خانه داری

نحوه خلاص شدن از شر مارمولک ها: راه های طبیعی که واقعاً موثر است

خلاص شدن از شر مارمولک ها

اکثر مردم می خواهند بدانند زمانی که آنها چراغ را روشن می کنند چگونه از شر مارمولک ها خلاص شوند. حتی اگر مارمولک ها کار خوبی در خوردن حشرات و اشکالاتی در خانه شما داشته باشند آنها مهمان های ناخواسته هستند که تعداد کمی آنها را می خواهند.

با این حال، بیشتر مارمولک ها آسیب نمی زنند و شما را گاز نمی گیرند. آنها به طور کلی موجودات کوچک هستند و می توانند از طریق ترک های کوچک در دیوار، فریم های پنجره و از طریق لوله های هوای داخل خانه ها به خانه بروند.

دلایل متعددی برای حذف این موجودات خزنده به طور طبیعی وجود دارد.

بسیاری از خزندگان، از جمله مارمولک ها، سالمونلا را حمل می کنند و اگر شما با حشرات معده شما آلوده شود بیمار می شوید. همچنین، بسیاری از صاحبان خانه ها هنگامی که آنها را می بینند از آنها فرار می کنند. 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

از آنجا که آنها برای محیط زیست مفید هستند نباید سعی کنید از شر مارمولک ها با کشتن آنها خلاص شوید. بسیاری از روش های غیر کشنده ای برای بازداشتن مارمولک ها از خانه شما وجود دارد و باعث می شود که خانه شما کمتر برای خزندگان چهار پا کمک کند. به عنوان مثال، تله های سوسمار مخصوص طراحی شده یا اسپری های دافع حقیقی کمک می کنند تا از این موجودات پراکنده خلاص شوید.
در این مقاله شما خواهید آموخت که چگونه از مارمولک ها خلاص شوید و آنها آسیب نبینید. شما همچنین می توانید راه های مختلفی را برای جلوگیری از عصبانیت در خانه خود پیدا کنید.

مزایای مارمولک ها برای محیط زیست

قبل از اینکه به دنبال راه های طبیعی برای خلاص شدن از مارمولک ها از خانه خود شوید آیا شما در مورد سود آنها فکر می کنید؟ دلیل این است که بیشتر مارمولکها که در خانه هستند غذا را جستجو کنند. از آنجا که آنها دوست دارند از حشرات تغذیه کنند کارهای بزرگی در کاهش تعداد حشرات در اطراف خانه شما می کنند.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2010 نشان داد که مارمولک ها اکوسیستم های بسیاری را به ارمغان می آورند. به عنوان مثال، این مطالعه نشان داد که مارمولک ها حشرات را به اندازه کافی می خورند و برای گیاهان مفید هستند و به آنها کمک می کنند که بهتر رشد کنند. این به این دلیل است که مارمولک ها، همراه با پرندگان و خفاش ها، از حشرات گیاه خوار تغذیه می کنند. نتیجه خوردن آفات حشرات این بود که آسیب گیاه تا 40٪ کاهش می یابد .
مجله بین المللی علوم زیستی، خدمات اکوسیستم و مدیریت گزارش داد که خزندگان و مارمولک ها نیز نقش مهمی در پراکندگی دانه بازی می کنند. این مطالعه نشان داد که در بسیاری از کشورها مارمولک ها به گرده افشانی کمک می کنند. همچنین ساس ها و حشرات، مارمولک ها، مارمولک خانگی و سوسمارها از میوه ها تغذیه می کنند و این دانه ها با دفع خزندگان پخش می شوند.
بنابراین، با توجه به مزیتی که مارمولک ها در بسیاری از اکوسیستم ها دارند خلاص شدن از آنها با کشتن آنها بهترین اقدام نیست.

