تواند رطوبت طبیعی پوست شما را از بین ببرد و باعث خشک و تحریک آن شود. بسیاری از افراد برای تمیز کردن پوست خود از صابون ها و مواد شوینده استفاده می کنند. این روشها به سد پوست آسیب می رساند و بیشتر به خشکی می افزاید.
فاکتورهای دیگری که می توانند با وجود مصرف مناسب مایعات و مرطوب شدن پوست، شرایط را بدتر کنند عبارتند از:
سن: یک کاهش وابسته به سن در تولید کلاژن وجود دارد یک پروتئین ساختاری است که وظیفه حفظ ارتجاعی پوست شما را دارد. بنابراین، با افزایش سن، یکپارچگی پوست به طور فزاینده ای به خطر می افتد و به مرور زمان پوست خشک، شل و ول و نازک ایجاد می شود.
علاوه بر این، بزرگترها تغییرات متابولیکی و کاهش مصرف مایعات را تجربه می کنند که می تواند باعث خشکی، رقیق شدن و شل شدن پوست شود. (1)
هورمون ها و بیماری های متابولیک: دیابت، سوء تغذیه، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید و سندروم شوگرن (اختلال سیستم خود ایمنی که با خشکی چشم و خشکی دهان وجود دارد) می تواند در خشکی پوست نقش داشته باشد.
علاوه بر این، زنان یائسه ممکن است مقادیر غیر عادی کمی از هورمونهای خاص تولید کنند که وظیفه تحریک غدد روغنی را که پوست زیر آن هستند روغن کاری و تولید کنند. (2)
آب و هوا: مشکل پوست خشک و پوسته پوسته به ویژه در ماه های سرد و خشک زمستان رواج دارد. هوای خشک تر، پوست را خشک تر می کند. این تنها با استفاده بیش از حد از بخاری های داخلی و تهویه هوا همراه است که باعث می شود محیط زندگی شما و در نتیجه پوست شما حتی خشک شود.
شرایط خاص پوستی: افرادی که از اگزما، ایکتیوز، درماتیت تماسی یا پسوریازیس رنج می برند اغلب دارای پوستی خشک، پوسته پوسته و کم آب هستند.
شغل: افرادی که شغل آنها نیاز به تماس مداوم با آب را دارد و افرادی که باید مرتباً دست خود را بشویند مانند پرستاران، مدل موها و شناگران حرفه ای، غالباً از مشکل خشکی و چروک پوست رنج می برند.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب و استفاده مکرر از صابون می تواند رطوبت طبیعی را از پوست شما خارج کند.
شنا در استخرها: کلر اضافه شده به استخرها برای تمیز کردن آب می تواند باعث خشکی شود.
برخی داروها: پوست خشک همچنین می تواند ناشی از استفاده از داروهای موضعی و خوراکی خاصی باشد که شامل دیورتیک ها و رتینوئیدها است. دیورتیک ها می توانند با افزایش جریان ادرار بدن شما را دهیدره کنند و رتینوئیدهای سیستمیک می توانند در یکپارچگی ساختاری پوست اختلال ایجاد کنند.
خشکی پوست ناشی از این داروها عمدتاً موقتی است و در صورت متوقف شدن درمان، قابل برگشت است.
کمبودهای تغذیه ای: آنچه شما می خورید بر روی پوست شما منعکس می شود به همین دلیل یک رژیم غذایی ناسالم که فاقد مواد مغذی اصلی است موظف است پوست شما را به طور فزاینده خشک و رنگ پریده کند.
پیش بینی ژنتیکی: برخی از افراد با ناهنجاری های ساختاری در سلول های پوستی خود به دنیا می آیند و باعث به خطر افتادن تمامیت سد پوست آنها می شود. بنابراین، آنها تمایل ارثی برای ایجاد خشکی پوست دارند.

