زیبایی

پسوریازیس: علل، علائم، پیشگیری و درمان

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد پلاک هایی می شود که دارای خارش یا لکه های پوستی ضخیم، قرمز و خشک است. در حالی که هر بخشی از بدن شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد پلاک های پسوریازیس اغلب در آرنج، زانو، پوست سر، پشت، صورت، کف دست و پا ایجاد می شود.

مانند سایر بیماریهای خود التهابی، پسوریازیس هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما - که به طور معمول به میکروب های عفونی حمله می کند - در عوض شروع به حمله به سلولهای سالم می کند.
پسوریازیس یک بیماری مزمن است که در آن رشد سلول های پوستی سرعت می یابد.
یک اختلال پوستی شایع، پسوریازیس باعث پوستی قرمز و پوسته پوسته می شود که همراه با ناراحتی، خارش و درد است.
پسوریازیس عموماً ناشی از عوامل ژنتیکی یا سیستم ایمنی بیش فعال است.
قسمت های مختلف بدن بسته به نوع آن تحت تأثیر پسوریازیس قرار دارد.
مدیریت پسوریازیس نیاز به تشخیص مناسب دارد و به دنبال آن درمان های بالینی و خانگی انجام می شود.
عوامل مختلفی زمینه پسوریازیس را فراهم و یا آن را وخیم تر می کند.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس در اثر یک اختلال خود ایمنی ایجاد می شود که رشد سلول های پوستی را تسریع می کند و در نتیجه باعث ایجاد آنها می شود. در نتیجه، لکه های قرمز خشک و فلس های نقره ای روی پوست ایجاد می شوند و باعث خارش می شوند.
این بیماری مزمن می تواند در هر سنی بر هر دو جنس تأثیر بگذارد.
پسوریازیس در درجه اول روی سطح پوست تأثیر می گذارد اما می تواند تمایل به سایر عوارض سلامتی را نیز افزایش دهد.
این بیماری ممکن است خفیف یا شدید باشد و معمولاً در زانوها، آرنج ها، پوست سر، کمر، کف دست ها، کف پا و صورت تأثیر می گذارد. با این حال، ممکن است به ناخن های پا، ناخن انگشتان و دهان نیز سرایت کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیوع پسوریازیس

پسوریازیس بیماری گسترده ای است که بدون توجه به منشأ قومی آنها در افراد در هر سنی و جنسیتی رخ می دهد. براساس داده های منتشر شده، این یک مشکل جهانی است که میزان بروز آن بین 0.09٪ تا 11.4٪ در بین کشورهای مختلف متفاوت است.
این بیماری در مناطق قطبی بسیار شیوع دارد. با این حال، این بیماری در کشورهای گرمسیری یا نیمه گرمسیری مانند هند نیز به دلیل جمعیت متراکم بسیار رایج است.
مطالعات گزارش می دهند که ممکن است در آینده نزدیک میزان بروز پسوریازیس افزایش یابد.
پسوریازیس به دلیل مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن و برخی عوامل ژنتیکی ممکن است ایجاد شود.
سیستم ایمنی: یک سیستم ایمنی بیش فعال ممکن است باعث افزایش فعالیت لنفوسیت های T-helper، نوعی از گلبول های سفید خون شود.
این منجر به وفور مولکولهای سیتوکین می شود که وظیفه سیگنالینگ بین سلول ها را در طی یک پاسخ ایمنی دارند. سیتوکینها سلولهای ایمنی بدن را به سمت محل عمل هدایت کرده و باعث التهاب می شوند.
هنگامی که پاسخ ایمنی پوست را هدف قرار می دهد باعث گسترده شدن رگ های خونی، تجمع سلول های سفید خون و افزایش تقسیم کراتینوسیت ها (سلول هایی که کراتین تولید می کنند و بخش عمده ای از لایه اپیدرمی خارجی پوست را تشکیل می دهند) است.
به طور معمول، چرخه عمر کراتینوسیت ها به مدت 1 ماه طول می کشد که شامل تقسیم، بلوغ، مهاجرت به سطح، مرگ و برداشتن آنها می شود. با این حال، در پسوریازیس، چرخه زندگی به دلیل تولید بیش از حد سایتوکین ها طی 3-5 روز به پایان می رسد.
بنابراین، افزایش در میزان تولید کراتینوسیت ها مشاهده می شود. در نتیجه، پوست قرمز، ضخیم و متورم می شود. در نتیجه، کراتینوسیت هایی که زود ریخته می شوند به شکل فلس های نقره ای هستند.
ژنتیک: وراثت برخی از ژن های خاص، احتمال بروز پسوریازیس را افزایش می دهد. اگر هر یک از اعضای خانواده شما تشخیص پسوریازیس دارند بیشتر در معرض خطر پسوریازیس هستید.
با این حال، طبق گفته بنیاد ملی پسوریازیس (NPF)، پسوریازیس از پیش بینی ژنتیکی کم برخوردار است زیرا تنها 2٪ -3٪ از افرادی که ژن را ایجاد می کنند این بیماری را ایجاد می کنند.
علاوه بر مستعدات ژنتیکی، بسیاری از عوامل اضافی در ایجاد پسوریازیس مانند عفونت، داروها، تروما یا آسیب دیدگی به پوست (از آن به عنوان Koebnerization یاد می شود)، استرس، سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل و کمبود ویتامین D نقش دارند.

