زیبایی

چگونه از گوجه فرنگی برای زیبایی استفاده کنیم

خواص گوجه فرنگی برای پوست

اینترنت پر از محصولات طبیعی مراقبت از پوست است. برخی از مردم ادعا می کنند که گوجه فرنگی می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای نگرانی های مختلف پوستی استفاده شود.

اما آیا باید گوجه فرنگی را روی پوست خود بمالید؟ گوجه فرنگی سالم است بالاخره آنها حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C هستند که ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.
اما شواهد علمی کمی برای اثبات این ادعا وجود دارد که شما می توانید این مزایا یا مزایای دیگر را با استفاده از گوجه فرنگی روی پوست خود دریافت کنید.
گوجه فرنگی با طیف گسترده ای از مواد شیمیایی غنی شده است که می تواند به روش های مختلف سلامتی شما را بهبود بخشد. آنها برای پوست، قلب، عملکرد عصبی و سلامتی ذهنی شما بسیار عالی در نظر گرفته می شوند فقط چند مورد از فواید سلامتی آنها را ذکر کنید.
برخی از اجزای فعال زیستی گوجه فرنگی با ارزش ترین ترکیبات شامل ترکیبات فنلی (مانند اسیدهای فنلیک و فلاونوئیدها)، کاروتنوئیدها (مانند لیکوپن و آلفا و بتا کاروتن ها)، ویتامین ها (مانند اسید اسکوربیک یا ویتامین C و ویتامین A) و گلیکو آلکالوئیدها ( مانند گوجه فرنگی)، که همگی نمای تغذیه ای غنی گوجه فرنگی را تشکیل می دهند.
هر یک از این ترکیبات زیست فعال دارای خواص مختلف تقویت کننده سلامتی هستند. آنها ممکن است به عنوان عوامل آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد آتروژنیک برای تقویت و محافظت از جنبه های مختلف عملکرد بدن شما کار کنند.
بهترین قسمت این است که گوجه فرنگی حتی بعد از پخت ارزش غذایی خود را از دست نمی دهد که نمی توان برای بسیاری از غذاهای مغذی دیگر گفت. بنابراین، می توانید با خوردن غذای حاوی گوجه فرنگی در رژیم منظم، پوست، مو و سلامت کلی خود را بهبود ببخشید البته به شرطی که یک رژیم غذایی کاملاً متعادل باشد.
تحقیقات قابل توجهی در مورد طبیعت محافظ سلامتی گوجه فرنگی انجام شده است که آنها را در رسیدگی به شرایط پزشکی مانند سرطان پروستات، تومورها، آسم، افسردگی و اختلالات قلبی عروقی مفید می داند.
اما مزایای پوست و موی آنها از طریق مطالعات دقیق علمی بسیار مورد بررسی قرار نگرفته است و عمدتا از طریق پشتیبانی حدیثی محبوب شده اند. اینترنت مملو از اطلاعات تأیید نشده و حتی گاهی نادرست است که مزایای زیبایی این میوه را بیش از حد بیان می کند بنابراین تشخیص واقعیت از داستان مهم است.
ادامه مطلب را بخوانید تا درباره ادعاها و آنچه علم می گوید (یا نمی گوید) بیشتر بدانید.

فواید زیبایی گوجه فرنگی

در اینجا برخی از فواید زیبایی گوجه فرنگی آورده شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. از خورشید محافظت کنید

