زیبایی

دلایلی که موهای شما سریعتر رشد نمی کند

دلایل عدم رشد سریع موها

به طور متوسط، هر کس هر ماه حدود نیم اینچ رشد مو دارد. اگرچه عوامل ژنتیکی می توانند در تفاوت های فردی موثر باشند اما آنقدرها که فکر می کنیم قابل توجه نیستند.
هیچ فرمول علمی اثبات شده ای برای تسریع یا تحریک رشد مو وجود ندارد.

هرکسی که به نظر می رسد موهایش سریعتر رشد می کند فقط به این دلیل است که موی او بافت ضخیم تری دارد و از تراکم بالاتری رشد می کند. وقتی موهای شما ضخیم و متراکم می شود بلندتر هم به نظر می رسد.
نوع موهای شما مهم نیست شما باید یک رژیم مناسب مراقبت از مو را برای حفظ یا بهبود کیفیت موهای خود و خنثی کردن آسیب های روزانه ناشی از آلاینده های محیطی و پیری استفاده کنید. بنابراین، کیفیت مراقبت از مو، قدرت و زیبایی موهای شما را تعیین می کند.
برنامه مراقبت از مو باید با توجه به نوع مو و میزان آسیب دیدگی مویی که باید برطرف شود تنظیم شود اما باید شامل تغذیه، مرطوب سازی و همچنین سلامت پوست سر نیز باشد.
فقط یک پایه سالم یک رشته موی محکم و براق را جوانه می زند. عوامل متعددی می توانند بر سرعت رشد موهای شما تأثیر بگذارند که ممکن است از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی گرفته تا سن، رژیم غذایی روزانه و سلامت عمومی شما باشد.

ساختار مو

مو در اصل از یک پروتئین ساختاری سخت به نام کراتین و هر رشته از قسمتهای زیر تشکیل شده است:
شافت از پوست سر خارج شده و برای چشم قابل مشاهده است.
ریشه نامرئی در داخل پوست سر قرار دارد از آنجا که به لایه های عمیق پوست کشیده می شود.
ریشه در یک پوشش نازک از بافت های همبند و پوست محصور شده است که به عنوان فولیکول مو شناخته می شود. فولیکول مو نه تنها از ریشه مو محافظت می کند بلکه در قسمت خارج شده از مو که شافت است لنگر می اندازد.
فولیکول مو به یک غده چربی درست در زیر سطح پوست سر متصل است. ترشحات روغنی این غدد به مرطوب نگه داشتن پوست سر کمک می کند.
انتهای پایینی ریشه مو منبسط می شود و ساختاری شبیه پیاز ایجاد می کند که مرکز تولید سلول های جدید مو است.
یک تورفتگی در انتهای پیاز مو، به نام پاپیلای مو، با چندین مویرگ پوشانده شده است که خون، اکسیژن و مواد مغذی ریشه مو را تأمین می کند. پاپیلای مو در درجه اول مسئول تغذیه مو و تقسیم سلولی کم و بدون تقسیم سلولی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مو از چه موادی ساخته شده است؟

چرخه مداوم رشد مو با تقسیم گسترده سلول های بنیادی در پایه فولیکول مو (پیاز ریشه) به منظور تولید کراتینوسیت ها، که سلول های اپیدرمی هستند پایدار می ماند.
کراتینوسیت ها در پایان چرخه سلول خود به سلولهای خاص کراتینه شده تبدیل می شوند.
سلولهای کراتینه شده از نظر ساختاری دوام و الاستیک دارند و می توانند در محیطهای نامساعد مقاومت کنند و این باعث می شود که آنها از سازه های موثری برای ساقه های مو استفاده کنند که رشته های پروتئینی سختی هستند که کاملاً از کراتین ساخته شده اند.

مراحل رشد مو

چرخه رشد مو سه مرحله دارد.

1. آناژن یا مرحله رشد

این مرحله نه تنها فعال ترین مرحله از چرخه رشد مو است بلکه طولانی ترین مرحله نیز است که تقریباً 2 تا 6 سال طول می کشد.
در طی این مرحله، تکثیر سریعی از سلولهای مو در قاعده فولیکول های مو وجود دارد که به معنی توسعه ساقه های جدید مو و کشیدگی شاخه های موجود است. هر چه فاز آناژن طولانی تر باشد موها نیز طولانی تر می شوند.

2. کاتاژن یا مرحله گذار

این مرحله پایان رشد فعال مو را نشان می دهد و باعث عقب رفتن فولیکول مو می شود.
در طی این مرحله، پایین غلاف فولیکولر جمع شده و خود را به ساقه مو متصل می کند خون و سلول را به ریشه قطع می کند. بنابراین، سرانجام موها به موهای چوبی تبدیل می شوند.
کاتاژن کوتاه ترین مرحله از چرخه رشد مو است که فقط 1-2 هفته قبل از ورود مو به مرحله نهایی ادامه دارد. فقط 1٪ مو در این مرحله یافت می شود.