دلایل خلاص شدن از شر مارمولک ها

حتی اگر مارمولک ها برای محیط زیست سودمند باشند دلایل متعددی برای از بین بردن مارمولک در خانه های شما از راه های طبیعی وجود دارد.
یک دلیل خوب برای از بین بردن مارمولک های ناخواسته از خانه شما این است که آنها بیماری را حمل می کنند. اگر حقیقتاً، یک سوسمار، مارمولک خانگی، اژدهای ریشو یا یک حیوان خانگی داشته باشید باید همیشه دست ها را بعد از دست زدن به آنها بشویید.
مجله بیماری های عفونی گزارش می دهد که بسیاری از خزندگان دارای سالمونلا هستند. با توجه به مطالعات انجام شده در مورد مارمولک و خزندگان، مشخص شد که حداقل 50٪ از همه خزندگان سالمونلا را حمل می کنند. باکتری ها بیشتر در مدفوع مارمولک یافت می شوند. با این حال، آن نیز بر روی پوست انها وجود دارد. متاسفانه اغلب کودکان مبتلا به ناراحتی های دستگاه گوارش به علت سالمونلا می باشد.
آنها بعضی از مردم را وحشت زده می کند.
بسیاری از مردم دوست ندارند که مارمولک ها را در اطراف خانه خود ببینند. اگر چه بعضی از افراد مبتلا به هرپتوفوبیا که به عنوان "ترس مخرب از خزندگان" تعریف می شوند نباید فوبیای مارمولک باعث رنج آنها شود.
برای برخی افراد یک تجربه منفی در دوران کودکی با یک مارمولک ممکن است باعث ترس شود. دیگران فقط به این نکته توجه دارند که این موجودات پراکنده به طور ناگهانی از بین می روند یا اینکه آنها می توانند برای یک مدت طولانی به شما خیره شوند.
بنابراین، برای بسیاری از افرادی که آنها را به عنوان یک حیوان خانگی نمی خواهند به طور طبیعی، تنها راه از بین بردن مارمولک ها از خانه است.
مارمولک های سمی
برخی از مارمولک های بزرگ نیز سمی هستند و می توانند شما را با نیش تند و زننده ترک کنند. طبق گفته دکتر William Blahd در WebMD، مارمولک هیولای گیلا و مارمولک مکزیکی سمی است که در شمال امریکا زندگی می کند. نیش دردناکی از مارمولک سمی می تواند موجب تورم، خونریزی متوسط تا شدید و همچنین ضعف، تهوع و استفراغ یا عرق شود.
با این حال، این مارمولک های بزرگ هستند و به طور کلی آهسته حرکت می کنند و وقتی در دست قرار گیرند گاز می گیرند

راه های موثر برای از بین بردن مارمولک ها به طور طبیعی

هرچند مارمولک ها برای محیط زیست خوب هستند نه اینکه هر صاحب خانه بخواهد که مارمولک ها را از اطراف خانه خود بیرون کند. این امر مخصوصاً در صورتی است که بسیاری از مارمولک ها یا مارمولک های خانگی، خانه شما را انتخاب کنند.
در اینجا برخی از بهترین روش ها برای خلاص شدن از شر مارمولک ها به طور طبیعی بدون آسیب رساندن و یا کشتن آنها هستند.
منابع غذایی را حذف کنید
برای اطمینان از اینکه مارمولک ها به خانه شما جذب نمی شوند باید اطمینان حاصل کنید که خانه شما یک فروشگاه مواد غذایی برای مارمولک ها نیست.
طبق گفته لوری هسه، دکتر دامپزشکی، مارمولک ها طیف وسیعی از غذا را می خورند. برخی از مارمولکها گوشتخواران هستند برخی گیاهخواران هستند و برخی از آنها همه چیزخوار هستند. بسیاری از مارمولک ها حشرات، جیرجیرک ها، سوسک ها و غیره را می خورند. آنها همچنین به میوه های شیرین مانند موز، سیب، هلو و انواع توت ها جذب خواهند شد.
اگر مشکلی در مورد مارمولک ها در خانه دارید مطمئن شوید که هیچ غذایی را یک شب بیرون نگذارید.
غذا باید در یخچال و فریزر قرار داده شود. همچنین مطمئن شوید که سطل زباله شما کاملاً بسته است بنابراین مارمولک ها نمی توانند در آنجا بمانند.
ممکن است لازم باشد اطمینان حاصل کنید که شما هیچ آفات پروازی یا حشرات دیگری در خانه ندارید. البته، مارمولک ها ممکن است به خلاص شدن از پشه یا کاهش تعداد مورچه های پروازی کمک کنند اما شما احتمالاً مارمولک را در خانه خود نمی خواهید. لذا این اقدامات را برای از بین بردن انواع عنکبوت ها و مورچه ها به طور طبیعی از خانه خود رها کنید.
با این حال، اگر شما متوجه یک مارمولک می شوید که روی زمین نشسته است و یا متوجه می شوید که به دیوار در منزل شما چسبیده است چه باید بکنید؟

