زیبایی

منافذ مسدود شده پوست: علل، درمان، درمان های خانگی و مراقبت از خود

علت و درمان منافذ پوست مسدود شده

پوست شما حاوی غدد چربی است که روغنهای طبیعی معروف به سبوم را آزاد می کند که مسئول رطوبت رسانی پوست شما هستند. همچنین در رطوبت قفل شده و سد محافظتی پوست را تقویت می کند.

سبوم از طریق منافذ پوستی به سطح پوست شما می رود. با این حال، سبوم همچنین می تواند باعث جذب خاک و گرد و غبار شود که می تواند در منافذ پوست قرار گرفته و آنها را مسدود کند.
مسدود شدن منافذ پوستی در صورت، بینی، پیشانی و گونه ها معمول است زیرا سلول های مرده پوست، آلودگی و باکتری در منافذ جمع می شوند. این امر همچنین می تواند منجر به ایجاد آکنه، جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید شود و ظاهری ناهموار به پوست شما بخشد.
شفافیت پوست یک تمایل مشترک است و شما می توانید به دنبال روش ها و روش های مختلفی باشید تا منافذ پوستی خود را باز کنید و پوست آزادانه نفس بکشد.

علل مسدود شدن منافذ پوست

اگر از نظر ژنتیکی به آن حساس باشید ممکن است منافذ پوستی مسدود شده داشته باشید. منافذ پوست همچنین می توانند به دلیل عوامل خارجی، نوع پوست و عوامل سبک زندگی مسدود شوند که شامل موارد زیر است:
تولید بیش از حد روغن
عدم تعادل هورمونی
رشد باکتریها
آلرژی
تعریق زیاد
کمبود پوست
بهداشت نامناسب پوست
بلوغ
دیابت
آرایش بیش از حد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان پزشکی برای مسدود شدن منافذ عفونی

منافذ مسدود شده معمولاً درمان پزشکی را تضمین نمی کنند اما منافذ پوستی مداوم یا مسدود شده می توانند خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی را که باعث مشکلاتی مانند آکنه می شوند افزایش دهند. در این موارد، شما باید برای کنترل آکنه و عفونت های مربوط به آن، با متخصص پوست خود مشورت کنید.
پزشک شما ممکن است درمان های زیر را بر اساس علت و شدت گرفتگی منافذ شما پیشنهاد دهد:

1. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی شامل لایه برداری از پوست برای از بین بردن سلول های پوستی مرده و آسیب دیده با استفاده از اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا است. این اسیدها شامل اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک اسید مالیک و محلول جسنر است.

2. نیاسین آمید

نیاسینامید یا نیکوتین آمید موضعی ممکن است برای کنترل تولید سبوم و در نتیجه جلوگیری از گرفتگی منافذ پیشنهاد شود.

3. آمپول هیالورونیک

این تزریق ها منافذ بزرگ را کوچک می کند در نتیجه احتمال جمع شدن خاک و روغن در آنها کاهش می یابد.

4. رتینوئیدهای موضعی

این موارد در درمان آکنه خفیف تا شدید بسیار مفید هستند زیرا با محدود کردن جمع شدن سلولها از انسداد منافذ جلوگیری می کنند. همچنین ممکن است رتینول های بدون نسخه مانند آداپالن (Differin Gel) را پیدا کنید که به کنترل التهاب پوست کمک می کند.
توجه: کرم های رتینوئید می توانند پوست شما را بسیار حساس به آفتاب کنند و استفاده از ضد آفتاب را ضمانت می کنند. زنان باردار یا شیرده باید از استفاده از محصولات حاوی رتینول یا رتینیل پالمیتات خودداری کنند.

5. کمپلکس های کلروفیلین

این داروهای حاوی مس گیاهی می توانند در درمان آکنه بسیار مفید باشند.

6. آنتی بیوتیک های موضعی

پمادهای آنتی بیوتیکی مانند کلیندامایسین ممکن است با درمان بنزوئیل پراکسید برای کنترل رشد باکتریها همراه شوند.

