زیبایی

دلایل احتمالی حلقه های تیره زیر چشم و گزینه های درمان

درمان سیاهی زیر چشم

مردم معمولاً فکر می کنند تیرگی به دلیل خستگی و کمبود خواب است. اگرچه این می تواند یکی از دلایل باشد دلایل دیگری نیز برای تیرگی زیر حلقه چشم وجود دارد مانند آلرژی ها یا روند طبیعی پیری.

سیاهی زیر چشم بسته به رنگ پوست ممکن است بنفش یا آبی تا قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسد.
این حلقه ها به ندرت دلیلی برای نگرانی هستند اما ممکن است افراد بخواهند ظاهر آنها را به دلایل زیبایی کاهش دهند.
در بعضی موارد، دایره های تیره زیر چشم می تواند نیاز به تغییر در شیوه زندگی، از جمله بهبود عادات خواب یا رژیم غذایی را نشان دهد.
هر کس تمایل دارد که هر از گاهی دایره های تاریک زیر چشم پیدا کند حلقه های تیره بعید است بر سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد اما می تواند بر ظاهر کلی شما تأثیر بگذارد.

دایره های تاریک زیر چشم

پوست اطراف چشم شما بسیار نازک تر از پوست بقیه بدن است زیرا حاوی کمی تا هیچ بافت زیرپوستی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. ژنتیک

در بیشتر موارد، ظاهر حلقه های تاریک یک مؤلفه ژنتیکی دارد. اگر در خانواده شما حلقه های تیره ایجاد شود ذاتاً مستعد ابتلا به آن هستید.
افرادی که این ویژگی را به ارث می برند ممکن است از اوایل کودکی دچار سیاهی دور چشم شوند و معمولاً درمان آنها دشوارتر است.
حلقه های تاریک ارثی در اثر هیچ یک از عوامل قابل درمان استاندارد ایجاد نمی شود و باعث می شود آنها در برابر بیشتر درمانها مقاوم باشند.
ممکن است برخی از افراد با افزایش سن، بدتر شدن حلقه های تاریک را تجربه کنند. دیگران ممکن است پس از مدتی به طور طبیعی از شر آنها خلاص شوند.

2. پیگمانتاسیون

حلقه‌های تاریک همچنین ممکن است نتیجه افزایش پیگمانتاسیون در زیر چشم باشد که اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد است.
افزایش تجمع ملانین در اطراف پلک می تواند پوست آن قسمت را نسبت به پوست اطراف تیره کند.
اگر تاریکی زیر چشم شما با فشار دادن از بین نرود به احتمال زیاد ناشی از ملانین بیش از حد است.
کم رنگ شدن این نوع تغییر رنگ نسبت به سیاهی منظم بیشتر طول می کشد و در بین جمعیت های آسیایی و آفریقایی شیوع بیشتری دارد.
3. ساختار استخوان صورت
حلقه‌های تیره در افرادی که دارای استخوان های عمیق صورت هستند بیشتر دیده می شود. این نوع ساختار استخوان معمولاً با فرورفتگی توخالی زیر چشم مشخص می شود.
منطقه فرورفته به دلیل سایه ایجاد شده توسط استخوان برجسته ابرو، تیره تر از پوست اطراف به نظر می رسد.

4- خستگی

وقتی افراد ذهن و بدنشان آرام نباشد تمایل به حلقه های تیرگی دارند.
رگهای خونی که در زیر پوست قرار دارند تمایل دارند در برابر پوست کمرنگ، کسل کننده ظاهر شده و به شکل دایره های تیره در اطراف چشم ظاهر شوند.
عوامل متعددی باعث می شود پوست شما رنگ سالم طبیعی خود را از دست بدهد که شامل استرس، ضعف و کمبود خواب است.

5- احتباس آب

هنگامی که بدن شما به طور منظم آب کافی دریافت نمی کند شروع به استخراج مایعات از سلول ها و ذخیره آن در پوست و بافت ها می کند تا نیازهای بدن شما را تأمین کند.
مصرف بیش از حد نمک و الکل همچنین می تواند تعادل مایعات بدن شما را مختل کرده و باعث احتباس آب شود.
جمع شدن آب در داخل پوست زیر چشم شما متورم به نظر می رسد و رگ های خونی زیرین را به سطح نزدیک می کند و به آن یک رنگ آبی مایل به ارغوانی به زیر پلک چشم می دهد.