علائم پسوریازیس

چه عواملی باعث پسوریازیس می شوند؟

پسوریازیس می تواند بر هر ناحیه ای از پوست تأثیر بگذارد اما شایع ترین مناطق آسیب دیده آرنج، زانو و پوست سر است. ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:
لکه های قرمز روی پوست
پوستی خشن، پوسته پوسته و فلسی
پوستی خشک که ممکن است در اثر ترک ایجاد شود
سوزش یا احساس گزش در پوست
شکاف
برجستگی های کوچک
راش
لایه برداری از پوست، خارش
سفتی، درد و تورم مفاصل
پچ های روی پوست سر
ناخن های حفره دار، ضخیم و تغییر رنگ داده

بیشتر بدانید: 10 علت که سبب شروع پسوریازیس می شود

انواع پسوریازیس

پسوریازیس انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها روی قسمتهای مختلف بدن تأثیر می گذارد و همچنین در علائم آن متفاوت است. انواع متداول پسوریازیس شامل موارد زیر است:
پسوریازیس پلاک: پسوریازیس پلاک شایع ترین نوع پسوریازیس است. این بیماری معمولاً روی آرنج، زانوها، ناحیه تحتانی کمر و یا ناحیه پوست سر تأثیر می گذارد اما می تواند بر هر ناحیه ای از پوست تأثیر بگذارد. پلاک های تشکیل شده دردناک و خارش دارند و به دلیل ترک خوردگی می توانند خونریزی کنند.
پسوریازیس پلاک یک بیماری کشنده نیست. با این حال، می تواند مدیریت آن دشوار باشد زیرا میزان پاسخ به درمان تا حد زیادی متفاوت است و بیماری با شعله ور شدن و دوره های بیماری به خوبی کنترل می شود.
پسوریازیس گوتات: پسوریازیس گوتات با تشكیل پلاك های كوچك بر روی تنه و اندام های نزدیك (معمولاً ناحیه ران و بازو) و پوست پوسته دار مشخص می شود.
این یک شروع ناگهانی است و طی چند روز، مناطق بزرگی را با پلاک های کوچک پوسته پوسته قرمز و برخی از ضایعات پراکنده پوشش می دهد.
پسوریازیس گوتات ممکن است بر روی پوست سر، گوش و صورت نیز شکل بگیرد اما ضایعاتی که در این مناطق ایجاد می شوند سبک هستند و به سرعت از بین می روند. این امر معمولاً توسط یک عفونت ایجاد می شود که معمولاً استرپ شایع گلو است.
پسوریازیس استخوانی: تشکیل لکه های چرکی در نواحی قرمز رنگ پوست، مشخصه پسوریازیس استخوانی است. لکه های چرکی ممکن است عفونی به نظر برسند اما اینها فقط به دلیل تجمع گلبول های سفید خون بوده و غیرمسئول هستند.
همزیستی پسوریازیس استخوانی و پسوریازیس پلاک رایج است. پسوریازیس استخوانی می تواند توسط داروهایی در بیمار با سابقه پسوریازیس پلاک ایجاد شود. این شرایط نیاز به درمان و بستری تهاجمی تر دارد.
پسوریازیس معکوس: تشکیل پلاک های پوسته پوسته در لبه های پوستی به عنوان پسوریازیس معکوس شناخته می شود. این حالت معمولاً بر روی کشاله ران، خارش های باسن، زیر بغل و چین های زیر سینه ها تأثیر می گذارد.
از آنجا که فلس به دلیل اصطکاک پوست و گرما از بین می رود نواحی آسیب دیده صاف، براق و قرمز شبیه پوست پوسته پوسته شده ظاهر می شوند.
پسوریازیس اریترودرمیک: ایجاد بثورات قرمز و التهاب در سراسر بدن علائم پسوریازیس اریترودرم است. این وضعیت ممکن است به دلیل شرایط استرس ناشی از تب، عفونت یا هر بیماری که بر کل بدن تأثیر بگذارد رخ دهد.
