زیبایی

دلایل بوی بد مو و سر

دلایل بوی بد مو

بوی بد سر و مو می تواند سبب کاهش اعتماد به نفس شما کاهش شود موها و پوست سر شما گاهی دچار بوی عجیب و غریب چند روز پس از شستشوی مو می شود.

موهای بدبو یا سندرم پوست سر بد بو دقیقاً همان بوی بدی می باشد که در مو و پوست سر ناشی از رشد بیش از حد میکروبی است.
پوست سر به طور طبیعی با باکتری هایی زندگی می کند که از عرق، سبوم، سلول های مرده و سایر آلودگی هایی که با گذشت زمان روی پوست جمع می شوند تغذیه می کند.
موهای بدبو می توانند باعث خجالت و ناراحتی زیادی شوند زیرا در بهداشت شخصی تأثیر منفی نشان می دهند. سهل انگاری بهداشت مو مهمترین دلیل تجمع عرق، روغن و جرم روی پوست سر است اما عوامل دیگر نیز می توانند این روند را تشدید کنند.

دلایل بوی بد مو

موی بدبو و سندرم پوست سر بد بو می تواند نتیجه موارد زیر باشد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. شستن مرتب موهای خود

موها و پوست سر شما روزانه کثیفی، سلول های مرده، عرق و سبوم جمع می کند به خصوص اگر مرتباً بیرون بروید و پوست سرتان به طور طبیعی چرب باشد.
بنابراین، حذف شستشوی مو برای بسیاری از روزها منجر به تجمع تدریجی این مواد در پوست سر شما می شود که پس از آن به مکانی برای تولید باکتری ها و قارچ های بدبو تبدیل می شود.

2. شستن بیش از حد معمول موهای خود

شستن بیش از حد مو با شامپوهای خشن یا آب داغ می تواند چربی های طبیعی پوست سر شما را از بین ببرد و باعث خشکی بیش از حد آن شود.
غدد چربی سپس تولید می شوند و روغن اضافی برای آبرسانی به پوست سر تولید می کنند اما این می تواند مشکل بد بو یا پوست سر شما را بدتر کند.
افرادی که پوست سرشان چرب یا موهای بسیار نازکی دارند یک روز در میان با شامپوی ملایم نیاز به شستشوی سر دارند در حالی که دیگران می توانند یک یا دو روز دیگر نیز صبر کنند.

3. عدم تعادل هورمونی

بلوغ با تغییرات هورمونی در بدن مشخص می شود که غدد چربی را به بیش از حد رانش می دهد. به همین دلیل است که نوجوانان غالباً از چربی بیش از حد پوستی رنج می برند که این امر زمینه را برای ایجاد آکنه و همچنین تجمع چربی در پوست سر فراهم می کند.
به همین ترتیب، اضطراب و استرس همچنین می توانند بر میزان هورمون ها تأثیر منفی بگذارند تا تولید بیش از حد سبوم در پوست سر ایجاد شود.

4. رژیم غذایی نامناسب

غذاهایی مانند پیاز، زیره، سیر و کاری حاوی روغنهایی هستند که بوی تند آنها را می دهد.
خوردن مقدار زیادی از این قبیل غذاهای معطر می تواند عرق شما را بدبو کند. دلیل این امر این است که روغنهای تند از طریق منافذ پوست از جمله آنهایی که روی پوست سر شما هستند از بدن دفع می شوند.

5. شرایط فصلی

یک محیط مرطوب در طول تابستان و موسمی می تواند عرق شما را زیاد کند و خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی یا قارچی در پوست سر را افزایش می دهد.

6. آلودگی

آلاینده های محیطی و شیمیایی می توانند در موهای چرب و پوست سر شما گیر کنند تا بوی بدتری نیز به آنها ببخشد.

7. محصولات اشتباه مو

استفاده منظم از محصولات موی پر از مواد شیمیایی می تواند پوست سر شما را خشک کرده و PH طبیعی آن را مختل کند. این امر منجر به تولید بیش از حد سبوم می شود تا از بین رفتن رطوبت را جبران کند بنابراین باعث ایجاد بوی بد مو و پوست سر می شود.

8. پوشاندن موهای خود با عرق گیر پوشش سر

پوشیدن روسری، کلاه برای مدت طولانی می تواند جریان هوا را در پوست سر شما قطع کرده و تعریق بیش از حد ایجاد کند. به همین دلیل است که به شما توصیه می شود برای تهویه مناسب پوست سر خود، پوشش سر ساخته شده از مواد سبک و قابل تنفس را انتخاب کنید.

9. سایر شرایط پزشکی

بوی بد مو و پوست سر همچنین می تواند یک محصول جانبی از بیماری های زمینه ای پوست مانند درماتیت تماسی آلرژیک، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس و همچنین اختلالات متابولیکی یا هورمونی مانند یک غده درون ریز بیش از حد فعال باشد.

