خانه داری

مرکبات قد کوتاه: مراقبت از لیموهای قد کوتاه، پرتغال، لیموترش و اغلب درختان

مراقبت از درختان مرکبات قد کوتاه

درختان مرکبات قد کوتاه در حال رشد گزینه ای عالی برای داشتن لیمو، لیمو ترش، پرتقال و گریپ فروت است بسیاری از انواع درختان مرکبات کوچک به اندازه کافی کوچک برای رشد در ظروف هستند.

یکی از محبوب ترین مرکبات داخلی یک درخت لیمو است. اما همچنین می توانید درختان مینیاتور نارنجی یا لیمو ترش را در مکانی روشن و آفتابی پرورش دهید. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید درختان مرکبات قد کوتاه برای یک حیاط خلوت کوچک یا چشم انداز باغ رنگارنگ مناسب هستند.
درختان مرکبات قد کوتاه مانند لیموترش زرد، کامکوات، لیمو ترش سبز، پرتقال و گریپ فروت هیچ تفاوتی با درختان میوه معمولی ندارند. تنها تفاوت آن در اندازه است. درختان مرکبات قد کوتاه بین 8 تا 10 فوت (2.4 – 3 متر) رشد می کنند. این اندازه بسیار کمتر از اندازه درختان میوه معمولی است که می تواند بیش از 30 فوت (9 متر) ارتفاع داشته باشد. درختان نیمه خشک و قد کوتاه میوه ای به اندازه درختان معمولی نیز تولید می کنند.
رشد درختان لیمو و سایر مرکبات در گلدان ها مانند رشد آنها در زمین است. مهمترین نکته مراقبت از رشد درخت مرکبات در یک ظرف، مقدار زیادی نور خورشید است. برای اطمینان از رشد سالم، درختان مرکبات قد کوتاه آبیاری منظم و رطوبت مناسب نیاز است. اگر به خوبی از یک گلدان درخت مرکبات مراقبت کنید میوه‌های مرکبات آبدار و تیز فراوانی به دست خواهید آورد.
در ادامه بخوانید تا در مورد بهترین راه مراقبت از درختان مرکبات قد کوتاه یاد بگیرید. این راهنما همچنین بهترین نکات در مورد رشد یک لیمو، نارنج یا درخت لیمو را در محیط داخلی به شما می دهد. همچنین می توانید برخی از بهترین انواع مینیاتوری و درختان قد کوتاه که میوه مرکبات را رشد می دهند پیدا کنید.

درختان مرکبات قد کوتاه چیست؟

درختان مرکبات که در گلدان ها و ظروف رشد می کنند با پیوند درخت معمولی مرکبات بر روی یک ریشه کوتوله کاشته می شوند. ریشه ها مانع از بلند شدن درخت می شوند اما هنوز میوه ای با سایز منظم به دست می آورید.
به دلیل رشد کوچک و جمع و جور آنها، درختان مرکبات قد کوتاه یک انتخاب عالی برای رشد در حیاط هایی است که دارای فضای محدودی هستند. همچنین می توانید گلدان درختان مرکبات در بیرون از بالکن، پاسیو، تراس یا منطقه ایوان پرورش دهید. با مراقبت مناسب، برخی از گیاهان مرکبات کوچک در گلدان نیز به طور فوق العاده در داخل خانه رشد می کنند.
یکی دیگر از مزایای رشد مینی درخت مرکبات و ارقام قد کوتاه این است که آنها سریعتر بالغ می شوند. یک درخت مرکبات جوان قد کوتاه چند سال زودتر از درختان معمولی میوه تولید می کند.
چگونه می توان از درختان مرکبات قد کوتاه مراقبت کرد
درختان مرکبات معمول و درختان مرکبات قد کوتاه در مورد مراقبت مناسب چند مورد اساسی دارند. خاک مناسب، آبیاری مناسب، تغذیه و نور کافی برای رسیدن به میوه های خوشمزه مناسب است.
بیایید با جزئیات بیشتری به بهترین روش برای مراقبت از درختان مرکبات همیشه سبز نگاه کنیم.
الزامات سبک برای درختان مرکبات قد کوتاه
انواع درختان مرکبات قد کوتاه که در گلدان ها رشد می کنند به نور آفتاب زیادی احتیاج دارند. آنها را کاشته یا درختان گلدان را در قسمت آفتابی از باغ خود قرار دهید. در حالت ایده آل، درختان لیمو، لیمو ترش سبز و پرتغال روزانه حداقل 6 تا 8 ساعت آفتاب نیاز دارند.
اگر در حال رشد درخت لیمو یا پرتغال در گلدان هستید گلدان را در نزدیکی یک پنجره جنوبی یا غربی قرار دهید. آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید زیرا تابش آفتاب داغ از طریق پنجره می تواند منجر به سوختگی برگ شود.
دریافت مقادیر کافی از نور خورشید بهترین راه برای اطمینان از برداشت زیاد میوه های آبدار از درخت شما است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهترین نوع خاک برای درختان مرکبات