تله ی مارمولک

یکی از بهترین راههای خلاص شدن از شر یک مارمولک از حیاط خود یا از یک اتاق در منزل خود به لحاظ انسانی، این است که تله ی مارمولک بسازید. تله مارمولک اجازه می دهد مارمولک ها وارد دام شده و از فرار آنها جلوگیری می کند. سپس، همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که تله را بردارید و مارمولک به بیایان را رها کنید.

چگونه یک تله مارمولک بسازیم؟

بسیار آسان است تا دام خود را برای حذف مارمولک های آزار دهنده از خانه، حیاط قرار دهید قبل از اینکه این کار را انجام دهید باید نوع مارمولک هایی را که در منطقه شما هستند پیدا کنید تا از زیستگاه آنها مطلع شوید. این به شما اجازه می دهد که نوع غذا را به عنوان طعمه انتخاب کنید. برای تله مارمولک، این کاری است که باید انجام دهید:
یک ظرف خالی مانند یک جعبه کفش خالی یا یک وان پلاستیکی بزرگ بگیرید.
برخی از بسته بندی پلاستیکی یا Saran Wrap را بر بالای آن بکشید و مطمئن شوید که نوار، آن را تضمین می کند.
یک سوراخ کوچکی یا شکاف 6 سانتیمتری را در وسط بسته بندی پلاستیک قرار دهید تا مارمولک بتواند وارد شود.
در ظرف، مقداری طعمه مانند میوه های شیرین را برای جلب و گرفتن مارمولک بدون آسیب رساندن آن قرار دهید.
میوه ممکن است مگس های کوچکی را جذب کند که به عنوان طعمه زنده برای مارمولک ها عمل می کند.
شما همچنین می توانید برخی از اشکالات زنده را خریداری کنید که مارمولک ها از آن تغذیه می کنند.
جعبه را در جایی قرار دهید که مارمولک را در منزل خود دیده اید.
هر روز یک مارمولک در آن می افتد.
هنگامی که مارمولک ها وارد دام می شوند معمولاً نمی تواند فرار کند. پس از آن شما می توانید مارمولک را از خانه خود خارج کنید و آن را آزاد کنید. شما همچنین می توانید یک یا دو تله در حیاط برای خلاص شدن از مارمولک های خارج از منزل خود قرار دهید.

اسپری دافع مارمولک را بسازید

راه دیگری برای مقابله با یک مارمولک در خانه شما این است که اسپری خانگی خود را بسازید. بسیاری از روغنهای ضروری، اقدام علیه خزندگان گوناگون دارند و ممکن است به دور کردن مارمولک از خانه شما کمک کنند.
به عنوان مثال، وزارت کشاورزی ایالات متحده گزارش داد که روغن دارچین، روغن گل میخک و اوژنول دارای خواص دافع مار هستند. هنگامی که به طور مستقیم بر روی خزندگان اسپری می شود اسپری طبیعی خزندگان را دور می کند.

