زیبایی

رشد مو: مراحل، عوامل و درمان

درمان رشد مو

ریزش مو می تواند آسیب زا باشد چه ناگهانی اتفاق بیفتد و چه موها بتدریج نازک شوند یا نقاط طاس به مرور زمان ظاهر شوند. مردان و زنان به دلیل افزایش سن دچار ریزش مو می شوند اما بسیاری از مسائل دیگر می توانند نقش داشته باشند.

ریزش موی هورمونی، فقر آهن، مشکلات تیروئید، تغذیه، دارو و برخی شرایط سلامتی از جمله عوامل اصلی این بیماری هستند. داشتن موهای سالم یک خواسته رایج در بین مردم است. سلامت موهای شما نه تنها نشان دهنده سلامت خوب است بلکه بخشی از شخصیت شما نیز محسوب می شود. با این حال، به راحتی می توانید موهای خود را در معرض آلودگی های محیطی یا به دلیل برخی شرایط پزشکی در معرض آسیب قرار دهید.
انجام اقدامات ساده برای اطمینان از پاکیزگی، تغذیه و آبرسانی به موهای شما می تواند تا حد زیادی در حفظ سلامت موها کمک کند.
چندین درمان خانگی و اقدامات مراقبت از خود می تواند به حل مشکلات مو مانند خشکی، شوره سر و ریزش مو کمک کرده و رشد مو را همزمان افزایش دهد. با این حال، ممکن است برای بازیابی سلامت موهای خود یا درمان هرگونه بیماری زمینه ای، نیاز به درمان پزشکی داشته باشید.
این مقاله در مورد عوامل مختلفی که می توانند بر رشد موهای شما تأثیر بگذارند صحبت می کند و درمان های پزشکی که می توانید برای حل این مشکل انجام دهید.

مراحل رشد مو

موها به صورت چرخه ای در سه مرحله رشد می کنند:
مرحله آناژن: همچنین به عنوان مرحله رشد شناخته می شود مرحله آناژن با تقسیم سریع سلول های پیاز مو مشخص می شود.
مرحله کاتاژن: در این مرحله رشد مو به دلیل چسبیدن غلاف ریشه خارجی به ریشه مو متوقف می شود. حدود 3 درصد از کل موها به یکباره وارد این مرحله می شوند.
مرحله تلوژن: این مرحله نهایی چرخه مو با یک مرحله استراحت مشخص می شود. در این مرحله، موها در ریشه قرار می گیرند در حالی که موهای جدیدی در زیر آن رشد می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عوامل موثر بر رشد مو

تعدادی از عوامل داخلی و خارجی می توانند بر سلامت و رشد موهای شما تأثیر بگذارند از جمله:

1. سن

نازک شدن مو و ریزش مو از عوامل شایع پیری طبیعی هستند زیرا موها با افزایش سن هم دچار تغییرات ماکروسکوپی و هم سلولی می شوند.

2. تغییرات هورمونی

رشد مو تا حد زیادی تحت تأثیر سطوح هورمونی قرار می گیرد و بنابراین زنان ممکن است قبل یا بعد از بارداری و یائسگی دچار ریزش مو شوند. مردان نیز ممکن است به دلیل تغییر در سطح دی هیدروتستوسترون همراه با عوامل ژنتیکی تحت تأثیر ریزش موی مردانه قرار بگیرند.

3. قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه مضر فرابنفش از خورشید می تواند به موها آسیب برساند در نتیجه باعث شکستگی، خشکی و ریزش مو می شود.

4. رژیم غذایی

رشد مو تا حد زیادی به منبع غنی مواد مغذی بستگی دارد. بنابراین، رژیم غذایی نامناسب یا کمبود مواد مغذی مانند مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها می تواند مانع رشد موها شود.

5. کمبود آهن یا کم خونی

کمبود آهن یکی از عوامل شایع ریزش مو در زنان است زیرا این ماده معدنی برای سنتز پروتئین های سلول های مو ضروری است.

6. آلوپسی آرئاتا

این یک اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند بنابراین مانع رشد مو می شود.

7. بیماریهای دیگر

ریزش مو یا رشد ضعیف مو نیز ممکن است علامت بیماری هایی مانند مشکلات تیروئید، کم خونی داسی شکل و آرتریت روماتوئید باشد.

8. داروها

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای نقرس، داروهای ضد افسردگی و شیمی درمانی نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند.

9. استیل های حرارتی

استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده گرما روی موها می تواند موها را ضعیف کرده و آنها را مستعد خشکی و آسیب کند.

10. روال نامناسب مراقبت از مو

شانه کردن شدید موها، شانه زدن موها در حال خیس، خشک کردن موها با یک حوله خشن و شامپو زدن موها اغلب از اشتباهات رایج مراقبت از مو است که می تواند به موها آسیب برساند و منجر به رشد ضعیف موها شود.

11. استرس

استرس یکی از عوامل شایع ریزش مو است. استرس ممکن است در طول بیماریها و بهبودی پس از عمل یا به دلیل عوامل سبک زندگی ایجاد شود.

