زیبایی

آیا می توانیم از ماینوکسیدیل برای ریزش مو استفاده کنیم

درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

این دارو معمولاً همراه با دستورالعمل های بیمار است. مهم است که دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.

بسیار مهم است که شما از این دارو فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید. بیشتر از آن استفاده نکنید و بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده استفاده نکنید. برای انجام این کار ممکن است احتمال جذب آن از طریق پوست افزایش یابد. به همین دلیل، ماینوکسیدیل را روی سایر قسمت های بدن خود استفاده نکنید. جذب در بدن ممکن است قلب و عروق خونی را تحت تأثیر قرار داده و اثرات ناخواسته ای ایجاد کند.
از محصولات پوستی دیگر در همان منطقه پوستی که از ماینوکسیدیل بر روی آن استفاده می کنید استفاده نکنید. به شرطی که پوست سر درست قبل از استفاده از رنگ آمیزی، تثبیت کننده یا شل کننده مو شسته شود می توان از رنگ مو، تثبیت کننده یا شل کننده مو استفاده کرد. ماینوکسیدیل نباید 24 ساعت قبل و بعد از روش درمان مو استفاده شود. برای جبران دوز فراموش شده دوز ماینوکسیدیل خود را دو برابر نکنید.
قبل از استفاده از این دارو مطمئن شوید که مو و پوست سر شما کاملاً خشک شده است.
مقدار تجویز شده را در ناحیه پوست سر تحت درمان قرار دهید از ابتدا در مرکز ناحیه قرار دهید. با استفاده از اپلیکاتور ارائه شده، دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از محلول دنبال کنید.
پس از استفاده از ماینوکسیدیل به مدت 4 ساعت موهای خود را شامپو نکنید.
بلافاصله پس از استفاده از این دارو، دستان خود را بشویید تا دارویی را که روی آنها است پاک کنید.
بعد از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر خود استفاده نکنید. دمیدن با سشوار بر روی پوست سر ممکن است باعث کاهش اثر درمان شود.
اجازه دهید ماینوکسیدیل 2 تا 4 ساعت بعد از استفاده از آن، از جمله قبل از خواب، کاملا خشک شود. اگر موها یا پوست سر شما کاملا خشک نشده باشد مینوکسیدیل می تواند لباس، کلاه یا ملافه را لکه دار کند.
از انتقال دارو در حالت خیس به سایر قسمت های بدن خودداری کنید. این دارو می تواند در صورت قرار گرفتن دارو روی بالش یا ملافه های تخت شما یا شستن دست های شما بعد از استفاده از ماینوکسیدیل رخ ندهد.
ریزش بیش از حد مو که از نظر پزشکی به عنوان telogen effluvium شناخته می شود یک مشکل شایع در بین افراد به خصوص در سنین بالا است.
این بیماری افراد در هر سن، جنس و نژاد را درگیر می کند اما در برخی از گروه ها شیوع بیشتری دارد. به عنوان مثال، آلوپسی آندروژنتیک بیشتر در قفقازی ها و به دنبال آن آفریقایی - آمریکایی ها و آسیایی ها دیده می شود.
همانطور که گفته شد میزان ریزش مو با افزایش سن افزایش می یابد در حدود 50٪ از مردان قفقازی در 50 سالگی و حدود 80٪ در سن 70 سالگی دچار ریزش مو می شوند. این وضعیت در زنان بعد از یائسگی نیز شیوع بیشتری دارد.
یکی از داروهای اخیراً معرفی شده و به راحتی در دسترس، ماینوکسیدیل است. این مقاله در مورد ماهیت، اثربخشی و ادبیات مختلف علمی موجود در مورد نانوکسیدیل بحث می کند.