نور خورشید حاوی اشعه ماورا بنفش است که با نفوذ به عمق پوست باعث آسیب قابل توجهی در سطح سلول می شود. اشعه ماورا بنفش حتی می تواند ساختار DNA سلولهای پوستی شما را از بین ببرد و زمینه ساز سرطان پوست شود.
قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث ترشح مولکول های ناپایدار واکنشی به نام رادیکال های آزاد در داخل بدن می شود که به بافت های سالم شما حمله می کنند و منجر به تعدادی بیماری می شود. این رادیکال های آزاد با تجزیه پروتئین ساختاری اصلی آن به نام کلاژن، پوست را ویران می کنند. این باعث می شود پوست شما از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار شود و در نتیجه مستعد پیری زودرس است.
بنابراین، اگر بخواهید پوست خود را جوان و سالم نگه دارید نمی توان بر اهمیت محافظت در برابر آفتاب تأکید کرد.
پوست شما مکانیسم خاص خود را برای مقابله با این اشعه ماورا بنفش به صورت محافظت از ملانین دارد. ملانین رنگدانه ای است که به پوست، مو و چشم شما رنگ می بخشد و همچنین برای محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید به شما کمک می کند.
این کار را با جذب اشعه ماورا بنفش که روی پوست اتفاق می افتد هرچه مقدار ملانین در پوست شما بیشتر باشد اثر ضد آفتاب نیز بیشتر است. بنابراین، افراد با پوست روشن در مقایسه با افرادی که رنگ پوستشان تیره است در معرض آفتاب آسیب پذیر هستند.
اما صرف نظر از رنگ پوست، نمی توانید تنها به ملانین اعتماد کنید تا با یک دشمن قدرتمند مانند خورشید مبارزه کنید. ضروری است که برای جلوگیری از آفتاب از کرم ضد آفتاب با حداقل 30 SPF و همچنین لباس محافظ و لوازم جانبی مانند کلاه های لبه باز استفاده کنید.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش مضر خورشید و بدون محافظت مناسب از آفتاب می تواند پوست شما را بسوزاند. آفتاب سوختگی با قرمز شدن پوست (اریتم)، خارش، درد و احساس سوزش مشخص می شود. این علائم بسته به شدت سوختگی می توانند از نظر درجه متفاوت باشند.

گوجه فرنگی چگونه کمک می کند

گوجه فرنگی حاوی چندین کاروتنوئید است که رنگدانه های گیاهی هستند که به عنوان جذب کننده انرژی نور شناخته می شوند و آنتی اکسیدان های قوی هستند که با آسیب رادیکال های آزاد مقابله می کنند. ثابت شده است که آنها در تسکین و جلوگیری از آفتاب سوختگی مفید هستند.
قوی ترین آنتی اکسیدان در بین تمام کاروتنوئیدها لیکوپن است. لیکوپن مولکولهای اکسیژن واکنشی را که تحت تأثیر تابش خورشید تولید می شوند بسیار موثر شکار کرده و از آسیب رساندن به بافتهای شما جلوگیری می کند.
نشان داده شده است که مصرف منظم رب یا آب گوجه فرنگی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بسیار مفیدتر از مصرف مکمل های لیکوپن به تنهایی است. این یافته نشان می دهد که گوجه فرنگی ممکن است حاوی ترکیبات دوستدار پوست دیگری باشد که به لیکوپن کمک می کند کار را بهتر انجام دهد.
به علاوه، مجموعه آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی همچنین اثرات مخرب اشعه ماورا بنفش را بر روی ترکیب ژنتیکی پوست شما مهار می کند که اگر بدون کنترل باقی بمانند می تواند منجر به سرطان پوست شود.

2. سلامت لثه و دندان خود را حفظ کنید

عفونت لثه و دندان بسیار شایع است که نشان دهنده میزان ضعف بسیاری از افراد در رفع نیازهای حفره دهان خود است.
دهان شما به طور طبیعی با سویه های مختلفی از باکتری ها، چه خوب و چه بد، سرشار از هماهنگی کامل است. باکتری های خوب باکتری های بد را کنترل می کنند. اما بهداشت دهان و دندان با سهل انگاری، همراه با عوامل مختلفی می تواند این تعادل را بر هم بزند و رشد بیش از حد باکتری های مضر را تحریک کرده و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود.
این رشد بیش از حد باکتری، یک فیلم چسبناک به نام پلاک روی لثه ها و دندان ها ایجاد می کند. پلاک باکتری ها از مواد غذایی موجود در دهان شما تغذیه می کنند و محصولات فرعی اسیدی آزاد می کنند که بافت زیرین را فرسایش می دهد و به شما نفس با بوی بد می دهد که علائم مشخص التهاب لثه است.
التهاب لثه نوعی عفونت باکتریایی است که از بافت لثه شروع می شود اما به آرامی به دندان می رسد. در نهایت به یک عفونت مزمن تر به نام پریودنتیت تبدیل می شود که می تواند باعث خونریزی لثه و عفونت در دندان شما شود که تا استخوانی که آن را در جای خود نگه می دارد گسترش می یابد.
با ضعیف شدن پایه و اساس دندان، پریودنتیت می تواند باعث از بین رفتن کامل دندان شود.
گوجه فرنگی چگونه کمک می کند
گفته شده است که بیماری های لثه مانند التهاب لثه و پریودنتیت با تجمع رادیکال های آزاد در حفره دهان همراه است که به بافت های سالم شما آسیب می رساند. فعالیت آنتی اکسیدانی قوی لیکوپن در گوجه فرنگی می تواند با مقابله با این رادیکال های آزاد سلامت دهان و دندان شما را حفظ کند.
آزمایشات بالینی مختلف نشان داده است که لیکوپن می تواند در کاهش امتیاز پلاک بسیار موثر باشد به ویژه هنگامی که همراه با سایر روشهای درمانی استفاده شود.
ماهیت اسیدی آب گوجه فرنگی همچنین می تواند به حل شدن تجمع پلاک بر روی دندان ها کمک کند آنها را سفید و روشن می کند.