علائم بوی بد مو

علامت اصلی سندرم موی یا پوست سر بد بو، ناشی از سر شماست که اغلب با بوی نامطبوع شیر ترش، جوراب های کثیف، استفراغ یا پوشک های آلوده مقایسه می شود.
بسته به اینکه وضعیت شما چقدر بد است ممکن است بلافاصله پس از دوش گرفتن یا چند روز بعد موهای شما شروع به بوییدن کند. بوی تعفن می تواند شما و دیگران را در مجاورت شما کنار بگذارد.

درمان موهای بدبو

درمان سندرم پوست سر بد بو به علت اصلی آن بستگی دارد اما تشخیص آن معمولاً دشوار است. در بیشتر موارد، بو در اثر عفونت زمینه ای پوست سر است که می تواند باکتریایی یا قارچی باشد.
عفونت های باکتریایی پوست سر با محصولات دارویی مو حاوی عوامل ضد باکتری مانند تریکلوزان triclosan درمان می شوند در حالی که عفونت های مخمر یا قارچی پوست سر با محصولات ضد قارچی مو حاوی کتوکونازول درمان می شوند.
بسته به ماهیت مشکل شما، پزشک ممکن است شامپو یا شامپوهای مبتنی بر اسید سالیسیلیک را برای از بین بردن سبوم اضافی، شامپوهای پاک کننده اگر موهای شما مقدار زیادی خاک جمع می کند و شامپوهای گوگردی یا سولفید سلنیوم برای مقابله با شوره سر تجویز کند.
اگر علت آن ناشناخته باشد پزشک ممکن است ترکیبی از مداخلات مختلف و نکات مربوط به مراقبت از مو را برای پرداختن به عوامل مختلف موثر در ایجاد بوی بد مو و پوست سر توصیه کند.

تشخیص موهای بدبو

پزشک ممکن است آزمایش های مختلفی را برای تشخیص علت اصلی موهای بدبو و پوست سر شما انجام دهد که شامل موارد زیر است:
خراش های پوست - خراش های پوست سر با استفاده از یک آماده سازی استاندارد KOH در زیر میکروسکوپ بررسی می شود یا برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود.
تست کشیدن مو - پزشک موهای بیمار را به آرامی می کشد تا به دنبال نشانه های ترشح یا پوسته پوستی در نزدیکی آن باشد.
تست پچ - برای رد آلرژی های احتمالی.
درموسکوپی - این شامل بررسی مو و پوست سر با دستگاه خاصی به نام درماتوسکوپ است. این روش می تواند به شناسایی علائم خاصی از بیماری ها مانند پسوریازیس، درماتیت سبورئیک، فولیکولیت، کچلی سر و آلوپسی زخم کمک کند که در غیر این صورت با آزمایش های طبیعی قابل شناسایی نیستند.
پزشک به طور خاص علائم هرگونه ناهنجاری پوستی، فولیکول های معیوب مو و سایر علائم نگران کننده مانند قرمزی، جوش های چرکی، تاول، شکاف، پوسته ریزی و ریزش مو را بررسی می کند تا عوارض احتمالی را رد کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

پوست سر یا سندرم موی بد بو در موارد زیر نیاز به مراقبت پزشکی دارد:
اگر با وجود مراقبت های اولیه از مو در خانه، مشکل همچنان ادامه داشته یا بدتر شود
اگر بوی بد خواب شما را آشفته می کند.
اگر این بو همراه با خارش غیرقابل کنترل در پوست سر و موی شما باشد که شما را در شب بیدار نگه دارد.
اگر متوجه ریزش غیرطبیعی همراه با بوی بد آن شدید
حرف آخر
گرد و غبار، خاک، عرق، سبوم، سلولهای مرده و آلاینده های محیطی، اغلب پس از یک فعالیت بدنی شدید و بازدید از فضای باز هر روز بر روی مو و پوست سر شما نشست می کنند. به همین دلیل شستشوی مرتب مو و پوست سر برای شستشوی این مواد بودار مهم است.
برعکس، اگر پوست سر و موهای خود را برای چندین روز شستشو نکنید به دلیل تجمع تدریجی این ناخالصی ها، آنها شروع به بدبو شدن می کنند.
در مواقع عادی، هنگامی که موها و پوست سر خود را با شامپو کاملا شستشو می دهید بوی بد آن از بین می رود. با این حال، اگر بو با وجود شستشوی منظم مو همچنان ادامه داشته باشد ممکن است از عفونت باکتریایی یا قارچی زمینه ای ناشی شود که نیاز به درمان پزشکی مناسب دارد.
در صورت عدم درمان، عفونت می تواند علائم و عوارض ناخوشایند دیگری را ایجاد کند علاوه بر این که بوی آن را حتی بیشتر می کند. بوی آن معمولاً به حدی تند است که دیگران متوجه آن می شوند.
بنابراین، بهتر است به محض مشاهده این مشکل رسیدگی کنید تا خجالت و ناراحتی خود را نجات دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search