زیبایی

چگونه ماساژ پوست سر باعث رشد مو می شود؟

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر روش بسیار معروفی برای مراقبت از موهای شما بوده است. هیچ چیزی وجود ندارد که ماساژ مو نتواند آن را برطرف کند، از جمله تنش، نگرانی و خستگی. با این حال، بیشتر برای تقویت رشد مو و کنترل ریزش مو معروف است.

در حالی که ماساژ مو با روغن به خودی خود می تواند برای موهای شما معجزه کند، مادران و مادربزرگ ها مدت هاست که از مزایای استفاده از روغن گرم برای ماساژ مو ستایش کرده اند.
اعتقاد بر این است که ماساژ پوست سر یکی از بهترین اشکال مراقبت از مو است زیرا رشد مو را تحریک می کند و همچنین به توزیع یکنواخت محصولات مو در سراسر مو کمک می کند، به همین دلیل است که ماساژ پوست سر پس از استفاده از یک محصول مراقبت از مو یک روش معمول است.
در یک مطالعه، محققان دریافتند که ماساژ پوست سر می تواند ضخامت مو را افزایش دهد. نویسندگان پیشنهاد کردند که ماساژ پوست سر ممکن است با تحریک جریان خون و گردش خون در پوست سر، رشد مو را تقویت کند، که می تواند فولیکول های مو را تغذیه کرده و رشد مو را تقویت کند.
علاوه بر این، ماساژ پوست سر به کاهش استرس و بهبود قدرت تمرکز نیز کمک می کند. بنابراین، ماساژ پوست سر یک درمان طبیعی برای تقویت رشد مو است، اما چگونه کار می کند؟
این مقاله علم پشت ماساژ پوست سر و اینکه چگونه می تواند برای سلامت مو مفید باشد را بررسی می کند

چگونه رشد مو با ماساژ پوست سر بهبود می یابد؟

در اینجا نحوه ماساژ پوست سر می تواند به بهبود جریان خون در پوست سر و تقویت رشد مو کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. نیروهای مکانیکی را به پوست سر وارد می کند

مکانوبیولوژی مطالعه علمی چگونگی واکنش سلول ها و بافت ها به نیروها و تنش های مکانیکی است. این به دنبال کشف راه هایی است که سلول ها در آنها نیروهای مکانیکی را حس می کنند، به آنها واکنش نشان می دهند و با آنها سازگار می شوند.
در زمینه رشد مو، مکانوبیولوژی به درک این نکته کمک می کند که ماساژ پوست سر می تواند فولیکول های مو را تحریک کرده و رشد مو را از طریق اعمال نیروهای مکانیکی بر روی پوست و مو تقویت کند.

2. جریان خون را در پوست سر افزایش می دهد و سطح استرس را کاهش می دهد

ماساژ پوست سر منجر به افزایش قابل توجه ضخامت مو چند هفته پس از شروع آن می شود. این را می توان با افزایش جریان خون از طریق شل شدن رگ های خونی در نتیجه ماساژ پوست سر توضیح داد.
یک مطالعه نشان داد که ماساژ پوست سر می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند، که به نوبه خود می تواند برای رشد مو مفید باشد. این مطالعه سطوح کورتیزول (هورمون استرس) را در شرکت‌کنندگان قبل و بعد از ماساژ پوست سر اندازه‌گیری کرد و نشان داد که این ماساژ منجر به کاهش قابل‌توجه سطح کورتیزول می‌شود.
سطوح بالای استرس و کورتیزول در بدن می تواند اثرات منفی بر رشد مو داشته باشد زیرا می تواند چرخه رشد مو را مختل کند و منجر به نازک شدن مو و ریزش مو شود. بنابراین، با کاهش سطح استرس از طریق ماساژ پوست سر، به طور بالقوه می توانید سلامت مو را بهبود بخشید و رشد مو را تقویت کنید.
علاوه بر کاهش سطح کورتیزول، ماساژ پوست سر همچنین فشار خون و ضربان قلب را در برخی افراد کاهش می‌دهد و به مزایای بالقوه آن برای سلامت کلی و رشد مو کمک می‌کند.
با گنجاندن ماساژ پوست سر در روتین مراقبت از خود، می توانید به طور بالقوه سلامت موهای خود را بهبود بخشید و در عین حال استرس را کاهش دهید و آرامش را تقویت کنید.

3. فولیکول های مو را تحریک می کند و رشد مو را تحریک می کند

سلول های پاپیلای پوستی سلول های تخصصی هستند که در انتهای فولیکول های مو یافت می شوند. این سلول ها نقش حیاتی در شکل گیری و رشد مو دارند.
ماساژ پوست سر باعث تحریک مستقیم و نیروی مکانیکی سلول های پاپیلای پوست می شود. نتیجه می تواند توضیح دیگری برای افزایش ضخامت مو در ارتباط با ماساژ منظم پوست سر باشد.