3. از بروز علائم زودرس پیری جلوگیری کنید

پوست از فیبرهای پروتئینی مختلفی تشکیل شده است که کلاژن بیشترین ماده را در بین آنها دارد. کلاژن به پوست حجم می دهد تا آن را محکم، لطیف و جوان نگه دارد. با این حال، با افزایش سن، به تدریج تولید این پروتئین ساختاری کاهش می یابد.
کمبود کلاژن باعث افتادگی پوست می شود و در عین حال توانایی آن در بهبود یا بازسازی خود را کاهش می دهد. پوست شل بیشتر چین می خورد بنابراین خطوط ریز و چین و چروک ایجاد می کند. در حالی که برای جلوگیری از روند طبیعی پیری پوست نمی توانید کاری انجام دهید اما مواردی وجود دارد که می توانید برای به تأخیر انداختن آن انجام دهید.
همچنین، برخی از عوامل محیطی و سبک زندگی می توانند این روند را تسریع و تشدید کنند که منجر به علائم زودرس پیری می شود. این عوامل خطر شامل عدم مراقبت از پوست، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن، نوشیدن بیش از حد الکل و قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش خورشید و آلاینده های موجود در هوا است که باعث آسیب رادیکال های آزاد در پوست می شود.
آسیب رادیکال های آزاد خود را به عنوان ایجاد و تأکید علائم زودرس پیری نشان می دهد که شامل افتادگی پوست، چروک شدن، خطوط ریز، پوستی مات و بی رنگ و چشمان خسته به نظر می رسد.
گوجه فرنگی چگونه کمک می کند
عواملی که در بالا توضیح داده شد باعث افزایش آنچه در بدن به عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود می شود. آنها بیشتر و بیشتر رادیکال های آزاد در بدن تولید می کنند که باعث تخریب بافت پوست تا ساختار ژنتیکی آن می شوند.
رادیکال های آزاد با از بین بردن چربی های مهم (پراکسیداسیون لیپید) در پوست، انعطاف پذیری و کشش آن کمتر می شود. نه تنها، این مولکول های ناپایدار می توانند DNA پوست شما را با گذشت زمان از بین ببرند اگر کنترل نشوند. چنین جهش های ژنتیکی حتی می تواند باعث ایجاد ملانوم یا سرطان پوست شود.
پلی فنول های موجود در گوجه فرنگی (که شامل فلاونوئیدها و ویتامین های A و C هستند) و همچنین کاروتنوئیدها (مانند آستاگزانتین و لیکوپن) همه آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که رادیکال های آزاد بدن شما را شکار می کنند و از بین می برند تا استرس اکسیداتیو در سلول های پوستی به حداقل برسد و در نتیجه خطر پیری زودرس را کاهش می دهد.

