زیبایی

دیاستما (شکاف بین دندانها): علل و درمان

درمان شکاف بین دندانها

دیاستما اصطلاح دندانپزشکی برای فاصله بین دو دندان است. این فضا غالباً در دندانهای جلویی رخ می دهد که در صورت لبخند زدن افراد بیشتر دیده می شود.

در انسان ها قرار نیست شکاف های بزرگی بین دندان های خود داشته باشند. هنگامی که کسی مبتلا به دیاستما باشد اغلب بین دندانهای جلوی فوقانی است. ابتلا به diastema در چنین ناحیه قابل توجه می تواند برای برخی افراد شرم آور باشد زیرا یک نگاه دندان شکسته گاهی با چیزهایی مانند کم هوشی و شخصیت های کارتونی کمدی نسبت داده می شود.
شکاف بین دندان های شما به ندرت باعث ناراحتی می شود اما می توانند لبخند شما را خراب کرده و شما را از ظاهر دور شوند. بنابراین، یک diastema بیشتر از آنکه پزشکی باشد یک نگرانی زیبایی شناختی یا زیبایی محسوب می شود.

دیاستما چقدر شیوع دارد؟

دندانهای کودک از دندانهای بزرگتر کوچکتر است و اغلب فاصله های بزرگ، بین آنها دیده می شود. این دندانهای اولیه سرانجام از بین می روند و دندانهای دائمی با اندازه طبیعی جایگزین می شوند بنابراین شکاف ها بسته می شوند.
اما اگر دیاستما حتی بعد از سالهای سازندگی ادامه پیدا کند می توانید با یک دندانپزشک در مورد رفع آن مشورت کنید.
دیاستما در بزرگسالان نیز نسبتاً شایع است که ممکن است ادامه دیاستمای کودک یا نتیجه تروما دندان، بیماری پریودنتال، ناهنجاری های ساختاری یا عادات نادرست باشد. برخی افراد نیز از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دیاستما خط وسط یا میانه چیست؟

در صورتی که بین دو دندان جلو یا دندانهای سانترال فوقانی وجود داشته باشد دیاستما قابل توجه است. این نوع شکاف دندانهای فرونتال به عنوان دیاستما خط میانی یا میانه شناخته می شود.
این می تواند به خود جلب شود و توجه ناظر را جلب کند که می تواند هنگام صحبت یا لبخند زدن، خودنمایی کند.

دلایل بروز دیاستما چیست؟

شایعترین علت تشکیل دیاستما رشد بیش از حد فرنولوم لب، یک بافت همبند نرم است که دندان ها را به لثه متصل می کند.
این بافت اضافی معمولاً بین دندان های ثنایای مرکزی فوقانی ایجاد می شود و آنها را از هم جدا می کند تا شکاف ایجاد کند.
عوامل زیر همچنین می توانند در ایجاد شکاف نقش داشته باشند:

1. بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال یک فرآیند التهابی است که در آن اتصال دندان ها به استخوان ضعیف می شود. این می تواند باعث شود دندانهای آسیب دیده از موقعیت اصلی خود خارج شوند و شکافهایی بین آنها ایجاد شود.
دیاستما همراه با درد معمولاً علامت بیماری پریودنتال است که قابل درمان است اما به ندرت بهبودی می یابد.

2. ناهمترازی دندانها و اندازه فک

دیاستما همچنین می تواند به دلیل عدم تطابق بین اندازه دندان و استخوان فک ایجاد شود - یعنی اگر دندان های شما برای استخوان فک خیلی کوچک است در آن تعبیه می شوند یا اگر استخوان فک خیلی بزرگ باشد برای ست کردن دندان ها در آن جا داده می شود.
اگر دندانهای شما برای پوشاندن فک زیرین خیلی کوچک است و یا اینکه استخوان فک به طور غیر طبیعی بزرگ است دندان ها در فاصله ای از یکدیگر پدیدار می شوند.