قرمزی پوست ممکن است همراه با خارش شدید، ضربان سریع قلب، درد و ناتوانی در حفظ دمای بدن باشد.
پسوریازیس ناخن: نقایص ناخن مانند سطح سوراخ دار، خرد شده، پشته دار، ضخیم و بلند شده نشان دهنده پسوریازیس ناخن است.
پسوریازیس ناخن می تواند تنها مظهر پسوریازیس بدون درگیری پوست باشد. شیوع پسوریازیس ناخن در افراد مبتلا به آرتریت پسوریازیس بیشتر است و این باعث درد مفاصل، تورم و سفتی می شود.
چند روش درمانی موضعی و سیستمیک برای درمان پسوریازیس پوستی نیز می تواند برای پسوریازیس ناخن نیز استفاده شود. گزینه های دیگر شامل تزریق داروها به طور مستقیم به بستر ناخن است. با این وجود، ممکن است روشهای درمانی موفقیت آمیز نباشد.

تشخیص پسوریازیس

هر پزشک مراقبت های اولیه می تواند با تجزیه و تحلیل علائم و نشانه های آن، پسوریازیس را تشخیص دهد. با این حال، پسوریازیس می تواند شبیه مشکلات پوستی دیگری مانند اگزما باشد که در این صورت یک متخصص پوست می تواند تشخیص صحیحی ارائه دهد.
این تشخیص با استفاده از تاریخچه پزشکی بیمار و بیوپسی پوست قابل تأیید است. بیوپسی پوست شامل از بین بردن یک قطعه کوچک از پوست آسیب دیده برای مشاهده در زیر میکروسکوپ است. نتایج همچنین در تعیین نوع درمانی که باید انجام شود کمک می کند.

درمان پزشکی پسوریازیس

چندین روش درمانی برای پسوریازیس وجود دارد. گزینه درمانی با توجه به سطح پوشیده شده تحت تأثیر و شدت بیماری انتخاب می شود.
درمان ممکن است تأثیرات متفاوتی بر افراد مختلف داشته باشد و به طور گسترده به سه دسته زیر طبقه بندی می شود:
درمان موضعی شامل پمادها، لوسیون ها و کرم هایی است که به طور مستقیم روی پوست اعمال می شوند. این داروها ممکن است به صورت مرطوب کننده ها، کرم های ویتامین D، کورتیکواستروئیدهای تجویز شده، رتینوئیدها یا شامپوهای حاوی کول تار یا اسید سالیسیلیک در دسترس باشند.
استفاده از درمانهای موضعی ممکن است کثیف باشد اما برای معالجه موارد خفیف و متوسط پسوریازیس مفید است.
نور درمانی (فوتوتراپی) شامل استفاده از نور ماوراء بنفش (UV) برای درمان مؤثر شرایط پوستی مانند پسوریازیس است. پوست آسیب دیده در معرض دوزهای کنترل شده اشعه ماوراء بنفش قرار دارد (تحت نظارت پزشکی)، که به کند شدن رشد سلول کمک می کند.
در موارد شدید، نور درمانی ممکن است شامل لیزر درمانی (لیزر اکسیژن) یا ترکیبی از نور ماوراء بنفش و درمانهای موضعی یا دارویی باشد.
برای مدیریت پسوریازیس متوسط تا شدید و درمان و جلوگیری از آسیب مفاصل با آرتریت پسوریاتیک ممکن است داروهای خوراکی یا تزریقی همراه با درمان موضعی مورد نیاز باشد.
داروهایی که به صورت خوراکی یا از طریق تزریق تجویز می شوند بر کل بدن تأثیر می گذارد. بنابراین، توصیه می شود قبل از استفاده از این داروها، تمام فواید، خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن را در نظر بگیرید.