4- ممکن است رنگ پوست شما را روشن کند

همانطور که قبلاً بحث شد رنگ پوست شما به مقدار ملانین موجود در آن بستگی دارد. هرچه ملانین بیشتر باشد پوست تیره می شود.
سلولهای ویژه ای به نام ملانوسیت که در اعماق پوست یافت می شوند مسئول تولید این رنگدانه هستند. ملانوسیت ها می توانند در اثر تابش خورشید یا برخی از شرایط پزشکی تحریک غیرطبیعی شوند و در نتیجه تولید بیش از حد ملانین انجام شود.
اگر ملانین اضافی به طور یکنواخت تولید شود کل پوست آسیب دیده تیره می شود. به این ترتیب است که وقتی پوست لخت شما در معرض تابش خورشید یا مصنوعی (تخت های برنزه) قرار می گیرد برنزه شدن اتفاق می افتد به طوری که تمام ملانوسیت های منطقه مورد نظر بیش از حد فعال شده و ملانین بیشتری ترشح می کنند.
با این حال، اگر ملانوسیت ها در قسمت های پراکنده پوست تحریک شوند ملانین اضافی در آن مناطق متمرکز می شود تا لکه های پیری، لنتیژین های خورشیدی و رنگ پوست ناموزون ایجاد شود.
گوجه فرنگی چگونه کمک می کند
ترکیبات فنلی موجود در گوجه فرنگی، مانند لیکوپن و بتا کاروتن، برای فعالیت آنتی تیروزیناز آنها مورد مطالعه قرار گرفته است. آنزیم تیروزیناز ملانین زودرس را به ملانین فعال تبدیل می کند.
نشان داده شده است که عصاره های گوجه فرنگی (به خصوص اتیل استات) در مسدود کردن فعالیت این آنزیم بسیار خوب است تقریباً به همان اندازه موثر است که اسید کوجیک، به عنوان یک درمان بالینی برای هیپرپیگمانتاسیون استفاده می شود.
گوجه فرنگی قرمز حاوی درصد بیشتری لیکوپن، بتاکاروتن و سایر ترکیبات فنلی نسبت به ترکیبات زرد است.
توجه: از آب گوجه فرنگی می توان به عنوان یک تونر طبیعی پوست استفاده کرد که می تواند برنزه شدن ملایم یا هایپرپیگمنتیشن را ملایم کرده و رنگ چهره شما را یکدست کند. با این حال، به سادگی مالیدن گوجه فرنگی بر روی پوست هایپرپیگمانته شما بسیار موثر نخواهد بود به خصوص اگر شرایط شدید باشد. در حقیقت، ممکن است در انواع حساس پوست به دلیل التهاب و تحریک، تیرگی بیشتری ایجاد کند. برای هایپرپیگمانتاسیون شما باید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

5- ممکن است عفونت های پوستی خفیف را از بین ببرد

پوست شما در معرض ترین قسمت بدن است بنابراین به طور طبیعی روزانه مقدار زیادی آلودگی و آلاینده جمع می کند. به علاوه، باعث ریزش سلولهای مرده پوست می شود که گاهی اوقات در سطح تجمع می یابند. به این اضافه کنید سبوم اضافی که از منافذ پوست خارج می شود و یک لایه چرب روی پوست ایجاد می کند.
اگر در مورد بهداشت پوست خود سهل انگاری کنید این ناخالصی ها می توانند در داخل منافذ پوست قرار بگیرند و آنها را مسدود کنند. منافذ مسدود شده اجازه نمی دهد که پوست شما به درستی نفس بکشد که باعث می شود کسل کننده و بی روح به نظر برسد.
ترکیبی از آلودگی، بقایای پوست و سبوم در داخل منافذ پوست شما غذایی را برای میکروب هایی ایجاد می کند که به طور طبیعی روی پوست زندگی می کنند و رشد بیش از حد آنها را تحریک می کنند. با گذشت زمان، منافذ پوست توسط این قارچ ها یا باکتری ها کلونی می شوند و به شکل عفونت پوستی در می آیند.
به طور مثال، آکنه، یکی از رایج ترین عفونت های پوستی باکتریایی است که اغلب توسط مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شود. سایر میکروب های شایع پوست که می توانند به سرعت رشد کنند و باعث ایجاد عفونت های پوستی شوند عبارتند از کاندیدا (قارچ ها) و استافیلوکوکوس اورئوس (باکتری ها).

گوجه فرنگی چگونه کمک می کند

گوجه فرنگی حاوی ترکیبات مختلفی است که به عنوان عوامل ضد میکروبی مانند سالیسیلات ها عمل می کند که می تواند به کاهش لکه های آکنه کمک کند. نشان داده شده است که لیکوپن، یک ترکیب ستاره ای، باعث کاهش مایکوتوکسین ها (سموم آزاد شده توسط قارچ ها) و سموم باکتریایی در بدن می شود.
یک مطالعه نسبتاً قدیمی نشان می دهد که روغن استخراج شده از تفاله گوجه فرنگی دارای اثرات ضد باکتریایی و اثرات قارچی کش با طیف گسترده ای بر علیه قارچ های رایج کاندیدا است. برخی از باکتری هایی که هدف آن قرار می گیرد شامل اشرشیا کلی، استرپتوکوک و استافیلوکوکوس اورئوس است.
همچنین اشاره شده است که برگهای میوه گوجه فرنگی نسبت به خود میوه فعالیت ضد باکتری بیشتری دارند.

