زیبایی

نحوه مراقبت از موهای مرطوب

نحوه مراقبت از موهای خیس

آیا همیشه بعد از شستن موهایتان از در بیرون نمی روید؟ زمانی که عجله دارید دست به سشوار می زنید! آیا تا به حال شنیده اید که خشک شدن سریع می تواند برای همیشه به موهای شما آسیب برساند؟

ما درک می کنیم که برنامه های یک فرد چقدر می تواند دیوانه کننده باشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که موهای شما بخشی ظریف و شکننده از بدن شما هستند. وقتی موهای شما مرطوب است به راحتی مات و گره می شود.
علاوه بر این، پوست سر را خارش دار، بدبو، مستعد عفونت می کند و می تواند باعث ریزش بیش از حد مو شود. شستشو حساسیت آن را حتی بیشتر افزایش می دهد. بنابراین، باید با احتیاط رفتار شود. نوع مویی که با آن متولد می شوید به ژن های شما بستگی دارد و هیچ کاری نمی توانید برای تغییر آن انجام دهید. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از موهای خود در برابر آسیب های ناخواسته انجام دهید که می تواند کیفیت آن را بدتر کرده و رشد آن را مختل کند.
موهای شما زمانی که مرطوب هستند ضعیف هستند و باید با احتیاط بیشتری با آنها رفتار کنید. در این مقاله روش‌های موثری برای محافظت از موهای مرطوب شما در برابر آسیب‌های ناخواسته ارائه می‌شود.

اقدامات خودمراقبتی برای جلوگیری از مرطوب شدن مو

در اینجا بایدها و نبایدهایی وجود دارد که باید هنگام برخورد با موهای مرطوب در نظر بگیرید:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. موهای خود را با سرما خشک کنید

پس از شستن موهایتان، اجازه دهید با هوا خشک شوند یا به آرامی با یک حوله میکروفایبر نرم آن ها را بمالید تا رطوبت اضافی حذف شوند. اگر عجله دارید، می توانید به یک سشوار خنک بروید.
این روش صحیحی برای خشک کردن موها به جای سشوار کشیدن معمولی یا استفاده از اتو داغ است.

2. از نرم کننده یا سرم استفاده کنید

استفاده از نرم کننده یا سرم بعد از شامپو کردن موهایتان باعث می شود موها نرم، صاف و به راحتی پس از خشک شدن قابل کنترل باشند. این محصولات، زمانی که روی موهای مرطوب استفاده می ‌شوند، به شل شدن گره‌ها و گیسوان ژولیده کمک می‌ کنند تا شکستگی به حداقل برسد.
3. از شر بوی مرطوب مو خلاص شوید
اگر موهای شما برای مدت طولانی به دلیل آب یا عرق مرطوب بماند، ممکن است به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها بوی بدی بدهد. شما می توانید با استفاده از شامپویی ملایم اما خوشبو با ترکیبات آنتی باکتریال که می تواند به پاکسازی پوست سر و مو کمک کند و عطر خوبی نیز به آن ها اضافه کند، از این امر جلوگیری کنید.

4. از روکش های بالش ابریشمی استفاده کنید

اگر قصد دارید در حالی که موهایتان هنوز مرطوب است به رختخواب بروید، حتما یک روکش بالش ابریشمی زیر سر خود قرار دهید. ابریشم نرم و غیرجذب است، به این معنی که به شدت موهای شکننده شما ساییده نمی شود و رطوبت آن را از بین نمی برد.

5. روغن نارگیل را بمالید

منافذ موهای شما زمانی که مرطوب هستند باز می شوند و باعث جذب بهتر محصول می شوند. بنابراین، پس از شستن موها، روغن نارگیل را در حالی که هنوز مرطوب هستند، بمالید.
روغن نارگیل تغذیه عمیق و حالت دهنده موهای شما را فراهم می کند و همچنین به دلیل خاصیت ضد میکروبی از رشد میکروبی جلوگیری می کند.

کارهایی که نباید انجام دهید

1. از استفاده از وسایل گرم کننده برای خشک کردن موهای مرطوب خودداری کنید

استفاده از سشوار یا اتو گرم کننده برای خشک کردن موهایتان، چربی های طبیعی و رطوبت اضافی آن را از بین می برد و آن را کاملا خشک، زبر و وز می کند.
بعلاوه، قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد، کوتیکول (خارجی ترین پوشش تار مو) را نیز می سوزاند که از ماتریکس حساس مو در داخل محافظت می کند. این فرسایش کوتیکول می تواند موهای شما را در معرض آسیب های طولانی تر و تخریب ساختار اصلی آن قرار دهد.

