خانه داری

طرز تهیه سرکه سیب

تهیه سرکه سیب

سرکه سیب یک محصول کاملاً طبیعی است که تقریباً کاربردهای بی شماری دارد خواه از نوشیدن آن به دلیل مزایای سلامتی یا استفاده از آن برای تمیز کردن خانه خود استفاده کنید.

اگر از سرکه سیب خام زیاد استفاده می کنید هزینه خرید آن گران است. با دانستن نسبت های مناسب و مدت زمان نیاز به تخمیر سرکه، خود می توانید با سهولت با تبدیل سیب به سرکه، در هزینه صرفه جویی کنید.

بیشتر بخوانید: سرکه سیب و سلامتی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نکته: قبل از شروع ساخت سرکه سیب خانگی، بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که تمام ظروف مورد استفاده در این فرآیند - چه برای تخمیر و یا صاف کردن - ضد عفونی و عاری از هرگونه باکتری هستند. اگر کوزه حاوی هر باکتری غیر از آنچه در سرکه وجود دارد باشد به احتمال زیاد قارچ ایجاد می شود و برای مصرف مناسب نخواهد بود.
برای سالم سازی ظروف خود، آب را در یک قابلمه در جوش آورده و سپس گرما را خاموش کنید. ظروف را حداقل 5 دقیقه در آب غوطه ور کنید. برای ضد عفونی مناسب، بطری ها باید کاملاً غوطه ور شوند و در بالای آن شناور نباشند.

طرز تهیه سرکه سیب

1) سیب های با کیفیت را انتخاب کنید. حتی اگر مدت زمان طولانی برای تخمیر باقی مانده باشد سیب هایی که انتخاب می کنید می توانند طعم سرکه تمام شده شما را بطور قابل توجهی شکل دهند. برای دریافت بهترین سرکه سیب در پایان کار، بهترین سیب های موجود را در اختیار خود قرار دهید.
برای داشتن یک سرکه پیچیده تر و عمیق تر در پایان، سعی کنید از ترکیبی از سیب های مختلف استفاده کنید.
به جای استفاده از سیب های کامل، ضایعات از سیب های مورد استفاده را در سایر ظروف ذخیره کنید تا سرکه سیب خود را تهیه کنید. یک سیب کامل تقریباً برابر با ضایعات دو سیب است. پوست، هسته و سایر ضایعات را در فریزر خود نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده از آنها برای تهیه سرکه شوید.
2) سیب های خود را در آب سرد بشویید. همیشه ایده خوبی است که قبل از خوردن آنها میوه و سبزیجات خود را بشویید و همین کار در مورد پخت و پز یا تخمیر آنها نیز صادق است. به سیب های خود یک شستشو کامل بدهید و با آب سرد پاک کنید تا هر چیزی را که در سرکه خود نمی خواهید پاک کنید.
می توانید از هر تعداد سیب مورد نظر برای تهیه سرکه سیب استفاده کنید. هرچه بیشتر استفاده کنید سرکه بیشتری به دست خواهید آورد! اگر تازه شروع به تهیه سرکه سیب خود کرده اید سعی کنید از 3 سیب برای اولین دسته خود استفاده کنید. این مقدار کمی سرکه به شما می دهد اما اگر چیزی نادرست شود خیلی خطر نمی کنید.
اگر از ضایعات سیب استفاده می کنید قبل از جدا کردن ضایعات از بقیه سیب ها، حتماً کل سیب ها را بشویید.
3) سیب ها را به مکعب های کوچک خرد کنید. هرچه سطح سیب بیشتر در معرض دید قرار بگیرید سریعتر سرکه تخمیر می شود. با استفاده از چاقوی تمیز، سیب های خود را به مکعب های 1 اینچ (2.5 سانتی متر) برش دهید و پوست و هسته را نیز حفظ کنید.
اگر از تکه های سیب دیگر استفاده می کنید دیگر نیازی به برش بیشتر آنها نیست.
4) سیب ها را به یک جار شیشه ای منتقل کنید. از آنجایی که سیب ها تا 3 ماه تخمیر می شوند آنها را در یک ظرف شیشه ای استریل شده و دهانه گشاد قرار دهید. سیب ها نباید شیشه را بیشتر از ¾ پر کند.
هرگز برای تخمیر سرکه خود از استیل ضد زنگ استفاده نکنید. همانطور که سیب ها تخمیر می کنند اسیدیته سرکه می تواند به فولاد آسیب برساند یا طعم فلزی را به سرکه شما منتقل کند که باعث تغییر طعم آن می شود.
5) سیب ها را با آب بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که سیب ها کاملاً با آب پوشانده شوند. برای بهترین نتیجه، از آب تصفیه شده یا معدنی استفاده کنید که عاری از هرگونه ناخالصی هایی باشد که می تواند سرکه شما را خراب کند.
برای 4/1 یک کوزه با سه سیب، به حدود 800 میلی لیتر (27 انس) آب نیاز دارید. همانطور که لازم است کم و بیش از آن استفاده کنید.
همیشه بهتر است آب زیادی اضافه کنید تا کافی نباشد. اگر زیاد اضافه کنید ممکن است سرکه سیب شما کمی ضعیف تر باشد یا مدت بیشتری برای تخمیر طول بکشد. اگر به اندازه کافی آب اضافه نکنید مقداری سیب در معرض دید قرار می گیرد و ممکن است شروع به پوسیدگی و خراب کردن سرکه شما کند.
6) برای هر سیب 1 قاشق چایخوری (4 گرم) شکر خام اضافه کنید ( یا به ازای هر قاشق غذا خوری شکر یک فنجان آب اضافه کنید). مخلوط را کاملاً هم بزنید تا مطمئن شوید همه چیز کاملاً با هم ترکیب شده است. شکر خام برای این کار بهتر عمل می کند اما در صورت تمایل می توانید از عسل یا هر نوع شکر دیگری استفاده کنید. (بطور کلی برای یک کیلوگرم سیب سه قاشق شکر لازم است و اب هم به مقدار لازم اضافه شود تا روی سطح سیب ها پوشانده شود) اب را با شکر مخلوط کرده و سپس به سیب ها اضافه نمایید.
شیشه را با یک پارچه مخصوص تهیه پنیر بپوشانید. همانطور که سیب ها در داخل اب سیب هستند در نهایت سرکه تخمیر می شوند تکه ای از پارچه تهیه پنیر را در محل اطراف دهان جار قرار دهید و از یک باند لاستیکی دور آن استفاده کنید. این باعث می شود همه چیز از شیشه خارج نشود اما هنوز هم اجازه می دهید گازها در طی فرایند تخمیر آزاد شوند.