علائم خشکی پوست

خشکی پوست در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد اما معمولاً علائم زیر را در درجات مختلف نشان می دهد:
پوستی خشک و خشن و پوسته پوسته برای لمس کردن
پوستی کسل کننده و پوسته پوسته
خطوط ریز که برجسته تر از قبل هستند
خشکی شدید و موضعی که می تواند تا لایه های عمیق تر پوست گسترش یابد و باعث پارگی و خونریزی پوست شود.
لبهای شکسته یا ترک خورده، که گاهی اوقات می تواند خونریزی کند.
ترک های شبیه به تور ماهیگیری روی دست، پا و لب.
پوستی که بعد از قرار گرفتن در معرض آب احساس سستی غیرمعمول می کند.
پوست گریسی در افراد دارای چهره تیره.
خارش شدید که به ویژه در ناحیه کمر، پایین پاها، کمر و شکم بدتر است.

تشخیص خشکی پوست

برای تعیین دلیل خشکی، پزشک پوست شما را با دقت معاینه می کند و در مورد عادات، روال مراقبت از پوست و تاریخچه پزشکی از شما سؤال می کند تا بینش بیشتری در مورد این بیماری داشته باشد.
اگر پزشك مشكوك باشد كه یك مشكل بهداشتی اساسی باعث خشكی می شود ممكن است آزمایش های خاصی را انجام دهید. در صورت وجود بثورات ممکن است بیوپسی انجام شود که در آن قسمت کمی از بافت پوست آسیب دیده برای رسیدن به تشخیص قطعی تجزیه و تحلیل می شود.

درمان خشکی پوست

خشکی پوست می تواند از عوامل مختلفی ناشی شود و درمان مناسب فقط پس از مشخص شدن علت اصلی قابل تعیین است. برای این منظور، باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا تشخیص قطعی و درمان لازم حاصل شود.
برخی از متداولترین اقدامات برای درمان خشکی پوست عبارتند از:
مرطوب کننده ها: در صورت داشتن پوست بسیار خشک، پزشک ممکن است یک مرطوب کننده حاوی اسید هیالورونیک را توصیه کند. این ماده دارای ویسکوزیته بالایی است و می تواند رطوبت را در پوست نگه داشته و قفل کند.
این پوست را مرطوب می کند و باعث سلامتی پوست می شود. بنابراین، اسید هیالورونیک ماده ای اساسی در حفظ تعادل آب و حمایت از ساختار سلول های پوستی است.
داروها: اگر پوست شما به شدت خشک یا ملتهب شود و یا بیماری به نواحی وسیعی از بدن سرایت کند پزشک ممکن است یک قشر موضعی یا یک تعدیل کننده سیستم ایمنی مانند تاکرولیموس و پیمکرولیموس را برای کاهش التهاب و رفع خارش تجویز کند.