3. Telogen یا مرحله استراحت

وقتی مو کاملاً فرم گرفت وارد این مرحله نهایی می شود. در یک زمان، تقریباً 10٪ از موهای سر شما کاملاً بالغ است. موها تقریباً 3 ماه روی پوست سر می چسبند قبل از اینکه به طور طبیعی ریزش کنند.
به طور معمول، در افراد روزانه حدود 100 رشته مو از بین می روند و بلافاصله موهای جدید در محل آنها شروع به تشکیل می کنند.
فولیکول خالی مو به مکانی برای تکثیر سریع سلول های مو تبدیل می شود که منجر به رشد موهای جدید می شود.

عواملی که می توانند رشد مو را کند کنند

مراقبت از سهل انگاری مو تنها عامل موهای ضعیف و ناسالم نیست. موارد دیگر زیادی می توانند به رشد موقت یا ریزش بیش از حد مو کمک کنند مانند:
رژیم غذایی ناسالم یا کمبود غذایی
عوارض جانبی داروهای خاص
افزایش استرس
قرار گرفتن در معرض آلاینده های محیطی یا تشعشعات
عدم تعادل هورمونی
سیگار کشیدن
افزایش سطح استرس

شرایط مربوط به ریزش مو شامل موارد زیر است:

1. آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک، یا طاسی الگوی مردانه، نوعی اختلال ژنتیکی است که در اثر فعالیت هورمون های جنسی مردانه به نام آندروژن ایجاد می شود.
زنان همچنین دارای مقادیر کمی از آندروژن در بدن هستند و می توانند از این بیماری رنج ببرند به خصوص اگر در خانواده آنها وجود داشته باشد.
سطح آندروژن در بدن با افزایش سن یا به دلیل عوامل دیگری مانند یائسگی، کیست تخمدان و مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی مبتنی بر آندروژن تغییر می کند.
عدم تعادل هورمونی از این نوع می تواند منجر به کوچک شدن فولیکول های مو شود که باعث می شود آنها نتوانند موهای جدید را در هنگام ریزش رشته های قدیمی رشد دهند.
در حالی که مردان از طاسی قابل توجهی رنج می برند زنان تمایل دارند اغلب به تدریج موهای نازک پیدا کنند.

2. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک اختلال پوستی خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و در نتیجه رشد مو را سرکوب می کند. این شرایط با ریزش مو مشخص می شود که در تکه های پوسته ایجاد می شود.

درمان های پزشکی برای رشد مو

اگر از ریزش مو رنج می برید با ارائه دهنده پزشکی خود صحبت کنید. درمان های زیر ممکن است برای تقویت رشد مو تجویز شود:

1. دارو

برخی از داروها ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کرده و رشد مو را تا حدودی تقویت کنند.
رایج ترین داروی بدون نسخه برای درمان آلوپسی آندروژنتیک (AGA) در زنان داروی موضعی ماینوکسیدیل است اما فقط باعث رشد موهای تکه ای در بالای پوست سر می شود اما در اطراف ناحیه پیشانی نیست.
علاوه بر این، ملاتونین یک آنتی اکسیدان و تعدیل کننده رشد مو است که می تواند به عنوان یک گزینه بالقوه برای ماینوکسیدیل عمل کند همانطور که در مطالعات in vitro و in vivo نشان داده شده است.
توجه: زنان باردار و کسانی که بیماری قلبی دارند ممکن است از این داروها عوارض جانبی خطرناکی را متحمل شوند و بنابراین توصیه می شود از این داروها خودداری کنند. قبل از در نظر گرفتن چنین مداخله پزشکی برای مشکلات مو، با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید.

2. درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

درمان PRP ممکن است یک استراتژی درمانی موثر برای بازسازی مو باشد. این مداخله شامل تزریق خون خود بیمار به پوست سر برای رشد طبیعی مو است.
خون از قسمت دیگری از بدن مانند بازو گرفته می شود و پلاسمای حاوی پلاکت از بقیه محتویات جدا می شود. سپس غلظت PRP در نواحی طاسی سر انجام می شود.

3. جراحی

وقتی تمام اقدامات دیگر نتوانند رشد مطلوب مو را انجام دهند می توان جراحی را به عنوان آخرین گزینه در نظر گرفت.
حرف آخر
موارد کمی می توانند سبب موهای زیبا و راضی کننده باشند. به نظر می رسد موهای جذاب و ذوق و شوق زندگی شما را اضافه کنند و شخصیت شما را می افزایند.
وقتی صحبت از مراقبت از مو می شود باید هم روی رفاه داخلی و هم در خارج تمرکز کنید. انتخاب مطلوب آگاهانه رژیم غذایی و سبک زندگی در حالی که از محصولات مناسب مو استفاده می کنید به موهای شما کمک می کند تا حداکثر پتانسیل رشد خود را داشته و ریزش مو را کاهش دهند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search