پیشگیری خود مراقبتی، پیشگیری از شعله ور شدن

انجام چند مرحله احتیاطی می تواند به شما در مدیریت علائم پسوریازیس و بهبود زیبایی ظاهری پوست کمک کند. نکات زیر ممکن است مفید باشد:
روزانه دوش بگیرید و از اسکراب پوست خود برای پیشگیری از تحریک جلوگیری کنید.
برای جلوگیری از خشک شدن پوست، از صابون ملایم استفاده کنید.
از آب گرم برای استحمام استفاده نکنید زیرا این امر می تواند شرایط را بدتر کند. از آب ولرم در حمام استفاده کنید و حمام کردن را به مدت 20 دقیقه یا کمتر محدود کنید.
برای مدیریت استرس تکنیک های آرامش را تمرین کنید.
برای حفظ سطح رطوبت در داخل خانه از دستگاه های مرطوب کننده استفاده کنید.
از پزشک خود در مورد غذاهایی که برای جلوگیری از شعله ور شدن باید خودداری کنید بپرسید. غذاهای پر گلیسمی، قند اضافی و غذاهای فرآوری شده می توانند در مقاومت به انسولین و التهاب در بدن نقش داشته باشند و این ممکن است باعث بدتر شدن پسوریازیس شود.
ضایعات را خراشیده نکنید.
مواد پنبه ای و کتان نرم بپوشید.
از استفاده از مواد تحریک کننده احتمالی مانند عطر و رنگ ها خودداری کنید.
مصرف الکل را ترک کنید زیرا این امر می تواند درمان شما را ناکارآمد جلوه دهد.
تا زمانی که علائم بهبود یابد، داروهایی را که توسط متخصص پوست شما استفاده می شود استفاده کنید.

داروهای خانگی پسوریازیس

توجه: داروهای خانگی با فراهم آوردن تسکین از خشکی پوست و به جلوگیری از ایجاد ضایعه و خونریزی، از بروز شعله ور شدن و مدیریت علائم کمک می کنند. از این راه حلها نمی توان به عنوان درمانی برای پسوریازیس استفاده کرد.
از داروهای گیاهی فقط پس از مشورت با پزشک استفاده کنید. در صورت تغذیه با شیر مادر، باردار، دیابتی، فشار خون بالا یا درمان های دارویی، از مصرف داروهای گیاهی یا خانگی خودداری کنید. در صورت بروز عوارض جانبی، درمان را قطع کنید و به دنبال مشاوره فوری پزشکی باشید.

1. یک کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد می تواند باعث تسکین موقتی از خارش شود و تورم را کاهش می دهد. اینها به دلیل اثر بی حسی و حواس پرتی از دمای سرما رخ می دهد.
اگر با دقت انجام شود یک کمپرس سرد می تواند یک درمان مطمئن و مؤثر برای مشکلات پوستی که باعث خارش می شوند از جمله پسوریازیس باشد.
نحوه استفاده:
مکعب های یخ را در یک پارچه تمیز بپوشانید و به مدت 10 دقیقه کمپرس را به راحتی در برابر مناطق آسیب دیده فشار دهید. این روش را چندین بار در روز تکرار کنید.
توجه: از مصرف مستقیم یخ بر روی پوست خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث سرمازدگی شود. در صورت بروز لکه و سوزش، فشرده سازی را قطع کنید.