6. پیری

کلاژن و الاستین، پروتئین های ساختاری هستند که به عنوان بلوک های سازنده پوست شما عمل می کنند اما با پیشرفت سن، کاهش می یابند.
بنابراین، پوست wafer-thin در اطراف چشم شما به تدریج نازک و پیرتر می شود به طوری که رگ های خونی که در زیر آن قرار دارند به شکل حلقه های سیاه بیشتر و بیشتر برجسته می شوند.

7. داروها

حلقه های تیره همچنین می تواند یکی از عوارض جانبی داروهایی باشد که باعث گشاد شدن رگ های خونی و حمل مقدار بیشتری خون می شود.
از آنجا که پوست زیر چشم کاملاً نازک و شفاف است جریان خون افزایش یافته به صورت رنگ بنفش و آبی روی سطح ظاهر می شود و به شکل حلقه های تیره در می آید.

8. مالش چشم

مالش چشم می تواند سبب آسیب یا پارگی عروق خونی زیرچشم شود. این به نوبه خود باعث نشت خون و چاله در ناحیه زیر چشم می شود که می توان آن را به عنوان یک رنگ تیره روی سطح مشاهده کرد.

9. سبک زندگی

یک سبک زندگی ناسالم همچنین می تواند در ظاهر حلقه های تاریک نقش داشته باشد. مقصر اصلی شامل رژیم غذایی نادرست، عادات مضر مانند استعمال سیگار و کشش چشم به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در صفحه های LED است.

شرایط پزشکی که ممکن است حلقه های تاریک را بدتر کند.

حتی اگر سیاهی چشم به عنوان یک مسئله آرایشی و بهداشتی در نظر گرفته شود هیچ پیامد جدی بر سلامتی ندارد اما برخی شرایط خاص پزشکی می توانند این مشکل را تشدید کنند.

1. آلرژی

افراد در پی واکنش آلرژیک، اغلب با انتشار مواد شیمیایی التهابی مانند هیستامین در بدن، تاریکی زیر چشم پیدا می کنند.
این پاسخ منجر به تورم و گشاد شدن رگهای خونی کوچک بخصوص در ناحیه زیر چشم می شود.
با گسترش عروق خونی، خون بیشتری حمل می شود و احتقان می یابد. جمع شدن خون در زیر پوست به صورت حلقه های سیاه روی سطح آشکار می شود.
چنین دایره های تاریک در موارد آلرژی بینی مانند رینیت آلرژیک بیشتر دیده می شود و غالباً به آنها "چشم کبود" آلرژیک گفته می شود.

2. کم خونی

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول های قرمز یافت می شود و وظیفه حمل اکسیژن به بافت های بدن را بر عهده دارد.
کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشد یا تعداد گلبول های قرمز خون (RBC) غیر طبیعی کم داشته باشد که اغلب به دلیل کمبود آهن است.
این می تواند اکسیژن رسانی به اندام ها را مختل کرده و پوست شما را نسبت به حالت معمول پررنگ تر نشان دهد در این حالت تیرگی های شما بیشتر برجسته می شوند.
قاعدگی و حاملگی می توانند رنگ پوست شما را نیز پاک کنند.

3. درماتیت

هر دو درماتیت آتوپیک و درماتیت تماسی با التهاب پوست همراه هستند که بیشتر در قسمت حساس در زیر چشم ها ظاهر می شوند.
التهاب اغلب با رسوب ملانین بیش از حد در نقاط خاص، به ویژه پوست نازک زیر چشم ایجاد می شود. این می تواند در بروز یا تشدید حلقه هایپرپیگمانته دور چشم کمک کند.

درمان حلقه‌های تاریک

درمان حلقه‌های تاریک به شدت و علت اصلی آن بستگی دارد.
از چند مداخله می توان برای رفع رنگدانه های اطراف چشم استفاده کرد اما ممکن است هر روش درمانی برای انواع سیاهی حلقه ها مفید نباشد.

1. حداقل تهاجم

آ. کانسیلرها

حلقه های سیاه بعد از چند روز خواب آرام به خودی خود برطرف می شوند. در این بین می توانید از آرایش برای سایه زدن حلقه های تیره زیر چشم خود استفاده کنید.
انتخاب سایه مناسب فونداسیون یا کانسیلر برای پوشاندن تغییر رنگ و حتی بیرون آمدن از رنگ پوست بسیار حائز اهمیت است یا در غیر این صورت توجه بیشتری را به ناحیه مشکل جلب خواهد کرد.
این روش تصحیح رنگ کمترین تهاجمی برای کاهش ظاهر سیاهی است.