درمان رشد مو

رشد موها تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می گیرد و بنابراین درمان بستگی به علت ایجاد کننده مانع دارد. می توانید از داروهای بدون نسخه برای کمک به رشد مو استفاده کنید یا برای درمان دارویی با پزشک خود برای مبارزه با مشکل ریزش مو مشورت کنید.

درمان بدون نسخه

درمان های زیر برای رشد مو می تواند به بهبود رشد مو و درمان مشکلات زمینه ای کمک کند. بهتر است در مورد مناسب بودن درمان برای مورد خاص خود با پزشک خود مشورت کنید.
ماینوکسیدیل: این یک داروی موضعی است که سلامت فولیکول های مو را بهبود می بخشد و جریان خون را در پوست سر افزایش می دهد بنابراین رشد موهای جدید را تحریک می کند و ضخامت و تراکم موها را بهبود می بخشد.
اسپری های پپتیدی: این اسپری ها برای اتصال به آنزیم 5-آلفا ردوکتاز مورد استفاده قرار می گیرند و مانع از تولید دی هیدروتستوسترون می شوند که مقدار بیش از حد آن می تواند باعث ریزش مو شود. یک مطالعه مبتنی بر حیوانات، اثر یک پپتید اتصال دهنده بر پایه مس، PC1031، را در بزرگ شدن فولیکول ها نشان داده است.
ویتامین های مو: همچنین می توانید از مکمل بیوتین (ویتامین B7) برای افزایش تولید کراتین مو و بهبود رشد فولیکول استفاده کنید. این امر به ویژه برای کمبود بیوتین یا شرایط پزشکی مانند سندرم ناخن شکننده مفید است.
شامپو کافئین: استفاده از شامپوهای حاوی کافئین با جلوگیری از عملکرد پروتئین فسفودی استراز و در نتیجه بهبود عملکرد فولیکول مو به مدیریت ریزش مو کمک می کند. علاوه بر این، به افزایش تولید فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF1) کمک می کند که نقش مهمی در سیگنال دهی رشد مو دارد.

درمان های رشد مو در مطب

اگر داروهای بدون نسخه موثر واقع نشدند یا دچار ریزش بیش از حد مو شدید در مورد گزینه های درمانی زیر با پزشک خود مشورت کنید:
درمان با عامل رشد: غلظت بالایی از پلاکت ها به پوست سر تزریق می شود تا رشد و بازسازی بافت بهبود یابد. این درمان مبتنی بر تزریق داخل پوستی می تواند به طور موثری برای درمان ریزش موی مردانه و زنانه مورد استفاده قرار گیرد.
کاشت مو: پیوندهای کوچک مشتی از یک قسمت از پوست سر یا هر ناحیه اهدا کننده دیگر با فولیکول های موی سالم برداشته می شوند و در ناحیه آسیب دیده که در حال نازک شدن یا طاسی مو است کاشته می شوند. بسیار مهم است که این روش را توسط یک پزشک متخصص مورد اعتماد انجام دهید زیرا یک کار نامناسب می تواند آسیب بیشتری به همراه داشته باشد.
درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی: این روش درمانی جدید با هدف جوانسازی سلول های بنیادی فولیکول مو برای بهبود رشد، بازسازی و رشد فولیکول مو انجام می شود.
مزوتراپی: ترکیبی از مواد مغذی، هورمون ها و آنزیم ها مستقیماً به پوست سر تزریق می شود تا عملکرد بافت همبند، سیستم ایمنی، سیستم عصبی حسی و سیستم گردش خون را بهبود بخشد که همه آنها رشد مو را تقویت می کنند.
پلاسمای غنی از پلاکت: خون برای استخراج پلاسمای غنی از پلاکت و فاکتورهای رشد گرفته و پردازش می شود. سپس پلاسما با ریزش مو به نواحی پوست سر تزریق می شود. عوامل رشد در پلاسما باعث بازسازی مو می شود.
نور درمانی: استفاده از نورهای لیزری با فرکانس پایین می تواند رشد فولیکول مو را تحریک کند. این درمان اغلب برای ترکیب بهتر با سایر درمان های ریزش مو برای نتایج بهتر استفاده می شود.
حرف آخر
ریزش مو یا رشد ضعیف مو یک مشکل شایع است و می تواند به دلیل عوامل محیطی، شیوه زندگی، تغذیه و شرایط پزشکی رخ دهد. خوشبختانه اکثر موارد ریزش مو را می توان با درمان های دارویی درمان کرد.
برای مدیریت بهتر این مشکل، مراقبت صحیح از موهای شما بسیار حیاتی است. محصولات موهای خود را عاقلانه انتخاب کنید از رژیم غذایی متعادل استفاده کنید و موهای خود را تمیز نگه دارید. مدیریت استرس همچنین کمک بزرگی در جلوگیری از ریزش مو است. اگر ریزش مو شما را آزار می دهد یا با وجود مراقبت مناسب از مو بهبود نمی یابد با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search