2. یک حمام جو دوسر بگیرید

خیساندن پوست شما در بلغور جو دوسر کلوئیدی در معالجه بیماریهای مختلف پوستی از جمله اگزما، پسوریازیس و خشکی پوست مفید است. جو دوسر کلوئیدی با تعلیق پودر جو در مایعات مانند شیر، آب یا ژل ساخته می شود.
بلغور جو دوسر کلوئیدی مدت طولانی است که در درمان های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول ایمن و طبیعی است که برای درمان بثورات ناشی از دارو، پسوریازیس و سایر مشکلات پوستی بسیار کارآمد است. بنابراین، استفاده از بلغور جو دوسر باید در روشهای درمانی گنجانده شود.
مطالعه ای در سال 2018 انجام شد تا اثر محصولات با مواد طبیعی آن با یک محصول مبتنی بر جو دوسر کلوئیدی برای مراقبت از پوست خشک مقایسه شود.
نشان داده شد که محصولات طبیعی مزایایی مشابه محصولات مبتنی بر جو دوسر کلوئیدی دارند. هر دو کرم در هیدراته کردن پوست و بهبود ظاهر آن از اثربخشی بالایی برخوردار بودند و به نظر می رسد گزینه های خوبی برای درمان شرایط خشکی پوست هستند.
نحوه استفاده:
وان حمام را با آب گرم پر کرده و 1 لیوان جو دوسر ریز خرد شده اضافه کنید.
حدود 20 دقیقه در حمام کلوئیدی بمانید و سپس با آب ولرم بشویید.
پوست خود را خشک کرده و مرطوب کننده بمالید.
روزانه در حین شعله ور شدن تکرار کنید.
توجه: حمام های جو دوسر نباید به عنوان تنها روش درمانی استفاده شود. توصیه می شود به خصوص اگر علائم بدتر شود یا فروکش نشود از پزشک معالج کمک بگیرید.

3. از گلیسیرین استفاده کنید

گلیسیرین با تحریک رشد سلول به بهبودی پوست کمک می کند. همچنین با بهبود هیدراتاسیون پوست مشابه اسید هیالورونیک (HA)، شرایط خشکی پوست را مدیریت می کند.
یک مطالعه انجام شده در سال 2017 نشان داد که استفاده روزانه از یک دوز از مایعات Jaluronius CS یک مایع آبرساننده حاوی HA، عصاره آسیاتیکا سنتلا و گلیسیرین) باعث ایجاد هیدراتاسیون مؤثر تا 24 ساعت می شود و همچنین به تقویت عملکرد سد پوستی در زنان سالم کمک می کند.
مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد اثربخشی فرمول جدیدی از کرم حاوی گلیسیرین برای درمان اریتم، ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن پوست را نشان داد. همچنین به بهبود هیدراتاسیون پوست در مبتلایان به پسوریازیس کمک کرده است.
نحوه استفاده:
مقادیر زیادی گلیسیرین را در نواحی آسیب دیده بمالید و اجازه دهید آن توسط پوست جذب شود.
توجه: ژل آلوئه ورا یا گیاه طبیعی مشتق از آلوئه ورا در محل گلیسیرین قابل استفاده است.

4- ژل زردچوبه را بمالید

چندین مطالعه علمی نشان داد كه زردچوبه به عنوان یك ماده ضد التهاب، چندین آنزیم درگیر در التهاب را مهار می كند و بنابراین می تواند برای درمان پسوریازیس مورد استفاده قرار گیرد.
یک مطالعه انجام شده در سال 2015، استفاده از ژل زردچوبه را به عنوان درمانی جایگزین برای درمان پسوریازیس پلاک نشان داد.
مطالعه دیگری که در سال 2018 انجام شد اظهار داشت که کورکومین یک ماده درمانی بی خطر و مؤثر برای پسوریازیس است. همچنین استفاده از زردچوبه را پیشنهاد کرد.
آیا پسوریازیس قابل درمان است؟
پسوریازیس قابل درمان نیست. با این حال، بسیاری از درمان ها می توانند در فروکش کردن علائم و لکه های پوستی کمک کنند بنابراین وضعیت را کنترل می کند.