ب. کمکهای موضعی

رتینوئیدهای موضعی اساساً مشتقات ویتامین A هستند که برای تقویت تولید کلاژن و کاهش تولید ملانین به داخل پوست نفوذ می کنند.
سایر ترکیبات تقویت کننده پوستی که می توانند به هیپرپیگمانتاسیون زیر چشم توجه کنند عبارتند از: هیدروکینون، اسید آزلائیک، اسید کوجیک، آربوتین، ویتامین C، ویتامین K و هالوکسیل.
برخی از افراد از Preparation H (کرم یا پماد بواسیر) استفاده می کنند اما این دارو بیشتر به جای رنگدانه ها به تورم زیر چشم می پردازد.
توجه: استفاده بیش از حد از این محصولات می تواند منجر به تحریک پوست و سایر عوارض جانبی شود. بنابراین قبل از امتحان کردن، دوز و کاربرد مناسب با متخصص پوست خود مشورت کنید.

2. حداقل تهاجمی

آ. خال کوبی طبی

بلفاروپیگمنتاسیون یک روش پزشکی کم تهاجمی است که شامل خال کوبی در طول پلک پایین برای تعیین حاشیه آن و هموار سازی رنگدانه سازی در آن منطقه است.

ب. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی یک روش بالینی است که ممکن است به روشن شدن حلقه های تیره ناشی از هایپرپیگمانتاسیون سطح کمک کند.
با توجه به اینکه پوست روی زیرین پلک بسیار نازک است فقط از یک لایه بردار ملایم مانند اسید گلیکولیک برای جلوگیری از آسیب احتمالی پوست استفاده می شود.
از یک لایه بردار شیمیایی می توان به عنوان یک درمان مستقل برای سیاهی حلقه ها یا همراه با سایر مواد سفید کننده موضعی استفاده کرد.

ج. لیزر درمانی

بسته به علت اصلی، هر دو لیزر تهاجمی و غیر تهاجمی برای بهبود تیرگی زیر چشم مورد استفاده قرار گرفته اند.
لیزر Q تغییر یافته رنگدانه ها را هدف قرار می دهد فرکانس رادیویی به تولید کلاژن و سفت شدن پوست کمک می کند و نور شدید پالس شده (IPL) می تواند رنگدانه خفیف را ثانویه در برابر آفتاب بهبود بخشد.
لیزر ابلاسیون یک لیزر تهاجمی قوی تر است که می تواند رنگدانه سازی پوست را بهبود بخشد تولید کلاژن را تحریک کرده و خطوط ریز را نرم کند.

د. ژل اسید هیالورونیک پرکننده های بافت نرم

اگر حلقه های تیره شما در نتیجه پلک های تحتانی شکل نامنظم است ممکن است از مواد پرکننده اسید هیالورونیک (HA) برای ترشح سوراخ های زیر چشم استفاده شود.

3. اغلب تهاجمی 

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی شامل برش در قسمت پلک پایین برای جمع کردن رسوبات اضافی چربی، عضله و پوست است که ممکن است زیر چشم شما سایه ایجاد کند.
اگرچه این جراحی یکی از اقدامات تهاجمی است اما همچنین یکی از موثرترین راه ها برای اصلاح بی نظمی های کانتور است که به پلک های گشاد و سیاهی حلقه کمک می کند.

تشخیص حلقه های تیره

حلقه های تیره می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. از این رو رسیدن به یک تشخیص صحیح مستلزم بررسی کامل پزشکی است.
قبل از شروع معاینه، پزشک با مرور تاریخچه شخصی، پزشکی و خانوادگی شما شروع می کند.
او به حلقه های تاریک شما در زیر "چراغ وود" نگاه می کند که از نور ماوراء بنفش ساطع می شود تا عمق رنگدانه را ارزیابی کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

حلقه های تیره معمولاً به جای نگرانی به عنوان یک مشکل پزشکی، به عنوان یک مسئله آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند.
با این حال، اگر رنگدانه ها در اطراف یک چشم محدود شوند یا به تدریج بدتر شوند این وضعیت ممکن است مراقبت های پزشکی را الزامی کند.
کلمه نهایی
به طور کلی، سیاهی حلقه ها بی خطر هستند و به ندرت نشان دهنده یک مشکل اساسی جدی هستند.
اما علیرغم بروز قریب به اتفاق آنها، مطالعات منتشر شده کافی برای توضیح علل دقیق و پاتوژنز این بیماری وجود ندارد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search