انواع درختان مرکبات - لیمو، پرتقال، ساتسوما، نارنگی، لیموترش و کامکوات - به خاک با زهکشی خوبی احتیاج دارند. اگر درخت شما در حال رشد در زمین هستند حتماً مقدار زیادی از مواد آلی استفاده کنید. این نوع خاک نه تنها منبع پایدار مواد مغذی را تأمین می کند. به آب اضافی کمک می کند تا از بین برود.
قبل از تصمیم گیری برای کاشت یک درخت مرکبات در چشم انداز باغ کوچک خود، اطمینان حاصل کنید که آب در آنجا جمع نمی شود. خاک غوطه ور می تواند باعث ریزش برگ ها و رشد آن شود.
نگهداری و زهکشی خاک درختان مرکبات هنگام کاشت در گلدان ها می تواند آسان تر باشد. شما به یک ظروف محکم، سفال، سرامیکی، چوبی یا حتی پلاستیک احتیاج دارید. سوراخ های زهکشی را در قسمت پایین سوراخ کنید و یک لایه از سنگریزه های خاک رس را در قسمت پایین قرار دهید.
برای به دست آوردن بهترین نوع خاک برای درخت مرکبات گلدان خود، از مخلوط خاک رس با پیت ماس استفاده کنید. با مخلوط کردن یک سوم خاک گلدان، یک سوم ماده آلی و یک سوم کود گیاهی می توانید خاک ارگانیک سالم بدست آورید.
بهترین نکته برای آبیاری درخت میوه مرکبات، هرگز این نیست که خاک کاملاً خشک شود. اطمینان حاصل کنید که مرطوب باشد اما خیلی مرطوب یا خیس نباشد.

تغذیه یک درخت مرکبات قد کوتاه در حیاط خود

حتی هنگام استفاده از خاک ارگانیک، درخت مرکبات شما هنوز هنگام تغذیه نیاز به مراقبت دارد. مواد مغذی اساسی گیاهان مرکبات قد کوتاه ازت و پتاسیم است.
مرکز باغ محلی شما باید دارای کود مرکبات آلی با آهستگی باشد. این کودهای با فرمول خاص دارای ریز مغذی هایی مانند منیزیم، روی، آهن و منگنز برای تغذیه گیاهان مرکبات هستند.
در طول فصل رشد، هر 2 تا 3 هفته یک کود مایع استفاده کنید تا به رشد درخت مرکبات کوچک کمک کند. در ماه های پاییز و زمستان می توانید از تغذیه خودداری کنید. با این حال، شما هنوز هم نیاز دارید که آن را تغذیه کنید بنابراین در این مدت نیمی از آنها را تغذیه کنید.

درختان مرکبات قد کوتاه: آفات و بیماریها

درختان مرکبات که در ظروف در خارج از منزل رشد می کنند نسبت به گونه های داخلی مستعد ابتلا به آفات و بیماری ها هستند.
آفاتی که می توانند روی درختان مرکبات قد کوتاه تأثیر بگذارند شامل حلزونها، شته ها، تریپس ها، کنه های عنکبوتی و مورچه ها هستند. از آنجا که درختان مرکبات شما کوچک هستند درمان با صابون حشره کش نسبتاً آسان است. بعضی اوقات اسپری سفت و محکم از شیلنگ برای جدا کردن آفات از شاخ و برگ مرکبات کافی است.
مراقبت مناسب، مانند آب مناسب و تغذیه مناسب بهترین راه برای پیشگیری از بیماری ها است. غوطه وری خاک و فقدان نیتروژن غالباً مقصر بیماریها در درختان مرکبات کوتوله ای هستند.
مواظب لکه های تاول قهوه ای یا برگهای زرد رنگ باشید. این لکه ها می توانند اولین علائم بیماریهای قارچی یا باکتریایی باشند.