آیا پسوریازیس مسری است؟

از آنجا که پسوریازیس به دلیل عفونت ایجاد نمی شود مسری نیست.
آیا پسوریازیس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟
ابتلا به پسوریازیس به دلیل التهاب مزمن مرتبط با این بیماری، شما را مستعد ابتلا به سرطان می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان با استفاده از نور ماوراء بنفش و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای درمان افزایش می یابد.
افزایش شیوع عواملی مانند چاقی و سیگار کشیدن که از عوامل شناخته شده سرطان زا هستند نیز به پیشرفت سرطان در بیمارانی که دچار پسوریازیس می شوند کمک می کند.

رژیم غذایی چگونه بر پسوریازیس تأثیر می گذارد؟

پسوریازیس یک مشکل مزمن است که باعث التهاب طولانی مدت می شود. بنابراین، داشتن یک سبک زندگی سالم و گنجاندن غذاهای ضد التهاب در یک رژیم غذایی مناسب و ضروری بسیار ضروری است. توصیه می شود از خوردن لبنیات، گوشت قرمز، گلوتن، شکر تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید که این امر می تواند باعث التهاب شود.
یک مقاله مروری که در سال 2019 منتشر شد نتیجه گرفت که اگرچه اصلاحات رژیم غذایی ممکن است در درمان پسوریازیس کمکی نکند اما به عنوان مکمل درمانهای رده اول لازم است.

آیا بارداری روی پسوریازیس اثر دارد؟

پسوریازیس هیچ تاثیری در بارداری یا باروری ندارد. با این حال، برخی از خانم ها در دوران بارداری بهبودی در پسوریازیس پیدا می کنند در حالی که برخی دیگر احساس می کنند که این وضعیت بدتر می شود.
درمان پسوریازیس ممکن است به کودک آسیب برساند. بنابراین، مشاوره با پزشک توصیه می شود.
آیا پسوریازیس باعث بو دار شدن ناف شکم می شود؟
افزایش تولید سایتوکین و مرگ سلولهای طبیعی در طی پسوریازیس باعث پوسته پوسته شدن پوست و لکه دار شدن می شود. در چنین شرایطی ممکن است ناف شکم به دلیل رشد میکروب ها در محیط مرطوب و تاریک بو دار شود.
حفظ رعایت بهداشت با استفاده از حمام منظم و تمیز کردن ناف شکم در هفته یکبار برای رهایی از بوی مهم است.

آیا پسوریازیس و اگزما مشابه هستند؟

پسوریازیس و اگزما ظاهری مشابه دارند به همین دلیل ممکن است یک پزشک عمومی نتواند بین این دو تمایز قایل شود. هر دو این مشکلات پوستی باعث ایجاد بثورات (لکه های پوستی ملتهب، قرمز و خارش دار) در همان قسمت های بدن مانند پوست سر و دست ها می شود.
در حالی که این شرایط پوستی غیر مسری است ممکن است منجر به عفونت شود.
یک متخصص پوست و موی باتجربه می تواند بین دو ویژگی مورد استفاده مانند پوسته پوسته شدن پوست در اگزما و ایجاد فلس های نقره ای در پسوریازیس تمایز قایل شود.
پسوریازیس به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن فرد، باعث سرعت بخشیدن به رشد سلول ها می شود. از طرف دیگر آلرژی، اختلال در عملکرد سدیم پوستی، مسائل محیطی، عفونت باکتریایی و بسیاری از عوامل دیگر در ایجاد اگزما نقش دارند.

