زیبایی

گوش های متورم: انواع، علل و روش های درمانی

علل تورم گوش

لاله گوش متورم می تواند قرمز، ناراحت کننده و دردناک باشد. دلایل معمول تورم لاله گوش عفونت، آلرژی و ضربه است.

در حالی که بیشتر آسیب های لاله گوش با داروهای بدون نسخه و داروهای خانگی قابل درمان است اما اگر علائم شما واقعاً شدید باشد ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید.
انواع تورم گوش
گوش خارجی متورم
کانال گوش متورم
سوالات متداول
گوش های متورم به دلایل مختلفی از جمله:
سوراخ کردن
عفونت
محل تورم می تواند:
در مجرای گوش
روی لاله گوش
روی غضروف
در قسمت خارجی گوش
در این مقاله انواع تورم گوش همراه با گزینه های درمانی بالقوه مورد بحث قرار می گیرد.

انواع تورم گوش

تورم می تواند در مناطق مختلف گوش رخ دهد:
گوش خارجی از pinna یا لاله گوش تشکیل شده است. این قسمت خارجی گوش است.
لوله ای که گوش خارجی را به گوش میانی متصل می کند کانال گوش است.
لاله گوش تقسیم کننده وسط گوش و خارج آن است.
وسط گوش دارای استخوان های کوچک (استخوانچه) است که از چکشی، رکابی و سندانی تشکیل شده است. اینها استخوانهایی هستند که امواج صوتی را می توانند به گوش داخلی برسانند.
لوله استاش پشت بینی را به گوش میانی متصل می کند. این ناحیه با مخاط پوشانده شده است.
گوش داخلی دارای حلزون گوش، کانال های نیم دایره و دهلیزی است که گیرنده ها و اعصاب متعادل و شنوایی دارد. کانالهای نیم دایره دارای گیرنده هایی برای تعادل هستند.
گوش خارجی متورم
لاله گوش
لاله گوش می تواند به دلیل موارد زیر متورم شود:
عفونت
آبسه
راش
برخی از دلایل عمده تورم لاله گوش عبارتند از:
سوراخ کردن گوش: وقتی فردی گوش خود را سوراخ می کند می تواند عفونت ایجاد کند. این عفونت همچنین با چرکی که زرد، سفید یا سبز است ترشح می شود. بسته به نوع فلز موجود در جواهرات، سوراخ کردن نیز می تواند باعث واکنش آلرژیک شود.
بثورات پوستی: بثورات می تواند در لاله گوش به دلیل عفونت، گزش یا واکنش آلرژیک به دارو، پیچک سمی یا محصولات مراقبت شخصی ظاهر شود.
آبسه: این می تواند ناشی از عفونت، غدد چربی یا فولیکول های مو که آسیب دیده، باشد. اگر درمان نشود می تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از علائم شامل کیسه چرک همراه با التهاب تورم، تب و لرز است.
تعدادی از روش های درمانی برای تورم لاله گوش وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غضروف

غضروف گوش، بافتی است که شکل گوش خارجی را ایجاد می کند. یک لایه نازک از بافت در اطراف غضروف وجود دارد که به دادن مواد مغذی به غضروف کمک می کند. این پریکندریوم نامیده می شود.
وقتی فردی به یم عفونت بافت و پوست اطراف غضروف گوش خارجی مبتلا شود به آن پریکوندریت می گویند. این به طور معمول توسط:
آسیب ناشی از ضربه به ناحیه کنار سر
جراحی گوش
سوراخ کردن گوش
سایر عواملی که ممکن است خطر عفونت را افزایش دهند شامل جراحی، طب سوزنی، سرمازدگی و سوختگی هستند.
علائم شامل گوش متورم و قرمز است که دردناک است. پریکندریت را می توان با آنتی بیوتیک به مدت 10 روز یا بیشتر درمان کرد. جراحی همچنین گزینه ای برای از بین بردن پوست مرده و تخلیه مایع یا چرک گیر افتاده در گوش است.