فرایند تخمیر سرکه

1) کوزه را در مکانی گرم و تاریک نگه دارید. جایی پیدا کنید که بتوانید سرکه را برای مدت طولانی تخمیر کنید آن را در گوشه ای از آشپزخانه یا هر جای دیگر نگه دارید که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. هر خانه مکانی متفاوت و عالی خواهد داشت.
شیشه را باید در دمای اتاق نگه دارید زیرا تخمیر می شود که در حدود 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) است.
2) یک یا دو بار در روز هم بزنید. هم زدن مخلوط به فرایند تخمیر و همچنین جابجایی سیب در شیشه کمک می کند. برای یک یا دو بار در روز برای هفته نخست تا دو هفته با یک قاشق چوبی تکان دهید. اگر یک روز را از دست دادید بیش از حد نگران نباشید مادامی که مرتباً با حرکت مخلوط می کنید.
اگر متوجه شدید سیب در حال بیرون آمدن از آب است از یک سنگ تخمیر یا چیز دیگری استفاده کنید تا کمی روی آنها وزن ایجاد کند و مطمئن شوید که آنها غوطه ور شده اند.
3) صبر کنید تا سیب ها تا انتهای شیشه فرو روند. همانطور که هر روز سیب ها را چک می کنید حباب هایی را نشان دهید که فرایند تخمیر را نشان می دهد. بعد از یک یا دو هفته، سیب ها به طور کامل تا انتهای شیشه فرو می روند. این نشان می دهد که سیب ها تخمیر شده اند.
اگر متوجه وجود هر گونه تفاله یا سفیدی در بالای شیشه شدید آن را از بین ببرید و آن را دور بیندازید.
4) سیب ها را از آب سیب جدا کنید و دوباره آب سیب را درون ظرف بریزید. برای صاف کردن سیب ها از یک الک پلاستیکی یا یک پارچه پنیر دیگر استفاده کنید. مانند هر مرحله دیگر، از استفاده از فلز خودداری کنید زیرا این امر می تواند فرایند تخمیر را خراب کند. آب سیب را به داخل شیشه برگردانید آن را با یک پارچه پنبه ای که با یک نوار لاستیکی بسته شده است بپوشانید و دوباره در همان مکان گرم و تاریک قرار دهید.
هنگامی که سیب ها را از آب سیب جدا کردید باید آنها را دور بریزید. آنها پس از تخمیر، برای خوردن مناسب نیستند.
5) آب سیب را به مدت 3 تا 6 هفته تخمیر کنید و هر چند روز یکبار هم تکان دهید. در اینجاست که آب سیب شروع به تبدیل به سرکه سیب می کند. هر 3 تا 4 روز یکبار جار را تکان دهید فقط کافی است سرکه را کمی جابجا کنید تا تخمیر شود.
با گذشت زمان، آب سیب باید شروع به تولید رایحه کمی تندتر کند. این نشان آن است که تخمیر کار می کند و آب سیب در حال تبدیل شدن به سرکه است.
هرچه سرکه را بیشتر تخمیر کنید طعم و مزه قوی تر خواهد بود. بعد از حدود 3 هفته تخمیر، هر چند روز یکبار سرکه را تست کنید تا به طعم و اسیدی که می خواهید برسید.
طول فرایند تخمیر بسته به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید متفاوت خواهد بود. در طول تابستان، آب سیب زمان کمتری برای تخمیر می گیرد. در زمستان، این احتمال حتی بیشتر طول خواهد کشید.
6) سرکه تخمیر شده را به یک شیشه درب دار منتقل کرده و آن را ذخیره کنید. به منظور متوقف کردن فرآیند تخمیر و تمیز نگه داشتن سرکه از یک شیشه تمیز و استریل شده با درب محکم استفاده کنید. سرکه را در یخچال خود ذخیره کنید.
نگه داشتن سرکه در یخچال باید روند تخمیر را متوقف کند اما اگر به اندازه کافی طولانی باقی بماند ممکن است ادامه یابد. اگر سرکه خیلی قوی شد کمی آب اضافه کنید تا آن را رقیق کنید تا به اسیدی که می خواهید برسید.
در حالی که می توانید با خیال راحت سرکه سیب را در دمای اتاق نگهداری کنید در صورت انجام این کار به تخمیر خود ادامه می دهد.
اگر یک لکه ژلاتینی روی سطح سرکه شما شکل می گیرد این مسئله باعث می شود تا خوشحال شوید. این ماده به عنوان سرکه "مادر" شناخته می شود و بعداً می توانید برای تهیه سرکه سیب مورد استفاده قرار دهید. این ماده را همزمان با سیب اضافه کنید تا روند تخمیر سریع شود.

بیشتر بخوانید: خواص سرکه سیب

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search