7. داروهای خوراکی

پزشک شما بسته به نوع و شدت آکنه های عفونی ممکن است داروهای کنترل کننده آکنه مانند اسپیرونولاکتون، ایزوترتینوئین یا داروهای ضد بارداری خوراکی را پیشنهاد کند.

8. ژل 5٪ داپسون

نشان داده شده است که این کرم موضعی، آکنه های التهابی را در زنان بزرگسال هنگام استفاده دو بار در روز کنترل می کند.

9. درمان های جسمی

روش های مختلف درمانی فیزیکی وجود دارد که می تواند منافذ پوست را باز کنند:
برای کنترل تولید و ترشح سبوم ممکن است از لیزر درمانی و میکرونیدلینگ استفاده شود.
از درمان فوتودینامیکی می توان برای تعدیل غدد چربی استفاده کرد بنابراین از گرفتگی منافذ پوستی جلوگیری می کند.
لیزرهای CO2 به منظور افزایش تولید کلاژن، سفت شدن منافذ و جلوگیری از گرفتگی در عمق پوست نفوذ می کنند.
میکرودرم ابریژن شامل استفاده از ابزاری مکانیکی برای از بین بردن سلولهای مرده پوست، لایه برداری عمیق پوست و ایجاد ظاهری صاف و جوان به پوست است.
روش های درمانی لیزر YAG در لایه های پوست برای از بین بردن سلول های قدیمی، تقویت تولید کلاژن و سفت شدن پوست از داخل عمل می کنند همه اینها به از بین بردن منافذ پوست صاف کمک می کنند. پزشک شما ممکن است از لیزر Er: YAG استفاده کند که لایه سطحی پوست را برای تقویت سلول های جدید و تولید کلاژن از بین می برد یا از لیزر Nd: YAG که فقط در لایه های داخلی پوست عمل می کند.

10. استخراج کمدون

متخصص پوست همچنین ممکن است از ابزاری که به عنوان کشنده کمدون معروف است و به طور خاص برای از بین بردن جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید ساخته شده است استفاده کند. هنگامی که درمان های موضعی نتوانند کار کنند از این ابزارها استفاده می شود.
درمان های استخراج کامدون شامل میکرودرم ابریژن یا صورت آکنه است که شامل استفاده از ابزارهای نوک الماس یا کریستال برای لایه برداری از پوست است. به طور متناوب، ممکن است پاکسازی های پزشکی برای از بین بردن کومدون ها انجام شود. این روش های درمانی، اگر به صورت دوره ای انجام شوند می توانند از بروز آکنه نیز جلوگیری کنند.

درمان های خانگی برای رفع انسداد منافذ

برای از بین بردن منافذ پوستی می توانید از درمان های خانگی مختلف استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این مواد طبیعی فقط تا حدی برای منافذ خفیف تا متوسط مسدود شده که از عوامل خارجی ناشی می شوند مفید هستند.
اگر مرتباً منافذ مسدود شده و یا به دلیل انسداد منافذ پوستی دچار آکنه های عفونی شده اید با پزشک خود مشورت کنید.
برای کمک به رفع منافذ پوستی می توانید درمان های زیر را در خانه انجام دهید:

1. صورت خود را بخار بدهید

بخار دادن صورت می تواند به باز شدن منافذ پوست کمک کند اجازه می دهد تا آلودگی های محبوس شده و سلول های مرده پوست به راحتی تمیز شود و پوست شما تمیز و آرام باشد. این روش درمانی نه تنها بی خطر است بلکه هزینه آن نیز کم و بدون هزینه است.
نحوه استفاده:
یک قابلمه آب را که با درپوش آن پوشانده شده است روی اجاق بگذارید و آن را گرم کنید.
پس از شروع بخار آب، اجاق گاز را خاموش کنید.
صورت خود را 5-10 اینچ بالاتر از کاسه قرار دهید و سر خود را با یک حوله بپوشانید تا بخار به دام بیفتد.
صورت خود را حدود 15 دقیقه در بخار خیس کنید.
پوست خود را خشک کنید و از یک تونر و مرطوب کننده استفاده کنید.