ماینوکسیدیل: در سابق نانوکسیدیل

با چنین شیوع بالایی، آلوپسی آندروژنتیک برای بسیاری از افراد مسئله ساز است و چندین روش درمانی برای درمان این مشکل ریزش مو تلاش شده است.
ماینوکسیدیل یک بازکننده کانال پتاسیم است که معمولاً در درمان فشار خون بالا (هیپرتنشن) استفاده می شود. این دارو با بزرگ کردن چند رگ خونی در بدن برای افزایش جریان خون موثر است.
با این حال، استفاده از ماینوکسیدیل می تواند عوارض جانبی ایجاد کند از جمله حالت تهوع، احتباس نمک و آب، درد قفسه سینه و عملکرد ضعیف قلب.
علاوه بر این، ماینوکسیدیل باعث ضخیم شدن و تیرگی مو شد که می تواند به عنوان یک درمان بالقوه برای ریزش مو استفاده شود.
سپس یک داروی موضعی کف یا مایع با نام Rogaine تولید شد که توسط FDA به عنوان یک درمان موضعی برای رشد مو، به ویژه برای راس بالای سر، مورد تأیید قرار گرفت که در مردان طاس به راحتی دیده می شود.
در حال حاضر، Rogaine به صورت آئروسل یا مایع برای طاسی مدل مردانه و زنانه در دسترس است. Rogaine با افزایش اندازه فولیکول های مو و افزایش گردش خون در پاپیلا ها کار می کند. همچنین به کوتاه شدن فاز تلوژن کمک می کند بنابراین مرحله رشد مو گسترش می یابد.
همه این اثرات با هم به ضخیم شدن، طولانی شدن و تیرگی مو کمک می کنند.
استفاده از ماینوکسیدیل در درمان علائم آلوپسی آندروژنتیک نیز توسط مطالعات علمی پشتیبانی شده است. با این حال، برای همه موثر نیست.
همچنین، فقط در موارد خاصی از آلوپسی آندروژنتیک می تواند با موفقیت استفاده شود و برای عقب رفتن خطوط مو یا ریزش موهای جلویی مفید نیست.
علاوه بر این، درمان روگایین ممکن است چندین ماه قبل از اینکه نتیجه ای نشان دهد مورد نیاز باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

معرفی نانوکسیدیل

در مطالعات مختلف، مشاهده شد که ماینوکسیدیل، اگرچه یک درمان قوی برای برخی موارد آلوپسی آندروژنتیک است برای همه موثر نبوده و به خوبی تحمل نشده است. حساسیت زنان نسبت به مردان بیشتر بود.
علاوه بر این، استفاده از ماینوکسیدیل می تواند عوارض جانبی مانند آلرژی و درماتیت تماسی به دلیل استفاده از پروپیلن گلیکول به عنوان عامل حل کننده داشته باشد. این امر علاوه بر سایر علائم، می تواند باعث خارش و التهاب پوست سر شود.
برای اصلاح این کمبودهای ماینوکسیدیل، یک شرکت Cosmeceutical شرکت Divine Skin Inc جایگزینی به نام Spectral DNC-N منتشر کرد. این ماده حاوی 5٪ نانو اکسیدیل و ترکیباتی مانند کافئین، آدنوزین، اسید آزلائیک، تری پپتید مس و رتینول است که دارای اثر هم افزایی با نانو اکسیدیل هستند.
گفته می شود این دارو موثرتر، قابل تحمل و ایمن تر از ماینوکسیدیل است. علاوه بر این، به دلیل جرم مولکولی کم، سرعت جذب بالایی دارد.

ادعا در مورد نانوکسیدیل

تحقیقات بازار، آزمایشات، داده های بیمار و گزارش های کاربران نشان می دهد که نانوکسیدیل، در مقایسه با ماینوکسیدیل، عوارض جانبی کمتری دارد یا فاقد اثر است.
علاوه بر این، ماینوکسیدیل محدود به درمان ریزش مو در ناحیه راس است در حالی که نانو اکسیدیل باعث بهبود خطوط مو یا ریزش مو در خط مقدم می شود.
با این حال، مدت زمان لازم برای نشان دادن نتایج هر دو دارو مشابه بود در حالی که برخی از کاربران اثر صفر را گزارش کردند.
آنچه پژوهش باید بگوید
نانوکسیدیل، که یک درمان نسبتاً جدید است هنوز به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. فقط تحقیقات محدودی در مورد کارایی و ایمنی نانو اکسیدیل یا مفید بودن آن در مقایسه با ماینوکسیدیل در دسترس است.
یک آزمایش مبتنی بر حیوانات که در سال 2009 انجام شد نشان داد که استفاده موضعی از 5٪ نانو اکسیدیل در رشد مو در ناحیه پشتی موش ها موثر است.
آزمایش دیگری در سال 2016 اثر Spectral DNC-N را در درمان آلوپسی آندروژنتیک ارزیابی کرد. مشخص شد که این دارو به بهبود علائم التهاب پوست سر و ریزش مو کمک می کند. با این حال، این مطالعه دارای محدودیت های بسیاری و تضاد منافع احتمالی بود که تحقیقات بیشتر را تضمین می کند.
جدیدترین مطالعه در مورد نانوکسیدیل یک آزمایش بالینی کنترل نشده بود که در سال 2018 انجام شد. این آزمایش نشان داد که استفاده موضعی از نانو اکسیدیل به مدت 3 ماه، دو بار در روز، تأثیرات مهمی در کاهش ریزش مو و افزایش تراکم و توده مو دارد. علاوه بر این، درمان به خوبی تحمل شد و رضایت کاربران زیادی را فراهم کرد.
با این وجود، این مطالعه محدودیت های مختلفی داشت از جمله عدم وجود دارونما یا گروه کنترل که نتایج را می توان با آنها مقایسه کرد. علاوه بر این، هیچ مطالعه پیگیری برای ارزیابی اثرات طولانی مدت نانو اکسیدیل انجام نشده است.

