خانه داری

گیاهان اتاق خواب که ممکن است به شما در آرامش و خواب بهتر کمک کنند

گیاه سانساوریا مناسب اتاق خواب

برخی از گیاهان هوا را تصفیه می کنند و سموم را از بین می برند در حالی که برخی دیگر به شما کمک می کنند تا خواب راحت تر و آرام داشته باشید.

در اینجا برخی از بهترین گیاهان برای اتاق خواب شما آورده شده است افرادی که هر از گاهی در خوابیدن مشکل دارند خوشحال می شوند بدانند که بسیاری از گیاهان اتاق خواب وجود دارند که می توانند به شما در تصفیه هوا کمک کرده و به شما در خواب کمک کنند. بوی برخی گیاهان اتاق خواب مانند گل یاس می تواند به همان اندازه آرام بخش باشد و به شما در آرامش و خوابیدن کمک می کند. سایر گیاهان آرامش بخش مانند اسطوخودوس و گاردنیا نیز می توانند به شما در خواب و افزایش کیفیت خواب کمک کنند.
با گرفتن دی اکسید کربن و دادن اکسیژن تازه به عنوان بخشی از چرخه زندگی طبیعی، می توان یک روش خوب زیبایی را از فضای بیرون از منزل به داخل و به تصفیه هوای طبیعی کمک کرد.

آیا داشتن گیاهان در اتاق خواب خوب است؟

بحث در حال انجام است که آیا این ایده خوبی است که گیاهان را در اتاق خواب خود نگه دارید. دلیل این استدلال این است که در طی فرآیند فتوسنتز، گیاه از دی اکسید کربن (CO2) استفاده کرده و اکسیژن را ساطع می کند اما به دلیل اینکه گیاهان نیاز به نور برای فتوسنتز کردن دارند در شب فرآیند معکوس می شود و گیاهان ضمن انتشار دی اکسید کربن اکسیژن می گیرند.
با این حال گیاهان موجود در اتاق خواب شما به مراتب اکسیژن کمتری از آن دارند که معمولاً توسط بسیاری از مخالفان تصور می شوند و همانطور که بعداً مشاهده خواهید کرد بعضی از گیاهان، مانند گیاه مارپیچ (که به آن viper’s bowstring hemp نیز گفته می شود)، معمولاً شب ها بر خلاف سایر گیاهان، اکسیژن ساطع می کنند و بنابراین برای شما سود بیشتری دارند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

10 گیاه برتر برای اتاق خواب

در اینجا 10 گزینه برتر ما برای گیاهان مناسب برای نگهداری در اتاق خواب، روز و شب وجود دارد.

یاس

بوی یاس می تواند به همان اندازه Valium آرام بخش باشد.
یاس گیاهی است با گلهای سفید و دوست داشتنی و رایحه ای به شدت شیرین که از زمان های بسیار قدیم به دلیل ویژگی های آرامش بخش مورد توجه قرار گرفته است. نام آن از yasmin فارسی گرفته شده است که به دلیل عطر شدید شکوفه ها "هدیه ای از خدا" است.
بوی یاس می تواند به همان اندازه آرام بخش باشد. محققان آلمان دریافتند که مواد شیمیایی موجود در رایحه گل های گل یاس به همان روش آرام بخش هایی که معمولاً تجویز می شوند کار می کنند.
بجای مصرف قرص خواب یا تقویت کننده خلق و خوی، بوی یاس از Gardenia jasminoides همچنین می تواند به شما در خواب کمک کند.
آزمایشات آزمایشگاهی نشان داد که هنگامی که قفس موش ها پر از عطر گل یاس جاسمین شد به طرز چشمگیری آرام شدند و باعث شد آنها از تمام فعالیتها دست کشیده و در گوشه ای بی سر و صدا بنشینند.
رایحه یاس با کاهش سطح اضطراب و بهبود کیفیت خواب مرتبط است. خواص آرام بخش آن در یک مطالعه دانشگاه ویلینگ جیزویت نشان داده شده است: "هنگامی که اثرات بوی یاس با اثرات بوی اسطوخودوس و شرایط کنترل بدون بو مقایسه شد توزیع یاس منجر به راندمان بیشتر خواب و کاهش جنبش در خواب شد.
روغن اسانس گل یاس همچنین یکی از بهترین روغنهای اساسی برای اضطراب و افسردگی است.

اسطوخودوس

اسطوخودوس رایحه دیگری است که در طول زمان تصور می شد که دارای یک اثر آرامش بخش است.
در یک مطالعه 2008 که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر انجام شده است مشخص شد که بوی اسطوخودوس برای تسکین داد و فریاد نوزادان کمک کرده و آنها را در مرحله عمیق تر از خواب فرو می برد.
در بررسی های پزشکی آمده است: "اسطوخودوس در داروخانه، فیتوتراپی و آروماتراپی برای درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند اضطراب، استرس و اختلالات خواب استفاده می شود."
به عنوان گزینه ای برای رشد اسطوخودوس می توانید از روغن اسانس اسطوخودوس که یکی از بهترین روغنهای اساسی برای خواب بهتر است استفاده کنید.