نحوه ساخت اسپری دافع مارمولک:

گرچه تحقیقات علمی بر روی استفاده از روغنهای ضروری برای بازدارندگی مارمولکها انجام نشده است آنها می توانند به عنوان یک بازدارنده خزنده عمومی کار کنند. این چگونگی روش ساخت در منزل است.
یک بطری اسپری را با 3 fl oz پر کنید. (100 میلی لیتر) آب و 3 قطره روغن دارچین و 3 قطره روغن میخک اضافه کنید.
خوب تکان دهید.
اگر مارمولک را ببینید به طور مستقیم بر روی خزنده اسپری کنید و سعی کنید آن را جهت یک پنجره یا درب باز هدایت کنید.

تخته چسب

با استفاده از یک تخته چسب می توانید با هر مزاحم مانند مارمولک برخورد کنید. استفاده از تابلوهای چسب برای جلوگیری از مارمولک ها یک مزیت است زیرا می توان آن ها را در مکان های کوچک قرار داد که برای قرار دادن دام مناسب نیستند. به عنوان مثال، تخته های چسب را می توان در زیر مبلمان، در کمد، زیر سینک، در اتومبیل و هر جای دیگر که مارمولک ها می توانند پنهان شوند قرار داد.
اگر شما یک مارمولک دارید که نمی توانید از اسپری های دافع استفاده کنید یا آن را از بین ببرید یک تخته چسب ممکن است بهترین راه حل دفع مشکل مارمولک باشد. تخته های چسب را می توان از فروشگاه های آنلاین خریداری کرد. از آنجا که بسیار مهم است که از چسب بدون آسیب رساندن برای مارمولک ها استفاده کنید از آن به عنوان آخرین راهکار استفاده کنید یا اگر در حوزه خود مارمولک سمی داشته باشید از انها استفاده کنید.

آنها را از خانه بیرون کنید

گاهی اوقات بهترین راه برای خلاص شدن از شر مارمولک از خانه این است که آن را تعقیب کنید. با این حال، قبل از اینکه شما شروع به تعقیب مارمولک کنید باید سعی کنید مکان های مخفی را از اتاق خود حذف کنید. این بدان معنی است که مبلمان را به دور از دیوارها بچرخانید تا از پنهان کردن مارمولک جلوگیری شود. شما همچنین باید از فرار به اتاق های دیگر در خانه خود جلوگیری کنید.
این چیزی است که شما باید انجام دهید:
به طور کامل هر شکاف زیر درها را مسدود کنید که می تواند خروجی مناسب به بقیه خانه شما باشد.
درب یا پنجره را به حیاط خود باز کنید.
مارمولک در جهت پنجره باز است.
شما همچنین می توانید از یک قطعه بزرگ مقوا برای کمک به مارمولک در پیدا کردن راه خود استفاده کنید.

دیگر راه های طبیعی برای دفع مارمولک ها

شما همچنین می توانید برخی از روش های طبیعی دیگر برای خلاص شدن از مارمولک ها بدون آسیب رساندن به آنها را امتحان کنید. اگر چه هیچ شواهدی علمی وجود ندارد که این مواد طبیعی دافع مارمولک ها باشند شواهد حاکی از آن است که برخی از مردم در استفاده از آنها موفق بوده اند.
بعضی از این بازدارنده های خزنده ها عبارتند از:
خرد کردن پوسته تخم مرغ و قرار دادن آنها در اطراف پنجره ها و درب ها برای ممانعت از خزنده ها.
میخک سیر را در دربهای خانه خود قرار دهید تا خانه شما را از مارمولک محافظت کند. بوی گوگرد سیر در اطراف دهانه خانه شما می تواند مارمولک ها را دفع کند.
به طور مشابه، پیاز می تواند اثر مشابهی با سیر داشته و به عنوان یک ماده دافع حشرات طبیعی عمل کند.
برای جلوگیری از مارمولک ها به منطقه آشپزخانه خود، اسپری های فلفل سیاه را به مناطق آشپزخانه خود ببرید.