برای استفاده از فوم موضعی ماینوکسیدیل:

با تطبیق پیکان روی ظرف، فلش روی کلاهک ظرف را باز کنید. درپوش را بیرون بیاورید.
موها را به یک یا چند ردیف تقسیم کنید تا نازک شدن موهای پوست سر ظاهر شود.
قوطی را وارونه نگه دارید و نازل را فشار دهید تا کف انگشتان شما قرار گیرد.
با استفاده از انگشتان خود کف را روی ناحیه ریزش مو پخش کنید و به آرامی پوست سر خود را ماساژ دهید.
بلافاصله پس از استفاده از این دارو، دستان خود را بشویید تا دارویی را که روی آنها است پاک کنید.
اگر پوست شما ساییده، تحریک شده یا آفتاب سوخته است قبل از استفاده از ماینوکسیدیل با پزشک خود مشورت کنید.
کف یا محلول موضعی ماینوکسیدیل فقط برای استفاده در پوست سر است. این دارو را از چشم، بینی و دهان دور نگه دارید. اگر به طور تصادفی مقداری در چشم، بینی یا دهان ریخت محل را کاملاً با آب سرد شیر بشویید. اگر از پمپ اسپری استفاده می کنید مراقب باشید که اسپری را نفس نکشید.

چه نتیجه ای می توان گرفت

ماینوکسیدیل، به عنوان یک داروی قدیمی، در آزمایشات مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. اگرچه چند عارضه جانبی با این دارو همراه است اما بیشتر تحقیقات استفاده از آن را برای درمان ریزش مو پشتیبانی می کند.
مینوکسیدیل همچنین توسط FDA برای درمان آلوپسی آندروژنتیک تأیید شده است و بنابراین می تواند بدون نسخه استفاده شود.
از طرف دیگر، نانوکسیدیل به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است بنابراین نمی توان نتیجه ای در مورد اثر آن گرفت. با این حال، تحقیقات محدود موجود از ادعاهای مطرح شده توسط کاربران و تولیدکنندگان پشتیبانی می کند.
گزارش شده است که نانو اکسیدیل عوارض جانبی کمتری دارد و اثر آن بیشتر است. با این حال، این دارو فقط پس از بررسی اثرات طولانی مدت آن توسط FDA برای درمان آلوپسی آندروژنتیک تأیید می شود.
صرف نظر از این، نانو اکسیدیل به راحتی در فروشگاه ها موجود است زیرا بیشتر از یک دارو یک ماده کیهانی محسوب می شود. در هر صورت، بهتر است قبل از انجام این روش درمانی با پزشک مشورت کنید.

حرف آخر
سر پر از موهای ضخیم و ضخیم نمادی از سلامتی محسوب می شود. بنابراین، ریزش مو اغلب باعث نگرانی، استرس و اضطراب اجتماعی در بین افراد می شود.
برای غلبه بر این مشکل، مردم اغلب درمان های مختلفی را انجام می دهند که ادعا می شود ریزش مو را معکوس می کند. مراقبت از چنین روشهای درمانی برای جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است.
می توانید به درمان های پزشکی که به طور خاص برای ریزش مو تنظیم شده اند مانند ماینوکسیدیل اعتماد کنید.
همچنین می توانید از نانو اکسیدیل، کیهانی جدید استفاده کنید که گزارش شده است کاربران از اثر و ایمنی بالاتری برخوردار هستند. با این حال، شواهد علمی محدودی درباره اثر نانو اکسیدیل وجود دارد. بهتر است قبل از اقدام به درمان با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search