2. از ماسک ذغالی یا خاک رس استفاده کنید

زغال فعال می تواند ناخالصی های حل شده در منافذ پوست شما را جذب کرده و آنها را به سطح آب بیاورد. حذف آسان ناخالصی ها و رفع انسداد منافذ را امکان پذیر می کند.
علاوه بر این، زغال چوب باعث لایه برداری از پوست، کنترل تولید روغن و جلوگیری از عفونت های پوستی می شود. به همین ترتیب، می توانید از رسهای غنی از مواد معدنی استفاده کنید که با پاکسازی منافذ و کوچک شدن آنها به پاکسازی عمیق پوست کمک می کند.
نحوه استفاده:
شما می توانید ماسک های تصفیه کننده صورت زیر را با استفاده از خاک رس و ذغال تهیه کنید:
هرکدام از آنها 1 قاشق غذاخوری ذغال فعال، خاک رس بنتونیت و آب مخلوط کنید. چند قطره روغن اساسی درخت چای به خمیر اضافه و مخلوط کنید. ماسک را به صورت خود بمالید و بعد از 20 دقیقه آن را بشویید. اگر پوست خشک دارید می توانید از روغن زیتون به جای آب استفاده کنید.
2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را به 3 قاشق غذاخوری پودر زغال اضافه کنید و مخلوط کنید. برای این منظور، چند قطره روغن اساسی اسطوخودوس بریزید. ماسک را روی صورت خود ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه آن را بشویید.
آب گل رز، پودر چوب صندل و گل رخشویی (fuller’s earth) را به مقدار مساوی به یک کاسه اضافه کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود. در صورت نیاز آب اضافه کنید. ماسک را به صورت شسته شده خود بمالید و پس از خشک شدن آن را بشویید.

3. ماسک های لایه بردار DIY را امتحان کنید

ماسک های لایه بردار به دلیل عمل پاک کنندگی عمیق که سلولهای مرده پوست را از بین می برد و جوش های سرسیاه را از بین می برد محبوب هستند و به از بین بردن منافذ پوست کمک می کنند. علاوه بر این، ماسک های لایه بردار می توانند گردش خون را تقویت کنند. آنها همچنین می توانند اندازه منافذ را کوچک کرده و پوست شما را محکم کنند و به آن ظاهری جوان و درخشان می دهند.
انواع مختلفی از ماسک های لایه بردار به صورت تجاری در دسترس هستند اما اغلب آنها با مواد شیمیایی پر می شوند. تهیه ماسک های لایه بردار در خانه با استفاده از مواد طبیعی جایگزین مناسبی است. این ماسک ها می توانند منافذ مسدود شده پوست شما را پاک کنند بدون اینکه پوست شما را تحت تأثیر مواد شیمیایی قرار دهند.
می توانید ماسک های رفع کننده پوست سیاه را با ژلاتین و شیر، خاک رس بنتونیت و چای سبز و سفید تخم مرغ و عسل تهیه کنید.
نحوه استفاده:
سفیده و عسل را به میزان مساوی مخلوط کرده و ماسک را به پوست خود بمالید. ماسک را به آرامی جدا کنید و پس از 10 دقیقه پوست خود را با استفاده از آب ولرم بشویید. همین روش را می توانید با مقادیر مس خاک رس بنتونیت و چای سبز تکرار کنید.
در غیر این صورت، مقداری شیر را گرم کرده و مقدار مساوی ژلاتین را در آن حل کنید. خمیر را به محض خنک شدن به صورت خود بمالید و بعد از 10 دقیقه پوست آن را جدا کنید.