2. از برس زدن موهای مرطوب خودداری کنید

آب به تارها نفوذ می کند و پیوندهای هیدروژنی ایجاد می کند که شل شده و موهای شما را ضعیف می کند. از طرف دیگر موهای خشک حاوی پیوندهای پروتئینی - پروتئینی هستند که دست نخورده تر هستند.
برس زدن یا شانه کردن موهای شکننده و مرطوب باعث ایجاد نیرویی می شود که رشته ها را می شکند یا باعث می شود از فولیکول خارج شوند. بنابراین بهتر است موهای خود را بعد از خشک شدن کامل برس بزنید و از سرم مو استفاده کنید تا موها وز نشود.

3. موهای مرطوب را نبندید

بستن موها در حالی که هنوز مرطوب است می تواند منجر به شکستگی شود زیرا رطوبت باعث شکننده شدن آن ها می شود.
علاوه بر این، بستن موهای مرطوب از تهویه مناسب هوا جلوگیری می کند، به این معنی که رطوبت برای مدت طولانی تری باقی می ماند. به دلیل کمبود هوا و رطوبت بیش از حد، پوست سر شما می تواند به محل پرورش میکروب ها تبدیل شود و منجر به عفونت پوست سر شود. رطوبت طولانی مدت حتی می تواند باعث سردرد شود.

4. از زدن ماسک مو روی موهای خیس خودداری کنید

کارشناسان توصیه می کنند ماسک مو را روی موهای مرطوب بیشتر از موهای خیس استفاده کنید. منافذ تارهای مو زمانی که مرطوب هستند باز می شوند و امکان جذب سریع مواد را فراهم می کنند. اما زمانی که ماسک روی موهای خیس استفاده می ‌شود، برای حالت‌ دهی عمیق ماسک در آب می چسبد.
بنابراین، ماسک‌های مو وقتی روی موهای مرطوب به جای موهای خیس استفاده می‌شوند، نتایج بهتر و حالت‌ دهی شدیدتری به مو ارائه می‌ دهند.

5. با موهای مرطوب به خواب نروید

مو وقتی مرطوب است ضعیف است، بنابراین وقتی با موهای مرطوب می ‌خوابید، تارهای مو خم می‌ شوند و روی بالش ساییده می ‌شوند که می ‌تواند منجر به شکستگی یا ریزش غیر ضروری مو شود.
علاوه بر این، موها زیر سر شما فشرده می‌ شوند و به دلیل کمبود هوا، خشک شدن بیشتر طول می ‌کشد. رطوبت طولانی مدت می تواند منجر به رشد بیش از حد میکروبی روی پوست سر شود و در نتیجه بوی بد، خارش، سوزش و عفونت ایجاد شود. بعلاوه، خوابیدن با موهای مرطوب می تواند باعث سینوزیت و سردرد شود.

چه مشکلاتی با موهای مرطوب مرتبط است؟

موهای شما به دلیل دو حالت مرطوب می شود: حمام سر و عرق کردن پوست سر. رطوبت در اصل به این معنی است که موهای شما کمی مرطوب است، نه اینکه کاملاً آب از آن چکه کرده و خیس شود.
در اینجا برخی از مشکلات مرتبط با موهای مرطوب آورده شده است:
این رطوبت موهای شما را از نظر ساختاری شکننده و مستعد شکستن حتی با کوچکترین فشار می کند.
اگر موهای شما برای مدت طولانی مرطوب بماند، محیط مساعدی برای رشد بیش از حد باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کند که می تواند باعث عفونت پوست سر شود.
موهای مرطوب و پوست سر آلودگی بیشتری را جمع آوری می کنند.
بسته نگه داشتن موهای مرطوب باعث خارش، سوزش، بوی بد پوست سر، شوره سر، درماتیت سبورئیک، اگزما، و بسیاری از شرایط بالینی مشابه می شود.
موها پس از مرطوب شدن طولانی مدت زمانی که خشک می شوند و حتی گره می خورند.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت می تواند موهای شما را بیش از حد وز کند.

آیا استفاده از رنگ یا سفید کننده روی موهای مرطوب خوب است؟

موهای مرطوب دارای منافذ باز هستند که به محصولات مو اجازه می دهد به راحتی و عمیقاً به تار نفوذ کنند. این ممکن است هنگام استفاده از رنگ خوب باشد، اما در مورد سفید کردن مو نه چندان خوب.
برای توضیح بیشتر، رنگ به خوبی جذب می شود و به طور یکنواخت در سراسر تار مو پخش می شود تا رنگی عمیق و یکنواخت پیدا کند. اما هنگامی که سفید کننده به موهای مرطوب شما زده می شود، به دلیل رطوبت رقیق می شود و تارهای شما را به طور ناهموار روشن می کند. بنابراین، بهتر است از سفید کننده برای موهای خشک استفاده کنید.
کلمه پایانی
مراقبت از مو باید بخشی جدایی ناپذیر از رژیم زیبایی شما باشد، زیرا کیفیت موهای شما تأثیر قابل توجهی بر ظاهر کلی شما دارد. با این حال، همه افراد یک نوع مو را ندارند، به همین دلیل است که نمی ‌توان یک رژیم استاندارد مراقبت از مو وجود داشت که مناسب همه باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search