برخی از مزایای حکایتی گوجه فرنگی

مزایای زیبایی گوجه فرنگی زیر پشتیبانی زیادی از حکایت دارد اما هنوز با بررسی دقیق علمی تأیید نشده است. این روش های درمانی برای مدت طولانی به طور سنتی مورد استفاده قرار می گرفت و نتایج مثبتی را برای تعداد قابل توجهی از کاربران عادی به همراه داشت که عوارض جانبی آن کم یا زیاد نبود.
بنابراین، گرچه امتحان آنها هیچ ضرری ندارد اما ممکن است همیشه برای همه مفید نباشد.
سالیسیلات ها و اسید اسکوربیک موجود در آب گوجه فرنگی به آن خواص اسیدی ملایمی می دهد که می تواند به شل شدن سلول های مرده و سایر ناخالصی های جمع شده روی پوست کمک کند تا از بین بردن آنها آسان تر شود. بنابراین، آب گوجه فرنگی به عنوان یک ماده لایه بردار ملایم عمل می کند که پوست شما را عمیق تمیز می کند و ریزش لایه فوقانی آسیب دیده را تسهیل می کند تا پوست جدید تازه جای آن را بگیرد.
استفاده موضعی از گوجه فرنگی می تواند به درخشندگی پوست کمک کند زیرا میوه حاوی گلوتاتیون است که یک ماده سفید کننده پوست است. این خاصیت ممکن است به خوبی در درمان سیاهی حلقه استفاده شود.
استفاده موضعی از گوجه فرنگی می تواند تولید سبوم را مهار کرده و منافذ پوست شما را کوچک کند و این امر باعث هدیه الهی به افراد با پوست چرب می شود.
آب گوجه فرنگی در صورت استفاده موضعی برای پوست بسیار مرطوب در نظر گرفته می شود احتمالاً به دلیل محتوای پتاسیم غنی آن. بنابراین، استفاده منظم از آب گوجه فرنگی می تواند خشکی و پوسته پوسته شدن پوست را کاهش دهد و پوست شما لطیف شود.
محتوای بالای ویتامین C در گوجه فرنگی ممکن است باعث تولید کلاژن و بهبود زخم و اسکار شود.
آب گوجه فرنگی می تواند به عنوان نرم کننده طبیعی موهای خشک و کدر عمل کند.

نحوه استفاده از گوجه فرنگی برای فواید پوست و مو

به طور کلی سه روش وجود دارد که می توانید از گوجه فرنگی برای بهبود کیفیت پوست و مو استفاده کنید.

1. آنها را به رژیم خود اضافه کنید

تحقیقات نشان می دهد که بهترین راه برای استفاده از فواید مو و پوست گوجه فرنگی، مصرف خوراکی است یا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و یا به صورت مکمل. بیشتر مطالعات انجام شده در مورد این موضوع نتایج مثبتی را در مورد مصرف افراد از دوز توصیه شده عصاره گوجه فرنگی یا گوجه فرنگی گزارش کرده است.
برخی از افراد به امید دستیابی به فواید بیشتر با مصرف بیش از حد یک ماده غذایی مغذی اشتباه می کنند اما این بیشتر بی فایده است و حتی می تواند منجر به پیامدهای نامطلوب شود. مصرف بیش از حد گوجه فرنگی به این معنی نیست که مقدار بیشتری از ترکیب لیکوپن را دریافت خواهید کرد زیرا جذب آن در بدن شما به دوز آن بستگی ندارد بلکه به زیست شناسی منحصر به فرد شما بستگی دارد.
همچنین پیشنهاد می شود که خوردن گوجه فرنگی با چربی های سالم می تواند به افزایش جذب محتوای کاروتنوئید میوه در خون کمک کند. یک روش آسان برای انجام این کار افزودن آووکادو به سالاد گوجه فرنگی و استفاده از یک سس پرچرب در بالا است.
سعی کنید از طریق رژیم غذایی منظم میزان مصرف گوجه فرنگی توصیه شده خود را برآورده کنید. اگر این کار را انجام ندادید ممکن است از پزشک بخواهید که در صورت مناسب یک مکمل گوجه فرنگی برای شما قرار دهد.