4. از ماسک های ورق DIY استفاده کنید

ماسک های ورقه ای DIY که با پارچه ماسلین یا کتان به اندازه صورت شما بریده می شود سوراخ هایی برای دهان، بینی و چشم ساخته می شوند. می توانید این ماسک ها را با توجه به نوع پوست خود در مایعات مختلف خیس کرده و روی صورت خود قرار دهید.
این ماسک ها به پوست شما اجازه می دهند تا ضمن جلوگیری از تبخیر، ترکیبات مفید را نیز جذب کند. می توانید ماسک را بعد از استفاده دور بیندازید یا آن را بشویید و دوباره استفاده کنید و هزینه ها را کاهش دهید.
نحوه استفاده:
چند قطره روغن درخت چای و گیاه فندق را در گلاب مخلوط کنید.
ماسک پارچه ای خود را از دو طرف در مایع خیس کنید. بدون اینکه ماسک را به هم بزنید اجازه دهید آب اضافی آن چکه کند.
ماسک را به درستی روی صورت خود قرار دهید و چین و چروک های آن را صاف کنید. اگر قسمتی از ماسک خشک است چند قطره مایع اضافه کنید.
حدود 30 دقیقه ماسک را روشن نگه دارید.

5. اسکراب با بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک ماده لایه بردار طبیعی است که به پاکسازی منافذ پوست و از بین بردن سلولهای مرده پوست بدون آسیب رساندن به پوست کمک می کند. بلغور جو دوسر همچنین تولید روغن را کنترل کرده و پوست را مرطوب می کند.
نحوه استفاده:
1 قاشق چایخوری روغن زیتون را به ½ فنجان بلغور جو دوسر پخته شده اضافه کنید.
مخلوط را به صورت خود بمالید.
بعد از 15 دقیقه آن را با یک پارچه مرطوب شستشو پاک کنید و پوست خود را بشویید.

6. یک اسکراب پشت DIY درست کنید

آکنه و مسدود شدن منافذ پوست، اگرچه معمولاً در صورت ظاهر می شوند همچنین می توانند در پشت شما ایجاد شوند به خصوص اگر کمر خود را به اندازه سایر قسمت های بدن خود نشویید. این اجازه می دهد سلولهای مرده پوست تجمع یافته، منجر به مسدود شدن منافذ، آکنه و پیری زودرس شود.
برای جلوگیری و مدیریت آکنه پشت و مسدود شدن منافذ پوست، می توانید از اسکراب های پشتی استفاده کنید که حاوی لایه بردارهای مکانیکی مانند شکر، نمک، آرد ذرت، دانه های جوجوبا، دانه های سیلیس یا پوسته های آجیل آسیاب شده هستند که به پاک شدن آلودگی های جمع شده و سلول های مرده پوست کمک می کند.
نمک هیمالیا یک لایه بردار طبیعی غنی از مواد معدنی است. نمک هیمالیا وقتی با یک روغن طبیعی مانند گردو، آووکادو، زیتون، جوجوبا یا روغن بادام مخلوط می شود یک اسکراب پشت عالی ایجاد می کند که نه تنها منافذ مسدود شده را پاک می کند بلکه باعث مرطوب شدن پوست می شود.
نحوه استفاده:
مطابق قوام مورد نظر خود، 1 فنجان نمک هیمالیا را با حدود ½ فنجان روغن طبیعی مانند روغن زیتون مخلوط کنید. می توانید برای داشتن اثر تسکین دهنده، چند قطره روغن اساسی اسطوخودوس یا گل همیشه بهار اضافه کنید.
اسکراب را به آرامی با حرکات دورانی بر روی پشت و سراسر بدن ماساژ دهید.
بعد از 30 دقیقه آن را بشویید.
همچنین می توانید اسکراب شکر نارگیل و بلغور جو دوسر، اسکراب بدن روغن گل محمدی یا اسکراب قند قهوه ای و چای سبز را تهیه کنید.