کانال گوش متورم

اوتیت خارجی که به گوش شناگر نیز گفته می شود التهاب مجرای گوش است. این امر توسط باکتری ها و یا قارچ ها ایجاد می شود.
از آنجا که کانال گوش گرم و تاریک است رشد باکتری آسان است. شناخته شده است که مجرای گوش به دلیل دشواری باکتریها یا اجسام خارجی در خروج از کانال، تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر فردی موهای زیادی در گوش داشته باشد این امر می تواند آن را دشوارتر کند. برخی از دلایل ورم گوش خارجی شامل موارد زیر است:
شنا در آبی که آلوده است
آسیب ناشی از قرار دادن اشیا در گوش
آب مرتباً در مجرای گوش گیر می کند
بیماری های پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما
برخی از علائم ورم گوش خارجی شامل موارد زیر است:
قرمزی و تورم گوش خارجی
گوش مسدود شده
خارش در مجرای گوش
گوش درد
تب خفیف
کاهش شنوایی
ترشح از گوش

ماستوئیدیت

ماستوئیدیت عفونت استخوان ماستوئید است که در گوش داخلی قرار دارد. استخوان ماستوئید از نظر ساختاری بر خلاف سایر استخوانهای بدن نیست. از کیسه های هوا ساخته شده و مانند یک اسفنج به نظر می رسد.
علائم ماستوئیدیت، جدا از قرمزی و تورم، شامل موارد زیر است:
ترشح از گوش آسیب دیده
درد
تب
سردرد
از دست دادن شنوایی

کربنکل و جوش

کربنکل گروهی از جوش است. آنها هر دو یک عفونت پوستی هستند که در زیر سطح پوست ایجاد می شود و می تواند با چرک پر شود. این عفونت فولیکول های مو را درگیر می کند و اغلب لمس آن دردناک است. اندازه یک کربنکل می تواند متفاوت باشد.
علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
خارش
بدن درد
خستگی
تب
پوسته شدن و یا تراوش در ناحیه آسیب دیده

کیست

کیست های پوست به کیست چربی معروف هستند. آنها به سادگی ناهنجاری های پوستی هستند که با مواد مایع یا نیمه مایع پر شده اند.
اگرچه تهدید کننده زندگی نیست اما کیست ها می توانند ناراحت کننده باشند. از آنجا که کیست چربی معمولاً در پوست سر، صورت، گردن و پشت دیده می شود یافتن کیست در لاله گوش غیرمعمول نیست. هرچه کیست بزرگتر باشد به احتمال زیاد دردناک است.

سلولیت

سلولیت یک عفونت پوستی باکتریایی نسبتاً رایج است. این معمولاً دردناک است و به صورت ناحیه ای قرمز و متورم ظاهر می شود که لمس آن گرم است. از آنجا که ممکن است در هر نقطه از بدن یا صورت شما ایجاد شود ممکن است در لاله های گوش شما سلولیت ایجاد شود. علائم اضافی شامل حساسیت، بثورات پوستی و تب است.
سلولیت می تواند به یک وضعیت جدی تر تبدیل شود. در صورت مشکوک بودن به آن سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

هماتوم اوریس

هماتوم اورئیس، که به آن گوش گل کلم نیز می گویند تغییر شکل خارجی گوش است. این می تواند پس از آسیب به گوش رخ دهد. این ماده معمولاً در ورزشهای تماسی مانند کشتی، بوکس و ورزشهای رزمی ایجاد می شود.
هماتوم اوریس هنگامی اتفاق می افتد که خون در گوش خارجی جمع شود. وقتی آسیب به درستی تخلیه نشود می تواند منجر به عفونت و تغییر شکل شود. علاوه بر تورم، ممکن است کبودی و درد نیز وجود داشته باشد.