3. عادات غیر طبیعی

برخی از عادت های غیر طبیعی مانند مکیدن انگشت شست در کودکان یا فشار دادن زبان در بزرگسالان می تواند باعث بروز دیاستما، به خصوص دیاستمای میانی شود.
عمل مکیدن بر روی انگشت شست می تواند فشار مکرر را بر روی دندان های پیشین مرکزی فوقانی وارد کند و باعث بیرون زدگی آنها شود.
همین مسئله وقتی اتفاق می افتد که شما اجباراً زبان خود را در برابر خط اتصال کام دندانهای جلویی فشار دهید تا در هنگام بلع ایجاد فشار شود.
برآمدگی اجباری از دندانهای جلوی شما می تواند آنها را از هم دور کند و باعث ایجاد شکاف بین آنها شود.

4- دندان گمشده

گاهی اوقات، شکاف دندان چیزی نیست بلکه فضایی است که توسط یک دندان گمشده ایجاد می شود. در کودکان، شکاف ایجاد شده در اثر از بین رفتن دندان شیری در نهایت توسط یک دندان دائمی جدید پر می شود.
اما اگر دندان بزرگسالی بیافتد ممکن است به طور دائم با این نوع "دیاستمای طبیعی" مواجه باشید.

5- بهداشت ضعیف دندان

بهداشت ضعیف دندان نیز می تواند در ایجاد شکاف دندان ها نقش داشته باشد. اگر به طور منظم و صحیح دندان ها و لثه های خود را تمیز نکنید بیماری پریودنتال ممکن است ایجاد شود که اغلب پیش شرط دیاستما است.

6. کشیدن دندان

در بعضی موارد، کشیدن دندان ممکن است فضایی بین دندان شما ایجاد کند.

درمان دیاستما چیست؟

مقرون به صرفه ترین راه حل برای معضل دیاستما، ترک آن به همان صورت است. اما افرادی که از شکاف دندان خود خجالت می کشند و می خواهند فضای کامل بسته شوند باید به دنبال معالجه زود هنگام باشند به خصوص هنگامی که درد وجود دارد.
فضاهای بین دندان های بالغ یا دائمی را نمی توان بدون درمان حرفه ای دندان اصلاح کرد که شامل موارد زیر است.

1. فرنکتومی

شایعترین علت بروز دیاستما رشد بیش از حد فنوم لب است بیرون زدگی بافت نرم بین دندانهای جلویی فوقانی که آنها را از هم جدا می کند.
در چنین حالتی، دندانپزشک روشی را بنام فرنکتومی انجام می دهد تا تنش روی دندان ها کاهش یابد.

2. ارتودنتیکس

این بیشترین زمان مصرف از کلیه روشهای درمانی دیاستما است اما نتایج طولانی مدت بسیار خوبی را ارائه می دهد.
بریس دندانپزشکی یک مداخله ارتودنسی است که می تواند به شما در ترمیم دوباره دندانهای پهن شما کمک کند و آنها را به هم نزدیک کند.
معمولاً از بندها برای بستن شکافهای بزرگتر استفاده می شود اما در موارد خفیف فاصله دندانها نیز خوب عمل می کند.
اگر از بند های فلزی راحت نیستید زیرا آنها توجه زیادی را به خود جلب می کنند می توانید بریس های قابل تنظیم یا بریس های نامرئی را انتخاب کنید که به همان اندازه موثر هستند.

3. پر کردن دندان، تاج و روکش

اگر هزینه ارتودنسی را ندارید زیرا می تواند هزاران دلار هزینه داشته باشد از دندانپزشک خود بخواهید که ماده پر کننده سفید را روی دندان های مورد نظر قرار دهد تا بتواند فضای شما را ببندد.
اگر فضا خیلی بزرگ باشد ممکن است دندان نیاز به پوشش کامل تاج یا روکش پوششی جزئی داشته باشد.
اگرچه تاج و روکش ارزان تر از بریس ها است اما هنوز هم می توانند هر دندان یک تا دو هزار دلار به بالا باشد.
در اینجا نکات مهمی وجود دارد که می توانید هنگام جستجوی درمان دیاستما به خاطر داشته باشید:
بهترین کار برای رفع نگرانی در مورد دیاستما صحبت با دندانپزشک در مورد گزینه های درمانی مناسب است. هر مورد متفاوت است و ممکن است نیاز به مداخلات شخصی داشته باشد.
مهمترین ملاحظات برای بحث در مورد طول مدت درمان، هزینه و بهترین نتیجه ممکن با توجه به همه گزینه ها است.
آماده پاسخگویی به سؤالات مربوط به عادت های سلامتی، انتظارات و تاریخچه کلی دندانپزشکی باشید.
در این میان، مسواک زدن منظم می تواند از ایجاد حفره و برخورد مواد غذایی بین دندان ها جلوگیری کند خصوصاً در مواردی که ممکن است فضاها کوچک باشد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