2. از آنها در ماسک های مخصوص مو یا پوست خود استفاده کنید

این ماسک های ساخت مو و پوست را که از خواص درمانی گوجه فرنگی به همراه سایر مواد مفید استفاده می کنند امتحان کنید:
مالیدن گوجه فرنگی برای پوست چرب یا آلوده
یک گوجه فرنگی را از وسط برش بزنید و هر نیمه را به آرامی روی پوست آسیب دیده بمالید.
همچنین می توانید 1-2 قطره روغن درخت چای یا روغن چریش روی گوجه فرنگی بریزید تا عفونت های پوستی را درمان کنید هر دو ماده ضد میکروبی قوی هستند.
باقی مانده مایع را حداقل به مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید تا به درستی جذب شود.
پوست درمان شده را با آب خنک بشویید.

اسکراب صورت با گوجه فرنگی و شکر 

آب رقیق شده از یک گوجه فرنگی را در یک کاسه تمیز فشرده کنید.
مقداری شکر دانه ریز در مایع بریزید و مواد را کمی با هم هم بزنید اما نه خیلی زیاد یا شکر حل شود.
با استفاده از این ترکیب هفته ای یک یا دو بار صورت خود را به آرامی مالش دهید.

ماسک روشن کننده پوست

3 قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی و 1 قاشق غذاخوری آب لیمو را در یک کاسه تمیز بریزید.
در 2 قاشق غذاخوری خامه سنگین مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود.
این خمیر را به مدت 15 دقیقه در سراسر صورت و گردن خود قرار دهید.
آن را با آب خنک بشویید.

ماسک روشن کننده پوست

از هر کدام گوجه فرنگی و ماست یک 1 قاشق غذاخوری در یک کاسه بریزید.
½ قاشق چای خوری پودر زردچوبه اضافه کنید و همه مواد را مخلوط کنید تا به صورت خمیر غلیظ در آید.
این مخلوط را در سراسر صورت و گردن خود بمالید.
قبل از شستن با آب خنک بگذارید حدود 15 دقیقه خشک شود.

گوجه فرنگی برای رفع برنزه گی

2 قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با 4 قاشق غذاخوری آب دوغ در یک کاسه مخلوط کنید.
قبل از شستشو، این ترکیب را حداقل به مدت نیم ساعت روی پوست برنزه خود قرار دهید.
برای دیدن نتایج قابل مشاهده، این روش درمانی را یک بار در روز و به مدت چند هفته استفاده کنید.

ماسک ضد پیری

تفاله گوجه فرنگی را با آووکادوی له شده مخلوط کنید تا یک رب صاف بدست آید.
با حرکات دورانی و رو به بالا این مخلوط را به آرامی برای چند دقیقه در سراسر صورت و گردن خود ماساژ دهید.
پس از اتمام کار، پوست خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید.

رفع حلقه تاریک 

ژل آلوئه ورا تازه استخراج شده و آب گوجه فرنگی را در یک کاسه مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید.
این خمیر را به آرامی روی پوست تیره و پف کرده زیر چشم خود بمالید اما می توانید از آن در کل صورت خود نیز استفاده کنید.
بگذارید پوست شما به مدت 10-15 دقیقه در مخلوط خیس بخورد.
صورت خود را با آب سرد بشویید.