گیاه مارپیچ (گیاه سانسواریا تری فاسیاتا یا Viper’s Bowstring-hemp)

طبق گفته ناسا، گیاه مارپیچ (viper’s bowstring-hemp) یکی از 10 گیاه برتر تصفیه هوا خانه است. این گیاه سرپوشیده برای تمیز کردن هوای اتاق خواب شما هم در روز و هم در شب فوق العاده است و برگهای ساده آن به رنگ سبز و زرد می تواند با هر نوع دکوراسیون مطابقت داشته باشد. همچنین یکی از بهترین گیاهان دوش برای نگه داشتن حمام شماست.
در حالی که بعضی از گیاهان در ساعات تاریک اکسیژن مصرف می کنند گیاه مارپیچ در طول شب اکسیژن ساطع می کند هوای اتاق خواب شما را به طور طبیعی تمیز می کند مهم نیست که چه ساعتی از روز باشد.

والرین

اثرات خواب آور والرین توسط علم به اثبات رسیده است به عنوان یك مطالعه 2004 در سال 2004 توسط تیمی از محققان علوم اعصاب از ژاپن انجام شده است كه نشان می دهد استنشاق كردن بوی گلهای صورتی آن، فقط برای افزایش فعالیت سیستم GABA مغز، سیستم مسئول برای آرامش بدن و آماده کردن آن برای خواب است.
ریشه والرین نیز یکی از بهترین 12 گیاه برای بی خوابی است. این ماده به عنوان یک داروی آرام بخش و ضد اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد و ماده اصلی در محصولاتی است که به عنوان آرام بخش های خفیف و کمک به خواب برای تنش عصبی و بی خوابی ترویج می شود.
گیاه والرین نه تنها مورد توجه است بلکه برای کمک به بی خوابی و خواب با کیفیت بهتر مناسب است.

گاردنیا

درست مانند گیاهان گل یاس، Gardenias شکوفه های سفید و رایحه ای زیبا دارد و همچنین می تواند تأثیر آرام بخش کننده ای در افرادی که عطر و بوی آن را استنشاق می کنند داشته باشد.
در مطالعه‌ای که از سال 2010 توسط دانشمندان دانشگاه هاینریش هاین در دوسلدورف انجام شد نشان داد که گاردنیا به اندازه والیوم در کمک به بدن و مغز برای استراحت مؤثر است.
به جای استفاده از قرص های خواب آور، برای تقویت آرامش در اتاق خواب خود برای استفاده از توان درمانی عطر و رایحه، یک گیاه گاردنیا را روی میز کنار تخت خود قرار دهید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از گیاهان معجزه آسای طبیعت است: ژل آن می تواند باعث بهبود سریعتر بریدگی ها شود کمک به هضم غذا و دارای خواص درمانی بی نظیر مفید دیگر است.
فقط داشتن یک گیاه آلوئه ورا در اتاق خواب شما نیز می تواند ایده خوبی باشد زیرا مشخص می شود. گیاه آلوئه ورا مانند گیاه مارپیچ ، در طول عصر اکسیژن می دهد و هوای شب شما را شاداب تر و تمیز تر برای یک خواب آرام تر می کند. مراقبت از آن بسیار ساده است زیرا مانند بعضی از گیاهان دیگر به آب مکرر یا مراقبت ویژه نیازی نیست.

گیاه عنکبوت (Chlorophytum Comosum)

گیاه عنکبوتی یک تصفیه کننده هوا طبیعی شگفت انگیز است با توانایی از بین بردن فرمالدئید مضر از هوا سبب تنفس با بهره وری الهام بخش می شود. در مطالعه ای که توسط ناسا انجام شده است گیاهان عنکبوتی نشان داده اند که تا 90 درصد فرمالدئید موجود در هوای اطراف شما را حذف می کنند. برای هوای تازه تر وقتی چشمان خود را می بندید یک یا دو گیاه عنکبوتی را در قفسه اتاق خواب نگه دارید.

گلبرگ ژربرا

اگرچه مراقبت از آن به اندازه گیاه آلوئه ورا یا گیاه مارپیچ چندان آسان نیست اما گیاه ژربرا شکوفه های زیبایی دارد که هر فضایی را تشویق می کند. مانند گیاه آلوئه ورا و گیاه مارپیچ، گل ژربرا در هنگام خواب اضافه کاری انجام می دهد و اکسیژن اضافی را در طول شب در هوا آزاد می کند. این امر باعث می شود گیاه بی نظیری برای بی خوابی و افزایش میزان اکسیژن هوای اتاق خواب شما باشد.

گیاه پیچک انگلیسی (Hedera Helix)

در همان مطالعه ناسا که اثرات سم زدایی گیاه عنکبوت را نشان می داد گیاه پیچک انگلیسی به عنوان یک تصفیه کننده هوا درجه یک شناخته شده است و آن را برای اتاق خواب های نیاز به هوای تازه ایده آل می کند. طبق تحقیقات انجام شده، با پاکسازی هوای اطراف به مبتلایان به آلرژی کمک می کند.
توجه: گیاهان پیچک انگلیسی اگرچه برای تمیز کردن هوا مفید هستند اما در صورت مصرف سمی هستند. اگر فرزندان کوچک یا حیوانات خانگی دارید که ممکن است برگ ها را بخورند در اتاق خواب گیاه دیگری را انتخاب کنید.

زنبق صلح (Spathiphyllum)

با توجه به توانایی از بین بردن نه تنها فرمالدئید بلکه بنزن از هوای اطراف آن، گیاه سوسن صلح می تواند هوا را پاک کرده و به مرطوب تر نگه داشتن محیط های خشک کمک کند سطح رطوبت را تا 5 درصد در اتاق های موجود قرار می دهد.
این امر آنها را برای آب و هوای خشک ایده آل می کند - و سر و صدای کمتری نسبت به یک مرطوب کننده هوا برقی دارند! آنها همچنین از نگهداری کم برخوردارند و به طور متوسط فقط یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search