تفاوت بین پسوریازیس و عفونت قارچی چیست؟

پسوریازیس و عفونت قارچی علائم مشابهی دارند اگرچه عفونت قارچی شباهت بیشتری به اگزما دارد.
عفونت قارچی منجر به ایجاد ضایعات گرد می شود که توسط مقیاس های کوچک، برجستگی ها یا تاول هایی احاطه شده است که ممکن است قرمز شود. ضایعات به خوبی هم مرز هستند بنابراین مناطق آسیب دیده را از پوست سالم متمایز می کنند. به نظر می رسد که مرکز ضایعه طبیعی است و ضایعات از اندازه توده تا قطر چندین اینچ متفاوت است.
عفونت قارچی معمولاً روی اندام، تنه یا صورت تأثیر می گذارد. ممکن است به دلیل ادغام ضایعات نزدیک به هم، ظاهر چند وجهی پیدا کند.
پسوریازیس به دلیل رشد سریع سلولهای پوستی، ایجاد پوست است که در نتیجه مشکلات سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. با این حال، عفونت قارچی ناشی از عفونت درماتوفیت ها (قارچ) که از کراتین تغذیه می شوند ایجاد می شود.

آیا قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند به پسوریازیس کمک کند؟

افراد مبتلا به پسوریازیس از بهبود وضعیت پوست خود در معرض آفتاب گزارش داده اند. با این حال، قرار گرفتن در معرض آفتاب باید در یک دوره طولانی پخش شود. سپری کردن چند روز در زیر آفتاب ممکن است علائم را به آرامی فروکش کند.
مهم است که از طولانی ماندن در زیر آفتاب در یک کشش جدا خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. این باعث آسیب دیدگی پوست می شود و پلاک جدید پسوریازیس بر روی قسمت آسیب دیده ایجاد می شود.

آیا سرکه سیب در درمان پسوریازیس مفید است؟

اگرچه هنوز از نظر علمی اثبات نشده است اما استفاده از سرکه سیب ممکن است به فرونشاندن خارش و سوزش در طی دوره پسوریازیس کمک کند.
حتما از سرکه سیب رقیق شده استفاده کنید. در غیر این صورت به دلیل pH اسیدی آن می تواند باعث سوزش، گزش یا تحریک شود.

عوامل خطر پسوریازیس

شرایط پزشکی و عواملی که ممکن است باعث پسوریازیس شود شامل موارد زیر است:
عفونت: سینوزیت، استرپ گلو، لوزه و سایر عفونت های دستگاه تنفسی ممکن است باعث بروز شعله ور شدن پسوریازیس شود.
HIV / AIDS: پسوریازیس ممکن است در مبتلایان به HIV / AIDS شدید شود.
استرس / اختلالات عاطفی: التهاب ممکن است به دلیل مواد شیمیایی منتشر شده در هنگام استرس روانی افزایش یابد و باعث شعله ور شدن شود.
چاقی: برخی از مطالعات علمی، چاقی را با شروع پسوریازیس مرتبط می کنند. همچنین می تواند پسوریازیس موجود را تشدید کند و از دست دادن وزن ممکن است به مدیریت وضعیت پوست کمک کند. چربی بیش از حد بدن ممکن است مانع تأثیر درمان پزشکی پسوریازیس شود و خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد.
صدمات پوستی: محل سایش، سوختگی، بریدگی یا تزریق، جایی که پوست آسیب دیده است ممکن است تحت تأثیر پسوریازیس قرار بگیرد. این تاخیر در بروز پسوریازیس پدیده کوبنر نامیده می شود.
الکل: هیچ مدرکی مبنی بر اینکه الکل باعث افزایش خطر پسوریازیس می شود یا این که افراد مبتلا به پسوریازیس به دلیل فشار عاطفی، میزان مصرف الکل را افزایش می دهند وجود ندارد. با این وجود، باید از مصرف الکل در حین شعله ور شدن پسوریازیس جلوگیری کرد.