عفونت

همچنین ممکن است به عفونت گوش خارجی مبتلا شوید که به عنوان اوتیت خارجی یا گوش شنا کننده شناخته می شود. این عفونت ها بیشتر در کودکان 7 تا 12 ساله و افرادی که غالباً شنا می کنند شایع است. علائم اصلی عفونت گوش خارجی به غیر از تورم عبارتند از:
درد
خارش
سرخی
تندرنس
نیش حشرات
گزش حشره در لاله گوش می تواند منجر به تورم و خارش شود. اگر با لاله گوش متورم و خارش دار از خواب بیدار شوید ممکن است در شب از ساس ها یا حشرات دیگر گزیده شده اید. کمک های اولیه بستگی به نوع حشره ای دارد که شما را گاز گرفته است.

درمان تورم گوش خارجی

تعدادی از گزینه ها برای درمان تورم گوش خارجی وجود دارد. درمان خاص به تورم و شدت آن بستگی دارد.
یک ارائه دهنده خدمات سلامتی می تواند گزینه هایی را برای داروهای بدون نسخه ارائه دهد یا اگر تورم شدید است دارویی را تجویز کند. برخی از گزینه های تجویز شده شامل پمادهای دارویی و آنتی بیوتیک ها است. برای تورم جزئی، پزشک ممکن است مواردی را پیشنهاد کند که می تواند برای کمک به تورم بدون دارو انجام شود.

درمان کانال گوش متورم

در صورت تشخیص اوتیت خارجی، یک متخصص مراقبت های سلامت گوش را معاینه کرده و گوش را از هر گونه ترشح خارج می کند.
به طور معمول، قطره گوش که دارای آنتی بیوتیک است تجویز می شود و به مدت هفت تا 14 روز استفاده می شود. اگر مجرای گوش مسدود شود نوعی گاز در داخل گوش ایجاد شده که به حرکت قطره در انسداد و رسیدن به عفونت کمک می کند. به این فتیله گوش می گویند.
برای درد ناشی از تورم می توان داروی بدون نسخه تهیه کرد. آنتی بیوتیک خوراکی به ندرت تجویز می شود اما در صورت گسترش عفونت به خارج از گوش، ممکن است نیاز باشد.
پیرسینگ گوش شایعترین علت تورم لاله گوش در بیشتر افراد است. مقدار مشخصی از درد و تورم در هنگام سوراخ کردن طبیعی است که باید طی چند روز برطرف شود.
تورم نیز ممکن است به دلیل عدم پذیرش پیرسینگ یا پیرسینگ آلوده شده باشد. در صورت ادامه تورم و درد، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.
سوالات متداول

چگونه می توانید متوجه عفونت جدید سوراخ کردن گوش بشوید؟

در صورت وجود عفونت، سوراخ کردن می تواند دردناک، گرم، خارش دار، حساس یا قرمز باشد. این عفونت همچنین با چرکی که زرد، سفید یا سبز است ترشح می شود.

چگونه می توانید تورم ناشی از گزش حشرات روی غضروف گوش را کاهش دهید؟

کاهش تورم ناشی از گزش در غضروف گوش به نوع اشکالی که باعث گزش شده است بستگی دارد.
می توانید آن را با آب گرم و صابون بشویید و پارچه گرم را روی گزش بگذارید. قبل از استفاده از هرگونه پماد، دارو یا گزینه های بدون نسخه، با ارائه دهنده خدمات سلامت خود تماس بگیرید.
کلام اخر
دلایل مختلفی برای ایجاد ورم گوش وجود دارد. اگر علائمی از تورم گوش دارید با یک ارائه دهنده خدمات سلامت تماس بگیرید تا بتوانید درمان مناسب را انجام دهید و آنها می توانند به شما کمک کنند تا از این بیماری در آینده جلوگیری کنید.

توجه: برای پیرسینگ گوش با ما تماس بگیرید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search