راه های مدیریت خشکی پوست

1. این نکات پیشگیری مراقبت از خود را دنبال کنید

مایعات کافی مصرف کنید: تقریباً 20٪ از میزان آب بدن شما در پوست ذخیره می شود و 60٪ - 70٪ از این ذخیره در بالاترین لایه جمع می شود.
از آنجا که قسمت اعظمی از پوست عمدتاً از آب تشکیل شده است حفظ مایعات در بدن برای نگه داشتن پوست مرطوب از اهمیت زیادی برخوردار است.
بدن خوب هیدراته، یک پیش نیاز مهم برای پوست هیدراته خوب است در حالی که پوست خشک یکی از مهمترین نشانه های کم آبی بدن است.
به افراد مسن توصیه می شود روزانه 1500 میلی لیتر آب مصرف کنند که این مقدار تقریباً 9 فنجان 8 اونس در روز است. همچنین می توانید میزان مایعات خود را از طریق میوه ها و غذاهای غنی از آب تکمیل کنید.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب ، به خصوص آب گرم، می تواند چربی های طبیعی پوست شما را از بین ببرد و آن را کاملاً خشک و خرد کند. با توجه به این نکته، باید از حمام های طولانی یا دوش خودداری کنید و همیشه از آب ولرم استفاده کنید.
یک رژیم غذایی متعادل و با تمرکز ویژه روی غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند مصرف کنید زیرا آنها به حفظ و ترمیم تمامیت ساختاری سلولهای پوستی کمک می کند.
مراقب محصولات مورد استفاده حمام خود باشید. قبل از خرید صابون یا پاک کننده پوست لیست مواد تشکیل دهنده را مرور کنید تا ببینید که آیا حاوی مواد شیمیایی خشن، الکل یا رنگهایی است که می تواند پوست شما را خشک کند.
همیشه پاک کننده های لطیف و بدون عطر را که همراه با مرطوب کننده های اضافی هستند انتخاب کنید. همین مورد در مورد سایر محصولات مراقبت از پوست شما نیز صدق می کند.
هنگام ریش تراشیدن، این کار را درست بعد از استحمام انجام دهید وقتی موها هنوز نرم و قابل انعطاف هستند.
لباس های نرم و راحت را در کنار پوست خود بپوشید. از پارچه های خشن مانند پشم خودداری کنید.
اگر محیط منزل شما خشک است از یک دستگاه مرطوب کننده برای انتقال رطوبت هوا استفاده کنید.
خشکی پوست می تواند بسیار خارش دار باشد اما برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید در برابر تمایل به خراش مقاومت کنید. خراشیدن پوست فقط باعث خارش پوست شما می شود و ساییدگی مداوم می تواند سبب پارگی سد پوستی شود.
یکی از راه های آسان برای رفع ناراحتی استفاده از کمپرس خنک در مناطق تحریک شده است. این کمک خواهد کرد که انتهای عصب در آن منطقه به طور موقت بی حس شود و تسکین کوتاه مدت فراهم شود.
پوست به نوسانات ناگهانی یا شدید دما پاسخ نمی دهد که اغلب می تواند باعث خشکی پوست شود. بنابراین، برای جلوگیری از خشکی پوست، یک تنظیم دمای پایدار در فضای زندگی خود داشته باشید.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید می تواند ساختار بافت ها و DNA سلول های موجود در پوست را تغییر دهد.
در معرض نور خورشید، سلولهای پوست تابش اشعه را جذب می کنند و سپس ROS (گونه های اکسیژن فعال) تولید می کنند. ROS برای پوست مضر است و می تواند آن را خشک، زرد رنگ، چرمی و خشن کند.
از قرار گرفتن در معرض در ساعات اوج، یعنی بین ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر، به ویژه در تابستان و بهار، هنگام تابش اشعه ماوراء بنفش خودداری کنید.
اگر در این مواقع مجبور هستید بیرون بروید کمترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از ضد آفتاب SPF 30 برای محافظت از پوست است.
از مواد شوینده ای استفاده کنید که حاوی رنگ و رایحه دیگری برای شستن لباس های شما نیست.
هنگامی که از حمام یا دوش خارج شدید، به جای مالیدن آن با حوله، پوست خود را خشک کنید.
مصرف الکل خود را ترک کنید زیرا به عنوان یک داروی ادرارآور مفید است که می تواند بدن شما را از مقدار آب آن تخلیه کند و باعث شود پوست شما خشک شود.
از مصرف دخانیات به هر شکلی اجتناب شود زیرا می تواند پوست شما را خشک کند.