4. پوست سر را کش می دهد

تحقیقات نشان داده است که ماساژ پوست سر باعث ایجاد نیروی کششی روی پوست شما می شود که می تواند نحوه بیان ژن های شما را تغییر دهد. این ژن ها برای رشد موهای شما مهم هستند.
نیروی کششی ناشی از ماساژ همچنین می تواند کارایی سلول های خاصی را در پوست سر شما (به نام hDPC) بهتر کند. این می تواند به موهای ضخیم تر و رشد بیشتر مو منجر شود.

5. بر بسیاری از مسیرهای سیگنال دهی تأثیر می گذارد

استرس مکانیکی از طریق ماساژ پوست سر بر مسیرهای سیگنالینگ مختلف رشد مو تأثیر می گذارد. یکی از آنها سیگنال دهی Wnt در فیبروبلاست های پوستی است که نقش اساسی در ترویج سلول های بنیادی فولیکول مو و جوان سازی مو دارد.
نشان داده شده است که ماساژ پوست سر سیگنال‌های Wnt را تحریک می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش رشد و بازسازی مو شود.

نحوه انجام ماساژ پوست سر برای رشد مو در خانه

در اینجا چند روش برای انجام ماساژ پوست سر در خانه با هدف افزایش رشد مو آورده شده است:
از نوک انگشتان خود استفاده کنید: از نوک انگشتان خود استفاده کنید تا به آرامی پوست سر خود را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. از خط موی جلو شروع کنید و به سمت پشت گردن حرکت کنید.
از ابزار ماساژ پوست سر استفاده کنید: می توانید یک ابزار ماساژ پوست سر را به صورت آنلاین یا از فروشگاه های زیبایی خریداری کنید. از این ابزار برای ماساژ ملایم پوست سر خود استفاده کنید و همان حرکات دایره‌ای مانند هنگام استفاده از نوک انگشتان خود را دنبال کنید.
از برس مو استفاده کنید: از یک برس مو با موهای نرم استفاده کنید تا به آرامی پوست سر خود را برس بزنید. از خط موی جلو شروع کنید و به سمت پشت گردن حرکت کنید.
از اسکراب پوست سر استفاده کنید: قبل از ماساژ از یک اسکراب پوست سر برای لایه برداری پوست سر خود استفاده کنید. این می تواند به حذف تجمع و بهبود گردش خون در پوست سر کمک کند.
به خاطر داشته باشید که هنگام ماساژ پوست سر خود ملایم باشید تا از آسیب رساندن به موهایتان یا ایجاد ناراحتی جلوگیری کنید. می توانید هر روز چند دقیقه ماساژ پوست سر انجام دهید یا هفته ای یک یا دو بار آن را در برنامه مراقبت از موهای خود قرار دهید.

چرا رشد موهای من اینقدر کند است؟

ریزش بیش از حد مو یا کندی رشد و بازسازی مو در افرادی دارای:
اضافه وزن یا چاق
حامله
تازه مادران
مبارزه با استرس
کسانیکه از تب بالا رنج می برد
بلافاصله از جراحی خارج شده اند
مصرف هورمون درمانی
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر ریزش موی شما با گذشت زمان تشدید یا افزایش می‌یابد و اگر علائم دیگری از سلامت ضعیف مو را همراه با ریزش مو نیز مشاهده کردید، باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.
بیشترین سوالات در مورد ماساژ پوست سر برای رشد مو
آیا حمام آب داغ برای رشد موهای من مضر است؟
حمام آب داغ مانع رشد موهای شما نمی شود، اما می تواند رطوبت را از موهای شما بگیرد. پس بهتر است با آب ولرم حمام کنید.
چه مدت باید پوست سرم را ماساژ دهم؟
برای لذت بردن از اثرات مثبت ماساژ پوست سر، هر بار حداقل 15 تا 25 دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید.
برای ماساژ پوست سر از چه محصولاتی استفاده کنم؟
معروف ترین روغن های مورد استفاده برای تقویت رشد مو عبارتند از:
روغن زیتون
روغن نارگیل
روغن بادام
روغن آرگان
کلمه پایانی
اگرچه تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات ماساژ پوست سر بر رشد مو مورد نیاز است، اما شواهد علمی و داده های موجود نشان می دهد که ماساژ پوست سر پتانسیل تحریک رشد مو را دارد.
بهترین بخش این است که ارزان، موثر و آسان است که به تنهایی در خانه انجام شود. مطمئناً می توانید هر روز با نوک انگشتان خود پوست سر خود را ماساژ دهید یا به سادگی می توانید از یک دوست بخواهید.
در صورت تمایل می توانید برای نتیجه بهتر ماساژ پوست سر را از یک ماساژور حرفه ای دریافت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search