زیبایی

نیش زدن زنبور زرد: علائم، درمان و عوارض آن

درمان نیش زدن زنبور زرد

اگر تا به حال نیش زدن رنبور زرد را تجربه کرده اید می دانید که چقدر دردناک است. ژاکت های زرد که از بستگان درنده زنبورهای عسل هستند به پرخاشگری شهرت دارند. نیش آنها سوراخ می کند.

ژاکت زرد (زنبور زرد) یا وسپولا حشره ای سوزاننده است که به دلیل مشخصه راه راه های سیاه و زرد آن شبیه زنبور عسل است اما در واقع یک زنبور است که در آمریکای شمالی یافت می شود. ژاکت های زرد علت اصلی ایجاد نیش در ایالات متحده است که آنها به عنوان پرخاشگری شهرت داده است. اما مانند بیشتر حشرات، آنها فقط برای دفاع از خود در برابر خطر تصور می شوند.
به محض تحریک، زنبورهای زرد می توانند بسیار خصمانه شوند به خصوص اگر آنها را از نظر جسمی یا با وسایل دیگری مانند حشره کشها یا سیگار کنار بگذارید.
وقتی نگهبان آنها بالا باشد آنها حتی دیگران را از بسته خود دعوت می کنند تا در حمله شرکت کنند. آنها مواد شیمیایی به نام فرومون را همراه با سم در هوا و بدن قربانی آزاد می کنند که کت های زرد دیگر را به خود جذب می کند.
به همین دلیل است که باید سعی کنید بعد از مشاهده ژاکت زرد در نزدیکی آن یا حتی پس از گزگز آرامش خود را حفظ کنید. ترفند این است که بدون ایجاد مزاحمت برای موجود، به آرامی به یک فضای امن بروید. هر حرکت ناگهانی می تواند آنها را خشن کرده و احتمالاً بیش از یک بار باعث خشم شما شود.
در حالی که اکثر افراد می توانند خود را با استفاده از مصرف آنتی هیستامین درمان کنند اما ممکن است دیگران به مداخلات پزشکی نیاز داشته باشند زیرا واکنش های آلرژیک که در بعضی موارد ممکن است جدی باشد ممکن است رخ دهد. این مواردی است که شما باید در مورد جلوگیری از نیش ژاکت زرد بدانید تا در صورت گرفتار شدن بدانید چه کار کنید.

زنبورهای زرد در مقابل زنبورهای عسل

زنبورهای عسل یک نیش قلاب دارند که وقتی به داخل بدن قربانی می رود به پوست قربانی می چسبد و هنگامی که پس از گزش سعی در پرواز دارد از بدن زنبور جدا می شود.
از بین رفتن گزنده تضمین می کند که زنبور عسل دیگر نمی تواند شما را گاز بگیرد. در حقیقت، زنبور عسل اغلب پس از اولین نیش خود می میرد زیرا شکم و انتهای عقب در این روند به صورت مهلکی پاره می شود.
کت های زرد با خیال راحت می توانند نیش خود را از روی پوست انسان بیرون بیاورند و بنابراین کاملاً قادر هستند چندین بار شما را نیش بزنند.
نیش زنبور عسل دردناک است اما سلامتی شما را تهدید نمی کند و نیازی به درمان پزشکی ندارد در حالی که نیش ژاکت زرد می تواند عوارض جدی داشته باشد و به همین دلیل نیاز به رسیدگی فوری پزشکی دارد.
زنبورهای عسل فقط از شهد گل تغذیه می كنند اما ژاکت های زرد به هر غذایی كه حاوی قند و پروتئین باشد از جمله گوشت جذب می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا زنبورهای زرد نیش می زنند

کتهای زرد نیش نمی زنند مگر اینکه احساس کنند در خطر هستند. آنها می توانند هر یک از موارد زیر را به عنوان یک تهدید درک کنند:
قدم زدن روی حشره
تقریباً دست زدن به آن
به خطر انداختن لانه یا زیستگاه آن
کتهای زرد دارای یک ساختار سوراخ کننده تیز به نام استینگر است که به انتهای عقب آنها متصل است و از آنها برای نفوذ به پوست قربانی استفاده می کنند و سپس مایعی سمی در زیر آن آزاد می کنند.
سوراخ شدن پوست باعث درد زیادی می شود در حالی که سم واکنش التهابی را در بدن ایجاد می کند. سیستم ایمنی بدن نیش را نقض امنیت می داند و به طور خودکار وارد حالت دفاعی می شود.
در نتیجه، بدن یک ماده شیمیایی التهابی به نام هیستامین برای مبارزه با سم آزاد می کند که التهاب بافت اطراف محل نیش را ایجاد می کند.