2. از نرم کننده ها استفاده کرده و پوست خود را آبرسانی کنید

درمان موضعی برای پوست خشک شامل استفاده منظم از نرم کننده حداقل دو بار در روز، به صورت ایده آل بعد از حمام، تراشیدن یا لایه برداری در هنگام مرطوب بودن پوست است.
نیاز به مرطوب کنندگی روزانه در هنگام زمستان بیشتر می شود زیرا نرم کننده های موضعی به شما مقدار زیادی هیدراتاسیون می دهند.
دوش های طولانی و گرم ممکن است به نظر ایده های خوبی برای از بین بردن سرماخوردگی باشد اما این یک عارضه عالی برای سلامتی کلی پوست شما است.
آب گرم می تواند با از بین بردن رطوبت و روغن طبیعی آن، پوست شما را خشک کند. بنابراین، افراد مبتلا به خشکی همیشه باید با آب ولرم یا نیم گرم حمام کنند و مهم نیست هوا چقدر سرد باشد.
به همان اندازه مهم است که در طی چند دقیقه از خروج از دوش، پوست خود را با یک مرطوب کننده کاربردی سخاوتمند درمان کنید. هر بار که پوست خود را بشویید یا دوباره احساس کردید که اثر آن از بین رفته است دوباره از آن استفاده کنید.
نرم کننده ها انواع مختلفی از فرمولاسیون مانند کرم، پماد و لوسیون را دارند. آنها می توانند بر پایه روغن یا پایه آب باشند. شاید لازم باشد چندین محصول مختلف را قبل از پیدا کردن نوع مناسب برای شرایط خاص پوست خود امتحان کنید.
پمادها معمولاً برای كودكان و افراد دارای پوست حساس مناسب تر از كرم هستند زیرا بدون لك است. این امر عمدتاً به این دلیل است که پمادها فاقد مواد اضافی هستند که می توانند به شدت روی پوست خشک شما واکنش نشان دهند.
نرم کننده ها یک مهر و موم محافظ بر روی پوست تشکیل می دهند که مانع از ورود رطوبت به جو می شود فرایندی که به عنوان از بین رفتن آب transepidermal) TEWL) شناخته می شود.
با مرطوب نگه داشتن پوست، نرم کننده ها به ترمیم و حفظ عملکرد سد پوستی کمک می کنند. آنها همچنین به خواص ضد التهابی اعتبار دارند.
پایبندی طولانی مدت به درمان نرم کننده، یک روش درمانی مطمئن و مؤثر برای کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک است.
تحقیقات همچنین نشان می دهد افرادی که قند خون بالایی دارند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به خشکی هستند می توانند از استفاده از نرم کننده ها برای درمان عوارض پوستی ناشی از دیابت مانند خارش و خشکی بهره مند شوند. (3)
ممکن است بخواهید این روغنهای طبیعی و مرطوب کننده ها را برای پوست های بیش از حد خشک آزمایش کنید:

a. روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند در رفع خسارت خفیف تا متوسط، دقیقاً مانند روغن معدنی معمولی، بدون ایجاد عوارض جانبی به شما کمک کند.
این روغن طبیعی به راحتی در دسترس به عنوان یک عامل مؤثر در درمان و پیشگیری از درماتیت آتوپیک شناخته شده است. روغن نارگیل نه تنها پوست را مرطوب و ترمیم می کند بلکه به دلیل خاصیت ضد باکتریایی نیز شناخته می شود.
نحوه استفاده:
قبل از خواب، روغن نارگیل گرم را روی بدن خود بمالید. صبح آن را بشویید. این کار را روزانه انجام دهید تا پوست شما نرم و یکدست شود.
ممکن است بلافاصله بعد از استحمام یا حمام، روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید. این کار را انجام دهید در حالی که هنوز پوست شما از حمام گرم و نرم است و باعث جذب بهتر محصول و قفل شدن در رطوبت می شود. برنامه را هر روز برای پوست صاف و ابریشمی تکرار کنید.(4)

b. جو دوسر کلوئیدی

جو دوسر به مرطوب شدن و تسکین پوست کمک می کند. جو دوسر سرشار از پروتئین است که سد محافظتی بر روی پوست باقی می گذارد و از ریزش آب و حفظ رطوبت جلوگیری می کند. این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که برای سلامتی کلی پوست شما مفید است.
عصاره های موجود در جو دوسر دارای چنین ترکیباتی هستند که توانایی آنها بهبود پوست خشک را بیشتر می کند. در بین همه غلات، جو دوسر بیشترین میزان روغن را دارد (10٪ و بالاتر).
علاوه بر این، تری گلیسیرید جو دوسر با اسیدهای لینولئیک امگا 3 و امگا -6 و همچنین اسیدهای چرب ضروری، که همه برای تقویت فعالیت سدیم پوست مورد نیاز هستند بارگذاری می شود.
بسیاری از لوسیون های حاوی جو دوسر و محصولات مرطوب کننده موجود در بازار وجود دارد که می تواند به تسکین پوست خشک شما کمک کند.