دیاستما می تواند از علل مختلفی ناشی شود که هرکدام درمان خاص خود را نیاز دارد. بنابراین، دندانپزشک شما برای شناسایی علت اصلی مشکل و در مورد گزینه های درمانی احتمالی، یک تشخیص کامل انجام خواهد داد.
دندانپزشک تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی شما را مرور کرده و با بررسی دقیق حفره دهان، آن را پیگیری می کند.
این بررسی اولیه دندان معمولاً با یک بررسی رادیوگرافی و همچنین ارزیابی اندازه دندان همراه است.
این اندازه گیری های اضافی دندان معمولاً زمانی مورد نیاز است كه دندانپزشك مشكوك به مال اكلوژن یا ناهمترازی مجدد دندان و اندازه فك به عنوان علت اصلی دیاستما باشد.
هنگامی که دندانپزشک علت اصلی ابتلا به دیاستما را تشخیص داد وی بهترین اقدامات اصلاحی را برای این بیماری خاص پیشنهاد می کند.

آیا نخ دندان باعث ایجاد شکاف در دندانها می شود؟

اگر نخ دندان درست استفاده شود بعید است که شکاف ایجاد کند. این به شما کمک می کند تا شکاف بین دندان و سایر فضاهای قابل دسترسی در دهان را تمیز کنید.
با این وجود، انجام تکنیک نخ دندان بسیار مهم است وگرنه لثه های شما را نخ می گیرد که می تواند باعث خونریزی و رکود لثه شود.
بسیاری از مردم فکر می کنند که سخت و صاف بودن نخ دندان منجر به پاکیزگی اضافی می شود اما این امر فقط به لثه شما آسیب می رساند و فرسایش می کند.
افرادی که در حال حاضر شکاف دندان دارند باید هنگام کشیدن نخ دندان دقت بیشتری داشته باشند و به طور کلی توصیه می شود به جای نخ سنتی از فلوسر آب استفاده کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

دیاستما به ندرت دلیلی برای نگرانی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اما در صورتی که:
شکاف دندان های شما برای نادیده گرفتن بسیار زیاد است و باعث می شود در هنگام لبخند زدن، صحبت کردن یا به طور کلی تعامل با دیگران بیش از حد هوشیار شوید.
دیاستما با علائم ناخواسته دیگری مانند درد، خونریزی یا ناراحتی عمومی همراه است که می تواند نشانه هایی از بیماری پریودنتال باشد.
کلمه پایانی
دیاستما یا شکاف دندانها به خودی خود یک مشکل پزشکی نیست اما می تواند ناشی از یک بیماری اساسی باشد که نیاز به کمک حرفه ای دارد.
این معمولاً یک ناهنجاری دندان بی ضرر است که ممکن است در ظاهر شما تأثیر بگذارد اما بر سلامتی یا بهزیستی شما تأثیر نگذارد.
با این حال، برخی از افراد تمایل دارند این نگرانی های زیبایی شناختی را جدی بگیرند و تحت تأثیر آنها قرار بگیرند. برخی از افراد شکاف دندان را امری عجیب و غریب می دانند در حالی که برخی دیگر از این امر خجالت می کشند.
بنابراین، این مسئله به این نتیجه می رسد که شما چگونه این ناهنجاری را برای تأیید درمان یا عدم مشاهده آن در نظر بگیرید. این درمان باید برای تأمین نیازها، خواسته ها و انتظارات بیمار طراحی شود تا رضایت حداکثری از نتیجه نهایی داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search