علائم نیش زدن زنبور زرد

التهاب ایجاد شده توسط نیش ژاکت زرد محدود به محل نیش است اما در صورت عفونت زخم می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. این التهاب به صورت تورم، قرمزی، خارش و سایر علائم ناراحت کننده قابل مشاهده است.
معمولاً افراد پس از نیش خوردن توسط ژاکت زرد علائم زیر را تجربه می کنند:
اریتم (قرمزی پوست)
درد
خارش
تورم
ضعف
اندکی افت فشار خون که ممکن است باعث سرگیجه شود
کهیر
اضطراب
اسهال
افرادی که به زهر زنبور حساسیت دارند واکنش سیستمیک تری را تجربه خواهند کرد که باعث التهاب در بدن و نه فقط در محل گزش می شود.
نیش یک ژاکت زرد اگرچه ملایم باشد اما ممکن است بدترین حالت را به خود اختصاص دهد به خصوص اگر باعث واکنش آلرژیک یا حساسیت شود.
در چنین حالتی، در حالی که بدن برای دفاع از خود آماده می شود نشانگرهای التهابی بدن افزایش می یابد و این التهاب می تواند منجر به برخی مسائل جدی شود.
یک واکنش بسیار معمول شامل تورم زبان و گرفتگی قفسه سینه است. هر دو می توانند لوله هوا را مسدود کرده و باعث هیپوکسی یا کاهش اکسیژن در ریه ها شوند. بسیار مهم است که تحت چنین شرایطی بلافاصله به دنبال درمان پزشکی بروید.

درمان پزشکی برای نیش زنبور زرد

اگر نیش زدن به واکنش خفیف منجر شود کمک های اولیه ساده در خانه برای تسکین علائم کافی است. این شامل تمیز کردن زخم، استفاده از ماده خنثی کننده سم و ایجاد مایع در محل برای کاهش التهاب است.
اما در صورت بروز علائم ناراحتی که به درمان اولیه پاسخ نمی دهند ممکن است به درجاتی از دارو نیاز باشد.
در همین حال، واکنش های شدید که با پریشانی شدید و علائم بالقوه تهدید کننده زندگی مشخص می شوند به عنوان یک فوریت پزشکی شناخته می شوند و نیاز به درمان فوری توسط پزشک دارند.
مداخلات پزشکی زیر معمولاً توسط پزشک برای کنترل ناراحتی های مختلف مرتبط با نیش ژاکت زرد تجویز می شود:
داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد
استروئیدهای موضعی، مانند کرم هیدروکورتیزون با دوز کم، برای تسکین خارش
آنتی هیستامین های خوراکی یا وریدی برای جلوگیری از کهیر و التهاب شدید
0.5 -1 میلی گرم پردنیزولون (دوز محاسبه شده با توجه به وزن بدن)
تزریق داخل وریدی اپی نفرین برای مهار فوری شوک آنافیلاکتیک قبل از اینکه کشنده شود
پشتیبانی از تنفس برای واکنش های شدید آلرژیک که ممکن است به لوله گذاری یا دستگاه تنفس نیاز داشته باشد
β2 - سمپاتومیمتیک سریع از طریق استنشاق به بیماران مبتلا به آسم ، انسداد برونش مشخص یا سابقه آنافیلاکسی
ایمونوتراپی خاص برای افراد آلرژیک با سابقه گزش های متعدد

تشخیص آلرژی به زهر زنبور

افرادی که به زهر زنبور حساسیت دارند پس از گزگز تمایل به واکنش سیستمی دارند این بدان معنی است که کل بدن تحت تأثیر قرار گرفته است. در چنین حالتی، شدت واکنش معمولاً با هر نیش بعدی به تدریج بدتر می شود.
بنابراین، مهم است که اولین باری که چنین واکنشی در برابر نیش حشرات مشاهده می کنید آزمایش دقیق تشخیصی انجام دهید حتی اگر علائم خفیفی دارید.
شما می توانید به یک پزشک عمومی یا یک متخصص آلرژی مراجعه کنید وی آزمایشات زیر را برای تعیین حساسیت شما انجام می دهد:
آزمایش خون و ادرار
اشعه ایکس قفسه سینه
نوار قلب (الکتروکاردیوگرام، یا تراسینگ قلب)
اگر از نظر حساسیت به نیش حشرات مثبت باشید پزشک شما را در یک برنامه حساسیت زدایی قرار می دهد که شامل چندین عکس برداری است که طی سالهای متمادی انجام می شود تا بدن شما نسبت به سم زائد کمتر حساس شود. با این کار اطمینان حاصل می کنید که در صورت حمله در آینده واکنش شدید نخواهید داشت.