عوارض مرتبط با پسوریازیس

پسوریازیس به خصوص در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض زیر شود:
آرتریت پسوریازیس: التهاب مفاصل (آرتروز) همراه با پسوریازیس به عنوان آرتریت پسوریازیس شناخته می شود. علائم این بیماری شامل قرمزی، سفتی و درد مفاصل و گرما و تورم در بافتهای اطراف است.
این بیماری ممکن است روی پاها و دستها تأثیر بگذارد و به دلیل قرمزی و التهاب (داکتیلیت) ممکن است به انگشتان پا و انگشتان ظاهری "مانند سوسیس" بدهد. تقریباً 10٪ -30٪ بیمارانی که دچار پسوریازیس می شوند دچار آرتریت پسوریازیس می شوند.
اختلالات روانی: ظاهر غیرمعمول پوست به دلیل پسوریازیس ممکن است بر کیفیت زندگی و عزت نفس بیمار تأثیر منفی بگذارد و منجر به اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و اختلالات جنسی شود.
بیماری پارکینسون: پسوریازیس ممکن است باعث التهاب مزمن بافت عصبی شود و منجر به پیشرفت بیماری پارکینسون شود.
بیماری قلبی عروقی: بیماران مبتلا به پسوریازیس مستعد ابتلا به مشکلات قلبی عروقی و سکته مغزی هستند.
دیابت نوع 2: مطالعات نشان می دهد که پسوریازیس ممکن است با مقاومت به انسولین و افزایش خطر ابتلا به دیابت (DM) همراه باشد که در مشکلات قلبی و عروقی ناشی از پسوریازیس نقش دارد.
بیماری چشم: پسوریازیس خطر التهاب در لایه میانی چشم را افزایش می دهد و ممکن است باعث یووئیت شود.
فشار خون بالا: پسوریازیس باعث ایجاد فشار خون بالا در بیماران می شود. ممکن است فشار خون با شدت وضعیت پوست افزایش یابد.
بیماری های خود ایمنی: یک پاسخ ایمنی بیش فعال در ارتباط با پسوریازیس خطر ابتلا به سایر اختلالات خود ایمنی مانند اسکلروز، بیماری سلیاک و بیماری کرون (بیماری التهابی روده) را افزایش می دهد.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

توصیه می شود با تشخیص علائم و علائم مرتبط با پسوریازیس برای درمان مناسب، در سریعترین زمان با پزشک متخصص پوست ملاقات کنید. اگر قبلاً به پسوریازیس مبتلا شده باشید در موارد زیر ممکن است نیاز به کمک پزشکی بیشتری داشته باشید:
شعله ور شدن بیماری.
شما در فکر بارداری یا باردار هستید.
درمان هیچ تاثیری ندارد.
شما درد یا ناراحتی در مفاصل را تجربه می کنید (علائم آرتریت پسوریاتیک).

آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:

علائم شما چیست و چه زمانی ایجاد شده اند؟
آیا کسی در خانواده شما این شرایط را دارد؟
آیا تحت استرس هستید؟
آیا قبلاً هیچ درمانی را امتحان کرده اید؟
آیا درد مفاصل، تورم یا سفتی دارید؟
آیا مشکلات سلامتی دیگری دارید؟
آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:

دلیل پسوریازیس من چیست؟

چه نوع پسوریازیس دارم؟
چه درمانی باید انجام دهم؟
آیا این درمان عوارض جانبی ایجاد می کند؟
برای مدیریت شرایط چه اقداماتی می توانم در خانه انجام دهم؟
آیا از هرگونه مواد غذایی یا عواملی که می تواند باعث بروز شعله وری می شود جلوگیری کنم؟
آیا من در معرض خطر ابتلا به سایر مشکلات بهداشتی هستم؟
در پایان
در حالی که پسوریازیس به طور کامل قابل درمان نیست اما با کمک درمان های توصیه شده قابل کنترل است. با انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از محرک ها می توان جلوی شعله ور شدن را گرفت.
علاوه بر این، می توانید از روشهای درمانی خانگی برای کاهش علائم استفاده کنید. مرطوب کردن پوست برای جلوگیری از تحریک و ناراحتی بسیار ضروری است.

بیشتر بدانید: چگونه پسوریازیس را با روغن زیتون درمان کنیم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search