نرم کننده مو گوجه فرنگی

دو گوجه فرنگی رسیده را در یک مخلوط کن بریزید و آنها را به یک خمیر غلیظ مخلوط کنید.
2 قاشق غذاخوری عسل ارگانیک خام یا عسل درجه پزشکی بریزید.
هر دو ماده را به آرامی مخلوط کنید تا یک قوام یکنواخت و یکدست ایجاد شود. آنها را بیش از حد یا خیلی شدید مخلوط نکنید تا ضخامت خمیر حفظ شود.
این مخلوط را روی تمام موهای خود بمالید و سپس کلاه بارندگی خود را بگذارید تا از چکیدن آن جلوگیری شود.
بگذارید حدود نیم ساعت بماند تا با شامپوی ملایم و آب ساده آن را بشویید.
از محصولات پوست و مو با پایه گوجه فرنگی در رژیم زیبایی خود استفاده کنید
عصاره های گوجه فرنگی و ترکیبات شیمیایی آنها، مانند لیکوپن، به عنوان ماده اصلی فعال در طیف وسیعی از محصولات آرایشی که به راحتی در بازار موجود است استفاده می شود. برخی از محبوب ترین ها عبارتند از:
کرم ها یا سرم های آنتی اکسیدانی برگ گوجه فرنگی
کرم سفت کننده پوست گوجه فرنگی با لیکوپن و ویتامین C
ماسک گل گوجه فرنگی با خاک رس و زغال فعال
پاک کننده ها و تونرهای پوستی تزریق شده توسط گوجه فرنگی
روغن صورت با پایه عصاره گوجه فرنگی و جلبک
روغن چشم گوجه فرنگی
کرم یا ژل خواب برگ گوجه فرنگی
بالم لب با تزریق گوجه فرنگی
نرم کننده های مو با عصاره های گوجه فرنگی و پپتیدهای رشد

عوارض جانبی احتمالی: نیاز به تست پچ

گوجه فرنگی می تواند بسیار مفید باشد اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. استفاده موضعی از آنها به دلیل محتوای اسیدی آنها می تواند پوست حساس را تحریک کند.
در چنین مواردی، می توانید آب گوجه فرنگی را قبل از استفاده روی پوست یا مو با آب رقیق کنید. در صورت عدم موفقیت، به سادگی به خوردن گوجه فرنگی پایبند باشید تا از مزایای غذایی آن بهره مند شوید. با این حال، کسانی که به گوجه فرنگی حساسیت دارند بعد از استفاده خوراکی و موضعی، عوارض جانبی نامطلوبی پیدا می کنند.
در هر دو سناریوی حساسیت به پوست حساس و گوجه فرنگی، واکنش نامطلوب پوستی معمولاً به صورت بثورات، قرمزی یا خارش ایجاد می شود. به همین دلیل است که شما باید قبل از استفاده گوجه فرنگی را روی ناحیه کوچکی از پوست پچ کنید.
حرف آخر
گوجه فرنگی یکی از میوه های مفید برای بشر است زیرا مملو از انواع مختلفی از مواد مغذی و غیر مغذی مانند ویتامین A، اسید اسکوربیک، پتاسیم، لیکوپن، فیتوئین، بتاکاروتن و فولات است که دارای طیف وسیعی از اثرات محرک سلامتی هستند
ترکیبات گوجه فرنگی غیرمغذی مانند کاروتنوئیدها و پلی فنول ها شما را در برابر آسیب ناقص محافظت می کنند از افزایش رنگدانه ها می کاهند و عفونت ها را دور نگه می دارند. بنابراین تعجب آور نیست که چندین محصول مراقبت از پوست و مراقبت از مو حاوی گوجه فرنگی به عنوان یکی از مواد فعال آنها (در بعضی موارد به عنوان ماده اولیه آنها) هستند.
اما لازم نیست فقط به این لوازم آرایشی اعتماد کنید مخصوصاً وقتی روش های ارزان تری برای بدست آوردن فواید زیبایی گوجه فرنگی وجود دارد. در حقیقت، هیچ کاری بهتر از افزودن گوجه فرنگی به رژیم روزانه شما نیست. می توانید با مصرف خام یا پخته گوجه فرنگی، نعمت مغذی آن را بدست آورید.
با این حال، به یاد داشته باشید که یک ماده تشکیل دهنده نمی تواند به تنهایی وضعیت پوستی یا موی شما را بهبود بخشد مهم نیست که چقدر مواد مغذی باشد. آنچه شما باید انجام دهید افزودن این ماده غذایی سالم به یک رژیم غذایی سالم و متعادل است که تمام نیازهای غذایی شما را برآورده کند.
بعلاوه می توانید ماسکهای معروف DIY تهیه شده با گوجه فرنگی و سایر مواد مفید را برای تغذیه و زیبایی مو و پوست خود امتحان کنید. اما برای موثر بودن هر دارویی، باید از آن به طور مداوم و به عنوان بخشی از یک روش مناسب مراقبت از پوست یا مراقبت از مو استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search