عوارض احتمالی نیش کت زرد

اکثر نیش های زنبور زرد واکنشی خفیف تا متوسط ایجاد می کنند اما علائم ممکن است گاهی اوقات به حدی شدید شوند که عوارض زیر را ایجاد کنند:
مشکل در بلعیدن
لکنت زبان
گیجی
زبان متورم
استفراغ
غش کردن
تنگی در قفسه سینه
مشکل تنفس
سوزن سوزن شدن در گلو
تورم بیش از حد
عفونت پوستی ناشی از خاراندن مداوم محل نیش
شوک آنافیلاکتیک، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است که می تواند 5-30 دقیقه پس از نیش سمی رخ دهد
اختلال عملکرد اندام
کما

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

یک ژاکت زرد در موارد زیر به عنوان یک فوریت پزشکی واجد شرایط است:
اگر به سم آن حساسیت دارید و علائم سیستمیک پیدا می کنید
اگر علائمی از آنافیلاکسی نشان می دهید در آنجا فشار خون شما به قدری پایین می آید که اکسیژن رسانی به اندام ها را قطع می کند و می تواند منجر به مرگ شود.
اگر داخل دهان یا چشم شما را نیش بزند
اگر درد معده یا استفراغ دارید
اگر محل نیش آلوده شود این امر به صورت تب یا گسترش قرمزی بروز می کند

جلوگیری از نیش ژاکت زرد

رعایت فاصله ایمن از کت های زرد می تواند به شما کمک کند تا از نیش وحشیانه آنها جلوگیری کنید. شما می توانید کتهای زرد را با ظاهر صاف، باریک و بالهای بلند و تیره متمایز کنید. گرچه زنبورهای عسل نیز می توانند نشانه های زرد و سیاه داشته باشند اما آنها معمولاً تنومند و مویی با بالهایی به رنگ روشن هستند.
ژاکت های زرد نیز شکارچیان گوشت خوار هستند در حالی که زنبورها فقط از شهد گل تغذیه می کنند. زنبورهای زرد شکارچیان و پاک کننده هایی هستند که به راحتی توسط قندها و پروتئین های موجود در غذاها جذب می شوند. اگر مشغول غذا خوردن در فضای باز هستید و در محاصره کت های زرد قرار دارید بلافاصله صحنه را ترک کنید.
زنبورهای زرد به طور طبیعی تهاجمی هستند و تنها در صورتی که سعی کنید آنها را کنار بگذارید پرخاشگرتر می شوند. تحریک آنها با دود، حشره کش ها یا سایر روش ها ممکن است احتمال گزش شما را افزایش دهد. بعلاوه، هنگام تحریک، زنبورهای زرد مواد شیمیایی را در هوا منتشر می کنند که به فرمون معروف است و سایر کتهای زرد را به آنها دعوت می کند تا در یک حمله به آنها بپیوندند.
حرف آخر
گزیدگی با ژاکت زرد واکنش التهابی در بدن ایجاد می کند که ممکن است از خفیف تا شدید باشد و باید بر اساس آن درمان شود.
علائم در ابتدا در محل نیش قرار دارند اما به تدریج می توانند گسترش بیشتری پیدا کنند به خصوص اگر بافت آسیب دیده آلوده شود.
شدت پاسخ شما به میزان حساسیت شما به سم حشره بستگی خواهد داشت. حساسیت قبلی به نیش زنبورهای واکسن واکنش ایمنی زایی بیشتری را از بدن ایجاد می کند که در صورت تأخیر یا نامناسب بودن درمان، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
در چنین مواردی، هرچه سریعتر کمک پزشکی دریافت کنید شانس بهبودی شما بیشتر خواهد بود. افراد فاقد هرگونه حساسیت به نیش حشرات معمولاً واکنشی خفیف تا متوسط را تجربه می کنند که در کمتر از یک هفته با درمان خانگی ساده فروکش می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای


سلام امیدوارم تمامی دکترها به سلامتی کامل بگذرند گسرم 12 سال داره ساعت 4 بعدظهر یک زنبور زرد نیش زده من ساعت 3 شب گفته که بابا نور من را نیش زده من کمی از نیش را دره آوردم وبعدش شوستم وبهدش کمی عسل و رد حوزه باهم خمیر کردم وگذاشتم در محل گزیده می...

سلام امیدوارم تمامی دکترها به سلامتی کامل بگذرند گسرم 12 سال داره ساعت 4 بعدظهر یک زنبور زرد نیش زده من ساعت 3 شب گفته که بابا نور من را نیش زده من کمی از نیش را دره آوردم وبعدش شوستم وبهدش کمی عسل و رد حوزه باهم خمیر کردم وگذاشتم در محل گزیده می خواستم بدانم که خطری نست برای پسرم هیچ الاهمی نداره تا چند روز عسل بزنم وقت میگه میسوزه وکمی قرمز شوده ممنون میشم جواب دید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. 5 / 5

سلام اگر کودک شما رنگ پریده و یا خارش و کهیر روی پوست دارد و یا تنگی نفس و تب دارد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search