c. آلوئه ورا

خواص ترمیم پوست از آلوئه ورا به طور گسترده اذعان شده و در درمان خشکی پوست استفاده قابل توجهی پیدا می کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی، مرطوب کننده، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروسی است که باعث می شود آن را به عنوان کاندیدای شایسته ای برای مقابله با گزروزیس معرفی کنند.
هنگامی که بطور موضعی روی لکه های خشک بمالید آلوئه ورا پوست تحریک شده را آبرسان می کند و یک لایه محافظ بر روی آن تشکیل می دهد تا از آسیب بیشتر توسط محرک های خارجی جلوگیری شود.
از کرم ها و ژل های متعدد حاوی آلوئه می توان برای مرطوب کردن پوست خشک استفاده کرد اما برای تولید جلوه ای قابل توجه، محصول باید حداقل 10٪ غلظت آلوئه ورا داشته باشد. (5)
نحوه استفاده:
برای رفع خشکی پوست می توانید آلوئه ورا خام را روی پوست بمالید:
یک برگ تازه آلوئه ورا را برش داده و ژل را از آن جدا کنید.
ژل را روی پوست خشک خود بمالید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند.
آن را با آب ولرم بشویید.
این روند را هر روز دو بار تکرار کنید.

d. عسل

عسل به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد عفونی کننده، پاک کننده خون، پاک کننده، ترمیم کننده و مرطوب کننده شناخته شده است و این امر به عنوان یک داروی پس از درمان برای چندین بیماری پوستی از جمله xerosis است.
این مایع چسبناک که به عنوان "شهد خدایان" خوانده می شود رطوبت را به پوست منتقل می کند و به لطف خاصیت ریزگردها، آن را آب بندی می کند.
این توانایی در خاموش کردن رطوبت پوست، عسل را به عنوان یک رطوبت بخش طبیعی و استفاده از آن در طیف گسترده ای از محصولات مرطوب کننده را توجیه می کند.
همچنین عسل به ضد آفتاب و محصولات ضد آفتاب اضافه می شود تا با تأثیرات سخت اجزای مسدود کننده اشعه آنها مقابله کند.( 6 و 7 )

خشکی پوست در نوزادان

برای نوزادان کاملاً طبیعی است که بر روی بدن خود لکه های خشک داشته باشند که معمولاً در طی چند روز بدون هیچ گونه مرطوب کننده اضافی برطرف می شوند. برخی ممکن است بدترین حالت را داشته باشند و برای جلوگیری از ترک های پوستی، به خصوص در اطراف مچ پا و دست، نیاز به کمی درمان نرم کننده موضعی دارند.
برای خشکی شدید پوست، می توانید یک لوسیون کودک خفیف داشته باشید که هیچ رنگ و عطر اضافه ای برای هیدراتاسیون مناطق پوشیده از پوست کودک شما ندارد.
علاوه بر این، شما باید بیش از حد از حمام کردن کودک خود به دلیل خیس شدن بیش از حد پوست خودداری کنید و استفاده از صابون می تواند پوست حساس کوچک شما را خشک کند.
یک تمایز اساسی بین پوست خشک و آنچه که به عنوان کلاه گهواره شناخته می شود باید انجام شود. بسیاری از نوزادان با بثورات پوستی براق و پوسته پوسته روی پوست سر متولد می شوند که برای لمس کردن چرب هستند و رنگ زرد یا سفید دارند.

گزروزیس در مقابل ایکتیوز

برخلاف گزروزیس، که عموماً به پوست خشک اشاره دارد ایکتیوز مجموعه ای از شرایط نادر پوست است که منجر به ایجاد لکه های پوسته، ضخیم و پوسته پوسته در سراسر بدن می شود.
ایکتیوز تا حد زیادی غیرقابل تحمل است و بیشتر شرایط پوستی که زیر چتر آن قرار می گیرند از نظر ماهیت ژنتیکی هستند. بنابراین می توان گفت که خشکی پوست یا خشکی یکی از علائم غالب بیماری ایکتیوز است.