درختان مرکبات قد کوتاه در حال رشد در داخل خانه

درختان مرکبات قد کوتاه مانند لیمو، لیمو ترش سبز و درختان پرتغال کوچک برای رشد در ظروف مناسب هستند. می توانید گلدان گیاهان مرکبات را در ماه های سرد زمستان در داخل خانه جابجا کنید. هنگامی که هوا گرم می شود و خورشید می درخشد انتقال درخت مرکبات کوچک شما به راحتی امکان پذیر است.
چگونه بهترین درخت مرکبات کوتوله را برای رشد در داخل خانه انتخاب کنیم
به دنبال ارقام مرکبات کوتوله ای باشید که در داخل خانه به خوبی رشد می کنند. نمونه های بسیار عالی شامل لیموهای مایر، لیمو ترش سبز کفیر و کالامانسی (لیمو ترش فیلیپین) است.

گلدان برای درختان مرکبات کوتوله ای داخلی

نکات اساسی برای رشد درختان مرکبات کوچک در یک ظرف، داشتن زهکشی کافی است. باید چندین سوراخ روی پایه وجود داشته باشد تا آب اضافی تخلیه شود. برای افزایش زهکشی و گردش هوا لایه ای از سنگریزه را در قسمت زیرین قرار دهید.
همچنین حداقل اندازه گلدان یا ظرف برای رشد درختان میوه در داخل خانه یا خارج از منزل 1 فوت در 1 فوت (30 سانتی متر در 30 سانتی متر) است بنابراین اطمینان حاصل کنید که یک ظرف به اندازه کافی بزرگ برای پذیرایی از درخت مرکبات کوتوله خود انتخاب کنید.

درختان مرکبات کوچک را در کجای خانه قرار دهید

درخت مرکبات کوتوله گلدان را نزدیک یک پنجره جنوبی روبرو قرار دهید. درختان مرکبات روزانه بین 6 تا 8 ساعت به نور خورشید احتیاج دارند 12 ساعت آفتاب حتی بهتر است. همچنین باید هوای کافی در اتاق در گردش باشد تا درخت به خوبی رشد کند. بنابراین، یک پنجره را باز نگه دارید.

دمای مناسب برای درختان مرکبات گلدان داخلی

دمای ایده آل برای درختان مرکبات کوتوله ای داخلی به طور متوسط 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) است. اجازه ندهید دمای زیر 55 درجه فارنهایت (12 درجه سانتیگراد) پایین بیاید و نباید از 88 درجه فارنهایت (31 درجه سانتیگراد) گرم تر شود. از قرار دادن ظرف در نزدیکی رادیاتور گرم یا کوره خودداری کنید.

مراقبت از درخت مرکبات قد کوتاه در محیط داخلی

آبیاری منظم کلید مراقبت درست از درخت مرکبات کوچک شما است. خاک باید به طور مداوم مرطوب باشد اما خیلی مرطوب یا خیس نباشد. یک لایه از سنگریزه های تزئینی می تواند به مرطوب نگه داشتن خاک کمک کند.
در طول زمستان، هنگامی که وسایل گرمایش روشن است رطوبت منظم به افزایش نم کمک می کند. همچنین می توانید از رطوبت ساز اتاق استفاده کرده یا گلدان درخت مرکبات را روی سینی سنگریزه ای قرار دهید که دارای آب در آن است.
انواع درختان مرکبات به کود منظم احتیاج دارند. می توانید از کود آزاد آهسته استفاده کنید تا مطمئن شوید گلدان درخت مرکبات شما از مواد مغذی مداوم برخوردار است.
مشکلات شایع در رشد درختان لیمو در محیط داخلی و سایر مرکبات
مراقبت و توجه مناسب برای رشد درختان مرکبات در گلدان ها یا ظروف بسیار مهم است. فضای محدود بدان معنی است که رشد گیاهان مرکبات در ظروف از استرس بیشتری نسبت به رشد در فضای بیرون برخوردار است.
اگر اطمینان حاصل کنید که در یک وضعیت آفتابی دور از گرمای مستقیم و پنجره ها خاک گلدان هرگز خشک نمی شود باید یک درخت مرکبات سالم با مشکلاتی اندک داشته باشید.
برای جلوگیری از استرس یک گلدان درخت مرکبات هنگام حرکت از داخل خانه به خارج از منزل، چند نکته برای اطمینان از موفقیت وجود دارد. مهمترین مورد این است که حرکت را به تدریج انجام دهید. بعد از گذشت هرگونه تهدید سرما، ظرف را به بخشی از باغ خود منتقل کنید که تا حدی سایه دار است. پس از گذشت چند روز، درخت را به محلی آفتابی منتقل کنید. این مراحل را به ترتیب معکوس دنبال کنید تا به شما در تطبیق گیاه مرکبات در هنگام جابجایی آن در داخل خانه کمک کنید.