7. از تونرهای خیار استفاده کنید

خیار خاصیت قابض دارد که می تواند منافذ پوست شما را کوچک و تمیز کند. خیار باعث حفظ PH پوست، هیدراته شدن پوست و جوان سازی آن می شود.
نحوه استفاده:
یک خیار را پوست بگیرید بشویید و آن را قطعه قطعه کنید.
برش ها را در قابلمه ای منتقل کرده و آب را اضافه کنید تا خیارها پوشانده شوند.
5-7 دقیقه بدون جوشیدن آب را گرم کنید.
پس از سرد شدن، خیار و آب را با هم مخلوط کنید.
مایع را فیلتر کرده و گلاب به آن اضافه کنید.
محلول حاصل را به یک بطری پلاستیکی منتقل کرده و از آن به عنوان تونر برای شستن صورت استفاده کنید.

اقدامات مهم مراقبت از خود

مراقبت از پوست برای جلوگیری از تجمع خاک، روغن، سلولهای مرده پوست و باکتری در منافذ پوستی ضروری است. اقدامات خودمراقبتی زیر برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ و کمک به درمان مفید است:

1. از چیدن منافذ پوست خودداری کنید

در تلاش برای از بین بردن آلودگی ها، از چیدن یا خراشیدن منافذ مسدود شده پوست خودداری کنید به خصوص اگر آنها از سطح پوست بالا رفته باشند. این عمل می تواند پوست شما را تحریک کرده و خطر عفونت را افزایش دهد.
علاوه بر این، فشردن منافذ پوست می تواند با گذشت زمان آنها را بزرگتر کند. ضروری است که پوست خود را تنها بگذارید و از لمس آن خودداری کنید.

2. صورت خود را تمیز کنید

برای شستشوی صورت دو بار در روز از یک پاک کننده ملایم و متعادل pH استفاده کنید. این کمک می کند تا آلودگی و چربی از سطح پوست پاک شود از نشست آنها در منافذ پوست جلوگیری می کند.

3. روزانه مرطوب کنید

همیشه پس از شستن یا لایه برداری صورت، از مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشکی و در نتیجه تولید بیش از حد روغن جلوگیری کند.
با این حال، اطمینان حاصل کنید که از کرم ها، لوسیون ها و تونرهای سبک وزن بر پایه آب استفاده کنید. از استفاده از مواد مرطوب کننده سنگین مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل خودداری کنید زیرا می توانند در منافذ قرار بگیرند و آنها را مسدود کنند.

4. پوست خود را لایه برداری کنید

علاوه بر اینکه روزانه صورت خود را پاک می کنید باید آن را به صورت دوهفته نیز لایه برداری کنید. شما می توانید از روش های لایه برداری مکانیکی استفاده کنید که شامل استفاده از پارچه های شستشوی لایه بردار یا برس های لایه بردار یا مواد شستشوی لایه بردار شیمیایی حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا است.
علاوه بر این، می توانید از لایه بردارهای دارای microbeads یا لایه بردارهای طبیعی مانند بلغور جو دوسر استفاده کنید. دستگاه های پاک کننده مکانیکی وجود دارد که از محلول های شیمیایی نیز استفاده می کنند.

5- به سراغ HydraFacials بروید

همچنین می توانید هر چند وقت یکبار تحت HydraFacials قرار بگیرید. این مواد صورت که به طور تخصصی در کلینیک ها یا آبگرم انجام می شوند از فشار آب برای پاک سازی بقایای سلول و آلودگی منافذ پوست استفاده می کنند.