عوارض

افرادی که از خارش طولانی مدت یا شدید رنج می برند اغلب به دلیل خراش مداوم بیشتر پوسته پوسته شدن و شقاق روی پوست ایجاد می کنند. خشکی پوست مستعد ترک خوردگی است که راه را برای التهاب و عفونت هموار می کند و به همین دلیل مراقبت مناسب از پوست از اهمیت بالایی برخوردار است.
در صورت عدم درمان، زخم می تواند صدمات قابل توجهی به پوست شما وارد کند که خنثی کردن آن ممکن است مشکل باشد. عوارض پوست خشک شامل موارد زیر است:
خارش بیش از حد و در نتیجه مالش یا خراش ناشی از آن باعث می شود که پوست آسیب دیده به طور فزاینده ای ضخیم شود.
پوست های خشک و ضخیم به ویژه در مناطق در معرض بدن مانند دست و پاهای شما احتمالاً دچار ترک های آزار دهنده می شوند.(8)
در صورت عدم مراقبت مناسب، ممکن است بروز اسهال منجر به مشکلات شدید پوستی مانند اگزما یا درماتیت شود. این شرایط با ایجاد لکه های قرمز و گرد در بدن وجود دارد که خشن، پوسته پوسته و خارش دارند.
بعضی اوقات، محل های خراش ممکن است به باکتری ها آلوده شوند. چنین عفونت با پوسته های زرد رنگ پر از چرک مشخص می شود. در چنین مواردی از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید.
علاوه بر این، همیشه این احتمال وجود دارد که ممکن است با برخی بیماریهای اساسی زمینه ای سیستماتیک مانند دیابت قندی، بیماری کلیوی مرحله نهایی، ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)، کم کاری تیروئید و بیماری کبدی منجر به بیماری زخم مزمن شود. در مواردی از این دست، نیاز به درمان به موقع از همه ضروری تر است.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

خشکی پوست اغلب باعث خارش می شود که ممکن است در بعضی مواقع مشکل ساز شود. اگر خارش بیش از حد شدید شد و بیش از 2 هفته بدون هیچ دلیل مشخص برای توجیه آن ادامه یافت سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
در صورت که:
درمان مقدماتی به مدت 5 روز یا بیشتر نتوانسته است تسکین قابل توجهی را ارائه دهد.
خشکی و خارش شما در شب وجود دارد.
شما به دلیل خراشیدن بیش از حد شکاف های باز روی پوست آسیب دیده ایجاد می کنید.
پوست شما بدون هیچگونه بثورات پوستی یا پوسته شروع به خارش می کند.
پوست مبتلا، با لمس قرمز، متورم و گرم می شود و تخلیه ترشح را شروع می کند همه اینها نشان دهنده عفونت است.
شما تب دارید.
شما مسن تر و بالغ هستید و بیش از دو هفته بدون هیچ دلیل قابل تشخیص، دچار خارش شدید و بدون درد هستید.
قسمت های زیادی از پوست شما شروع به لایه برداری می کند.
شما بثورات حلقه ای ایجاد می کنید.
آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:
چه مدت طول می کشد تا شرایط بهبود یابد؟
آیا نیاز به انجام تست دارم؟
آیا باید در کارهای روزمره تغییراتی ایجاد کنم؟
آیا مواد غذایی یا نوشیدنی برای جلوگیری وجود دارد؟
آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:
چه مدت علائم وجود دارد؟
چه زمانی برای اولین بار متوجه شدید که پوست شما به طور غیرمعمول خشک می شود؟
آیا چیزی وجود دارد که خشکی را بدتر می کند؟
آیا خارش را در کنار خشکی تجربه می کنید؟

بیشتر بدانید: پوست خشک

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search