درختان مرکبات قد کوتاه

درختان مرکبات قد کوتاه در هر منظره باغ، پاسیو، بالکن یا تراس جذاب هستند. اندازه کوچک آنها به معنی برداشت میوه آسان است.
بیایید به برخی از بهترین درختان مرکبات قد کوتاه که به خوبی در ظروف یا زمین رشد می کنند نگاهی بیندازیم.

درخت لیمو مایر کوتاه

لیموهای مایر (Citrus x limon ‘Meyer) یکی از محبوب ترین انواع درختان لیمو برای رشد در داخل خانه یا خارج از منزل است. این پیوند درخت لیمو تا حدود 6 تا 10 فوت (1.8 - 3 متر) در فضای بیرون رشد می کند. با این حال، با هرس مناسب، می توانید ارتفاع یا شکل درخت را محدود کنید تا متناسب با چشم انداز باغ یا پاسیو کوچک باغ شما باشد.
یکی از زیبایی های درختان لیمو مایر قد کوتاه این است که آنها در طول سال میوه می دهند. درخت دارای شاخ و برگهای سبز براق است و لیموهای شیرین و تند تولید می کند.
درختان لیمو قد کوتاه در گلدان ها در زون 9 - 11 در فضای بیرون از خانه رشد می کنند.

درخت لیمو خانگی در حال رشد

رشد درختان لیمو در داخل گلدان ها باعث می شود خانه های بسیار خوبی داشته باشید. در شرایط مناسب و با مراقبت مناسب، یک درخت لیمو داخلی می تواند به طور مرتب میوه تولید کند.
از یک ظرف 5 گالون (3.7 لیتری) استفاده کنید که دارای زهکشی خوبی باشد. مراقبت از درخت لیمو کوتوله در داخل خانه شبیه به سایر گلدان گیاهان مرکبات کوچک است. درخت لیمو را در محلی آفتابی در خانه خود نگه دارید و آن را آب دهید تا خاک همیشه کمی مرطوب شود.
انواع دیگر درختان لیمو که در گلدان ها به خوبی رشد می کنند عبارتند از لیموهای یورکا، لیموهای کوچک لیسبون و ارقام کوتوله پوندرووزا.

درخت پرتغال کوتوله

بسیاری از انواع درختان پرتغال در گلدان ها به خوبی رشد می کنند و در مناظر کوچک باغ و پاسیو از ویژگی های جذاب هستند. در فضای باز، درختان پرتغال کوتوله در مناطق باغی آفتابی در زون 9 - 11 رشد می کنند.

درختان پرتغال داخلی

اگر به دنبال یک درخت کوچک پرتغال مینیاتور عالی هستید یک درخت پرتغال تاهیتی (Citrus x limonia - Otaheite) ) را امتحان کنید. این درخت مرکبات کوچک پرتقال کوچک و شیرین زیادی تولید می کند. می توانید گلدان ها را در تابستان در بالکن ها یا بالکن ها قرار دهید و در پاییز و زمستان آنها را در داخل منزل بیاورید.

پرتقال Clementine کوتوله

نوع دیگر درخت کوتوله پرتغال کلمنتین ها (مرکبات × کلمنتینا) است. اینها مرکبات ترکیبی پرتغال نارنگی و پرتغال شیرین هستند. درخت سبز برگ کوچک پرتقال های خوشمزه ای را ایجاد می کند که به راحتی پوست کنده می شوند.