6. محصولات مراقبت از پوست خود را هوشمندانه انتخاب کنید

روال مراقبت از پوست شما فقط به اندازه محصولاتی که استفاده می کنید مناسب است. بنابراین، مطمئن شوید که روی محصولات سالم و پوستی که در تمیز نگه داشتن پوست شما موثر هستند سرمایه گذاری کنید.
پیشنهاد می شود از فرآورده های حاوی رس کائولن، شارکول بامبو سیاه، صمغ دانه Tamarindus indica، پودر لوبیای adzuki، رس بنتونیت، عصاره چریش و روغن هینوکی استفاده شود. این مواد را می توان در غبارهای صورت، روغن های پاک کننده، ماسک های لایه بردار، کاغذهای بلات، ماسک های آبرسان، ماسک های شفاف کننده، پدهای آکنه سالیسیلیک اسید، نوارهای منافذ و پاک کننده های منافذ عمیق یافت.
اطمینان حاصل کنید که از محصولات غیر دارویی استفاده کنید زیرا محصولات دارای روغن یا کره می توانند خطر مسدود شدن منافذ و در نهایت جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید و آکنه را افزایش دهند.

7. رژیم خود را بهبود ببخشید

رژیم غذایی که مصرف می کنید تأثیر مشخصی بر سلامت پوست شما دارد. بنابراین، شما باید یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید که شامل میوه های فراوان ، سبزیجات و همچنین گوشت باشد.
علاوه بر این، پیشنهاد می شود که برای جلوگیری از عفونت ها، غذاهای پروبیوتیک مانند کیمچی و ماست را در رژیم غذایی خود بگنجانید. به همین ترتیب، ویتامین C برای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن پیشنهاد می شود.
مصرف تغذیه خود را افزایش دهید تا از کمبودهایی که خطر عفونت را افزایش می دهند جلوگیری کنید. برای این کار لوبیا، آجیل، صدف، غلات سبوس دار، خرچنگ دریایی، خرچنگ، ماهیان آب شیرین، دانه های کتان، دانه های چیا، روغن های گیاهی و سویا را مصرف کنید. برای جلوگیری از عفونت از مصرف لبنیات یا غذاهای با شاخص گلیسمی بالا خودداری کنید. همچنین می توانید چای سبز بنوشید تا پوست شفاف تری به دست آورید.

8- به طور منظم ورزش کنید

ورزش روزانه نه تنها بدن شما را سالم و متناسب نگه می دارد بلکه تعریق همراه آن به پاکسازی پوست از درون کمک می کند. می توانید تمرینات قلبی مانند دویدن، پرش و دوچرخه سواری را امتحان کنید تا عرق آلودگی منافذ پوست را خارج کند.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

در حالیکه منافذ مسدود شده به ندرت به مراقبت پزشکی نیاز دارند. اگر منافذ مسدود شده شما را اذیت می کنید و بهبودی در مورد درمان های خانگی مشاهده نمی کنید می توانید با متخصص پوست خود مشورت کنید.
با این حال، اگر منافذ مسدود شده با هر یک از موارد زیر همراه باشد ضروری است که به پزشک مراجعه کنید:
جوش های پوستی یا آکنه های مشابه
التهاب و قرمزی پوست
ضایعات پر از چرک
خارش
پریشانی اجتماعی
حرف آخر
منافذ متعددی در پوست شما وجود دارد که به پوست کمک می کند تا نفس بکشد و سبوم آزاد می کند تا از آن در برابر محیط سخت محافظت کند. این منافذ ریز به دلیل تجمع خاک، سلول های مرده پوست، روغن و باکتری های داخل آنها به راحتی مسدود می شوند.
اگر منافذ برای مدت طولانی مسدود شده باشند ممکن است دچار جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید و جوش های پوستی شوید. بنابراین، حفظ منافذ پوست برای حفظ سلامت پوست بسیار حیاتی است. برای این منظور، شما باید برنامه مراقبت از پوست خود را بهبود ببخشید و اقدامات لازم را برای تمیز نگه داشتن پوست خود انجام دهید.
همچنین می توانید از داروهای خانگی استفاده کنید و در صورت وجود درمان های پزشکی، منافذ پوستی خود را باز کنید و عفونت ها را درمان کنید. اگر به عفونت مشکوک هستید یا در مورد روال مناسب پوست اطمینان ندارید با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search