محصولات طبیعی برای از بین بردن مارمولک ها

برخی از مواد دارویی طبيعی موجود در بازار وجود دارد که می تواند به شما کمک کند که خانه خود را از حشرات پاک کنید از آنجا که آنها حاوی مواد طبیعی هستند می توان آنها را با خیال راحت در اطراف خانه مورد استفاده قرار داد زیرا آنها به حیوانات خانگی آسیب نمی رسانند (هر چند، همیشه دستورالعمل های تولید کننده را بخوانید).
مسدود کننده مارمولک بویی خارج می کنند که به مارمولک ها حمله می کند و می تواند به جلوگیری از ورود مارمولک های به خانه شما کمک کند. بلوکر مارمولک ترکیبی از روغن سدر، روغن دارچین و گل میخک و همچنین گوگرد برای دفع مارمولک ها است. شما می توانید آن را به مناطق اطراف خانه ها، گاراژها، حیاط خلوت و باغ ها اعمال کنید.

Pest Rid

یک راه طبیعی دیگر برای دفع مارمولک ها است. این یک فرمول اسپری است و به فروش می رسد تا انواع خزندگان را از خانه بیرون بیاورد. اسپری طبیعی و ارگانیک است.

پدافند دفاع

Lizard Defense برای محافظت بچه ها از آسیب مارمولکها یا حیوانات خانگی در اطراف خانه استفاده می شود. مواد طبیعی استفاده شده در Lizard Defense باعث تحریک مارمولک ها می شود و آنها را از خانه دور می کند. راه حل طبیعی را می توان در اطراف درب ها و پنجره ها، در باغ ها، گاراژها و حیاط ها برای کمک به جلوگیری از مارمولک ها در خانه و خارج از خانه استفاده کرد.

چگونه از ورود مارمولک ها به خانه جلوگیری کنید

مارمولک ها معمولا به دنبال غذا می گردند. یکی از راه های جلوگیری از مارمولک در منزل شما جلوگیری از ورود آنها به وعده های غذایی است. بهترین راه برای انجام این کار این است که مطمئن شوید که هر گونه ترک در خارج از خانه شما مهر و موم شده باشد.
همچنین آب ایستاده در نزدیکی خانه خود نداشته باشید. این نواحی می تواند به عنوان یک مزرعه برای مارمولک ها تبدیل شود و قبل از اینکه شما متوجه شوید ممکن است جمعیت زیادی از مارمولک ها در نزدیکی خانه شما وجود داشته باشد. بنابراین، سطل ها و دیگر ظروف بر عکس نگه دارید تا از جمع آوری آب باران در آنها جلوگیری شود.
برخی از کارهایی که باید برای خلاص شدن از مارمولک ها انجام دهید تا ندهید.
برای اطمینان از اینکه خانه شما یک مکان وسوسه انگیز برای داشتن یک مارمولک نیست چیزهایی ساده است که می توانید انجام دهید تا مارمولک ها احساس ناخوشایند کنند.
خانه خود را تمیز نگه دارید و به هم ریخته نباشد
برای محافظت از مارمولک ها، صفحه توری را روی پنجره ها یا درب ها نگهدارید.
از حشره کش های طبیعی در خانه خود استفاده کنید تا حشره ها (غذای مارمولک ها) از بین برود.
مبلمان خود را چند اینچ از دیوار دور نگه دارید تا مارمولک ها نتوانند پشت انها پنهان شوند.
مواد غذایی را شب ها بیرون نگذارید.
خانه خود را گرم نگه دارید زیرا مارمولک ها هنگامی که آب و هوا سردتر می شود حمله می کنند.
اگر در منطقه خود مارمولک دارید مدت طولانی درب ها باز نگذارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search