مرکبات داخلی کوتوله "درخت ماندارین ساتسوما"

(Satsumas مرکبات unshiu) به طور طبیعی درختان پرتغال کوچکی هستند که بین 4 تا 6 فوت رشد می کنند (1.2 - 1.8 متر). این درختان مرکبات برای رشد در ظروف و گلدان ها مناسب هستند و از نظر سرما بسیار سخت هستند. ساتسوماها مشابه ماندارین ها هستند و طعم شیرین مزه ای دارند.

درختان لیمو ترش سبز کوتوله

اگر می خواهید درختان مرکبات را در گلدان ها پرورش دهید انواع زیادی از درختان لیمو ترش انتخاب خوبی است. همچنین اگر حیاط خلوت فضای شما محدود باشد می توانید از یک درخت لیمو ترش کوتوله به عنوان یک نمونه یا یک پناهگاه همیشه سبز استفاده کنید.
بهترین نوع لیمو ترش کوتوله، لیمو ترش ایرانی (Citrus x latifolia) است. درختان لیمو ترش کوتوله هنگامی که در یک ظرف رشد می کنند بلند هستند بین 3 تا 6 فوت (0.9 - 1.8 متر) بلند است. در زمینی که در یک باغ آفتابی قرار دارد درختان لیمو ترش کوتوله می توانند بین 6 تا 15 فوت (1.8 - 4.5 متر) بلندی داشته باشند.

درختان لیمو ترش سبز داخلی

لیمو ترش سبز ایرانی یک گیاه ایده آل با برگهای سبز براق همیشه سبز و میوه های مرکبات کوچک معطر هستند. برای مراقبت از یک درخت لیمو ترش سبز در محیط داخلی، نکات مراقبت از رشد درختان مرکبات را دنبال کنید.

درختان مرکبات کوتوله Kumquat

درختان مرکبات Kumquat برای رشد در گلدان ها و ظروف بسیار عالی هستند. در خارج از منزل، کامکوات نیز یکی از گیاهان مرکبات سخت سرد است.
این درختان مرکبات کوچک بوته ای در زمستان مرکبات نارنجی کوچکی تولید می کنند. بعضی از ارقام کوتوله باعث ایجاد گیاهان بزرگ میوه ای می شوند زیرا فقط در حدود 3 فوت (0.9 متر) قد رشد می کنند. بر خلاف سایر مرکبات، کومکات ها دارای پوست خوراکی هستند و می توانید کل میوه را میل کنید.
برخی از ارقام درخت کوتوله شامل "ناگامی"، "فوکوشو"، "میووا" و "مارومی" هستند.

Calamondin / CalamansiL: درخت مرکبات مینیاتوری

(Calamansi (Citrus x microcarpa یک درخت مرکبات کوچک است که به عنوان یک گیاهچه سرپوشیده داخلی محبوب است. این درخت مرکبات مینیاتوری شبیه یک درخت پرتغال داخلی است اما در واقعیت، این لیموترش با پوست نارنجی است.
لیموترش فیلیپین نیز نامیده می شود رشد یک کالامان در گلدان بسیار آسان است. گلهای معطر آن، شاخ و برگهای زیبا، ظاهری بوته ای و میوه های ریز نارنجی شگفت انگیز به نظر می رسند.
کالامانسی در فضای باز، در باغ های فشرده در زون های 9 - 11 رشد می کند.

درختان گریپ فروت کوتوله

اگر در آب و هوای گرم و آفتابی (زون 9 و بالاتر) زندگی می کنید یک درخت گراپ فروت کوتوله (Citrus paradisi x انواع کوتوله) در حیاط خلوت کوچک شما رشد می کند. با رسیدن به ارتفاعات بین 8 تا 10 فوت (2.4 - 3 متر)، این مینی درخت مرکبات خوشه هایی از میوه های مرکبات خوشمزه تولید می کنند.
همچنین می توانید درختان گراپ فروت را در ظروف مناسب پرورش دهید اگرچه احتمالاً برای رشد در داخل خانه بسیار بزرگ هستند. گلدان درختان گراپ فروت به طول 6 فوت (1.8 متر) قد رشد می کنند و دارای گسترده ای از درختچه هستند.
ارقام محبوب گراپ فروت برای ظروف شامل "یاقوت سرخ" و "ریو قرمز" است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search